Лекция: Автомати безпеки. (ст. 523)
Літальний апарат може виконувати свої функції тільки в певних умовах. Вихід за межі цих умов (за обмеження) може привести до зриву завдання або погрозі безпеки польоту. Застосування автоматів безпеки (обмеження граничних режимів) викликається вимогами неприпустимості виходу ЛА на критичні режими польоту, до яких відносяться: (граничне допустиме перевантаження, критичний кут атаки, мінімальні й максимальна допустимі швидкості, мінімальна висота польоту й деякі інші.
Автомати безпеки забезпечують автоматичне відхилення відповідних рулів ЛА, запобігаючи його виходу на критичні режими польоту, або включення сигналізації, що попереджає екіпаж про наближення таких режимів. До складу автомата безпеки входять відповідні датчики, обчислювач, виконавчий механізм й орган керування.
Застосування таких автоматів у значній мірі підвищує, безпеку польотів, тому що в процесі пілотування ЛА у складних умовах (особливо в бойовій обстановці) льотчик не в змозі стежити за показаннями всіх приладів і тим більше визначати можливість виходу на критичний режим. Якщо ЛА не оснащений автоматичними контурами обмеження граничних режимів, то, по-перше, ускладнюється пілотування ЛА, по-друге, збільшується частка уваги, яку льотчик повинен приділяти пілотуванню, по-третє, льотчик повинен управляти ЛА обережно, тримаючись подалі від граничних режимів, тобто тактико-технічні можливості ЛА використаються не повністю.
Завдяки автоматичним контурам обмеження граничних ре жимів льотчик при виконанні інтенсивних маневрів із граничними кутами атаки не боїться введення ЛА у режим звалювання. Це дозволяє йому при веденні повітряного бою сконцентрувати свою увагу на навколишнім оточенні.