Реферат: Окремі аспекти безпеки приймаючого міста Львів під час фінальної частини чемпіонату Європи 2012 року з футболу

Окремі аспекти безпеки приймаючого міста Львів під час фінальної частини чемпіонату Європи 2012 року з футболу

Засадний О.М., Горобцов В.М., Журбенко С.В.

Львівська міська рада

Департамент "ЄВРО 2012"


Однією із найважливіших проблем майбутнього чемпіонату є безпека події. В даному аспекті перші плани займають заходи протидії футбольному хуліганству.

УЕФА, національні федерації футболу та сили поліції країн Європи проводять спрямовану політику щодо протидії футбольному хуліганству. Матчі збірних команд країн характеризується меншою напруженістю з даного питання, ніж клубні зустрічі. Однак, це не означає, що в Україну не приїдуть так звані псевдофанати, для яких власне хуліганізм важливіший, ніж футбол.

Турніру в цілому та кожному матчу повинна передувати аналітична робота щодо визначення обставин, при яких можливі вибухи насильства чи неналежна поведінка з боку глядачів, результатом аналізу повинні бути рекомендації щодо процедур, загальних та запобіжних заходів, яких має бути вжито до, під час та після матчу [1].

Найважливішу роль в цьому відіграє питання завчасного отримання упереджувальної інформації щодо участі в подіях іноземних фанатів з використанням можливостей федерацій футболу, поліцейських структур, національних футбольних інформаційних центрів країн, що зустрічаються в матчі. Інформація збирається за напрямками:

— стратегічна інформація: інформація, в якій зазначаються всі аспекти події з конкретною прив'язкою до ризиків безпеки, що мають місце;

— операційна інформація: інформація, яка відображає точну картину фактичних обставин в ході проведення події;

— тактична інформація: інформація, що дозволяє відповідальній особі оперативно належним чином реагувати на забезпечення порядку та безпеки подій [2].

Питання безпеки проведення футбольного матчу під час ЄВРО 2012 має багатовекторну політику, не обмежується рамками стадіону, розгорнуте в часі і місцях зосередження зусиль.

На всіх етапах забезпечення громадського порядку ключовим постає питання узгодженості дій правоохоронних органів та інших структур по часу та місту. З цією метою департаментом "ЄВРО 2012" Львівської міської ради розроблено план взаємодії, який схематично представлений нижче (мал.1).

поведінка глядач чемпіонат футбол хуліганство

Мал. 1. Місця зосередження зусиль по забезпеченню безпеки та правопорядку

Виходячи зі ступеню ризиковості події зустріч іноземних вболівальників може бути організована починаючи від державного кордону України:

в аеропорту;

безпосередньо в потязі на кордоні з подальшим супроводом потяга силами підрозділу міліції на транспорті;

в пункті пропуску для автомобільного сполучення з супроводом підрозділом Державтоінспекції.

З огляду на європейську практику було б доцільним запровадити супровід груп ризикових вболівальників поліцейськими силами країни їх громадянства, що однак потребує законодавчого врегулювання використання таких поліцейських підрозділів в Україні. Дана процедура рекомендується Резолюцією Ради Європейського Союзу від 4 грудня 2006 року для запобігання та боротьби з насильством і порушеннями під час проведення міжнародних футбольних матчів [3].

В рамках концепції безпеки приймаючого міста Львів [4] основоположним закладено принцип так званої «3D-Стратегії» сил безпеки: Діалог, Деескалація та рішучі Дії, яка була успішно застосована під час УЕФА ЄВРО 2004 в Португалії, ФІФА ЧС 2006 у Німеччині та УЕФА ЕВРО 2008 в Австрії та Швейцарії [5].

За оцінками департаменту найбільш вразливими з точки зору футбольного хуліганства об’єктами в місті стане не стадіон, а фан-зона, заклади харчування і розміщення, об’єкти транспортної інфраструктури. Саме на даних напрямки необхідно звернути увагу правоохоронним органам, не знижуючи, однак, рівень безпеки стадіону.

Одними із основних напрямків політики приймаючого міста в даному аспекті стануть наступні:

координування діяльності різних структур міста та області, що задіяні у питаннях безпеки і громадського порядку, з метою найбільш раціонального використання сил та засобів, недопущення зайвого дублювання функцій;

посилення функцій безпеки на транспорті, особливо щодо залізничного та автомобільного – зокрема, супровід транспортних засобів з «фанатами» від пунктів пропуску через державний кордон до готелів з комплексним застосуванням можливостей різних структур (Держприкордонслужба, Державтоінспеція, підрозділи міліції на транспорті, територіальні підрозділи міліції, внутрішні війська);

реалізація програми «Безпечне місто» із створенням системи відеонагляду міського масштабу;

вибір в регіоні найкращої охоронної структури для визначення офіційним партнером приймаючого міста Львів по наданню послуг стюардінгу в фан-зоні з наданням відповідних прав і визначенням обов’язків;

багатомовна інформаційна компанія для інформування приїжджих, що роботи в разі виникнення проблем із злочинцями;

рекомендації закладам харчування і розміщення про розширення власної охорони (служби безпеки) або залучення охоронних фірм на час проведення Євро 2012;

пропагування розвитку мережі «фанатських пабів», що дозволило би відокремити угрупування фанатів одне від одного та від мешканців міста.

Заслуговує на увагу та вивчення досвід Польщі щодо запровадження в поліцейських підрозділах воєводств відділів по роботі з уболівальниками, на які покладено обов’язки обліку, аналізу та документування фактів непокори, хуліганських дій скоєних уболівальниками, формування баз даних футбольних хуліганів [6].

Крім специфічних порушень громадського порядку, таких як футбольне хуліганство, під час Турніру слід очікувати певного зростання злочинів та правопорушень пов’язаних з сутенерством, примусовою проституцією, наркоторгівлею та дрібних («кишенькових») крадіжок. Щодо інших видів злочинів та правопорушень очікується спад, що буде пов’язаний із концентрацією сил правоохоронних структур у даний проміжок часу та конкретному місті.

Література

1. Європейська конвенція про насильство та неналежну поведінку з боку глядачів під час спортивних заходів, і зокрема футбольних матчів (ETS N 120) від 19 серпня 1985 року.

2. Рішення Ради Європейського Союзу 2002/348/JHA «Щодо безпеки на футбольних матчах міжнародного масштабу» від 25 квітня 2002 року.

3. Council Resolution of 4 December 2006 concerning an updated handbook with recommendations for international police cooperation and measures to prevent and control violence and disturbances in connection with football matches with an international dimension, in which at least one Member State is involved (2006/C 322/01). Official Journal of the European Union 29.12.2006.

4. Концепція забезпечення безпеки та правопорядку під час проведення у Львові фінальної частини чемпіонату Європи 2012 року з футболу. // www.city-adm.lviv.ua.

5. Витяг із заключного звіту "Євро 2008": безпека.

6. Лемчак В.О., Данилюк В.Є. Вдосконалення законодавства України щодо розстановки сил та засобів під час проведення масових заходів. – Співпраця поліції, органів адміністрації та місцевої громадськості задля забезпечення безпеки під час масових заходів Євро-2012: матеріали ІІ Міжнар. наук.-практ. конф. – Івано-Франківськ: ПЮІ ЛьвДУВС, 2009.

еще рефераты
Еще работы по физкультуре и спорту