Реферат: Вища освіта у Естонії. Порівняльна характеристика з Україною

Міністерство освіти і науки України

Полтавський національний технічний університет

імені Юрія Кондратюка

Фінансово-економічний факультет

Кафедра міжнародної економіки

Реферат

на тему:

"Вища освіта у Естонії. Порівняльна характеристика з Україною"

Полтава 2010

Зміст

Вступ

1. Необхідність дозволу на проживання з метою навчання у Естонії

2. Університети у Естонії

3. Стипендії на навчання у Естонських навчальних закладах

4. Порівняльна характеристика освіти в Естонії і Україні

Висновки

Вступ

У поступальному розвитку суспільства велике значення має рівень освіти його громадян. Естонська держава надає дуже важливого значення цьому процесу, про що свідчить постійний ріст випускників вищої школи

Існуюча система освіти в Республіці Естонія комплексно поєднує різні ступені, від навчання у дошкільних закладах до вищої освіти. Маленькі естонці йдуть до школи у сім років. Вони мають обов'язково закінчити дев'ять класів (основна школа). Потім, за бажанням, на протязі трьох років навчаються в гімназії. В Естонії діють школи як естономовні, так і російськомовні. Всі учні обов'язково повинні вивчити дві іноземні мови. Більшість віддає перевагу англійському. В Естонії діють 37 вищих навчальних закладів.10 з них мають університетський статус, з яких 6 — державні університети, а 4 — приватні. До державних університетів у Республіці Естонія належать Університет Тарту (єдиний навчальний заклад університетського класичного профілю в Естонії), Талліннський технічний університет, Талліннський педагогічний університет, Естонський сільськогосподарський університет, Академія мистецтв Естонії та Музична академія Естонії.

1. Необхідність дозволу на проживання з метою навчання у Естонії

Якщо Ви плануєте навчатися в Естонії, Вам потрібно отримати спеціальний дозвіл на проживання з метою навчання. Звертатися за отриманням такого дозволу потрібно до посольства Естонії. У деяких випадках за отриманням дозволу можна звертатись безпосередньо до регіонального відділення Департаменту громадянства та міграції.

Щоб получити дозвіл українським студентам на навчання у Естонії потрібно надати такі документи:

Закордонний паспорт

Медична страховка

Медичну страховку можна оформити у будь-якій страховій фірмі.

Вимоги до медичної страховки:

Територія покриття страховки — усі Шенгенські країни;

Сума покриття страховки — мінімум 30 000 євро;

Термін дії страховки має відповідати терміну запитуваної візи. У випадку багаторазової візи — страховка може бути пред’явлена на термін лише першої запланованої поїздки, для кожної наступної поїздки при перетині кордону потрібно мати нову страховку.

Державне мито

Для громадян України у даній категорії державне мито за розгляд візового клопотання не стягується (клопотання розглядається протягом 10 календарних днів). Термінова віза (клопотання розглядається протягом 3 робочих днів) — 35 євро.

Фотографія

Фотографію потрібно наклеїти на візову анкету. Вимоги до фотографії:

розмір фотографії 3,5 х 4,5 см;

70-80% лиця на фотографії;

Візова анкета

У 34 пункті візової анкети необхідно зазначити назву та дані учбового закладу або юридичної особи, для навчання у якій запитується віза. Бажано вказувати назву латинськими буквами, згідно зразку написання у Реєстрі Підприємств Естонії. Якщо місце перебування в Естонії відрізняється від адреси юридичної особи, яку відвідують, на анкеті потрібно додатково вказати адресу перебування, у разі проживання у готельній установі потрібно також вказати назву готельної установи.

Письмовий запит від приймаючого навчального закладу

Згідно «Угоди між Україною та Європейським Співтовариством про спрощення оформлення віз», учні, студенти, аспіранти і вчителі, що їх супроводжують, які здійснюють подорож з метою навчання або освітньої підготовки, у тому числі за програмами обміну та у зв’язку з іншими видами діяльності, які пов’язані з навчанням, повинні пред’явити письмовий запит або свідоцтво про зарахування до університету, коледжу або школи, які надіслали запрошення, учнівський чи студентський квиток або свідоцтво з курсів, які особа повинна відвідувати. Письмовий запит повинен містити такі пункти:

ім’я та прізвище заявника;

дата народження;

стать;

громадянство;

номер документа, що посвідчую особу (закордонний паспорт);

час і мета подорожі;

кількість в’їздів;

імена неповнолітніх дітей, які подорожують разом із заявником.

Підтвердження наявності транспорту

Для підтвердження наявності транспорту приймаються наступні документи:

квитки або бронювання квитків в обидві сторони на громадський транспорт (літак, автобус, потяг);

у випадку використання власного автотранспорту — запланований маршрут, копія техпаспорту та водійських прав. Якщо заявник не є власником автотранспорту — також копії документів, що підтверджують право використання автотранспорту;

у випадку використання іншого автотранспорту — запланований маршрут та дані щодо автотранспорту.

У випадку багаторазової візи — можна пред’являти документи щодо автотранспорту стосовно лише першої запланованої поїздки.

Підтвердження проживання

Для підтвердження проживання. приймаються наступні документи:

підтвердження бронювання місця проживання (гуртожиток, готель, мотель, хостел, апартаменти і т.д.);

письмове підтвердження від особи, що надає житло, про надання заявнику права користування житлом на час його перебування в Естонії.

Підтвердження наявності фінансової забезпеченості

Заявник повинен пред’явити документи, що підтверджують наявність необхідних для подорожі фінансів.

Дозвіл на проживання з метою навчання може видаватись на термін до 1 року, але термін його дії не може перевищувати періоду навчання. Якщо Ви продовжуєте освіту в тому ж університеті, то дозвіл на проживання можна продовжувати щороку, але не більше, ніж на 6 років в сукупності.

2. Університети у Естонії

В Естонії діють 37 вищих навчальних закладів.10 з них мають університетський статус, з яких 6 — державні університети, а 4 — приватні. До державних університетів у Республіці Естонія належать Університет Тарту (єдиний навчальний заклад університетського класичного профілю в Естонії), Талліннський технічний університет, Талліннський педагогічний університет, Естонський сільськогосподарський університет, Академія мистецтв Естонії та Музична академія Естонії.

А тепер коротко про них:

Тартуський університет являє собою класичний університет у місті Тарту, Естонія. Тартуський університет є національним університетом Естонії; це найбільший і найвищий у рейтинг університету в Естонії. Тартуський університет був заснований королем Густавом Адольфом в 1632 році, таким чином, він один з найстаріших університетів в регіоні.

У Тартуському університеті навчається 18 300 студентів, працює 3 200 осіб (у тому числі 165 професорів, 500 наукових працівників).

Тартуський університет складається з 10 факультетів:

теологічний;

юридичний

медичний;

філософський;

економічний;

педагогічний;

факультет математики та інформатики;

факультет фізкультури;

ф-т природознавства і технології;

ф-т суспільних наук.

У Тартуському університеті, в даний час понад 3300 наукових робіт, проводиться щороку. Близько половини всіх публікацій естонських вчених у журналах написані авторами Тарту.

За даними адміністрації ВНЗ, з найчудовіших досягнень останніх досліджень, були в області молекулярної і клітинної біології, генної технології, імунології, фармакології, лазерних медицині, матеріалознавстві, лазерної спектроскопії, біохімії, екологічно чистих технологій, комп'ютерної лінгвістики, психології і семіотики.

3. Стипендії на навчання у Естонських навчальних закладах

Естонський уряд пропонує іноземним студентам певну кількість стипендій для навчання в естонських навчальних закладах. Стипендії розраховані на студентів університетів, дослідників чи викладачів для навчання чи здійснення дослідження в естонських навчальних закладах. Більшість закладів мають двосторонні угоди з різними іноземними навчальними інститутами. Для різних стипендій існують різні вимоги та умови.

Стипендії для навчання в Естонській школі дипломатії

Естонська школа дипломатії (Estonian School of Diplomacy, ESD, Таллін, Естонія) спільно зі Шведською агенцією з розвитку міжнародного співробітництва надає сім стипендій для навчання в Школі дипломатії у 2009 — 2010 навчальному році.

Стипендії присуджуються молодим українським дипломатам, державним службовцям та фахівцям у галузі міжнародних відносин і міжнародної політики.

Стипендія надається для прослуховування навчального курсу «Міжнародні відносини та європейська інтеграція» обсягом 60 кредитів за Європейською кредитно-трансферною системою (ECTS). Курс складається з трьох навчальних модулів: міжнародні відносини, дипломатія та європейські студії. По закінченні курсу стипендіати отримають диплом Естонської школи дипломатії з академічним додатком.

Школа залучає до роботи лекторів з Естонії, інших країн Євросоюзу, США та Росії. Мова навчання у школі — англійська.

Стипендія покриває усі витрати, пов’язані з навчанням, а саме: проживання та щомісячні кишенькові гроші (близько 448 євро), медичне страхування, візові витрати, плату за навчання та за навчальну поїздку до Стокгольма. Стипендіат самостійно оплачує подорож до Талліна і назад.

Вимоги до кандидатів: українське громадянство, вік до 35 років, зайнятість у роботі державної установи, науково-дослідного інституту або університету, високий рівень знання англійської мови, високий рівень мотивації та готовність до застосування набутих знань у подальшій роботі.

Необхідні документи:

заповнена аплікаційна форма (її можна знайти на сайті Школи дипломатії: www.edk.edu. ee);

копія паспорта;

копія документів про освіту з англійським перекладом (неофіційним);

фотографія (для документів);

есе (3 — 4 сторінки) на одну з тем:

1) Політичні підтексти глобальної економічної кризи;

2) Коли Індія буде могутньою державою?;

3) Початок зовнішньої політики уряду Барака Обами.

4. Порівняльна характеристика освіти в Естонії і Україні

Україна посідає 46 місце зі 133 країн світу за якістю освіти. Такими є результати дослідження Всесвітнього економічного фонду за минулий рік. Згідно з цим звітом, за якістю професійної підготовки студентів, українські вузи є найкращими серед держав СНД, проте «пасуть задніх» у порівнянні з вищими навчальними закладами провідних держав світу.

Велика кількість дрібних ВНЗ, низька кваліфікація викладачів, відсутність у студентів мотивації до навчання, хабарництво — це, на думку західних освітян, основні проблеми, які роблять українську освіту неконкурентоспроможною.

Проблема української вищої освіти — це засилля малих вишів, які не відповідають своєму високому статусу і не можуть готувати кваліфікованих фахівців, вважає Френсіс Кернкрос, ректор коледжу Екзетер Оксфордського університету. За даними Міністерства науки та освіти, в Україні зараз нараховується 350 вищих навчальних закладів, і, вітчизняні чиновники також вважають, що цю кількість необхідно скоротити як мінімум втричі. Ще одна проблема, яка відсуває українські виші на «освітянські задвірки» — це сама якість навчального процесу та кваліфікація викладачів. На думку Френсіс Кернкрос, викладачі українських університетів не бажають займатися самоосвітою, зокрема, не читають сучасної іноземної літератури зі свого фаху, студенти ж — не гребують списуванням. «В українських ВНЗ занадто багато випадків, коли студенти дозволяють собі списувати на екзаменах. В Америці чи Англії за такі речі відраховують. В Україні ж можливо взяти мобільний телефон на пару, або просто навіть здати чужу роботу замість своєї! Виходить, тут списування це просто-таки принцип університетського життя. Українці мають зрозуміти — навчання в університеті робить вас багатшими, це досвід. Спершу ви вкладаєте гроші у навчання, а потім ці гроші дуже швидко повертаються до вас у вигляді хорошої зарплати. Українці мають звикнути до думки, що освіта — це дорога справа», — впевнена пані Кернкрос.

Як це не парадоксально, хоч Україна має слабкі вузи, та натомість — сильних студентів. А конкурентоздатність випускників українських вузів — це, насамперед, наслідок їхнього стихійного виживання, вважає ректор Києво-Могилянської академії Сергій Квіт. «Що позитивного роблять українські університети? Вони дають свободу для ініціативних, найкращих студентів. Їхні вимоги не дуже жорсткі, тож студенти можуть більше часу приділити тому, що, вони вважають, буде корисним для них, щоб розвиватися. Мотивація в українських студентів страшенно висока, а логіка у них така: якщо вони собі самі не допоможуть, то їм ніхто не допоможе. І ця конкурентоспроможність українських студентів стосується і їх присутності на українському ринку праці, і їх навчанню в західних університетах. Ці наші студенти, що навчаються за післябакалаврськими програмами у західних університетах, мають дуже високі відгуки», — сказав ректор НАУКМА.

Україна на узбіччі світових освітянських процесів?

В Україні можна перерахувати з десяток вузів, які дають ґрунтовні знання, стверджує заступник міністра науки на освіти Максим Стріха. Проблема в іншому — через те, що Україна не залучена в європейський і світовий освітні процеси, то й дипломи українських вузів суттєвої ваги не мають. «Ми суттєво програвали, навіть інформаційно. Про таку державу як Україна, двадцять років тому, взагалі не йшлося. Відтак до нас, відповідно, ставились як до чогось такого, чого немає на карті. А щодо студентів, то в будь-якому навчанні, студент є найактивнішою фігурою. І навіть в найкращому університеті, якщо студент не хотітиме здобути знання, він їх не здобуде»

Українські вузи не посідають провідних місць в авторитетних рейтингах вищих навчальних закладів світу. За одним із них, який склала Національна Рада наукових досліджень Іспанії, з-поміж 8 тисяч світових вузів Київський національний університет імені Шевченка опинився лише у другій тисячі. А от університети Сербії, Перу та Естонії потрапили в почесну «першу тисячу». Вчитися в естонських вузах було престижно і за радянських часів, розповідає кореспондентка Радіо Свобода у країнах Балтії. А за період незалежності Естонія ще більше підвищила рівень вищої освіти, про що свідчить присутність в естонських вузах програм з міжнародним статусом. Крім цього, за кількома міжнародними рейтингами, Тартуський університет входить у 600 кращих вищих учбових закладів світу.

Загалом в Естонії існує два типа вищих учбових закладів: університети та прикладні вищі учбові заклади. Із загальної кількості студентів майже половина вчиться на державному фінансуванні. За якістю слідкує Рада з оцінки якості вищої освіти, яка також здійснює ліцензування та акредитацію учбових закладів.

Якість вищої освіти і відносно невелика вартість навчання приваблюють іноземних студентів. Згідно з даними опитування International Student Barometer, за такими важливими показниками студентського життя, як вартість та якість гуртожитків, безкоштовний доступ до Інтернету та особиста безпека, Естонія отримала більш високий рейтинг, ніж у середньому по Європі.

Диплом, отриманий в Естонії, яка є членом ЄС і слідує Болонському процесу в організації вищої освіти, відповідає міжнародним стандартам і відкриває дорогу до подальшої освіти та перспективної кар’єри в будь-якому куточку Європи чи світу.

Дипломи українських вишів все ж котуються закордонними компаніями. Існує певний список найкращих університетів України з кожного профілю — і коли міжнародні фірми обирають собі стажерів без досвіду роботи, в першу чергу вони дивляться на диплом, стверджує рекрутер міжнародної компанії з підбору персоналу Ганна Журавльова. Однак, українські вузи, а найперше це стосується гуманітарних та економічних факультетів, готують «спеціалістів широкого профілю». І якщо студент протягом навчання не замислювався на тим, аби отримати вузькофахові навички (а не бути просто юристом, філологом чи економістом), то у такому випадку роботу йому буде знайти важко. «Треба одразу, з першого-другого курсу вибудовувати, для себе план. Необов’язково одразу іти й працювати, але розуміти, ким ти хочеш бути, і, наприклад, перший-третій курси працювати в університеті, а потім, на четвертому — п’ятому застосовувати знання на практиці, а поки ти практикуєшся, можна й зрозуміти, ким би ти хотів бути», — говорить фахівець із підбору персоналу.

Здобути якісну освіту в Україні можна, переконана Катерина, студентка Київського національного політехнічного університету. На її думку, важливо поєднати теорію з практичними навичками. «Я гадаю, що десь з другого курсу вже потрібно плідно працювати на своє майбутнє. Адже після випуску з університету можна залишитися, як у старій казці, біля розбитого корита», — говорить дівчина.

За даними парламентського комітету з питань науки та освіти, загальний бюджет фінансування видатків на освіту у 2010 році складає майже 78 мільярдів гривень. Ця цифра є орієнтовною, оскільки державний кошторис ще не складений. У минулому році загальне фінансування освітньої галузі було на 12 мільярдів гривень менше.

Висновки

Чому вчитися в Естонії:

Вартість навчання та проживання, як правило, нижче, ніж ціна у більшості «західних країн»;

університети, добре відомі з виробництва високоякісних ІТ та інженерами;

членство в ЄС означає, що ступінь Естонії еквівалентно в інші країни ЄС, що робить її простіше отримати повноваження визнані;

ви будете мати всі переваги життя в одній з європейських країн з меншими витратами, ніж багато прозахідний країн Євросоюзу;

столиця Естонії, Талін, є привабливою, живий, космополітичний місто, але менш дорогою, ніж у багатьох інших європейських столицях.

еще рефераты
Еще работы по педагогике