Реферат: Образи Наташі Ростової та княжни Мар'ї

Образи Наташі Ростової та княжни Марі

Велике значення в романі мають жіночі образи, в яких втілено духовні й сімейні ідеали Толстого. Наташа – уособлення кращих рис національного характеру. Її образ подається автором у процесі розвитку. На початку роману це тринадцятирічна дівчинка, «чорноока, з великим ротом, некрасива, але жвава», вона була «в тому милому віці, коли дівчина уже не дитина, а дитина ще не дівчина». Сповнена любові до всіх, ласкава, життєрадісна, Наташа – улюблениця сім'ї. їй здавалося, що життя – це безкінечне свято, а навколишній світ – чудова гармонія. Підростаючи, Наташа стає привабливою дівчиною, яка чарувала всіх безпосередністю й оптимізмом. Толстой-психолог передає найтонші порухи почуттів героїні: від остраху перед майбутнім і пекучого очікування кохання до піднесеного відчуття щастя і молодості. Наташа любить людей, захоплюється красою природи, вона розуміє народну культуру і сама не відділяє себе від простого народу.

Дівчина керується в житті передусім серцем, почуттями, і це призводить її до непоправних помилок, як, наприклад, в історії з Анатолем Курагіним, з яким вона збиралась втекти. Однак вона сама ж і усвідомлює свої помилки, і спокутує їх своїм подальшим життям. Під час Вітчизняної війни Наташа виявляє патріотизм, здатність до самопожертви, відданість своєму народові. На її вимогу всі підводи Ростових, приготовані для від'їзду сім'ї, були надані пораненим. Майно Ростових залишилося в Москві, але для героїні багатство нічого не варте, коли йдеться про життя людей. В епілозі автор змальовує Наташу одруженою. Вона, яка мріяла про романтичні стосунки, знайшла себе в сімейному житті. За цей час вона змінилася: «риси обличчя її визначились і мали вираз м'якості і ясності». У ній вже не було того вогню, тієї юної жвавості й молодої чарівності, але Наташа «світилася» іншим вогнем – красою любові до сім’ї, чоловіка, дітей.

Княжна Мар'я багато в чому схожа на Наташу, але й відрізняється від неї. Якщо Наташа в житті керується переважно серцем, то Мар'я більш розсудлива, поміркована. Наскільки Наташа життєрадісна й емоційна, настільки княжна Мар'я стримана і серйозна. Наташа шукає особистого щастя, а княжна Мар'я бачить своє призначення в самопожертві задля людей. Однак вони мають і спільні риси. Обидві – патріотки, здатні віддати своє життя заради батьківщини й народу. Обидві – берегині сімейного спокою, вони втілюють уявлення Толстого про призначення жінки в суспільстві. Їхній світ – це світ духовної краси й безмежної любові.

Активізація навчальної діяльності

Взірцем чого може бути Наташа Ростова? На ваш погляд, це позитивний чи негативний взірець?

Наташа Ростова в романі – втілення поезії «живого життя» і «розуму серця». Проте чарівна, жвава і безпосередня, обдарована музичним талантом і душевною інтуїцією Наташа теж проходить через душевні випробування, перш ніж стати втіленням толстовського ідеалу дружини і матері.

Підведення підсумків

На відміну від Андрія і П’єра, Наташа не замислюється над сенсом життя, для неї він розкривається в тому, як вона живе. Героїня Толстого втілює в собі найкращі жіночі якості: гармонію духовного і тілесного, природного і морального. Вона володіє неоціненним даром жіночої інтуїції – безпосереднім, інстинктивним відчуттям правди.

Сила кохання Наташі в тому, що її самопожертвування зовсім безкорисливе.

У материнстві Толстой вбачав найвище покликання і призначення жінки. І його Наташа – ідеальне втілення жіночності – у зрілому віці лишається вірною собі. З усім запалом своєї багатої життєлюбної натури вона цілком віддається материнству і піклуванню про родину.

Пошук «цитатних» відповідей на питання

1. Якою вперше бачить читач Наташу Ростову? Опишіть її зовнішність, манери. Прочитайте, як поводиться Наташа під час обіду в домі Ростових.

(«Наташа була цілковито щаслива; вона танцювала з великим, який приїхав з-за кордону. Вона сиділа в усіх перед очима і розмовляла з ним, як велика. У неї в руці було віяло, яке їй дала потримати одна панночка. І, прибравши цілком світську позу (Бог знає, де і коли вона цього навчилася), вона, обмахнувшись віялом і усміхаючись через віяло, розмовляла зі своїм кавалером. – Яка? Яка? Дивіться, дивіться, – сказала стара графиня, проходячи через залу й показуючи на Наташу. Наташа почервоніла і засміялася.» )

2. За яких обставин вперше побачив Наташу Ростову князь Андрій Болконський? Прочитайте. Завдяки чому в його душі «раптом знялася така плутанина молодих думок»?

(«…він почув жіночий веселий галас і побачив юрму дівчат, що бігла навперейми його колясці. Попереду інших, ближче, підбігла до коляски чорноволоса, дуже тоненька, дивно тоненька, чорноока дівчина в жовтому ситцевому платті, запнута білою носовою хусточкою, з-під якої вибивалися пасма розсипаного волосся. Дівчина щось кричала, але, побачивши чужого, не глянувши на нього, сміючись побігла назад.» )

3. Як Наташа готувалася до свого першого в житті балу? Прочитайте.

(«Все істотне вже було зроблено: ноги, руки, шия, вуха були вже особливо старанно, по-бальному, вмиті, напахчені і напудрені.» )

4. Передайте почуття Наташі, коли вона входила на бал в освітлену залу.

(«Вона зрозуміла все те, що її чекає, тільки тоді, коли, прийшовши по червоному сукну під’їзду, увійшла до сіней, зняла шубу й пішла поруч з Сонею попереду матері між квітами по освітлених сходах. Тільки тоді вона згадала, як їй треба триматися на балу, і старанно прибрала ту величну манеру, яку вона вважала неодмінною для дівчини на балу.» )

5. Як пройшов перший бал Наташі? Як це піднесення героїні передає автор? Прочитайте.

(«Наташа була така щаслива, як ніколи в житті. Вона була на тому найвищому щаблі щастя, коли людина робиться цілком доброю і гарною і не вірить у можливість зла, нещастя і горя…» )

еще рефераты
Еще работы по литературе: зарубежной