Реферат: Урок географії, 6 клас


Урок географії, 6 клас. Із досвіду роботи вчителя

Аркадієвєцької ЗОШ І – ІІ ст..

Гладинюк Світлани Володимирівни

вища категорія, звання «Старший вчитель»


Тема: Будова земної кори та її склад: мінерали та гірські породи.

Типи земної кори.Ця адреса електронної пошти приховується від різних спамерських пошукових роботів. Щоб побачити її потрібно активувати Ява-скрипт.

Мета:
- сформувати в учнів поняття про мінерали та гірські породи, із яких складені внутрішні шари Землі, формувати в учнів науковий погляд на будову Землі.

розвивати уміння розрізняти за зовнішніми ознаками різні за походженням гірські породи та мінерали; розвивати географічне мислення, інтерес до географічних знань;
- виховувати почуття дбайливого ставлення до надр Землі;

^ Тип уроку: Урок вивчення нового матеріалу.

Використані методики: групова форма роботи, мозковий штурм, дидактичні ігри: «Географічне доміно», «Знавці карти» , «Впізнай материк» та ін..

Обладнання : фізична карта півкуль, атласи, колекції гірських порід, картки для роботи в групах, тестові завдання, географічне доміно.

Структура уроку.

Організаційний момент.------------ --------------------------- 1 хв.

Актуалізація опорних знань і умінь учнів------------------- 6 хв.

Мотивація навчальної та пізнавальної діяльності учнів - 2 хв.

Вивчення нового матеріалу ------------------------------------ 20 хв.

Закріплення нових знань і умінь -------------------------------10 хв.

Підсумок уроку -------------------------------------------------- 5 хв.

Домашнє завдання------------------------------------------------ 1 хв.


І. Організаційний момент. (рефлексія)


Дзвоник щойно пролунав,

Нас до класу він зібрав -

Труд наш знову починаєм,

Тож успіхів побажаєм!

Атмосфера розуміння

Хай сусідить із умінням!

Ну ж сусідам усміхнімось

І до справ своїх берімось!


ІІ,Актуалізація опорних знань.


Вчитель: -Діти, ми почали вивчати нову велику тему, до речі згадайте, що це за тема ? ( ЛІТОСФЕРА)

Для того, щоб поновити ваші знання, я пропоную відгадати вам географічні загадки.

^ Уявіть і поміркуйте:

Земля так схожа на яйце:

Жовток, білок і шкаралуща,

Хто ж зніс його, прикрив крильцем

В безодні світу, вічно сущій?

А може, сонце золоте

То є рудесенькая квочка?

А у Землі-яйці росте,

Можливо, син її чи дочка?

^ Про які частини внутрішньої будови Землі ці загадки?

1. В глибині воно яріє,

Очевидно, червоніє.

Підставляє всім плече,

І пече, пече, пече...

Словом — як жовток в яйці,

Та не втримати в руці.

я

д

р

о

2. Дивина напівміфічна:

Отака собі... пластична

Водночас вона тверда,

Хоч тече, немов вода,

Бо розжарена страшенно

Всі це знають достеменно


м

а

н

т

і

я



3. У яйця є шкаралуща,

Шкіра різна всюдисуща

Ну а ця — праматір всіх

І не знати її гріх!


з

е

м

н

а

к

о

р

а




Про які оболонки Землі йдеться у цих загадках?

З неї в квітні трави пнуться,

Десь потоки магми рвуться.

І стрясають сили злі,

Що таяться у Землі


л

і

т

о

с

ф

е

р

а



2. Легенька, прозора, не помічається

Як називається?


а

т

м

о

с

ф

е

р

а




Зеленіє і квітує,

Тихо, лагідно воркує,

Над нектарами гуде,

По шляхах життя іде,

З грунту на поверхню рветься

Як це диво в світі зветься?


б

і

о

с

ф

е

р

а




Голубіє, зеленіє,

Чи безоднею темніє,

Густо падає дощем.

Як це диво світу звем ?


г

і

д

р

о

с

ф

е

р

а




Є усе в ній для життя:

Ліс і річка, поле й море,

Вітру страдницьке виття,

Людські радість, щастя, горе.

Словом все, що кожну мить

Свічкою життя горить.



г

е

о

г

р

а

ф

і

ч

н

а




о

б

о

л

о

н

к

а



ІІІ. Мотивація навчальної діяльності.


Вчитель: Ми продовжуємо працювати і я пропоную Вам розгадати ще декілька загадок :
(Розгадування: глина , вапняк, вугілля, торф, крейда, сіль.)


Мене знали в віки давні,

Знають мене й нині

Бо служу я людям справно

Й називаюсь…( глина)


Не твердий, та корисний

Мене знає всяк

В морі я родився

Звуть мене …( вапняк)


А без мене піч не гріє

ТЕС мовчить, директор мліє

В шахтарів нема зарплати

Й електрики ніде взяти… (вугілля)


Як мене у землю кинеш ,

Від голоду не загинеш,

Бо від мене — так і знай

Значно вищий урожай…( торф)


Колір білий маю

Всіх у школі знаю

Пишу все гарно й чітко,

Боюся лиш ганчірки…( крейда)


Біла смерть, —кажуть про мене одні,
Білим золотом звуть мене інші
Та казка скаже, як за мене царі
Віддавали багатства свої…( сіль)

Вчитель: З поставленим завданням Ви впоралися.

Подивіться уважно на ці назви й скажіть, чи не нагадують вам вони щось з попередніх курсів;

Чим вони є ,і. що ви про них знаєте ?

(Діти здогадуються, що це корисні копалини)

Вчитель: Так це корисні копалини.

Пригадайте що ви про них знаєте?ь

Чи можна назвати їх гірськими породами та мінералами ?

Розповідь учителя:

З раннього дитинства, ступаючи по Землі, Ви натрапляєте на камінці, часом навіть не помічаючи їх. Каміння, це теж, не що інакше, як мінерали та гірські породи, із яких складається земна кора.

^ З ними ми й познайомимось сьогодні на уроці.
 
ІV. Вивчення нового матеріалу.

Оголошення теми, мети та завдань уроку.
Мета нашого уроку:
- Визначити що таке мінерали, що таке гірські породи та яке походження мінералів та гірських порід.
- Ознайомитися з колекцію гірських порід та мінералів.
- Визначити, що таке корисні копалини та на які групи вони поділяються?

Вчитель:
Пригадайте, будь – ласка, добре відому Вам казку про «Алібабу та 40 розбійників».

А також згадаємо такий епізод: «Печера… заплющте на хвилину очі й уявіть собі її .

- Що ви там бачите? ( Відповіді учнів).

- Ви бачите внутрішню будову нашої Землі , її мінерали та гірські породи.

Щоб добре засвоїти нову для Вас тему, ми проведемо дослідження, а допоможе нам у цьому підручник, карти і атласи, та виставка мінералів.


^ 1.Мінерали та гірські породи

(Робота з текстом підручника — фронтально).

( §18 – познайомитися з визначенням понять «мінерали» й «гірські породи» та підібрати до них приклади).

^ 2. Походження мінералів та гірських порід .

Прийом «Творча лабораторія». (Робота в парах : кожна пара учнів - один із типів гірських порід та мінералів)

1) Вивчити умови утворення гірських порід та мінералів і результати занести в таблицю, що є узагальненням спільної роботи.

^ Гірські породи

Магматичні


Осадові

Метаморфічні

Умови утворення










Приклади











2) Із загальної колекції відібрати необхідні зразки.
Фізкультхвилинка (муз пауза)

Фіззарядку для ледачих

Розпочнемо, друзі з вами:

Сядьмо прямо, руки в боки,

Похитаймо головами.

Підніміть угору руки,

Уперед їх простягніть

Потім голову до рук
Нижче кілька раз нагніть.

Повели плечима вправо

Повели плечима вліво.

Працювати готові знову

Наші розум, руки, тіло!

^ Продовжуємо нашу роботу, наступне завдання:
4.Корисні копалини.

Прийом «Проблемне питання» .

Поміркуйте, яким чином та в яких галузях діяльності люди можуть використовувати гірські породи й мінерали?

«Дерево розв'язань» — відповіді на проблемне запитання, обговорення та перехід до поняття «корисні копалини».

Цікавинки:

* Найвищий діючий вулкан Європи — Етна (3323 м) є справжньою природною копальнею: під час виверження в 1983 р. щодня з надр Землі надходило 2,5 кг золота, 9 кг срібла, а також багато цинку, олова ртуті,

* Вулкан Ґалерас в Колумбії під час виверження щодоби «випльовує» близько півкілограма золота. Він посідає перше місце у світі серед вулканів - «виробників» цього благородного металу, але розкидає золото на велику відстань, що робить його видобування економічно невигідним,

* Вулкан Ебеко, що діє на Курильських островах, можна порівняти з металургійним заводом. Річка Юр'єва, що витікає з розщілини в ньому, за добу виносить з його надр вглиб океану 35 тонн заліза та 60 тонн алюмінію.


^ V. Закріплення нових знань і умінь

«Географічне доміно»


(Учні отримують картки, на яких написано визначення та пояснення. Вони повинні скласти замкнуте коло, яке складається з запитання і відповіді)


Однорідні тіла, які складаються з однієї речовини називають:

мінералами

Сполучення кількох мінералів, або скупчення у великій кількості одного в земній корі називають:

гірськими породами

Гірські породи за походженням бувають:

магматичні,метаморфічні, осадові

Гірські породи, що утворились при застиганні магми:

магматичні

Граніти та лабрадорити належать до гірських порід:

магматичні

Гірські породи що утворились під дією повітря, води, живих організмів називають:

осадовими

Гірські породи, що утворились в результаті метаморфізму:

метаморфічні

Мармур належить до гірських порід :

метаморфічних

Вапняк належить до гірських порід:

осадових

Мінерали та гірські породи , які використовує людина називають:

корисними копалинами

Корисні копалини поділяють на групи:

рудні, паливні, нерудні

У земній корі налічується мінералів близько:

3000


Хвилинка гумору( сценка)

Які корисні копалини є у вашій місцевості?

Картопля, морква, буряк, — відповідає Юрко. (За 3. Друзем)

- А які на вашу думку гірські породи та мінерали зустрічаються на нашій місцевості: піски, глини , вапняки, солі.

^ Гра. «Знавці карти»

Гра. Спочатку вибираємо «крок» — відрізок, який будемо використовувати під час гри. Потім я називаю сторони горизонту, а учні виконують малюнок.


Наприклад:




Північ.

Схід.

Південь.

Захід.

Північ.

Північний схід.

Південний схід.

Гра «Материки очима дітей»


Пропоную учням, відгадати контури материків на малюнках, і даю завдання виконати вдома свої малюнки материків.

(Під час виконання цього завдання учні демонструють свою індивідуальність, художні здібності, фантазію, своє бачення світу. Це ви­кликає позитивні емоції, розвиває любов до предмета й дає можливість кожній дитині проявити себе)


VІ.Підсумок уроку:
- визначення найактивніших учнів та оцінення;
- чи сподобався вам урок?
- Як на вашу думку, чи досягли ми мети нашого уроку?


VІІ. Домашнє завдання
1. Опрацювати параграф 18.

Допитливим: підготуйтувати повідомлення: «Використання гірських порід та мінералів»;

Спробувати зробити власну колекцію мінералів та гірських порід.
еще рефераты
Еще работы по разное