Реферат: Система вищої освіти в Італії та Іспанії

--PAGE_BREAK--Знання мови:
Навчання в переважній більшості іспанських університетів ведеться іспанською мовою. Тому знання мови є першою з необхідних умов для отримання освіти. У випадку з вступом в університети Міністерство освіти Іспанії надає для іноземців можливість здачі іспиту DELE, що визначає знання іспанської як іноземної мови, і одержання наступних свідоцтв:

·                     CIE — Certificado Inicial de Espanol como Lengua Extranjera (низький рівень)

·                     DBE — Diploma Basico de Espanol como Lengua Extranjera (середній рівень)

·                     DSE — Diploma Superior de Espanol como Lengua Extranjera (високий рівень)

Іспит DBE необхідний для продовження навчання в університеті Іспанії (за винятком тих випадків, коли мова йде про перевід до вузу). Час здачі іспитів: травень і листопад. Центри прийому іспитів розташовані не тільки в самій Іспанії, але й в 48 країнах світу (в 147 містах).

Для здачі іспиту потрібна наявність довідки про те, що претендент не є громадянином країни, де іспанська мова — офіційна, а також досягнення 16 років у випадку одержання диплома Superior (3-го рівня). Далі претендент одержує засвідчену копію реєстраційного аркуша й інформаційний аркуш із вказівкою місця, дати й часу проведення іспиту. Ці документи разом з паспортом необхідно принести на іспит.

Іспити DELE на всіх трьох рівнях включають 5 видів тестів і відповідних вправ. Для того, щоб здати іспит необхідно одержати «APTO» — тобто здано. Якщо хоча б по одному виду вправ або тестів було отримано «NO APTO» — не здане, то весь іспит уважається проваленим.

А для тих, хто спочатку усвідомлює, що рівень знання мови явно відкине його до аутсайдерів, в Іспанії створена велика кількість літніх шкіл, у тому числі й безпосередньо при університетах. При чому навчання в мовних школах передбачає не тільки вдосконалення мови, але й вивчення тієї області знань, по якій учень у майбутньому хотів би одержати вищу, університетську кваліфікацію.

Якщо відбувається перевід з українського в іспанський університет, то мовний тест у цьому випадку не здається; студентові досить підтвердити предмети по системі «creditos».

Фінансові витрати:

Всупереч розхожій думці, рівень життя в Іспанії досить високий — особливо в Мадриді, містах Каталонії, Басконії. Відповідно, ціни на житло, харчування, розваги тут відносно високі. Вища освіта теж пербуває в списку «дорогих задоволень».

Вартість навчанняв державному університеті, залежно від обраної спеціальності, обходиться в 700-2000 євро в рік, у сумі — від 3000 до 10000 євро в рік. Вартість магістратури — від 1000 до 7000 євро в рік. Одержати стипендії в Іспанії практично нереально, оскільки багато вузів просто не в змозі платити за навчання.

Вартість навчання, як правило, включає в себе заняття, користування університетською бібліотекою (за невеликі гроші зроблять читацький квиток), комп'ютерами, лінгафонними кабінетами, лабораторіями, підручниками й книгами. Додатково доводиться платити за словники і якщо необхідно за додаткові заняття по іспанській. Групові заняття дешевше індивідуальних. Вартість години індивідуального уроку приблизно 15-20 євро.

В Іспанії існує обов'язкова страховка для студентів, що ще не досягли 28-літнього віку. Вона звичайно включається в загальну суму оплати за навчання.

В Іспанії одержати житло від університету досить проблематично. Особливо у великих вузах. У Мадриді, Барселоні, Севільї — найдорожчих містах Іспанії — поширена форма спільного, пайового використання житлової площі декількома студентами. Для тих, кому цей варіант за якимись причинами не підходить, є можливість проживання в іспанській родині. В багатьох іспанських містах існують туристичні бази для молоді. Їхні адреси завжди можна знайти в довіднику «Red Espanola de Albergues Juveniles». Витрати на оплату житла звичайно в середньому становлять 240 євро на місяць, на харчування й транспорт — 150 євро на місяць. В Іспанії їжа недорога і якісна. За 7 — 12 євро можна перекусити в будь-якому ресторанчику середньої руки.

Підготовка до від'їзду:

Іспанське посольство вимагає, щоб всі документи подавав безпосередньо той, хто звертається за запитом про візу. Кількість документів і сам процес одержання візи залежить від терміну, на який вступник їде вчитися. Якщо строк менш 30 днів, то віза видається туристична із правом на навчання. Ця віза зобов'язує повернутися в Україну по закінченні терміну дії.

Короткострокова студентська віза видається у випадку, якщо строк перебування в Іспанії менше 90 днів; довгострокова студентська віза видається якщо плани на навчання в Іспанії набагато серйозніші. У кожному разі для одержання короткострокової студентської візи або довгострокової студентської візи обов'язково потрібне запрошення від навчального центра, складене за особливою формою, підтвердження про зарахування на курс, із вказівкою типу проживання й курсу. Якщо ж є бажання продовжити своє навчання в Іспанії, то крім основного пакета документів, необхідна також медична довідка, довідка про несудимість і документи про оплату курсу.

Спочатку Консульством видається віза на в'їзд в Іспанію, що дійсна 3 місяці. За цей час студентові необхідно подати документи на вид на проживання. У цьому випадку довідка на проживання продовжується на весь період заняття.


    продолжение
--PAGE_BREAK--1.3 Можливість отримання іспанського гранту для громадян України


Обов`язковою умовою участі в конкурсі на отримання грантів Міністерства закордонних справ Іспанії є наявність вищої освіти. Громадяни України можуть брати участь в 5 конкурсах на отримання гранта. Їх основні характеристики наведено в таблиці 1.3.1 Конкурс проводиться по всьому світу,а не лише в Україні. Вся процедура подачі анкет відбувається в режимі онлайн на сайті www.becasmae. es. Зареєструвавшись на сайті,претендент отримує доступ до анкет,в які необхідно внести наступні відомості:

-                     особисті дані;

-                     дані по навчанню (вузё спеціальність, рівень освіти, сфера навчання, тема навчання, середній бал з розрахунком балів — наприклад 5 із 5-ти, максимум — 5, і загальне число балів);

-                     перелік наукових публікацій (якщо такі є), які необхідно перевести хоча б на англійську мову;

-                     підтвердження володіння іспанською мовою з вказанням рівня володіння;

-                     програму,на яку подається заявка;

-                     університет Іспанії, в якому хотів би навчатися/проводити дослідження претендент, тему, спеціальність, сферу досліджень, тривалість навчання,необхідність в продовженні гранта.

Також претендент повинен самостійно написати програму свого навчання/дослідження (так званий проект) на весь час гранта,яка повинна містити:

-                     назву теми;

-                     мотиваційний лист;

-                     опис планів по завершенні проекту і професійних цілей на майбутнє;

-                     два рекомендаційні листи;

-                     техніко-професійне представлення проекта;

У техніко професійному представленні необхідно вказувати методи,засоби,ресурси,поетапні задачі реалізації проекта.

Після того, як по інтернету буде відправлено всі необхідні дані, необхідно роздрукувати із сайту 3 документи, заповнити їх і разом з легалізованим дипломом надіслати по пошті до Іспанії відповідальному за відбір стипендіатів вибраного вуза. Один з документів — це вся інформація,яку було відправлено по інтернету,другий — фіскальні зобов`язання перед Іспанією,третій — заявка в університет на визначений факультет. Потім необхідно чекати підтвердження про те,що заявка відібрана і передана на остаточне затвердження. Якщо таке повідомлення отримано, то необхідно надати необхідні документи до посольства Іспанії в Україні. З нових документів — це лише легалізована медична довідка. Після надання документів необхідно чекати остаточного рішення.

До переваг іспанського гранту можна віднести те, що не є обов`язковим досконале володіння іспанською мовою, додаткових тестів немає, грошові витрати по отриманню відповіді зводяться до переводу диплома і відправці його до Іспанії, вся процедура подачі заявки відбувається по інтернету, що виключає паперові незручності. Цікаво,що у 2003 році українці в сумі отримали 19 грантів, а росіяни — 14.
Таблиця 1.3.1



    продолжение
--PAGE_BREAK--1.4 Університетська вища освіта


Університетська освіта ділиться на цикли зі своїми специфічними освітніми цілями й академічною значимістю. По цій освітній моделі існує 4 типи навчання: перший цикл (короткий), подвійний (тривалий), що триває 5 або 6 років, навчання тільки на другому циклі (2 роки), третій цикл тривалістю від року до двох.

Університетська освіта має 5 напрямків: гуманітарні науки; експериментальні науки, охорона здоров'я, суспільствознавство і юриспруденція, технічна освіта. По кожному напрямку можуть бути: перший цикл, перший і другий цикли, тільки другі цикли, третій цикл — навчання на ступінь доктора.

Нижче наведені цикли й напрямки університетської освіти, дійсні до 2005/06 навчального року:
1 цикл:
·                     ЕКСПЕРИМЕНТАЛЬНІ НАУКИ: "Diplomado" по статистиці, «харчуванню й диєтології», оптиці й оптометрії.

·                     ОХОРОНА ЗДОРОВ'Я: ''Diplomado'' по сестринській справі, фізіотерапії, логопедії, педикюру, трудотерапії.

·                     СУСПІЛЬСТВОЗНАВСТВО І ЮРИСПРУДЕНЦІЯ: ''Diplomado'' по спеціальностях «бібліотечної справи» й діловодства", «бізнес», «соціологія», «державне управління», «трудові відносини», «суспільна робота», «туризм»; спеціальність «Maestro» по слуху й мові", «спеціальне навчання», «фізична культура», «Educaciуn Infantil», «музика», «початкова освіта й іноземна мова».

·                     ТЕХНІЧНА ОСВІТА: технічний архітектор, ''Diplomado'' по судовому устаткуванню, навігації, навігаційній радіо-електроніці, технічний інженер в області вітряних двигунів, аеронавігація, аероплани, аеропорти, технічний інженер для роботи із цивільними будинками (спеціалізація «цивільне будівництво»), технічний інженер в області промислового дизайну (спеціальності «електрика», «промислова електроніка», «механіка», «промислова хімія», «текстиль»), технічний інженер у судноплавній справі (спеціальності «морські споруди», «суднові двигуни і їхнє обслуговування»), технічний інженер у сільському господарстві (спеціальності «сільське господарство й землеробство», «садівництво», «сільське господарство й харчова промисловість», «моторизація в сільській місцевості й будівництво); технічний інженер у лісовій справі (спеціальності „лісова справа“ і „лісова промисловість“), технічний інженер в області керування комп'ютерними технологіями, технічний інженер у гірській промисловості (спеціальності „розробка родовищ“, гірське устаткування, гірнича справа й металургія, енергетичні ресурси, паливо й вибухові речовини, пошук руд), технічний інженер у сфері телекомунікацій (спеціальності „телекомунікаційні системи, електронні системи, аудіовізуальне навчання, телематика), технічний інженер в області топографії.
Подвійний цикл:
·                     ГУМАНІТАРНІ НАУКИ: “Licenciado» в областях образотворчого мистецтва, німецької, арабської, класичної, французької, слов'янської, галісійської, єврейської, іспанської, англійської, італійської, португальської, румунської, баскської філології, філософії, географії, історії, історії мистецтва, гуманітарних наук, теології, перекладу й інтерпретації.

·                     ЕКСПЕРИМЕНТАЛЬНІ НАУКИ: ''Licenciado'' біології, біотехнологій, охорони навколишнього середовища, в області мореплавства, фізики, геології, математики й хімії.

·                     ОХОРОНА ЗДОРОВ'Я: ''Licenciado'' фармакології, медицини, стоматології, ветеринарії.

·                     СУСПІЛЬСТВОЗНАВСТВО І ЮРИСПРУДЕНЦІЯ: ''Licenciado'' ділового адміністрування, фізичної культури й спорту, політології, аудіовізуальних комунікацій, права, економіки, педагогіки, журналістики, психології, реклами, зв'язків із громадськістю, соціології.

·                     ТЕХНІЧНА ОСВІТА: архітектор, інженер аеронавтики, сільське господарство, суспільні роботи, геолог, комп'ютерні науки, промисловість, гірське, лісове господарство, мореплавство й океановедення, хімія й телекомунікації.
Тільки 2-й цикл:
·                     ГУМАНІТАРНІ НАУКИ: ''Licenciado'' соціальної й культурної антропології, східно-азіатський напрямок, історія й музика, лінгвістика, теорія літератури й порівняльна література.

·                     ЕКСПЕРИМЕНТАЛЬНІ НАУКИ: ''Licenciado'' біохімії, харчовій промисловості й харчовим технологіям, статистичні технології й виноробство.

·                     СУСПІЛЬСТВОЗНАВСТВО І ЮРИСПРУДЕНЦІЯ: ''Licenciado'' діловодство й фінанси, робота, документоведення, дослідження ринку і його механізми, психопедагогика.

·                     ТЕХНІЧНА ОСВІТА: інженер в області автоматики й промислової електроніки, електроніка, землеустрій й картографія, організація піщаних робіт, інженер систем захисту, ''Licenciado'' у морському машинобудуванні, мистецтво мореплавства й морський транспорт, морська радіоелектроніка.

''Licenciados'' на інженера й архітектора, перераховані у вищезгаданих сферах, можуть бути зарахованими на третій цикл відповідної категорії й зайнятися спеціалізацією по одному науковому, художньому або технічному предмету, а потім одержати дозвіл на проведення дослідницьких робіт. По закінченні цього курсу випускники одержують сертифікат-диплом, що підтверджує досягнутий рівень і дозволяє захищати докторську дисертацію по раніше не дослідженій проблемі, щоб одержати докторський ступінь у певній сфері.

Щоб пристосувати систему університетської освіти в Іспанії до так званого «Болонского процесу», мета якого створити «Область європейської вищої освіти», Кабінет міністрів видав королівські укази, що регулюють структуру університетської освіти, включаючи дипломне дослідження й аспірантуру.

Про це говориться в Королівському указі від 21 січня 55/2005 про установи в університетській структурі освіти й дипломних досліджень і в Королівському указі від 21 січня 56/2005 про систему освіти в аспірантурі. Ці укази містять в основному інформацію про організації системи.

Після виходу у світ цих указів Рада по координації університетів, куди входять всі університети й установи, що надають вищу освіту, склала новий список для дипломної освіти, після чого, він був розглянутий і схвалений Міністерством освіти й науки. Це відбулося приблизно в середині 2005 року. А потім розпочалася розробка нових положень для кожного курсу навчання, що закінчиться до жовтня 2007 року. На основі цих положень університети будуть встановлювати навчальні програми, які повинні будуть схвалені Автономними областями й визнані Радою по університетській координації. А також університети можуть запропонувати нові програми навчання в аспірантурі. Процес реорганізації буде відбуватися до 2010 року.

Королівський указ від 21 січня 55/2005 про установи в університетській структурі освіти й положення про дипломну освіту закріплюють із одного боку, нову організацію університетської освіти (дипломна освіта й аспірантура), а з іншого боку, регулюють перший цикл дипломної освіти.

Відповідно до Королівського указу, університетська освіта, після якого видається диплом, дійсний на території всієї країни, становить дипломну освіту й аспірантуру, які становлять два цикли:

·                     Дипломна освіта: Це перший цикл навчання. Він містить у собі вивчення базових понять і одержання основних знань, які готують до здійснення професійної діяльності. Ступінь видається після успішного закінчення цього першого циклу. Щоб одержати кваліфікацію дипломної освіти, необхідно мати від 180 до 240 заліків. Університети Іспанії через угоди можуть організовувати об'єднані навчальні програми на один дипломний ступінь, де беруть участь два або більше університети. Крім того, можливе підписання угод із закордонними університетами для організації об'єднаних навчальних програм, які передбачають одержання єдиної або подвійної кваліфікації.

·                     Аспірантура: Другий цикл університетської освіти зосереджений на поглибленому, спеціалізованому або міждисциплінарному навчанні, ціль

його — академічна або професійна спеціалізація або проведення дослідницьких робіт. Після успішного закінчення циклу студент одержує ступінь магістра.

Третій цикл університетської освіти націлений на навчання поглибленого рівня, де вивчаються техніки проведення дослідницьких робіт. Він складається з лекцій, семінарів і іншої діяльності, пов'язаної з дослідницькою діяльністю. Сюди входить підготовка й здача дисертації докторів філософії, що і є основною метою роботи. Після успішного закінчення циклу студент одержує ступінь доктора. Це найвищий рівень університетської освіти. Проходження навчання на цьому рівні підтверджує наявність найвищого академічного ступеня, що надає право викладати й здійснювати дослідницьку діяльність.

У королівський указ включені основні вимоги, засновані на загальних цілях області європейської вищої освіти. А уряд після розгляду пропозицій університетського співтовариства разом із професійними секторами, офіційними школами й профспілками, а також іншими громадськими організаціями затверджує ступені дипломної освіти, що діють на території всієї держави, а також вимоги до університетських навчальних програм. Цей королівський указ також містить у собі загальні положення, що регулюють присудження вчених ступенів, вартість державної університетської освіти, шкільну страховку, видання нового каталогу офіційних університетських ступенів і т.д.

З іншого боку, Королівський указ від 21 січня 56/2005 про врегулювання офіційної університетської освіти на рівні аспірантури, яку включено в другий і третій цикли діючої системи іспанської університетської освіти. Він був складений відповідно до мети області європейської вищої освіти. Таким чином, університети можуть мати досить гнучку, незалежну від автономної влади й держави, структуру. Вони повинні бути організовані так, щоб відповідати європейському рівню. Так, офіційний магістерський ступінь представлений в університетах Іспанії разом з докторським, за давньою традицією. А цим указом регулюються обидва ступені.

Мета навчання в аспірантурі — спеціалізація академічного, професійного або дослідницького вивчення. Це навчання складається із програм на магістерську й докторську ступені. Другий цикл університетської освіти веде до магістерського ступеня й становить у загальному від 60 до 120 заліків. З іншого боку, навчання на докторський ступінь залежить, за великим рахунком, від кожного окремого факультету, який досить вільний у виборі практичних принципів його здійснення. Воно становить один цикл і містить у собі лекції, семінари й будь-яку діяльність, спрямовану на вивчення досліджуваного питання. По закінченні навчання на цьому циклі студент повинен представити дисертацію доктора філософії, що є його власним дослідженням, і захистити її перед п'ятьма членами комісії. Ця комісія — лектори цього циклу.

Королівський указ також визначає правила проведення навчання, які будуть бути гарантією якості освіти.

Новий принцип в обох вищезгаданих указах — наділення університетів автономією високого ступеня, що у свою чергу є серйозним завданням для університетів. Тому що на них лягає серйозна відповідальність і за організацію навчання в аспірантурі.

    продолжение
--PAGE_BREAK--2. Університет міста Саламанки — один з основних освітніх центрів Іспанії


Офіційною датою початку навчального року,на відміну від України,в Саламанському університеті вважається 19 вересня. При чому особливістю вступної кампанії до цього університету є те,що останні вступні випробування закінчуються 18 вересня, тобто тривають до початку навчального року. Тому 19 вересня багато абітурієнтів ще не знають чи вступили вони,чи ні. Під час навчального року із 180 тис. мешканців міста майже третину становлять студенти. В перший день, подібно до багатьох вузів України, ніхто не навчається, а відбувається лише святкова церемонія. В меморіальній аудиторії імені Ф. Салінаса збираються діячі всіх факультетів, на чолі з ректором, вони одягнені у святкові тоги, при чому для кожного факультету тоги мають різне забарвлення. В кожній аудиторії читають доповідь про підсумки минулого навчального року,а потім першу лекцію — певний аналог уроку світу в українських школах, при чому вести таку лекцію вважається великою честю.

Досить цікавим є ставлення іспанських студентів до книг. Бібліотека Саламанського університету знаходиться на третьому місці після Національної бібліотеки в Мадриді і Ескоріала, у ній знаходиться 2799 манускриптів і 484 першодруковані книги. Іспанські студенти вважають,що справжні знання можна отримати лише з перевіреної часом літератури. У нас же дуже часто більш-менш “вікові" книги списуються до книгосховищ, де просто припадають пилом.

В університеті діє 16 факультетів: мистецтв, біологічний, аграрний, природничих наук, хімії, соціології, юридичний, економічний, педагогічний, фармацевтичний, філологічний, філософський, історико-географічний, медичний, технологічний, перекладу і архівної справи, а також в 10 університетських центрах можна отримати 88 спеціальностей. Тобто тут ми маємо приклад універсалізації університетської вищої освіти. Найбільш знаменитим є філологічний факультет.

Яскравим доказом автономності Саламанського університету є те,що він має власну церкву,в якій відбуваються святкові меси на честь визначних для університетського життя подій. Вінчатися в цій церкві мають право лише ті, хто має безпосереднє відношення до університету.

Менталітет саламанських студентів — практично копія українського. Одне з найулюбленіших прислів`їв іспанських студентів: “Що природою не дано,того в Саламанці не отримаєш”. Кожен свіжеспечений студент повинен взяти участь у “Новотаді" — посвяті в студенти. При цьому новачками одягають на голову пакети і вони мають бігати в них по місту. Потім їх заводять до університету і проводять імітацію работоргівлі — кожен старшокурсник отримує в своє розпорядження на оди-два тижні 3-4 новачки, які мають виконувати всі його дрібні забаганки (збігати за пивом і т.д.). При цьому вони мають знати гімн гуртожитку і відповідати на прізвисько. Але,на відміну від України, ці традиція має історичне коріння. Притаманне саламанським студентам і явище тотемізму. При цьому у якості тотема слугує маленька жаба, яка розташована в хащах старовинного фасаду центрального корпусу. На центральній площі міста Пласа-Майор студенти влаштовують хмільні гуляння і прогулюють пари. Цікаво,що кожний факультет має свій бар на території університету.

Найбільш поширена форма існування студентів — зняття квартири в оренду на кількох осіб. Ціна на кімнату становить 150 євро в місяць,що в 5-6 разів дешевше, ніж в університетському гуртожитку. Гуртожитки в Саламанському університеті поділяються на жіночі та чоловічі, в той же час в Україні в більшості вузах гуртожитки поділяються за факультативним принципом. Ціна окремої кімнати в гуртожитку університету становить 625,65 євро, що навіть в світлі останнього подорожчання комунальних тарифів є значно вищим, ніж в Україні.

Також діє загальноконтинентальна система оплати академічних годин по тій чи іншій дисципліні. Курси іспанської мови, літератури і культури працюють цілий рік, в широкому часовому діапазоні. В Україні ж подібні курси діють переважно в межах підготовки абітурієнта до вступу. Приймаються слухачі від 17 років,можливий запис по інтернету. Рік навчання обходиться у 500-800 євро,залежно від факультету. Вартість 50 академічних годин — 395 євро, 250 — 1380 євро (3 місяці).

3.Загальна характеристика системи вищої освіти в Італії 3.1 Історичний розвиток університетів Італії


Італійські університети розмножувалися методом… брунькування. Перший університет у Європі був відкритий у Болоньї в 1088 році, за чотири сотні років до відкриття Колумбом Америки. Фактично він став прабатьком більшості італійських університетів, які були засновані як його відділення. В 1200 році від Болонского університету відокремилися університети в Падуї і Модені, за ними пішли університети Рима, Перуджі, Пізи, Флоренції і Неаполя, які стали окремими навчальними закладами до 1300 року. До 1400 року по цьому ж шляху пішли університети Турина, Парми і Катаньї, до 1500 року — Кальярі, Сассари й Мессіни, а до пам'ятного 1812 року — Палермо і Генуї.

Медицину найкраще вивчати в університеті Салерно, а Болонський університет славиться своїм факультетом права. Тим, хто хоче стати дизайнером, пряма дорога в Європейський інститут дизайну (Istituto Europeo di Design) у Мілані, один з найбільш авторитетних навчальних закладів у даній області.

Премудрості міжнародної економіки, фінансів і менеджменту найкраще осягати в приватній Європейській школі економіки (ESE) або в Школі менеджменту Scuola di Direzione Aziendale Bocconi. До речі, багато навчальних програм у приватних вузах викладають як на італійській, так і на англійській мовах, або тільки на англійській. У Римі є навіть американський університет ім. Джона Кебота, де англійська — основна мова.

    продолжение
--PAGE_BREAK--
еще рефераты
Еще работы по педагогике