Реферат: Уроку: комбінований


Обласний інститут післядипломної освіти вчителів


Розробка уроку із зарубіжної літератури на тему:





Підготувала:

Учитель зарубіжної літератури

Уманської загальноосвітньої школи І-ІІІ ступенів №3

Уманської міської ради Черкаської області

Завальна Маргарита Юріївна


Черкаси – 2008

Тема. Культура та література доби Відродження

Мета: дати загальну характеристику доби Відродження; розкрити суспільно-історичні передумови зародження нової культури, її гуманістичний пафос; ознайомити з творчістю титанів доби Відродження; розвивати вміння виступати з повідомленнями; виховувати інтерес до епохи Ренесансу та естетичні смаки.

Тип уроку: комбінований.

Обладнання: портрети письменників доби Відродження, виставка книг

(Ф. Петрарка, Дж. Боккаччо, М. Сервантес, В. Шекспір), репродукції картин та фотографії скульптур митців епохи (Леонардо да Вінчі, Мікеланджело, Рафаель, Тиціан та ін.).

^ Хід уроку

I. Актуалізація опорних знань

— У розвитку європейської культури було кілька періодів. Однією з визначних епох є доба Відроджен­ня. Минулого року ми вже зустрічались з цим термі­ном. Що ж він означає? Чому ця доба має таку назву?

— Кого з представників цієї доби ви можете назва­ти?

— Які головні ідеї Відродження?

— Які з них були проголошені Данте у «Боже­ственній комедії»?

^ II. Оголошення теми, мети уроку

Сьогодні ми докладніше розглянемо цю цікаву епо­ху, познайомимося з найвидатнішими її представниками.

III. Сприйняття навчального матеріалу

1. Словникова робота.

Відродження (Ренесанс) — епоха бурхливого розвитку та піднесення культури у країнах Західної Європи з 2-ї половині XV ст. до середи­ни XVII ст.

Гуманізм (від лат. Ното — людина, Нитапиs — людський) — світосприйнят­тя, яке визнає центром світобудови людину як частину природи, найдосконаліший її витвір.


2. Лекція вчителя.



"Кожна людина - дитя своїх справ", ці слова письменника епохи Відродження Сервантеса так само актуальні сьогодні, як і багато років тому, в XVI сі, коли вонибули написані. Протягом понад двох століть, з середини XIV от. до початку XVII сі, у країнах Західної Європи відбувався про­цес поступової кризи й розпаду феодалізму, зумовлений пере­ходом європейського суспільства до нової, соціально-економічної формації. Цей період відомий в історії під назвою доби Відродження, або Ренесансу (від франц. "розквіт").

Батьківщиною Відродження стала Італія, де рані­ше, ніж в інших європейських країнах, з'являється клас буржуазії. Це були енергійні, діяльні люди, заці­кавлені в розвитку техніки, суднобудівництва, море­плавання, у відкритті нових земель, що приносило нові ринки. Зростає інтерес до античного мистецтва, яке стає взірцем для наслідування.

Це був час первісного нагромадження капіталу, ліквідація феодальної монархії, виникнення великих централізованих дер­жав, формування націй та національних культур, бурхливого розвитку наук та виробничих сил.

^ Наукові відкриття: Ніколай Коперник довів, що земля є це центром Всесвіту, а лише однією з планет Сонячної системи; учений та письменник Джордано Бруно піднявся до ідеї п^о вічність та нескінченність світів, що то пригасають, то знову спалахують у безмежних просторах Всесвіту; 1492 р. Колумб відкрив Америку, а в 1519- 1522 рр. Магеллан здійснив подо­рож навколо Землі.

Література: Данте Аліг'єрі ("Нове життя", "Божественна ко­медія", трактати "Бенкет", "Про народну мову", "Про монар­хію"); Франческо Петрарка ("Канцоньєре"); Джованні Боккаччо ("Декамерон"); Франсуа Рабле (роман "Гаргантюа. і Пантагрюель"); Мігель де Сервантес ("Дон Кіхот"); Живопис:Леонардо да Вінчі ("Мадонна з квіткою", "МадоннаБенуа", "Мадонна Літта", "Мона Ліза", фреска "Таємна вече­ря"); Рафаель("Сікстинська мадонна"); Мікеланджело (статуя Давида, розпис стелі Сікстинської капели).

Значний переворот відбувся у філософії, яка прагнула пробудити творчу думку людини. Виникли нові моральні норми. Ідеалом стала всебічно розвинена людина, у котрої фізична краса і духовне багатство гармонійно поєднувалися.

Принцип вільного роз­витку особистості стає одним із головних принципів Відродження. А взагалі в основі культури цієї доби лежить принцип гуманізму, утвердження краси й гідності людини, її розуму та волі, творчих сил і мож­ливостей, високого призначення людини в процесі пе­ретворення світу.

У боротьбі проти церковного світогляду гуманісти спираються на зразки античної літератури та мистецт­во.

В античності їх приваблює життєрадісність, любов до людини, у статуях давніх богів вони бачать образ прекрасної, натхненної людини.

Можна впевнено стверджувати, що мистецтво Відродження. Цілком присвячене людині й боротьбі проти всього, що заважає її щастю.

Вот глыба камня. Сильними руками

Я высекаю человека в ней.

И оживает камень перед нами,

Сверкая теплим мрамором очей.

Це уривок із вірша поета XX ст. Йоганнеса Бехера про великого художника Відродження Мікеланджело. А закінчується він такими словами:

«Взгляни! Во мне раскрыт твой образ гордый!» — Пусть человеку скажет камень твердый...(Пер. Ю. Корнєєва)

«Гордий образ» людини — одне з величезних завою­вань Відродження.

Познайомимося ближче з титанами Ренесансу.

3. Повідомлення учнів про митців Відродження з переглядом репродукцій.

а) Леонардо да Вінчі (1452-1519) — художник, уче­ний, інженер, архітектор, скульптор, музикант і поет;

б) Великий та геніальний архітектор Рафаель Санті (1483-1520) та його «Сікстинська Мадонна»;

в) Геніальний скульптор, архітектор, художник, інженер, поет Мікеланджело Буонарроті (1475-1564);

г) Сандро Боттічеллі, Тиціан та ін.

4. Слово вчителя.

Формування гуманістичного світогляду сприяло роз­витку нової літератури, яка піддавала критиці фео­дальний устрій життя й водночас проголошувала ідеа­ли гуманістів. В історії літератури Відродження виді­ляють такі етапи:

— Раннє Відродження (XIV—XV ст.);

— Високе Відродження (90-ті роки XV ст. — перша третина XVI ст.);

— Пізнє Відродження (друга половина XVI ст.).




Давайте пригадаємо вже знайомих нам авторів та їхні твори, а також познайомимось із новими іменами.

5. Повідомлення учнів. (Клас у зошитах записує стислі висновки — характеристики творів).

а) Франческо Петрарка «Книга пісень». Сонети, присвячені Лаурі, — це перший зразок гуманістичної поезії, що розкриває найвитонченіші переживання за­коханого.

б) Франсуа Рабле «Гаргантюа та Пантагрюель». У романі висміюється схематична педагогіка, фанатизм і жорстокість релігійних чвар, державний устрій се­редньовічної Франції.

в) Джованні Боккаччо «Декамерон». Ця збірка но­вел дала поштовх розвиткові жанру новели в євро­пейській літературі. У книзі висміюється духовенство, утверджується право людини на щастя й радощі зем­ного життя.

г) Мігель Сервантес «Дон Кіхот». У романі вустами божевільного висловлюються демократичні ідеї, а в його вчинках виражені найвищі ідеї гуманізму доби Відродження.

^ IV. Підбиття підсумків уроку, оцінювання роботи учнів

— Чому епоха Відродження має таку назву?

— Чому митці зацікавилися культурною спадщи­ною античності?

— Які основні принципи ренесансного світогляду?

— Якою ми бачимо людину в мистецтві Відроджен­ня?

V. Домашнє завдання

1. Вивчити матеріал уроку за конспектом та підручни­ком (с. 57-61).

2. Індивідуальні завдання: підготувати повідомлення на теми «Англійський театр епохи Відродження», «Життєвий шлях Шекспіра».

3. Дослідницьке завдання для творчої групи: дослідити проблему, пов'язану з «шекспірівським питанням».

еще рефераты
Еще работы по разное