Реферат: Природа Карпат

/>Велика гірська система Карпат починається недалековід Братіслави (Словаччина) і закінчується на південному сході поблизу Залізнихворіт (Румунія). Довжина Карпат приблизно 1500 км. Дугою із трьох сторіноточують вони Середньоєвропейську низовину. У північно-західній частині їхняширина становить 240 км, у південно-західній — 340, а в північно-східній, дерозташовані українські Карпати, вона звужується до 100-120 км.

Залежно відрозташування, біогеографічного районування та особливостей Карпати поділяютьсяна Західні, Східні і Південні. Західні  -  розташовані на території Словаччини,Чехії, Польщі і, частково, Угорщини, де й є найвища точка Карпат  — гора Герлах(2655 м). Південні  -  меридіально розкинулися на території Румунії. Східні (завинятком Східних Бескидів, що у Словаччині та Польщі, а також Семиградськихгір, що у Румунії) — на території України.

Середня висотаукраїнських Карпат — 1000 м. На них припадає 10,3% площі усіх Карпат і 3,5%території України.Простягаються вони з північного заходу на південний східмайже на 280 км при середній ширині — 100 км. Найвища вершина — гора Говерла(2061 м). В межах України Карпати діляться на: зовнішні (Скибові), куди входятьБескиди, Горгани і Покутсько-Буковинські Карпати; центральні або Верховинські;внутрішні або Полонинсько-Чорногірські.

Карпати належать до відносно молодих гірських систем. Вони з’явились вальпійській геологічній зоні в мезозойський період і переважно у кайнозойськуєру (приблизно 50 міліонів років тому). Молода крейда і палеогенні відкладення,що містять деякі піщаники та глину, домінують в регіоні. В результаті їх ерозійбула сформована скеляста область, яка називається “греготи”. Нова ера принеслаз собою активізацію тектонічніх процесів в регіоні, що призвело до формування“скибових” Карпат.

Україньські Карпати є центральною й найбільшоючастиною західних Карпат.  Вониі починаються від перешійка на Лупківській горіна сході і закінчуються Бучецьким масивом в Румунії. Загальна довжина гірськоїсистеми є 240 км, 110 км з Півночі на Південь в своїй найширшій частині.Українські Карпати зростають за висотою з Північного заходу на Південний схід:г. Гусля (1405), г. Негровець (1712), г. Петрос (2020), г. />Говерла (2061). Відповідностають менш густими букові та смерекові ліси, і на найвищих гірських вершинахзахідних Карпат формують альпійські луги. Відносно вологості та опадів кліматтрьох регіонів може бути охарактеризований так: напіввологій і теплий(прикарпатські рівнини -  від 200 до 500 мм дощу і 9С середньорічнатемпература); вологий і прохолодний (Кобилецька поляна:400 – 600 м над рівнемморя, 1000 мм опадів та 6С  — середньорічні показники); дуже вологий іпрохолодний ( висота більш ніж 800 м, 1400 мм опадів та 3С -  сереьорічніпоказники).

Хоч гори обжиті Гуцулами, Бойками та Лемками вжедекілька століть, там все одно зберігається багато незайманих куточків природи.Найбільшими територіями, які знаходяться під охороною держави, є Карпатськийнаціональний заповідник, Синевірський національний заповідник та Стужицькийнаціональний парк. Гуцульский народ традиційно проживає в західній частніукраїнських Карпат, тоді як лемки оселилися на територіях, які зараз належатьПольщі.

/>Частина карпатських гір називається Бескідами. Це досить маленький регіон західной України і східноїПольші, поділений між лемками та бойками. Після другої світової війни в 1947році місцеві жителі (в більшості лемки та бойки) були вимушені мігрувати в іншірегіони Польші і Бескід став пустельною зелею, повною покинутих сіл,зруйнованих церков та забутих цвинтарів. Тепер ситуація змінюється на краще,хоча й досі Бескіди залишаються одним із найменш розвинутих регіонів Польщі.

Маючи унікальні ірізноманітні рекреаційні ресурси, українські Карпати оцінюються спеціалістамияк найперспективніший район для організації масового відпочинку та лікуваннянаселення. Для розвитку санаторно-курортного господарства сприятливі усі районилісистих Карпат. За переконаннями фахівців Львівського держуніверситету іменіІвана Франка, найперспективнішою є північно-східна частина, яка має всіможливості стати центром туризму і відпочинку світового рівня.

 

 Вперше назваКарпати згадана ще у другому столітті нашої ери римським письменником КлавдіємПтоломеєм.


Походження назви Карпати

/>

Одні дослідники вважають, щоназва Карпати виникла із назви фракійського племені карпи, що проживало натериторії Передкарпаття у третьому — четвертому столітті нашої ери. Інші — щоце слово має корені з доіндоєвропейського слова kar — камінь (кам'яні гори), і порівнюють його з такими топонімами, як Каринтія(південна область Австрії), острів Карпатос у Критському морі та Крас(вапнякове море у Словенії).

Є ще й інша думкавчених, за якою назва цих гір випливає із слов'янських термінів«хрб», «харабат» — хребет. У літературі цей термінзустрічається ще у батька історії та географії Геродота у назві однієї з лівихприток Дунаю — Karpis. Вважається, що ця притока отримала свою назву від гір, вяких брала початок. Однак людська пам'ять зберегла багато легенд, переказів,казок та оповідок про виникнення назви Карпат. Ось одна із них.

Легенда про Силуна і Карпа

/>

У старі прадавні часи, коли нанашій землі жили люди-велети, що головою сягали до хмар, на цьому місці булавелика рівнина, пишно встелена квітами і помережана чистими синіми потічками.Її володарем був Силун, який мав безліч різної худоби та добра, жив увеличезному палаці із білого мармуру і спав у золотій колисці, засланійдорогими килимами. З ранку і до ночі важко працювали на нього слуги. Однакніхто не наважувався покинути володіння газди та йти на пошуки нової роботи.

Відслужив у нього тринадцятьроків і один хлопець на ім'я Карпо-Дніпровський, бо прийшов сюди у пошукахшматка хліба з берегів Дніпра. Усі слуги його дуже любили за працьовитість,чесність і справедливість. Коли ж Карпові виповнилося двадцять років, вирішиввін повернутися додому. Вважаючи, що за роки важкої праці він дещо заробив уволодаря і той належно оцінить його службу, хлопець почав шукати нагодипорозмовляти про це із Силуном. І ось, однієї ночі, коли той обходив своє газдівство,Карпо й наважився на розмову:

— Довго у вас я прослужив чесно і віддано. Теперже маю намір повернутися до рідної домівки і хотів би просити платню за своюслужбу.

Силун подумав, що слуга жартує, адже ніхто ще ізним так раніше не говорив. Але Карпо повторив свої слова. І це не на жартрозлютило Силуна, і він сказав:

— Я знаю, куди мої слуги повинні ходити і щоробити. І ти від мене нікуди не підеш.

/>Коли ж хлопецьі втретє повторив свою вимогу, що було, на думку господаря, надзвичайноюзневагою, якої пробачити ніяк не можна, Силун вигукнув:

— Тільки під землю тебе відпущу!

І, схопивши Карпа дужимируками, вдарив ним об землю, аж утворилась велика яма. Підвівся парубок наноги, ніби нічого й не сталось, відчувши лише приплив небувалої сили, схопивСилуна і так вдарив ним об землю, що та розкололась та поглинула грізногогазду. І як не намагався той вибратися на поверхню (бився головою й кулаками обземну кору, тиснув плечима та руками, копав ногами), земля не відчинялася. Затевід цих старань колишнього володаря на ще недавній рівнині почали утворюватисягорби. І чим більше ударів робив під землею Силун, тим вищими виростали гори.Кажуть, що й донині він ще живий під землею, але дуже постарів і не маєколишньої сили, щоб дуже битись, однак не втратив надії вирватись на поверхню.А люди на честь Карпа назвали гори, що постали, Карпатами.

еще рефераты
Еще работы по естествознанию