Реферат: Вклади культури і мистецтва XX століття у світову цивілізацію

Міністерство освіти і науки Російської Федерації

Федеральне агентство з освіти

Філія державного освітнього закладу

Вищої професійної освіти

Реферат

На тему:

«Вклади культури і мистецтва XX століття у світову цивілізацію»

З дисципліни:

«Світова культура і мистецтво»

Анапа-2008


Зміст

Введення

1. Російське мистецтво початку XX століття

1.1 Скульптура

1.2 Архітектура

1.3 Живопис

1.4 Література

1.5 Театр. Музика. Балет

2. Російська культура початку XX століття

2.1 Просвітництво

2.2 Наука

3. Авангардизм у мистецтві XX століття

4. Тенденції моди XX століття

5. Радянський кіноавангард 1920-х років

6. Французький кіноавангард 1920-х років

Висновок

Список літератури


Введення

Культура одна з найважливіших сфер суспільного життя.У понятті «культура» людина і його діяльність виступають, як синтезуюча основа, оскільки сама культура є творіння людини, результат його творчих зусиль. Але в культурі людини не тільки чинне, але й саме змінюється.

Предмет історії культури має свій зміст і специфіку в низці історичних дисциплін. Історія культури передбачає, перш за все, комплексне вивчення різних її сфер — історії науки і техніки, освіти і громадської думки, фольклористики та літературознавства, історії мистецтва і т.д.по відношенню до них історія культури виступає як узагальнююча дисципліна, яка розглядає культуру цілісною системою в єдності та взаємодії всіх її галузей.

Початок XX ст. стали надзвичайно плідним періодом у розвитку вітчизняної культури. Духовне життя суспільства, відображаючи ті стрімкі зміни, які відбулися у країни на рубежі двох століть, бурхливу політичну історію Росії в цю епоху, відрізнялася винятковою багатством і різноманітністю. «У Росії на початку століття був справжній культурний ренесанс, — писав Н.А.Бердяєв. — Тільки що жили в цей час знають, який творчий підйом був у нас пережитий, яке віяння духу охопило російські душі». Творчість російських вчених, діячів літератури і мистецтва внесло величезний внесок у скарбницю світової цивілізації.


1. Російське мистецтво початку XX століття

1.1 Скульптура

Шляхи розвитку російської скульптури XX століття були багато в чому визначені її зв'язками з мистецтвом передвижників. Саме цим пояснюється її демократизм і змістовність.

Скульптори беруть активну участь у пошуках нового, сучасного героя.Більш різноманітними стають матеріали: застосовуються не тільки мармур і бронза, як раніше, але і камінь, дерево, майоліка, навіть глина. Робляться спроби впровадити в скульптуру колір. У цей час працює блискуча плеяда скульпторів — П. П. Трубецькой, А. С. Голубкіна, С. Т. Коненков, А. Т. Матвєєв.

На мистецтві Ганни Семенівни Голубкіної (1864-1927) лежить печать її часу. Воно підкреслено натхненно і завжди глибоко і послідовно демократично. Голубкіна — переконаний революціонер.Її скульптури «Раб» (1905, ГТГ), «Той, хто йде» (1903, ДРМ), портрет Карла Маркса (1905, ГТГ) — природний відгук на передові ідеї сучасності. Голубкіна — великий майстер психологічного скульптурного портрета.І тут вона залишається вірною собі, з однаковим творчим підйомом працюючи над портретами і Великого письменника («Лев Толстой», 1927, ГРМ), і простої жінки («Марія», 1905. ГТГ).

Особливим багатством і різноманітністю стіліческіх і жанрових форм відрізняється скульптурне творчість Сергія Тимофійовича Коненкова (1874-1971).

Його робота «Самсон, що розриває узи» (1902) навіяна титанічними образами Мікеланджело.«Робочий-бойовик 1905 Іван Чуркін» (1906) — це уособлення незламної волі, загартованої у вогні класових битв.

Після поїздки до Греції в 1912р., Подібно В. Сєрову, він захоплюється древньої архаїкою. Образи язичницької давньогрецької міфології переплітаються з образами давньослов'янської міфології.Абрамцевских ідеї фолькллерності втілилися також у таких роботах, як «Велікосіл», «Стрибог», «Старічек» та ін «Жебрачка братія» (1917) сприймалася як що йде в минуле Росія.Вирізані з дерева фігури двох жебраків бідолашних мандрівників, згорблених, кострубатих, закутаних в лахміття, одночасно реалістичні і фантастичні.

Традиції класичного ліплення відроджував Іван Тимофійович Матвєєв (1878-1960), учень Трубецького в Московському училищі.Він разработалмінімум основних пластичних тим в мотивах оголеної фігури.Найбільш повно пластичні принципи Матвіївської скульптури розкриваються в образах юнаків і хлопчиків («Сидячий хлопчик», 1909, «Сплячі хлопчики», 1907, «Юнак», 1911, і ряд статуй, призначених для одного з паркових ансамблів в Криму).Античні легкі вигини фігур хлопчиків у Матвєєва поєднуються зі специфічною точністю поз і рухів, що нагадують полотна Борисова-Мусатова. Матвєєв у своїх роботах втілив сучасну спрагу гармонії в сучасні художні форми.

1.2 Архітектура

Архітектура як вид мистецтва в найбільшою мірою залежить від соціально-економічних відносин.Тому в Росії в умовах монополістичного розвитку капіталізму вона стала зосередженням гострих суперечностей, що призвело до стихійної забудови міст, що завдало шкоди містобудування і перетворило великі міста в монстри цивілізації.

Високі будівлі перетворили внутрішні двори в плохоосвещаемие і провітрювані колодязі. З міста витіснялася зелень. Грімассаобразний характеру набула диспропорція між масштабами нових споруд та старої забудови.У той же час з'являються промислові архітектурні споруди — заводи, фабрики, вокзали, пасажі, банки, кінематографи.Для їх спорудження застосовувалися новітні планувальні та конструктивні рішення, активно застосовувався залізобетон і металеві конструкції, що дозволяє створювати приміщення, в яких одночасно перебувають великі маси людей.

Що стосується стилів в цей час?! На ретроспективно-електричному тлі виникли нові течії — модерн і неокласицизм. Перші прояви модерну відносяться до останнього десятиріччя 19 століття, неокласицизм формується в 1900-х р.

Модерн в Росії принципово не відрізняється від західного.Однак, чітко простежувалася тенденція до змішання модерну з історичними стилями: Ренесансу, Бароко, Рококо, а також давньоруських архітектурних форм (Ярославський вокзал у Москві). У Петербурзі були поширені варіації скандинавського модерну.

У Москві основним представником стилю модерн був архітектор Федір Осипович Шехтель (1859-1926), він побудував будинок МХАТу і особняк Рябушинського (1900-1902) — твори найбільш типові для чистого модерну. Його ж Ярославський вокзал — зразок стіліческі змішаної архітектури.В особняку Рябушинського архітектор відходить від традиційних заданих схем побудови і використовує принцип вільної асиметрії. Кожний з фасадів скомпонований по-своєму.Будівля витримано у вільному розвитку обсягів, і своїми виступами нагадує рослину, пускає коріння, це відповідає принципу модерну — надавати архітектурної споруди органічну форму.З іншого боку особняк досить монолітний і відповідає принципу буржуазного житла: «Мій дім — моя фортеця».

Різнохарактерні фасади об'єднує широкий мозаїчний фриз із стилізованим зображенням ірисів (рослинний орнамент характерний для стилю модерн).Характерними для модерну є віконні вітражі. У них і в оформленні будівлі переважають примхливо-примхливі види ліній. Ці мотиви досягають апогею в інтер'єрі будинку. Меблі й декоративне оздоблення виконано за проектами Шехтеля.Чергування похмурих і світлих просторів, велика кількість матеріалів, що дають химерну гру відображення світла (мармур, скло, поліроване дерево), пофарбований світло віконних вітражів, асімітрічное розташування дверних прорізів, які змінюють напрямок світлового потоку — все це реальність перетворює на романтичний світ.

У ході розвитку стилю у Шехтеля з'являються раціоналістичні тенденції. Торговий дім Московського купецького суспільства в Мало Черкаському провулку (1909), будинок друкарні «Ранок Росії» (1907) можна назвати предконструктівістскімі.Основний ефект складають засклені поверхні величезних вікон, округлені кути, які надають будівлі пластичність.

Найбільш значними майстрами модерну в Петербурзі були Ф. І. Лідваль (1870-1945, готель «Асторія». Азовсько-Донський банк) І.М.Лялевич (будівля фірми «Мертекс» на Невському проспекті).

Неокласицизм був суто російським явищем і мав найбільше поширення в Петербурзі в 1910р.Цей напрямок ставило собі за мету відродити традиції російського класицизму Казакова, Вороніхіна, Захарова, Россі, Стасова, Жилярді другої половини 18 і першої третини 19в.

Лідерами неокласицизму були І. А. Фомін (1872-1936; особняк А. А. Половцева на Кам'яному острові в Петербурзі) В.Шуко (житлові будинки), А. Таманян, І. Жолтовський (особняк Г. А. Тарасова в Москві). Вони створили багато видатних споруд, що відрізняються гармонійністю композицій, вишуканістю деталей. З неокласицизмом змикається творчість Олександра Вікторовича Щусєва (1873-1949).Але він звертався до спадщини національного російського зодчества 11 — 17 століть (іноді цей стиль називають неорусский стиль). Щусєва були побудовані Марфа-Маріїнська обитель і Казанський вокзал у Москві. При всіх перевагах неокласицизм був особливим різновидом у вищій формі ретроспектівізма.

Незважаючи на якісність архітектурних споруд цього часу потрібно відзначити, що російська архітектура і інтер'єр не змогли звільнитися від основного пороку еклектизму, особливий новий шлях розвитку не був знайдений. Названі напрями отримали більше чи менше розвиток після жовтневої революції.


1.3 Живопис

В історії російської культури початок XX ст. отримав назву «срібного століття» російської культури, який починається «Світом мистецтва» і закінчується символізмом.«Світ мистецтва» — це організація, що виникла в 1898 р. і об'єднала майстрів високої художньої культури, художню еліту Росії тих часів. У цьому об'єднанні брали участь майже всі відомі художники — А. Бенуа, К. Сомов, Л. Бакст, Е. Лансере, А. Головін, М. Добужинський, М.Врубель, В. Сєров, К. Коровін, І. Левітан, М. Нестеров, М. Реріх, Б. Кустодієв, К. Петров-Водкін, Ф. Малявін, М. Ларіонов, Н. Гончарова та ін

Реалістичні традиції в живопису продовжувало Товариство пересувних художніх виставок. Продовжували працювати такі найбільші представники передвижническую живопису, як В. М. Васнецов, П. Є. Рєпін, В. І. Суриков, В. Д. Полєнов і ін Наприкінці XIX ст. І. І. Левітан пише свої знамениті пейзажі. Почесне місце в буяла талантами російської художньої середовищі належить В.А.Сєрову — геніальному майстру, проявившему себе самим блискучим чином у різних областях живопису.

Історичною тематиці присвячені полотна М. К. Реріха. У 1904 р. трагічно обірвався життєвий шлях найбільшого російського художника-баталіста В. В. Верещагіна, загиблого разом з адміралом С.О.Макаровим на броненосці «Петропавловськ».

В кінці 90-х років XIX ст. в російській художній середовищі складається модерністська течія, представлене групою «Світ мистецтва». Її ідейним вождем був А. Н. Бенуа, обдарований і тонкий художник і історик мистецтва.З «Світом мистецтва» було пов'язане творчість М. А. Врубеля, талановитого живописця, скульптора, графіка і театрального декоратора. Зароджується в російській живопису і абстракціоністському напрямок (В. В. Кандинський, К. С. Малевич).


1.4 Література

Напружено, в боротьбі різних напрямків протікала літературне життя Росії, ознаменована творчістю багатьох видатних майстрів, що розвивали традиції своїх попередників. Видатним представником старшого покоління письменників кінця XIX — початку XX ст. був В. Г. Короленка.Письменник-художник, мужній публіцист В. Г. Короленка послідовно виступав проти будь-якої сваволі і насильства, в які б одягу — контрреволюційні або, навпаки, революційні — вони не наділялися. Значним явищем у розвитку реалістичного напряму в російській літературі були твори таких письменників, як І. О. Бунін, В. В. Вересаєв, А. І. Купрін, А. Н. Толстой, Н.Г.Гарін-Михайлівський, О.В. Чиріков та ін

До 80-х — початку 90-х років XIX ст.походять витоки російського символізму, який в 90-х роках формується в більш-менш визначене модерністське літературна течія, що виступало під прапором теорії «мистецтва для мистецтва». До цього перебігу належали ряд талановитих поетів і белетристів (К. Д. Бальмонт, З. М. Гіппіус, Д.С.Мережковський, Ф. К. Сологуб, В. Я. Брюсов та ін.) На початку XX ст. М. С. Гумільов, А. А. Ахматова, М. І. Цвєтаєва створюють твори, які стали блискучими зразками російської поезії.

Незадовго до початку першої світової війни на літературній арені виникло нове протягом — футуризм, представники якого оголосили про розрив як з традиціями класики, так і з усією сучасною літературою. У лавах футуристів почалася поетична біографія В. В. Маяковського.

1.5 Театр. Музика. Балет

У розвитку вітчизняного театрального мистецтва величезну роль грала діяльність Московського художнього театру, заснованого в 1898 р. К. С. Станіславським і В. І. Немировича-Данченка — найбільшими режисерами і теоретиками театру.Навколо них зібралася талановита акторська трупа, до найбільш видатних членів якої належали В. І. Качалов, І. М. Москвін, Л. М. Леонідов, О. Л. Кніпер та ін Центром осередку блискучих артистичних сил залишався і Московський малий театр. З ним пов'язали свою творчу долю М. Н. Єрмолова, О. і М.Садівські, Г. Н. Федотова, А. І. Южин і ін Корифеями Олександрійської сцени були В. Н. Давидов, М. Г. Савіна, К. А. Варламов і ін Яскраві сторінки в історію російського театру кінця XIX і першого десятиліття XX ст. вписала В. Ф. Коміссаржевська.

Найважливішими центрами оперної культури залишалися Маріїнський театр у Петербурзі і Великий театр у Москві. Велике значення набула і діяльність «приватних сцен» — передусім «Російської приватної опери», яка була заснована в Москві відомим меценатом С. І. Мамонтовим.Вона відіграла значну роль у художньому вихованні великого співака Ф. І. Шаляпіна.

До початку XX ст. все більш широке світове визнання завойовує російська музика (як класична, так і сучасна). У цей час продовжував творити великий майстер оперного мистецтва композитор Н.А.Рімскій-Корсаков.В області симфонічної та камерної музики створювали справжні шедеври А. К. Глазунов, С. В. Рахманінов, О. М. Скрябін, М. А. Балакірєв, Р. М. Глієр та ін

Воістину всесвітню популярність завоював російський балет. Особливим успіхом користувалася яскрава представниця російської школи класичного танцю А. П. Павлова.Завоюванню вітчизняним балетним мистецтвом першості у світовій хореографії сприяли гастролі російських танцівниць і танцюристів за кордоном, зокрема, спектаклі, устраивавшиеся регулярно С. П. Дягілєвим.


2. Російська культура початку XX століття

2.1 Просвітництво

«Культурний ренесанс» порушив, правда, в першу чергу, верхні, освічені верстви населення. Проблема залучення соціальних низів до елементарної грамотності була ще дуже далека від вирішення. Щоправда, і тут намітилися зрушення.Відсоток грамотності населення, піднявся з 31 для чоловіків і 13 для жінок в 1859 р. до відповідно 54 і 26 в 1913 р. Кількість початкових шкіл, що знаходилися у віданні Міністерства народної освіти, збільшилася з 37 тис. в 1900 р. до 81 тис. в 1914 р., а кількість учнів у них з 2,6 млн. до 6 млн.осіб. Крім того, напередодні першої світової війни ще 2 млн. чоловік відвідувало церковно-приходські школи. Стрімко зростала кількість різних добровільних освітніх товариств, народних університетів.

Витрати держави, органів місцевого самоврядування на потреби освіти збільшувалися дуже високими темпами. Якщо в середині 90-х років XIX ст. на ці цілі щорічно відпускалося приблизно 40 млн. руб., то до 1914 р. вже 300 млн.Проте в плані фінансового забезпечення освіти Росія поступалася найбільш розвиненим державам. Так, до 1914 р. витрати на освіту в Росії, населення якої за чисельністю перевищувало населення Англії в 4 рази, були більше, ніж відповідні витрати в Англії лише в 1,5 рази.

2.2 Наука

Початок XX ст. ознаменувалися інтенсивним розвитком вітчизняної науки. Великими досягненнями здобули собі заслужену популярність вчені-природознавці. П. М. Лебедєв отримав популярність своїми роботами в області світлового тиску. М. Є. Жуковський і його учень С.А.Чаплигін заклали основи аеродинаміки. Дослідження К. Е. Ціолковського передбачили сучасні досягнення в освоєнні космосу. Світову популярність придбали дослідження в області мінералогії і геохімії В. І. Вернадського.Створене ним вчення про ноосферу, сферу розуму, що виникає на планеті в процесі свідомої діяльності людства, зіграло величезну роль у формуванні сучасних уявлень про взаємини людини і природи.

На рубежі двох століть успішно працював у галузі ботаніки К. А. Тімірязєв.Міжнародною громадськістю успіхів вітчизняної науки проявилося у присудженні російським ученим Нобелівських премій. Їх лауреатами були видатний фізіолог І. П. Павлов (1904) і один з основоположників порівняльної патології та мікробіології І. І. Мечников (1908).


3. Авангардизм у мистецтві XX століття

Рух під такою назвою з'явилася на самому початку XX ст. Авангардизму вельми характерна така риса мистецтва, як розрив з усіма попередніми традиціями в художній творчості.Авангардизму завжди притаманний дух якогось протиріччя зі старими, вкоріненими традиціями і в цьому — основна його специфіка. Суттю нового напряму в мистецтві, стала спроба знайти нові засоби вираження і нову структуру творів. Термін авангардизм з'явився в 20-і рр.., Але остаточно укріпився в мистецтва всього світу тільки в 50-і роки.

За своєю суттю авангардизм — продукт, що виник в результаті багатьох протиріч в західній культурі того часу, де творили майстри з різними естетичними позиціями, громадськими поглядами і несхожими долями.У самій суперечливості авангардизму знайшли свій прояв соціальні протиріччя того часу. У ньому знайшли відображення духовний занепад західної цивілізації початку століття, криза багатьох жанрів мистецтва.Сам страх людини, його невпевненість і розгубленість перед виникненням нових соціальних катастроф і можливих революцій. А так само тих революційних подій, які вже відбувалися в Європі того періоду проявилися в новому художньому течії.Необхідно сказати, що авангардизм знайшов сої прояв не тільки в живописі, а й у літературі, музика, театральному мистецтві, в культурі в цілому.

Майстри, які працювали в жанрі авангардизму, з одного боку прагнули у своїй творчості відобразити бунтарський дух епохи.З іншого — при їх кілька наївних мріях про майбутнє вони дуже болісно сприймали вади суспільства, занепад в культурі. Одні з них відображали у своїх творах хаос в особистих, суб'єктивних переживаннях, інші — доходять та повного анархізму і повалення всього, що створено раніше.Їхні картини часто передають глядачеві настрій тривоги, протесту, безвиході і хворобливих переживань. В іншому випадку вони як би абстрагуються від реального життя, ідучи в своїх творах в ілюзорний світ суб'єктивних особистісних настроїв і переживань.Втім, обидві тенденції можуть і співіснувати в одному творі.

Деякі художники, такі як Д. Рівера (Мексика) та ін, приєднавшись спочатку до течії авангардизму, надалі перейшли на шлях реалізму в художній творчості.

Однак інші художники, письменники і по все ж залишилися вірні обраним напрямом, та в подальшому отримали заслужене світове визнання. Це і письменники М. Пруст (Франція) і Дж. Джойс (Ірландія), художники Сальводор Далі (Іспанія), П. Клеє (Швейцарія), наш співвітчизник живописець В.В.Кандинський і багато інших. Ними були закладені основи ще одного нової течії в мистецтві — модернізму. У роботах авангардистів завжди присутній незвичне поєднання різних художніх тенденцій.У результаті чого і виникає своєрідна і невловима особлива естетичність та індивідуалізм автора. Такі, наприклад, картини П. Пікассо. У Радянському союзі лише відбулася революція і авангардизм вплинув на творчість таких діячів культури, як В.В Маяковський, театральний режисер В.Е.Мейєрхольд і ін У ранньому періоді їх творчості явно простежуються авангардистські риси. Однак пізніше, вони відходять від даного напрямку. У західній культурі такі найбільші майстра, як П. Пікассо та інне лише продовжили творчий шлях у цьому напрямку, але і внесли свій внесок у антифашистський рух.

Після закінчення другої світової війни інтерес до авангардизму на заході ще більше зростає. Від нього відгалужується навіть новий напрям — неоавангардизму.У цьому модерністському перебігу чітко проявилося прагнення до протесту, як капіталістичному буржуазному суспільству, так і мистецтву соціалістичного реалізму.


4. Тенденції моди XX століття

1900-1950 рр.

Багато хто вважає, що мода початку XX століття — це Париж.На початку XX століття відомий французький модельєр Поль Пуаре (Paul Poiret) скасував корсети.

Корсети кілька сторіч були неодмінною приналежністю жіночого одягу. Позбувшись від корсетів, жіночі сукні стали набагато зручніше ще й тому, що Поль Пуаре вкоротив їх.Це негайно позначилося на довжині волосся. У моду увійшли короткі стрижки, які підкреслювалися легкими кучериками або «хвилями». Пряме плаття, плаття — сорочка, подовжений силует, штани — шаровари і вузькі спідниці зобов'язані своєю появою на авансцені Моди Пуаре.

На початку XX століття ідеалом стала жіночність. Модними стали маленькі жакети, довгі спідниці, що підкреслюють витонченість і граціозність жінки. Невеликі капелюшки та маленькі сумочки лише посилювали цей ефект.У 20-і роки, знаменита Габріель Шанель впровадила в жіночий гардероб споконвіку чоловічі предмети одягу — піджак, штани, строгі сорочки з краватками, у корені змінивши тим самим стиль жіночого одягу.

У 1920 році Мадлен Вьонне (Madeleine Vionnet) ввела в моду сукні з косим подолом.До кінця 20-х років лінія талії знижується і встановлюється десь в районі стегон, довгі спідниці перестають бути такими популярними, а в моду входить довжина міді. Справжніми хітами в ті роки стали об'ємні пальта-кімоно з шалевим комірами.Вони цілком задовольнялися пристрасть до екзотики і в той же час були теплими та комфортними. Ще задовго до першої світової війни став помітно підвищуватися культурний, освітній рівень життя суспільства. Жінки активніше і сміливіше включалися в трудову, громадську діяльність.І новий стиль одягу як не можна краще відповідав змінювався укладу життя. Тепер модним еталоном стала худорлява, спортивна жіноча фігура з широкими плечима, невеликими грудьми, вузькими стегнами й довгими ногами — фігура, схожа на чоловічу. Жіночі сукні, блузи та жакети стали прямими.Одяг укоротилася настільки, що лише трохи прикривала коліна. Талія не підкреслювалася зовсім.

У 30-і роки мода повернулася до приталеним формам, які набагато більше відповідали природним пропорціям жіночої фігури і в якійсь мірі повертали звичний жіночий образ.У цей час Марлен Дітріх (Marlene Dietrich) ввела в жіночу моду смокінги. Еталоном краси стала романтична жінка з ляльковим обличчям, маленьким, пухким, яскравим ротом, з дрібною завивкою.Тридцяті роки стали епохою голлівудських кінозірок, які диктували правила в усьому — від стандартів фігури до модних силуетів. Вони куталися в пелерини, палантини, боа і пишні горжетки з песця, лисиці та норки, які ідеально поєднувалися з сукнями з натурального шовку, парчі і атласу.

У воєнні роки вся ця розкіш тимчасово відступила. Суворі часи вимагали більш строгих підходів до одягу. У ці роки багато паризьких модниці позбулися своїх парчевих платтів і боа з страусиного пір'я.Замість цього Шанель запропонувала їм прості блузки сорочкового крою і прямі до колін спідниці — копії моделей власного гардеробу. Парижанки із захватом прийняли «елегантну простоту від Шанель». Жінки брали найактивнішу участь у війні.Тому модний жіночий одяг став походити на військову форму — широкі підняті плечі, затягнута талія. Такий одяг, доповнена туфлями на високих підборах і товстій підошві — «танкетці», зберігалася в моді аж до 1947 року. У моду увійшли короткі стрижки по типу чоловічих.

У 1947 році Крістіан Діор (Christian Dior) показав свою першу колекцію під назвою «New look». Він представив публіці абсолютно новий, революційний жіночий образ з вузькою талією, підкресленою високим бюстом, округлими, акуратними плечима і повними стегнами.Війна пройшла і хотілося спокійною, тихою, мирного життя. І в моді відповідно з'явився новий образ. Його творцем став найвідоміший французький модельєр Крістіан Діор. Спідниці різко подовжилися. Взуття на плоскій підошві робила ходу більш плавною і вільною.З'явилися нижні спідниці та прозорі капронові блузки. Жінки знову почали проявляти інтерес до декоративної косметики. Особливу увагу вони приділяли очам.

У 1946 році Луї Реарді створив бікіні. Але продажі були невтішними.Але як тільки Рита Хейворд і Мерелін Монро з'явилися перед фотографами в бікіні, суспільство вибухнуло. Всі дівчата мріяли стати великими актрисами і, природно, бути на них схожими, тому змели з прилавків весь запас тісних купальників.

1950-1970 рр.

Штани — капрі Еміліо Пуччі (Emilio Pucci) запропонував після його подорожі на острів Капрі. Там він спостерігав за рибалками, які з чисто практичних міркувань — щоб не намочити в човні штани — закатували їх до литок. Звідси і назва придуманих Пуччі брюк — 'капрі'.

У 1954 Вівьє Роже (Roger Vivier) році зробив справжню революцію, придумавши туфлі на найтоншому підборах-«шпильці» заввишки 7-8 см. Ці туфлі покладуть початок цілій серії шпильок, які стали символом епохи. На базі шпильки в 1959 році народжується каблук «шок» — тонкий, дугою вигнутий назовні.

Однак до кінця 1950-х — початку 60-х років спідниці знову стали зменшуватися. Коко Шанель в 1954 році представила публіці свої знамениті костюми, що носять з тих пір її ім'я. У 1958 році 21-річний Ів Сен Лоран, як головний модельєр Будинку Dior, випустив свою першу сенсаційну колекцію.По-новому прочитуються самі хітові пісні двадцятих років, які стають більш легкими, м'якими і сучасними. Верхні частини ансамблів також кроїлися по фігурі і забезпечувалися потайними витачкамі, вставками з різних матеріалів і ефектними драпіровками.З'явилися «сукні-сорочки» — прямі, вільні, не відрізні в талії. Прямі сукні можна було носити по-різному — з поясом, чітко позначає талію, з поясом на стегнах або взагалі без пояса.

Один з процвітали в той час будинків Високої моди Будинок Юбера де Живанши.Цей ідеальний стилістичний дует відбив еталон елегантності 50-х. Модні кольори — червоний, синій і рожевий, серед візерунків домінували квіти та горошок. Пані того часу не боялися звернути на себе увагу. Уособленням такої гармонійності була для модельєра Одрі Хепберн.Особливу роль тоді грали аксесуари: дама могла вважатися пристойно одягненої тільки за умови, що у неї на голові була капелюшок, на руках — рукавички, в руках — сумочка, на шиї — намисто, а на ногах — човники. Мода 60-х років — це геометрія, це стрілки, це об'ємна зачіска. У моді блондинки.60-ті роки — це також міні-мода з широким використанням клітки. А також плаття з високим коміром-стійкою, спідницею рік, рукавами три чверті і широкими поясами. Одночасно стали стрімко зменшуватися сукні та спідниці.З настанням сезону вони здавалися занадто довгими, як ніби в минулий раз від них не було відрізано по 5-7 см.

Англійка Мері Куант (Mary Quant) винайшла міні-спідницю. Колекція 1960, Виконана Сен-Лораном на третьому році перебування главою Будинку Діора, навмисно шокувала пресу і клієнтів чорними шкіряними блузона, водолазка і короткими піджаками, подібними до тих, які носили радикально налаштовані студенти.

У 60-і роки американські хіппі зробили справжню революцію не тільки у свідомості молоді, а й в молодіжному джинсовій моді. З тих пір штани, сорочки, куртки, плащі, кепки, взуття з джинсової тканини зайняли міцне місце в гардеробі сучасної людини.

У 1965 році Пьер Карден зробив революцію тим, що винайшов міні сарафани. Їх робили з вовняного сукна, на бретельках. Колекція П'єра Кардена 1968 нагадувала про космос. Взуття — низький каблук, блискучі поверхні, сумка, аксесуари.Від П'єра Кардена прийшли стоячі коміри, приталені піджаки, дуже обтягуючі брюки. Чоловічі зачіски з довгою чубчиком на косий проділ були наслідуванням «Бітлз».

Довжина міні 68-го року замінилася міді. З'явилися нові тканини — нейлон, капрон, кримплен.Починаючи з сімдесятих років, хутро виходить з моди. Жінки переодяглися в штани і взяли за зразок для наслідування чоловічий гардероб, позбавивши його жіночності. Серед хітів залишилися лише укорочені жакети з фарбованого песця, які візуально розширювали плечі.

Дайан фон Фюрстенберг внесла свій внесок у розвиток моди. Адже саме вона була автором сукні із запахом, яке вперше з'явилося у світі моди в 70-і роки. Ось вже 30 років ця модель залишається актуальною.

1970 — 2000 рр.

Мода семидесятих була незвичайною, яскравою, завзятою і навіть трошки божевільною.Всі одяглися в брюки кльош. Крім того, великою популярністю користувалися невимушені напівкомбінезони і клаптеві спідниці до підлоги. У моді панувала повна свобода, і змішання стилів тільки віталося.Велику популярність придбав японський модельєр Кензо (Kenzo), який здивував всіх неймовірним змішанням візерунків, кольорів і матеріалів. У 70-их роках шорти підкорюють Америку і Європу. Відсунувши на другий план джинсовий одяг, на рубежі 1978-1979 років в моду увійшов зовсім інший за характером стиль одягу.Це був стиль ретро. Це і подовжені спідниці, і класичні костюми, і сукні з жіночними, романтичними оздобленням. Ретро — стиль довго не протримався. Він зберігся в моді для ошатного, а також для офіційного одягу.

У 1980 році в моду увійшов спортивний стиль.Тоді з'явилися стьобані куртки і пальта, такі ж штани та комбінезони, а також кросівки — все те, що раніше вважалося суто спортивним. Цей одяг чудово сиділа на будь-якій фігурі. Величезну роль в моді 80-х грав і трикотаж, який був яскравий і різноманітний, як ніколи раніше.Пуловери та жакети з блискучої пряжі стали носити навіть вечорами, що було абсолютно нове. Покази із демонстрації талановитих знахідок кутюр'є перетворилися на арену боїв за клієнтів. Моделі стали більш відомі, ніж актриси Голлівуду, а відомості зі світу моди почали цінуватися на вагу золота.

У 80-ті роки був популярний стиль «мілітарі» й окуляри «авіатор». Одяг цього стилю має велику кількість деталей: накладних кишень з клапанами, погонів, прітачних планок і поясів з металевою фурнітурою.Із 80-х запозичуються суцільнокроєні, дуже широкі в проймі і вузькі в зап'ястях рукава «летюча миша», а також «крилоподібні» рукави і кімоно. У 1987 році після загального захоплення великими обсягами все більшу привабливість стали набувати приталені, жіночні форми.

У 1988 році Карл Лагерфельд вивів на подіум легінси. Легінси міцно увійшли в побут, оскільки їх поява співпала з повальним захопленням аеробікою. Джинсові куртки — обов'язковий атрибут кожного підлітка. Дівчата носять кросівки ошатних забарвлень, брюки — бермуди.Романтичний стиль в моді створює противагу стилю унісекс. Романтизм в різних інтерпретаціях характерний для зіркового Версачче, легендарного Армані або Валентіно (Valentino). Нову хвилю в романтичну тему привніс італійський дует.Доменіко Дольче (Domenico Dolce) і Стефано Габбана (Stefano Gabbana) в 1985 р. створили творчий тандем, а вже в 1988 р. колекція Dolce & Gabbana принесла їм міжнародну популярність.

Професія манекенниці набуває все більшої популярності, всі дівчата прагнуть мати стандартну фігуру, щоб підходити для цієї професії або бути хоча б схожими на популярних топ — моделей.Починається просто справжній бум, всі прагнуть схуднути, застосовуючи для цієї мети найрізноманітніші засоби, і не завжди корисні для здоров'я. У 90-ті роки розвивається і зовсім інший напрямок — мінімалізм. Пропагують його дизайнери володіли мистецтвом відкидання всього зайвого.Особливо досягли успіху в цьому «перші леді» моди Жиль Зандер (Jil Sander) і Донна Кера (Donna Karan). Обидва підлоги роблять пірсинг. Мінімалізм характерний і для одного з найбільш успішних постачальників моди Кельвіна Кляйна (Calvin Klein).Засновник напрямки унісекс вивів на подіум «звичайну дівчину» Кейт Мосс (Kate Moss) і широко розпропагувати стиль «героїновий шик». Джон Гальяно (John Galliano) провів свій перший показ у Парижі в 1990 р.У 1993 році Олександр Маккуїн (Alexander McQueen) придумав бамстери (bumster) — штани, штани, що сидять низько на стегнах, так що відкривається верхня частина заду. У 90-і роки Олександр МакКуїн активно пропагувалися брюки бамстери (bumster).

1993 — Оскар де ла Рента (Oskar de la Renta) створив свою першу колекцію для дому Pierre Balmain і став першим американським модельєром, працюючим для французького дому.Коли в 1997 році з'явилася чергова екранізація трагедії «Титаніка», рушивши глядачів до сліз, в моду знову повернулася жіночна елегантність з великою кількістю мережив і прозорих тканин.

У колекціях 2000-2001 років «цитуються» елегантні 60-ті, розкуті 70-ті, розкішні 80-ті… все ХХ століття.У моді дорогі тканини, витончений крій одягу, стильні жіночні зачіски і виразний макіяж. Східна вишуканість тепер легко поєднується із західним авангардом.Кімоно, джинси, армійські куртки, реперські штани, рюшечки в стилі Барбі, перли і бісер — і все це актуально разом і окремо. 2000 — лейбл Victoria's Secret представив найдорожчий бюстгальтер в світі, прикрашений рубінами і діамантами на 15 мільйонів доларів.У 2001 році Донателла Версаче (Donatella Versace) створила сукню «Грецька богиня», зроблена у вигляді туніки. 60-70-80-90-е кожне десятиліття пропонувало нові дизайнерські знахідки, неодноразово змінювався стиль.На сцену вступили італійці (Gucci, Valentino, Versace) і японці (Кензо Такада, Мітсухіро Матсуда, Йоджі Ямомото, Рей Кавакубо і Іссей Міяке).


5. Радянський кіноавангард 1920-х років

Фільми демонструють процес оновлення кіномистецтва та формування нового кіно.Ці екранні відкриття — свідоцтво експериментів, здійснених під впливом модерністського мистецтва і в результаті «соціалізації» культури.

Картини демонструють процес трансформації колишніх жанрових та образотворчих систем, являючи собою модель нового фільму, яка будувалася за образом і подобою міфотворчості.Нове кіномислення вторгається в традиційну літературну екранізацію («Шинель»), перекидає образність мелодраматичної кінематографії («Катька — паперовий ранет», «Третя Міщанська»), вносить стилістику «поетичного» в розробку історико-революційного фільму («Броненосець», «Новий Вавілон „).

Повз “романтизму, стилізма, екзотизму, архаїзму, реконструкції, реставрації, кафедри, храму, музею» агітаційно-атракціонне, динамічний порив кіноентузіастов здійснює модернізацію кінематографа. Народжується нова його структура — монтажна за своєю природою.

«Ефект неіснуючого простору» Л. Кулешова, «монтаж атракціонів» С. Ейзенштейна, «парад ексцентрика» Г. Козинцева стають новим видовищним мовою, способом авторського «висловлювання», кіноізмеренія. І в тематичному, і стильовому відношенні виникає «кінематографічний» екран.


6.Французький кіноавангард 1920-х років

Двадцяті роки проходили у Франції під знаком інтелектуального та естетичного бунтарства, який досяг свого апогею в кіно. Урбанізм, футуризм і фантастика сформували смаки цілого покоління письменників і артистів.Кінематограф «струшує» реальність за допомогою ексцентрики і трюку. У «клеровского» покоління склалася манера сприйняття повсякденності як феєрії, як відвертий буфонади, як хиткого міражу.Кінопоезія 1920-х творила на екрані свою міфологію, і це був своєрідний кінематографічний нонконформізм, спосіб повалити загальноприйняті норми, підкреслити ефемерність існуючого порядку речей, обпаленого диханням війни.

Французький кіноавангард — явище не однорідне.1910 — 1920-ті роки — час народження різних модерністських течій, які у своєму футуристичному пафосі не могли пройти повз кінематографа, відчуваючи з ним спорідненість і генетичне, і естетичне. У кіно існували всі ті течії, які відбили розклад модернізму на цей період.Відчутний вплив на його розвиток надали кубізм, абстракціонізм, конструктивізм, дадаїзм, сюрреалізм. Однак усіх авангардистів об'єднувало прагнення знайти «есенцію» кінематографічності, виявити чисту сутність кіно.


Висновок

XX століття відрізняється від всіх попередніх епох своєю надзвичайною ексклюзивністю! Недавня виставка в Берліні зібрала найзнаменитіші твори мистецтва, створені в XX столітті. Навіть цифри вражають: близько 600 картин, малюнків, скульптур, фотографій — результат роботи більш ніж 200 авторів.Величезний внесок у мистецтво xx століття внесли, наприклад, що жили тут у 20-30 роки російські художники-авангардисти. Досить при цьому згадати лише Малевича і Кандинського.

Крім живопису і скульптури на виставці були представлені і такі розділи мистецтва, як фотографія, архітектура, книжкова та комп'ютерна графіка. Експонати для цієї воістину грандіозною експозиції люб'язно надали численні власники приватних колекцій.Своїми багатствами поділився з такої нагоди також і ряд знаменитих європейських і американських музеїв.

Європейська кінодокументалістика, натхненна поетичним кінематографом Роберта Флаерті і кіноексперіментамі Дзиги Вертова, народилася і розвивалася в 1920-1930-і роки як би на різних полюсах.Причому, як в естетичному, так і політичному сенсах. З одного боку — школа британського кіно, яка відразу ж заявила з кіноекрана про своїх демократичних позиціях і прагненні до публіцистичного аналізу процесів повсякденному житті.З іншого — німецький кінематограф, який створив у міжвоєнні десятиліття принаймні два кіношедевра, максимально віддалені один від одного і за своєю поетиці, і за стилістикою.Ними, без сумніву, є фільм Вальтера Руттмана «Берлін — симфонія великого міста» (1927) і стрічка Лені Ріфеншталь «Тріумф волі» (1934).

Кінематограф Лені Ріфеншталь — орнаментальність і романтизм, тиранія прекрасного і культ сили. «Тріумф» стилістично близький «Народженню нації» Д.У.Гріффіта, його декоративна бароковість перегукується з «Нібелунгів» Ф. Ланга, «безшовна» манера зйомки багатьом зобов'язана впливу «Берліна» В. Руттмана. Але незалежно від спадкоємців і послідовників — фільм великий. Його успіх це успіх не пропаганди, а Лені Ріфеншталь як талановитого майстра.


Список літератури

1. Ахієзер А.С. Соціально-культурні проблеми розвитку Росії: Філософський аспект. М., 1992.

2. Світосприйняття і самосвідомість російського суспільства (ХI-ХХ ст.) М., 1994.

3. Щетиніна Г. Духовне життя російської інтелігенції в н. ХХ ст. М., 1997.

4. Неклюдова М.Г.Традиції і новаторство в російській мистецтві 19-поч. 20 ст. М.,1991.

5. Кондаков І.В. Вступ до історії російської культури. М.,1997.

6. www.sunk-peter.org.ru «Художні виставки Німеччини 1990-х рр..»

7. Смольська Є.П. «Масова культура»: розвага чи політика? М.: Думка,1986.

8. Фетісова Т.А. Культура міста. / / Людина: образ і сутність. — М.: ИНИОН, 2000.

9. Енциклопедичний словник з культурології. — М.: Центр, 1997.

10. Флієр А.Я. Культура як фактор національної безпеки / / Суспільні науки і сучасність. 1998. № 3.

11. www.sunk-peter.org.ru «Мода 20 століття».

еще рефераты
Еще работы по культуре и искусству