Реферат: Класний час - секрети молодого винахідника

Тема: Секрети молодого винахідника.

Мета:

Освітня: ознайомити учнів з деякими важливими винаходами та з історією їх виникнення.

Виховна: виховувати уважність, самостійність.

Розвиваюча: навчити учнів розв'язувати раціоналізаторські задачі, розвивати технічне мислення, пам'ять, увагу та уяву.

Обладнання: книжки про винахідництво, повідомлення учнів.

I. Підготовчий етап.

1. Доручити учням підібрати матеріал про винаходи (або запропонувати свій матеріал).

2. За декілька днів до класної години, оголосити тему „ Секрети молодого винахідника”.

Хід виховної години

Вступне слово вчителя

„Історія з велосипедом"

„Історія цвяха звичайного"

Винахідницькі рішення

Поради молодому винахіднику

Заключне слово вчителя.

ІІ. Змістовний матеріал класної години.

1. Вступна частина

Людину оточують в житті різноманітні речі, кожна з яких має свою історію. Кожен предмет, виріб був винайдений у певний період. І кожен винахід має свій маленький секрет. Отож сьогодні ми поговоримо про секрети деяких винаходів.

2. Основна частина

Вчитель. Все тече, все змінюється у світі. Так проголосив Геракліт. Людина повинна робити таким чином, щоб ці зміни відбувалися не в сторону руйнування, а шляхом вдосконалення і відкриття нових можливостей, нових граней людини й світу.

Учень (розповідає).

"Історія з велосипедом".

Ось уже понад 200 років вдосконалюється конструкція велосипеда. Його називали і «костотрясом», і «самокатом», і «біциклом», і «швидконогом». Датою створення велосипеда визнаний 1801 рік, коли уральський кріпосний Юхим Артамонов зробив перший у світі індивідуальний засіб пересування.

З плином часу змінювався і цей нехитрий пристрій. У кінці XIX століття шотландський ветеринарний лікар Данлоп вирішив «взути» велосипед у м'які надувні шини. Ідея прийшла, коли Данлоп поливав город водою із шланга.

Голландець Франц Ріук відмовився від традиційного зубчатого колеса та ланцюгової передачі на користь двопедальної системи.

Вчитель. Як ви гадаєте, скільки варіантів велосипедів існує зараз у світі? (15000. Це велосипеди дорожні, спортивні, тренувальні, для пересування по палубі на великих морських судах, для обслуговування клієнтів у перукарнях і т.д.).

Зміна конструкції велосипеда — яскравий приклад вдосконалення технічної системи. Вдосконалення складних технічних та природних систем відбувається, як правило, на основі поглиблення знань про оточуючий нас світ.

Питання не в тому, що вдосконалити, основне питання — як це зробити?

Вдосконалити можна все. «Як вдосконалити настільний теніс, наприклад? » — спитаєте ви. Встановіть на столі з обох сторін коробочки з-під сірників. За кожен збитий коробок — зараховується додаткове очко.

Учень (розповідає).

"Історія цвяха звичайного".

«Цвяшковий літопис» ведеться з сивої давнини. Ще печерні люди скріпляли частини своїх знарядь кістьми риб, шипами колючих рослин. Потім широко застосовувались металеві цвяхи. Загострений стержень із шляпкою — найпростіша конструкція. Нині ж він вдосконалюється. Американець К. Клейн запропонував цвях з ребрами, щоб міцно тримався при зіткненні з деревом. Щоб маса не збільшувалась, його виготовляють порожнім. В.Г. Мазайков запропонував виготовити цвяхи з заглибинами по всій довжині. Під час забивання заглибини не працюють, але, коли він прошиває з'єднувані деталі наскрізь і упирається у тверду підставку, то згинається саме у місцях заглибин. А зігнутий цвях витягти дуже важко.

Учитель. Тепер розглянемо, як можна вирішувати ті чи інші проблеми.

Рішення 1

Розглянемо задачу, яку Марк Твен та тіточка Поллі поставили перед Томом Сойером — пофарбувати вапном тин за допомогою звичайної щітки. Технічним вирішенням цієї проблеми будуть різноманітні щітки, розпилювачі і т. Ін. Рішення ж Тома Сойера було суто організаційним, адже вапно, щітки, плями на носі та штанях були, як і раніше.

Ще один подібний приклад. Доріжки у парках плануються завчасно, хоч потім виявляється, що людям зручніше ходити більш короткими шляхами, вони протоптують по газонах нові доріжки, наштовхуючись на таблички з погрозливими написами. Виникла ідея: засіяти травою весь парк і почекати, коли люди протопчуть доріжки згідно з найбільш зручними для них маршрутами. Це теж рішення організаційне, але не технічне.

В будь-якому випадку ці два рішення ми можемо назвати раціоналізаторськими.

Рішення 2

Особливістю винахідницьких задач, що відрізняє їх від математичних, є можливість вдосконалення найрізноманітнішими шляхами. Дві умови при цьому повинні обов'язково виконуватись: накопичення великої кількості інформації та активний пошук нетрадиційного рішення.

Для чого потрібно збирати додаткову інформацію? Скористаємось для роз'яснення відомим прикладом: великий російський хімік Д.І. Менделєєв довго не міг класифікувати усі відомі на землі елементи за їх властивостями. Але одного разу він побачив свою періодичну систему у сні. Звичайно, комусь іншому вона приснитись не могла, оскільки ніхто інший не мав такої о об'єму інформації.

Рішення 3

Пошук — це руйнування інерції мислення, що властива кожній людині. Проведемо експеримент.

(Вчитель показує дві руки і питає, скільки пальців на обох руках. Відповідь — десять. Потім опускає руки і задає питання: скільки пальців на десяти руках. В 90% людей перша відповідь — 100, тоді як насправді~50).

Отже, ми з'ясували, що мислення людини інерційне. У свідомості відклалась цифра 10, оскільки на ній у питанні було сконцентровано увагу.

Для подолання подібного психологічного бар'єру застосовують своєрідне «обхідне» мислення.

Учень (зачитує). Розглянемо приклад використання «обхідного» мислення.

У Лондоні жив купець, який був винен лихварю велику суму грошей. А той заявив, що пробачить борг, якщо купець віддасть за нього свою дочку. Батько з донькою прийшли у відчай. Тоді лихвар запропонував тягти жереб. У порожній гаманець він поклав два камінця — чорний і білий. Дівчина повинна була витягти один з них. Якщо їй попадеться білий камінь — вона залишається з батьком, якщо чорний — стає дружиною лихваря. Але, коли лихвар поклав у гаманець камінці, дівчина помітила, що вони обидва чорні.

Вчитель. Щоб ви зробили, якби були на її місці?

Учень. Дівчина засунула руку у гаманець, витягла камінець і не подивившись на нього, ніби ненароком впустила його на дорогу, де камінець загубився серед інших.

-Ох, мені дуже шкода — вигукнула дівчина.

— Але це можна виправити. Ми подивимось, якого кольору камінець який залишився у гаманці, і тоді дізнаємось, який камінець дістала я.

Оскільки камінець, який залишився, був чорним, то, відповідно, вона витягла білий.

Дівчина, як ми бачимо, скористалась «обхідним» мисленням — обходячи той камінець, який їй потрібно було витягти, вона думала про камінець, який повинен лишитися у гаманці.

Рішення 4

Сила аналогії теж неабиякий поштовх для розв'язання винахідницьких задач. Наприклад, ідея створити міст через річку, вперше з'явилась завдяки аналоги.

Людина багато раз бачила, як дерево на березі річки падало на інший берег. По ньому переправлялись тварини і люди, А коли не було такого дерева, а перейти річку було необхідно, то людина, порівнюючи свою задачу з відомою ситуацією, знаходила рішення — потрібно звалити дерево і перекинути його через річку.

Рішення 5

Щасливий випадок — незмінний союзник винахідника. Інколи, щоб зробити талановите відкриття, варто побачити людину з підбитим оком.А. А. Мікулін, знаменитий конструктор двигунів, знаходився на аеродромі, коли експериментальний літак мало не розбився через пошкодження магнето (генератора змінного струму).

Після цього випадку Мікуліну найбільше хотілось винайти фантастичне магнето, яке не ламається.

Занурений у потік своїх думок, Міку-лін йшов вулицею. Раптом почув крик. Назустріч вибіг чоловік, у якого одне око було підбите, а іншим він поглядав на Мікуліна і підморгував.

Після цього випадку Мікулін запропонував встановлювати на лггаку не одне магнето, а два. Якщо одне відмовить, інше буде працювати, що виключає можливість аварії.


Рішення 6

Рішення з використанням неявних властивостей і можливостей об'єкта називають методом Колумба.

Якщо людину запитати: «Для чого потрібна голка? », вона відразу відповість: «Для того, щоб шити»! Але ж вона може застосовуватись також як вісь для компаса, як інструмент для лікування іглотерапією. Ми знаємо, для чого необхідна та чи інша річ. І часто бачимо всі її властивості. Якщо другорядну властивість зробити основною, матимемо справу з винаходом.

Рішення 7

Використовуйте властивості інших об'єктів для вдосконалення необхідного вам об'єкта.

Як вдосконалити, наприклад, малярську щітку?

Давайте подивимось, що знаходиться навколо нас, наприклад, це будуть графин з водою, лампочка, авторучка чорнильна, кулькова ручка.

Перечислимо основні властивості цих об'єктів:

графин з водою — скляний, форма графина, прозорий, є корок, вода приймає форму посудини;

лампочка — колба, вакуум, підвіс, електрика, вмикач;

— авторучка чорнильна — перо, наповнення рідиною, автоматичне перетікання чорнил до пера;

кулькова ручка — корпус, змінний стержень.

Спробуйте по черзі перенести ці властивості на щітку, яку нам потрібно вдосконалити. Найбільше підходять властивості чорнильної авторучки. Якщо до щітки приладнати балончик з рідкою фарбою і підвести трубочки через щітку, під час роботи фарба буде поступово і рівномірно поступати на поверхню. Зникне необхідність постійно опускати щітку в банку з фарбою.

Порада 1.

Тренуйте свою фантазію. Почніть тренування з «бінома фантазії». Відомий італійський письменник Джанні Родарі у книзі «Граматика фантазії» назвав «біномом фантазії» поєднання двох дуже далеких за значенням слів, фраз. Наприклад, вигадайте історію за парою слів: «пес» і «шафа», або «світло» і «чобітки». В усіх цих випадках один предмет випадає із звичного оточення і переноситься у зовсім іншу ситуацію.

Порада 2

Озирнись навколо себе і знайди найдивнішу річ. Не лякайся дивних речей. Як відомо, ідеальна машина — коли машини нема, а її функції виконуються. Яким повинен бути ідеальний корабель? Не лякайтеся вдаваного протиріччя. «Корабель без корабля» вже давно існував і буде існувати. Це звичайнісінькі плоти.

ІІІ. Заключне слово вчителя.

Якщо ви виховуєте в собі винахідницький погляд на оточуючий світ, то у вас постійно будуть накопичуватися і невирішені проблеми і вдалі рішення, інакше кажучи, створюється банк технічних ідей. Але основне, що у вас з'явиться бажання бачити проблеми, не проходити повз них. Це умова формування активної життєвої позиції. Візьміть будь-яку роботу, яку ви виконуєте вдома або у школі, і знайдіть у ній задачу — це теж розвиток творчої уяви.

еще рефераты
Еще работы по педагогике