Реферат: Уроку: «Театр як синтез мистецтв»
МІНІСТЕРСТВО ОСВІТИ І НАУКИ УКРАЇНИ
Макіївська загальноосвітня школа І – ІІІ ступенів № 47
МАЙСТЕР-КЛАС
з художньої культури в 9 класі
за темою «Театр як синтез мистецтв»
Розробила
учитель музики та
художньої культури
Бережна О.М.
2011-2012 н.р.
Тема уроку: «Театр – як синтез мистецтв»
Мета: - простежити процес розвитку театрального мистецтва із найдавніших
часів;
розрізняти види театрів;
самостійно працювати з джерелами інформації;
виховувати інтерес до театрального мистецтва, театральний смак.
Тип уроку: урок засвоєння нових знань з творчим підходом.
Обладнання: мультимедійний проектор, екран.
^ ХІД УРОКУ
І. Організаційний момент
Учитель:
Доброго дня всім присутнім! Ми починаємо свій нетрадиційний урок з художньої культури – урок-конференцію. Дехто з учнів отримав завдання – підготувати невеличкі повідомлення. Мабуть, ви погодитесь зі мною, що сьогодні людина не може уявити себе без нового кінофільму, без модного шлягеру, без прем'єри у театрі. У мистецтві людина знаходить нові знання, можливість прожити, відчути і отримати життєвий досвід через мистецтво, та також і естетичну насолоду. І сьогодні ми продовжимо розмову про мистецтво, що створюється на очах у глядачів. Це – театральне мистецтво.
Тема нашого уроку – «Театр – як синтез мистецтв». Сьогодні на уроці ми прослідкуємо шлях театру з моменту виникнення до сучасних видів.
ІІ. Актуалізація опорних знань
Учитель:
З попереднього уроку та з власного досвіду ви вже дещо знаєте на цю тему:
1) Як ви вважаєте, що означає слово «театр»? (відповіді учнів).
2) Які у вас виникають асоціації зі словом «театр» (пишемо на дошці)
3) Що вас приваблює у театральному мистецтві? (відповіді учнів).
4) Де ж шукати витоки театру?
ІІІ. Новий матеріал для засвоєння
(сприйняття та засвоєння навчального матеріалу)
Учень:
Витоки театру ми знаходимо у стародавніх обрядових дійствах людей. В єдине ціле поєднувалися ритмічні рухи, спів, специфічні костюми.
Театральне мистецтво України
Учитель:
Елементи театрального мистецтва України беруть початок з глибокої давнини, коли вони проявлялися в народних іграх, танцях, піснях та обрядах.
Учень:
У цих святкових обрядах застосовувалися рядження, тобто маскування і переодягання, з метою втілення в яку-небудь істоту. Це досягалося за допомогою костюмів, гриму, жестів, слова.
Учень:
Найпоширенішою формою рядження було ходіння з «козою» в супроводі співу та виконання окремих магічних дій
(обряд «Козу водили»)
Давньогрецький театр
Учитель:
Вважається, що професійний театр виник у Стародавній Греції.
Учень:
Грецькі будівлі театру називалися «театрон» - це місце для глядачів. Театри були великі, розташовувалися на відкритому повітрі. Центральним місцем у театрі була «орхестра» - це великі круглі або прямокутні площадки внизу самої споруди, які використовувалися для можливих дій.
Учень:
Театральні вистави були всенародним святом. У трагедіях Есхіла, Софокла створювалися образи легендарних героїв, богів. Жіночі ролі виконували чоловіки, обличчя яких було закрите маскою, яка відповідала характеру персонажа.
(показ слайдів)
Театр Середньовіччя
Учитель:
Ми не можемо з вами не зупинитись на театрі Середньовіччя.
Учень:
Театр Середньовіччя виник у Х-ХІ століттях. Однією з форм театрального мистецтва середньовіччя стала церковна драма – виокремлюється ритуал читання уривків з легенд про життя Христа.
Учень:
Яскравим висловленням розквіту середньовічної культури виявилась містерія. Містеріальна драматургія поділяється на три цикли:
«старозаповітний» - маючи у своєму змісті цикли біблійних сюжетів;
«новозаповітний» - розповідає історію народження і воскресіння Христа;
«апостольський» - в якому сюжети п'єс були запозичені з «життя святих».
(уривок з біблійного сюжету)
Театр епохи Відродження
Учитель:
Рухаємося далі. Прийшло XIV століття. Зараз ми познайомимося з культурою Ренесансу. Це нове мистецтво – в центрі якого людина, її земне призначення.
Учень:
Культура Відродження відродила традиції античного театру, поєднавши їх з національними традиціями. Театральне мистецтво набуває ознак професійного – виникають постійні авторські товариства.
На рубежі 16 – 17 століть як окремий вид театру виокремлюється опера, як театральний жанр.
(показ слайдів).
Театр Далекого Сходу: театр «Кабукі»
Учитель:
Якщо зупинитися на театрах Далекого Сходу, то там заняття театром завжди були шановною і поважною справою. Цей театр був адресований спокушеному глядачеві, здатному розуміти складний символічний код жестикуляції, міміки, пластики.
Учень:
Одним із видів традиційного театру Японії – є «Кабукі» – це означає пісня, танець, майстерність. Жанр «Кабукі» утворився в 17 столітті на основі народних пісень і танців.
Учень:
Важливими особливостями «Кабукі» є мова поз (міе) за допомогою якого актор виводить свого персонажа та грим (кесьо), який робить персонажа легко впізнаним.
Учитель:
У сучасній Японії «Кабукі» лишається доволі популярним жанром серед усіх японських драматичних жанрів.
(показ слайдів)
Види театрів
Про театр можна говорити багато і сьогодні ми зупинились лише на деяких театральних жанрах. Зараз ми побачимо різновиди сучасних театрів.
(Презентація)
ІV. Підведення підсумків
Учитель:
Ви переглянули фрагменти різних видів театру. Спробуйте самостійно визначити їх художньо-зображувальні елементи.
(відповіді учнів)
Синтез яких мистецтв можна прослідкувати у театральному мистецтві?
(музичне мистецтво, образотворче.)
V. Домашнє завдання
Створити образ – маску, намалювати її та написати невеликий етюд для вашої маски.
Рольова гра: інсценування байки Л.Глібова «Щука».
Мені здається, що ви сьогодні на уроці пізнали багато цікавого про театр, спробували себе у ролі акторів, і я сподіваюсь, що хтось з вас стане видатним актором.
еще рефераты
Еще работы по разное
Реферат по разное
«Сервировка стола. Культура поведения за столом»
17 Сентября 2013
Реферат по разное
Касаткиной Елены Викторовны Использование метода проектов на урок
17 Сентября 2013
Реферат по разное
Ерёменко Роза Армиковна, учитель декоративно-прикладного искусства и технологии высшей квалификационной категории моу гимназия Тема: Метод творческих проектов на урок
17 Сентября 2013
Реферат по разное
«О вреде курения»
17 Сентября 2013