Реферат: Уроки 8 Громадсько-політичне життя у 30-ті рр. XX ст. Мета
Уроки 8-9. Громадсько-політичне життя у 30-ті рр. XX ст.
Мета: - спираючись на знання учнів з тем «Сталінська індустріалізація» та «Сталінська колективізація», встановити причини кардинальних змін у структурі українського суспільства наприкінці 30-х рр.; подати картину соціальної структури суспільства;
продовжувати формувати в учнів уміння аналізувати, порівнювати, робити висновки й узагальнення;
розкрити антилюдську сутність тоталітарного режиму; прищеплювати відповідальність за збереження історичної пам'яті й поваги до людини.
^ Основні поняття: соціальна структура суспільства; соціальна група; оргнабір; урбанізація; номенклатура; соціальна піраміда.
Обладнання: діаграми, таблиці, ілюстративні матеріали, історичні документи, мультимедійна дошка.
^ Тип уроків: уроки-дослідження.
Очікувані результати
Після цього уроку учні зможуть:
визначати соціальну структуру суспільства;
характеризувати ознаки повсякденного життя українців у 30-ті роки;
давати визначення радянській тоталітарній системі;
висловлювати власне ставлення до репресій 30-х років;
узагальнювати здобуту інформацію
Хід уроків
I. Організаційний момент
II. Актуалізація опорних знань і умінь
Евристична бесіда:
- Подумайте, чому тема нашого уроку носить саме таку назву?
- Чим і як пов'язані між собою форсована індустріалізація і суцільна колективізація?
- Чи вплинули ці процеси на склад населення СРСР (УСРР)? Якщо вплинули, то як саме?
^ Ш. Мотивація
Сталінська модернізація привела до кардинальних змін у суспільстві. З’явились нові соціальні категорії: службовці, кустарі, колгоспне селянство. Змінився життєвий рівень населення. Безсумнівний прогрес освіти, охорони здоров’я поєднувався з консервацією матеріального благополуччя, а часто із його реальним зниженням. Поступово набрав силу і затвердився радянський тоталітарний режим, що характеризувався масовими репресіями, порушенням прав людини, зміцненням особистої влади Й.Сталіна.
Отже, проголошені соціальні права були переважно декларативними, виконували роль ідеологічного прикриття справжнього стану речей.
ІУ. Сприйняття та усвідомлення навчального матеріалу
^ 1.Зміни в соціальній структурі суспільства
Демонстрація таблиць, що використовуватимуться протягом уроку на мультимедійній дошці
Чисельність населення України Таблиця 1
Чисельність населення України
Рік
Населення
(млн. чол.)
У т. ч. у % до населення
У містах
На селі
1913
35,2
19
81
1922
26,2
20
80
1939
40,5
34
66
^ Соціальні групи в Україні (%) Таблиця 2
Категорія працюючих
1928
1939
Робітники і службовці, з них робітники
17,3 6
50,2 33,7
Колгоспне селянство і кооперовані кустарі
78,1
—
Колгоспне селянство, селяни-одноосібники
47,2
2,6
Куркулі, непмани
4,6
—
У співбесіді з учнями розглядається визначення поняття «соціальна структура суспільства» (це притаманний певному суспільству спосіб виробництва, поділ праці, взаємовідносини класів, соціальних груп і верств суспільства).
^ Самостійна робота
Робота з підручником: прочитати матеріал підручника про паспортизацію і відповісти на ряд запитань:
Чому селяни не отримували паспортів ?
Що таке оргнабір?
Як ви гадаєте, чому найбільше селян вливалося у вугільну промисловість?
(Там переважала ручна, важка і малокваліфікована праця.)
Учитель: цікавим є питання про зростання питомої ваги жінок у складі робітничого класу. У 1928 р. вони складали 24 % всіх робітників і службовців, у 1933 р. - ЗО %, а у 1940 р. -39 %.
- Чому, на ваш погляд, держава цілеспрямовано збільшувала масштаби використання жіночої праці? (Щоб скористатися додатковим ресурсом робочої сили.)
Замість дореволюційного розшарування селянства (наймити, бідняки, середняки, куркулі) сформувалася зовні єдина соціальна група — колгоспне селянство. У 1939 р. воно складало майже половину населення республіки.
Робота з таблицею 2. Сільське населення значно зменшилось внаслідок «розкуркулення», драконівської хлібозаготівельної політики, голоду та репресій. Демографічна ситуація була катастрофічною. Так, якщо 1927 р. у сільській місцевості народилося 650 тис. дітей, то у 1935 р. — лише 80 тис.
Ще одним явищем, спричиненим індустріалізацією, став швидкий процес урбанізації.
Діалогічна бесіда:
- Згадайте, що таке урбанізація?
- Як у процентному відношенні змінилася кількість міського населення з 1922 по 1939 р., виходячи з даних таблиці 1?
- Хто такі службовці?
- Як зріс цей прошарок з 1928 по 1939 р.? (Таблиця 2)
- Чим пояснити таке різке зростання цієї категорії населення ?
^ 2. Життєвий рівень населення
Випереджаюче завдання: надається слово учням, які підготувати інтерв'ю з рідними та знайомими щодо життєвого рівня населення у 30-ті рр.
Демонструються фотографії
Фото 1.Соловки
Фото 2. Тюремна вишка
Фото 3. Колона арештантів входить у браму Соловецького монастиря
Фото 4. Ув'язнені працюють на будівництві Біломорканалу
Фото 5. Ув'язнені на будівництві Біломорканалу
У чому ж виявилися особливості життя населення у 30-ті роки?
Завдання виконується методом «Дерево рішень», яке після відповідей учнів має такий вигляд :
• склався, а потім набув непорушного принципу так званий залишковий підхід до проблем соціальної сфери і рівня побуту;
• головна увага приділялася капітальному будівництву, нарощуванню випуску і вдосконаленню техніки, забезпеченню всім необхідним армії;
• колгоспники не мали відпусток, не отримували виплат за лікарняними;
• майже ніхто не отримував пенсій.
Отже, проголошені соціальні права були переважно декларативними, виконували роль ідеологічного прикриття справжнього стану речей.
^ 3. Зміцнення тоталітарного режиму
- Чому Й. Сталін зміг опинитися на вершині соціальної піраміди Радянського Союзу? Пригадайте з курсу всесвітньої історії.
Методом «Вільний мікрофон», формулюються основні причини:
- перемога в економічній сфері командно-адміністративного управління;
- відсутність у країні демократичних традицій суспільного життя;
- перетворення ВКП(б) на провідну силу суспільства;
- зрошення партійного й державного апарату на засадах особистої відданості вождю;
- різке зниження інтелектуального рівня керівництва партії і країни, брак політичної культури;
- відчуження людини від управління справами суспільства;
- постійний жорсткий терор проти всіх груп населення як найдійовіший засіб підтримки режиму одноосібної влади.
^ 4. Масові репресії
Учитель: Україною прокотилося три хвилі масових репресій.
Перша - 1929-1931 рр. («Шахтинська справа», розкуркулювання, масові депортації;
Друга - 1932-1935рр. (Голодомор, вбивство С. Кірова, процес над «Московським центром».)
Третя - 1936-1938 рр. (Репресії серед членів партії та армії.)
У другій половині 1937 р. до Києва були направлені М. Хрущов і М. Єжов з метою проведення чистки серед членів КП(б)У від «ворогів народу». З січня 1938 р. М. Хрущов почав виконувати обов'язки першого секретаря ЦК КП(б)У. Під репресії потрапляли не тільки рядові комуністи, а й керівники КП(6)У. З 11 членів Політбюро ЦК загинуло 10. Зі 102 членів і кандидатів у члени ЦК репресовано було 100. До червня 1938 р. було заарештовано 17 членів української РНК. У сталінській «м'ясорубці» загинули Х. Раковський, С, Косіор, П. Любченко, В. Чубар та ін.
Робота з історичним документом: (роздається )
Характеризуючи уроки «шахтинської справи», Л. Каганович підкреслював: «Навіть і до чесного спеца (спеціаліста із числа старої інтелігенції) слід виявити певний мінімум недовіри» адже спец все-таки не комуніст, не революціонер, не пролетарій і звихнутися йому дуже легко. Він недостатньо вболіває за господарство. Для того, щоб спец був чесним, потрібно завжди з ним працювати так, щоб господарник певною мірою мав до нього недовіру. Ця недовіра не повинна різко впадати в очі. Але спец повинен відчувати, що до його праці ставляться критично, тоді він працюватиме чесно».
Аналізуючи документ, учні висловлюють свої думки з приводу того, чи підтримують вони думку історичного діяча; наводять аргументи на користь власних поглядів.
Випереджаюче завдання: розповіді учнів про „Великий терор” 30-х років ( ГУЛАГ...тощо)
^ 5. Сталінська Конституція
Учитель: напередодні «Великого терору», 5 грудня 1936 р. було прийнято Конституцію СPCP, яку називають «сталінською». Вона закріпила «перемогу соціалізму в СPCP”, встановлювала більш демократичну виборну систему. У січі 1937 р. було прийнято й нову Конституцію УРСР, яка відтепер почала офіційно називатися Українською Радянською Соціалістичною республікою (УРСР).
Інформаційна хвилинка „Конституція УРСР 1937 року – основні положення”
^ V. Узагальнення та систематизація знань
Бесіда:
- Яка інформація сьогодні на уроці вас вразило найбільше? Відповідь обґрунтуйте.
У другій половині 30-х pp. XX ст. в СРСР (УРСР ) остаточно встановився тоталітарний режим, який характеризувався зміцненням і особистої влади Сталіна, масовими репресіями, порушенням прав людини.
VI. Домашнє завдання
1. Опрацювати матеріал підручника.
2.Учні, об’єднані у групи: «аналітиків», «критиків», «культурологів», «літературознавців», «мистецтвознавців», вони готують додатковий матеріал , творчі роботи про внесок у розвиток культури таких діячів, як: М. Грушевський, В. Винниченко, М. Скрипник, М. Зеров, Т. Осьмачка, В. Сосюра.
еще рефераты
Еще работы по разное
Реферат по разное
Урок. 7 класс Тема: Франция. Германия
17 Сентября 2013
Реферат по разное
Первой Государственной Думы 27 апреля 1906 года Государственная Дума Федерального Собрания Российской Федерации выступила с инициативой проведения для обучающихся 10-11-х классов открытого урок
17 Сентября 2013
Реферат по разное
Урок по русской литературе 4 и 2кл. Тема: Александр Иванович Куприн «Барбос и Жулька»
17 Сентября 2013
Реферат по разное
Метеороиды солнечной системы главный пояс астероидов
17 Сентября 2013