Реферат: Отчёт по учебной практике на базе ОАО Завод Маяк

Академія Муніципального Управління

Факультет економічний

Кафедра “Фінанси”

Звіт

про навчальну практику із спеціальності

“Фінанси”

База практики ВАТ “Завод “Маяк”

Студента II курсу

Спеціальність “Фінанси” гр.Ф-2 Бахмач Максима Григоровича

Керівник практики

від підприємства начальник ПЕВ, Перчевський Валентин Андрійович

Керівник практики

від Академії доцент, к.е.н. Парнюк Володимир Олександрович

Київ-2002

План

звіту про виконання навчальної практики із спеціальності

“Фінанси”

Вступ

1. Загальна частина

1.1. Результати ознайомлення з підприємством, його історія та характеристика

1.2. Майно і власність підприємства

1.3. Взаємовідносини підприємства з середовищем

1.4. Організаційна структура управління підприємством

1.5. Основні фінансові показники діяльності підприємства

1.6. Форми фінансової звітності на підприємстві

Висновки, пропозиції, рекомендації

Список використаних джерел

Додатки

Вступ

Об’єктом мого дослідження під час проходження навчальної практики по закінченні II курсу стало ВАТ “Завод “Маяк”, яке спеціалізується на виготовленні апаратури магнітного запису різноманітних конфігурацій та видів. У давні часи підприємство виготовляло музичні струнні інструменти, зокрема, гітари та балалайки, дитячі іграшки, але перш за все, це перший вітчизняний завод, який налагодив випуск аудіо-апаратури. Воно має свою славетну історію, пам’ятає скрутні часи та передові плани у союзі, багато наших співвітчизників працювало і працює досі на цьому, колись величезному і легендарному підприємстві. За радянських часів, коли ще не було такої жорсткої конкуренції, а західні компанії просто не в змозі були монополізувати капіталістські ринку збуту, продукція підприємства користувалася шаленою популярністю, торгову марку “Маяк” знали як якісну, надійну та довговічну за помірну і стабільну ціну. Підприємство спеціалізувалося на випуску касетних та бабінних магнітофонів для запису та відтворення аудіо записів. На даний момент ВАТ “Завод “Маяк” переживає скрутні часи як у фінансовому, економічному, так і у виробничому та технологічному стані. Але керівництвом навіть на даному етапі робиться доволі велика робота задля того, щоб повернути минулу славу промислового гіганта України.

У даному звіті я намагатимуся якомога точно та широко висвітлити всі нюанси роботи підприємства, тенденції та напрямки його розвитку, припущуся щодо можливих варіантів виходу його із кризи та збільшення темпів і об’ємів вироблення продукції, покращення її якості, розширення асортименту та номенклатури. Надам свої пропозиції та рекомендації, які на мою думку, при правильному підході до вирішення цих питань, зможуть значно покращити роботу підприємства на сучасному етапі. У звіті також подано чимало історичних відомостей про розвиток підприємства, його форми та види фінансової звітності, надані відомості щодо основних фінансових показників, джерел доходу, залучення інвестицій, співпраці із різноманітними підприємствами легкої промисловості України, показано внутрішньо-організаційну структуру управління та ін.

1.1. Результати ознайомлення з підприємством, його історія та характеристика

Саме у 1924 році розпочинається відлік часу з моменту створення і розвитку підприємства, з виробництва дитячих іграшок і сигнальних ріжків для кондукторів-залізничників. У грудні цього ж року в місті Києві утворюється Перша всеукраїнська державна чекано-художня, ювеліро-штампувальна, гравірувальна фабрика. Впродовж чотирьох років аж до 1928-го фабрика спеціалізується на випуску різноманітних значків, електроприладах та кабельних наконечниках, виготовляє медичні стерилізатори, шприци, виконує різноманітні ювелірні, чеканні, гравірувальні і штампувальні роботи.1927 рік. Фабрика перейменовується в штампувальну фабрику імені 10-річчя Жовтня. У 1928 році фабрика налагоджує виготовлення музичних духових і струнних інструментів і починає їх масове виготовлення.

28 липня 1930 року постановою Київського окружного виконавчого комітету робітників, селянських і солдатських депутатів в склад фабрики входять майстерні по виготовленню щипкових музичних інструментів Культпросвіти і Київська музична фабрика Наросвіти, проводиться об’єднання цих підприємств в єдине підприємство духових, клавішних і струнних інструментів.

1 червня 1934 року на базі Київського музичного тресту створюється Київський муз комбінат.

1941-1945рр. З початком великої Вітчизняної війни комбінат переходить до випуску дорожніх мін для потреб фронту, але навіть під час війни, починаючи з 1944р. Київський муз комбінат поновлює свою роботу по виготовленню дитячих іграшок і ремонту музичних інструментів і у 1945 році муз комбінат нарешті виготовляє свою першу партію духових музичних інструментів.

Починаючи з 1947 і аж до 1948 року завод починає виготовляти перші Київські патефони, які користуються неабиякою популярністю у післявоєнні часи. У 1950 році підприємство починає впроваджувати у виробництво новий вид продукції – сітьові стаціонарні котушкові магнітофони, а також різноманітну радіотехнічну апаратуру для задоволення попиту населення і потреб народного господарства, що стало початком нового етапу в історії підприємства. Саме з цього моменту підприємство починається спеціалізуватися вже на певному конкретному виду продукції, що значно вирізняє його з ряду інших підприємств країни легкої промисловості.

У 1950 році з конвеєра виходить перший вітчизняний магнітофон “Днєпр-2”, а потім “Днєпр-3”. З цього року і аж до 1955 року завод переходить на випуск нових моделей магнітофонів і доводить їх випуск до 10 тис. штук на рік, що на ті часи було досить великим досягненням і помітним кроком вперед. Поступово у кожній сім’ї робітників і трудящих починає з’являтися продукція заводу, що каже про велику популярність і поширеність продукції підприємства.

1954-1956рр. – випускаються перші радянські телевізори “КВН” і “Рекорд”, радіоприймачі на елементах живлення, динамікові гучномовці.

11 листопада 1953 року було визначною датою для колективу та країни в цілому. Постановою Ради Міністрів УРСР №2497 муз комбінат перейменовується в Київський завод “Радіоапаратури”. 15 лютого 1960 року Постановою ЦК КПРС і Ради Міністрів СРСР підприємству передаються фабрика обробки сировини по вул. Червонокозачій, 8 і меблева фабрика №2 по вул. Сирецькій. Будуються нові і ведеться реконструкція старих промислових корпусів, встановлюється промислове обладнання і нарешті у 1963р. підприємство перейменовується у Київський завод “Маяк”, що з кожним роком нарощує темпи виробництва, відкриває нові технології, розширюється штат робітників, з’являються нові робочі місці – завод працює і процвітає.

Усього з 1950 року заводом освоєно більше ніж 15 моделей побутових магнітофонів, від перших громіздких, лампових котушкових, родини “Днєпр” до компактних 2-го, 1-го і вищого класу, в тому числі і перших у країні стаціонарних касетних, випуск яких налагоджено з 1982 року. Перший у країні магнітофон, який був відзначений Державним Знаком якості, був “Маяк-203”. У 1976р. на міжнародній виставці у м. Пловдив магнітофону “Маяк-001-стерео” була присуджена Золота медаль.

В теперішній час у розпорядженніі заводу знаходиться промислова площа у 53тис. квадратних метрів. Чисельність працівників на заводі складає біля 5 тис. чоловік. На балансі підприємства знаходяться об’єкти соціально-культурного призначення, серед яких піонер табір, бази відпочинку, санаторій-профілакторій у курортному місці під Києвом, фізкультурно-оздоровчий комплекс, поліклініка.

До видів діяльності підприємства можна віднести виготовлення апаратури магнітного запису широкого профілю, як побутового, так і виробничо-технічного призначення.

Насьогодні підприємство проводить роботи по розробці та впровадженню в виробництво нових видів продукції, в тому числі нетрадиційної:

· музичного центру з мікшерським пультом для концертних приміщень “Маяк-центр”

· автомобільної магнітоли “Маяк-РМ-208СА”, “Маяк-РМ-209СА” та “Маяк-РМ-210СА”

· двокасетної стереофонічної магнітоли “Маяк-265”

· магнітол четвертого класу з таймером “Маяк-401”, “Маяк-402”, “Маяк-403” та “Маяк-404”

· стаціонарної двокасетної стереофонічної магнітоли “Маяк-РМ-245С”

· стаціонарного двокасетного стереофонічного магнітофону першого класу “Маяк-101С”

1.2. Майно і власність підприємства

За формою власності “Завод “Маяк” є відкритим акціонерним товариством, що надає йому в першу чергу бути невід’ємною частиною безпосередньо самих працівників заводу, тобто посилюється у даній формі власності на даному етапі зацікавленість працівників у більш кращому і якісному використанні засобів виробництва, сировини для досягнення певної мети, в даному випадку це виробництво готової продукції, при цьому раціональне використання електроенергії, робочої сили и т.д. При цьому можливо демократизувати управління, тобто безпосередньо брати участь у розвитку та житті підприємства, поліпшувати якість функціонування техніко-економічних відносин внаслідок продажу акцій підприємствам-сумісникам. Та є й зворотній бік медалі, безпосередньо підприємництво, як акціонерна форма може використовуватися як засіб економічного примусу для викупу нерентабельних філіалів або представництв в цілому, заводів, цехів, причому не тільки саме приміщення та працююче обладнання з вже готовою функціонуючою моделлю взаємовідносин в економіці, але й разом із боргами і трудовими колективами. Тобто в даному випадку можливий прихований перехід від однієї форми власності до іншої. І це в свою чергу може призводити до змушеного зменшення об’ємів виробництва, скорочення робочих місць, зменшення заробітної платні, продовження робочого дня тощо.

Введення в дію основних фондів, аналіз використання капітальних вкладень:

У 2001 році капітальне будівництво на підприємстві не проводилось. Придбано та введено в дію обладнання та машин, що не входять до кошторисів на будівництво, на суму 195тис.грн. Незавершене будівництво станом на 1. 01. 2002р. має обсяг 5864,9тис.грн.

Витрати на об єктах та структура капітальних вкладень:

Перелік об’єктів незавершеного будівництва, які пропонуються до продажу

№ з/п Назва будов та об’єктів Всього капіт-х вкладень (тис. грн.) Із них
Фактичні витрати на БМР Обладнання Інші роботи, витрати
1 Корпус покриття — №7 (прохідний канал з комунікаціями від корп.№7 до очисних споруд і енергоблоку) 2500 1855,6 - 644,4
2 Споруди водопідготовки та очистки поверхневих і промислових стоків 2065,3 1734 99,7 231,6
3 Фізкультурно-оздоровчий комплекс (холодний склад) 217,1 146,6 - 70,5
Філія у м. Любомль Волинської обл. завод “Світязь”:
4 Склад на базі двох модулів “Орськ” 470,6 432,5 - 38,1
5 4 по 2 зблоковані 12-ти квартирні чотириповерхові житлові будинки 324,8 243,5 - 81,3
Філія у м. Радомишль Житомирської обл.:
6 45-ти квартирний житловий будинок по вул. Червоноармійській, 52а. 287,1 259 - 28,1
Всього: 5864,9 4671,2 99,7 1094

1.3. Взаємовідносини підприємства з середовищем

Ще за часів колишнього Радянського Союзу підприємство мало загальнодержавне значення і співпрацювало з багатьма легко промисловими гігантами із різних регіонів СРСР. З розпадом комуністичного строю і утворення незалежних держав у рамках СНД, завод почав знижувати свої оберти і потужності, так як кожна країна тепер виробляла все тільки для себе і в крайньому разі на експорт йшла вже готова продукція. На даному етапі функціонування підприємства, “Завод “Маяк” співпрацює лише з об’єктами, які знаходяться у межах України, особлива увага приділяється Миколаївському трансформаторному заводу, який тісно співпрацює з підприємством, постачає велику кількість своєї продукції, зокрема блоки живлення, комутаційні вузли, трансформатори і т. ін. З міста Знаменка завод отримує динаміки для акустичних систем. Всі інші постачальники є або посередниками між підприємством і закордонними фірмами, або просто дрібнооптовими постачальниками незначних матеріально-технічних ресурсів.

Можна привести структуру поставок магнітофонів за регіонами і переконатися у тому, що на підприємстві зовсім відсутня експортна діяльність за межі України, а по її території не перевищує 75% від загального виробництва і намагаються збути продукцію на ринках Києва (~26,4%) за відпускними цінами з урахуванням ПДВ:

Магнітофони Кількість (шт.) Вартість (тис. грн.)
На території м. Києва 1145 347,7
На території України 3933 1316,8
Поставлено – всього: 3933 1318,8

Ось приведена структура поставок товарів народного споживання за напрямками (тобто, якими шляхами готові укомплектовані магнітофони покидають стіни заводу):

№ з/п Напрямки поставок Питома вага в загальному обсязі поставок (%)
1 За договорами купівлі-продажу 88,8
2 За бартерними операціями 8,5
3 В рахунок заробітної плати 0,6
4 Інші 2,1
Всього поставлено 100

По вищесказаному можна зробити 2 висновки:

 • “Завод “Маяк” зовсім не контактує із зарубіжними підприємствами і зовнішньоекономічні зв’язки зовсім відсутні
 • На даному етапі (можна навіть назвати його етапом “занепаду” або “кризи”) завод випускає дуже незначну кількість своєї основної продукції (~10-12 магнітофонів на день) він справляється зі збутом своєї продукції, незважаючи на високу конкуренцію на ринку радіоапаратури з закордону

Постає дуже закономірне питання: “Які можливості виходу підприємства на зовнішні ринки і які у нього перспективи?”…. На даний момент шансів ніяких, а все тому, що продукція, яку виробляє завод, не відповідає більшості сучасним світовим стандартам, вона неконкурентноспроможна на ринку XXIстоліття. Велику роль тут повинні відігравати дизайн, компактність, доступність ще й до того ж. Я, наприклад, останній раз у продажу магнітофон “Маяк” бачив у будинку “Радіо” років 5-6 тому, а зараз там просто потопаєш серед розмаїття імпортної аудіо-відео техніки. Та щодо якості та ціни своєї продукції – аудіо продукція “Заводу “Маяк” може дати фору багатьом західним аналогам, зважаючи на те, в яких умовах працюють люди і що вони за це отримують у вигляді заробітної платні.

1.4. Організаційна структура управління підприємством

Після завершення реструктуризації, організаційна структура управління ВАТ “Завод “Маяк” дещо змінилася. Головні ланки, що утворюють основний вплив на діяльність підприємства, це:

 • Голова правління – генеральний директор
 • Правління ВАТ
 • Рада директорів

Голові правління в свою чергу безпосередньо підпорядковані:

 • Головний інженер
 • Фінансовий директор
 • Комерційний директор
 • Директор з виробництва
 • Головний бухгалтер
 • Заступник генерального директора по кадрах, режиму та соцпитаннях

До відання головного інженера належать:

 • технічний відділ
 • ремонтно-енергетична служба
 • відділ охорони праці, безпеки та екології
 • дільниця верстатів з ЧПУ

Фінансовий директор керує такими відділами:

 • відділ планування та аналізу
 • відділ фінансово-збутовий
 • інформаційно-обчислювальний центр
 • господарський відділ

Комерційний директор контролює:

 • бюро маркетингу
 • комерційний відділ
 • відділ матеріально-технічного забезпечення
 • бюро по роботі з господарськими товариствами

Директор з виробництва завідує такими підрозділами:

 • диспетчерське бюро
 • виробничий комплекс “Маяк”
 • цех пластмас
 • механічний цех

До відання головного бухгалтера належать:

 • центральна бухгалтерія
 • відділ технічного контролю
 • ремонтно-експлуатаційний відділ
 • юридичний відділ

Заступник генерального директора відповідає за:

 • службу безпеки
 • відділ кадрів
 • канцелярію
 • бази відпочинку “Мощун” і “Каштан”
 • ДП “Комунальне підприємство “Маяк”

Окрім того, ще існують служба помічників генерального директора, відділ капітального будівництва, штаб цивільної оборони та відділ мобрезерву, які підзвітні і підконтрольні лише голові правління, тобто генеральному директорові.

Ще у структурі ВАТ “Завод “Маяк” функціонують дочірні підприємства, такі як:

 • ТОВ “Центр нових технологій “Маяк”
 • ТОВ “Маяк-Перспектива”
 • ТОВ “Будівельно-виробничий комплекс “Маяк”
 • ТОВ “Транспортний цех”
 • ТОВ “Точмаш” в місті Радомишль
 • ТОВ Завод “Світязь”
 • ТОВ “Цех №6”
 • ТОВ “Цех №10”
 • ТОВ “Торговий дім “Маяк”
 • ТОВ “Медично-оздоровчий центр “Маяк”
 • ЗАТ “Інвікта-Маяк”
 • ТОВ “Світлотехніка”
 • ТОВ “Маяк”-сервіс-інвест”

Організаційну структуру управління підприємством після завершення реструктуризації більш детально можна розглянути на схемі, що прикріплюється у кінці звіту у додатках.

1.5. Основні фінансові показники діяльності підприємства

Обсяги виробництва товарної продукції у 2001 році склали 7632 тис. грн.Питома вага товарівнародного споживання в загальному обсязі продукції, що вироблено ВАТ “Завод “Маяк”, складає 17,5%.Обсяги виробництва у 2001 році в порівнянні з 2000 роком зросли на 50,6%.На це позитивно вплинула велика робота з реструктуризації, що проводилась на підприємстві протягом останніх років. Робота дочірніх підприємств, що були створені в процесі реструктуризації, дозволила збільшити обсяги товарної та реалізованої продукції ВАТ “Завод “Маяк”.

Основні результати виробничої діяльності підприємства подані в таблиці:

№ з/п Найменування показника Фактично вироблено Темп росту, %
2000р. 2001р.
1 Обсяг товарної продукції всього:
1.1 — у діючих цінах відповідного року 4479 тис. грн. 7632 тис. грн. *
1.2 — у порівняних цінах на 1.01.2001 року 4867 тис. грн. 7330 тис. грн. 150,6
у тому числі за напрямками:
1.2.1 Виробництво товарів народного споживання: 1885 тис. грн. 1336 тис. грн. *

у тому числі:

— магнітофони

1262 тис. грн. 1213 тис. грн. *
5084 шт. 4184 шт. *
№ з/п Найменування показника Фактично вироблено Темп росту, %
2000р. 2001р.
1.2.2 Цивільна продукція 84 тис. грн. 203 тис. грн.
1.2.3 Продукція виробничо-технічного призначення 684 тис. грн. 3899 тис. грн.
1.2.4 Інша продукція 1825 тис. грн. 2194 тис. грн. *
Реалізація у діючих цінах відповідного року *) 7002 тис. грн. *

*) реалізація продукції облікована за фактом надходження коштів на розрахунковий рахунок

Як видно з таблиці, на збільшення обсягу товарної продукції значно вплинув випуск продукції виробничо-технічного призначення, якої у 2001 році було вироблено на суму 3899 тис. грн. Питома вага продукції, що виробляють дочірні підприємства, в загальному обсязі продукції ВАТ становить 27,2%.

Щоб уникнути складного фінансового становища в результаті високих цін на матеріали та комплектуючі, а також низької купівельної населення, ВАТ “Завод “Маяк” проводило значну роботу також і з оновлення асортименту апаратури магнітного запису.

Продуктивність праці одного працюючого у 2001 році становила 10252 грн., а у 2000 році – 5555 грн., тобто збільшилась на 84,6%. Нарахований фонд оплати праці у 2001 році склав 2619,3 тис. грн. Середньомісячна заробітна плата одного працюючого склала 263 грн., тобто на 50,6% більше ніж у попередньому році.

Виготовлена на підприємстві продукція в 2001 році була майже повністю реалізована.

Залишки товарів народного призначення в оптових цінах на кінець року склали 983,3 тис. грн.Залишки продукції виробничо-технічного призначення на кінець року склали 774,1 тис. грн.Протягом 2001 року продовжувалась робота по зниженню собівартості продукції, що виготовляється на підприємстві.

У таблиці, наведеній нижче, подана структура собівартості за елементами витрат на 1 гривню обсягу товарної продукції:

Найменування статей витрат 2000р. 2001р. Темп росту %
Всього тис. грн. На 1 грн. коп. Всього тис. грн. На 1 грн. коп.
Обсяг виробництва продукції (у діючих цінах) 4479 * 7632 * *
Прямі витрати на виробництво, всього 5711 128 8004 105 82
у тому числі:
— матеріальні витрати 2953 66 4326 57 86,4
— витрати на оплату праці 2062 46 2629 34 73,9
— відрахування на соціальні заходи 696 16 1049 14 87,5

Як видно з таблиці, витрати виробництва на 1 грн. товарної продукції у 2001 році в порівнянні з 2000 роком зменшились у середньому на 18%. Робота, що проводилась по зменшенню умовно-постійних витрат, у тому числі скорочення адміністративно-управлінського персоналу, дала можливість значно зменшити у 2001 році витрати на 1 грн. обсягу виробництва по заробітній платі у порівнянні з 2000 роком на 26,1%.

Таким чином, робота, яка проводилась на підприємстві по зниженню собівартості продукції, дозволила покращити частково фінансові показники ВАТ. За 2001 рік збитковість продукції, що виготовлена на підприємстві, склала 44,7%, проти 53,6% у 2000 році.

Дебіторська заборгованість підприємства на кінець року становить 2000 тис. грн.

Кредиторська заборгованість підприємства на кінець року ВАТ “Завод “Маяк” склала 9655 тис. грн. Підприємство не має заборгованості із заробітної плати працюючим. За 2001 рік погашено заборгованості із заробітної плати на суму 842 тис. грн. Починаючи з вересня 1999 р. поточна заробітна плата виплачується вчасно.

Основні напрямки роботи ВАТ “Завод “Маяк” у 2002 році

На підприємстві буде проведена робота по виконанню затверджених заходів з реструктуризації ВАТ “Завод “Маяк”. У 2002 році підприємством передбачена подальша спеціалізація ВАТ “Завод “Маяк” по виготовленню апаратури магнітного запису та іншої продукції.Всього у 2002 році підприємствомпередбачається виготовлення товарної продукції на суму 10420 тис. грн. Буде збільшено виробництво продукції виробничо-технічного призначення. Питома вага її у загальному обсязі товарної продукції буде становить 50,1%, або 5223,0 грн.

У 2002 році планується виробляти вагому частку товарів народного споживання. Деякі з них такі:

· Магнітофони “Маяк-260” (без АС)

· Акустичні системи “Маяк 15АС”

· Акустичні системи “Маяк 50АС”

· Підсилювач потужності “УМ-70”

· Лічильник енергії

· Пневмопістолет “Д-40”

1.6. Форми фінансової звітності на підприємстві

Бухгалтерський облік на підприємстві ведеться за журнально-ордерною системою з застосуванням персональних електронно-обчислювальних машин. Механізованими являються обліковообчислювальні роботи з нарахування заробітної плати працівникам підприємства, розрахунки з підзвітними особами, касові та банківські операції, облік руху матеріалів та покупних комплектуючих виробів на складах та деякі ділянки роботи з обліку матеріальних цінностей, основних засобів. У IV кварталі 2001 року проведена повна річна інвентаризація основних засобів, капітального будівництва, товарно-матеріальних цінностей, грошових коштів у розрахунках. Згідно з прийнятим Законом про податок на прибуток підприємств, Законом про податок на додану вартість, а також зміндо цих Законів на підприємстві ведеться, крім бухгалтерського, податковий облік.

За звітний період на підприємстві за окремими напрямками були проведені перевірки:

· Контрольно-ревізійним Управлінням м. Києва

· Песійним фондом України

· Фондом соціального страхування з тимчасової втрати працездатності

· Органами соціального та пенсійного забезпечення

Крім того, спеціалістами економічних служб заводу проводились окремі перевірки із збереження матеріальних цінностей та грошових коштів.

Охорона праці і техніка безпеки

У 2001 році адміністрацією підприємства були реалізовані необхідні заходи для забезпечення виконання норм безпеки, гігієни праці та виробничого середовища, придбання засобів особистого захисту, спецхарчування, проведенню профогляду, атестації робочих місць робітників, зайнятих у шкідливих умовах праці було використано 114,6 тис. грн. Протягом року всі працівники підприємства були забезпечені побутовими приміщеннями, які відповідають санітарним нормам. На підприємстві протягом року стався один випадок виробничого травматизму. Тяжких нещасних випадків не було. Основною вимогою поліпшення умов праці та зниження показників виробничого травматизму являється підвищення відповідальності керівників підрозділів підприємства за дотриманням норм і правил техніки безпеки.

Адміністрація спільно з профспілковим комітетом систематично аналізувала рівень техніки безпеки і умов праці на підприємстві. На охорону праці, техніку безпеки та підтримку належних умов праці у 2001 році використано 245,7 тис. грн.

Висновки, пропозиції, рекомендації

Після зробленої мною роботи по аналізу структури, технічного стану, досконального вивчення ПЕВ, бухгалтерії та фінансових документів підприємства, можна зробити такі висновки:

· Організаційна структура управління ВАТ “Завод “Маяк” після проведення реструктуризації значно змінилася, що надає можливості підприємству біль широко та відкрито вести свою діяльність по управлінню та у виробництві, тобто організаційна структура набула сучасних форм ринкового підприємництва.

· Обсяги виробництва у 2001 році загального асортименту продукції “Заводу “Маяк” у порівнянні з 2000 роком значно зросли, на 50,6%. Але це обсяги усієї продукції, що виробляє підприємство, натомість обсяги виробництва аудіо апаратури, зокрема магнітофонів “Маяк” та акустичних систем знизилися до 18% за 2001 рік.

· Середньомісячна заробітна плата збільшилася і на одного працюючого складає 263 гривні. Але в свою чергу розмір цієї заробітної плати нікчемно малий для існування людини, а тим паче ще й у місті, столиці, де з таким достатком дуже важко жити, тому це призводить до часткового добровільного звільнення робочого штату працівників заводу, а люди з відповідною освітою, практичними і теоретичними знаннями відмовляються і просто не бажають працювати за такі гроші на підприємстві, що й призводить до дефіциту робочої сили.

· Залишки товарної продукції, що не була реалізована на кінець 2001 року, складають велику частку від загального обсягу виробляємої продукції на підприємстві і складає приблизно 1,5 млн. грн.

· Збитковість продукції залишається дуже великою – 44,7% на кінець 2001 року, але в свою чергу дещо менше, ніж у 2000 році, коли вона становила 53,6%.

· На підприємстві була проведена велика робота щодо вдосконалення виробничо-технічної апаратури та з оновлення асортименту апаратури магнітного запису.

· За обсягами виробництва магнітофонів “Маяк” простежується жахлива ситуація, коли за радянських часів на місяць випускалося приблизно 32 тисячі одиниць проти 300-450 насьогодні.

· Можливо однією із найприбутковіших справ підприємства є незадіяна площа підприємства, що здається в оренду різноманітним компаніям і фірмам, за рахунок яких і підтримується на ногах цей могутній колишній гігант легкої промисловості “Завод “Маяк”.

На мій погляд, основною і найпершою проблемою підприємства є застаріле обладнання, на якому і випускається вся радіоапаратура, низька продуктивність праці – усі без виключення робітники підприємства працюють “голими руками”, тобто немає конвеєрного механізму, який за часів СРСР пропускав за добу величезні обсяги продукції, і на якому в даний момент робітники готують собі обіди та кладуть свої речі. Як правило, один працівник виконує роботу, яку за технологією виробництва повинні робити декілька людей. З одного боку це дуже непогано, коли спектр робіт працівника розширюється і він високо кваліфіковано може виконувати завдання широкого профілю. Але з другого боку елементарно порушується технологічний процес випуску продукції, що призводить до незлагодженої роботи працівників цеху в цілому.

Якщо вести мову про сучасну продукцію серед апаратури магнітного запису, то певним чином таке питання вже за своїм змістом недоречне. Оскільки розглядаючи тенденції розвитку музичної апаратури, неважко помітити, що зараз велика увага приділяється лазерним програвачам з цифровими технологіями. Чи може в такій ситуації магнітна продукція заводу Маяк гідно конкурувати із зарубіжною, якою наповнений вітчизняний ринок? Звісно, що ні. В основному те, що дає змогу триматися заводу, як то кажуть “на плаву” – це надійність, якість та відносно дешева ціна своєї продукції. Але що буде з цими перевагами при абсолютному моральному старінні їхньої продукції? Тут є над чим замислитись.

Ще одним мінусом у виробництві та збуті своєї продукції є небажання залучення інвестора, можливо навіть закордонного, оскільки в даний тяжкий час для багатьох підприємств України, завод сам, власними силами скорочує заборгованості, кредитні зобов’язання, та інші боргові договори. Під час проходження навчальної практики, ми почули від одного з керівників ПЕВ “Заводу “Маяк”, що “… інвестори не хочуть до нас іти… ”, на наше питання “Чому Ви самі їх не залучаєте, не приваблюєте їхні погляди?” почули у відповідь, що ніби то “А кому ми потрібні?”. Тобто, у керівництва не виникає такої високої потреби щось робить більш рішуче, щось змінювати кардинально, виробляти якісь маркетингові стратегії та заходи щодо підвищення рівня підприємства. Складається таке враження, що підприємство приречене на загибель разом їх його обслуговуючим персоналом та керівниками.

І нарешті, незацікавленість держави у розвитку та відродженні заводу, який кинутий на призволяще, який змушений допомагати сам собі.

Список використаних джерел

1. Історична довідка створення та розвитку ВАТ “Завод “Маяк”

2. План виробництва ВАТ “Завод “Маяк”

3. Пояснювальна записка до річного звіту ВАТ “Завод “Маяк”

4. Робоча програма навчальної практики студентів IIкурсу із спеціальності “Фінанси”

5. Схема організаційної структури управління ВАТ “Завод “Маяк” після завершення реструктуризації

еще рефераты
Еще работы по остальным рефератам