Лекция: б.) Напівпровідники.

Напівпровідникаминазивають речовини, питома провідність яких має проміжне значення між питомими проводимостями металів і діелектриків.

Напівпровідникові матеріали маютькеровану провідність. Тобто, прикладаючи до виробів із цих матеріалів невелику керуючу напругу можна переводити їх зі струмопровідного стану в ізолююче. До напівпровідників належать такі матеріали як кремній, германій, селенів, арсенід галію. З них виготовляють силові електронні ключі: тиристори, транзистори.

Типовими напівпровідниками є вуглець (C), германій (Ge) і кремній (Si).(В зошит)

в.) Діелектрики.

Електроізоляційними матеріалами або діелектриками називаються речовини, за допомогою яких здійснюється ізоляція елементів або частин електроустаткування, що знаходяться під різними електричними потенціалами. (В зошит)

У порівнянні з провідникові матеріали діелектрики володіють значно великим електричним опором. Характерною властивістю діелектриків є можливість створення в них сильних електричних полів і накопичення електричної енергії.

Згідно агрегатному стану діелектрики діляться на газоподібні, рідкі та тверді. Особливо великою є група твердих діелектриків (високополімера, пластмаси, кераміка та ін.) (В зошит)

Згідно хімічним складом діелектрики діляться на органічні і неорганічні. Основним елементом у молекулах всіх органічних діелектриків є вуглець. У неорганічних діелектриках вуглецю не міститься. Найбільшою нагревостойкость володіють неорганічні діелектрики (слюда, кераміка та ін.) (В зошит)

За способом отримання діелектрики діляться на природні (природні) і синтетичні. Найбільш численною є група синтетичних ізоляційних матеріалів. (В зошит)

Численну групу твердих діелектриків зазвичай ділять на ряд підгруп в залежності від їх складу, структури та технологічних особливостей цих матеріалів. Так, виділяють керамічні діелектрики, воскоподібні, плівкові, мінеральні та ін (В зошит)

Діелектрики використовуються в різних електротехнічних пристроях для створення електричної ізоляції, яка оточує струмоведучі частини електротехнічних пристроїв, відокремлює одну від одної частини, що перебувають під дією різних електричних потенціалів.Діелектрики використовуються в конденсаторах, що служать для нагромадження енергії електричного поля й створення певного значення електричної ємності конденсаторів.(В зошит)

Інша назва діелектриків – електроізоляційні матеріали. Призначення електричної ізоляції – не допустити проходження електричного струму по яких-небудь шляхах, не передбачених конструкцією або схемою пристрою. Очевидно, що ніякий пристрій не може бути виконаний без застосування електроізоляційних матеріалів.

По агрегатному стану електроізоляційні матеріали діляться на тверді, рідкі й газоподібні.(В зошит)

Велике практичне значення має розподіл електроізоляційних матеріалів відповідно до їхньої хімічної природи на органічні й неорганічні.

Органічні матеріали мають коштовні механічні властивості – гнучкістю, еластичністю, їм легко надавати необхідну форму, однак за рідкісними винятками вони мають відносно низьку нагрівостійкість.

(В зошит)

 

Запитання:

1. Що вивчає матеріалознавство?

2. На вашу думку яку роль відіграє матеріалознавство для народного господарства?

3. Що таке електропровідність?

4. Які існують провідникові матеріали?

5. Які існують напівпровідникові матеріали?

6. Що таке діалектрики?

Домашнє завдання:

1. Знати визначення що вивчає матеріалознавство, що таке електропровідність.

2. Знати які існують провідники напівпровідники і діалектрики

3. Охарактеризувати провідникові матеріали (срібло Ag, мідь Cu, алюміній Al, свинець Pb, олово Sn, та сплави – латунь, бронза, сталь, а також графіт)

еще рефераты
Еще работы по истории