Реферат: Використовування кольорової гамми, макiяжу, зачісок i конструктивних рiшень костюма у спортсменiв-танцюристiв

Курсова робота

з дисципліни

Методика викладання європейського танцю

Використовування кольорової гамми, макіяжу, зачісок i конструктивних рішень костюма у спортсменів-танцюристiв

План

Розділ 1. Літературний огляд

Розділ 2. Мета, задачі, методи і організація досліджень

Розділ 3. Результати досліджень. Дія кольору на людину. Чинники сприйняття кольору в костюмі

1. Вплив світлового середовища на сприйняття кольору

2. Сприйняття кольору костюма з погляду психології

Висновки

Література


Розділ 1. Літературний огляд

Актуальність теми визначається важливістю таких понять, як зовнішній вигляд і стиль костюма, манера поведінки (назвемо все це одним словом — імідж), колірна гамма, макіяж, зачіска при підборі і створенні спортивного костюма.

Успіх спортивного танцю у великій мірі визначається не тільки правильним технічним виконанням рухів, але і добре і вдало виконаним костюмом, який додає виступу яскраве, емоційне забарвлення і підкреслює його самобутність. Украй важливо враховувати таке поняття, як імідж, при створенні костюма і образу спортсмена-танцюриста.

Сучасна танцювальна практика дозволяє констатувати факт недостатньої обізнаності про вплив кольору і створення іміджу при роботі над костюмом танцюристів-спортсменів. Необхідне створення гармонії пари в спортивних танцях не тільки в технічному виконанні, але і в зовнішньому вигляді.

Поняття «імідж» достатньо ємко. Воно включає і зовнішній вигляд, і стиль костюма, і манеру поведінки. Успіх або невдача і в діловій, і в особистій сфері багато в чому визначається тим враженням, яке ми проводимо на інших людей. Імідж служить не тільки для залучення уваги. Ми не завжди віддаємо собі звіт, чому вибираємо той або інший образ. Імідж — прояв внутрішніх відчуттів і власних уявлень про себе з урахуванням стереотипів сприйняття оточуючих людей. Імідж повинен підкреслювати сильні сторони і приховувати недоліки.

Певні типи іміджу складаються в суспільстві під впливом моди, мистецтва і т.д. Імідж може складатися і на основі емоційних ролей, які ми граємо. Імідж залежить не від соціальних ролей, а від психологічних характеристик — зокрема, самих виражених рис вдачі. Імідж міняється відповідно до того, яку соціальну або емоційну роль ви граєте або збираєтеся зіграти в даний момент. Імідж — це якийсь образ, яка людина, що представляє миру, свого роду форма самопрезентації.

Кожна людина має свою індивідуальну тілесну конституцію. В морфології існує три основні типи пропорцій тіла: Доліхоморфний – довгі ноги, короткий вузький тулуб. Брахиморфний — короткі ноги, довгий і широкий тулуб, Мезоморфний — середній варіант розмірів тіла.

У психолога Кречмера також виділено три типи статури:

— мезоморфи — люди, що мають атлетичну статуру, м'язисті, сухорляві, необтяжені зайвою масою — 30% від загального народонаселення;

— ендоморфи — люди, про яких можна сказати, що вони «більшою мірою круглі, ніж високі», — також третина всіх громадян миру;

— ще 30% — ектоморфи — з витягнутою статурою, худорляві, з вузькою кісткою.

Останнім часом саме ектоморфи «правлять бал» Інші виснажують себе варварськими дієтами, голодовками і фізичними вправами. Проте конституцію дієтами і вправами не змінити. Єдине, до чого може привести гонитва за ідеалом, — це страшна закомплексованість щодо свого тіла. Звідси і тілесні «затиски», і скутість, і порушення пластики, постави і ін.

Мабуть, не кожна людина у наш час задоволена своїм тілом. Адже саме з нього починається імідж. Мова тіла передає набагато більше інформацію про нас, хочемо ми цього чи ні. Манера рухатися, тобто хода, манера сидіти, постава, особливості жестикуляції і міміки дуже багато розкажуть про вашу індивідуальність. Вони можуть працювати на ваш імідж або проти нього.

Недоліки фігури можна приховати за допомогою одягу. Визначивши тип (по деяких характеристиках: волосся, очі, відтінок шкіри), до якого відноситься людина, можна завуалювати недоліки і підкреслити достоїнства.

З незапам'ятних часів одяг, окрім основних своїх функцій — захисту і прикраси — несе інформацію про власника; своєрідний код, який треба уміти прочитувати. Досвідчене око відразу відзначить, наскільки вміло ви одягнені: чи підходить костюм до вашої фігури, чи відповідає характеру і темпераменту, допомагає чи ні приховати недоліки. Ваш статус, психологічні особливості, соціальна роль, думки і відчуття — все знайде віддзеркалення в костюмі.

Існують два дуже важливих поняття, запропоновані швейцарським психологом Максом Лютером: «естетична елегантність» і «психологічна елегантність». Естетична елегантність — коли кожний елемент костюма підібраний за кольором, формі, малюнку і всі елементи узгоджуються один з одним. Психологічна елегантність — уміння створювати власну гармонію, «родзинку», властиву вам і лише вам.

Об'єднавши ці два поняття, ви зможете конструювати костюм індивідуально і із смаком, комфортно відчувати себе в «другій шкірі», знаючи, що ви хочете сказати миру про себе і яку реакцію одержати у відповідь.

А зараз поговоримо про колір, колірній гаммі, оскільки колір грає важливу роль при створенні костюма. Колір відноситься до числа найважливіших показників, що характеризують властивості предметів навколишнього нас матеріального світу. Сприйняття кольору несе людині величезну інформацію про навколишній його світ.

Спортсменам-танцюристам треба знати основи сприйняття кольору для правильного, науково обґрунтованого і естетично повноцінного використовування кольору в рішенні своїх задач.

Кольори не залишають нас байдужими. Вони свідчать про життя, достаток і багатство, пожвавили, наповнюють і збагатили нас. Кольори панують над речами, як чарівництво, вони в змозі зачарувати і зачарувати нас.

Колір — це відчуття, що дозволяє розрізняти біструктурні компоненти зорової інформації, розрізненої оком одномоментно в полі зору. Кольори емоційно відображають душевний стан і таким чином впливають на нас. Вони контактують не тільки з нашими тазами, але і в рівному ступені з рештою відчуттів. Їх дія на нас завжди цілісна. У кольорів є емоційна, сила, щр викликає настрій, впливає на людину, лякає, заспокоює, підбадьорює, шокує, може викликати або подавити бажання працювати, любити.

Отже, кольори визначають навколишній нас світ в такому ступені, про який ми можемо тільки підозрювати. Вони будять у нас відчуття і реакції, порушують бажання і викликають настрої, інтерес або огиду.

Природно, ми розрізняємо веселі і похмурі кольори, теплі і холодні. Ми рахуємо всі відтінки червоного і жовтого кольорів теплими, синій і зеленувато-голубий сприймаємо швидше як прохолодні. Колір має свою власну вагу. Світлі кольори ми вважаємо легенями, темні ж сприймаються нами як важкі.

Кожний професійний модельєр костюма знає, як просто за допомогою кольору викликати меланхолійний або веселий настрій, значно обважнювати або додати легкість тому або іншому костюму, незалежно від обставин. Особливе значення правильний вибір кольору костюмів придбаває у такому вигляді спорту, як спортивні танці. Важливо мати систематизовані пізнання в цьому напрямі і уміти застосовувати їх на практиці при підготовці виступу і створення іміджу пари танцюристів (акцентуючи увагу на жіночому костюмі, оскільки чоловічий костюм, як правило, більш традиційний і частіше виконує призначення відтіняти костюм жінки-танцюриста).

Кольори — це випромінююча сила, енергія, дія яких на людину буває і позитивним, і негативним, незалежно від того, усвідомлюємо ми це чи ні. Якимсь нез'ясовним чином кольору пов'язані з нашим основним життєвим настроєм, нашим відчуттям буття. Наше сприйняття кольору залежить не тільки від світлових хвиль і світлочутливих рівнів сітківки, але загадковим чином пов'язано з нашим настроєм. Кольори ми бачимо більш інтенсивними і яскравими, якщо знаходимося в гармонії.

Всі кольори заслуговують, щоб їх любили і захоплювалися однаковою мірою. Перевага, що віддається нами якому-небудь одному певному кольору, залежить від життєвих обставин, віку і статі. Як в дзеркалі, ми знаходимо своє віддзеркалення в кольорах, яким віддаємо перевагу, точно також відображаються і кольори, що впливають на нас і що залишають свій відбиток.

Симпатії, які ми випробовуємо до якогось певного кольору, не постійні, вони нерідко міняються протягом всього життя під впливом самої епохи або ж різного перебігу моди.

Який ваш улюблений колір? Зрозуміло, улюблений колір існує. Припущення, що у людини є улюблений колір, нікого не кривдить, хоча це говорить про те, що решта кольорів подобається йому менше ніж вибраний їм. Тим самим звужується широкий спектр особи людини, що зробила вибір. Це обмеження, проте, дещо зменшується і частково усувається завдяки тому, що протягом всього життя і залежно від нашого настрою ми міняємо свої улюблені кольори. Якщо вище йшлося про сприйняття і враження, то тепер ми маємо справу з виразом, а саме з тим, як колір характеризує нас самих, як в ньому відображається наша особа і що вона виражає.

Дилему, що стосується вибору кольору, належить вирішити і нам: чи вибираємо ми той колір, який відповідає нашій природі, виражає наші спонуки, наше неусвідомлене єство і її внутрішню динаміку, або ми віддаємо перевагу кольорам, яким, так би мовити, хотіли б відповідати, про які мріяли і єства яких прагнули. Кольори відображають поведінку і єство людини, а перевага якого-небудь одного кольору або комбінації різних кольорів свідчить про душу і характер.

Природа — це найкращий майстер комбінації кольорів, так як колірна гармонія полягає в узгодженні різно-розташованих рядів тонів, які всі разом складають колірне мистецтво.

Костюм — свого роду реклама пари танцюристів. Реклама повинна збудити увагу, викликати інтерес. Кольорова реклама примушує людину емоційно сприймати предмети, полегшує пізнавання і може завдяки символічному змісту впливати на підсвідомість.

Звичайно ж, для досягнення поставлених цілей зміст і колір повинні діяти погоджено. Люди в більшості здатні дуже добре сприймати мову кольору. Окремо взяті кольори і в поєднаннях між собою виражають абсолютно особливі значення, що ґрунтуються на одержаному досвіді і ведучі до асоціацій

колір психологічний імідж танцюрист


Розділ 2. Мета, задачі, методи і організація досліджень

Людина винайшла одяг для того, щоб створити собі другу шкіру, яка дана тваринам від природи. Вона повинна була захищати від негоди, служити потребі красиво виглядати і сприяти самовираженню. Цю другу шкіру людина постійно змінювала, переробляла, удосконалювала, підганяв під соціальні і професійні мірки, міняючи матеріал, фасон і колір.

Одяг людини може багато що розказати про нього і його внутрішній світ. Завдяки ній він може підвищити свою безпеку, відчуття власної гідності, поліпшити самопочуття, збільшити радість або відчути, у переносному розумінні, своє народження. І, навпаки, людина, що має невідповідний, простий, несучасний костюм, може відчувати себе невпевнено, принижений або не відповідати обставинам.

Існує прислів'я: «одяг робить людей», але перефразувавши її, можна сказати: «колір одягу робить людей».

Час дозрівання власної особи, пошуків індивідуальності приводить а кращому випадку до впевненого вибору кольорів, який відповідає єству, образу і особи, а в гіршому — до невпевненості і невідповідності зовнішнього вигляду і єства людини.

Іноді перевагу одержує певний колір, що свідчить про перебіг моди або про пору року. Виникає питання, як сильно ми дозволяємо моді і пануючим напрямам диктувати нам колір, тим паче, що мода нашого часу дуже мінлива і здатна сильно впливати на споживача. Вона типове дитя споживацьких мас нашого суспільства.

Чи повинні ми підкорятися уявленням мас про смак, поступати так, як наказують вони, проти нашої волі і думки міняти ті, що любилися нам з народження або відповідні внутрішньому світу кольори тільки тому, що так диктує мода цього року?

Можливо, краще залишатися вірними своєму індивідуальному чуттю і використовувати тільки аксесуари того кольору, який зараз модний!

Чи будемо ми створювати танцювальний костюм в світлих пастельних тонах, навіть не дивлячись на те, що вони підкреслюють нашу повноту і округлі форми, знаючи, що кольори цілком можуть зробити нас товстими? І чи потрібно взагалі замислюватися про вибір кольорів при створенні костюма в спортивних танцях?

Чи слід спостерігати за модою як за радісною грою і брати участь в ній або відноситися до неї як до чогось другорядного? На ці питання, мабуть, повинна відповісти для себе кожна людина.

Але щоб розібратися в цьому, треба докладніше зупинитися на таких поняттях, як мода і масовий смак.

Так що ж таке мода?

Про моду всерйоз стали писати порівняно недавно, і ми все мало знаємо про закони, які визначають її рух. Моделювання одягу — мистецтво. Проте модельєр не диктатор, а швидше порадник, вчитель смаку. Він не повинен нав'язувати всім і кожному своє сприйняття прекрасного, він лише підказує шляхи вдосконалення індивідуальності кожного.

Людини зовні моди не існує — це аксіома. Мода хоча і тимчасовий, але закон.

Розмова про виховання смаку неосяжна. І він не може обмежуватися якими б то не було практичними, конкретними порадами. Смак — сума знань, виховання, внутрішньої культури людини. Вибираючи свій стиль, краще відстати від моди. Найцікавіші рішення виникають на межі «модного» і хай «немодного», але свого. Весь секрет в тому, щоб не сліпо підкорятися моді, а підпорядковувати її собі, підбираючи саме те, що йде тільки вам. Адже навіть недоліки своєї зовнішності можна так обіграти, що вони стануть гідністю, своєрідною «родзинкою».

Мода живемо своїм життям і по своїх законах: гармонія, єдність змісту і форми. Мода нікого не може залишити байдужим, спокійним. Вона розбурхує нашу свідомість, примушує вигадувати, фантазувати. Мода багатолика, мінлива, непостійна.

Мода і масовий смак

Смак — здатність розрізняти за допомогою відчуттів естетично доцільні явища і предмети. Розвиваючись в процесі пізнання, відчуття стають його невід'ємним елементом.

Під впливом смаків складаються естетичні норми, уявлення про досконалість. Смаки певним чином формують ідеали, випробовуючи на собі, у свою чергу, вплив останніх. Природа смаку — в його масовості, яка не виключає, а, навпаки, припускає існування розвинених індивідуальних оцінок, які, у свою чергу, соціально обумовлені.

Знак моди — вираз внутрішнього і необхідного зв'язку між явищами — розкривається в своїх провідних тенденціях

Смак — загальнопоширений і пануючий, він є модою.

Поза сумнівом, що люди визнають за найкрасивіший той колір, який вони вважають найефектнішим. Кольори роблять можливим контраст, дозволяють слабкість перетворити на силу і, звичайно, можуть виразити те, чого немає насправді: губна помада або рум'яна можуть створити враження рум'янцю, кольоровий лак для нігтів або штучний загар — життєвості і здоров'я, а все приховуюча мода — будь-який бажаний блиск і видимість щастя. Дія, яка кольори надають на людину, виявляється поступово, але проте настирливо.

Безпосередньо фізіологічною дією на організм людини при сприйнятті кольору пояснюється явище збудження, заспокоєння, що визначається багато в чому темпераментом, душевним станом людини, його віком, здоров'ям.

Приведемо декілька прикладів дії кольору на стан людини: червоний, жовтий, оранжевий — порушують нервову систему, кольори екстраверсії, імпульс обернутий назовні. Синій, фіолетовий, зелений — пасивна інтроверсія і імпульс обернутий всередину.

Мета дослідження — вивчити, як впливає колір на людину, чому ми вибираємо певні кольори, як за допомогою кольору приховати або підкреслити свої недоліки і достоїнства.

Задача дослідження:

1. Вивчити на основі психологічних характеристик центральної нервової системи (ЦНС) дію кольору на людину.

2. Розглянути чинники сприйняття кольору в костюмі спортивних танцюристів і застосувати одержані дані на практиці.

В наших дослідженнях використовувалися методи аналізу літературних даних, нагляду і аналізу кіно-відеоматеріалів.

На основі проведених наглядів і аналізу можна констатувати, що зовнішній вигляд пари не завжди відповідає, гармонує з її технічним рівнем. Зовнішній вигляд пари йде врозріз з єством. При створенні образу костюма не враховують такі показники, як імідж і вплив кольору на людину.

Існує величезна кількість градацій людського настрою і асоціацій, величезна кількість відтінків кольору. Все залежить від світовідчування, способу життя і емоцій спортсмена, його здібності сприймати колір.

Психологічна дія кольору дуже різноманітна. Розрізняють пряму дію кольору, здатну додати середовищу або костюму вигляд, який справлятиме на нас враження легкості або тяжкості, викликати відчуття веселощів або печалі.

Спершу треба прослідити сприйняття кольору в костюмі з погляду фізіології.

Ми розрізняємо адаптацію або пристосованість ока до яскравості (світло, темнота) або до кольору поля зору; тут ми маємо у вигляді дію кольору на чутливість сітківки і розширення або звуження зіниці. Колірна адаптація — явище більш слабке, ніж світлова адаптація, і протікає в більш короткий проміжок часу. Найбільший час адаптації спостерігається для червоного і фіолетового кольорів, якнайменше — для жовтого і зеленого. Адаптація до білого знижує відмінності між синіми кольорами в порівнянні з темновою адаптацією. Адаптація до білого підвищує відмінності між зеленими в порівнянні з темновою, а в цілому при зниженні яскравості відмінності кольорів погіршуються. Явище колірної адаптації визначає оптимальну помітність колірної плями по відношенню до фону (деталі костюма).

Оптимальна помітність:

— жовтий на чорному; синій на білому;

— білий на синьому; чорний на оранжевому;

— оранжевий на чорному; чорний на білому;

— білий на червоному; білий на чорному;

— червоний на жовтому; зелений на білому;

— оранжевий на білому; зелений на червоному.

Посередня помітність:

червоний на зеленому.

Етапи формування зорового сприйняття

1. Оптико-фізичні процеси:

— Об’єкт що відображає, поглинаючий і розсіюючий випромінювання від джерела випромінювання;

— змінений потік випромінювання, що відображає оптичні властивості об'єкту;

2. Фізіологічні процеси:

— роздратування приймача сітківки ока (формування кольору);

— передача збудження в головний мозок;

3. Психологічні процеси:

— виникнення в свідомості відчуття;

— виникнення зорових відчуттів;

— виникнення відчуттів інших органів чуття;

— виникнення елементів пам'яті;

Логічна обробка відчуттів і сприйняття об'єкту нагляду (зосередження уваги на сприйнятті кольору).

Аналіз модних силуетів і модних кольорів за період 1993-1999 рр. показав, що і з недоліками фігури можна підходити до компромісного рішення при створенні костюма, тобто не відставати від моди і підкреслити свою індивідуальність.

Силуети і колірна гамма костюмів в спортивних танцях достатньо різноманітні. З 1993 по 1995 рр. силуети достатньо спокійні і стандартні. В європейській програмі (St) це довгі, помірного об'єму плаття. Лінія талії на ліфі на місці. Але ліф і верх плаття достатньо скромні, в міру відкриті, невелика кількість шарфів. В латиноамериканській (La) програмі силуети костюма закритого верху (плечі, руки), спідниця — різана, «хвости» з шматків різної довжини, на рівні трохи вище коліна. Колірна палітра представлена однотонними, достатньо яскравими кольорами: переважають рожевий, жовтий, червоний, голубий, білий.

З 1995 року силуети в костюмах міняються. В St костюмах довжина плаття коротшає, але не дуже. Об'їм спідниці збільшується, верх плаття врівноважується за рахунок об'ємних повітряних шарфів. Силуети в La костюмах міняються, довжина коротшає, замість різаних спідниць з'являються крупні рюші, оголяються плечі, спина. Колірна гамма від однорідної переходить до комбінованої, поєднання яскравих тонів і півтонів. Переважання білого, зеленого, голубого, фіолетового, поєднань яскравих кольорів з чорним. В останній рік ситуація помінялася в силуетах. В St костюмі лінія талії достатньо сильно занижена, об'їм спідниці став більш спокійним, кількість шарфів зменшилася. В La — це маленькі плаття, побудовані на основі асиметрії. З'являються елементи бахроми. Колірна гамма різноманітна, багато комбінацій, кольорів, контрастів, переважання темних тонів: фіолетового, темно-синього, чорного, червоного, зеленого, голубого.

При створенні костюма спортивних танцюристів і іміджу пари не можна не згадати і про типів зовнішності, на яких також ґрунтується побудова костюма.

Жінки темного типу: темно-осінній або темно-зимовий.

Волосся: чорні, червоно-коричневі; темно-русяві з сивиною. Очі: карі або кольори горіха. Відтінок шкіри: слонячої кістки; соковито-бежевий, темно-оливковий; бронзовий; чорний. світло-весняний або світло-річний.

Волосся: біляві або світло-русяві. Очі: голубі; сірувато-голубі; водянисті; ясно-зелені. Відтінок шкіри: світлий — слонячої кістки або фарфоровий, персиковий.

Жінки типу тріски: Теплий весняний або теплий осінній.

Волосся: ягідно-світлі, руді або каштанові. Очі: кольори топазу; горіха; темно-зелені, зеленувато-голубі. Відтінок шкіри: кольори слонячої кістки з ластовинками; золотисто-коричневий; персико-фарфоровий; жовтувато-бежевий.

Жінки пом'якшеного типу: Пом'якшений літній або пом'якшений осінній.

Волосся: середньо-русяві, середнє або мишачо-каштанові; попелясто-біляві. Очі: голубувато-зелені, карі, сірувато-голубі. Відтінок шкіри: кольори слонячої кістки, рожево-бежевий або світло-бежевий, світло-оливковий.

При створенні костюма не можна забувати і про освітлення, при якому знаходитимуться костюм і його володар під час виступу спортивної танцювальної пари, оскільки кольори при різній освітленості мають тенденцію до зміни кольору, відтінку. Представимо це у вигляді таблиці. Зміна кольору тканини залежно від оточення і освітлення в світлі

Тканина Червоний Оранжевий Жовтий Зелений Голубий Фіолетовий
Чорний чорно-пурпурний коричневий блідо-оливковий зелено-коричневий голубувато-коричневий фіолетово-чорний
Білий червоний оранжевий жовтий зелений голубий фіолетовий
Червоний більш інтенсивний яскраво-червоний оранжевий коричневий фіолетовий пурпурний
Оранжевий

більш

інтенсивний

більш яскравий більш яскравий жовтий коричневий Червоний
Жовтий оранжевий оранжевий яскравий жовтий зелено-жовтий зелений коричнево-червоний
Зелений сірий або чорний жовто-зелений зелено-жовтий яскравий зелений голубувато-зелений Пурпурний
Голубий фіолетовий сірий грифово-сірий голубувато-зелений більш яскравий голубувато-фіолетовий
Фіолетовий пурпурний коричневий темно-коричневий буро-зелений голубувато фіолетовий Фіолетовий

Характер і виразність кольору можуть значно мінятися залежно від різних асоціацій. Кожний з нас намагається пояснити емоційну характеристику того або іншого кольору характером предметів, на яких ми звичайно сприймаємо цей колір. Це дуже індивідуальна особливість кожної людини, залежна від придбаного їм досвіду.

Колірна дія колірних поєднань на людину тісно пов'язана з призначенням і функцією костюма. Саме це і визначає гармонію форми і кольору в костюмі. Колір володіє певною виразністю, яка повинна узгоджуватися з функцією або призначенням костюма. Колір може підкреслити структурні характеристики даної форми або ж стирати їх. Колір надає сильну емоційну дію на психологічне, фізіологічне сприйняття форми. Характер колірних поєднанні робить значний вплив на душевний стан носія костюма і може змінити його настрій. Будь-який емоційний стан може активізуватися або ослабитися відповідно колірним поєднанням.

Застосовувати вказані принципи і положення в практиці створення іміджу пари спортивних танцюристів необхідно і можливо.


Розділ 3. Результати досліджень. Дія кольору на людину. Чинники сприйняття кольору в костюмі

1. Вплив світлового середовища на сприйняття кольору

Розрізняють три види дії кольору на людину: фізичне, оптичне і емоційне.

При фізичній дії йдеться про дію кольору на фізіологію людини. Об'єктивна дія кольору підтверджена експериментальним шляхом і залежить від кількості кольору, якості кольору, часу дії, особливостей нервової системи, підлоги і інших чинників. Безпосередньою фізіологічною дією на весь організм людини пояснюється явище, що викликається червоними і синіми кольорами, особливо при максимальній їх насиченості. Три первинні основні кольори: червоний, жовтий синій рівно видалені один від одного і є основою складової кожного кольору, тобто їх не можна змішувати. Три вторинні кольори: оранжевий, зелений і фіолетовий повинні змішуватися в дуже точно розрахованих, кількісно рівних частках первинних кольорів. Під додатковими колірними парами маються на увазі червоний і зелений, синій і оранжевий, жовтий і фіолетовий. Їх взаємодія проводить гармонійну дію.

Червоний колір порушує нервову систему, викликає почастішання дихання і пульсу і активізує роботу мускульної системи. Синій колір надає гальмуюче дію на нервову систему. Червоний, жовтий, оранжевий кольори є кольорами екстраверсії, тобто імпульсу, оберненого назовні. Група синього, фіолетового, зеленого — навпроти для пасивної інтроверсії і імпульсів, обернених всередину. Оранжевий і червоний кольори порушують попутно із зоровим і слуховий центр мозку, що викликає уявне збільшення гучності шумів. Не позбавлено підстави, що ці активні кольори часто називають «кричущими». Зелений і синій, заспокійливі кольори, ослабляють збудження слухового центру, тобто як би ослабляють або компенсують гучність шумів.

Кольори:

збудливі — червоний, оранжевий, жовтий;

заспокійливі — зелений, голубий;

пригноблюючі — фіолетовий, темно-сірий, чорний.

жовто-коричневий колір здається сухим, зеленувато-синій — вологим, рожевий — солодкуватим, червоний — теплим, оранжевий — кричущим, фіолетовий — тяжким, жовтий — легенею. Цю дію кольору не можна пояснити асоціаціями. Воно викликано олітезією, тобто збудженням одного органу чуття при роздратуванні іншого.

Основні характеристики уявної дії кольорів:

білий — легкий;

жовтий — легкий, теплий, сухий;

оранжевий — теплий, сухий, кричущий, гучний;

червоний — важкий, теплий, сухий, кричущий, гучний;

фіолетовий — важкий;

синій — важкий, холодний, вологий, тихий, спокійний;

зелений — прохолодний, вологий, спокійний;

голубий — легкий, вологий, тихий, спокійний;

коричневий — важкий, теплий, вологий;

чорний — важкий, сухий.

Оптична дія кольору

До цієї дії відносяться ілюзії або оптичні явища, що викликаються кольором і змінюють зовнішній вигляд предметів. Розглядаючи оптичні явища кольору, всі кольори можна умовно розділити на дві групи: червоні і сині, оскільки в основному кольори по своїх оптичних властивостях тяжітимуть до якої-небудь з цих груп. Виключення складає зелений колір.

Світлі кольори, наприклад білий або жовтий, створюють ефект іррадіації, вони як би розповсюджуються на розташовані поряд з ними більш темні кольори і зменшують забарвлені в ці кольори поверхні. Для прикладу: якщо через щілину дощатої стіни проникає промінь світла, то щілина здається ширше, ніж насправді. Коли сонце світить крізь гілки дерев, гілки здаються більш тонкими, ніж звичайно.

Основні оптичні особливості груп червоних і синіх кольорів представлені в табл.

Червоний, жовтий, оранжевий Фіолетовий, синій, голубий
теплі, важкі, матеріальні, міцні, плоскі фактурні, шорсткі, матові розширення, розповсюдження по горизонталі підлеглі дузі глухі, галасливі і низькі легкість, не матеріальність, проникність, простір безфактурні, гладенькі стиснення, розповсюдження по вертикалі холодні, гострі і колючі, підлеглі куту тихі, дзвінкі, високі

Жовтий колір зорово як би підводить поверхню. Вона здається до того ж більш обширною. Червоний колір наближається до нас, голубий, навпаки віддаляється. Площини, забарвлені в темно-синій, фіолетовий і чорні кольори, зорово зменшуються і спрямовуються донизу. Зелений колір — найспокійніший зі всіх кольорів.

Велике значення при проектуванні костюма має облік умов світло-повітряного середовища, при яких він сприйматиметься. І відповідно до цього необхідно проводити коректування колористичної гами костюма. При різкому світлі кольору сприймаються світлими, малонасиченими. При слабкому освітленні — малонасиченими, але темними. При яскраво-сліпучому освітленні око не сприймає нюансів кольору і тіньових градацій. Отже, кольори локалізуються і форми узагальнюються. На перший план виступає гра світла-тіні. При яскравому освітленні предмети здаються яскравими, але на їх освітленій стороні майже непомітно нюансів, вони видні лише в тіні. Темні кольори стають більш яскравими, якщо на їх поверхні більше колірних градацій. При освітленні середньої інтенсивності на поверхнях відчуваються найбагатші колірні переходи і нюанси кольору. Барвистість кольорів інтенсивна і значна. В умовах розсіяного світла кольори сприймаються краще всього. Колір має велику насиченість. Гра світла-тіні відступає. Всебічне освітлення предметів, значення власного кольору предмету зростають.

Колір фону, на якому знаходиться предмет, також робить вплив на сприйняття колірних градацій. Ніж фон темніше або світліше за предмет, тим менше на ньому напівтіньових переходів.

2. Сприйняття кольору костюма з погляду психології

Психологічна дія кольору дуже різноманітна. Розрізняють пряму дію кольору, здатну додати середовищу або костюму вигляд, який справлятиме на нас враження легкості або тяжкості, тепло або холоди, викликати відчуття веселощів або печалі. Можлива і вторинна дія кольору, пов'язана з явищем синтезації, суб'єктивними або об'єктивними асоціаціями, що виникають від дії кольору. Явище синтезації — це збудження одного органу чуття при роздратуванні іншого.

Кольори «теплі» — «холодні». Теплими звичайно називають кольори, що відносяться до червоно-оранжевої гамми і до їх світлих і темних відтінків. До «холодних» відносяться кольори фіолетово-голубої гамми.

Кольори «легкі» — «важкі». Всі світлі кольори здаються більш легкими, повітряними, і, навпаки, темні кольори — більш щільними, важкими, грунтовними. Темні кольори як би твердо покояться па підставі, відчуття посилюється, якщо розглядаються темні «теплі» кольори. І навпроти, зростає відчуття легкості для світлих «холодних» кольорів. Вони здаються ширяючими, більш незалежними.

Кольори «сухі» — «вологі». Всі теплі кольори здаються сухими. Відчуття посилюється для темних відтінків — охристих і коричневих. Холодні світлі кольори справляють враження вологих.

Кольори «активні» — «пасивні». Світлі, чисті, теплі кольори є найактивнішими; темні, ненасичені, холодної частини спектру — найменше активними. Яскравий оранжевий — найактивніший колір, протилежний йому пасивний колір розташований в зелено-голубій області.

Кольори «гучні» — «тихі». Яскраві, чисті теплі кольори справляють враження «гучних», майже кричущих. Холодні, ненасичені здаються більш спокійними, тихими.

Кольори «близькі» — «далекі». Всі теплі кольори при денному освітленні справляють враження близьких; це кольори переднього плану. Вони як би наближаються до нас. Це ж відноситься до найяскравіших, чистих, нав'язливих кольорів, які здаються ближче, знаходячись на одній відстані з менш насиченими (нав'язливими) кольорами. Близькість кольору до спектрального сприяє його виступу і, навпаки, зниження насиченості кольорів грає зворотну роль. Темні кольори тим ближче, ніж вони чорніше, активніше.

Кольори «м'які» — «тверді». Поверхневі теплі кольори створюють враження більш щільних, міцно зчеплених, твердих, масивних. Це відноситься і до темних кольорів. Холодні і світлі кольори сприймаються як більш м'які, прозорі.

Кольори «розповсюджуються» — «концентруються». Червоний і жовтий кольори створюють більш різкий силует, ясніше змальовують фігуру, теплі кольори мають оформляючу дію, сприймаються як більш сконцентровані, чітко оформлені. Вони ясніше, визначений, ніж холодні. Холодні — повітряні, газоподібні, в них є щось розтікається, випромінююче. Вони володіють малою організуючою здатністю. Темні кольори, що контрастують із звичайним фоном, також додають велику чіткість контурам, і ніж вони ближче до чорного, тим сильніше виявляється ця дія. Білий, навпаки, здається випромінюючим, як і всі світлі кольори.

Кольори «фактурні» — «незалежні». Поверхневі теплі кольори створюють враження великої матеріальної фактурності, нерівності поверхні, відтіняють фактуру тканини. Те ж саме можна відмести до насичених «середніх» кольорів, які дуже чуйно відносяться до характеру поверхні тканини. Так, сірі відтінки кольору тяжіють до гострих фактурних ефектів. Холодні ж кольори відволікають увагу від фактури, нівелюють її, вони незалежні від поверхні тканини, здаються менш матеріальними. Також добре «маскують» фактуру насичені інтенсивні кольори, близькі до спектральних. Білий і чорний кольори надають ту ж дію, приховуючи фактуру поверхні.

Кольори «веселі» — «сумні». Теплі світлі чисті кольори викликають відчуття радості, бадьорості, веселощів, благополуччя. Вони дають надію на щастя, успіх, створюють гарний настрій. Такі золотистий, жовтий, оранжевий, рожевий кольори. Що стосується холодних і темних кольорів, то, разом з сірими, бляклими, тьмяними, вони викликають відчуття монотонності, печалі, здаються сумними, стриманими. Проте світлі і середні холодні тони можуть сприйматися як мрійливі.

Ці властивості кольорів слід використовувати при рішенні композиції костюма.

Існує величезна кількість градацій людського настрою і асоціацій, як і величезна кількість відтінків кольорів. Все залежить від світовідчування, способу життя і основної групи емоцій для даної людини, здатної сприймати кольори. Колірна дія колірних поєднань на людину тісно пов'язана з призначенням і функцією костюма. Саме це визначає гармонію форми і кольору в костюмі. Характер колірного поєднання робить значний вплив на душевний стан носія костюма і може змінити його настрій. Будь-який емоційний стан може активізуватися і поєднуватися з відповідними колірними поєднаннями.

При створенні іміджу звичайно умовчують про таке поняття, як особа. Згодіться, без психологічних характеристик, як то: індивідуальні риси вдачі, темперамент, самооцінка, схильності і прагнення, неможливо створити повноцінний імідж. Імідж напряму пов'язаний з психологічними характеристиками. Наш образ багато в чому визначається нашим темпераментом. Мова тіла: міміка, жестикуляція — пов'язаний з переважанням того або іншого типу темпераменту (екстраверт, інтроверт). Не можна не згадати про типи центральної нервової системи (флегматик, меланхолік, сангвінік, холерик), на підбір костюма.

Дамо коротку характеристику кожному типу і подивимося, які кольори підходять типам ЦНС.

Флегматик. Типовий флегматик достатньо урівноважений і спокійний. Жестикуляція, міміка неквапливі і повільні. Характерна рівність у відносинах з оточуючими і постійність. По виразу обличчя флегматика важко визначити, що він думає і відчуває, що його хвилює, які його переживання. Кольори: синій, фіолетовий, зелений, жовтий, білий.

Меланхолік. У типового меланхоліка міміста, жестикуляція стримані і невиразні, по виразу обличчя оточуючим неможливо здогадатися, яку бурю відчуттів ця людина переживає. Вираз обличчя майже завжди сумний. Кольори: голубий, охра, червоний, рожевий, пурпурний.

Сангвінік. Типовий сангвінік, як правило, людина товариська, невимушена, життєрадісна. Його міміка і жестикуляція рухомі і багаті, відрізняються особливою виразністю і своєрідністю. Вираз обличчя сангвініка сильно залежить від ситуації, оточення. Кольори — найоптимальніший тип, підходять всі кольори.

Холерик. Типовому холерику властиві різкість, поривчаста і стрімкість рухів. У нього дуже активні і жваві жестикуляція і міміка. Холерики жахливо імпульсні. Всі емоції відображаються на обличчі. Його вираз постійно міняється. Кольори: оранжевий, охра, зелений, голубий, фіолетовий, білий.

Очевидно, що ті або інші риси вдачі виражені явно і неявно. В поєднанні з іншими якостями вони дають індивідуальну картину кожної людини. На одних рисах вдачі можна створити один образ, на інших — інший. Взнавши себе, можна сміливо приступати до підкреслення своїх найпривабливіших властивостей. Або, можливо, задуматися над тим, що ж потрібно змінити, щоб наблизитися до бажаного результату.

При психологічній дії кольору йдеться про відчуття, переживаннях, які ми можемо випробовувати під впливом того або іншого кольору. Абсолютно зелений є найспокійніший колір. Він нікуди не рухається і не має ні звуку, ні радості, ні печалі. Ця постійна відсутність руху благотворно діє на стомлених людей, але може і надокучити з часом. При введенні в зелений колір жовтого кольору він пожвавлюється, стає більш активним. При додаванні синього, навпаки, починає звучати інакше, він робиться більш серйозним, вдумливим. З другого боку, жовтий колір турбує людину, коле його, порушує. Порівняно із станом людської душі, його можна б було спожити як барвистий вираз безумства, сліпого сказу. Синій же схильний до поглиблення. Чим глибше, темніше стає синій колір, тим більше він зве людину до нескінченної, будить в ньому голод до чистоти і надчутливому. Дуже темно-синє створює елемент спокою. Доведений до меж чорного, синій колір одержує призвук печалі. Стаючи більш світлим, синій набуває байдужого характеру і стає людині далеким і байдужим. Часто білий визначається як не «фарба». Він діє на нашу психіку як мовчання. Мовчання — ця повна відсутність можливостей. Чорний колір, навпаки, впливає як щось без можливостей, як мертва пляма. Рівновага білого і чорного народжує сіре, природно сірий колір не може дати ні руху, ні звуку. Сіре — беззвучно і нерухомо. Червоний колір ми сприймаємо як характерний теплий колір, впливає він внутрішньо як життєвий, живий, неспокійний колір, що не має проте, легковажності — жовтого. На відміну від жовтого червоний палає усередині себе. Але ідеально червоний колір дуже сильно міняє свій вплив при зміні відтінку. Фіолетовий — це як би охолоджений червоний, тому він звучить дещо хворобливо, як щось погашене і сумне.

Вибір переважного (улюбленого) кольору людиною визначається його характером і залежить також від соціального чинника. На підставі соціологічних дослідженні був одержаний наступний ряд кольорів у міру зменшення переваги: голубий — фіолетовий — білий — рожевий — пурпурний – червоний — зелений — жовтий — оранжевий — коричневий — чорний. Характер і виразність кольору можуть мінятися залежно від різних асоціацій. Кожний з нас намагався пояснити емоційну характеристику того або іншого кольору характером предметів, на яких ми звичайно сприймаємо цей колір. Це дуже індивідуальна особливість кожної людини, залежна від придбаного їм досвіду. Встановити тут які-небудь правила дуже важко, з деякою вірогідністю можна припустити, що червоний колір асоціюється з вогнем і кров'ю, жовтий — з сонцем, синій — з небом, водою, зелений — з лісом, лугами. Символіка кольору спирається на об'єктивні особливості психіки, на всілякі асоціації.

Кольори сприймаються трохи інакше і під впливом інших навколишніх або дотичних з ними кольорів. Подібні явища називаються контрастом кольорів. Розрізняють одночасний і послідовний контрасти. Послідовний контраст — зміна кольору в результаті попередньої дії на око. Одночасний контраст — зміна кольору під впливом навколишніх кольорів.

Так, сірий шарф на фоні чорного плаття здаватиметься набагато світлішим, ніж на фоні білого. Але той же сірий шарф на фоні бежевого або жовтого костюма покажеться голубуватим, а на фоні зеленого — рожевим.

Для одночасного контрасту кольорів характерні наступні закономірності:

— хроматичний контраст краще спостерігати тоді, коли обидва кольори мають середній рівень світла;

— на кольоровому фоні малої насиченості він виявляється помітніше, ніж на фоні високої насиченості;

— на рожевому фоні сірий колір придбаває більш помітний зеленуватий відтінок, ніж на фоні чистого червоного;

— чим менше розмір колірної плями, тим більше ефект колірного контрасту (деталі в костюмі);

— синій і зелений колірні поля викликають більш сильні контрастні зміни, ніж жовтий і червоний;

— контрасти тим слабкі, ніж фактурні поверхні і ніж більше розділяюча їх межа.

Контраст можна нейтралізувати, ввівши білий кант в одязі або білий контур в орнамент тканини:

— ніж більше світло фону відрізняється від світло фігури, тим більше світлий контраст;

— чим ближче світло кольори фігури і світло фону, тим сильніше виявляється хроматичний контраст;

— дію хроматичного контрасту можна нейтралізувати, додавши до кольору фігури невелику кількість кольору фону. Якщо по голубому фону зробити ескіз костюма білою тонкою лінією, то вона придбаває жовтуватий відтінок, якщо ж додати в білий колір невелику кількість голубого, то явище проходить;

— з фігур з однаковою площею контраст виявиться сильніше на тій з них, яка має більший периметр, особливо це справедливо для порізаних складних конфігурацій фігур, що мають ажурну будову (орнамент, дрібні деталі) ;

— якщо площа фону мала, а площа фігури велика, колір фігури зміниться тільки по краях.

Існує ще, при згадці про колір, і таке поняття, як колірна гармонія. Результати досліджень показали, що основний чинник колірної гармонії — рівновага колірних тонів.

Поєднувати можна будь-які кольори за принципом контрасту, спорідненого контрасту або спорідненості кольорів. Два споріднені кольори можуть бути урівноважено рівною кількістю присутнього в них одного з головних кольорів, тобто в однаковій мірі можуть бути жовтуваті, зеленуваті і т.д.

Гармонізація споріднених кольорів можлива за умови ослаблення насиченості головних або інших кольорів, або зменшення їх активності шляхом затьмарення. Наприклад, щоб споріднені кольори (чисто-жовтий і жовто-червоний) сталі гармонійними, необхідно ослабити насиченість жовтого сумішшю білого в такій кількості, скільки в жовто-червоному червоного кольору.

Гармонійні поєднання споріднених кольорів неактивні, спокійні, особливо якщо кольори насичені і зближує по світлоті. Але не всі контрольні кольори гармонійні.

Розглянемо деякі випадки трибарвної гармонії

До двох гармонійних споріднено-контрастних кольорів може бути доданий третій — головний колір, що їх ріднить, ослабленої насиченості. Кольори виявляться попарно споріднено-контрастними і попарно додатковими. Такі поєднання високо гармонійні і колористично багаті. До двох гармонійних споріднених кольорів може бути доданий один контрастний.

Існує безліч монохромних поєднань. Монохромні — це ті кольори, які мають одну назву, але різну світлоту і насиченість. Ефектно сприймається сірий в поєднанні з чорним і білим. При побудові композиції на поєднанні хроматичних кольорів з чорним, білим і рідше сірим є свої особливості. Чорний колір надає на хроматичні, особливо середні по світлоті і високо насичені червоні і зелені кольори сильна дія: ці кольори яснішають, насиченість їх зростає, вони як би світяться. Із збільшенням площі чорного кольору в композиції виразніше виявляється цей ефект: білий колір, особливо білі обведення хроматичних кольорів, повідомляють композиції своєрідний колорит кольори стають повітряними, пастельними. Контрастні кольори від поєднання один з одним стають яскравіше, помітніше один на іншому. Один і той же червоний колір на зеленому фоні виглядає яскраво і чітко, на оранжевому — приглушено.

Теплі кольори наближають предмети, холодні — видаляють, при лом предмет, забарвлений в теплі кольори, здається більше своїх розмірів, а в холодні — менше.

На світлому фоні всі кольори темніють, на темному — яснішають. Істинна світлота кольору може спостерігатися тільки на нейтральному фоні середньої світлоти. Залежно від фону ахроматичні кольори набувають уявної колірної. Так. сіра пляма на зеленому фоні придбаває рожевий відтінок. Хроматичні кольори в оточенні кольорів високої насиченості дещо міняють колірний тон, наприклад, жовтий колір на зеленому фоні стає злегка оранжевим, а червоний в оточенні зеленого — більш насиченим. Ніж більше кольору відрізняються один від одного по світлоті, насиченості і колірному тону, тим менш вони гармонують один з одним. Існує поняття краєвого контрасту, тобто рівномірно забарвлена поверхня здається у краю світліше або темніше, якщо вона граничить з більш темною або світлою поверхнею.

Чинники сприйняття кольору в костюмі

Колір в костюмі, у тому числі для спортсменів-танцюристів, є одним з найважливіших компонентів форми і характеризує її поверхневий матеріальний шар. Таким чином, колір виявляється пов'язаним зі всіма елементами форми, що має відношення до поверхні, а саме з видом матеріалу, його поверхневими характеристиками, фактурою, пластикою.

Колір володіє певною виразністю, яка повинна узгоджуватися з функцією або призначенням костюма. В цьому випадку колір і форма образу єдність.

Колір може підкреслити структурні характеристики даної форми або ж нівелювати, стирати їх. Колір надає сильну емоційну дію на психологічне, фізіологічне сприйняття форми. Зорове відчуття вельми бере активну участь у виникненні відчуттів, емоцій людини, примушує його в думках, емоційно переробляти одержану інформацію з оцінкою сприйманої їм даної форми. Суб'єктивність процесу сприйняття кольору визначається тим, що в сприйнятті беруть участь око, зоровий центр головного мозку. Саме око в даний час визнано частиною мозку, винесеною на периферію. Участь в процесі зору трьох органів свідчить про тісний зв'язок фізичних, фізіологічних, психологічних процесів при будь-якому колірному сприйнятті.

Підводячи підсумок, можна сказати, що сприйняття кольору в костюмі визначається як об'єктивними, так і суб'єктивними умовами сприйняття.

Суб'єктивне середовище

Людина — суб'єкт сприйняття — форма — колір

Об'єкт сприйняття наочне середовище — колірне середовище,


Висновки

1. Колір в костюмі у спортсменів-танцюристів є одним з найважливіших компонентів форми і характеризує її поверхневий матеріальний заспівай. Колір володіє певною виразністю, яка повинна узгоджуватися з функцією або призначенням спортивного костюма. В цьому випадку колір і форма утворюють єдність. Колір надає сильну емоційну дію на психологічне і фізіологічне сприйняття форми. За допомогою кольору можна приховати недоліки і підкреслити достоїнства фігури, спортивного костюма, знайти свою «родзинку».

2. При створенні спортивно-танцювального костюма дотепер надавалося мало уваги такому аспекту, як морфологія людини. При створенні спортивного костюма необхідно враховувати анатомічну будову людини для того, щоб приховати недоліки фігури. Гармонійний спортивний костюм моделюється на основі пропорцій спортсмена-танцюриста.

3. Образ спортсмена-танцюриста буде неповним, якщо не враховувати макіяж і зачіску. Вони повинні гармонувати із загальним видом спортсмена, підкреслювати його виразні риси. Якщо визначити до якого типу зовнішності відноситься спортсмен-танцюрист і правильно застосувати це на практиці, то танцюристи можуть досягти гармонії всіх ознак, що визначають імідж.

4. Необхідно звернути увагу на таке поняття, як мода. Людини зовні моди не існує. Мода живе за своїми законами — гармонією, єдність змісту і форми. Секрет моди в тому, щоб не сліпий їй підкорятися, а підбирати саме те, що йде тільки Вам. Якщо не враховувати аспект моди, то спортсмен-танцюрист, що виходить на паркет змагань в немодному, несучасному костюмі може відчувати себе невпевненим, соромитися свого зовнішнього вигляду як правило, негативно відображається на результатах виступів в змаганнях. Тому необхідно стежити за тенденціями моди в спортивних танцях.

5. Щоб добитися якнайкращих результатів танцювальній парі слід надавати пильну увагу не тільки правильному технічному виконанню елементів танцювальної програми, але і створенню гармонійного образу, грамотно сконструйованого танцювального костюма.

Рекомендації по створенню костюма спортивного танцюриста на основі визначення типу зовнішності.

Жінки темного типу: темно-осінній або темно-зимовий

Принципи створення костюма: переважно темні нейтральні кольори (чорний, вугільний або темно-синій). Але завжди доповнюйте їх яскравими кольорами — голубим, червоним, яскраво-жовтим, бірюзовим. Ви вся контраст — тому носите світле з темним, але уникнення гармонуючих монохроматичних тонів. В пастельних тонах ви виглядаєте нездорово, невиграшно. Якщо хочеться зробити костюм більш світлим, подумайте про біле, з «крижаним» відтінком — світло-рожевим, голубим, лимонним. Ваші кольори соковиті, наприклад колір червоного дерева, пурпурний, оливковий і сосново-зелений. Щоб повною мірою викликати ваші природні колірні дані, вам треба бути яскравою.

В макіяжі соковиті кольори помади. Дуже ефектно виглядати яскраво-червоний. Помада і рум'яна прозорого бургундського або коричневого кольору. Не забувайте підкреслити соковитий колір своїх очей. Обведіть їх товщими лініями вугільного, сливового, сірувато-зеленого або коричневого кольору і м'якими нейтральними тінями для вік — рожевими і сірими (якщо вам йдуть холодні тони) або персиковими і сірувато-зеленими (якщо до особи теплі).

Жінки світлого типу: світло-весняний або світло-річний

Кольори вашого костюма варіюються від кольору верблюжої шерсті, сірувато-бежевого і темно-сірого аж до ніжного сірувато-голубого. Уникайте темних тонів, які знебарвлять вас, наприклад чорного або вугільного. Ваш білий — колір слонячої кістки, але коли ви хочете скористатися більш сильними кольорами, наприклад морським голубим, краще віддати перевагу чому-небудь пастельних тонів — персиковий, жовтувато-коричневий, лимонний, рожевий або блакитно-голубий. Ви можете дозволити собі і яскраві кольори, але стежите за тим, щоб вони не були дуже електричними. сильно-голубому краще віддати перевагу чистому середньо-голубому. Соковитий пурпурний може вас «убити», але якщо ви поекспериментуєте і змішаєте його з голубим, то справите належне враження. Ви відмінно виглядаєте в голубувато-зеленуватих тонах. З червоних відтінків вам понад усе підійдуть чисті кольори, проте не дуже глибокі або темні.

Помада і рум'яна переважно лососевого або теплого рожевого кольору, або вершково-рожевого, якщо вам йдуть голубі тони. Уникайте холодної або перламутрової помади, найвдаліша — матова, середніх відтінків. Підкресліть очі. Скористайтеся голубувато-зеленими, сірими і синіми лініями. Тіні для вік: колір абрикоси або шампанського, какао і м'який сірий.

Жінки теплого типу: теплий весняний або теплий осінній.

Деякі відтінки сірого і синього для вас дуже важкі, вони не підкреслять ваших природних фарб. Краще скористатися золотисто-коричневими, оливковими кольорами, кольором верблюжої шерсті і рудуватими відтінками — вони для вас надзвичайно вдалі Шукайте жовті, червоні або зелені тони. Уникайте білого, замість нього використовуйте костюми кремового або жовтувато-коричневого кольору. Вибирайте червоний. Голубі кольори краще підійдуть вашій зовнішності, якщо ви «відтінятимете» їх зеленим. Чорного краще уникати.

Теракотові або коричневі помада і рум'яна. Уникайте червоної помади з голубим відтінком — це для вас згубно. Ваші очі стануть яскравими, якщо ви підведете їх зеленим олівцем або, якщо у вас голубі очі, — зеленовато-голубим. Віка припудрите абрикосовою або світло-золотою пудрою і покладете бронзові, мідні або коричневі тіні.

Жінки холодного типу: холодний літній і холодний зимовий.

Принципи створення костюма: виключіть більшість коричневих, бежевих, хакі і кремові тони. Ваші холодні природні фарби виглядатимуть свіжими в поєднаннях з голубою і рожевою колірною гаммою. Основні нейтральні кольори для вас — синій і вугільний, строге враження від яких повинен пом'якшити білий або комбінація з ліловим, пастельно-голубим, рожевим або ніжно-фікусовим кольором. Ваш червоний повинен бути голубого відтінку. Занадто різкі або яскраві кольори можуть «убити» вас. Краще направити увагу на соковитість і м'якість.

Макіяж: світла помада може старити вас, тому треба вибрати таку, яка усилювала б колір ваших очей. Кароокі жінки холодного типу можуть користуватися помадою і рум'янами соковитих голубувато-червоних і сливових відтінків, тоді як блакитнооким підійдуть м'які рожеві тони. Віка припудріть ніжною рожевою пудрою і нанесіть сірі, сині або кольори сливи тіні. Обведіть очі лініями таких же кольорів.

Жінки яскравого типу: яскравий весняний або яскравий зимовий

Принципи створення костюма: користуйтеся світлими і темними кольорами упереміш або ж одним виразним самостійним кольором. Чорний, вугільний, голубий і червоний складають основу, яку ви можете комбінувати з багатьма іншими відтінками. Ніжні монохроматичні кольори можуть вас просто спотворити. Пам'ятайте, ваші помітні природні фарби можуть приголомшити оточуючих, якщо ви обмежите кольори свого костюма такими, як чорний і темно-синій. Лагіднітиме це враження більш світлими тонами.

Макіяж: ваші природні фарби дуже виразні — таким винен бути і ваш макіяж. Чистий червоний, полуничний або інтенсивно-рожевий вдало доповнять більшість ваших туалетів. Спробуйте для рум'ян колір сливи (холодний відтінок) і лососевий (теплий відтінок) і визначите, при якому ви справляєте більш природне враження. Ваші очі повинні бути в центрі уваги, тому не забувайте їх підкреслити. Пристосуйте тіні для вік до інтенсивності кольору очей: більш ніжні тіні, якщо ви блакитноока (опалово-рожевий з вугільним або темно-синім), і більш сильні тіні, якщо у вас очі кольору горіха або каштана (абрикосовий із сливовим або ялиново-зеленим).

Жінки пом'якшеного типу: пом'якшений літній або пом'якшений осінній.

Принципи створення костюма: в яскравих кольорах ви виглядаєте кричуще. Кольори повинні бути стриманими і гармонійними. Вишуканіше ви виглядатимете в костюмі монохроматичних кольорів, тобто світлих і темних відтінків одного кольору. Можете спробувати комбінувати колір слонячої кістки темно-сірий, олов'яний, бронзовий. Чорне і біле може подавити ваші м'які, літні природні фарби.

Вам потрібен макіяж, який би пожвавив вас, але експериментуючи з різкими кольорами, ви можете справити враження «розмальовувала». Ваш макіяж повинен бути літнім і гармонійним по тону. Не дуже темним, не дуже світлим — вам достатньо помади і тіні для вік. Для макіяжу якнайбільше підійдуть теракотові (якщо у вас темний відтінок шкіри) або вершково-рожеві (якщо у вас холодний відтінок шкіри) посаду і рум'яна. Віддавайте перевагу нейтральним тіням для вік перед строкатими, щоб підкреслити природний колір ваших очей. Спробуйте тіні ніжного кольору какао, сірі або ніжно-голубі в поєднанні з майже безбарвним освітлювачем, наприклад кольори блідого кавуна.

В конструюванні іміджу існує така деталь, як вибір макіяжу залежно від кольору волосся. В створенні жіночого шарму це має значення «ефекту родзинки».

Відомий французький візажист Діана Крістель вважає, що підбір варіантів макіяжу залежно від кольору волосся — головний орієнтир іміджевої самопрезентації. Багато жінок віддають перевагу сьогодні мідним відтінкам зачісок. Не радимо цю гамму круглолицим, а також тим, у кого колір особи дуже блідий або дуже смуглявий. Блондинкам, що віддають перевагу холодній гаммі, рекомендуються рожеві, сірі, сливові і сіро-голубі тіні, бежевий або рожевий тональний крем. Теплу гамму у блондинок створюють каштанові або мідні тіні для вік при золотисто-бежевому тоні особи. Решта макіяжу стримана, помада може бути яскравою. Чорноволосим жінкам не слід застосовувати яскравих і так званих чистих кольорів. Сірі і рожеві тіні «пом'якшують» погляд. Каштанові відтінки волосся нейтральні. Якщо волосся мідно-каштанового відтінку, а очі кольору лісового горіха, то перевага слідує віддати світло-бежевому тону особи. Очі підкреслюються поєднанням тіней коричневого і рудуватого кольорів або золотистого і кольори листя. Рум'яна і губна помада у такому разі — мідних і коричнево-оранжевих відтінків. Якщо волосся попелясто-каштанове, а очі карі або голубі, тон особи рожевий. Макіяж очей — жовтувато-каштановий з бежево-рожевим.

Вибір зачіски має свої правила, в короткій формі познайомимося з ними.

Перше правило. Зачіска вибирається з урахуванням фігури

Крупна і висока жіноча фігура: середня довжина волосся повинна бути до точки вуха, збільшений їх об'єм на скроневій частині.

Маленька і повна фігура: їй підійдуть хвилі або легкі кучері, що йдуть в тім'яну зону.

Маленька і худенька жінка: лінія каре — короткий і подовжений варіант, збільшений об'єм волосся біля вушних областей і скронь.

Друге правило. Зачіска вибирається з урахуванням типу особи. Особливі проблеми з вибором зачіски для тих, у кого овальне обличчя. До круглого лиця підійде каре класичного або романтичного стилю. Людині з квадратним лицем не слід відкривати лоб, рекомендується чубком прикривати верхню лобову зону.

Існують коректування окремих частин лиця. Так, довгий ніс вимагає напуску волосся, кирпатий — використовувати кучері. Скошене підборіддя виправляють волосся або зачіска з проділом, що зачесане назад.

Третє правило. При виборі зачіски слід брати до уваги форму голови. Якщо помітно виражена тім'яна частина, то бажана стрижка, що збільшує об'єм тім'яної частини. Якщо скошена лінія лоба, то краще всього довге волосся в області чубчика.

Вибір зачіски — процес дуже індивідуальний. Він не повинен залежати від моди і стереотипів, що склалися.

Рекомендації по конструктивних рішеннях при створенні костюма.

При виконанні костюмів треба звертати увагу:

1. На лінію талії. Для фігури з високою талією потрібно лінію занижувати, для фігури з низькою талією лінію не підкреслюють, звичайно завищують.

2. На акценти. Для фігури з високою талією роблять поперечні складки, прикраси, в основному, на лінії стегон; для фігури з низькою талією підкреслюють лінію грудей, плечей.

3. Колір тканини

Приклади. Костюм з тигрової тканини несе в собі заряд енергії, навіть агресії, звіриної пластики. Вирізи з боків по лінії талії у фігури з високою талією зорово подовжують тулуб, роблячи фігуру більш пропорційною, а для фігури з низькою талією виріз треба робити під грудьми, вище лінії талії. Що зорово укорочує корпус і робить фігуру пропорційної.

При створенні костюмів для ансамблю, не дивлячись на те, що вони однакові, для кожної фігури костюми шиються по-різному. Для фігури з високою талією чорна лінія починається нижче лінії талії, а для фігури з низькою талією вона починається вище за лінію талії. Також міняється довжина низу спідниці, для фігури з короткими ногами довжина трохи коротше.

Повним жінкам слід вибирати фасони костюмів, в яких немає громіздких і впадаючих в очі прикрас, а конструктивні лінії розташовуються по вертикалі. Їм йдуть плаття строгої форми крою з напівприлеглими ліфом і спідницею, не відрізні по талії. Добре робити на таких платтях глибокий вузький виріз і носити їх зі вставками. Це додає фігурі стрункість. Костюми, зшиті з тканини в широку поперечну смужку або з яскравої тканини з крупним малюнком, роблять фігуру громіздкої. Тому повним рекомендується шити костюми неяскравих кольорів з не дуже крупним малюнком.


Література

1. Авдеев В. Психотехнология решения проблемных ситуаций,- М.: ИХЦ «Изограф», 1997. — 683 с.

2. Алексеева Е.И. Морфо-физиологические исследования в антропологии. — М.: ФиС, 1970. — 343 с.

3. Батурина Е.А. Разработка исходных данных на основе динамической антропометрии для совершенствования костюма. — М.: Моск. технологич. ин-т, 1991.

4. Вер Ульрих. Что означают цвета. — Ростов-на-Дону: Феникс, 1997. — 224 с.

5. Бонде Лилиан. Магия цвета. — СПб: Питер Паблишинг, 1997. — 384 с.

6. Браун Л. Имидж — путь к успеху. — Лениздат, 1996. — 137 с.

7. Дебире L.U. Цвет в деятельности человека. — М.: Дело, 1997. — 120 с.

8. Жученкова Т.И. Системный подход к изучению восприятия цвета в костюме. -М.: Моск. гос. текстильная академия им. Косыгина, 1997. — 62 с.

9. Зайцев А.В. Такая изменчивая мода. — М: Молодая гвардия, 1980. — 206 с.

10. Карузип П.И. Строение и развитие человеческого тела. — М.: Госиздат, 1991.

1 1. Кириллов Е.А. Цветовидение. — М.: Просвещение, 1987. — 105 с.

12. Козлова Т.В. Художественное проектирование костюма. — М.: Легкая индустрия, 1987.- 124с.

13. Нефедова И., Власова Е. Я и мой имидж. — М.: ЭКСМО-Пресс, 1997. — 208 с.

14. Никитюк Е., Чтецов А. Морфология человека. -М.: ФиС, 1983. — 320 с.

15. Панасюк А.Ю. Вам нужен имиджмейкер? Или о том, как создавать свой имидж. — М.: Дело, 1998. -240 с.

16. Петувинова Г.И. Принципы симметрии в организации костюма. — М.: Моск. текстильный ин-т, 1984. — 200 с.

17. Савельева Н.Т. Мода и массовый вкус. — М.: Легкая индустрия, 1966.

18. Серов Н.Е. Эстетика цвета. — М.: Интерэксперт, 1993. — 134 с.

19. Спиллейн М. Создайте свой имидж. — М.: Профиздат, 1996. — 260 с.

20. Цайгнер Г. Учение о цвете. — М.: Профиздат, 1971. — 159 с.

21. Шепель В.М. Имиджелогия; секреты личного обаяния. — М.: ФиС, 1996.

22. Шульгина А.Н. Советы костюмера. — М.: Профиздат, 1968. — 152 с.

Поступила в редакцию 7 сентября 1999 г

еще рефераты
Еще работы по культуре и искусству