Реферат: Тема уроку: “ Вітаміни – це здоров’я та спосіб життя”. Цілі уроку
Тема уроку: “ Вітаміни – це здоров’я та спосіб життя”.
Цілі уроку: поглибити, збагатити, систематизувати знання учнів про вітаміни та їх значення в житті людини; виховувати любов до знань, до Людини, до природи; розвивати пізнавальний інтерес, мовлення, мислення, пам’ять.
Обладнання: таблиці із зображеннями лимонів, моркви, шипшини, смородини, капусти, суниць, соняшника, цибулі, картоплі, горіхів, петрушки, яблук, перцю, помідорів та ін., аптечні вітаміни, різні види салатів, виставка книг про вітаміни.
Присутні: учні, вчителі, аптекар, кухар.
Хід уроку.
І. Вікторина “Що ми знаємо про вітаміни?”
До яких речовин належать вітаміни: низькомолекулярних, високомолекулярних, алкалоїдів, ферментів,гормонів?
Яке основне джерело вітамінів для людини і тварин?
Які вітаміни у незначній кількості можуть синтезуватися в організмі людини і тварин?
Нестача яких вітамінів викликає такі хвороби:
а) куряча сліпота, ксерофтальмія;
б) рахіт;
в) порушення роботи статевих залоз;
г) порушення реакції зсідання крові;
д) кровоточивість ясен, підвищена стомлюваність, зниження імунітету;
е) порушення функції нирок, шлунка, кишечника, шитовидної залози, кров’яного тиску, еластичність кровоносних судин;
ж) пригнічення росту дитини, порушення діяльності центральної та переферичної ЦНС, підвищена стомлюваність, збудливість, біль у кінцівках, посилене серцебиття, задишка тощо;
з) виразки на слизовій оболонці рота, тріщини в куточках губ, недокрів’я, головний біль;
и) анемія, лейкопенія;
к) розлад кровотворення, злоякісне недокрів’я, порушення функцій нервової системи;
л) пелагра, психози, галюцинації?
Відповіді
Низькомолекулярні.
Продукти харчування переважно рослинного похоження, продукти тваринного походження (вітаміни А і D).
Це – вітаміни D, K, B6, B12.
Вітаміни: а) А; б) D; в) Е; г)К; д) С; е) Р; ж) В1; з) В2; и) В6; к) В12; л)РР.
ІІ.Розповідь учителя.
Для нормального росту і розвитку організму необхідні особливі речовини, які дістали назву вітамінів (від лат. Vita- “життя”). Це – додаткові фактори харчування, без них не можуть функціонувати ферменти. Досліджували властивості вітамінів Н.У.Лунін, К. Функ та ін. У дуже незначних кількостях вони впливають на обмін речовин і загальний стан організму.
Більшість вітамінів утворюються в рослинах.
Людина отримує вітаміни безпосередньо з рослинною їжею чи через продукти тваринного походження. В утворенні деяких вітамінів (наприклад, групи В) відіграє роль мікрофлора травного каналу людини і жуйних тварин. Вітаміни виконують в організмі каталітичні функції.
Достатня кількість вітамін у їжї сприяє відновленню тканин, підвищує імунітет, запобігає ряду захворювань.
Потреба у вітамінах зростає під час фізичних навантажень та нервово-психічних напружень (вітамін В, С, РР), сильного перегрівання, що супроводжується високою температурою, унаслідок впливу токсичних речовин, прийому деяких лікарських речовин – сульфаніламідів, салицілатів. Антибіотики пригнічують кишкову мікрофлору, також можуть негативно впливати на вітамінний обмін.
Потреба у вітамінах збільшується під час різних паталогічних станів: інфекційних захворювань (наприклад, туберкульозу, грипу, дизентерії, пневмонії та ін.), ендокринних захворювань, захворювань травного каналу і після хірургічних операцій.
Незначна нестача того чи іншого вітаміну в їжі проявляється у зниженні працездатності, погіршенні апетиту, появі дратівливості, апатії.
В організмі вітаміни швидко руйнуються, тому їх треба щоденно вводити з їжею.
За розчинністю вітаміни ділять на дві групи: розчинні в жирах і розчинні у воді. Сьогодні відомо близько 50 вітамінів. Їх позначають буквами латинського алфавіту: А, D, F, E і K (жиророзчинні), C , В, РР.
Вітамін А. Його називають вітаміном росту. Він необхідний для нормального стану епітеліалізації тканини й утворення зорового пігменту. За його нестачі знижується імунітет, погано загоюються рани, втрачається здатність бачити в сутінках (“куряча сліпота”). Характерна сухість шкіри, зроговіння волосяних фолікулів.
Розчинний у жирах вітамін А міститься у вершковому маслі, печінці, яєчному жовтку, нирках. Він може утворюватись і в організмі людини шляхом розщеплення рослинного каротину і приєднання води. На каротин багаті морква, томати, абрикоси, червоний перець, шпинат. Якщо в їжі достатня кількість вітаміну А, то запаси його відкладаються в печінці, нирках. Але гіпервітаміноз може спричинити розлади обміну речовин і травлення, недокрів’я.
Вітамін D. Впливає на обмін солей Кальцію і Фосфору. За відсутності в їжі вітаміну D у дітей раннього віку виникає рахіт. Стійкий проти високої температури.
Дуже багатий на вітамін D жир печінки тварин, особливо риб’ячий жир. Його багато в яєчному жовтку, в баклажанах, шпинаті. У м’ясі, молоці, шкірі людини міститься провітамін D, який під впливом ультрафіолетових променів перетворюється на вітамін D.
ІІІ. Конкурс загадок про вітаміни.
У зеленій сиджу коморі, а коса моя на дворі.
(Морква)
Без рук, без ніг, а по тичині в’ється. (Горох)
На плетне зеленый крюк, на крюке висит сундук,
В сундуку есть пять ребят, смирно рядышком сидят.
Вдруг раскрылся тот сундук- все рассыпалось вокруг. (Горох)
Раскололся тесный домик на две половинки –
И посыпались в ладони бусинки-дробинки. (Горох)
Сколько бус рассыпано по лесной опушке!
Девочки-подружки соберут их в кружки.
Трудятся, стараются девочки проворные,
Потому что вкусные эти бусы черные. (Смородина)
Я и черный, я и белый, я и ловкий, я и смелый.
Я без лестниц, без ступеньки на любую влезу стенку.
Ус зелененький завью, в грозди солнышко налью
И ребятам- малышам все до капельки отдам. (Виноград)
Зелена шийка, червона шапочка. (Суниця)
Я кислый был, зеленый, созрел и пожелтел.
Из жарких стран, ребята, я к чаю прилетел.
Хоть кислый я, ребята, - со мною чай вкусней.
Добавлю аромат – и станешь здоровей. (Лимон)
Я красная, я кислая, на болоте я росла,
Созревала под снежком, ну-ка, кто со мной знаком ? (Журавлина)
Красная мышка с белым хвостом в норке под зеленым листом. (Редиска)
Кругла, а не місяць, біла, а не борошно, з хвостом, а не миша. (Редька)
Не вогонь, а обпікає. ( Кропива)
На городі молода пишні коси розпліта.
У зеленую хустинку золоті хова зернинки. (Кукурудза)
Сидить баба серед літа в сто сорочок вдіта. (Капуста)
Стоїть на ганку в червонім кафтанку.
А хто її зрушить, той плакати мусить (Цибуля)
Що то за голова, що лиш зуби й борода? (Часник)
Сидить дід над водою з червоною бородою.
Хто йде – не мине, за борідку щипне. (Калина)
Сам маленький, а шуба дерев’яна. (Горіх)
ІV. Конкурс рецептів страв, багатих на вітаміни.
Салат із тертої моркви, заправленої сметаною.
Салт із капусти білокачанної, моркви, перцю червоного, заправлених сметаною.
Салат із круто зварених яєць, горошку зеленого, цибулі зеленої, запровлених сметаною.
Бутерброди з хліба житнього, масла вершкового з кружальцями помідор.
Салат із капусти квашеної, зеленого горошку, цибулі ріпчастої, заправлений кукурудзяною олією.
Картопля, запечена в духовці.
Каша гречана з маслом вершковим.
Каша вівсяна, зварена на молоці з родзинками, горіхами, медом.
Смородина, перетерта з цукром.
Обліпиха, перетерта з цукром.
Журавлина в цукрі.
Варення з агрусу, суниць садових.
Відвар із шипшини.
Лимони, яблука, мандарини.
V. Підбиття підсумків заняття.
Отже, шановні друзі, щоб бути здоровими, щасливими, радісними, добре навчатися, мати гарну пам’ять, не стомлюватися, бути працьовитими, необхідно дотримуватись правил здоров’я, режиму дня і вживати необхідні вітаміни.
еще рефераты
Еще работы по разное
Реферат по разное
План урока : Организационный момент. Объяснение нового материала. Домашнее задание
17 Сентября 2013
Реферат по разное
Искусство быть волшебником
17 Сентября 2013
Реферат по разное
Тема урока: «Фосфор. Строение атома, аллотропия, свойства и применение фосфора»
17 Сентября 2013
Реферат по разное
Тематическое планирование уроков литературы в пятых класс
17 Сентября 2013