Реферат: Розвиток зв’язного мовлення. Складання розповіді за власним спостереженням
Всі уроки розвитку мовлення 3 клас
з використанням інноваційних технологій
^ Вчитель початкових класів Ворохтянської загальноосвітньої школи І-ІІІ ступенів
Лазарович Л. М.
07.02.2011
3 клас
Розвиток мовлення
Урок 1
Тема: Розвиток зв’язного мовлення. Складання розповіді за власним спостереженням.
Мета: 1. Поглибити уявлення учнів про рідну природу. Вчити бачити і розуміти прекрасне як в природі, так і в житті, на картині, в музиці, поезії; удосконалювати вміння висловлювати свої почуття і захоплення; допомогти відчути яскравість осінніх барв,щедрість осені.
2. Виховувати почуття любові до природи.
3. Розширювати словниковий запас.
Хід уроку
І. Організація класу.
Сядьте рівненько, слухайте тихенько,
Відповідайте жвавенько, пишіть гарненько.
ІІ. Мотивація навчальної діяльності.
Хвилинка-читайлинка.
Прочитайте і поясніть прислів’я.
Осінь на строкатому коні їздить.
Ходить осінь по краю та виганяє птахів з гаю.
Весною горшки порожніють, а восени повніють.
Весною дощ парить, а восени мочить.
Бесіда.
Про яку пору року прислів’я?
Яка зараз пора року?
Пригадайте ознаки осені.
Доведіть, що надворі осінь.
Повідомлення вчителя.
До нас завітала осінь. Ми вирушаємо у світ прекрасного, у світ природи. А допоможе нам у цьому мистецтво: музика, живопис, поезія.
Ви знаєте, що музика може розказати про природу, про наш настрій. Хто створює музику? ( Композитор. )
Світ природи, що нас оточує, різноманітний і багатий. Красу форм і кольорів відтворює живопис. Хто пише картини? ( Художник. )
Про все це можна розповісти і художніми засобами або поезією.
Розгляд картин про осінь.
Осінь,ніби справжня художниця, без пензлика, без олівця розфарбувала дерева, кущі, трави. Запросила всіх на свій прощальний карнавал. Який колір осінньої пори найбільше повторюється?
Скільки відтінків жовтого! Послухайте,як про це пише А.С. Волкова в своєму творі «Осінь»: « Виблискують у небесній сині жовтою різьбою берези, святковими у своїй красі стоять золотаво-червоні клени, переливаються бронзою осики, від фіолетово-червоних до мідних відтінків сяють вдалині ще вбрані в свої шати дерева. «
Слухання і аналіз музики Чайковського »Пори року «.
Які картини викликала музика у вашій уяві?
Які почуття пробудила у вас мелодія?
Слухання і аналіз поезії.
Подивись на видноколі.
Мов змінилися ліси.
Хто це їх у жовтий колір
Так барвисто прикрасив?
Ось край річки – жовті клени
І берези золоті.
Ялинки лише зелені
Залишились в самоті.
І пишаються дерева
Золотим своїм вбранням:
Це якийсь маляр, напевно,
Догодити хоче нам. ( Н. Забіла )
Що ж це за маляр ?
Опишіть барви осені в поезії.
Ми послухали і подивились, як поети, композитори, художники змальовують осінь, а тепер прийшла наша черга.
ІІІ. Повідомлення теми і мети уроку.
Сьогодні на уроці ми побуваємо в гостях у чарівниці-осені, будемо спостерігати за змінами в природі і розповімо про осінь.
ІV. Вивчення нового матеріалу.
Гра «Яке слово зайве»
Чудова, гарна, красива, добра.
Хвилинка-питайлинка.
До чого можна віднести ці слова?
Якими словами не можна сказати, яка осінь?
Що є в осені? ( Сонце,туман, дощ, вітер … )
Гра «Позбирай осінні слова в кошик».
Сонечко, гриби, жовте листя, ягоди, яблука, дощик, туман, перелітні птахи, сніг, райдуга, позолота, врожай, проліски, бурулька.
Гра « Знайди порівняння «.
Осінь, як …. ( дівчина, щедра бабуся… )
Листочок, як … ( метелик, зірочка … )
Туман, немов … ( молоко, серпанок …. )
Листочок верби,як … ( рибка, човник … )
Хмара, неначе … ( пух, вовна, кучугури снігу …)
Словникова робота. Гра « Добери гарне слово «.
Осінь ( яка? ) … ( щедра, золотокоса, жовтогаряча, багата, чарівна, барвиста, яскрава, чепурна, святкова … )
Дерева – різнокольорові, голі, безлисті, строкаті, задумані, позолочені, …
Листочки …
Трава …
Сонце –
Небо –
Хмарка –
Дощ –
Підсумкова бесіда.
Яка пора року?
Які дерева? Трава? Квіти? Небо? Сонечко?
Що робить вітер?
Як тварини поводяться восени?
Чи подобається вам осінь, чому7
Хвилинка фантазування. Складання усних висловлювань про осінь.
Робота над будовою тексту.
Про що обов’язково треба сказати в творі? ( Про красу і щедрість осені. )
Який у нас буде текст? ( Текст-розповідь. )
У якій саме частині тексту опишемо красу осені? ( В основній. )
Яким може бути зачин. ( Ось і завітала осінь-чарівниця у наше село. Якими тільки барвами не розмалювала вона дерева. )
Що треба сказати в кінці тексту? ( Своє відношення до розповіді. )
Усне складання розповіді в групах.
^ Щедро виграючи золотими барвами іде нашим краєм чарівниця-осінь.
Ось вона торкнулася багрянцем кленів, а тут стали жовто-гарячими берези. Холодний вітер зриває листя і воно, кружляючи між гілками, лягає м’яким шаром на землю. Яка чудова і запашна ковдра! Під нею оселяться зимувати тварини.
Зранку сизий туман куриться над горами і селом. Хмари застилають небо рівним свинцевим покривалом. Лише зрідка між ними з’являється сонце. Прислухайся, десь високо в небі чути прощальні крики птахів.
^ Всі люблять осінь. Вона і багата, і гарна, і трішки сумна.
V. Руханка.
Листя пада, пада,
Холодно землі.
Вже летять над садом
В вирій журавлі.
Де була травичка,
Там сухий покіс.
Спохмурніла річка.
Змовкли гай і ліс.
Ген за косогором
Бовваніє стіг.
Скоро, дуже скоро
За хурделить сніг.
VІ. Підсумок уроку.
Про яку пору року ми говорили?
Що нового ви дізнались?
Чим приваблює вас осінь?
За хорошу працю на уроці осінь дарує вам легенду.
За народним переказом, Осінь – старша дочка Сонця. Вона останньою залишила батьківський дім і стала на Землі четвертою порою року. Посилаючи Осінь на Землю, Сонце сказало їй:
Забирай все моє багатство. Я віддаю тобі і все своє золото. Будь щедрою і люди полюблять тебе.
І Осінь, як ви бачите, виконує наказ Сонця і кожного року дарує нам щедрі дарунки полів і садів та чарує нас осіннім золотом.
Урок 2
Тема: Розвиток мовлення. Тема і мета тексту. Складання оповідання за опорними словами « Хитрий їжачок».
Мета: 1. Закріпити, систематизувати і узагальнити знання учнів про текст, вчити розпізнавати типи текстів, їх стиль, складати тексти різного типу, перевірити міцність засвоєння вивченого.
2.Виховувати бережливее ставлення до тварин.
3.Розвивати словниковий запас, увагу.
^ Хід уроку.
І. Організація классу.
Знову день почався, діти!
Всі зібрались на урок.
Тож пора нам поспішати –
Кличе в подорож дзвінок!
ІІ. Мотивація навчальної діяльності, оголошення теми і мети уроку.
Інтерактивна гра « Пінг-понг». ( Біля дошки 2 учні. Вони кидають один одному мячик і ставлять запитання )
- Пригадайте, шо знаєте про текст і пограйтеся.
2. Правило-вірш.
- Промовте за вчителем.
^ Знаємо ми, як потрібне навчання.
Мріємо мову вкраїнську вивчать.
Розповідь, опис і міркування –
Це типии текстів, що треба всім знать.
3.Повідомлення вчителя про тему і мету уроку.
ІІІ. Вивчення нового матеріалу.
Розгадування загадки.
Дивний звірок, круглий, мов клубок.
Голки стирчать, спробуй узять. ( Їжак. )
Словникова робота. Гра» Який, яка, яке?».
Їжачок …
Мордочка …
Голочки …
Лапки …
Очі …
Ніс …
Робота в группах.
1 група – розповідь» Їжак».
група – опис.
3 група – міркування « Їжак – корисна тварина.»
Аналіз тектів.
- Про кого йдеться в цих текстах?
- Отже,тема в них спільна. Про що довідались з першого тексту? З другого? З третього? ( Що робить їжак в лісі. Який він на вигляд. Чому звір корисний. )
- Доберіть заголовки до кожного тексту. ( Їжак – лісовий звірок. Осінні турботи їжака. Чому їжак – корисна тварина? )
5. Хвилинка- цікавинка.
- Їжак - це дика тварина. Поширені вони по всій Україні. Це – нічні тварини. Вдень вони сплять у своїх схованках, а надвечір, після заходу сонця, вони покидають схованки і до самого ранку розшукують їжу.
Живлятьс я вони різноманітною їжею – комахами і їх личинками, слизунами, моллюсками, черв’яками, жабами, ящірками, гризунами, гадюками.
Восени, коли примерзає грунт, їжаки, згорнувшись у неміцний клубок, впадають в сплячку аж до березня.
У червні-липні народжуються їжаченята. Вони сліпі, голі, протее дуже швидко розвиваються.
Завдяки своєму колючому панциру їжаки майже не мають ворогів. Тільки лисиця зрідка примушує їжака розгорнутися, закотивши його у воду. Полюють на їжаків і пугачі, які своїми міцними лапами хапають їх, незважаючи на голки.
Їжаки – корисні тварини і заслуговують на охорону, бо знищують велику кількість шкідливих комах, мишоподібних гризунів.
6.Тести ( Записані на картках для кожного учня )
1. На які питання відповідають вказані типи текстів? З’єднай назву тексту з відповідним запитанням.
Розповідь Чому він так робить?
Опис Який?
Міркування Що робить предмет?
До якого типу належить вказаний текст?
^ А що в кімнаті коїлось? На підлозі під ялинкою іграшки: зірочки, кульки, половина із них побита. Кругом ялинки ганяє Джек, наверх поглядає. А по гілках скаче білка.
Розповідь; 2) опис; 3) міркування.
Яке питання можна поставити до змісту цього тексту?
^ Поле – це безкрає море. Скільки глянеш, розіслало килим, аж сміється в очах.
З неба, як розтоплене золото, ллється на землю блискуче світло сонця. На ланах грає сонячна хвиля. Під хвилею співає хліборобська праця… Легенький вітерець співає, подихає з теплого краю, перебігає з нивки на нивку, живить, освіжає кожну билинку. І ведуть вони між собою таємну розмову. ( Панас Мирний)
Що робить? 2) Яке? 3 ) Чому?
У поданному тексті акули описуються, про них розповідається чи міркується?
1 ) описується; 2 ) міркується; 3 ) розповідається.
Акули називаються морськими розбійниками, тому що вони розполохують і знищують риб, рвуть сіті, інколи нападають на людей. Невипадково акул вважають небезпечними рибами.
1 ) описується; 2 ) міркується; 3 ) розповідається.
Які типии текстів можна скласти за таким зачином.
^ Діти виготовили модель літак.
1 ) опис; 2 ) розповідь; 3 ) міркування; 4) різні типи.
Яким стилем мовлення ти будеш користуватися, відповідаючи на таке запитання: « Чому у слові « Мар’яна» пишеться апостроф?»
ІV. Руханка. Гра « Розбуди казку»
На лісовій галявині стояв величезний пеньок. ( Покажи. ) Ліс шумів, дерева гойдались. ( Імітація. ) На пеньку сидів великий пухнастий заєць. ( Покажи. ) Він їв з мисочки манну кашу. ( Покажи. ) До нього підійшов колючий друг- Їжачок. ( Покажи. ) Зайчик зїв кашку і сказав мамі: « Дякую». Мама погладила його по голівці. ( Покажи. ) Їжачкові теж захотілось, щоб його погладили по голівці і він попросив проце свого друга. Зайчик йому не відмовив. ( Погладити по голівці товариша. )
V. Підсумок уроку.
- Що сподобалось?
- Чого навчились?
- Про кого вели розмову? Який висновок можна зробити щодо ставлення до тварин?
VІ. Домашнє завдання.
Скласти розповідь про улюблену тварину.
Урок 3
Тема: Розвиток мовлення. Складання опису за спостереженнями на екскурсії.
Мета: 1. Закріплювати відомості учнів про усне і писемне мовлення, вчити порівнювати природні явища та предмети, складати твір-опис за спостереженням.
2.Виховувати почуття прекрасного.
3.Розвивати спостережливість, вміння аналізувати.
^ Хід уроку
І. Організація класу.
Продзвенів уже дзвінок,
Починається урок.
Раз, 2, 3, 4, 5 –
Прошу всіх рівненько стать.
Щоб урок минув не марно,
Треба сісти рівно, гарно.
Не базікать на уроках,
Як папуга чи сорока.
В школі парту бережи
І на парті не лежи.
ІІ. Мотивація навчальної діяльності, повідомлення теми і мети уроку.
Гра « Мовчанка» (1 хв. )
Бесіда.
Чи добре нам було сидіти мовчки?
Уявіть, що люди мовчать у школі, на вулиці, вдома. Хтось захворів, у когось радісна подія, хтось зробив наукове відкриття, та про все це вони нікому не можуть сказати. Чи легко так жити? Як видумаєте, за допомогою чого ми висловлюємо свої думки? ( Слів, мови. )
Коли людина починає розмовляти?
З ким найперше спілкується дитина?
Що допомагає їй порозумітися з рідними?
Подумайте, чи змогло б немовля навчитися розмовляти, якби не було мовлення?
Отже, щоб люди обмінювалися думками, висловлювали почуття потрібне мовлення.
Повідомлення теми і мети уроку.
У класі ми теж не обходимось без мовлення. Тут ми вчимося говорити гарно, правильно, літературно. Сьогодні використаємо свої знання, щоб скласти опис за спостереженнями на екскурсії.
ІІІ. Вивчення нового матеріалу.
Аналіз спостережень в природі.
Ми побували в лісі. Хто ще побував там, що зумів зачарувати нас різнобарв’ям? ( Осінь. )
Як осінь господарює в лісі? ( Розмалювала дерева, подарувала ягоди,горіхи, гриби… )
Яким кольором вона розфарбувала березове листя? ( Жовтим. )
А яким дубове? Кленове? ( Червоним, золотавим.)
Згадайте вірш, який ви вивчили про осінь.
Осінь настала, сум на душі.
Землю полощуть холодні дощі.
Вітер зриває останні листки.
Вже відлетіли у вирій пташки. ( А. Черниш )
Які ознаки осені?
За якими ознаками ми впізнали осінь на екскурсії?
Аналіз поезії І. Савицької « Осінь».
Летять листки пожовклі і зів’ялі,
Летять до ніг і сумно шелестять.
^ Затих гайок, і верби кучеряві
Пташиним співом вже не полонять.
А ниточки ясні, срібноволосі
Шепочуть тихо: осінь, осінь…
Летять листки, і скрізь так непривітно…
Заснув ставок, і нивка вже не та,
Колишеться вітрець одноманітно,
І між стернею блудить самота.
А ниточки ясні, срібноволосі
Шепочуть тихо: осінь, осінь …
Летять листки, замовкли птахів хори,
А сонце вже біжить кудись,біжить.
Ах літечко! Вернися до дітвори,
Хоч на якусь годинку, хоч на мить.
А ниточки ясні, срібноволосі
Шепочуть тихо: осінь, осінь …
Про що говорить у вірші?
Про які ниточки говорить поетеса?
Який настрій передає вірш? ( Сумний.)
Який настрій був у вас на екскурсії?
Чим сподобався вірш?
Відображення звуків лісу.
Які звуки ви чули в лісі? ( Шелест листя, стук дятла, спів пташки, свист вітру… )
Слухання мелодії Чайковського « Пори року».
Закрийте очі, уявіть осінній ліс і послухайте мелодію, яка передає настрій осіннього лісу.
Робота в групах.
Складіть усний опис осіннього лісу, використовуючи побачене і почуте. Не забудьте про зачин і кінцівку твору.
Перевірка описів груп, їх аналіз.
І V. Руханка.
Гра» Хто там?»
Тук-тук-тук!
Хто там?
Зайчики. ( Присіли.)
Покажи вушка. (Показали ручками вушка. )
Тук-тук-тук!
Хто там?
Вовк. ( Імітація. )
Геть до лісу утікай, наших діток не лякай! ( Проганяють. )
Тук-тук-тук!
Хто там?
Олень.
Покажи ріжки. ( Показують. )
Тук-тук-тук!
Хто там?
Вітер.
У шпаринку пролізай, з нами в танці закружляй. ( Танцюють. )
V. Підсумок уроку.
1. Рефлексія.
- Що сподобалось?
- Про що розкажете друзям, батькам?
2. Подарунок осені.
Осінь дарує вам казку В. Сухомлинського «Як починається осінь»
Осінь – це дочка Діда Мороза. Старша дочка, бо є ще в нього молодша – Весна. В Осені коси заквітчані пшеничними колосками й червоними ягідками калини. Ходить Осінь лугами, берегами. Де зітхне, там холодом війне. Любить вона ночами сидіти на березі ставка. А вранці над водою підіймається сивий туман і довго не розходиться. Оце й починається Осінь.
Бояться Осені пташки. Як тільки побачать її ластівки, злітають і про щось тривожно радяться. Журавлі піднімаються високо в небо і тривожно курличуть. А дятли радіють, зустрівшись з Осінню: голосно щебечуть, перелітають з місця на місце, шукають поживи на деревах.
Любить Осінь заходити в садки. Доторкнеться до яблуні – яблука жовтіють.
Сьогодні теплий сонячний день. Низько стоїть сонце – світить, але не дуже гріє. Сіла старша донька Діда Мороза під стогом сіна, розплітає косу, гріється. Співає пісню про срібні павутинки.
Чим вам подобається Осінь В. Сухомлинського ?
Що хочете запитати в Осені?
VІ. Домашнє завдання.
Складіть усну розповідь про пригоди старшої доньки Діда Мороза Осені.
Урок 4
Тема:Розвиток мовлення. Текст-міркування. Побудова текстів-міркувань.
Мета: 1. Узагальнити знання учнів про текст, вчити розрізняти типи текстів, формувати вміння складати тексти-міркування, ознайомити з побудовою даних текстів.
2.Виховувати повагу до рідної мови.
3.Розвивати вміння розуміти зміст структурних частин тексту, добирати переконливі докази, аналізувати, робити висновки.
Хід уроку
І. Організація класу.
ІІ. Активізація опорних знань.
Інтерактивна вправа «Мозковий штурм».
Скажіть коротко все,про що вам нагадує слово «текст».
Підсумуйте почуте і зробіть висновок.
ІІІ. Оголошення теми і мети уроку.
ІV. Вивчення нового матеріалу.
Пояснення вчителя.
Прочитайте текст і скажіть, яка думка в ньому висловлюється.
Рідна мова – то найцінніший скарб кожного народу. Адже без мови народ не існує, не має своєї культури,не знає материнської пісні.
Ми повинні берегти та шанувати мову батьків. ( За Л. Новиченком)
Знайдіть у тексті речення, в якому висловлене твердження.
Як автор доводить, що рідна мова – то скарб?
Прочитайте останнє речення-висновок.
Чи згідні ви з ним? Чому?
З яких частин складається текст-міркування?
Робота з таблицею «Будова тексту-міркування».
Твердження
Доказ
Тому, тому що, адже, оскільки, наприкла
, дійсно, справді, недарма.
Висновок
Отож, отже, так, таким чином
Творче завдання. Робота в групах.
Закінчити речення-міркування.
Взимку день короткий, тому що … ( сонце піднімається високо над горизонтом).
Зайцеві легше бігти під гору, тому що … ( в нього задні ноги довші за передні).
Вовк – хижа тварина, оскільки … ( він полює і їсть інших тварин).
Цю невеличку рослину в лісі недарма називають чорницею, бо вона … ( чорного кольору).
Підсумок-бесіда. Інтерактивна гра « Незакінчене речення»
Текст- міркування – це таке зв’язне висловлювання(текст), в якому … ( для доведення твердження використовують докази, які приводять до певних висновків.)
Текст міркування має … ( твердження, доказ,висновок.
Для доведення найчастіше вживають слова … ( див. таблицю).
Для висновків вживають слова … ( див. таблицю).
Закріплення вивченого.
Колективна робота.
Доведіть, що даний текст є текстом - міркуванням.
Деякі казки називаються чарівними, тому що в них розповідається про незвичайні пригоди і подвиги героїв – сміливих, кмітливих і добрих людей. Вони піднімаються вище хмар, потрапляють у підземне царство, дістають живу і мертву воду. Їм допомагають килими-літаки, скатертини-самобранки, тварини й рослини. Що розмовляють. Ось чому герої чарівних казок завжди перемагають.
Творча робота в групах.
За зачином ( твердженням ) скласти текст-міркування.
1 група - ^ Здавна лисицю вважали найхитрішим звіром. ( Адже скільки про її кмітливість казок складено, скільки про винахідливість розказано! … Справді, хитрюща руда проноза.)
2 група – ^ Перші весняні квіти – підсніжники – цвітуть рано навесні і не пахнуть. Чому? ( В цей час ще сплять комахи у своїх зимових схованках. Якщо комашине царство спить, отже, квітам не потрібен запах, щоб приваблювати нектарних ласунів. Ось тому підсніжники не пахнуть. )
3 група – Кропива – дуже корисна рослина. ( …. )
V.Руханка.
VІ. Підсумок уроку.
Творча робота в парах.
За доказом і висновком дописати речення-твердження у тексті-міркуванні.
… ^ Рухатися необхідно протягом цілого дня. Зміцненню серця сприяють ранкова зарядка, спортивні ігри, прогулянки на свіжому повітрі, танці. Помірна фізична праця.
Рухатися треба якомога більше. Використовуй для цього кожну можливість. ( Рух – це життя. )
Рефлексія.
Я знаю … .
Я вмію … .
Я ціню … .
VІІІ. Домашнє завдання.
За твердженням скласти текст-міркування.
Хліб – усьому голова, тому що …
Урок 5
Тема: Розвиток мовлення. Складання усної розповіді за малюнком і опорними словами « У бібліотеці»
Мета: 1. Ознайомити з історією виникнення паперу, книгодрукуванням, познайомити з цікавинками про бібліотеку, вчити складати розповідь за малюнком і опорними словами.
2.Виховувати потребу систематично читати книжки, берегти їх.
3. Розвивати кругозір, усне мовлення.
Хід уроку
І.Організація класу.
- Відгадайте загадку.
На базарі їх не купиш,
На дорозі не знайдеш,
І не завжди на терезах
Їм ціну ти підбереш. ( Знання)
Без чого немає знань? (Без книжки. )
ІІ. Повідомлення теми і мети уроку.
Книги – морська глибина:
Хто в них пірне аж до дна,
Той, хоч і труду мав досить.
Дивнії перли виносить. ( І. Франко)
Пр які «двнії перли» говорить автор?
Як ще у вірші сказано про книги? ( Морська глибина )
Сьогодні поговоримо про книги, бібліотеки, навчимося складати розповідь.
ІІІ. Вивчення нового матеріалу.
Читання і аналіз висловлення Сервантеса ( іспанський письменник).
« Ні корабель, ні коляска, ні верховий кінь, ні твої власні ноги на дадуть тобі так глибоко і так далеко проникнути в чужі країни, як це робить добра книжка»
Як за допомогою книжки «проникнути в чужі краї»?
Робота з прислів’ями в групах.
Людина здавна шанобливо ставиться до книг. Народ склав багато прислів’їв і приказок про їх значення в житті людини.Декілька з них прочитайте, об’єднавши словосполучення двох колонок.
Книга вчить
Глибина у морі
Золото добувають із землі
а знання з книг.
як на світі жить.
мудрість – у книзі.
- Як ви розумієте зміст прислів’їв?
3. Хвилинка-цікавинка.
- « Книга вчить, як на світі жить» - каже народна мудрість.
Перш ніж набути сучасного вигляду, книга пройшла тривалий шлях свого розвитку.
У людини виникла потреба фіксувати свої думки, але не було в той час ані олівців, ні паперу. Тому люди писали на каменях, на стінах печер, письмо ж було малюнкове (піктографічне).
Пізніше писали на глині гострими паличками. Цеглинки з глини були важкі і незручні. Тому стали використовувати папірус. Книги з папірусу до сьогодні зберігаються у музеях світу ( найбільше у Британському музеї в Лондоні). Така книжка могла бути досить довгою ( до 40 метрів). Писати було зручно, але папірус швидко пересихав і ламався. Тому у Пергамському царстві почали використовувати для письма вичинені телячі шкіри. Оскільки першу таку книгу зробили в стародавньому місті Пергамі, то й назвали матеріал пергаменом, або пергаментом.
Слов’яни ж писали на дешевому матеріалі – на бересті. Виготовляли його з верхнього шару березової кори.
Папір, подібний до того, на якому ми пишемо, винайшов китаєць Чай Лунь у ІІ столітті нашої ери.
Спочатку книжки були рукописними і дуже розкішними. Сторінки прикрашали вишуканими малюнками, палітурки оздоблювали дорогоцінними каменями, виготовляли золоті або срібні закладки.
Початок книгодрукування в Україні пов'язаний з іменем Івана Федорова. У 1574 році у Львові вийшла перша друкована на Україні книжка» Апостол». Пізніше він надрукував і перший «Буквар».
4. Впр. 193 – в парах.
5. Творча робота. Впр. 194.
* Розгляд малюнка. Аналіз.
* Хвилинка-цікавинка.
- Де ж зберігають книги? Звичайно, у бібліотеках. Бібліотека – слово грецьке. У перекладі воно означає – книгосховище.
Перша бібліотека в нашій країні виникла в часи Київської Русі. Їїї створив Ярослав Мудрий.
Одна з найбільших бібліотек світу – Національна бібліотека конгресу США. Заснована вона у 1800 році. Її книжковий фонд налічує 40 мільйонів примірників.
Найменша у світі бібліотека розташована в індійському місті Амрістаре. У ній … одна книжка.
Найбільша бібліотека на Україні – Національна бібліотека України ім.. В. І. Вернадського. Заснована у 1714 році.
* Читання слів і виразів вправи. Складання з ними речень.
* Бесіда про будову тексту.
* Складання розповіді «У бібліотеці» - в групах.
ІV. Руханка.
V. Підсумок уроку.
1. Гра « Склади вірш»
^ Мав Сашко гарну книжку,
Кинув раз її … ( під ліжко).
Де лежала бідна книжка,
Пробігала сіра … ( мишка).
Стала мишка книжку гризти,
Стала мишка книжку … ( їсти).
Звідкись взявся їжачок,
Він був весь із … ( колючок).
Він прогнав зубасту … ( мишку) –
Врятував нещасну … ( книжку ).
Слава, слава … ( їжачкові),
Сорм же кому? ( Сашкові).
2. Читання і аналіз вірша.
^ Два дружки
Вели розмову два дружки:
- Я хочу лікувать книжки!
Візьму я клей, візьму папір
І стану лікарем, повір.
- Я лікар теж – тобі скажу,
Та все роблю без клею,
Я просто книжку бережу,
Дружити вмію з нею. ( І. Гребенюк)
VІ. Домашнє завдання.
Впр. 195.
Урок 6
Тема: Розвиток зв’язного мовлення. Письмовий переказ тексту «Синичка» за складеним планом.
Мета: 1. Удосконалювати навички учнів переказувати текст; вчити записувати переказ, використовуючи абзаци.
2.Виховувати любов до рідної природи,зокрема, до пташок, бажання їм допомагати.
3.Розвиватинавички усного і писемного мовлення, збагачувати словниковий запас.
Хід уроку
І. Організація класу.
- Давайте усміхнемося один одному. З доброю усмішкою можна починати роботу. А урок наш незвичайний, бо до нас завітала гостя.
ІІ. Актуалізація опорних знань.
Відгадайте загадку.
Прилетіли гості.
Сіли на помості,
Без сокири, без лопати
Поробили собі хати ( Пташки)
Коли прилітають пташки?
А яка пора року зараз? (Зима)
Що сталося? Куди поділися птахи?
Чому більшість птахів відлетіла у вирій?
Які птахи і чому не відлетіли?
ІІІ. Повідомлення теми і мети уроку. Інтерактивна вправа « Очікування».
Сьогодні ознайомимося з життям пташок з приходом зими, навчимося переказувати текст « Синичка» і записувати його. Будьте уважні, спостережливі. Розвивайте свою увагу, пам’ять, творчість. Успіхів вам!
Чого очікуєте від уроку?
ІV. Вивчення нового матеріалу.
В гостях у синички( розгляд ілюстрацій).
Яка синичка?( маленька, невеличка, вертлява, співуча, ввічлива, жовтогруда, метушлива, грудки – жовтенькі з білою смужкою, крильця і голівка – синенькі, хвостик – зелений)
А тепер,синичко. Розкажи, як тобі живеться?
(Іграшка) ^ Скільки тут пташок співало,
Веселилося щодня,
Коли сонце пригрівало
І літала комашня.
Кожний кущик, кожну гілку
Обсідали залюбки,
Щоб не шкодили ніскільки
Їм зажерливі жуки.
Сили в крильцях не жаліла
Кожна пташка – ой-люлі,
І комах, і гусінь їла
На зеленому гіллі.
А тепер кругом зима –
Ні комашечки нема. (Стасюк М. )
Хвилинка-цікавинка.
Синиця – невелика за розміром пташка. Вона має жовтувато-зелену спинку, жовтий животик з широкою чорною смугою на грудях. Верхня частина голови, боки і шия блискучо-чорні, крила сірувато-блакитні. Хвіст у неї чорний. Довжина тіла сягає 13-16 см.
^ Живляться синиці комахами та їх личинками,насінням дерев, ягодами. Люблять м'ясо та сало, якими їх підгодовують люди.
Синиці – корисні птахи. Цілий рік знищують вони у лісах та садах комах-шкідників.
Продовження гостювання у синиці.
^ Не чути свисту-щебету
У нашому саду.
Невже звикать до шепоту
В пташиному роду?!
Давайте обміркуємо, обдумаємо все.
Ми лихо прорахуємо,
Що нам зима несе.
Мені ж оце ввижалися
Не лиш морози злі,
А й друзі, що зосталися
У птахів на землі. ( Головко З. )
Чим ми можемо допомогти пташкам взимку?
Робота над переказом.
Читання тексту, його аналіз.
Синичка
Наступила красуня-зима. Земля вкрита білим снігом. Дерева в саду стоять голі.
Одного разу на яблуневій гілці Василько побачив маленьку пташку. Це була синичка.
На згадку хлопчикові прийшла дідусева розповідь про друзів саду. Серед них чи не перше місце належить синичкам. Вони однією сім’єю можуть очистити від шкідників до п’ятдесяти яблунь. Якщо в саду поселилися синички, ніяких ядохімікатів не потрібно. Синички самі збережуть сад від шкідників. (66сл.) ( З журналу)
Як змальована зима?
Чому зиму називають красунею?
Чому синичок називають друзями саду?
Доберіть до слова « друзі» синоніми. ( Товариші, приятелі, подруги)
Яких птахів – друзів саду ви ще знаєте7
Подумайте, чи підійде прислів’я « Де пташки – там гинуть комашки» до змісту цього оповідання?
Робота над будовою тексту.
Із скількох абзаців складається текст?
Про що розповідається в першому? Другому? Третьому?
За допомогою скількох речень описано зиму?
Складання плану.
Який заголовок можна дібрати до першого абзацу?
Про що розповідається в другому абзаці? В третьому?
Чи можна абзаци розглядати як окремі частини оповідання?
Складемо план.
Красуня-зима.
Синичка на гілці.
Розповідь дідуся.
Синички – рятівниці саду.
Орфографічна підготовка.
Слова « земля, зима» замініть так, щоб ненаголошені голосні [е,и] стали наголошеними.
Перевірте правопис слова «синичка» за орфографічним словником.
Поясніть правопис слів « сім’єю, п’ятдесят».
Усний переказ за планом. ( 2-3 учні)
Письмовий переказ.
V. Руханка.
Вчитель: - Я – Мороз, я стужу все.
І старе. І молоде!
^ Я вас зараз перейму.
Руки й ноги припечу!
Діти: - Ото лютий дідуган! ( Помахують пальчиком)
А ми всі підемо в тан. ( Кружляють)
^ То навприсядки ногами, ( Присідають)
То на вітряки руками. ( Колові рухи руками)
Станем тупати, скакати,
Дріботіти, танцювати.
І до себе – го-го-го! ( Повороти головою)
Приступити не дамо. ( Я. Морська)
VІ.Підсумок уроку.
Гра « Назви птахів на « с». ( Соловей, сорока,сова, сойка, сокіл, синиця, снігур.)
Бесіда.
Як називається переказ?
Чим сподобався?
Що нового дізнались?
Що можемо пообіцяти птахам?
Ось обіцянка поета:
Ніколи не зробимо шкоди
Ми пташці у ріднім краю.
Нехай заселяють природу –
Співають для нас у гаю.
Ми – друзі і вірні, і щирі,
Бо ми бережем повсякчас
Пташок, що літають у вирій,
І тих, що зимують у нас. ( Стасюк М.)
VІІ. Домашнє завдання.
Скласти усний опис пташки ( за вибором)
Урок 7
Тема: Розвиток мовлення. Усний твір з попереднім складанням плану « Зима».
Мета: 1. Удосконалювати навички усного мовлення, вчити фантазувати, бачити прекрасне у навколишньому середовищі, складати усний твір на задану тему.
2.Виховувати естетичні почуття.
3. Розвивати уяву, спостережливість, вміння передавати побачене художнім словом.
Хід уроку
І. Організація класу.
ІІ. Повідомлення теми і мети уроку.
Загадка. ЇЇ аналіз.
Сніг на полях. Лід на річках.
Віхола гуляє. Коли це буває? ( Зимою)
Повідомлення вчителя.
Наше завдання – навчитись за допомогою художнього слова передавати красу рідної природи.
ІІІ. Вивчення нового матеріалу.
Милування природою.
Зима – чудова пора року. Про неї пишуть поети, складають музику композитори, малюють картини художники. Сьогодні і ми постараємось розказати про красу зими. Але спочатку проаналізуємо твори відомих людей.
Розгляд і аналіз картини Антона Шпільчака « Зима».
Слухання і аналіз музики П. І.Чайковського.
Читання і аналіз вірша Л. Первомайського» Срібні дерева»
Срібні дерева,срібне гілля,
Сріблом пухнастим вкрита земля.
^ Срібні у синьому небі хмарки,
В срібних наметах срібні стежки.
Срібний-пресрібний ліс приберіг
Білочці срібній срібний горіх.
З чим поет порівнює дерева, хмари, сніг, землю?
Робота над образними висловами.
Послухайте загадку.
Ніжна зірка сніжно-біла
На рукав згори злетіла.
Поки ніс її сюди –
Стала краплею води. (Сніжинка)
Яка сніжинка?
Чи завжди сніг білий?
Коли сніг буває: Він ще довго голубів –
Застиг у сонній мрії.
Ось небокрай почервонів –
І він вже рожевіє. ( Вранці)
Як тільки сутінь настає,
Ліхтарики мигають,
Він фіолетовий стає
І таємничо сяє.( Ввечері)
Спочатку він міцний і білий,
Та коли сонце припікає,
Він враз слабкішає, жовтіє,
Чорніє, тане і тікає. ( У відлигу)
Якого кольору може бути сніг?
Назвіть ознаки снігу. ( Холодний, блискучий, розсипчастий, лапатий, зірчастий, колючий, м’який, сипкий, липкий, дірчастий, пізній, іскристий, свіжий, ранній, несподіваний, глибокий, мокрий, пухнастий … )
Які ознаки головні? Чому?
Чому зиму інколи називають сивою?
Який колір неба взимку?
Отже, зима не безбарвна, вона має багато кольорів. А які звуки ми чуємо взимку?
Який голос у зими – тихий чи голосний? Від чого це залежить?
Безмежна тиша навкруги –
Ні голосу, ні шуму …
На все навіяли сніги
Якусь глибоку думу. ( О. Олесь)
Яка зима О. Олеся?
Але ж зима, як ви сказали, може бути і голосною. Голос її страшить. Чи чули ви, як вітер рвучко піднімає сніг, гонить його по землі? Що це починається? ( Хурделиця)
Доберіть синоніми. ( Віхола, завія, завірюха … )
Доберіть слова, які характеризують таку погоду. ( Вітер виє, стогне, плаче, співає, голосить, ридає … )
Якого настрою надає природі хуртовина? (Тривожного, занепокоєного, схвильованого, погрозливого, бентежного, зловісного, ворожого … )
Ми створюємо образ зимової краси, підкреслюючи її вдачу. Дайте характеристику зимової краси, продовживши ряд: сувора, стримана, застигла … ( запорошена, заціпеніла, велична, казкова, зачарована … )
Пограємось у гру »Додай свої слова»
Закружилися сніжинки,
Як веселі … ( пушинки, комашинки),
Наче зграї білих мух,
Як м’який холодний … (пух).
Все навколо ніби в … ( казці, блискавках, самоцвітах)
Може, то й для мене зокрема,
^ Білі-білі рушники на вітах
У саду розвішала зима?
Квітка блакитна, як … ( озеро чисте, очі дитини, море безкрає)
Що їй метелиці, що хуртовини?
Вітрів і снігів не боїться вона,
Знає: уже на порозі весна!
Робота над будовою тексту, складання плану.
Згадайте, з яких частин складається текст?
Про що може розповідатись у кожній частині нашого тексту?
Складемо план.
Прийшла зима.
Зимова природа.
Небо взимку.
Люба зимонько!
4. Робота в групах. Складання розповіді «Зима».
Зима
Білокоса чарівниця-зима прилетіла на білому коні у Карпати.
Торкнулася подихом верхівок дерев і кущів. І заіскрилися на них кришталеві шати, срібні мережані пишні сукні. Землю вкрила теплою ковдрою дрімають замріяні гори.
Надворі пахне морозом. У висок
еще рефераты
Еще работы по разное
Реферат по разное
Возненко Олена Миколаївна, вчитель французької мови сзош I-III ступенів №13 з поглибленим вивченням французької мови м. Білої Церкви Тема. Всесвітньо-історичне значення Великої французької революції Тип урок
17 Сентября 2013
Реферат по разное
Пендикова Галина Михайловна Тальменка 2006 Проект урок
17 Сентября 2013
Реферат по разное
Орієнтований план І методи проведення уроку Організаційний момент 0,5 хв. Актуалізація опорних знань учнів (фронтальне опитування, вибірковий диктант) 5хв. Мотивація навчання школярів 1,5 хв
17 Сентября 2013
Реферат по разное
«На выставке декоративно-прикладного искусства»
17 Сентября 2013