Реферат: Нітратна кислота та її властивості


Нітратна кислота та її властивості


Мета уроку: на прикладі нітратної кислоти поглибити знання учнів про властивості кислот та їх якіс­ні реакції; вивчити особливі властивості НМО3 та її значення в житті людини.

Обладнання: концентрована нітрат­на кислота, індикатори, колекції нітратів, мідь, Н2О4; таблиці «Ви­робництво нітратної кислоти» та «Виробництво амоніаку».

Хід уроку

І. Організаційний момент

Привітання, вступ до теми.


Учитель. Нітроген, ніби давнє бо­жество Янус, має два обличчя: мир­не та войовниче. З мирним його застосуванням пов'язаний урожай наших полів, оскільки чверть усього продовольства на нашій планеті здержують лише завдяки хімічним добривам.

Родючі грунти тримаються на трьох елементах — Р, К, N. але сполуки Нітрогену з грунту завжди вимива­ються швидше, і тому відновлювати їх теж слід у першу чергу.

Виробництво добрив гальмується дефіцитом енергії. За наявності де­шевої енергії стане можливим плазмохімічний спосіб одержання ніт­ратної кислоти прямо з повітря.

Нітратна кислота — головна по цін­ності сполука Нітрогену. Це і дже­рело добрив, і сировина для вироб­ництва пороху, вибухових речовин, одержання ряду інших кислот, а та­кож лікарських препаратів тощо. Ось така чудова нітратна кислота.

Наприкінці уроку ми повинні від­повісти на питання:

Чому нітратна кислота — найцін­ніша сполука Нітрогену?

Про які нові властивості кислот ми дізналися під час вивчення
нітратної?

Перш ніж ми перейдемо до безпо­середнього вивчення властивостей нітратної кислоти, давайте повто­римо вивчений раніше матеріал.

^ II. Актуалізація опорних знань

1. Робота за картками

а) Напишіть чотири рівняння, що описують способи одержання амоніаку.

б) Складіть рівняння реакцій, що характеризують властивості Ніт­рогену.

в) Напишіть три рівняння реакцій розкладання солей амонію: суль­фату, хлориду, карбонату.

г) Амоній гідрогенкарбонат вико­ристовується у процесі випікан­ня кондитерських виробів. На якій властивості цієї речовини це грунтується?

^ 2. Задача (на переносній дошці)

Скільки нітратної кислоти (за ма­сою) утворюється при взаємодії 69г нітроген(ІV) оксиду з водою?

З Nо2+ Н20 = 2НNO3+ N0

138 г 126 г

х = 63 (г)

^ 3. Експериментальна частина
(учнівський експеримент)

У трьох пробірках (№ 1, 2, 3) міс­тяться:

хлоридна кислота;

сульфатна кислота;

нітратна кислота.

Визначте за допомогою досліду, яка кислота в якій пробірці міститься.

Розв'язок

З кожної пробірки відлити проби, у кожну капнути ВаС12. Випав осад. Це — сульфатна кислота — Н2SО4.

Ва+2+SО2=ВаSО4

Взяти решту пробірок і додати до кожної розчин АgNО3. Випадає осад АgСl — це хлоридна кислота.

У третій пробірці залишилася НNO3 (за методом виключення).

^ 4. На дошці

а) Здійсніть перетворення: N2 -> NН3 -> N0 -> N02 -> НN03

б) Напишіть на дошці рівняння ре­акцій, в яку буде вступати нітрат­на кислота (ґрунтуючись на за­гальних властивостях кислот).

HNO3=H++NO3-

НNO3+Ме->?

2НN03 + СuO -> Сu(NO3)2+ Н20

2НNО3+Сu(ОН)2 = Сu(NO3)2+2Н2О

2НNО3 +СаС03 = = Са(NO3)2+Н20+СО2

III. Фронтальна бесіда

Дайте визначення класу кислот
з точки зору теорії електролітич­ної дисоціації (рівняння).

Як саме класифікують кислоти:

одноосновні(приклад);

двохосновні(приклад);

трьохосновні(приклад)?

3. Які загальні фізичні властивості
кислот вам відомі та як їх пояс­нити?

• Кислі (аналіз за допомогою інди­катора), розчинні, однаково ді­ють на індикатори.

4. Які хімічні властивості кислот ви знаєте? Назвіть їх.

Взаємодія:

з металами (продукти);

з оксидами металів (продукти);

з гідроксидами (продукти);

із солями (продукти).
Назвіть умови реакції обміну.




Назвіть особливості властивос­тей сульфатної кислоти.

Назвіть загальні наукові принци­пи хімічних виробництв на при­кладі виробництва сульфатної кислоти та амоніаку.

Детальніше опишіть процес син­тезу амоніаку.

Учитель збирає роботи за картками, переві­ряє виконання завдання на дошці, оголошує результати перевірки.


^ IV. Вивчення нового матеріалу Розповідь учителя

Однією з кислот, що відома з дав­ніх-давен, є нітратна кислота. Про те, хто, де й коли відкрив її, ми вже не дізнаємося ніколи. Уже в XII ст. арабські хіміки знали спосіб її одер­жання з мідного купоросу, а селітри з додаванням Галунів. У цей спосіб чисту нітратну кислоту одержували протягом восьми століть аж до по­чатку минулого століття. Читаючи опис методу, поданий у традиційній алхімічній формі, майте на увазі, що це було в першій половині XVII ст.

«Спершу слід виготувати із заліза людину з двома довгими носами на голові та з ротом на маківці, який можна відкривати та знову щільно закривати. До кожного носу голови слід приєднати по скляній посудині для збирання парів, що піднімають­ся з розпеченого шлунка залізної людини».

Учитель записує на дошці: Н25О4 + 2КМО3 = 2НМО3 + К25О4

Які ознаки хімічної реакції бачимо? 4НМО3 — ІІ+4МО, + 2Н20 + О2

Електронна H _O _ N
формула

^ Виробництво нітратної кислоти

Самостійна робота за підручником (Фельдман Ф. Г, Рудзитис Г. Г. Химия. 9 кл.: Учебник.— М.: Просвещение, 1990; с. 57, рис. 21).

4мн3 + зо2 = 4ж> + бн2о + д

02+4е-»2СГ2|5|20[

Питання (до тексту на с. 58):

Що відбувається в контактному
апараті? Які необхідні умови?
(Каталізатор)

Як відбувається поглинання КО2
в башті? У чому подібність до по­
глинання сульфатного ангідриду?

Властивості нітратної кислоти

Фізичні властивості нітратної кис­
лоти: рідина, температура кипіння
84 °С, замерзання -- 41,5 °С, має
запах, добре розчиняється.

Хімічні властивості нітратної
кислоти:

а) дисоціація НМ03^± Н+ + N0;

б) узаємодія з металами.

Взаємодіє майже зі всіма металами, з багатьма неметалами та органічни­ми сполуками. З металами пово­диться по-різному, залежно від ак­тивності металу та міцності кислоти. Захоплюючи електрони, Нітроген стає чотири-, три-, два- та одноза­рядним. Водень при взаємодії з ме­талами ніколи не виділяється. Кон­центрована нітратна кислота не ре­агує із залізом, хромом, алюмінієм (пасивний стан), отже, концентро­вану нітратну кислоту можна збері­гати в залізній або алюмінієвій тарі. Але варто лише додати туди води, як починається реакція й не зали­шається ні кислоти, ані металевої оболонки, в якій вона містилася. А суміш одного об'єму Н1ЧО3 та трьох об'ємів НС1 називається цар­ською горілкою. Вона окиснює прак­тично всі речовини органічного та неорганічного походження. У такий спосіб можна розчинити золото і пла­тину. Датський учений Нільс Бор у 1943 р. під час окупації території Данії німецькими фашистами ви­мушений був залишити батьківщи­ну і, щоб врятувати Нобелівську ме­даль, розчинив її у царській горілці, а після повернення за допомогою методу електролізу виділив золото та замовив собі нову медаль.

Нітратна кислота — дуже сильний окисник, що сприяє одержанню маси нових хімічних сполук.

Інформація за таблицею.

^ Демонстраційний дослід: взаємодія НМО3 з Си.

Си+4НН03=Си(М03)2+2Н20+2Н02Т

Си°-2е--»Си+2 ЗСи+8Ш03=ЗСЬ(ї403)1 + 4Н20+21«)Т

Си°-2е--»Си+2 3 6

Висновок. Поява бурого газу ТЧО2 — якісна ознака нітратної кислоти.

Реакції НМ03:

1) з оксидами металів (використати приклад на дошці):

СІЮ + 2НМО3 = Си (Ж>3\ + Н2О + =Си+2+Н2О

^ 2) з основами:

2БҐ +Си(ОН)2 = Си+2 +2Н2О

3) із солями слабких кислот:

2Н+ + СаСО3 = Са+2 + Н2О+СО2Т Особливі властивості:

а) розкладання:

№N03 ->2Н20+4М02 +02

б) взаємодія з неактивними метала­
ми;

в) ксантопротеїнова реакція (демон­
страція).

Висновок. Нітратна кислота — най-сильніший окисник, вона окиснює речовини органічного та неорганіч­ного походження, майже всі метали, багато які з неметалів, що сприяє її широкому застосуванню, одержан­ню нових речовин: нітросполук, амі­нів, ароматичних нітросполук, біл­ків, антибіотиків, барвників, інших кислот, у металургії — для травлен­ня, у металокераміці.

^ Отже, чому ж нітратна кислота — найцінніша нітратна сполука?

V. Закріплення вивченого
матеріалу

При взаємодії розбавленої НН03 з магнієм утворюється нітроген(І) оксид. Напишіть рівняння окисно-відновної реакції.

VI. Підбиття підсумків.
Оцінювання

Сюрприз!

Солі нітратної кислоти — нітрати — також розкладаються з виділенням 02.

Дослід. На аркуші паперу малюєть­ся оцінка «12» насиченим розчином натрій нітрату. Підпалюється жеврі­ючою скіпкою. Проявляється оцін­ка.

Нам за урок — 12.


еще рефераты
Еще работы по разное