Реферат: Інструкція з охорони праці для водіїв вантажних автомобілів

Інструкція з охорони праці для водіїв вантажних автомобілів

1. Загальні положення

1.1 Водіївантажнихавтомобілівповиннідотримуватисявимогзагальноїтаданоїінструкційзохоронипраці.

1.2 Докеруваннявантажнимиавтомобілямитаїхобслуговуваннядопускаютьсяособинемолодші 18 років, якіпройшлимедичнийогляд, попереднєспеціальненавчанняіперевіркузнаньпопрофесіїізпитаньохоронипраці, отрималипосвідченнянаправокеруваннявантажнимавтомобілем, пройшливступнийінструктажзохоронипрацітапервиннийінструктажзохоронипрацінаробочомумісці. В подальшому вони проходять повторні інструктажі на робочому місці один раз у квартал, періодичні медичні огляди один раз на 3 роки, перевірку знань Правил дорожнього руху – в порядку і терміни, встановлені Державтоінспекцією.

1.3 При роботі на вантажних автомобілях на водія можуть діяти такі небезпечні і шкідливі виробничі фактори:

фізичні:

машини і механізми, що беруть участь у дорожньому русі;

гострі краї, задирки і шорсткість на поверхнях заготовок, інструментів, запасних частин, обладнання при ремонті і технічному обслуговуванні автомобіля;

хімічні:

токсична і подразнююча дія на органи дихання, шкіру, слизові оболонки пального і змивально-мастильних матеріалів;

психофізіологічні:

фізичні перевантаження статичної і динамічної дії при керуванні автомобілем, ремонті і технічному обслуговуванні автомобілів;

нервово-психічні перевантаження (розумове перєнапруження, перенапруження аналізаторів, емоційні перевантаження) при керуванні автомобілем.

1.4 При оформленні водія на роботу наказом по під приємству за ним закріплюють певний вантажний автомобіль.

1.5 Після зарахування на роботу водій зобов'язаний прийняти транспортний засіб за актом і виконувати тільки ту роботу, яка дозволена адміністрацією. Без дозволу та інструктажу виконувати роботу, яка не входить в обов'язки водія, забороняється.

1.6 На лінії під час управління вантажним автомобілем водій повинен мати при собі:

посвідчення з талоном на право управління вантажним автомобілем, яке видане Державтоінспекцією;

талон технічного паспорта і подорожній (маршрутний) лист.

1.7 Водій несе відповідальність за безпеку вантажників, які виконують вантажно-розвантажувальні роботи, та осіб, які супроводжують вантаж, за виконання ними вимог безпеки.

2. Вимоги безпеки перед початком роботи

2.1 При підготуванні вантажного автомобіля до виїзду перевірити:

технічний стан автомобіля і причепа, звернувши особливу увагу на справність гальмової системи (ножного та ручного гальм), рульового управління, зчіпних пристроїв автопоїзда, приладів освітлення і сигналізації, склоочищувачів, правильність встановлення дзеркала заднього виду, чистоту і видимість номерних знаків і написів, що їх дублюють, а також на відсутність підтікання пального, мастила, води, а у газобалонних автомобілів – на герметичність газової апаратури і магістралей;

стан шин і тиск повітря в них згідно з нормами;

наявність страхувального троса, інструментів та протипожежного інвентаря:

заправлення автомобіля пальним, мастилом, водою, гальмовою рідиною, рівень електроліту в акумуляторній батареї;

чистоту та справність кабіни, кузова та їх замків.

2.2 Заправлення вантажного автомобіля пальним проводити при непрацюючому двигуні.

2.3 При заправленні автомобіля, який працює на етильованому бензині, виконувати такі вимоги:

операції з приймання, перекачування етильованого бензину і заправлення проводити механізованим способом, при цьому слід знаходитися з навітряної сторони автомобіля;

забороняється проводити заправлення автомобіля з відер, переносити етильований бензин у відкритій тарі, а також засмоктувати його через шланг ротом;

сифонування і продування бензосистем проводити насосом;

при попаданні етильованого бензину на руки обмити їх гасом, а потім теплою водою з милом (забороняється застосовувати для миття рук бензин);

у випадку попадання етильованого бензину в очі негайно звернутися за медичною допомогою.

2.4 При заправленні автомобіля, що працює на газі, переконатися в тому, що газ не проникає в кабіну та в закритий кузов.

Забороняється випускати газ з балонів, здійснювати пуск і заправлення газогенераторів у закритому приміщенні.

2.5 З'єднання вантажного автомобіля з причепом здійснювати за допомогою жорсткого дишля, який закріплений на рамі вантажного автомобіля шкворнем з гайкою. Шкворіньз'єднувати з дишлем так, щоб він міг вільно повертатися; вісь дишля причепа при горизонтальному його положенні маєбути на одному рівні зі шкворнем.

2.6 Водій зобов'язаний стежити за тим, щоб:

двоосьові причепи мали борти такої ж конструкції, як іборти кузова вантажного автомобіля, на причепі були задні габаритні ліхтарі;

причепи для перевезення довгомірних вантажів мали поворотний круг;

підлога кузова одноосьового причепа була на такому ж рівні, як і підлога кузова вантажного автомобіля;

автоцистерни для перевезення горючих рідин були забезпечені протипожежним обладнанням, а також ланцюжком для заземлення; не було витоку рідини через зливні люки, крани та інші отвори.

2.7 Пуск непрогрітого двигуна проводити тільки за допомогою пускової рукоятки при нейтральному положенні важеля коробки передач. Забороняється брати рукоятку в обхват або застосовувати будь-які важелі, що діють на неї.

2.8 Виїзд вантажного автомобіля на лінію з несправностями, що загрожують безпеці руху, забороняється.

Забороняється, зокрема, виїзд з гаоажа при таких несправностях:

люфт рульового колеса більше 250;

пошкоджені, не закріплені, не зашплінговані з єднання, не затягнуті деталі рульового управління;

повне гальмування не може бути виконане одноразовим натисканням на педаль;

підтікає рідина з гідравлічного приводу гальм;

на слух виявляється витікання повітря з пневматичного привода; не працює манометр;

зношений протектор шини, виявлене наскрізне пошкодження покришки, тиск повітря в шині не відповідає встановленій нормі;

буксування зчеплення, неповне вмикання його, різкі ривки при вмиканні, спонтанне вимикання або утруднене вмикання будь-якої передачі, несправність карданної передачі, що викликає сильну вібрацію під час руху;

поламаний корінний лист або центровий болт ресори, ненадійно закріплене колесо, несправне замкове кільце;

кількість, розміщення та колір освітлювальних та сигнальних приладів не відповідає технічним умовам заводів-виго-товлювачів, не відрегульовані фари, встановлене нестандартне скло на фарі;

дефекти лобового скла, несправні або відсутні склоочищувачі та дзеркало заднього виду.

2.9 Перед виїздом на лінію ознайомитися з маршрутом руху, інформацією про стан дороги та пройти передрейсо-вий інструктаж з Правил дорожнього руху.

3. Вимоги безпеки під час виконання роботи

3.1 При роботі на лінії

3.1.1 Виконувати вимоги безпеки руху і вказівки регулювальників дорожнього руху згідно з Правилами дорожнього руху в Україні.

3.1.2 Перед тим як почати рух з місця зупинки (стоянки) або виїхати з гаража, переконатися, що це безпечно для робітників та інших сторонніх осіб, подати попереджувальний сигнал, переконатися, що він сприйнятий і тільки після цього рушати з місця.

3.1.3 Обов'язково подавати звуковий сигнал:

при в'їзді і виїзді з воріт підприємства, складу;

на початку руху з місця;

при русі заднім ходом;

в місцях з обмеженою видимістю:

в усіх випадках можливої небезпеки наїзду або зіткнення.

3.1.4 Дотримуватися особливої обережності під час руху заднім ходом. При поганому обзорі або видимості слід скористуватися допомогою іншої особи.

3.1.5 Вибирати швидкість руху з врахуванням дорожніх умов, видимості і обзору інтенсивності і характеру руху транспортних засобів і пішоходів, особливостей і стану автомобіля та вантажу, що перевозиться.

3.1.6 В рейсі дотримуватися режиму праці та відпочинку. В місцях стоянки необхідно забезпечити збереження автомобіля та вантажу.

3.1.7 Залишати автомобіль дозволяється тільки після вживання заходів, які виключають можливість його використання під час відсутності водія:

вимкнути запалювання, вийняти ключ із замка, закрити кабіну;

якщо машина стоїть на ухилі – поставити її на ручне гальмо за допомогою стояночної гальмової системи та поставити підколісні упори (башмаки);

розвернути рульове управління для упору передніх коліс в брівку тротуару (бордюр дороги).

3.1.8 Під час вантажно-розвантажувальних робіт автомобіль слід поставити на гальмо за допомогою стояночної гальмової системи і ввімкнути першу передачу або задній хід.

3.1.9 Під час укладання вантажів у кузов автомобіля або причепа дотримуватися таких вимог:

вантажити вантажі навалом не вище бортів кузова (основного або нарощеного);

штучні вантажі, складені вище рівня бортів, зв'язувати міцними мотузками або бавовняними канатами (сталевими тросами, дротом або мотузками, які мають обірвані пасма, – забороняється);

навантажування вантажів проводити на висоту не більше 4 м від поверхні дороги;

ящики і бочки вкладати щільно, щоб при різких гальмуваннях і крутих поворотах вони не зсувалися з місця;

для робітників, які супроводжують вантаж, мають бути передбачені зручні і безпечні місця по можливості ближче до кабіни.

3.1.10. Не дозволяти вантажникам або пасажирам сходити або сідати на ходу автомобіля, проїздити на підніжках ікрилах автомобіля або стоячи в кузові.

3.1.11Забороняється знаходитися в кузові і кабіні вантажного автомобіля при механізованому навантажуванні на ньогокрупногабаритних вантажів або навантажуванні екскаватором.

3.1.12Відкривати борти кузова автомобіля мають двоє робітників, стоячи збоку від нього.

3.1.13 Забороняється подавати автомобіль на вантажно-розвантажувальну естакаду, якщо на ній немає загорожі або відбійного бруса.

У випадку відсутності надійно закріпленого відбійного бруса забороняється вивантажувати вантаж з автомобілів-самоскидів в яр, в річку з обриву і під'їжджати до краю ближче ніж на 1 м (від заднього колеса).

3.1.14Перевезення в кузові вантажного автомобіля легкозаймистих, горючих рідин та хімічних речовин допускаєтьсялише в заводській упаковці. Укладати їх треба надійно, так, щоб при русі, гальмуванні, поворотах, маневрах не сталосяпошкодження тари та виливання рідини, падіння вантажу. Впроцесі перевезення контролювати, щоб не було протіканнярідини.

Не допускається сумісне перевезення легкозаймистих, горючих та агресивних рідин.

3.1.15 Користуватися тільки встановленими проїздами тапереїздами.

При наближенні до переїзду знизити швидкість руху. Переїздити через залізничий переїзд із швидкістю не більше 5 км/год, попередньо переконавшись в повній безпеці руху.

Забороняється:

пересікати залізничну колію в невстановлених місцях;

переключати передачі на переїзді;

ставити вантажний автомобіль на залізничних коліях або рухатися по колії;

обгін в межах 100 м до переїзду, обгін і зупинка на самому переїзді та розворот поблизу переїзду.

3.1.16Забороняється при роботі на газобалонних автомобілях курити і запалювати вогонь біля автомобіля, вкабіні, в кузові і особливо при перевірці або огляді газовоїапаратури.

3.1.17 Зчіплювати або розчіплювати автопоїзди за участю трьох чоловік. При розчіплюванні причепів підкладати під колеса дерев'яні башмаки, а під дишель – упорну штангу.

3.1.18 Забороняється:

управляти автомобілем у стані алкогольного сп'яніння або під дією наркотичних засобів;

виїжджати в рейс у хворобливому стані або при такому ступені втоми, що може вплинути и на безпеку руху;

рухатися із швидкістю, яка перевищує вимоги Правил дорожнього руху або максимальну встановлену для даного автомобіля:

самовільно відхилятися від маршруту, визначеного характером перевезення;

при стоянці вантажного автомобіля спати і відпочивати в кабіні під час роботи двигуна або заводити двигун для обігрівання кабіни;

передавати управління вантажним автомобілем сторонній особі, крім представника ДАІ;

допускати проїзд в кузові вантажного автомобіля осіб, які не мають відношення до роботи, яка виконується, а також проїзд в кабіні людей понад встановлену норму для даного типу автомобіля;

проводити технічне обслуговування і ремонт автомобіля під час навантажування і розвантажування;

перевозити пасажирів на автомобілі, який не обладнаний для перевезення людей;

перевозити людей та вантажі на технічно несправному автомобілі, а також осіб, не вказаних в дорожньому листі;

перевозити людей в кузові тягача, причепу або причіпного візка;

виконувати буксирування автомобіля з метою пуску двигуна;

відкривати (закривати) ворота цеху (складу) шляхом натискання бампером автомобіля;

підігрівати двигун відкритим полум'ям або користуватися відкритим вогнем при визначенні і усуненні несправностей механізмів;

протирати двигун ганчіркою, яка змочена бензином, курити близько до системи живлення двигуна і паливних баків.

3.2. При ремонті і технічному обслуговуванні автомобіля

На лінії

3.2.1 При ремонті вантажного автомобіля на лінії дотримуватися застережних заходів: з'їхати на узбіччя дороги, ввімкнути сигнали аварійної зупинки при поганій видимості, зупинити автомобіль за допомогою стояночної гальмової системи, ввімкнути першу передачу, підкласти під колеса упори, поставити попереду і позаду автомобіля знаки аварійної зупинки.

3.2.2 Відкриваючи пробку радіатора при перегрітому двигуні, оберігати руки та обличчя від опіків.

3.2.3 При роботі під автомобілем на узбіччі дороги належить розміщуватися між колесами вздовж машини. Забороняється знаходитися або вилазити з-під автомобіля в бік проїжджої частини дороги.

3.2.4 Демонтаж шини з диска колеса здійснювати за допомогою знімача. При накачуванні шин на лінії колесо вкладати замковим кільцем до землі.

3.2.5 При підніманні вантажного автомобіля домкратом не допускати його перекосу (домкрат має стояти вертикально, спиратися на грунт всією площиною підошви, головка домкрата має спиратися всією площиною у вісь або в спеціально фіксоване місце, при м'якому грунті під домкрат підкласти дошку); під решту коліс підкласти башмаки (упори).

3.2.6 Забороняється проводити ремонт автомобіля, встановленого на схилі. У випадку крайньої необхідності виконати ремонт вжити всіх заходів для забезпечення безпеки роботи: загальмувати автомобіль і ввімкнути першу передачу, покласти надійні підкладки під колеса, ключ від замка запалення вийняти, закрити кабіну.

3.2.7 Забороняється:

проводити ремонт, чищення автомобіля при працюючому двигуні;

допускати до ремонту вантажних автомобілів осіб, які не мають на це право (вантажників, супроводжуючих, пасажирів тощо).

В гаражі

3.2.8 При ставленні автомобіля на пост технічного обслуговування або на ремонт затягнути важіль стояночної гальмової системи і ввімкнути першу передачу. Повісити на рульове колесо табличку «Двигун не пускати! Працюють люди».

3.2.9 Перед початком ремонту автомобіля, встановленого на оглядовій ямі (канаві):

перевірити правильність встановлення коліс відносно направляючих;

поставити автомобіль на гальмо і підкласти під колеса клини; переконатися в наявності вільного доступу в канаву, справності драбинки і підлогової решітки, злити пальне.

3.2.10 При ремонті автомобіля утримувати робоче місцев чистоті і не захаращувати сторонніми предметами. Стежити за тим, щоб підлога не було не слизькою, видаляти та витирати розлите масло, солідол, бензин тощо. Зливати масло і воду тільки в спеціальну тару.

3.2.11Забороняється при ремонті і технічному обслуговуванні залишати інструменти на підніжках, капоті, крилах автомобіля, а також на краю оглядової ями.

3.2.12При виконанні робіт на автомобілі-самоскиді з піднятим кузовом попередньо закріпити кузов упорною штангою.

3.2.13При роботі під автомобілем лежачи використовувати лежаки, килимки або решіткові візки, забезпечені для зручності підголовниками.

3.2.14Для зняття і ставлення важких вузлів і агрегатів користуватися підйомно-транспортними засобами. Забороняється перевищувати максимальну вантажопідйомність цих засобів. При роботі на автомобілі в піднятому стані перевірити блокування підйомника проти самоопускання. На механізмі управління підйомниками вивісити табличку «Не торкатися – працюють люди!»

3.2.15Для знімання окремих деталей і вузлів, що вимагають значних фізичних зусиль, а також при незручностях в роботі, зв'язаних із зняттям агрегатів і деталей, використовувати справні знімачі та ключі, що забезпечують безпеку праці.

При роботі молотком або кувалдою вжити заходів для запобігання травмуванню себе та осіб, що знаходяться поруч.

3.2.16 Забороняється відкручувати гайки за допомогою зубила і молотка. Гайки, які важко відкручуються, змочити гасом, а потім відкрутити ключем.

3.2.17 Перевіряти збіг отворів вушка ресори і серги та інших отворів тільки за допомогою бородка. Забороняється перевіряти співпадання отворів пальцем.

3.2.18 Підтягувати пас вентилятора, перевіряти закріплення насоса для води і підтягувати сальники тільки при непрацюючому двигуні.

3.2.19Роботи, пов'язані з заміною і перестановкою шин, ресор, виконувати тільки після того, як автомобіль буде встановлений на козли. Встановлювати автомобіль на колісні диски, дерев'яні колодки, цеглу та інші випадкові предмети забороняється.

3.2.20 Демонтаж шини з диску колеса робити за допомогою знімача, накачувати шини в запобіжному пристрої.

3.2.21Заміну ресор проводити після їх розвантаження івстановлення спеціальних підставок під раму автомобіля. При розбиранні-збиранні ресор користуватися слюсарними лещатами або іншими спеціальними затискними пристроями.

3.2.22При виконанні ремонтних робіт в складі бригади спільно погоджувати свої дії з іншими ремонтниками.

3.2.23При виконанні робіт поблизу крильчатки для запобігання нещасному випадку необхідно зняти приводний пас.

3.2.24При необхідності пуску двигуна при відкритомукапоті не допускати, щоб люди знаходилися безпосередньобіля двигуна.

Для попередження загазованості не допускати тривалої (більше 5 хв) роботи двигуна в закритому невєнтильовано-му приміщенні.

3.2.25Використаний обтиральний матеріал збирати в спеціальні металеві ящики з кришками.

3.2.26Якщо руки або одежа змочені (просочені) бензином, не підходити до відкритого вогню, не курити, не запалювати сірників.

3.2.27Забороняється:

працювати або знаходитися під автомобілем, що висить на тросі вантажопідіймального механізму або встановлений на домкраті без страхуючих спеціальних підставок;

проводити ремонт частин автомобіля, що рухаються;

знаходитися під вантажним автомобілем з працюючим двигуном.

4. Вимоги безпеки після закінчення роботи

4.1 Після повернення з лінії поставити автомобіль у спеціально відведене для його стоянки місце.

4.2 Провести огляд автомобіля, перевірити рульове управління, гальма, дію приладів освітлення, сигналізації. У випадку необхідності зробити заявку на поточний ремонт з переліком несправностей, які потрібно ліквідувати.

4.3 Очистити від сміття кабіну, кузов та вимити автомобіль.

4.4 Перевірити рівень пального та масла.

4.5 Затягнути важіль стояночної гальмової системи.

4.6 При безгаражному зберіганні без паропідігріву в зимовий час при температурі (або очікуваній температурі) О'С і нижче злити воду з радіатора і двигуна.

4.7 Перевірити надійність встановлення автомобіля, якщойого ремонт не закінчений і автомобіль залишається на козлах.

Забороняється залишати на домкраті піднятий автомобіль.

4.8 Вимити руки і лице теплою водою з милом або прийняти душ.

Забороняється мити руки в маслі, бензині, гасі і витирати їх ганчіркою, яка забруднена ошурками і стружками.

5. Вимоги безпеки в аварійних ситуаціях

5.1 Якщо водій або особи, які супроводжують вантажний автомобіль під час тих чи інших робіт, опиняються в умовах, небезпечних для життя і здоров'я, негайно зупинити роботу і доповісти адміністрації.

5.2 У разі травмування або нездужання припинити роботу, повідомити про це керівництво і звернутися в медпункт.

5.3 При дорожньо-транспортній пригоді (ДТП) водії, які причетні до неї, зобов'язані:

негайно зупинити і не рухати з місця транспортний засіб, а також інші предмети, що мають відношення до пригоди;

у разі необхідності викликати швидку медичну допомогу, а якщо це неможливо, відправити потерпілих на попутньому або відвезти на своєму транспорті в найближчу лікувальну установу і повідомити там своє прізвище, номерний знак вантажного автомобіля (з пред'явленням посвідчення водія або іншого документа, що посвідчує особу, і реєстраційного документа на автомобіль), після чого повернутися на місце пригоди;

повідомити про те, що сталося, в міліцію, записати прізвища і адресу очевидців пригоди і чекати прибуття працівників міліції або слідчих органів;

якщо обстановка, що сталася в результаті ДТП, перешкоджає руху інших транспортних засобів, звільнити проїжджу частину, попередньо зафіксувавши положення транспортного засобу, а також предметів і слідів, іцо стосуються дорожньо-транспортної пригоди.

5.4 При виникненні пожежі в машині негайно зупинитимашину, перекрити паливопровід і від'єднати акумулятор.Пожежу гасити вогнегасником, піском, землею, кошмою. Використовувати воду для пожежогасіння не рекомендується.

еще рефераты
Еще работы по безопасности жизнедеятельности