Реферат: Наталія Матюшок
Наталія Матюшок,
методист навчально-методичного центру
відділу освіти Радивилівської РДА
Організація проектної діяльності з використанням ІКТ на уроках трудового навчання з варіативного модуля
„Технологія приготування страв. Традиції української національної кухні”.
(7-9 клас)
КОНСПЕКТИ УРОКІВ.
УРОК № 1.
Тема уроку. Збалансоване харчування.
Лабораторно-практична робота. Порівняння енергетичної цінності продуктів. Ознайомлення з продуктами – основними постачальниками білків, жирів, вуглеводів, мінеральних солей, вітамінів. Порівняння енергетичної цінності складових харчових продуктів.
План
1. Відомості про основні складові харчових продуктів (білки, жири, вуглеводи, мінеральні солі, вітаміни, вода), їх роль для організму людини. 2. Основні джерела білків, жирів, вуглеводів, вітамінів, мінеральних солей. 3. Енергетична цінність білків, жирів, вуглеводів. 4. Збалансоване харчування.
Мета уроку:
навчальна: сформувати в учнів уявлення про основні складові харчових продуктів, їх значення для організму людини, знання про джерела білків, жирів, вуглеводів, мінеральних солей; навчити порівнювати енергетичну цінність складових харчових продуктів;
розвивальна: розвивати в учнів вміння та навички працювати в групі; самостійного пошуку інформації та роботи з додатковими джерелами; навички систематизації та аналізу навчального матеріалу;
виховна: прищеплювати принципи правильного збалансованого харчування; виховувати в учнів уважність, доброзичливість, охайність, ретельність, працьовитість, бережливе ставлення до праці, взаємоповагу під час колективної роботи, підтримувати інтерес учнів до процесу отримання знань;
Обладнання: таблиці «Фізіологічне значення поживних речовин, їхні джерела», «Групи продуктів харчування за калорійністю, зразки упаковок продуктів.
^ Основні поняття: напівфабрикати, готова продукція, сировина, білки, жири, вуглеводи, вітаміни, мінеральні солі, збалансоване (раціональне) харчування.
Тип заняття: комбіноване.
Хід уроку
І етап. ОРГАНІЗАЦІЙНО-ПІДГОТОВЧИЙ.
1. Організаційний момент.
(Перевірка наявності учнів; готовності їх до уроку, наявності робочого одягу).
Учитель. Варіативний модуль „Технологія приготування страв. Традиції української національної кухні”.ми будемо вивчати у форматі проекту. Нагадаю, що проект складається із 4 етапів. (СЛАЙД І). Приступаємо до І етапу нашого проекту організаційно-підготовчого. (СЛАЙД ІІ).
2. Виявлення знань та вмінь учнів.
Учитель. Для проведення уроку ви об’єднатися в групи. Нагадую, що ми розпочинаємо вивчення варіативного модуля „Технологія приготування страв. Традиції української національної кухні”. Пригадуємо. (Мікрофон).
3. Актуалізація опорних знань та життєвого досвіду учнів. (Мікрофон).
- Чи знаєте ви, які поживні речовини містяться в стравах, які ми споживаємо?
- Чи звертаєте ви увагу на інформацію, розміщену на упаковках продуктів?
Підсумовуючи, учитель підводить учнів до висновку, що харчові продукти є джерелом усіх речовин, необхідних людському організмові.
4. Повідомлення теми уроку. (СЛАЙД ІІІ).
5. Визначення завдань для учнів на урок (завдання роздаються кожній групі).
Учні повинні знати^ (СЛАЙД ІV):
про збалансоване харчування;
про групи продовольчих товарів;
про основні складові частини харчових продуктів;
про фізіологічне значення поживних речовин, їх джерела;
Учні повинні вміти (СЛАЙД V):
самостійно працювати з додатковими джерелами;
систематизувати та аналізувати навчальний матеріал;
працювати в групі.
Вивчення нового матеріалу.
6.1. Бесіда.
- які ви знаєте групи продовольчих товарів?
а) сировина; б) напівфабрикати; в) готова продукція.
- що називають сировиною?
Сировина — це продукти харчування, призначені для подальшого оброблення (наприклад, м'ясо, риба, яйця, сирі овочі й фрукти).
- які продукти відносять до напівфабрикатів?
Напівфабрикати — продукти, які пройшли первинне оброблення, але цілком не готові до вживання (наприклад, крупи, макаронні вироби, заморожені пельмені, відварені овочі, вареники, сирники, млинці тощо).
- Що називають готовою продукцією?
Готова продукція — кулінарні страви й вироби, які готові до вживання (ковбаса, сир, компот, суп тощо).
- Чи часто у вашій сім'ї використовують напівфабрикати?
- Які саме?
6.2. Розповідь учителя про основні складові частини харчових продуктів.
Видатний учений-фізіолог І. П. Павлов писав: «Організм людини перебуває в тісному взаємозв'язку з навколишнім середовищем, що безперервно діє на центральну нервову систему».
Однією з найважливіших складових зовнішнього середовища є продукти харчування, що переходять до внутрішнього середовища людини та беруть участь у всіх життєво важливих процесах. Важливо підібрати таке харчування, склад якого забезпечить організм усіма необхідними поживними речовинами: білками, жирами, вуглеводами, мінеральними солями тощо.
Правильна організація харчування полягає у визначенні потреби організму людини в окремих поживних речовинах, а також їхнього значення.
Білки — основа життя, оскільки вони входять до складу всіх клітин і виконують різноманітні функції. Тому безперервне надходження білків є цілком необхідним для будови, росту й відновлення тканин м'язів і шкіри. Цінність білків, що містяться в харчових продуктах, є неоднаковою для людини. Є білки, що за складом та будовою близькі до білків людського організму, тобто містять усі необхідні амінокислоти. Це білки м'яса, риби, молока, яєць, картоплі, капусти.
^ Жири й вуглеводи — головні джерела енергії для організму людини. Тваринні жири за своїм складом для організму людини є більш повноцінними, ніж рослинні. Особливо корисними є жири молочних продуктів: вершкове масло, вершки, сметана.
На вуглеводи особливо багаті продукти рослинного походження (крупи, овочі, фрукти).
Найоптимальнішим співвідношенням кількості білків, жирів і вуглеводів у раціоні людини є таке — 1:1:4.
До складу людського організму входять різні мінеральні речовини, що виконують важливі функції. Найбільш вивченим є значення для організму кальцію, магнію, фосфору (становлять основу кісткової системи, важливі для діяльності серця й скелетної мускулатури, нервової системи); заліза (входить до складу крові та розносить киснем по всьому організму); натрію та калію (регулюють обмін речовин в організмі). Загальна потреба організму в мінеральних речовинах не є великою й задовольняється повністю, якщо харчування складається з різноманітних продуктів тваринного й рослинного походження.
7. Осмислення учнями нового матеріалу. (Бесіда).
- Наведіть приклади продуктів харчування, які ми купуємо в сирому непереробленому стані; напівфабрикатів і готової продукції.
- У чому відмінність напівфабрикатів від готової продукції?
ІІ етап. КОНСТРУКТОРСЬКИЙ.^ (СЛАЙД VІ).
7. Формування умінь та навичок учнів. Практична робота.
(СЛАЙД VІІ).
Учні вивчають таблицю «Фізіологічне значення поживних речовин, їхні джерела».
^ Фізіологічне значення поживних речовин, їхні джерела
Поживна речовина
Дія на організм
^ Основне джерело
Білки
Основний будівельний матеріал клітин організму. Білкове голодування приводить до затримки, а потім до повного припинення росту організму,
а надлишок білків — до перевантаження діяльності печінки й нирок
М'ясо, риба, яйця, сир, молоко, хліб, квасоля, соя, горох, картопля
Жири
Забезпечують організм енергією, сприяють регуляції проникнення усередину клітин води, солей, цукру й інших речовин і виведення з них продуктів обміну. Надлишкове споживання жирів сприяє виникненню серцево-судинних захворювань, а недостатнє — затримує ріст і розвиток молодого організму
Вершкове масло, вершки, олія, кукурудзяна олія, сало
Вуглеводи
Основне джерело енергії, що забезпечує 50—70 % загальної калорійності раціону. Недостатня кількість вуглеводів у харчуванні приводить до розщеплення білків, а надлишок — до ожиріння
Хліб житній, хліб пшеничний; крупи: гречана, манна, рис; цукор, картопля, капуста білокачанна, кавун, морква,буряк,виноград, яблука
Вода
Сприяє протіканню хімічних реакцій в організмові. Без води людина гине через кілька діб, а надлишкове її споживання сприяє виведенню з організму мінеральних солей, вітамінів й інших корисних сполук
Рідини, овочі, фрукти, ягоди
Вітаміни А, С, Д, Е, РР і групи В
Регулюють процес обміну речовин, підвищують працездатність, опір організму різним захворюванням, знижують стомлюваність
Молочні продукти, яйця, жири, крупи, хліб, сирі овочі, ягоди й фрукти
Мінеральні речовини
Регулюють життєві процеси організму людини (кальцій, фосфор, калій, натрій, залізо, хлор, сірка, йод, марганець, нікель). Брак в організмові одного з них призводить до виникнення різних захворювань
Усі харчові продукти й рідини
ІІІ етап. ТЕХНОЛОГІЧНИЙ.^ (СЛАЙД VІІІ).
8. Лабораторно-практична робота. Порівняння енергетичної цінності продуктів. Ознайомлення з продуктами – основними постачальниками білків, жирів, вуглеводів, мінеральних солей, вітамінів. Порівняння енергетичної цінності складових харчових продуктів. (Робота в групах).^ (СЛАЙД ІХ).
1) Які харчові речовини ви вважаєте найважливішими для організму людини?
2) Складіть перелік продуктів за ступенем їхньої корисності для людини.
3) Сформулюйте принципи збалансованого харчування.
8.1. Контроль з метою виявлення недоліків у знаннях та вміннях учнів.
8.2. Поточний інструктаж.
ІV етап. ЗАКЛЮЧНИЙ. (СЛАЙД Х).
Цей етап рекомендується провести у формі обговорення результатів роботи учнів.
^ 9. Підбиття підсумків практичної роботи:
демонстрування кращих робіт;
аналіз недоліків та шляхи їх усунення;
оцінювання результатів практичної роботи.
Рефлексія.
Що нового дізнались на уроці?
Чому навчились? Яку роботу виконали?
Які завдання були визначені на урок?
Порівняйте реальні результати із завданнями, які були визначені на урок?
Де можна використати набуті знання та вміння?
Мотивація оцінок за урок, виставлення їх у журнал, щоденники.
Д/з: підготувати рецепт страви із круп'яних виробів для практичної роботи.
Прибирання робочого місця.
УРОК № 2.
Тема уроку. Технологія приготування страв із круп.
Практична робота. Приготування страв із круп. Визначення їх якості.
План
1. Види круп, їх значення у харчуванні людини. 2. Умови і терміни зберігання. 3. Нові види круп'яних концентратів. 3. Страви із круп. 4. Посуд та інвентар для їх приготування. 5. Первинна обробка круп. 6. Значення попереднього замочування крупів для збереження харчової цінності продуктів. 7. Теплова обробка круп. 8. Варіння основним способом як вид теплової обробки продуктів. 9. Розварювання круп у воді та молоці.
Мета уроку:
навчальна: поглибити знання учнів про види круп, їх значення у харчуванні людини; про умови і терміни зберігання; про нові види круп'яних концентратів; про страви із круп; про посуд та інвентар для їх приготування; сформувати в учнів поняття про первинну обробку круп; про значення попереднього замочування крупів для збереження харчової цінності продуктів; про теплову обробку круп; про варіння основним способом як вид теплової обробки продуктів; про розварювання круп у воді та молоці.
розвивальна: розвивати в учнів вміння та навички працювати в групі; самостійного пошуку інформації та роботи з додатковими джерелами; навички систематизації та аналізу навчального матеріалу; готувати страви із круп, визначати їх якість; розвивати художній смак під час оформлення готових страв дотримуватись правил безпечної праці під час виконання робіт;
виховна: виховувати в учнів уважність, доброзичливість, охайність, ретельність, працьовитість, бережливе ставлення до праці, взаємоповагу під час колективної роботи, підтримувати інтерес учнів до процесу отримання знань;
Обладнання: таблиці, ілюстрації, слайди.
Основні поняття: крупи, страви з круп;
^ Хід уроку
І етап. ОРГАНІЗАЦІЙНО-ПІДГОТОВЧИЙ.
1. Організаційний момент.
(Перевірка наявності учнів; готовності їх до уроку, наявності робочого одягу).
Учитель. Сьогоднішню тему ми будемо продовжувати вивчати у форматі проекту. Нагадую, що проект складається із 4 етапів. (СЛАЙД І). Приступаємо до І етапу нашого проекту організаційно-підготовчого. (СЛАЙД ІІ).
2. Виявлення знань та вмінь учнів.
Учитель. Для проведення уроку ви об’єднатися в групи. Пригадаємо із попереднього уроку про збалансоване харчування. (Мікрофон).
- Які ви знаєте групи продовольчих товарів?
- Що називають сировиною?
- Які продукти відносять до напівфабрикатів?
- Що називають готовою продукцією?
- Чи часто у вашій сім'ї використовують напівфабрикати?
- Які саме?
- Які ви знаєте поживні речовини?
3. Актуалізація опорних знань та життєвого досвіду учнів.
Які ви знаєте види круп?
(рисова, рис, пшенична, манна, вівсяна, „Геркулес”, гречана, пшоно, ячна, перлова, кукурудзяна).
Які страви можна приготувати із круп?
(гарячі і холодні: салати, каші, запіканки).
Які ви знаєте традиційні українські страви із круп?
(каша із пшона, ячменю, кукурудзи, каша з гарбузом, кутя).
4. Мотивація навчальної діяльності.
Учитель. Крупи – важливий харчовий продукт. Воно містить більше 100 цінних для організму речовин – білки, жири, вуглеводи, мінеральні солі, вітаміни тощо. Крупи добре засвоюються організмом. Вони є незамінним у дитячому та дієтичному харчуванні. Отже, тема сьогоднішнього уроку … .
5. Повідомлення теми уроку.^ (СЛАЙД ІІІ).
6. Визначення завдань для учнів на урок (завдання роздаються кожній групі).
Учні повинні знати (СЛАЙД ІV):
про крупи, їх значення у харчуванні людини;
про умови і терміни зберігання;
про нові види круп’яних концентратів;
про страви із круп;
про посуд та інвентар для їх приготування;
про первинну обробку круп;
про значення попереднього замочування круп для збереження харчової цінності продуктів;
про теплову обробку круп;
про варіння основним способом як вид теплової обробки продуктів;
про розварювання круп у воді та молоці;
про традиційні українські страви з круп;
про дотримання правил безпечної праці під час проведення робіт.
Учні повинні вміти (СЛАЙД V):
самостійно працювати з додатковими джерелами;
систематизувати та аналізувати навчальний матеріал;
працювати в групі;
проводити первинну та теплову обробку круп;
дотримуватись правил безпечної праці під час проведення робіт.
Вивчення нового матеріалу.
(Робота в групах. Учні аналізують літературні джерела з метою дослідження по темі уроку, згідно зі своїми завданнями методом „Ажурна пилка”).
8. Осмислення учнями нового матеріалу. (Виконання тестів в робочих зошитах).
ІІ етап. КОНСТРУКТОРСЬКИЙ.^ (СЛАЙД VІ).
9. Формування умінь та навичок учнів.
(СЛАЙД VІІ).
Аналіз різноманітних рецептів страв.
Визначення інструментів, продуктів.
Складання документації для приготування необхідних страв.
Розрахунок собівартості страв і вивчення пропозицій та попиту на виготовлену продукцію.
ІІІ етап. ТЕХНОЛОГІЧНИЙ.^ (СЛАЙД VІІІ).
Практична робота. (Робота в групах). (СЛАЙД ІХ).
приготування салату з рисом (І група);
приготування салату з кукурудзою (ІІ група);
приготування муслі (ІІІ група);
приготування салату з ячної та перлової крупи (ІV група).
Учитель. А зараз повторимо правила безпечної праці, організації робочого місця та санітарно-гігієнічні вимоги під час виконання завдань практичної роботи.
Самостійне виконання завдань практичної роботи за інструкційними картками.
Контроль з метою виявлення недоліків у знаннях та вміннях учнів.
Поточний інструктаж.
ІV етап. ЗАКЛЮЧНИЙ. (СЛАЙД Х).
9.8. Захист проектів. (СЛАЙДИ).
9.9. Підбиття підсумків практичної роботи:
демонстрування кращих робіт;
аналіз недоліків та шляхи їх усунення;
оцінювання результатів практичної роботи.
Рефлексія.
Що нового дізнались на уроці?
Чому навчились? Яку роботу виконали?
Які завдання були визначені на урок?
Порівняйте реальні результати із завданнями, які були визначені на урок?
Де можна використати набуті знання та вміння?
Мотивація оцінок за урок, виставлення їх у журнал, щоденники.
Д/з: оформити документацію до проекту, підготувати рецепт страви із макаронних виробів для практичної роботи.
Прибирання робочого місця.
УРОК № 3.
Тема уроку. Технологія приготування страв із макаронних виробів. (2 год).
Практична робота. Підготовка макаронних виробів. Приготування відварених макаронних виробів. Визначення їх якості, подавання до столу, споживання. Миття посуду.
План
1. Види макаронних виробів, їх значення у харчуванні людини. 2. Умови і терміни зберігання. 3. Нові види макаронних виробів. 4. Страви макаронних виробів.
5. Посуд та інвентар для їх приготування. 6. Первинна обробка макаронних виробів. 7. Теплова обробка макаронних виробів. 8. Варіння основним способом як вид теплової обробки продуктів.
Мета уроку:
навчальна: поглибити знання учнів про макаронних виробів, їх значення у харчуванні людини; про умови і терміни зберігання; про нові види макаронних виробів; про страви із макаронних виробів; про посуд та інвентар для їх приготування; сформувати в учнів поняття про теплову обробку макаронних виробів; про варіння основним способом як вид теплової обробки продуктів; про розварювання макаронних виробів у воді та молоці.
розвивальна: розвивати в учнів вміння та навички працювати в групі; самостійного пошуку інформації та роботи з додатковими джерелами; навички систематизації та аналізу навчального матеріалу; готувати страви із макаронних виробів, визначати їх якість; розвивати художній смак під час оформлення готових страв дотримуватись правил безпечної праці під час виконання робіт;
виховна: виховувати в учнів уважність, доброзичливість, охайність, ретельність, працьовитість, бережливе ставлення до праці, взаємоповагу під час колективної роботи, підтримувати інтерес учнів до процесу отримання знань;
Обладнання: таблиці, ілюстрації, слайди.
Основні поняття: макаронні вироби (вермішель, локшина, засипки, трубчасті), страви із макаронних виробів.
^ Тип уроку: комбінований.
Хід уроку
І етап. ОРГАНІЗАЦІЙНО-ПІДГОТОВЧИЙ.
1. Організаційний момент.
(Перевірка наявності учнів; готовності їх до уроку, наявності робочого одягу).
Учитель. Ми продовжуємо вивчати даний модуль у форматі проекту. Нагадую, що проект складається із 4 етапів. (СЛАЙД І). Приступаємо до І етапу нашого проекту організаційно-підготовчого. (СЛАЙД ІІ).
2. Виявлення знань та вмінь учнів.
Учитель. Для проведення уроку ви об’єднатися в групи. Пригадаємо із попереднього уроку про крупи та страви з круп. (Мікрофон).
Які ви знаєте види круп?
Які страви можна приготувати із круп?
Які ви знаєте традиційні українські страви із круп?
Що ви знаєте про умови і терміни зберігання круп?
Які є нові види круп’яних концентратів?
Який посуд та інвентар потрібний для їх приготування?
Як проводять первинну обробку круп?
Що ви знаєте про попереднє замочування круп для збереження харчової цінності продуктів?
Як проводять теплову обробку круп?
Що ви знаєте про розварювання круп у воді та молоці;
3. Актуалізація опорних знань та життєвого досвіду учнів.
Які ви знаєте види макаронних виробів?
Які страви можна приготувати із макаронних виробів?
Чи існують які-небудь вимоги до їхнього зберігання?
4. Мотивація навчальної діяльності.
Учитель. Макаронних вироби – важливий харчовий продукт. Вони містять багато цінних для організму речовин. Макаронні вироби є дуже зручними у використанні, оскільки не вимагають особливих зусиль і часу для їхнього приготування. Макаронні вироби — це зручні напівфабрикати, із яких дуже швидко можна приготувати поживні й смачні страви. Різноманітні соуси додадуть цим стравам оригінального смаку. Отже, тема сьогоднішнього уроку … .
5. Повідомлення теми уроку.^ (СЛАЙД ІІІ).
6. Визначення завдань для учнів на урок (завдання роздаються кожній групі).
Учні повинні знати (СЛАЙД ІV):
про макаронні вироби, їх значення у харчуванні людини;
про умови і терміни зберігання;
про нові види макаронних виробів;
про страви із макаронних виробів;
про посуд та інвентар для їх приготування;
про первинну обробку макаронних виробів;
про теплову обробку макаронних виробів;
про варіння основним способом як вид теплової обробки продуктів;
про розварювання макаронних виробів у воді та молоці;
про дотримання правил безпечної праці під час проведення робіт.
Учні повинні вміти (СЛАЙД V):
самостійно працювати з додатковими джерелами;
систематизувати та аналізувати навчальний матеріал;
працювати в групі;
проводити первинну та теплову обробку макаронних виробів;
дотримуватись правил безпечної праці під час проведення робіт..
Вивчення нового матеріалу.
(Робота в групах. Учні аналізують літературні джерела з метою дослідження по темі уроку, згідно зі своїми завданнями методом „Ажурна пилка”).
8. Осмислення учнями нового матеріалу. (Виконання тестів в робочих зошитах).
ІІ етап. КОНСТРУКТОРСЬКИЙ.^ (СЛАЙД VІ).
9. Формування умінь та навичок учнів.
(СЛАЙД VІІ).
Аналіз різноманітних рецептів страв.
Визначення інструментів, продуктів.
Складання документації для приготування необхідних страв.
Розрахунок собівартості страв і вивчення пропозицій та попиту на виготовлену продукцію.
ІІІ етап. ТЕХНОЛОГІЧНИЙ.^ (СЛАЙД VІІІ).
Практична робота. (Робота в групах). (СЛАЙД ІХ).
варіння макаронних виробів (І група);
варіння макаронних виробів в молоці (ІІ група);
приготування макаронної запіканки із кетчупом та майонезом (ІІІ група);
приготування макаронної запіканки із варенням (ІV група).
Учитель. А зараз повторимо правила безпечної праці, організації робочого місця та санітарно-гігієнічні вимоги під час виконання завдань практичної роботи.
Самостійне виконання завдань практичної роботи за інструкційними картками.
Контроль з метою виявлення недоліків у знаннях та вміннях учнів.
Поточний інструктаж.
ІV етап. ЗАКЛЮЧНИЙ. (СЛАЙД Х).
9.8. Захист проектів. (СЛАЙДИ).
9.9. Підбиття підсумків практичної роботи:
демонстрування кращих робіт;
аналіз недоліків та шляхи їх усунення;
оцінювання результатів практичної роботи.
Рефлексія.
Що нового дізнались на уроці?
Чому навчились? Яку роботу виконали?
Які завдання були визначені на урок?
Порівняйте реальні результати із завданнями, які були визначені на урок?
Де можна використати набуті знання та вміння?
Мотивація оцінок за урок, виставлення їх у журнал, щоденники.
Д/з: оформити документацію до проекту, підготувати рецепт страви із макаронних виробів для практичної роботи.
Прибирання робочого місця.
УРОК № 4.
Тема уроку. Технологія приготування страв із молока.
Практична робота. Приготування молочних коктейлів Визначення їх якості, подавання до столу, споживання. Миття посуду.
План
1. Молоко і молочні продукти, їх харчова цінність. 2. Значення молочних продуктів для організму людини. 3. Нові види молочних продуктів та концентратів. 4. Умови і терміни зберігання молочних продуктів, ознаки їх якості. 5. Посуд та інвентар для приготування страв із молока і молочних продуктів. 6. Первинна і теплова обробка молочних продуктів. 7. Технологія приготування страв із молока і молочних продуктів. 8. Поєднання у стравах круп, макаронних виробів і молочних продуктів. Запікання як вид теплової обробки продуктів. 9. Традиційні українські страви з молока, молочних продуктів, макаронних виробів, крупів. 10. Особливості миття посуду з-під молочних продуктів.
Обладнання: настінна таблиця «Правила безпечної роботи в шкільних майстернях», «Види молочних продуктів», ілюстрації з кулінарних книг, журналів.
^ Основні поняття: пастеризація, молочні грибки, біфідобактерії.
Тип заняття: комбіноване.
^ Структура заняття
І. Організаційний момент....................................................... 2 хв
II. Актуалізація опорних знань і вмінь учнів............................. 8 хв
III. Вивчення нового матеріалу................................................15 хв
1. Значення молока та молочних продуктів у харчуванні людини.
2. Способи зберігання молока.
3. Види молочних продуктів.
IV. Практична робота. Приготування «лінивих» вареників.........46 хв
V. Закріплення нових знань і вмінь учнів................................. 10 хв
VI. Підсумки заняття.............................................................. 5 хв
VII. Домашнє завдання............................................................. 4 хв
Хід уроку
^ I. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ
II. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ І ВМІНЬ УЧНІВ
Бесіда.
1) Як ви вважаєте, у чому полягає цінність молока?
2) Назвіть молочні продукти. (Відповіді вчитель записує на дошці.)
3) Які молочні страви готують із молока, сиру?
^ III. ВИВЧЕННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ
1. Значення молока та молочних продуктів у харчуванні людини.
Розповідь учителя.
Молоко — перша їжа, яку отримує немовля. Це говорить про цінності цього продукту. Насправді в молоці містяться всі необхідні людині речовини (жири, білки, вітаміни А, В, С, Т) тощо, мінеральні солі, молочний цукор тощо), причому в такому вигляд та співвідношенні, Що легко й швидко засвоюються людським організмом.
— Молоко яких тварин використовується в їжу?
В основному використовується коров'яче молоко, але дуже корисним є козяче, молоко верблюдиць, кобилиць.
^ 2. Способи зберігання молока. Розповідь учителя.
Молоко — продукт, який швидко псується, у ньому можуть зберігатися хвороботворні мікроби (туберкульозна паличка, кишкові мікроби тощо). У домашніх умовах сире молоко обов'язково слід кип'ятити, але при цьому відбувається руйнування частини вітамінів, змінюється структура білків. На молочних комбінатах молоко пастеризують, нагріваючи його до 80—85 °С протягом декількох секунд (цей спосіб обробки винайдений французьким ученим Луї Пастером). Під час пастеризації всі поживні властивості молока зберігаються, а хвороботворні мікроби гинуть. Таке молоко не потребує кип'ятіння.
^ 3. Види молочних продуктів. Розповідь учителя.
Учитель коментує записи на дошці, зроблені на початку уроку, і характеризує сучасний асортимент молочних продуктів: молоко різного ступеня жирності, ацидофільне молоко; вершки (додають до кави, використовують для приготування соусів, кремів); кефір різного ступеня жирності та легкий (знежирений); біойогурт (тобто йогурт із живими біфідобактеріями) із додаванням джемів, фруктових ароматизаторів, свіжих фруктів; сметана (поквашені пастеризовані вершки) 10—30 % жирності; різні види сирів тощо.
^ IV. ПРАКТИЧНА РОБОТА. Приготування «лінивих» вареників
Посуд та інвентар: миска, обробна дошка (ГП), ложка, ніж, каструля, шумівка.
Продукти (у грамах на 1 порцію): сир — 120, борошно — 20, яйце — 1 шт., цукор — 10, сметана — 30, масло вершкове — 5.
Учитель проводить інструктаж, організовує повторення правил безпечної роботи під час роботи з гарячими рідинами, різальними інструментами.
- ^ Послідовність приготування.
1) Виконати первинну обробки сиру.
2) Додати яйце, борошно, цукор. Ретельно вимішати.
3) Посипати дошку борошном.
4) Викласти на дошку масу, надати їй форми качалочки діаметром. З см.
5) Нарізати шматочками завтовшки 1 см.
6) Закип'ятити воду, додати сіль.
7) Шматочки обережно опустити в киплячу воду. Помішати шумівкою, піднімаючи їх із дна каструлі.
8) Варити до готовності. (Готові вареники спливають на поверхню води.)
9) Шумівкою вийняти вареники, покласти на блюдо, полити сметаною й маслом.
Під час виконання роботи вчитель контролює дотримання технології приготування, правил безпечної роботи, культури праці.
^ V. ЗАКРІПЛЕННЯ НОВИХ ЗНАНЬ І ВМІНЬ УЧНІВ
Робота в групах.
Відбувається обговорення виконання практичної роботи. Учитель коментує дії учнів, у разі потреби доповнює й допомагає.
^ VI. ПІДСУМКИ ЗАНЯТТЯ
Заключне слово вчителя.
Молоко й молочні продукти є не тільки смачними та дуже різноманітними, але й корисними. Вони є основою дитячого та дієтичного харчування. Доцільно вживати молочні продукти різних молокозаводів, оскільки смак, якість і склад молока багато в чому залежать від якості кормів, породи корів, місцевості.
^ VII. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ
Підготуватися до оцінювання за тематичним блоком «Раціональне ведення домашнього господарства. Технологія приготування страв».
^ КОНСПЕКТИ УРОКІВ З ВИКОРИСТАННЯМ ІНТЕРАКТИВНИХ ТЕХНОЛОГІЙ
Варіативний модуль
„Технологія виготовлення виробів плетених гачком та в’язаних спицями”
(7-9 класи)
Тема. В’язання спицями. Узори на основі лицьових та виворітних петель
План
1. В’язання спицями як вид декоративно-ужиткового мистецтва.
2. Вироби, в’язані спицями.
3. Інструменти та матеріали.
4. Добір спиць та пряжі.
5. Організація робочого місця. ПТБ та СГВ.
Пр. р. Добір ниток та спиць для в’язання. Набір петель початкового ряду. В’язання зразків в’язок на основі лицьових та виворітних петель.
Мета уроку:
навчальна:
поглибити в учнів поняття про в’язання спицями як вид декоративно-ужиткового мистецтва, про інструменти та матеріали сформувати поняття про добір спиць та пряжі, ПТБ та СГВ;
розвивальна: розвивати в учнів вміння набирати петлі початкового ряду, в’язати зразки в’язок на основі лицьових та виворітних петель, дотримуватись ПТБ та СГВ під час в’язання спицями.
виховна: виховувати в учнів охайність, ретельність, працьовитість, бережливе ставлення до нструментів та матеріалів.
Обладнання та матеріали: тематична виставка учнівських робіт, інструкційні картки, спиці, ножиці, сантиметрова стрічка, лінійка, голка, гачок, булавки, пряжа.
Об’єкти праці: шарф, пов’язка для волосся, шапка.
Міжпредметні зв’язки: історія, математика.
Тип уроку. Засвоєння нових знань
Хід заняття:
І. Перевірка наявності учнів , готовності учнів до уроку, наявності робочого одягу.
^ Вступне слово вчителя.
Тема сьогоднішнього уроку „Технологія виготовлення в’язаних виробів”. Знання з цієї теми ми поглибимо з вами у 8 і 9 класах. Згідно програми 7-го класу на цю тему відводиться 20 годин. В процесі вивчення теоретичного матеріалу ви повинні знати: матеріали та інструменти для в’язання спицями, умовні позначення на схемах в’язання, правила розрахунку кількості петель і рядів для в’язання виробів прямокутної форми. Опанувавши тему „В’язання спицями” ви вмітимете добирати спиці і пряжу та вив’яжете найпростіші вироби прямокутної форми: шарф, пов’язку для волосся, прості іграшки тощо. У старших класах ми вдосконалимо практичні вміння та навички і вже тоді ви зможете в’язати рукавички, шкарпетки, сумочку, косметичку, светр, топ, жилет і інші вироби.
ІІ. Перевірка домашнього завдання.
І вашим домашнім завданням було підібрати саме такі вироби. Я даю вам, дівчатка, дві хвилини на підготовку.
Давайте зараз уявимо себе у Будинку юних моделей. Нагадую, вам було дано домашнє завдання підібрати в’язані вироби, зараз ми побачимо як ви з ним справилися.
^ Показ мод юними моделями (Обговорення з використанням інтерактивної вправи “Мікрофон”)
Вчитель. Діти ви молодці. Гарно справилися із завданням, а зараз давайте сядемо на місця і продовжимо бесіду.
ІІІ. Актуалізація опорних знань.
Бесіда/ - ви продемонстрували в’язані вироби, а як їх можна назвати одним словом? Правильно, а які ще в’язані вироби ви знаєте?
Виставка
- Дівчатка, вам подобаються ці в’язані вироби?
- Хочете навчитись так в’язати?
ІV. Мотивація навчальної діяльності учнів.
Отже, сьогодні на уроці ми навчимося в’язати спицями, але це на практичному занятті, але перед цим ми розглянемо інструменти та матеріали , навчимося добирати спиці та пряжу, помандруємо у світ цікавих новин.
^ V. Повідомлення теми уроку.
VІ. Визначення завдань для учнів на урок.
Вивчивши дану тему, ви повинні знати:
- про в’язання спицями як вид декоративно-ужиткового мистецтва;
- про вироби в’язані спицями;
- про інструменти та матеріали;
- про добір спиць та пряжі;
- про ПТБ та СГВ під час в’язання спицями.
Ви повинні вміти:
- добирати нитки та спиці для в’язання;
- набирати петлі початкового ряду;
- в’язати зразки в’язок на основі лицьових і виворітних петель.
^ VІІ. Вивчення нового матеріалу.
1. Бесіда-розповідь/ - Давайте зробимо невеличку мандрівку у світ цікавих новин.
„Цікаві новини”
Вчитель. Молодці, сідайте.
„Мої новини”
Щоб навчитися так швидко в’язати, нам потрібні інструменти. Насамперед які?
Учень. Спиці.
Вчитель. Спиці бувають прямі та кільцеві. А з якого матеріалу виготовляють спиці?
Учень. Спиці бувають: металеві, дерев’яні, пластмасові та кістяні.
Вчитель. А які ще інструменти потрібні?
Учні. Перераховують інструменти.
Вчитель. Яку пряжу використовують для в’язання?
Учень. Різну.
Вчитель. Правильно, а саме: вовняну, синтетичну, льняну, бавовняну. Ще щось цікаве хочуть повідомити нам дівчатка.
„Цікаві новини”
2. Вивчення правил ПТБ та СГВ під час в’язання спицями.
3.Закріплення нового матеріалу (Завдання за робочим зошитом для 6-го класу ст.40.
VІІІ. Формування умінь та навичок учнів.
Практична робота.
Вступний інструктаж.
Поточний інструктаж. Учні готують інструменти та пряжу.
Робота проводиться у формі мікрогрупової діяльності. Кожна з груп отримує свої практичні завдання, диференційовані за рівнем складності. І група – зв’язати візерунок на основі лицьових або виворітних петель. ІІ група - зв’язати візерунок на основі лицьових та виворітних петель. ІІІ група – самостійно створити схему візерунка та зв’язати його.
Заключний інструктаж .
Учні груп оцінюють роботу кожного з учасників, виявляють помилки та коментують їх, пропонуючи способи їх усунення.
ІХ. Підбиття підсумків заняття.
Х. Мотивація оцінок за урок, виставлення їх у журнали, щоденники.
^ ХІ. Повідомлення про підготовку до наступного заняття та домашнього завдання.
ХІІ. Прибирання робочого місця.
Варіативний модуль
„Технологія вишивання мережками”
(7-9 клас)
Тема. Прозоро-лічильні техніки. Вишивання мережок.
Пр. р. Вправи на виконання мережок “одинарний прутик”, “подвійний прутик”, “роздільний прутик”. Оздоблення виробу мережками.
Мета уроку:
навчальна: узагальнити та систематизувати знання учнів про мережки.
Сформувати в учнів поняття про технологію виконання мережок “одинарний прутик”, “подвійний прутик”, “роздільний прутик”;
розвивальна: розвивати в учнів вміння виконувати мережки “одинарний
прутик”, “подвійний прутик”, “роздільний прутик”; оздоблювати обр
еще рефераты
Еще работы по разное
Реферат по разное
Використання проблемних ситуацій на уроках природознавства як засіб підвищення якості навчальної діяльності молодших школярів
17 Сентября 2013
Реферат по разное
Третьих Всеукраинских Педагогических чтений «Истинное воспитание Ребенка в воспитании самих себя». Этот урок
17 Сентября 2013
Реферат по разное
Наумова М. И. Групповая форма работы на уроках математики
17 Сентября 2013
Реферат по разное
Формування культури здоров’я та навичок здорового способу життя на уроках “Основи здоров’я» та «Безпека життєдіяльності”
17 Сентября 2013