Реферат: Добова норма рухової активності дітей різного віку

Міністерство освіти і науки України

Кіровоградський державний педагогічний університет ім… В. Винниченка

Кафедра медико-біологічних основ і фізичної реабілітації

Добова норма рухової активності дітей різного віку

Бабіч Анни Вікторівни

курс І група 4

факультет фізико-математичний

Науковий керівник:

Козлова В. А.,

старший викладач,

кандидат педагогічних наук

Кіровоград 2009


Зміст

фізичний руховий гіпокінезія гімнастика масаж

Вступ

1. Фізичне виховання дітей віком від 2 – 3 місяців життя до 1 року

1.1 Плавання – як один з методів фізичного розвитку дитини

1.2 Гімнастика и масаж

2. Шкільний вік

3. Підлітковий та юнацький вік

Висновок

Використана література

Додатки


Вступ

Діти — найбільше багатство. Вони продовжать нашу справу, візьмуть у свої руки управління народним господарством країни. І, звичайно, руки ці повинні бути сильними та витривалими. Однак фахівці — лікарі, фізіологи, педагоги — висловлюють серйозну занепокоеність станом здоров'я підростаючого покоління. Дослідження свідчать про те, що сучасні діти здебільшого відчувають руховий дефіцит, тобто кількість рухів вироблених ними, нижче вікової норми. І це має негативний вплив на їх організм. Більш того руховий дефіцит призводить і до більш виражених функціональних порушень в організмі дитини.

Знижуються сила і працездатність скелетної мускулатури, що тягне за собою порушення постави, викривлення хребта, плоскостопість, затримку вікового розвитку швидкості, спритності, координації рухів, гнучкості, витривалості і сили. А тривале перебування в одноманітному положенні (наприклад, у школі за партою) викликає статичне навантаження на певні групи м'язів, що призводить до їх стомлення і посилює несприятливий вплив гіпокінезії.

Гіпокінезія, викликаючи розвиток обмінних порушень і надлишкове відкладення жиру, сприяє захворюванню дітей ожирінням. У таких дітей частіше реєструються травми, у них в 3-5 разів вища захворюваність на гострі респіраторні інфекції.

Науково-технічний прогрес призвів до значного зменшення важкої фізичної роботи в житті сучасної людини, особливо городянина.

Прагнення поліпшити фізичне виховання підростаючого покоління знайшло своє відображення у введенні уроків фізичної культури в школі та вищих навчальних закладах.


1. Фізичне виховання дітей віком від 2 – 3 місяців життя до 1 року

У віці до 3 років організм дитини, як стверджують фахівці, найбільш пластичний. І будь-яка, навіть сама незначна, але систематично повторювана дія має великий вплив на подальший розвиток організму.

Турбота про руховий розвиток дитини є майже настільки ж важливою для його гармонійного розвитку, як раціональний режим, регулярне та повноцінне харчування, достатній сон і частота перебування на свіжому повітрі.

На першому місяці життя дитина повинна самостійно рухатися. Полегшити його рухи можна одягаючи на малюка вільний одяг, періодично розповиваючи і купаючи його.

У 2-3 місяці рекомендується класти дитину на животик, чи брати його на руки, і показуючи іграшку стимулювати рух м'язів шиї.

У 4-6 місяців до вже освоєних рухам потрібно додавати переворот дитини на бік і на животик, обертання навколо поздовжньої осі, пробуджувати інтерес до повзання на животику. Також потрібно не забувати про розвиток хапального рефлексу, давайте дитині в руки іграшки та брязкальця.

У 7-9 місяців потрібно спонукати дитину повзати, сидіти і стояти, а деяких дітей можна вчити ходити, тримаючись за опору.

У 10-12 місяців продовжуйте розвивати у дитини уміння повзати, стояти і ходити, спираючись на що не будь, а за тим спонукає його до перших самостійних кроків.

Оскільки маленьким дітям легше сприймати рухи в різних іграх, в народній поезії є чимало цікавих частушок і пісеньок, які можуть зацікавити дитину. Ось деякі з них:

«Ладушки, ладушки! Легко хлопайте ручками дитини; тримайте

Где были? – У бабушки.ручки разом, потім підіймайте їх до обличчя

Шу-у-у – полетели, дитини.

На головку сели»

«Сорока-белобокаВодіть ручкою або пальчиком дитини по

Кашку варила, його долоні, торкайтесь всіх пальчиків на

Деток кормила, руках; злегка пробігайте пальчиками по

Этому дала, этому дала, тілу дитини.

Этому дала, этому дала,

А этому не дала:

Ты дров не таскал, воды

Не носил,

Каши не варил»

1.1 Плавання – як один з методів фізичного розвитку дитини

Відомо чимало випадків, коли діти вчилися плавати раніше, ніж ходити.

Заняття плаванням з немовлятами стають в останні роки все більш популярними. І справа тут аж ніяк не в моді. Це прекрасний засіб профілактики захворювань, зміцнення здоров'я та загартовування цінний ще й тим, що його можна використовувати буквально з перших днів життя дитини, в той час, коли загальний масаж і гімнастика ще не застосовуються.

Немовлята, з якими займаються плаванням, рідше хворіють на респіраторні захворювання, стають спокійнішими, краще сплять.

Починати заняття можна на десятий-п'ятнадцятий день після появи немовляти на світ. Зрозуміло, перед цим треба проконсультуватися з лікарем, що спостерігає вашу дитини.

Температура води при перших заняттях повинна бути не нижче 36.5, а час перебування у воді не більше 10-15 хвилин. Якщо заняття через хворобу дитини, або з якихось інших причин були на якийсь час перервані, то після перерви їх так само потрібно почати з вихідної температури води і з початковою тривалістю.

З місячного віку, якщо все йде добре, починайте тренування затримки дихання. Підтримуючи руками голову дитини, занурюйте її у воду (до рівня носа) на 4-10 секунд.

Наступний етап — самостійне плавання. До нього можна приступати, коли дитина опанує навички затримки дихання при зануренні рота і носа під воду і буде вміти гребти руками. (На малюнку 1 показані основні прийоми занурення у воду і підтримки грудного немовляти)

Час перебування дитини у ванні можна збільшувати лише через місяць після початку навчання плавання, і то не більше ніж на 5 хв. Через наступний місяць ще на 5 хв. і так далі. У результаті поступово збільшуючи тривалість занять, однорічна дитина зможе знаходиться в ванні більше години. Температуру води так само знижуйте обережно і поступово — починаючи з 36.5 до 30.5 градусів. З однорічного віку при регулярних заняттях можна знижувати температуру води на 1 градус кожен місяць.

Протягом першого року життя, заняття потрібно обов'язково продовжувати, оскільки в дитини вже виробилась потреба в активних рухах, апетит у неї зріс у зв'язку з додатковими енерговитратами.

1.2 Гімнастика и масаж

З кінця першого місяця життя дитині корисно робити масаж, а з 2_го — гімнастику. Масаж проводять щодня, завжди в один і той же час, через 30 хвилин після їжі. Тривалість занять 5 — 12 хвилин. Кожний прийом повторюють від 4 до 6 разів.

Дітям у віці від півтора до трьох місяців можна рекомендувати наступний комплекс вправ (малюнок 2, 3), який складається з прийомів масажу і активних рухів, заснованих на безумовних рефлексах: масаж рук (1), масаж ніг (2), викладання на животик, масаж спини (3), масаж живота (4, 5), вправа для стоп (6,7), розгинання хребта в положенні на боці (8).

При масажі рухи рук повинні бути легкими, плавними і спрямованими від периферії до центру. Наприклад, масаж рук проводять від кисті до плеча і зовнішньої поверхні передпліччя і плеча.

До віку 3 — 4 місяці зменшується фізіологічне напруження м'язів-згиначів. Між м'язами згиначами і розгиначами встановлюється рівновага, тому в комплекс вправ вводяться пасивні рухи. Комплекс для дітей у віці від 3 до 4 місяців (малюнок 3) включає масаж рук, відведення рук в сторони і схрещування їх на грудях (9), масаж ніг (10, 11), масаж спини, відхилення голови назад при положенні на животі (12).

До комплексу вправ для дітей віком від 4 до 6 місяців (малюнок 4, 5) вводять як пасивні, так і активні рухи. Вони спрямовані на спонукання до повзання. Комплекс складають такі вправи: «ковзний крок» (13), поворот зі спини на животик при підтриманні за ноги (14), масаж спини, «політ» в положенні на спині (15), згинання та розгинання ніг разом і по черзі (16), підведення верхньої частини тіла з положення на спині (17).

Дітям у віці від 6 до 10 місяців в комплекс занять вводять більш складні вправи. Велику увагу приділяють вправам, що сприяють розвитку повзання. Це в свою чергу, готує дитину до правильного сидіння, стояння, ходьби. Комплекс вправ складається з: присідання за підтримки за обидві відведені в сторони руки одночасно (18), кругові рухи руками, поворот зі спини на живіт вліво, підведення тулуба з положення на животику за підтримки дитини за руки (19), повзання (20).

Комплекс вправ для дітей у віці від 10 місяців до 1 року 2 місяців (малюнок 6) полягає в наступному: кругові рухи руками з кільцями (21), поворот зі спини на живіт і в інший бік, масаж спини нахил тулуба і випрямлення (22), масаж живота, підняття випрямлених ніг до палички або кільця (23), самостійне присідання з фіксацією ніг (24), повороти в сторони з положення лежачи (25), вигинання з положення сидячи на колінах у дорослого (26, 27), присідання, підтримуючи дитину за руки (28).


2. Шкільний вік

Що б правильно вибрати для школяра необхідний руховий режим, організувати заняття фізичною культурою і спортом, батьки повинні добре знати особливості розвитку власних дітей.

«Друге дитинство» — своєрідний перехід між дитинством і шкільним життям. Вчорашній дитина стає школярем. Можливо, багатьом знайоме поняття «готовність до шкільного навчання». Їм психологи та фізіологи позначають той ступінь фізичного та розумового розвитку, ту суму умінь і навичок, якими повинна оперувати дитина, щоб впоратися з новими обов'язками і завданнями. Нерідко батьки вважають: дитина готова до школи, якщо володіє навичками читання, рахунку і письма. Тим часом набагато важливішим є не стільки той чи інший, хоча й дуже необхідний для навчання, навик, скільки загальний рівень розвитку — і фізичного і розумового. Причому не слід розглядати фізичний розвиток як де що другорядне – саме від нього часто залежать успіхи першокласника.

У цей період фізичні навантаження не тільки збільшуються, а й стають якісно іншими.

Сім років – це той вузловий момент, коли змінюються життєві умови і збільшуються навантаження, перебудовується організм. Це виражається в широкому розмаху коливань у фізичній і психічній сфері, в загальній нестійкості організму, в його податливості зовнішнім впливам.

У семи річному віці часто відзначаються дратівливість, стомлюваність, нерівність в поведінці, невмотивовані спалахи агресії, уразливість, загострене самолюбство. Сприйняття і мислення стають більш реалістичними, звільняються від «засилля» емоцій, від панування уяви.

В період перебування дитини у початковій школі, а саме з 6 до 9 років, у дитини продовжується формування опорно-рухового апарату. Саме в цьому віці дитині легше виконувати великі рухи, такі як стрибки, і важче маленькі, наприклад письмо. Лікарі і психологи рекомендують робити перерви під час занять на гімнастику. Існує комплекс простих але дуже ефективних вправ, які можуть зняти не лише фізичне напруження організму, а й емоційно розрядити дитини. Адже ці вправи підіймають настрій. (малюнок 7).


3. Підлітковій та юнацький вік

У 9 -10 років у дівчаток і у 11 — 12 років у хлопчиків починається новий відповідальний період життя — підлітковий вік. У цей період починається дозрівання організму. У 10-річному віці фізичний розвиток хлопчиків і дівчаток приблизно однаковий, але в 11 років дівчатка випереджають своїх однолітків за зростом (на 1, 6 см) і у вазі (на 1, 7 кг). В 13 років ця різниця ще збільшується.

Однак в 14 років всі показники стають вище у хлопчиків.

Статеве дозрівання наступає у дівчаток в 12, 5 — 13 років, у хлопчиків в 14 — 15 років. У цей час, свою роботу посилено починають гормони. Під їх впливом організм підлітка може набрати у вазі або навпаки втратити його.

Саме в цей період вирішується питання зі статурою підлітка. Фізичний розвиток має велике значення у перебігу цього процесу. Також велике значення має і спадковість. У деяких підлітків спостерігалася набирання у вазі саме через цей показник.

У віці 16 — 17 років тиск на опорно-руховий апарат ще більше зростає. У першу чергу тиск припадає на хребет. Сидячий спосіб життя і малорухомість призводить до різних захворювань, найпоширенішим серед них, є порушення постави. Уникнути цього можна легко. Для цього потрібно стежити за положенням спини під час ходьби і сидіння за партою, в основному під час читання та письма. Спина повинна бути рівною, ходити, потрібно не сутулячись.

Велике значення для фізичного розвитку має ходьба та біг. Денний нормою вважається 3 години пішої ходи. Вранішні пробіжки на невеликі відстані не принесуть шкоди, а навпаки допоможуть прокинутися усьому організму.

Заняття будь-якими видами спорту може допомогти уникнути більшості проблем. Наприклад, баскетбол, футбол, волейбол і т. п. розвивають моторику рухів, дають можливість побігати і спалить зайвий жир, наростити м'язову тканину. Заняття атлетикою безпосередньо поліпшують стан м'язів, підтримка їх в тонусі допоможе не тільки уникнути багатьох хвороб, але й забезпечить гарне самопочуття. Гімнастика — універсальний спосіб, тримати себе в гарній фізичній формі. Під час занять задіяні всі м'язи і майже всі системи організму.


Висновок

Як відомо організм людини в період 2_го – 3_го років життя найбільш піддатливий зовнішнім впливам. Саме в цей період закладаються основи фізичного розвитку дитини. В цей час організм краще усього сприймає та реагує на різні рухи та їх різні варіації. Але сучасні батьки роблять грубі помилки, не даючи дитині змоги рухатися, вони прохають дитину не шуміти, не бігати у них перед очима, тим самим обмежуючи їх.

Розвиток науково-технічного прогресу призвів до сидячого способу життя більшості населення України і світу в цілому. Сама страшне у цьому те, що насамперед страждають діти. Постійно сидячи за комп’ютерами, вони псують собі поставу, у них погіршується обмін речовин, що призводить до масового ожиріння.

Отже можна зробити висновок, що рух це основа життя, і ця основа закладається на самому початку, після народження. І насамперед подальше життя залежить від батьків, від того наскільки сильно вони зможуть заохотити дитину до занять фізичною культурою, наскільки добре вони зможуть показати і привити їй ті вправи, які необхідні на тому чи іншому періоді життя.

Після 17 роки вже самі діти роблять свій вибір. І якщо ще тоді, в ранньому дитинстві, з ними займалися то зараз вони продовжать фізичні вправи, і зроблять все для того щоб їхні діти були здорові.


Використана література

1) Скороход В. М., Скороход Т. В. «Вікова фізіологія та валеологія.» — Кіровоград: РВВ КДПУ ім. В. Винниченка, 2009. – 224 с.

2) Физкультура для всейсемьи. – 2 изд., стереотип. / Ф50 Сост. Козлова Т.В., Рябухина Т. А. – М.: Физкультура и спорт, 1993. – 463 с. ит. — (Межиздат, сер. Б-ка для родитклей).


Додатки

Малюнок 1


Малюнок 2

Малюнок 3


Малюнок 4

Малюнок 5


Малюнок 6

Малюнок 7

еще рефераты
Еще работы по физкультуре и спорту