Реферат: Виявлення та попередження злочинів і правопорушень, пов`язаних з незаконним обігом наркотиків

Гипероглавление:
Курсова робота
на тему:
Огляд та обшук затриманих
II. ЗАГАЛЬНА ЧАСТИНА
Наркотичні засоби
Психотропні речовини
Прекурсори
Рослинного походження (a6o натуральні)
напівсинтетичні
синтетичні
1. Наркотики рослинного походження (або натуральні)
ІІІ. ОГЛЯД ТА ОБШУК ЗАТРИМАНИХ
IV. ОГЛЯД АВТОТРАНСПОРТУ НА ПРЕДМЕТ ВИКОРИСТАННЯ ДЛЯ НЕЗАКОННОГО ОБІГУ НАРКОТИЧНИХ ЗАСОБІВ ЧИ ПСИХОТРОПНИХ РЕЧОВИН
V. ВИЛУЧЕННЯ
VI. ЛІТЕРАТУРА
Курсова робота на тему:
Виявлення та попередження злочиніві правопорушень, пов'язаних з незаконним обігом наркотиків, працівниками органів внутрішніх справ
ЗМІСТ

Вступ

Загальна частина

Наркотики рослинного походження (або натуральні)

Напівсинтетичні наркотики

Синтетичні наркотики

Лікарські наркозасоби

Засоби, що одержують з рослини ефедра хвощова

Депресанти

Зовнішні ознаки осіб, які зловживають наркотиками опійної групи

Зовнішні ознаки осіб, які зловживають наркотиками групи канабіса

Зовнішні ознаки осіб, які зловживають наркотиками групи ефедрину, первитином
Огляд та обшук затриманих
Огляд автотранспорту на предмет використання для незаконного обігу наркотичних засобів чи психотропних речовин

V. Вилучення

VI. Література

І. ВСТУП

ШАНОВНІ КОЛЕГИ!

Протидія наркоманії і наркобізнесу в державі, недопущення розвитку їх антисоціальних тенденцій, а також регуляторна державна політика в цій сфері на сучасному етапі є необхідною умовою розвиненого суспільства, важливим фактором його економічного, культурного та правового рівня.

Нелегальне розповсюдження наркотиків охоплює все більш широкі кола нашого суспільства і становить значну загрозу розвитку та добробуту нації. Зростання рівня злочинності, високий рівень смертності, трагедії сімей та зруйновані людські долі — все це лише частина бід, що супутні цьому явищу. Аналіз його причин вказує на соціальні корені. Виникає воно там, де існують або утворюються для цього передумови в економічній, ідеологічній, культурній та інших сферах діяльності суспільства.

Розповсюдження наркотиків на території України відбувалося хвилеподібно відповідно до історичних умов кожної епохи. Війни, голод, розруха, соціальна нестабільність, втрата ідеологічних орієнтирів спричиняли чергові сплески цього явища, а підвищення ролі державного регулювання і освітнього рівня — сприяли спаду небезпеки.

Історія поширення наркотиків підтверджує гіпотезу про те, що масове їх розповсюдження починається в суспільстві у визначені моменти, коли створюється відповідний соціокультурний механізм. Досить «зручним моментом» для цього є перехідні періоди, епохи модернізації і швидкої трансформації соціальних структур та інститутів. Момент руйнації традиційного суспільства є найбільш сприятливим для «запуску» механізму «зараження».

У XX сторіччі наркотики до нас «проривалися» неодноразово, цьому сприяли визначені обставини. Безсумнівно, передумовою цьому, були обидві світові війни і революційні події.

У роки після другої світової війни відбувся швидкий підйом наркотичної хвилі в зарубіжних країнах, а у нас цей процес залишався в «замороженому» стані, діяли могутні важелі соціального контролю, чималу роль відігравала і так звана «залізна завіса». У 1958 році в наркологічних установах України було зареєстровано всього 450 осіб, які зловживали наркотиками лікарського призначення. З того часу кількість наркозалежних осіб постійно зростала, але реальний стан речей широко не розголошувався, у т. ч. з ідеологічних міркувань.

За останнє десятиріччя XX століття рівень наркотизації населення України різко зріс. На початок «перебудови» в 1993 році на обліку вже Перебувало 33,5 тисячі споживачів наркотиків, із них 1,4 тис. -неповнолітніх. А в середині 90-х років офіційна статистика досягла 50- тисячної позначки. Нині чисельність офіційно зареєстрованих наркоманів становить понад 120 тисяч, у тому числі 5,6 тисячі неповнолітніх.

Спеціальні дослідження свідчать, що реальна чисельність наркозалежних сягає понад півмільйона чоловік.

Дані соціологічних досліджень стверджують, що основними мотивами зловживання наркотиками переважно у молодих людей є цікавість, бажання перевірити на собі їх ейфоричну дію. Зниження духовності серед них, поширення моди на наркотики, а також експансія міжнародного наркобізнесу в Україну — все це сприяє подальшій наркотизації населення.

Починаючи з 1995 року, щорічно на облік ставиться близько 20 тис. осіб, які допускають немедичне вживання наркотичних засобів, у їх числі 60% — з діагнозом «наркоманія». Щорічно за таким діагнозом помирає понад 1 тис. осіб працездатного віку.

Особливо небезпечною є тенденція збільшення кількості споживачів наркотиків серед підлітків та зростання їх криміналізації на тлі низької ефективності медичної допомоги наркохворим, вкрай обмеженого використання сучасних програм їх психосоціальної реабілітації та адаптації в суспільстві.

До останнього часу вченими соціологами не визначена єдина причина розвитку наркоманії. У якості етіологічних моментів виділяються біологічні, психологічні, соціологічні чинники. Серед них - значні недоліки у виховній роботі, насамперед серед молоді, недостатня увага до даної проблеми у шкільному та сімейному вихованні, низький рівень поінформованості як самої особи, що прилучається до наркотику, так і оточуючих.
--PAGE_BREAK--II. ЗАГАЛЬНА ЧАСТИНА
Наркотичні засоби — речовини, природного чи синтетичного походження, препарати, рослини, які становлять небезпеку для здоров'я в разі зловживання ними і віднесені до такої категорії Комітетом з контролю за наркотиками при Міністерстві охорони здоров'я України.

Психотропні речовини — речовини природного чи синтетичного походження, препарати, які здатні викликати стан залежності та справляти депресивний або стимулюючий вплив на центральну нервову систему і становлять небезпеку для здоров'я в разі зловживання ними.

Прекурсори — речовини та їх солі, що використовують для виготовлення наркотичних засобів та психотропних речовин (кислоти, сода, розчинники, ангідрид оцтової кислоти і т. п.).

Наркотичні засоби, психотропні речовини та прекурсори класифікують за такими групами:

Рослинного походження (a6o натуральні)

отримані безпосередньо з рослини мак снотворний (опій-сирець, екстракційний, ацетильований)

отримані з конопель (марихуана, гашиш, гашишна олія)

напівсинтетичні

• героїн (діацетилморфін)

кокаїн та інші (гідроморфон, оксикодон, еторфін) синтетичні

амфетамін

• метамфетамін (Екстазі)

• лсд

До кремого підвиду відносяться лікарські нар-козасоби, похідні з опію (морфін, омнопон, кодеїн).
1. Наркотики рослинного походження (або натуральні)

Серед наркотичних засобів рослинного походження в Україні найбільш поширені опіати, які одержують з маку снотворного. Це зумовлено доступністю вирощування цієї рослини та простотою виготовлення з неї наркотичних речовин.

Макова солома, жаргонні назви: кокнар, кук, бошка, сіно.

Для її виготовлення використовуються всі частини рослини мак (за винятком власне дозрілого насіння). Може бути висушена й невисушена.

Кримінальна відповідальність наступає при вилученні 10 г висушеної, 50 г невисушеної.

Опій,жаргонна назва: ханка, — це сік снотворного маку, що згорнувся. Опій має характерний запах молочного соку маку, гіркий на смак, зустрічається у вигляді грудочок, кульок чи плиток, але найчастіше має вигляд смолоподібної речовини коричневого кольору. Трапляється опій також і в рідкому стані у вигляді розчинів.

Кримінальна відповідальність наступає при вилученні 0,5 г.

Опій екстракційний,жаргонні назви: опіюха, тер'як, — це наркотичний засіб, який отримують із макової соломи шляхом виділення (екстракції) наркотично активних алкалоїдів водою або органічними розчинниками. Опій екстракційний може зустрічатися в рідкому, смолоподібному або твердому стані. Він буває переважно коричневого кольору і у водних розчинах має характерний запах узвару (компот з висушених фруктів).

Вживають його заковтуючи, а також у формі куріння та ін'єкцій.

Кримінальна відповідальність наступає при вилученні 0,5 г.

Опій ацетильований.жаргонні назви: ширка, султига, — це наркотичний засіб, який одержують шляхом ацетилування опію або екстракційного опію, як правило прозорого кольору з жовтуватим відтінком і запахом оцту.

Вживають, як правило у формі ін'єкцій.

Кримінальна відповідальність наступає при вилученні 0,1 г.

Особи, які вживають наркотики шляхом ін'єкцій, мають на тілі сліди уколів: чорні або лілові ранки, шрами, у них змінюється колір шкіри на місцях уколів.

Часто очі наркомана неначе обезбарвлюються, зіниці звужуються.

У разі надмірного вживання спостерігаються швидка збуджуваність, дратівливість, неспокій та нервозність у поведінці. У міру того як наближається час приймання наступної дози, починають появлятися сльозотеча, біль, розширення зіниць, безсоння, озноб і пітливість, біль у кінцівках, нудота. У разі передозування можливі кома і смерть.

Уже після декількох разів уживання опіатів може виникнути сильна фізична залежність.

Серед психічних ускладнень найбільш часто зустрічається дуже сильне звикання на всіх рівнях. Спочатку переважає бажання повторити приємне відчуття, пізніше — страх перед абстинентною кризою (фізичний та психологічний розлад, що виникає, коли вживання опіату значно зменшено чи припинено). Особи, які вживають опіати, часто впадають у стан депресії, у них з'являється думка про самогубство, для отримання чергової дози вони готові скоїти будь-які злочини (вбивства, розбої, пограбування).

Коноплі (Канабіс) — рослини роду коноплі, з якої одержують марихуану, гашиш, гашишну олію. Наркотичні засоби, що одержані з конопель, вживають в основному шляхом куріння.

Марихуана,жаргонні назви: травка, маруха, дура, шмаль, шалава, ганжибас, — наркотичний засіб, що являє собою верхівки будь-якого виду рослин коноплі з суцвіттями, плодами, листям та залишком центрального стебла (не подрібнені, або подрібнені), що містять тетрагідроканабінол (ТГК), за винятком насіння і листя, якщо вони не мають верхівок.

Колір марихуани в залежності від ступеня висушування, часу збирання і т. п. варіюється від світло-зеленого до коричневого.

Вживають шляхом куріння в цигарках або кальянах.

Кримінальна відповідальність наступає при вилученні 5г висушеної, 25г невисушеної.

Гашиш (смола канабісу). жаргонні назви: план, анаша, драп, — спеціально приготована суміш відділеної смоли, пилку рослини конопля чи суміш, приготована шляхом оброблення (подрібнюванням, пресуванням і т. п.) верхівок рослини канабіс з різними наповнювачами, незалежно від того, яка форма була надана суміші -таблетки, пігулки, спресовані плитки чи безформні грудочки. Колір гашишу, у залежності від умов одержання, — від ясно-зеленого до темно-коричневого (майже чорного).

Вживається шляхом куріння в чистому вигляді чи в суміші з тютюном, а також перорально (через рот).

Кримінальна відповідальність наступає при вилученні 0,5 г.

Гашишна олія, (екстракти і настойки канабісу). жаргонна назва: хімка, — наркотичний засіб, який зустрічається у вигляді розчинів чи густої маси. Має характерний запах. Колір від зеленого до темно-зеленого.

Вживають шляхом куріння, змішуючи з тютюном, інколи вживають з молочними продуктами та жирами.

Кримінальна відповідальність наступає при вилученні 0,3 г.

Психічна залежність від марихуани та гашишу розвивається поступово. Наркоман втрачає інтерес до будь-яких дій, стає безвладним, апатичним, спостерігається притуплення емоцій, неможливість концентрації.

Високі дози можуть призвести до втрати індивідуальності, серйозного розладу мислення.
2. Напівсинтетичні наркотики

Героїн,жаргонні назви: гера, гарик, — напівсинтетичний засіб, який одержують з морфіну хімічним шляхом. Може бути у вигляді порошку або гранул білого, бежевого, коричневого чи чорного кольору. У чистому вигляді не вживається, як правило розводиться лактозою, глюкозою, хініном або будь-якою іншою порошкоподібною речовиною, яка розчиняється у воді при нагріванні.

Вживання: ін'єкції, інгаляції (шляхом вдихання парів при нагріванні).

Кримінальна відповідальність наступає при вилученні мікрочастинок.

Найчастіше причиною смерті наркоманів є передозування наркотиків. Навіть невеликі дози того ж героїну можуть стати причиною смерті наркомана внаслідок набряку легень і шоку.

Уже після декількох разів вживання героїну виникає сильна фізична залежність.

Серед психічних ускладнень спостерігаються ті ж симптоми, що і при вживанні опію, зокрема депресії, що супроводжуються думками про самогубство і готовністю для отримання чергової дози скоїти тяжкі злочини (вбивства, розбої, пограбування).

Кокаїновий кущ — росте в тропічному кліматі в Південній Америці, використовують його як м'який стимулятор, що пригнічує голод, дає змогу підвищити працездатність.

Кокаїн,жаргонні назви: кокс, джин, сніг, — алкалоїд, отриманий з екстракту листків коки (кокаїнової пасти). Білий легкий кристалічний порошок без запаху, схожий на сніг.

Вживання: шляхом вдихання, ін'єкції.

Кримінальна відповідальність наступає при вилученні 0,02 г.

Осіб, які вдихають кокаїн, розпізнають за червоним кольором ніздрів. Довготривале вживання кокаїну в різних формах призводить до зниження маси тіла та фізичної сили, а також викликає незвичайну блідість обличчя, розширення зіниць, запаморочення. Спостерігаються також дратівливість, депресія, дезорієнтація, параноїдальне марення.

Фізична залежність від кокаїну не розвивається, наркоман може протягом тривалого часу вживати наркотик у тих самих дозах. Але в той же час від кокаїну виникає найбільш сильна психічна залежність. При тривалому вживанні кокаїн викликає появу манії переслідування і галюцинації.

Психічна залежність, яку викликає кокаїн, є найбільш сильно вираженою, і у випадку відсутності наркотику особа впадає в стан глибокої депресії і здатна до скоєння актів насильства, щоб добути чергову дозу.
3. Синтетичні наркотики

Синтетичні наркотики в природі не зустрічаються, їх одержують хімічним способом. Вони мають схожу хімічну будову з природними опійними алкалоїдами та так само впливають на організм людини.

Амфетамін, жаргонна назва: фен, — синтетична речовина, похідна фенілетиламіну — хімічна речовина. Білий кристалічний порошок, але може бути кремового, світло-коричневого чи рожевого кольору.

Вживається перорально.

Кримінальна відповідальність наступає при вилученні 0,15 г.

Амфетаміни часто є першими наркотичними засобами, якими починають зловживати молоді люди для збудження, подолання сонливості та підвищення впевненості в собі.

Вживання амфетаміну швидко приводить до психічної залежності, інколи навіть швидше, ніж інших наркотиків. Знаходячись під його впливом, людина схильна переоцінювати свої можливості, виникає почуття могутності, переваги над усіма, що призводить до агресивної поведінки.

МДМА (метамфетамін) жаргонні назви: екстазі, колеса, адам, — синтетична речовина, належить до аналогічних амфетамінам сполук, має як галюциногенні, так і амфетаміноподібні властивості. Препарат досить токсичний. «Екстазі» часто вживає молодь на дискотеках. Легкому поширенню сприяє простота його застосування ( виготовляється у формі таблеток, які бувають різних кольорів з малюнками на поверхні). І хоча прийом його здається безпечним, та надмірне фізичне напруження, яке виникає при цьому, може призвести до смертельних наслідків .

Вживається перорально.

Кримінальна відповідальність наступає при вилученні 0,15 г.

У разі вживання амфетамінів та аналогічних стимуляторів виникає балакучість, стан ейфорії, збудження, тривога, тремтіння рук, розширення зіниць, прискорений пульс і підвищений тиск, безсоння.

При передозуванні посилюється хвилювання, збудження, підвищується температура тіла і потовиділення, виникають галюцинації, почуття переслідування, конвульсії, можлива смерть.

Хронічне зловживання призводить до схожого на шизофренію психозу, який характеризується параноєю, стурбованістю власними справами, слуховими і зоровими галюцинаціями. Часто спостерігається насильницька поведінка.

Галюциногенні препарати— це сильнодіючі наркотики, здатні спричинити у здорових людей різні психопатологічні порушення, що нагадують серйозні психічні захворювання. Галюцинації під їх впливом, залежно від дози, можуть тривати від 1-2 до 12 годин.

До цього типу наркотиків належать ЛСД,жаргонні назви: марочка, кислота, тріп (дистиламід лізергинової кислоти), — цей небезпечний препарат не має ні смаку, ні запаху, ні кольору. Часто наноситься на папір (марку), кожний фрагмент якого містить одну дозу речовини. На фрагментах завжди є малюнки самого різного змісту.

(Дистиламід лізергинової кислоти міститься в ріжках гриба, який паразитує на колоссі жита).

Кримінальна відповідальність наступає при вилученні мікрочастинок.

Особливі труднощі для лабораторної діагностики складає той факт, що в біологічному матеріалі даний наркотик знаходиться в дуже малій концентрації і дуже недовго затримується в організмі.

Мікроскопічна частка ЛСД (0,0001 г) може спричинити наркотичний ефект. Досить 1 г цієї речовини для наркотизації 10 тис. чоловік. При цьому вживання ЛСД часто призводить до таких наслідків, які не можна завчасно ні розрахувати, ні передбачити тому, що вони часто виявляються пізніше, через значний проміжок часу після прийому наркотику.

Зловживання ЛСД викликає порушення зору і свідомості, сильні галюцинації. Спричиняє підвищену агресивність, яка доходить до шаленства.

Псилоцибін.жаргонна назва: чарівний гриб, священний гриб, — хімічна речовина, одержана з грибів (Psilocibe), батьківщиною яких є Мексика, де багато століть ацтеки використовували їх для релігійних і обрядових цілей.

Після прийому псилоцибіну спочатку проявляються неприємні симптоми: приголомшеність, запаморочення і почуття страху, потім, особа, що вживала псилоцибін, переноситься у світ незвичайних марень і галюцинацій — від дуже приємних до надзвичайно страшних.

Зловживання призводить до параної та шизофренії,
4. Лікарські наркозасоби

Морфін,жаргонні назви: марія, марфута, морфій, — наркотичний аналгетик, основний алкалоїд опію. Білий кристалічний порошок без запаху. Фармацевтична промисловість випускає препарати морфіну під різними назвами (морфіну гідрохлорид, морфілонг тощо) у вигляді капсул, таблеток (порошку), розчинів в ампулах або шприц-тюбиках.

За силою дії доза ін'єкційного розчину морфіну в 10-20 разів перевищує рівну їй за вагою дозу опію. Викликає фізичну і психологічну залежність на всіх стадіях вживання аналогічно до опію та героїну.

Вживається ін'єкційно.

Кримінальна відповідальність наступає при вилученні 0,03 г.
5. Засоби, що одержують з рослини ефедра хвощова

Ефедрин— це природний похідний фенілетиламіну (хімічна речовина), застосовується в медицині як стимулюючий (подібно до адреналіну), судинозвужуючий, протиастматичний засіб.

Незаконно використовується (як прекурсор) у кустарному виготовленні перветину.

Первитин. жаргонна назва: вінт, джеф, — це синтетична речовина, може бути у вигляді таблеток білого кольору або порошку. Може виготовлятись кустарно з препаратів ефедрину і являє собою безбарвну або трохи мутну рідину.

Вживається ін'єкційно.

Кримінальна відповідальність наступає при вилученні 0,15 г.

При вживанні первитину відчувається ейфорія, перебільшене відчуття непереможності. Крім того, спостерігається занепокоєння, тривога, тремтіння, збільшений період неспання, втрата апетиту, ваги, пітливість, серцебиття, біль у тілі. Сильна інтоксикація викликає конвульсії, параною і галюцинації.
6. Депресанти

Барбітурати

Група лікарських засобів, похідних барбітурової кислоти. У медичних цілях застосовуються вже майже сто років. Мають широкий спектр депресуючого впливу на центральну нервову систему — від м'якої седатації до коми, використовуються як седативні, анестезуючі засоби і антиконвульсанти. Усього існує більше 2500 барбітуратів, які класифікуються за швидкістю настання, ефекту та тривалістю його дії. Вони представлені головним чином у вигляді капсул, таблеток та порошків, але не виключена їх реалізація в розчинах.

Всі барбітурати надходять у незаконний обіг із законних джерел. Факти незаконного виготовлення не відомі.

Основними препаратами барбітурової кислоти, що знаходяться в законному обігу на території України, є: пентобарбітал, фенобарбітал, глутетимід, гексамілен та інші.

Пентобарбітал(етамінал натрію), жаргонні назви: атом, етил, незабудка, — білий кристалічний порошок без запаху або таблетки білого кольору. Дія починається через 15-40 хв, триває до 6 год.

Для підсилення ефекту може вживатися разом з алкогольними напоями або в комбінації з іншими наркотиками.

Вживання: перорально.

У помірних кількостях барбітурати спричиняють стан, подібний до алкогольної інтоксикації (нечітка мова, втрата координації рухів і порушення мислення). Залежно від дози, частоти і тривалості вживання може швидко з'явитись звикання, фізична і психічна залежність. З розвитком звикання межа безпеки між ефективною дозою і смертельною стає дуже вузькою. Для отримання необхідного ефекту особа збільшує свою дозу до рівня, що може призвести до коми або смерті. При передозуванні також спостерігаються такі ефекти, як розширені зіниці, прискорений пульс. Хронічних споживачів відрізняє наявність почуття тривоги, занепокоєння, безсоння, марення.

Вживання барбітуратів широко розповсюджено серед наркоманів, які намагаються підсилити ефект, що викликається героїном, за допомогою седативних засобів.
7.Зовнішні ознаки осіб, які зловживають наркотиками опійної групи

На вигляд старші своїх років. їм властиво раннє посивіння, волосся втрачає блиск, стає ламким. Шкіра бліда, суха, із численними дрібними зморшками. Обличчя бліде. При тривалому вживанні опіатів характерно виражене виснаження, худоба, шкіряні покрови мають жовтуватий відтінок, як у післяопераційних хворих або дуже старих людей. Із зубів сходить емаль, вони можуть обламуватися і випадати без болю. Нігті ламкі, обламуються шарами. На венах в області ліктьових згинів, на кистях рук, на ногах, шиї можна виявити сліди ін'єкцій різної давності. Видні темні «доріжки» вен, вени ущільнені, прощупуються, деякі з них тромбовані.

Для стану сп'яніння препаратами групи опію характерні вузькі зіниці, сухість шкіряних покривів, щиросердний настрій, прискорена мова, жвавість, розкованість, зниження критичної оцінки вчинків і висловлювань. При передозуванні — млявість, сонливість, оглушення. Язик за звичай рожевий із білуватим нальотом.
8. Зовнішні ознаки осіб, які зловживають наркотиками групи канабіса

Характерна групова форма паління гашишу або марихуани, певні особливості поведінки осіб, що вживають ці наркотичні засоби. Група курців часто користується однією і тією ж цигаркою або самокруткою із наркотиками, пускаючи її «по колу». Курець робить одне-два глибокі затягування, намагаючись як можна довше тримати дим в легенях. Затягнувшись, він дає цигарку наступному і т.д. Коло уваги курців обмежене тим, що відбувається у групі, спостерігається ефект індукції, тобто «зараження» компаньйонів по палінню сміхом, плачем, можливо наслідування вигукам, безглуздим рухам і т.д.

При сп'янінні препаратами канабіса з'являються нестримні приступи сміху. Фон настрою вкрай перемінний, із полярною зміною емоцій. Може спостерігатися порушення координації рухів, ходи, мови, тремтіння рук і всього тіла, почервоніння обличчя або неприродна блідість, розширення зіниць, блиск очей. Дуже характерним є поява відчуття голоду, спраги.
9. Зовнішні ознаки осіб, які зловживають наркотиками групи ефедрину, первитином

Вкрай неохайні, хоча одяг за звичай відповідає молодіжній моді, виснажені, виглядають старше свого віку. Очі запалі, із нездоровим блиском, шкіряні покриви дуже сухі, в'ялі, із сіруватим відтінком і численними пігментними плямами в місцях дрібних порізів і саден. На шкірі обличчя, спини — гнійничкові висипання. Відзначається уповільнене загоєння ран, ламкість нігтів і волосся. Еластичність шкіри та м'язовий тонус знижені. Голос охриплий, слабкий. Язик покритий тріщинками, на передній третині язика сосочки оголені. Може бути посмикування м'язів язика. Відзначається тремтіння пальців рук, повік. У напрямку вен передпліч, ліктьових згинів, нижньої третини плеча, кінцівок, шиї видно численні сліди ін'єкцій. Частота внутрішньовенних ін'єкцій набагато вища, ніж при зловживанні іншими наркотиками. Стінки вен ущільнені, частина вен тромбована, у місцях ін'єкцій — яскрава пігментація, запалення.

При сп'янінні ефедрином, первитином і т.п. зіниці розширені, шкіра бліда, губи сухі. Спостерігається безглузда метушливість, поривчастість рухів. Немає потреби в сні. Змінюється поведінка — характерні збудження, балакучість, зайва відвертість, мова швидка, по типу монологу. Через 3-4 години такий стан змінюється млявістю, слабкістю, тужливістю, пропадає апетит. При передозуванні може спостерігатися гострий страх із підозрілістю, ідеями переслідування.

Основними методами вашої діяльності під час виявлення злочинів, пов'язаних з незаконним обігом наркотиків, є:

особистий пошук, розвід-опитування, отримання інформації іншими шляхами, у т. ч. при допомозі знайомих і друзів, про злочини, про осіб, які їх могли вчинити, участь у проведенні обшуків у підозрюваних, перевірка всіх без винятку осіб, які стоять на обліку в міліції (одночасно і візуальний огляд їх житла на наявність викрадених речей тощо), охорона громадського порядку і т.п.

Необхідно пам'ятати, виконуючи ці важливі завдання, що злочин — це винне, протиправне, суспільно небезпечне діяння (або бездіяльність), відповідальність за яке передбачена кримінальним кодексом України.

Пильність, рішучість, витримка, вміння швидко орієнтуватись в обстановці і суворе дотримання вимог Закону України «Про міліцію» при затриманні правопорушників та осіб, підозрюваних у вчиненні злочину, дозволить Вам забезпечити власну безпеку.

Підстави для затримання особи: особу застали при вчиненні злочину або безпосередньо після його вчинення; очевидці, у тому числі і потерпілі, прямо вказали на дану особу як на таку, що вчинила злочин; на підозрюваному або на його одязі, при ньому або в його помешканні виявлені сліди скоєного злочину (плями крові, речі, які розшукуються).

Ваші обов'язки:

При огляді необхідно перевірити документи та їх достовірність, в разі відсутності документів встановити прізвище особи, місце проживання, місце роботи, мету знаходження в даному місці. У ході перевірки власникові документа ставляться контрольні запитання, порівнюючи при цьому відповідні дані документа, що посвідчують його особу.

Провести зовнішній огляд одежі, речей, що знаходяться в підозрюваного, оглянути по можливості місця, де він знаходився у момент затримання та при проведенні особистого огляду, з метою виявлення викинутих ним предметів, що можуть бути речовими доказами, особливо наркотиків.

Особистий огляд речей і одягу слід робити негайно після затримання особи в присутності понятих.

При виявленні та вилученні зброї, наркотиків необхідно негайно викликати слідчо-оперативну групу.

Провести обов'язкове дактилоскопіювання особи або доставити її в міліцію. Для якісного проведення дактилоскопіювання необхідно, щоб особа вимила руки з милом, дактилокарта заповнюється повністю, чітко та друкованими літерами.

6. При перевірці підоблікового елементу перевірити на наявність цінних речей, зброї, наркотиків, предметів, з яких можна виготовити вибухівку.

Тому ви повинні оглянути приміщення на виявлення цих знарядь, вилучити або охороняти при наявності і викликати негайно слідчо-оперативну групу.
    продолжение
--PAGE_BREAK--ІІІ. ОГЛЯД ТА ОБШУК ЗАТРИМАНИХ
Зброя та наркотичні засоби в затриманих, як свідчить практика, можуть бути сховані на тілі, в одязі, в речах і предметах, що знаходяться при них. У зв'язку з цим при огляді особи або обшуку затриманих необхідно звертати увагу на:

верхній одяг, головні убори і взуття (особливу увагу звертати на лацкани, манжети, коміри, кишені, ремені, бюстгальтери, краватки, підтяжки, підошви, підкладки, підв'язки, стрічки на туліях капелюхів, пряжки);

особисті речі затриманого: підкладки сумочок, валіз, гаманців, косметичок; тюбики кремів, помад, мило, запальнички, мундштуки, портсигари, пачки із сигаретами, упаковки з-під ліків, дитячі іграшки, пелюшки, цукерки і жуйки, пляшки, інгалятори, термоси, банки, авторучки, браслети, медальйони, брелки, футляри слухових апаратів і окулярів, протези, порожнини тростини, милиць, ручки парасолі; відсіки радіоапаратури для елементів живлення, фотоапарати, природні заглиблення і порожнини тіла затриманого. Наркотики можуть бути виявлені між пальцями ніг, під лейкопластирем, прикріпленим до ступні ноги; у волоссі, вкладеному в спеціальний гребінець, шиньйонах, перуках, у роті, вухах, носі, у контейнері, що проковтнули, попередньо прив'язавши його до зуба; у піхві, прямій кишці й ін.

Крім того, необхідно звертати увагу на ознаки вживання наркотичних засобів чи психотропних речовин.

Проведення зазначених дій необхідно оформляти протоколами особистого огляду або зробити відповідний запис у протоколі про адміністративне правопорушення (у протоколі про адміністративне затримання).

В усіх випадках у протоколах потрібно ретельно описувати виявлені та вилучені наркотики, їхнє упакування, засоби виготовлення і прийому наркотиків, прекурсори, а в необхідних випадках — одяг затриманого.

Особистий обшук проводиться за постановою суду в присутності понятих (не менше двох) з метою виявлення і вилучення предметів, пов'язаних із вчиненим злочином, та його особистих речей (одягу, взуття тощо). За необхідності особистий обшук проводять за участю лікаря з метою виявлення на тілі або в органах обшукуваного прихованих тайників.

Важливим у таких випадках є використання засобів криміналістичної техніки.

Для пошуку наркотичних засобів та психотропних речовин бажано застосовувати: службового собаку, натренованого на пошук наркотиків, металошукач, рентгенапаратуру та експрес-аналізатори для визначення наркотичного засобу.

Під час проведення огляду та обшуку затриманих слід дотримуватись заходів особистої безпеки.
IV. ОГЛЯД АВТОТРАНСПОРТУ НА ПРЕДМЕТ ВИКОРИСТАННЯ ДЛЯ НЕЗАКОННОГО ОБІГУ НАРКОТИЧНИХ ЗАСОБІВ ЧИ ПСИХОТРОПНИХ РЕЧОВИН
Огляд автотранспорту на предмет виявлення перевезення чи зберігання наркотичних засобів або психотропних речовин здійснюється відповідно до законодавства, законів України «Про міліцію», «Про дорожній рух», «Про оперативно-розшукову діяльність», «Про заходи протидії незаконному обігу наркотичних засобів, психотропних речовин і прекурсорів та зловживання ними», а також інших нормативних документів МВС України на засадах використання передового досвіду та сучасних технічних засобів.

Огляд повинен здійснюватися:

працівниками Державної автотехнічної служби при перевірці технічного стану автотранспорту за місцем дислокації транспортних засобів;

інспекторами дорожньо-патрульної служби ДАІ, які здійснюють перевірки транспортних засобів, їх водіїв, пасажирів і вантажу, що перевозиться, щодо яких з оперативних служб або з інших достовірних джерел надійшла інформація про участь або скоєння злочинів і правопорушень, а також транспортних засобів, що належать або фактично використовуються з метою заняття наркобізнесом.

До огляду можуть залучатись працівники підрозділів з організації службового собаківництва із спеціально натренованим на пошук наркотиків службовим собакою, а також у залежності від обставин — інші спеціалісти.

Працівникам ДАІ необхідно звертати увагу на ознаки, які можуть свідчити, що наркотичні засоби чи психотропні речовини можуть знаходитись у транспортному засобі або у осіб, які знаходяться в ньому. На це можуть вказувати наступні фактори:

автомобіль з номерами іншого регіону перебуває в сільських районах, де поширене нелегальне вирощування наркотичних засобів;

автомобіль безпричинно знаходиться біля автошляхів у районах законного вирощування нарковмісних рослин або регулярно здійснює рух у конкретних напрямках;

знаходження в салоні автомобіля осіб, у яких є зовнішні ознаки споживання наркотиків;

наявність у салоні автомобіля предметів чи речовин, які за своїми ознаками подібні до наркотичних засобів, психотропних речовин або знарядь для їх вживання чи виготовлення;

інформація оперативних підрозділів органів внутрішніх справ щодо використання зазначеного автомобіля особою, яка раніше притягувалась до кримінальної відповідальності за перевезення наркотиків або якщо вона використовує транспортний засіб з метою заняття наркобізнесом;

— безпосереднє виявлення шляхом поверхневого огляду в транспортному засобі чи в осіб, які в ньому перебувають, наркотичних засобів чи психотропних речовин, коштів, які можуть бути отримані від злочинної діяльності, зброї, боєприпасів, фальшивих грошей тощо.

Обшук транспортних засобів має свою специфіку. Спочатку слід ретельно обстежити салон автомобіля. Потім обшукати конструкцію всього транспортного засобу, де є порожнини (конструкції, рами, трубопроводи, резервуари). Як сховища можуть використовуватися запасні колеса, деформовані вузли тощо.

Під час обшуку транспорту, в тому числі й причепів, потрібно звертати увагу на санвузли, системи вентиляції, опалення, баки, електроприлади, предмети в салоні (пакети, згортки), звертається увага на сміття, яке знаходиться в салоні (залишки рослинного походження, цигарки, порошки, пакети тощо), а також підозрілий запах, який може свідчити про вживання наркотиків у автомобілі.

Перед початком огляду, якщо можливо, необхідно використати службового собаку, який спеціально натренований на пошук наркотиків.

У разі виявлення речовин, які викликають підозру як такі, що не належать до наркотичних, психотропних або прекурсорів і потребують подальшого дослідження, а також наявності у водія чи пасажирів ознак наркотичного сп'яніння, транспорт і зазначені особи можуть бути доставлені в органи внутрішніх справ для з'ясування необхідних обставин.

У разі безпідставного огляду транспорту, вантажу, що в ньому знаходиться, водія і пасажирів, а також безпідставного доставления зазначених осіб і транспорту в органи внутрішніх справ такі особи мають право на відшкодування в повному обсязі завданої їм матеріальної і моральної шкоди відповідно до законодавства.
    продолжение
--PAGE_BREAK--V. ВИЛУЧЕННЯ
Всі виявлені наркотичні та сильнодіючі засоби, психотропні і отруйні речовини, прекурсори, розчинники, реагенти відповідним чином вилучаються, упаковуються й опечатуються для подальшого направлення на дослідження або експертизу. Крім того, необхідно вилучати і предмети-носії, тобто предмети, що використовуються при виготовленні, збереженні і транспортуванні наркотиків.

До предметів-носіїв відносяться:

використовувані при виготовленні наркотиків предмети (м'ясорубки, миски, ножі, ваги, сита, преси і т. д.);

різного роду упаковки (мішки, сумки, валізи, пакети, пляшки і т. д.);

предмети, що використовуються при споживанні (голки, шприци, тампони, бинти, носові хустинки і т. д.).

Усі вищезазначені засоби і предмети повинні упаковуватися окремо.

Для упакування можна використовувати: поліетиленові пакети, паперові або тканинні мішки, коробки, конверти і т. д., які після розташування в них вилученого предмета заклеюються, прошиваються, перев'язуються і опечатуються. На упаковці робляться пояснювальні записи, в яких вказується:

хто, де, коли провів вилучення;

у кого воно проведено;

яким способом опечатано вилучене і номер печатки;

робиться завірений підпис співробітника і понятих, а також особи, у якої проведено вилучення.

Для вилучення окремих речовин і предметів необхідно заздалегідь готувати пакувальний матеріал. Так, при вилученні зелених (не висушених) частин рослин маку і коноплі в ньому необхідно проробити отвори для вентиляції. У противному випадку ці рослини при надходженні до експертно-криміналістичного підрозділу будуть непридатні для дослідження або експертизи через гнильні зміни.

Треба мати на увазі, що певні наркотичні засоби чи психотропні речовини (наприклад ефедрон) під дією світла та кисню дуже швидко розкладаються, що унеможливлює їхнє визначення в подальшому, тому такі речові докази слід негайно направляти на експертизу, вживаючи при цьому необхідних заходів (у темному закритому флаконі тощо). Заборонено змішувати матеріали та речовини виявлені в різних місцях.

Мікроскопічні речовини варто вилучати на безбарвні стрічки, що клеяться.

Вилучені рідини, що знаходяться в скляному посуді, необхідно поміщати в дерев'яну шухляду або картонну коробку у вертикальному положенні, виключаючи можливість механічного впливу на них, ушкодження і зіткнення між собою.

При вилученні наркотиків, що знаходяться в дорожніх сумках, рюкзаках, валізах необхідно вжити заходів щодо виявлення і фіксації наявних на цих предметах слідів пальців рук осіб, що затримуються, та інших осіб.

Зведення про вилучення, в залежності від конкретних обставин, відображається в протоколах: огляду речей, особистого огляду, огляду місця події, про адміністративне правопорушення, про адміністративне затримання. У протоколі відображаються всі проведені дії, час, місце, кількість та об'єм вилучених наркотичних засобів, та підписують протокол: особа, яку оглядали, поняті, а також учасники огляду.

При виявленні водія в стані наркотичного сп'яніння необхідно доставити його до лікаря-нарколога для медичного огляду.

Статтями 305-320 КК Українивстановлено кримінальну відповідальність за діяння, що вчиняються всупереч вимогам чинного законодавства, і зокрема, за незаконні виробництво, виготовлення, придбання, зберігання, перевезення, пересилання, збут наркотичних засобів, психотропних речовин, їх аналогів і прекурсорів, посів і вирощування нарковмісних рослин.

Контрабанда наркотичних засобів, психотропних речовин їх аналогів і прекурсорів, тобто незаконне їх переміщення через митний кордон України поза митним контролем або з приховуванням від митного контролю, — карається позбавленням волі від 3 до 12 років (ст. 305 КК України).

Використання коштів, здобутих шляхом злочинної діяльності, пов'язаної із незаконним обігом наркотичних засобів, психотропних речовин, їх аналогів і прекурсорів, що передбачені ст. 306 КК, карається позбавленням волі на строк від 5 до 15 років.

Під збутом наркотичних засобів, психотропних речовин або їх аналогів (ст. 307 КК), а також прекурсорів (ст. 311 КК) потрібно розуміти будь-які оплатні ми безоплатні форми їх реалізації всупереч законодавству України (продаж, дарування, обмін, сплата боргу, позика, введення володільцем цих засобів або речовин шляхом ін'єкцій іншій особі за її згодою), за що передбачена кримінальна відповідальність від З до 12 років позбавлення волі.

Відповідальність за викрадення, привласнення, вимагання наркотичних засобів, психотропних речовин, їх аналогів і прекурсорів настає за ст. 308 КК України відповідно від 3 до 12 років позбавлення волі.

За незаконне виробництво, виготовлення, придбання, зберігання, пересилання чи перевезення наркотичних засобів, психотропних речовин, їх аналогів без мети збуту ст. 309 КК України передбачено кримінальну відповідальність до 8 років позбавлення волі.

Ст. 310 КК України передбачена відповідальність за незаконний посів або вирощування нарковмісних рослин до 7 років позбавлення волі.

За змістом ст. 313 КК відповідальність настає за викрадення, привласнення, вимагання та виготовлення обладнання для виготовлення наркотичних засобів, психотропних речовин чи їх аналогів до 12 років позбавлення волі.

Схиляння до вживання наркотичних засобів, психотропних речовин чи їх аналогів (ст. 315 КК) та їх незаконне публічне вживання (ст. 316 КК) карається позбавленням волі до 12 та відповідно 5 років.

Відповідальність за організацію або утримання місць для незаконного вживання, виробництва чи виготовлення наркотичних засобів, психотропних речовин настає за ст. 317 КК до 12 років позбавлення волі.

З метою отримання доказів злочинної діяльності, пов'язаної із збутом наркотичних засобів, психотропних речовин, їх аналогів і прекурсорів та виявлення каналів їх надходження, на підставі ст. 4, 5 Закону України «Про заходи протидії незаконному обігу наркотичних засобів, психотропних речовин, їх аналогів і прекурсорів та зловживання ними», оперативними підрозділами МВС, СБУ та податкової міліції застосовується метод контрольованого постачання та оперативної закупівлі. Даний метод використовують при наявності справи основного оперативного обліку.

На служби ППС, ДАІ та ДІМ покладаються завдання щодо виявлення злочинів, пов'язаних з виготовленням, зберіганням, перевезенням, схилянням, незаконним публічним вживанням наркотичних засобів, психотропних речовин, організацію або утримання місць для незаконного вживання, виробництва чи виготовлення наркотичних засобів, а також незаконних посівів нарковмісних рослин.

Статтями 44. 441, 106 та 1061та КУпАП передбачено адміністративну відповідальністьза правопорушення, пов'язані з незаконним обігом наркотиків. Незаконне виробництво, виготовлення, придбання, зберігання, пересилання чи перевезення наркотичних засобів, психотропних речовин, їх аналогів без мети збуту в невеликих розмірах ст. 44 КУпАП тягнуть за собою накладення штрафу в розмірі від 18 до 43 (від 306 до 731 грн) неоподатковуваних мінімумів доходів громадян або адміністративний арешт на строк до 15 діб.

Особа, що добровільно здала наркотичні засоби або психотропні речовини, які у неї були в невеликих розмірах ї які вона виробила, виготовила, придбала, зберігала, перевозила, пересилала без мети збуту, звільняється від адміністративної відповідальності за дії, передбачені цією статтею.
Примітка. Невеликі розміри наркотичних засобів і психотропних речовин визначені Комітетом з контролю за наркотиками та затверджені наказом МОЗ України від 01.08.2004 № 188 (гашиш — до 0,5 г, гашишна олія — 0,3 г, маріхуана висушена — до 5 г, невисушена — до 25 г, кокаїн — до 0,2 г, макова солома висушена — до 10 г, невисушена — до 50 г, опій екстракційний — до 0,5 г, опій ацетильований — до 0,1г).
Якщо особа ухиляється від медичного огляду на наявність наркотичного сп'яніння, то згідно із ст. 441 КупАП дії особи тягнуть за собою накладення штрафу в розмірі від 5 до 18 ( від 85 до 306 грн) неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.

За невжиття заходів щодо забезпечення встановленого режиму охорони посівів нарковмісних рослин, місць перероблення врожаю цих рослин, а так невжиття заходів щодо знищення післяжнивних залишків чи відходів виробництва, що містять наркотичні речовини, ст. 1061КупАП передбачена адміністративна відповідальність посадових осіб у вигляді накладення штрафу в розмірі від 18 до 45 (від 306 до 765 грн) неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.

Невжиття землекористувачами або землевласниками на закріплених за ними земельних ділянках заходів щодо знищення дикорослих конопель чи снотворного маку тягне за собою накладення на громадян штрафу в розмірі від 9 до 18 (від 153 до 306 грн) неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, а на посадових осіб — від 18 до 45 (від 306 до 765 грн) неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.

За змістом ст. 1062КУпАП відповідальність настає за незаконний посів снотворного маку чи конопель накладенням штрафу в розмірі від 18 до 88 (від 306 до 1496 грн) неоподатковуваних мінімумів доходів громадян з конфіскацією незаконно вирощуваних наркотиковмісних рослин.
VI. ЛІТЕРАТУРА
Конституція України. — К.: Преса України, 1997.

Закон України «Про міліцію» від 20 грудня 1990 року №565.

Кримінальний кодекс України.

Кримінально-процесуальний кодекс України.

Кодекс України про адміністративні правопорушення.

Постанова пленуму Верховного Суду України від 26 квітня 2002 року № 4 «Про судову практику в справах про злочини у сфері обігу наркотичних засобів, психотропних речовин, їх аналогів і прекурсорів».

7. Тези до проведення заняття з керівним складом
ГУМВС, УМВС, УМВСТ на тему: «Класифікація наркотичних засобів та шляхи їх виявлення». М. В. Ващук.
/>
/>

/>
/>

еще рефераты
Еще работы по медицине