Реферат: Экономическая теория
ПЛАН
<span Arial",«sans-serif»">1. Анотація…………………………………………………………………………
<span Arial",«sans-serif»">3
<span Arial",«sans-serif»">2. Еволюція товарного виробництва………………………………………
<span Arial",«sans-serif»">3
<span Arial",«sans-serif»">3. Характеристика товарного виробництва………………………………
<span Arial",«sans-serif»">5
<span Arial",«sans-serif»"> 3.1. Товарне виробництво та його ознаки…………………………….
<span Arial",«sans-serif»">7
<span Arial",«sans-serif»">4. Причини виникнення товарного виробництва……………………….
<span Arial",«sans-serif»">8
<span Arial",«sans-serif»">5. Товар та його властивості…………………………………………………
<span Arial",«sans-serif»">14
<span Arial",«sans-serif»"> 5.1. Споживна вартість……………………………………………………..
<span Arial",«sans-serif»">14
<span Arial",«sans-serif»"> 5.2. Вартість……………………………………………………………………
<span Arial",«sans-serif»">16
<span Arial",«sans-serif»">6. Закон вартості і категорії товарного виробництва…………………...
<span Arial",«sans-serif»">20
<span Arial",«sans-serif»">7. Теорії вартості…………………………………………………………………
<span Arial",«sans-serif»">24
<span Arial",«sans-serif»">8. Висновки………………………………………………………………………..
<span Arial",«sans-serif»">29
<span Arial",«sans-serif»">9. Література……………………………………………………………………….
<span Arial",«sans-serif»">30
<span Arial",«sans-serif»; mso-fareast-font-family:«Times New Roman»;mso-ansi-language:UK;mso-fareast-language: RU;mso-bidi-language:AR-SA"><span Arial",«sans-serif»">Анотація
<span Arial",«sans-serif»">
<span Arial",«sans-serif»">Методологічні прийоми вивчення економікиобумовлюють спосіб і напрямки аналізу досліджуваної проблеми. Логічнапослідовність вивчення економічних понять і проблем передбачає використання загальноприйнятої економічноїтермінології. Так, наприклад, поняття “виробництво” – це не тільки процесстворення благ, необхідних для задоволення різноманітних потреб людини. Це ще йвідтворення самого життя людей, оскільки при цьому забезпечуються засобиїхнього фізичного існування, а також реалізація і розвиток їхніх здібностей.
<span Arial",«sans-serif»">В цієї роботі я хочу розглянути питаннящо стосуються товарного виробництва. За яких причин виникло товарне виробництво,що є головними ознаками товарного виробництва. Також розглянемо таке поняттяяк “товар” – що є основним продуктомтоварного виробництва. Які властивості має товар (споживна вартість івартість). А також розглянемо основні закони товарного виробництва.
<span Arial",«sans-serif»;mso-ansi-language:RU">
<span Arial",«sans-serif»;mso-ansi-language:RU">
<span Arial",«sans-serif»; mso-fareast-font-family:Arial">1.<span Times New Roman"">
<span Arial",«sans-serif»">Еволюціятоварного виробництва.<span Arial",«sans-serif»">
<span Arial",«sans-serif»;letter-spacing:.2pt">Товарне виробництвоіснувало вже 5-7 тисячоліть тому, за часів первісного суспільства. Тою чи іншоюмірою воно було поширене в різних соціально-економічних системах. Так, авторипосібнику “Україна і світ”, характеризуючи економіку Стародавньої Греції,звертають увагу нате, що широкого розвитку набули у грецьких містах грошовийобіг і товарне виробництво. Щодо нашої країни, то тут вже на початку ХІІІ ст.з’являється тенденція товарного ремесла, коли предмети вироблялися не тільки назамовлення, а й на продаж. Отже, існують спільні для різних історичних епохпричини виникнення товарного виробництва.
<span Arial",«sans-serif»;letter-spacing:.2pt">Першою зцих причин слід вважати суспільний поділ праці, який змінюється у відповідностідо вдосконалення знарядь праці. Технічний прогрес не має часових меж, отженеобмеженим є і розвиток поділу праці в суспільстві, а отже вдосконаленнятоварного виробництва. За сучасних умов науково-технічна революція спричинилапояву нового, поглибленого поділу праці – виготовлення окремих деталей складнихвиробів на різних заводах, між якими склалися взаємні торговельні відносини. Удругій половині ХХ ст. для багатьох підприємств стала характерна неспеціалізація на виготовленні одного виду продукції, а диверсифікація –виробництво декількох товарів.
<span Arial",«sans-serif»;letter-spacing:.2pt">Другоюпричиною появи товарного виробництва є господарське відокремлення виробників,кожен з яких займається виготовленням якогось певного товару. Такий видорганізаційно-економічних відносин органічно доповнює суспільний поділ праці.Людина обирає якийсь вид роботи і перетворює його на самостійну діяльність. Це,звичайно, підсилює залежність цього товаровиробника від інших, спричиняє необхідність обмінюватисярізнорідною продукцією та встановлювати господарські зв’язки за допомогоюринку. В цьому разі відпадає всякий позаекономічний примус до праці. Працівниксам відчуває потребу і матеріальну зацікавленість в тому, щоби збільшити іякісно поліпшити виготовлення корисних речей.
<span Arial",«sans-serif»;letter-spacing:.2pt">Господарськевідокремлення виробників пов’язано з формами власності на засоби виробництва.Воно є найбільш простим і навіть абсолютним, коли товаровиробник – це приватнийвласник. Меншою мірою воно досягається, коли якесь майно дається в оренду –тимчасове володіння і користування. Тоді орендар набуває права тимчасово володітиі розпоряджатися чужим майном. Проте слід зазначити, що і приватна власністьсама по собі не породжує товарно-ринкового господарства. Це помітно наприкладах рабовласницького та феодального суспільств, коли попри існування вобмежених масштабах товарноговиробництва панівним у суспільстві залишається натуральне.
<span Arial",«sans-serif»; letter-spacing:.2pt;mso-ansi-language:RU"> <span Arial",«sans-serif»; letter-spacing:.2pt">Виробництво товарів не може нормально розвиватися в межахзагальної спільної власності, яка ускладнює господарське відокремленнявиробників корисних речей, їх вільну підприємницьку діяльність. Воно повністюпаралізується, коли держава стає єдиним власником засобів і результатіввиробництва.<span Arial",«sans-serif»;letter-spacing:.2pt">Зважаючи на ступіньрозвитку відносин власності і організаційно-економічні відносини можна виділитидва види товарного виробництва: просте товарне виробництво та розширене(розвинуте) товарне виробництво. Історично першим було просте товарнегосподарство. Вже в давнину та за часів середньовіччя ним займалися селяни таремісники, які використовували при виготовленні продуктів свою працю іпорівняно прості знаряддя. Тоді через низьку продуктивність праці працівниківсфера товарного виробництва і обігу була розвинута недостатньо і подекудиіснувала поряд з натуральним виробництвом, яке посідало панівне положення векономіці.
<span Arial",«sans-serif»;letter-spacing:.2pt">Другим з’явилосярозширене товарне виробництво, засвідчивши, таким чином, появу капіталістичноїсистеми економіки, при якій настає кінець пануванню натурального, всі продуктиперетворюються на товари. За розширеного товарного виробництва предметомкупівлі-продажу стає і робоча сила людей. Розвинуте товарне виробництво швидкопрогресує за умов класичного капіталізму в межах приватнокапіталістичногопривласнення. В ХХ ст. розвиток товарного виробництва відбувався також за умовакціонерної, кооперативної та інших форм колективної власності.
<span Arial",«sans-serif»;letter-spacing:.2pt">Впродовж ХVІІ-ХІХ ст.розширене товарне виробництво поступово набуло загального характеру. Всістворені корисні предмети мали форму товару. Проте в другій половині ХХ ст. підвпливом науково-технічної революції і державного втручання в господарське життяв економіці країн Заходу відокремився нетоварний сектор. До нього увійшливиробництва тих продуктів і послуг, реалізація яких відбувається без допомогиринку. Прикладами цих виробництв є фундаментальні наукові дослідження,безкоштовні види освіти та інших послуг, галузі військово-промисловогокомплексу і т.і. Роль неринкових форм національного багатства в суспільствічимдалі зростає. Зрештою, сучасна економіка є змішаною в тому відношенні, щопоєднує товарні – як провідні і визначальні – та нетоварні зв’язки.
<span Arial",«sans-serif»;letter-spacing:.5pt">
<span Arial",«sans-serif»">
<span Arial",«sans-serif»; mso-fareast-font-family:Arial">3.<span Times New Roman"">
<span Arial",«sans-serif»">Характеристикатоварного виробництва<span Arial",«sans-serif»">
<span Arial",«sans-serif»"> Осмисленнясучасних економічних проблем через призму світового досвіду становлення,розвитку товарного виробництва і ринкових відносин має суттєве значення длятеорії і практики ринкової трансформації економіки України.
<span Arial",«sans-serif»"> Яквже згадувалося у попередньому розділі, суспільство знає два основних типи організації економіки: натуральнегосподарство і товарне господарство. Розглянемо більш детальніше ці види. Їмвідповідають дві основні форми господарювання: натуральна і товарна. Натуральнегосподарство, за якого продукти праці як результат виробництвавикористовувались для задоволення особистих потреб безпосередніх виробників ічленів їх родин, тобто для використання в межах господарської одиниці — роду,племені, патріархальної сім'ї, общини тощо як різновидів. В основномунатуральну форму господарювання мали й великі маєтки традиційного типу.Натуральне господарство характеризувалося суспільним поділом праці взародковому стані, замкнутістю організаційно-економічних зв'язків,роз'єднаністю, відірваністю господарюючих суб'єктів один від одного,примітивною технікою та технологією виробництва, малопродуктивною ручноюпрацею. Тому прогрес у розвитку продуктивних сил і суспільства був дужеповільним. Усі зв'язки натурального господарства обумовлені лише особливостямипроцесу праці та виконання тих чи інших операцій у тісних межах окремихгосподарських одиниць. При цьому робоча сила позбавлена мобільності, вонавиробниче та територіальне закріплена. В натуральному господарстві виробничівідносини виявляються в нематеріалізованому вигляді як прямі відносини міжучасниками створення благ. Продукти праці розподіляються безпосередньо. Вонибез участі ринку надходять в особисте й виробниче споживання.
<span Arial",«sans-serif»">3 розвитком продуктивних силнатуральне господарство стає перешкодою соціально-економічному прогресу.Властиві йому господарська замкнутість, примітивність, відособленість,патріархальність, слабкість внутрішніх стимулів розвитку не відповідають потребамобміну продукцією між виробниками, який все більше поширюється у зв'язку ззростанням продуктивності праці. Всезростаючий вплив на суспільне виробництвотоварних зв'язків в епоху пізнього Середньовіччя вже можна назватиреволюційним. Натуральне господарство перестало бути пануючим типомсуспільного виробництва, відбувся перехід до загального товарногогосподарства. Однак це ще не означало повного зникнення натурального господарства.Воно ще й сьогодні розповсюджене в країнах, що розвиваються. В середині XX ст.в їх натуральному і напівнатуральному виробництві було зайнято 50—60 відсотківнаселення. Деякі його прояви мають місце і в умовах розвинутої економіки(наприклад, натуральне підсобне господарство). В несприятливих для суспільстваумовах (наприклад, війна, політика автаркії тощо) може з'явитися тенденція донатуралізації виробництва. На зміну натуральному господарству прийшли товарневиробництво і заснована на ньому товарна форма господарювання. Проте тривалийчас вони функціонували разом.
<span Arial",«sans-serif»">
<span Arial",«sans-serif»">
<span Arial",«sans-serif»; mso-fareast-font-family:Arial">3.1.<span Times New Roman"">
<span Arial",«sans-serif»">Товарне виробництвота його ознаки<span Arial",«sans-serif»">
<span Arial",«sans-serif»">Товарневиробництво – така система організаційно-економічних відносин, за якої корисніпродукти створюються для їхнього продажу на ринку. Система товарноговиробництва має три найважливіші специфічні ознаки :
Ø<span Times New Roman"">
<span Arial",«sans-serif»">відкрите господарство;Ø<span Times New Roman"">
<span Arial",«sans-serif»">розподіл праці;Ø<span Times New Roman"">
<span Arial",«sans-serif»">непрямі зв’язки.<span Arial",«sans-serif»">Ціознаки визначають відповіді на основні проблеми будь-якої економічної системи:що створювати, як застосовувати для цього фактори виробництва і для когопризначаються вироблені продукти.
<span Arial",«sans-serif»">Розглянемодокладніше кожну з вищезгаданих основних рис товарного господарства.
<span Arial",«sans-serif»">По-перше,товарне виробництво грунтується на суспільному поділі праці, що склався міжокремими господарськими одиницями. Розвиток поділу праці передбачає прогресвиробництва: зростання кваліфікації і вміння працівників, а також винайденнямашин, що полегшують і скорочують працю, дозволяють одній людині виконуватироботу декількох. Збільшення виробництва благ на спеціалізованому підприємствістворює можливість і необхідність обмінювати їх надлишок на масу корисних речей,створених на іншому виробництві.
Один з класиківполітичної економії Адам Сміт високо оцінював значення поділу праці длязростання добробуту всіх одноосібних власників: “Кожен працівник може матизначну кількість продуктів своєї праці понад ту кількість, яка необхідна длязадоволення його власних потреб; і оскільки всі інші працівники опиняються втакому самому становищі, він виявляється спроможним обміняти більшу кількістьсвоїх продуктів на більшу кількість виготовлених ними продуктів…”.
<span Arial",«sans-serif»">Такимчином, можна зробити висновок, що товарне господарство дає широкий простірзагальному економічному закону поділу праці. У відповідності до цього законуекономіка прогресує внаслідок дедалі більш якісної диференціації трудовоїдіяльності. Зрештою виникає декілька форм поділу праці :
Ø<span Times New Roman"">
<span Arial",«sans-serif»">міжнародний поділ праці (міжкраїнами);Ø<span Times New Roman"">
<span Arial",«sans-serif»">загальний (між великимисекторами національної економіки: промисловістю, сільським господарством тощо);Ø<span Times New Roman"">
<span Arial",«sans-serif»">особливий (поділ всерединісекторів на окремі галузі і види виробництва);Ø<span Times New Roman"">
<span Arial",«sans-serif»">одиничне (всередині підприємств на окремі підрозділи).<span Arial",«sans-serif»">Звичайно,одинична диференціація праці на підприємстві, пов’язана з незакінченимвиготовленням якоїсь частини готового продукту, не може породжувати товарногообміну. Такий обмін виникає внаслідок інших видів поділу праці. Міжнароднийподіл праці породжує зовнішню торгівлю, загальний та особливий – внутрішнюторгівлю.
<span Arial",«sans-serif»">По-друге,товарне господарство уявляє собою відкриту систему організаційно-економічнихвідносин. За умов товарного виробництва працівники створюють корисні продуктине для власного споживання, а для продажу іншим людям. Весь обсяг новостворенихречей за звичай виходить за межі кожної виробничої одиниці і надходить на ринокдля задоволення попиту покупців.
<span Arial",«sans-serif»">По-третє,товарному господарству притаманні непрямі, опосередковані зв’язки міжвиробництвом і споживанням. Вони розвиваються за формулою: виробництво – обмін– споживання. Виготовлена продукція спочатку надходить на ринок для обміну наінші вироби чи на гроші й тільки потім потрапляє у сферу споживання. Ринокпідтверджує (або не підтверджує) необхідність виготовлення даного видупродукції. Саме за допомогою ринкового обміну встановлюються економічнівідносини між виробниками і споживачами товарів.
<span Arial",«sans-serif»">Отже,розвиток поділу праці, відкритість і ринковий характер господарських зв’язківзняли ті перешкоди для прогресу економіки, на які прирікало її натуральнегосподарство. Потенційні можливості протилежного йому товарного виробництватакі, що йому властивий закон розширеного відтворення.
<span Arial",«sans-serif»">
<span Arial",«sans-serif»">
<span Arial",«sans-serif»; mso-fareast-font-family:Arial">4.<span Times New Roman"">
<span Arial",«sans-serif»">Причинивиникнення товарного виробництва<span Arial",«sans-serif»">
<span Arial",«sans-serif»">Безпосередньою причиною виникнення товарноговиробництва є економічна відособленість товаровиробників. Вона нероздільнопов'язана з розвитком приватної власності на засоби виробництва та економічноюі юридичною свободою виробника. Економічна відособленість товаровиробників —це таке становище, за якого вони самостійно вирішують питання господарськоїдіяльності: що виробляти, якими засобами, які ресурси використовувати тощо.Вона передбачає самостійне розпорядження виробленою продукцією, володіння нею,її відчуження і використання відповідно до власних інтересів. Тому економічневідособлення невіддільне від власності на засоби виробництва і вироблюванупродукцію. На певному ступені суспільного поділу праці економічний зв'язокрізних власників неминуче виступає у товарній формі. 3 економічноювідособленістю товаровиробників нерозривно пов'язані еквівалентність і відплатність їх відносин. Це є однією із загальних корінних ознак товарноговиробництва і обміну. Товарне господарство виникає також через наявністьсуперечності між виробництвом і споживанням, невідповідність споживноївартості вироблених благ потребам суспільства та його членів. Це вимагаєобов'язкового визнання споживачами виробленої продукції апостеріорі, тобто щогрунтуються на певному досвіді. Відсутність саме такого визнання фактичноозначає відсутність товарного господарства і товарної форми господарювання. Внатуральному господарстві споживачі також користуються продуктами не лишеособистої праці, а й праці своїх одноплемінників. Однак вони отримують свою частинубез права відкинути її або вільно обирати іншого виробника. Якконкретно-історичний тип організації суспільного виробництва, товарнегосподарство характеризується постійним рухом уперед.
<span Arial",«sans-serif»">Товарне виробництво й обіг у своєму розвиткупроходять дві стадії: нижчу — бартерне господарство, вищу — грошовегосподарство. В бартерному будь-який товар можна безпосередньо обмінятина будь-який інший без використання грошей. У грошовому існує особливий товар —гроші, який можна обміняти на будь-який інший товар, а останній — на гроші. Вгосподарстві, заснованому на грошовому обміні, суспільні витрати нижчі, ніжтам, де обмін здійснюється за допомогою бартеру. Основні загальні ознакитоварного виробництва не залежать від специфіки економічної системи. До нихналежать: суспільний поділ праці; економічна відособленість виробників;еквівалентність відносин; ринковий зв'язок між виробниками і споживачами; визнаннясуспільного характеру праці через ринок; здійснення економічних процесів утоварно-грошових формах шляхом купівлі-продажу; виробництво для обміну і врозрахунку на вигоду; конкуренція. Серед них також відкритість системивідносин, існування таких категорій, як товар, вартість, мінова вартість тощо,і законів товарного виробництва та обігу. Ці ознаки мають такий самий об'єктивнийхарактер, як і товарне виробництво та обіг. Специфіка товарного виробництванасамперед пов'язана з існуванням різних його типів. По-перше, товарневиробництво поділяється на просте і підприємницьке (тобторозвинуте, розширене). Просте товарне виробництво грунтується на особистійпраці власників засобів виробництва і є вихідною формою товарного виробництва.Воно невелике за своїм обсягом, характеризується безпосереднім і добровільнимпоєднанням виробника з засобами виробництва, відсутністю купівлі-продажуробочої сили як товару. В товарній формі виступають лише речові факторивиробництва та готова продукція. Просте й підприємницьке товарне виробництвомає як спільні риси, так і суттєві відмінності. Спільним є те, що вони існуютьза умови панування приватної власності на засоби виробництва, ринкової формизв'язку між виробниками і споживачами, конкуренції між товаровиробниками тощо.Відмінності полягають у тому, що при простому товарному виробництві виробник івласник засобів виробництва і продуктів праці — це одна особа, тоді як припідприємницькому виробництві виробник відокремлений від засобів виробництва іпродуктів праці. В умовах простого товарного виробництва процес виробництваздійснюється на основі індивідуальної праці. Він спрямований на задоволенняособистих потреб виробника та членів його сім'ї. Підприємницьке виробництвопередбачає спільну працю найманих робітників заради прибутку власника господарства.Просте товарне виробництво засноване, як правило, на нескладній техніці, апідприємницьке — на великій машинній індустрії, автоматизованих системах тощо.Сьогодні просте товарне виробництво є характерним для країн, що розвиваються. Врозвинутих країнах воно має залишковий характер і виступає у вигляді дрібноготоварного господарства ремісників, фермерів, роздрібних торговців та ін.Останнє набуває все більше підприємницької спрямованості як дрібний бізнес,породжений вже існуючою економічною системою. Розрізняють ще два типитоварного виробництва: перший — із стабільною, другий — з безперервнооновлюваною номенклатурою товарів. Історія першого охоплює період відглибокої давнини до другої половини XX ст. Історія другого типу розпочалась удругій половині XX ст. Так, машинобудівна промисловість Великобританіїпротягом усього XIX ст. використовувала в основному лише два матеріали — чавуні сталь, а текстильна виробляла лише чотири види тканин — бавовняні, вовняні,лляні, шовкові. У другій половині XX ст. спостерігається безперервнепоновлення номенклатури товарів. Наприклад, в електронній промисловості Японіїце відбувається кожні 5—6 років. Є підстави вважати, що на рубежі XX—XXI ст.процес безперервного поновлення номенклатури товарів буде домінуючим векономіці.
<span Arial",«sans-serif»">
<span Arial",«sans-serif»"> Товарномувиробництву властиві особливі сили розвитку, які виявилися в зародковій формівже на початкових етапах виникнення елементів товарної системи, що протягомтисячоліть перетворилася на загальну форму виробництва. До них належать силируху та постійного розвитку і вдосконалення виробництва, сили саморозвитку,саморегулювання. Якщо економіка тієї чи іншої країни пов'язана з товарнимвиробництвом, то держава (центр) не може зупинити розвиток виробництва,продуктивних сил, а може стати лише гальмом чи, навпаки, сприяти цьомурозвиткові. Вклинившись до економічної системи, якій не властивий такий типвиробництва, товарне виробництво поступово розламує цю систему. Спробизупинити його руйнівну силу супроводжуються соціальними катаклізмами і,врешті-решт, є безрезультатними. Для визначення механізму функціонуваннярушійних сил, що втілені в товарному виробництві, необхідно враховувати закондіалектики про суперечності як джерело і рушійну силу розвитку, який є ядромдіалектики. В товарному виробництві такою суперечністю є суперечність, втіленав товарі, що становить основу суспільного багатства в елементарній формі. Цесуперечність між конкретною та абстрактною працею. Двоїста, суперечливаприрода праці, яка створює товар, є основою всіх інших, похідних суперечностейтовару і виявляється передусім у суперечності між споживною вартістю тавартістю, а також між індивідуальним і суспільне необхідним часом, витраченимна виробництво товару. Суперечності, втілені в товарі, — це єдністьпротилежностей, тобто їх взаємодія. Постійне розв'язання і відтворення суперечностейтовару є внутрішнім змістом розвитку виробництва. Незалежно від суспільноїформи виробництво є визначальною умовою існування людства. Його метою єзадоволення потреб людини — споживання. В різних суспільних системах зв'язокміж виробництвом і споживанням здійснюється по-різному. Розв'язаннясуперечностей товарної форми пов'язано з пошуками найефективніших способівзв'язку між виробництвом і споживанням. Цей зв'язок опосередкований формамиобміну та розподілу, які також мають товарний характер. Суперечності, втілені втоварі, розв'язуються тоді, коли товаровиробник його реалізує. Отже, споживнавартість перетворюється в свою протилежність — грошову форму. Цим самим праця,витрачена товаровиробником, одержує суспільне визнання. Корисність блага«товару» визначає споживач. Товаровиробник ставиться в певні умови:виробництвом певного виду товару зайнято багато товаровиробників, оскількисуспільні потреби щодо будь-якого товару досить великі. Тому взаємовідносиниміж товаровиробниками мають характер конкурентної боротьби, тобто боротьбивиробника за споживача, за вигідні умови реалізації своєї продукції.Перетворення споживної вартості в свою протилежність — вартість здійснюється впроцесі реалізації товарів на ринку через посередництво ціни — грошовоговираження вартості, втіленої в товарі «праця». Власне через грошовуформу розв'язуються суперечності товару. Ціна, за якою реалізується товар наданий момент, виражає рівень суспільно необхідних витрат на його виробництво,зіставленими з суспільною корисністю цього товару. Проте праця товаровиробникавідособлена: кожний виробляє товар за власний рахунок, тобто витрати, що маютьіндивідуальний характер, різні за своєю величиною. Ринок через ціну визначаєлише рівень суспільно необхідних витрат праці на виробництво товару, тобто витрат,які вважаються суспільне нормальними (типовими, пересічними) умовамивиробництва, за яких створюється основна маса даного виду товару. Це є закономтоварного виробництва, відомим як закон вартості. Виробники товарів, у якихіндивідуальні витрати збігаються із суспільно необхідними, при реалізації їх заринковими цінами відшкодовують витрати на їх виробництво та одержують надлишок— прибуток. В особливо сприятливих умовах працюють ті товаровиробники,індивідуальні витрати яких нижчі за суспільне необхідні. Їх прибуток зростає навеличину різниці між суспільне необхідними та індивідуальними витратами. Вгіршому становищі знаходяться ті товаровиробники, які виробляють товари приіндивідуальних витратах, вищих, ніж суспільне необхідні. При досягненні певноїмежі цього розриву виробництво товару стає економічно невигідним,товаровиробники розорюються. Боротьба за досягнення приватного економічногоінтересу, зростання прибутку — мета товаровиробників. Останні потрапляють внеоднакове економічне становище за сумами доходів. Чим більший обсяг товарів,необхідних споживачу, виробляється, чим менші витрати виробництва, тим увигіднішому становищі знаходиться товаровиробник, тим стійкіше його місце всистемі суспільного поділу праці. Перетворення споживної вартості товару навартість, перетворену форму її — ціну зумовлює відповідні, обов'язкові вимогидо товаровиробника. Дотримання цих вимог є необхідним для нього, якщо він хочезалишитися товаровиробником. Увага до якості товарів, їх асортименту, вивченняпопиту та пропозиції товарів на ринку з наступними висновками щодо обсягувиробництва, реклами, пошуку ринку, зменшення витрат на виробництво товарів- ці та інші вимоги постійно турбуютьвиробника. Від нього вимагаються підприємництво, заповзятливість, енергійністьу сфері виробництва та реалізації товарів. Рушійні сили розвитку, внутрішньовластиві товарному виробництву, визрівали протягом тисячоліть. Продуктомрозвитку суперечностей товару є грошова форма вираження суспільне необхіднихвитрат праці. Перехід від однієї суспільно-економічної системи до наступноїзумовлювався розвитком продуктивних сил, поглибленням на цій основісуспільного поділу праці. Зростала кількість продуктів для обміну. Процесвиміру та визначення індивідуальної праці, втіленої в товарі, як суспільної зчасом надто ускладнився. Суперечності товарного виробництва (між конкретною таабстрактною працею, споживною вартістю та вартістю, між індивідуальною тасуспільною працею), їх розвиток визначили специфічний товар — золото, якийпочав виконувати функцію загального еквівалента — грошей. Суперечності товаруяк рушійної сили розвитку активно виявилися в період великого машинного виробництва,коли створювалася матеріально-технічна основа виробничого підприємницькогогосподарювання капіталу. Товарне виробництво набувало загального характеру.Суперечності товару стали властивими товару «робоча сила».Перетворення споживної вартості робочої сили як здатності створювати більшувартість, ніж вона варта, в ціну поставило її носія в специфічні умови. Під часаналізу підприємництва як системи розвинутого ринкового господарства головнаувага зверталась на ту обставину, що перетворення робочої сили в товарпов'язане з експлуатацією найманого працівника, виробництвом та присвоєннямдодаткової вартості. Все це так, але в тіні залишається інший бік проблеми.Продаж робочої сили, перетворення споживної вартості її в ціну перетворювали їїносія — працівника в соціальне активну особу. Прагнення одержання та підвищеннярівня загальноосвітніх знань, кваліфікації, підвищення якості праці, перемінаостанньої стали нормою життя. 3 цим пов'язані зростання ціни робочої сили,диференціація в оплаті, створення належних умов відтворення її, формуваннянового способу життя в умовах соціальне орієнтованого ринку з усімаскладностями та суперечностями. Ринку праці, як і ринку товарів, властиваконкуренція. Боротьба за робочі місця, збереження їх є додатковими стимуламивисокопродуктивної, якісної праці. Інакше можна залишитися без роботи.Суперечності товару «робоча сила», розв'язання їх є важливимистимулами прискорення науково-технічного прогресу. Перетворення робочої силина товар зумовило виникнення багатьох соціальних форм боротьби за створеннясприятливіших умов продажу тавикористання її, конфліктних ситуацій між роботодавцями та продавцями робочоїсили. Власники робочої сили відстоювали право на використання цих форм. Прицьому не завжди досягались необхідні результати, але товаровиробник вимушенийбув зважувати, що його приватний економічний інтерес пов'язаний з певними соціальнимимежами, переступати які небажано, а іноді й небезпечно. Рушійні сили товарноговиробництва спонукають виробника до безперервних якісних змін, тому системигосподарювання, основою яких є товарне виробництво, виявилисянайсприятливішими до використання досягнень науково-технічного прогресу.
<span Arial",«sans-serif»">
<span Arial",«sans-serif»">
<span Arial",«sans-serif»"><span Arial",«sans-serif»;mso-fareast-font-family: Arial">5.<span Times New Roman""> <span Arial",«sans-serif»">Товар та його властивості.<span Arial",«sans-serif»">
<span Arial",«sans-serif»">
<span Arial",«sans-serif»">Поняття“товар” є центральним поняттям всієї економічної теорії. За визначеннямА.В.Калини, В.В.Осокіної “товар – це продукт виробництва або діяльності людини,створений для задоволення якихось потреб за допомогою обміну. З цьоговизначення випливають дві властивості товару, дві його сторони: споживна вартістьта здатність обміну одного товару на інший.
<span Arial",«sans-serif»">
<span Arial",«sans-serif»">
<span Arial",«sans-serif»">
<span Arial",«sans-serif»">
5.1. Споживна вартість товару<span Arial",«sans-serif»">
<span Arial",«sans-serif»">Споживнавартість, тобто здатність товару задовольняти ті чи інші потреби – це якіснасторона товару. Її характеризують певні відмінні риси. Споживна вартість товарумає бути продуктом праці, людської діяльності. Якщо якась корисна річ не єрезультатом такої діяльності (наприклад, вода у природному джерелі), то ця річне має споживної вартості товару.
<span Arial",«sans-serif»">Споживнавартість товару завжди має суспільний характер, адже задовольняє потреби ринку,а отже, суспільства.
<span Arial",«sans-serif»">Споживнавартість товару надходить у споживання тільки за допомогою обміну,купівлі-продажу. Продукти натуральної феодальної ренти, незважаючи на своюкорисність, привласнювалися феодалом безкоштовно, без еквівалентного обміну,отже, не мали споживної вартості товару.
<span Arial",«sans-serif»">Далі,споживна вартість товару завжди має історичний характер, тобто виникає,розвивається і зникає під час виникнення й розвитку товарного виробництва ікожного окремого товару.
<span Arial",«sans-serif»">Два товари обмінюються на ринку через те, щопересіклися потреби їх власників. Отже, споживна вартість товару як економічнакатегорія виражає ринкові відносини між товаровласниками із задоволення їхніхпотреб. Кінцевою метою будь-якого виробництва є створення споживних вартостей.Якщо не брати до уваги ті конкретні економічні форми, в яких за певних умоввиступають продукти праці, то багатство суспільства завжди складається ізспоживних вартостей. Споживна вартість продукту праці безпосередньо не виражаєсуспільних відносин, але має історичний характер, оскільки її роль та значеннязмінюються залежно від змін у суспільстві. Якщо благо створюється виробникомдля особистого споживання, то воно має споживну вартість для самоговиробника. Якщо ж внаслідок суспільного поділу праці продукт (послуга)призначається для когось іншого, то він є суспільною споживною вартістю.В умовах товарного виробництва споживна вартість — це здатність товару задовольнятипотреби не самого виробника, а покупців. Специфічно історичний характерспоживної вартості проявляється не лише в тому, що вона є матеріальною основоюобміну, а й у тому, що вона відбиває ступінь суспільного поділу праці, йогоісторичну зрілість. Споживна вартість речей, їх корисність для людей тіснопов'язані з прогресом науки і техніки, розвитком продуктивних сил у цілому.Так, корисність заліза стала відомою лише тоді, коли люди навчилися виплавлятийого з руди і виготовляти з нього знаряддя і предмети праці. Науково-технічнийпрогрес, запровадження у виробництво досягнень науки і техніки розкривають всенові можливості та способи використання природних і штучних матеріалів, їхнові корисні властивості. Проте загальна економічна теорія вивчає лише рольспоживної вартості в системі суспільних відносин, які складаються в процесівиробництва, розподілу, обміну і споживання. Сучасний світ споживних вартостейнадзвичайно різноманітний. Його основу становлять товари особистого івиробничого споживання. Крім того, існує ринок ремісничих товарів. Переважнуїх частину становлять вироби ручної чи частково індустріальної праці. Особливимє ринок раритетів (рідкостей). Це, з одного боку, унікальні наукові відкриттята конструкторські розробки, а з другого — шедеври мистецтва. Товари такогоринку збагачують виробництво культурними і естетичними цінностями татрадиціями. Все більшого значення серед сукупності споживних вартостейнабувають різні види сучасного транспорту, енергії, інформації, комп'ютерногозабезпечення, доставки енергоносіїв тощо.
<span Arial",«sans-serif»">
<span Arial",«sans-serif»">
<span Arial",«sans-serif»">5.2. Вартість
<span Arial",«sans-serif»">
<span Arial",«sans-serif»">Другавл