Реферат: Російський рубль вихід на світовий фінансовий ринок

Доповідь на тему: Російський рубль – вихід на світовийфінансовий ринок

Багато аналітиків сучасності збігаються на думці, що переводити капітал в російські рублі все більш вигідно з точки зору інвестиційних вкладень. Зокрема, американські інвестиційні банки GoldmanSachs, MerrillLynchі німецький гігант DeutscheBankвважають, що в найближчі шість місяців обмінний курс російського рубля підвищиться у відношенні до провідних валют світу на 4%. Серед причин цього можна виділити:

Стабільне падіння провідної валюти – долара, за минулий рік він впав у відношенні до євро на 11%, а за перших 2 квартали 2008 року — ще на 7%.(Світові експерти пророкують закінчення ери долара до 2015 року, коли євро остаточно вийде на перше місце)

Курс на зміцнення рубля, який обрав новий президент Дмитро Медвєдєв, для подолання наслідків інфляції, і задля імперіалістичних прагнень Кремля.

Перехід російського монополіста «Газпрому» на рублеві розрахунки за поставки енергоресурсів з країнами СНД, а в майбутньому, можливо і з країнами Європи, так як російський рубль є основним джерелом фінансування інвестицій «Газпрому». Зокрема Олексій Міллер «обіцяє» Україні це вже з 2009 року, а заступник голови російського газового концерну висловив впевненість у тому, що через 5-8 років ринкова капіталізація «Газпрому» досягне 1 трлн. дол.

Разом з російським рублем у світі тенденцію підвищення ролі на валютних ринках мають австралійський та канадський долари, мексиканський песо, китайський юань. Вже сьогодні росіяни йдуть до того, щоб рубль був сильною, вільноконвертованою валютою, а в майбутньому і світовою резервною.

Валютний ринок Російської Федерації має оборот, еквівалентний 103 мільярдам доларів США щодня (данні ЦБ РФ), а за останні 6 років російська валюта вдвічі збільшила свою присутність на світовому ринку. На економічному форумі в Красноярську, який відбувся нещодавно, Дмитро Медвєдєв, заявив про прагнення зробити Москву, одним з основних фінансових центрів світу.

Сьогодні країни СНД не прив’язують курси своїх грошових одиниць до рубля, тому його немає в їхніх золото-валютних резервах, проте Центральний Банк Росії все ж бачить можливість використовувати рубль в якості резервної валюти. Для цього потрібно створити розрахункову одиницю накшталт ЕКЮ, яка існувала в Європі з 1979 і до остаточного введення валюти євро. Це спростить розрахунки між державами співдружності, і зробить їх більш інтенсивними, і дешевшими. Така розрахункова одиниця (яка б складалась, наприклад з російського рубля, американського долара, і євро) і може стати резервною, на території країн – СНД, і тоді цим країнам (в тому числі і Україні) знадобляться офіційні резерви в ЦБ в рублях.

Проте в рубля є й перешкоди, які частково заважають його інтернаціоналізації. За статутом МВФ, валюта вважається конвертованою, коли країна приєднується до VIIIстатті статуту фонду (вона забороняє обмеження по поточним платежам, дискримінаційні валютні режими, і бар’єри на шляху репатріації коштів іноземних інвесторів). Росія приєдналась до цієї статті статуту МВФ ще в 1992 році, проте досягнення сьогодні конвертованість рубля – не повна. За останніми даними МВФ, конвертованими визнаються валюти 166 країн, і лише 14 мають долю у міжнародних валютних ринках більшу, за 1%.

Друга причина – не достатній розвиток національної економіки, і фінансових ринків. Спеціалісти Міжнародного Валютного Фонду і Європейського Центрального Банку визначили 8 умов, які дозволяють національній валюті мати широкий міжнародний вжиток. Основні з них – розмір ВВП, достатня доля в світовій торгівлі, висока ліквідність фінансового ринку. На сьогодні на Росію припадає майже 2,5% світового ВВП, а для порівняння на США – більше 20%.

Звичайно, швидко скоротити такий розрив не вдасться, тому зміцнення позицій рубля треба починати з розвитку внутрішнього фондового ринку. Він має стати максимально містким, стабільним та ліквідним. Цінні папери російських корпорацій повинні випускатись, як у світових валютах, так і в рублях, щоб у інвесторів був постійний попит на російський рубль, як засіб купівлі фінансових активів. Також може розглядатись переведення на розрахунки в рублях, не лише плата за енергоносії (де Росія є монополіст), а і всього експорту.

Взагалі, Росії ще потрібно пройти довгий і важкий шлях до укріплень світових позицій рубля, і його підняття в лігу резервних валют, проте немає нічого неможливого принаймні перший крок вже зроблено.

еще рефераты
Еще работы по финансам