Реферат: Міністерство освіти І науки україни наказ

МІНІСТЕРСТВО ОСВІТИ І НАУКИ УКРАЇНИ

НАКАЗ

м. Київ

25.12. 2006 № 844


Про вжиття додаткових заходів

щодо профілактики та запобігання жорстокому

поводженню з дітьми


З метою забезпечення прав неповнолітніх від жорстокості та насильства у Міністерстві освіти і науки України було видано наказ від 23.08.06р. № 631 “Про вжиття вичерпних заходів, спрямованих на дотримання законодавства, щодо захисту прав неповнолітніх”.

Педагогічні шляхи вирішення цієї проблеми обговорювались 10.11.06 р. на Всеукраїнській нараді заступників начальників управлінь освіти і науки з питань виховної роботи обласних, Київської та Севастопольської міських державних адміністрацій, заступника Міністра освіти і науки АР Крим, а 24.11.06р. на нараді-зустрічі представників Асоціації батьківської громадськості та Всеукраїнської Ради старшокласників з керівництвом міністерства, проведено колегії, міжвідомчі наради в регіонах. Однак стан справ суттєво не покращився.

Спостерігається тенденція щодо скоєння правопорушень у навчальних закладах, проявів жорстокості та насильства серед підлітків, які вони знімають на фото, відео камери та мобільні телефони. Ця тема стає провідною в засобах масової інформації.

Враховуючи викладене

н а к а з у ю


Міністрові освіти і науки Автономної Республіки Крим, начальникам управлінь освіти і науки обласних, Київської та Севастопольської міських державних адміністрацій:

1.1. Довести до відома керівників органів управління освітою і наукою, навчальних закладів інформаційну довідку відділу позашкільної освіти, виховної роботи та захисту прав дитини Міністерства освіти і науки України (Додаток 1).

1.2. Забезпечити неухильне виконання педагогічними працівниками Конвенції ООН про права дитини, Закону України “Про охорону дитинства”, законодавства України в галузі освіти в частині збереження фізичного, духовного, психічного здоров’я та поваги до людської гідності дитини.

1.3. Протягом 2006/2007 навчального року здійснити позачергову атестацію директорів шкіл, заступників директорів шкіл з навчально-виховної та виховної роботи у тих закладах освіти області, в яких є випадки порушення прав дитини, трудової дисципліни, а також складний морально-психологічний клімат в учнівському і педагогічному колективах.

1.4. Спільно з управліннями юстиції провести цикл семінарів-нарад з питань застосування в навчальних закладах Закону України «Про охорону дитинства», Конвенції ООН про права дитини, законодавства України в галузі освіти в частині збереження фізичного, духовного, психічного здоров’я та поваги до людської гідності дитини та інших нормативно-правових актів щодо запобігання насильства над дітьми.

1.5. Постійно пропагувати в засобах масової інформації досвід роботи навчальних закладів щодо формування навичок здорового способу життя серед дітей та молоді, запровадження в навчально-виховний процес високої педагогічної культури та толерантного ставлення до дітей.

2. Керівникам навчальних закладів:

2.1. Проаналізувати стан виконання вимог Законів України «Про освіту», у частині забезпечення конституційного права дітей на здобуття повної загальної середньої освіти, попередження правопорушень та шкідливих звичок серед учнівської молоді.

2.2. Не допускати випадків фізичного і психологічного насильства, образ, недбалого і жорстокого поводження з дітьми, експлуатації, включаючи сексуальні домагання, у т.ч. з боку батьків або осіб, які їх замінюють; втягнення у злочинну діяльність, залучення до вживання алкоголю, наркотичних засобів і психотропних речовин та до екстремістських релігійних психокультурних угрупувань та течій; використання дітей для створення та розповсюдження порнографічних матеріалів, примушення до проституції, жебрацтва, бродяжництва, втягнення у азартні ігри тощо.

2.3. Організувати правовий всеобуч з учнями та забезпечити системне вивчення та дотримання школярами Правил для учнів, які передбачені пп. 42, 43 Положення про загальноосвітній навчальний заклад, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 14 червня 2000 року № 964.

2.4. Звернутись до органів учнівського та батьківського самоврядування та розробити спільні плани дій щодо формування у дітей та молоді потреби та уміння жити в громадянському суспільстві, духовності та фізичної досконалості, моральної культури тощо.

3. Звернути увагу начальників управлінь освіти і науки Івано - Франківської (Болюк З.О.) Миколаївської (Олійник А.М.), Одеської (Демченко Д.М.), обласних та Севастопольської (Чербаджі М.І.) міської державних адміністрацій на неналежне виконання п 1.2 наказу від 23.08.06р. № 631 “Про вжиття вичерпних заходів, спрямованих на дотримання законодавства, щодо захисту прав неповнолітніх”.

4. Українському науково-методичному центру практичної психології і соціальної роботи (Панок В.Г.) забезпечити проведення соціально-психологічних досліджень серед учнів загальноосвітніх навчальних закладів з метою вивчення проблеми підліткового насильства та розробити рекомендації для попередження фактів психологічного розладу, агресивності і жорстокості серед неповнолітніх.

5. Інституту інноваційних технологій і змісту освіти (Кудіну А.В.), відділу позашкільної освіти, виховної роботи та захисту прав дитини (Рудковська Р.А.) вивчити та видати матеріали кращого міжнародного досвіду роботи із питань організації виховної роботи.

5. Про проведену роботу інформувати міністерство до 1 липня 2007 року.

6. Опублікувати даний наказ в Інформаційному збірнику та розмістити на сайті Міністерства освіти і науки України.

7. Контроль за виконанням наказу залишаю за собою.


Т.в.о Міністра Б.М.Жебровський


Додаток 1.

Інформаційна довідка до наказу

Міністерства освіти і науки України

від 25.12.06 № 844


Жорстоке поводження з дітьми – проблема держави та кожної свідомої особистості. Прояви проблеми - в тисячах дітей, які не отримують освіти, не мають постійного місця проживання, жебракують з однолітками або з дорослими, примушуються до важкої праці, потерпають від побиття та насильства. Вона виявляється і в поширенні дитячої проституції та розповсюдженні дитячої порнографії, в комерційній сексуальній експлуатації дітей, торгівлі дітьми, виявляється і в тих фактах страшенної агресії та жорстокості по відношенню до дітей, які завдяки засобам масової інформації стають відомими широкій громадськості.

Проблема жорстокості та насильства в нашому суспільстві стає дедалі актуальнішою. Це пов’язано із багатьма соціально-економічними та психологічними чинниками, серед яких слід відзначити: збільшення кількості неповних сімей в результаті розлучень та виїзду батьків за кордон, відвертої неконтрольованої пропаганди насильства та агресії на відео- та телеекранах, масове відкриття комп’ютерних та ігрових залів, де підлітки можуть „втекти”, „відірватися” від реальності та відчути себе героями -„вбивцями” тощо.

Серед важливих психологічних чинників варто зазначити особливості підліткового віку (це критичний період в житті людини, коли відбуваються значні зміни на фізичному та психологічному рівнях, формуються життєві цінності, виникає потреба у самоствердженні серед однолітків; це час суперечностей, коли з одного боку, підлітки прагнуть бути автономними, самостійними, а з іншого – потребують розуміння і підтримки з боку дорослого). Виникає нове відчуття дорослості – перехід від дитячих форм поведінки до дорослого бажання проявити себе, інколи за будь-яку ціну. Часто таке визнання дорослості у підлітка набуває форм самоствердження за рахунок кривдження інших. Такий шлях самоствердження, досить часто, не усвідомлюється старшокласниками і є „копіюванням” та відображенням дій дорослих.

Педагогічні шляхи щодо вирішення цієї проблеми обговорювались 10.11.06р. на Всеукраїнській нараді заступників начальників управлінь освіти і науки з питань виховної роботи обласних, Київської та Севастопольської міських державних адміністрацій, заступника Міністра освіти і науки АР Крим, а також це питання розглядалось під час проведення наради – зустрічі представників Асоціації батьківської громадськості та Всеукраїнської Ради старшокласників з керівництвом міністерства 24 листопада цього року.

^ Шість випускників Чернівецької школи-комплексу № 27 відзняли восьмихвилинний відеофільм «Лох – это судьба». На відео зафіксовано сцени побиття ними своїх однокласників та молодших дітей, викручування рук, знущання, використання окремих «прийомів» армійської дідівщини, голову однієї жертви засовували в унітаз шкільного туалету; на одному хлопцеві імітували статевий акт. Сцени знущання були відзняті в навчальних класах, спортзалі, буфеті, коридорах, біля центрального входу в школу. Фільм з’явився на одному із сайтів мережі Інтернет.

Диск з фільмом потрапив до старшого помічника прокурора Чернівецької області з питань захисту прав дітей (анонімно), про що вона 23 серпня 2006 року повідомила управлінню освіти і науки Чернівецької обласної державної адміністрації. Було порушено дві кримінальні справи : одну – за частиною 2 статті 296 Кримінального кодексу України – хуліганство, скоєне групою осіб; іншу – за статтею 300 Кримінального кодексу України – ввезення, виготовлення або розповсюдження творів, що пропагують культ насильства і жорстокості.

Правоохоронними органами перевіряються педагогічні працівники школи-комплексу № 27 на предмет неналежного виконання ними своїх службових обов’язків, оскільки встановлено, що про цей випадок їм стало відомо ще у червні 2006 року, однак він замовчувався.

У кінці серпня – на початку вересня 2006 року сцени із фільму та коментарі до нього були оприлюднені на каналах місцевого телебачення, а згодом і Всеукраїнських. Це сколихнуло громадськість краю і держави, знайшло глибокий осуд та занепокоєність суспільства в духовному і моральному падінню молодого покоління та їхніх наставників.

Продемонстрований фільм свідчить про факти жорстокості і насильства, які мають місце у школах м. Чернівців. Психологічний аналіз дає право визнати, що фільм актуалізував проблеми учнівських взаємостосунків.

Факти жорстокості, насильства в ньому очевидні. Якщо припустити, що діти грали свої ролі (чомусь такої думки притримуються окремі вчителі), то «жертви» все одно не мали вибору, тобто вони не могли відмовити групі лідерів, хоча й не бажали грати свої ролі, а це – вже примус, насильство.

Також фільм відобразив пріоритети, які сформувалися у підлітків цього навчального закладу. Фільм впливає на свідомість, формування ціннісних орієнтацій у середовищі підлітків і популяризує та насаджує асоціальний стереотип поведінки.

Школа-комплекс № 27 м. Чернівців має такий соціальний паспорт: із 1271 дитини 18 (1,4 %) дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківської опіки, 22 (1,7 %) дитини-напівсироти, 41 (3,2 %) – батьки яких виїхали за кордон (по області 13 %; 15 тис.), 34 (2,6 %) – із багатодітних сімей, 11 (0,9 %) – діти-інваліди, 7 (0,5 %) – із неблагополучних сімей, 27 (2,1 %) – схильних до правопорушень стоять на шкільному обліку.

Шість «героїв» фільму закінчили школу на достатньому і високому рівнях і навчаються у вищих начальних закладах ІV рівня акредитації (5 – на економічних і комп’ютерних технологій спеціальностях, 1 – на педагогічній);четверо з них із благополучних сімей, їхні батьки мають вищу освіту і займаються підприємницькою діяльністю;двоє - із неповних сімей, де вихованням займаються мами; один - із малозабезпеченої сім’ї (одна мати з вищою освітою, інша – має загальну середню освіту);один учень із цих сімей – член Чернівецької обласної збірної команди з футболу; один переможець ІІІ-го етапу олімпіади з інформатики - з повної сім’ї. Всім цим учням була дана позитивна характеристика педагогічними працівниками закладу. Педагоги школи публічно не осудили вчинок випускників школи і не визнали своїх помилок у вихованні учнів, навпаки провину за те що трапилось перекладали на державу, батьків тощо, тільки не на себе. А такі висловлювання вчителів, як «хлопці хотіли прикольнутися», «головою в унітаз – це сміх» – не піддаються ніякій критиці.

Не знайшов свого місця в той час і громадський осуд цього факту на рівні загальношкільного і класних батьківських комітетів, ради навчального закладу, педагогічної ради школи, учнівського самоврядування.

У закладі був відсутній елементарний щоденний контроль змісту зайнятості учасників навчально-виховного процесу, зокрема впродовж уроків, перерв між уроками і в позаурочний час, вхід і вихід із школи під час відеозаписів не контролювався, на шкільному подвір’ї, як і в приміщенні школи не було чергових педагогів, що передбачено у посадових обов’язках, інструкціях, правилах внутрішкільного розпорядку. Були і залишилися проблеми із відвідуванням учнями занять. Відсоток учнів, які не відвідують школу становить 15 % щоденно (190 дітей), в тому числі 17 учнів – систематично і довготривалий час (по 10-15 днів). У психолога школи стосовно випадків жорстокості і насильства відсутня будь-яка професійна інформація.

Адміністрація навчального закладу, педагоги виявилися нездатними працювати з групою підлітків кризового віку; за масовими заходами не проводилася конкретна індивідуальна робота з учнями; недостатньо велася правоосвітницька робота: не було організовано поглиблене вивчення правознавства, не використовувалися години варіативної складової робочого навчального плану для організації роботи факультативів, введення курсів, спецкурсів з правознавчих дисциплін; у 2005/2006 н.р. не вивчалися курси «Християнська етика і мораль», «Етика релігії», які у 2006/2007 н.р. введені у 5-х класах;недостатньо працював колектив, як педагогів та і учнів, в практичній реалізації програм «Рівний-рівному», «Діалог», «За здоровий спосіб життя»; згідно з вимогами управління освіти і науки облдержадміністрації у м. Чернівцях не проводилися щорічні дослідження соціального самопочуття дітей у сімейному та шкільному оточенні та опитування «Діти школи про свої права». Робота «телефонів довіри» була організована формально; не вивчаються протягом навчального року Правила для учнів практично в усіх загальноосвітніх навчальних закладах м. Чернівців

До складу школи-комплексу входять ДНЗ, ДЮСШ і будинок дитячої творчості однак існує проблема зайнятості та розвитку творчих задатків учнів - позашкільною освітою охоплено лише 30 % школярів.

З метою вивчення ставлення старшокласників до проблеми насильства в нашому суспільстві та в шкільному середовищі, зокрема, виявлення моделей поведінки учнів у різних ситуаціях проявів насильства, дослідження причин і факторів, що породжують насильство та жорстоке поводження серед старшокласників Центром практичної психології і соціальної роботи Чернівецького міського управління світи і науки 05 вересня 2006 року проводилось соціально-психологічне дослідження 133 старшокласників школи-комплексу № 27 за анкетою „Життєві цінності старшокласників”.

Аналіз результатів опитування виявив, що, на думку старшокласників, насильство є надзвичайно актуальною проблемою для сучасного українського суспільства. Про це зазначили 73,7% опитаних; не думали про це – 24, 8%; заперечили – 1,5 %.

Найбільш поширеними типами насильства в нашому суспільстві респонденти вважають:

насильство старших дітей над молодшими – 45,1%;

насильство дорослих над дітьми – 44,4%;

насильство між представниками різної статі – 37,6%.

Менш поширеними: насильство в дорослому середовищі (23,3%), насильство між однолітками (11,3%). 9,0% опитаних утруднюються відповісти на дане запитання.

Особливу небезпеку для розвитку особистості, на думку учнів, становлять такі види насильства як сексуальні кривдження (61,7% від числа респондентів); психологічне (емоційне) насильство у сім'ї – (57,1%); фізичне насильство – (48,1%). Не менш небезпечними для дитини залишаються моральне насильство з боку вчителів (14,3 %); фізичний недогляд (занедбаність дітей) - (14,3%); невиправдані покарання дітей зі сторони батьків – (12,3%); фізичні покарання зі сторони вчителів – (12,0%). Відповіді респондентів віддзеркалюють актуальні проблеми, що існують у нашому суспільстві, у так званому „дорослому світі”. Саме дорослий світ – основа формування психіки підлітків, адже молоді люди наслідують моделі та користуються зразками поведінки дорослих (батьків, вчителів, інших значимих дорослих).

Основні причини насильства серед молоді можна умовно розділити на три групи факторів, які пов’язані: із зовнішніми впливами (виховні проблеми, криза в суспільстві, вплив ЗМІ); із вживанням алкоголю і наркотиків, а також із неефективною дією окремих соціальних інституцій.

Найбільш вагомим у виникненні насильства, на думку респондентів, є вплив ЗМІ (40,6%) та вживання наркогенних речовин (40,6%), далі за рейтинговою шкалою – наслідування поведінки дорослих (30,8%) та низький рівень виховної культури батьків (30,1%).

Варто відзначити, що на недостатній виховний вплив школи вказало 5,3% учнів.

На запитання: „Чи існує проблема насильства, проявів жорстокості у Вашій школі?” „ні” відповіло 51,9% опитаних, „так” - 19,6%; „утруднююсь відповісти” – 28,6%.

Таким чином, самі підлітки відзначили вплив ЗМІ, як одного із найпотужніших стимулів до прояву насилля. Це підтверджується і наступними показниками. На питання: „Що ви думаєте з приводу демонстрації на теле- і кіноекрані бойовиків та фільмів з елементами насилля?” отримані такі відповіді:

Я іноді переглядаю такі фільми - 53,4%;

Вважаю, що вони негативно впливають на психіку людини – 38,4%;

Я байдужий(а) до них – 34,6 %;

Це „школа життя”, що загартовує особистість – 23,3%;

Такі фільми відволікають від буденної „сірої” дійсності – 21,1%;

Вважаю, що потрібен контроль спеціалістів, які б забороняли демонстрацію таких фільмів на телеекранах – 19,6%;

Мені подобається дивитись такі фільми – 13,5%.

Варто зазначити, що підліток, який спостерігає фільми з елементами насильства навчається вербальним і фізичним агресивним діям, які раніше не були йому притаманні. У таких глядачів зменшується контроль над проявами власної агресії: „Якщо інші безкарно проявляють агресію та жорстокість, чому не можна і мені?” Окрім того, спостереження за сценами насильства сприяє поступовій втраті емоційної чутливості до агресії та чужого болю, робить людину байдужою. З часом агресія, насильство та жорстокість можуть стати звичайним, буденним явищем.

Це яскраво підтверджують і відповіді на наступне запитання: „Які почуття викликають у вас такі фільми?”:

байдужість, ніяких почуттів – 25,6 %;

співчуття та жалість – 13,5%;

страх, жах – 12,8%;

цікавість – 11,3%;

неприємні відчуття, знервованість, погіршення настрою – 10,5%

злість, обурення, гнів – 7,5%;

захват, захоплення, адреналін, драйв, збудження – 6,8%;

відраза, огида, гидота – 6,0%;

це реальність, це є в нашому житті – 5,3%.

12,3% респондентів не відповіли на дане запитання.

Щодо свого реального життя, то свідками насильства (жорстокого поводження з друзями, однолітками, школярами) були 42,1% респондентів; не стикались з подібним явищем - 49,6%; не хочуть про це говорити – 8,3%.

Хоч раз в житті зазнавали:

морального приниження – 48,1% учнів;

фізичного кривдження – 27,1%;

нападу з боку групи – 14,3%;

пограбування – 12,0%;

сексуальної загрози – 8,3%.

Щодо прохання уявити собі ситуацію, в якій опитані можуть стати жертвами фізичного насильства були отримані наступні відповіді: звернуться до батьків і все їм розкажуть – 43,6%; не будуть звертатися до дорослих, діятимуть на власний розсуд – 38,4%; будуть кликати на допомогу – 30,1%, до друзів звернуться - 5,3% і лише 3,0% звернуться по допомогу до вчителів. Виходячи з низького показника звернень до педагогів у розв’язанні гострих конфліктних ситуацій, важливо посилити роботу із вчителями по формуванню психологічної компетентності та розвитку навичок ефективної взаємодії з підлітками.

На питання: „Якою буде Ваша реакція, якщо на Ваших очах кривдитимуть іншу людину?” втрутяться самі - 42,1% опитаних; викликатимуть міліцію - 37,6%; звернуть увагу перехожих – 34,6%; розгубляться – 16,5%, злякаються – 13,5%; пройдуть і не звернуть увагу – 6%. Отриманий розподіл відповідей дає можливість виявити дві можливі домінуючі стратегії поведінки підлітків. Перша з них визначає активні дії старшокласників і передбачає їх включення у події, що відбуваються, інша – пасивну поведінку учнів. Крім цього, байдужість може бути свідченням бажання скоріше керуватися інстинктами самозбереження та егоїстичними інтересами.

Про віру в те, що вчителі намагатимуться припинити насильство, якщо стануть його свідками, зазначили 75,2% учнів. Однак, 14,3% опитаних вважають, що вчителі часто самі є ініціаторами насильства і кривдження учнів. На байдужість вчителів („вдаватимуть, що не бачать нічого”) вказали – 12,8%. 2 особи (1,5%) не відповіли на запитання.

Фактори, які впливають на формування ціннісних орієнтацій молоді відображені в таблиці “Рейтингові оцінки факторів, які впливають на формування ціннісних орієнтацій молоді (з точки зору респондентів)”

№ п/п

Фактори

Рейтингова оцінка (%)

1.

сім'я

54,1

2.

„вулиця”

54,1

3.

школа

40,0

4.

держава

10,5

5.

релігія

6,8


Отже, вплив навчального закладу, на думку опитаних, має важливе, проте не основне значення. В цьому аспекті важливо зосередити увагу на взаємодії та співпраці навчального закладу з батьками.

Важливо відмітити, що 58,7% респондентів хотіли б більше дізнатись про себе, отримати досвід самоаналізу, навички ефективного спілкування та взаємодії в тренінговій групі з психологом. Не бажають чи ще не готові до цього – 28,6%, утруднюються відповісти – 12,8% опитаних. Такі дані свідчать про те, що саме в підлітковому віці існує нагальна потреба в пізнанні себе, своїх здібностей та можливостей, оволодінні навичками конструктивної взаємодії з однолітками та дорослими тощо.

Практично такі ж результати відповідей було отримано і за результатами психолого-педагогічного дослідження проведеного Чернівецьким обласним центром практичної психології і соціальної роботи в ході якого було опитано 1407 учнів 10-11 класів шкіл міста (ліцеї № 1, 2, гімназії № 1, 2, 3, ЗОШ № 1, 2, 3, 4, 5, 6, 8, 11, 15, 18, 19, 20, 22, 24, 27, 28, 29, 30, 31, 33, 38).

^ Таким чином, за результатом соціально-психологічного дослідження серед учнів 10-11 класів школи-комплексу №27 можна зробити наступні висновки:

проблема насильства, на думку старшокласників, є сьогодні надзвичайно актуальною. Тому вона потребує глибокого вивчення та комплексного підходу до програми профілактики даного явища в дитячому та молодіжному середовищ;.

серед основних видів насильства, які становлять особливу небезпеку для розвитку особистості, на думку респондентів, є сексуальне кривдження, психологічне (емоційне) насильство в сім'ї та фізичне насильство;

основні причини виникнення насильства серед молоді – вплив засобів масової інформації, що пропагують культ сили; вживання наркогенних речовин; наслідування негативних моделей поведінки дорослих та низький рівень педагогічної культури батьків;

на думку респондентів, чинник „вулиці” має сьогодні значний вплив на формування світогляду молодої людини. Домінування фактору „вулиці” містить небезпеку, пов’язану із залученням механізмів соціально-психологічного наслідування дій дорослих, які досить часто є антисоціальними і небезпечними для здоров'я дитини. Тим більше, як засвідчило опитування, найбільш поширеним видом насильства є кривдження старшими дітьми – молодшими, а також насильство дорослих над дітьми;

окрім того, важливо зазначити, що з агресією не потрібно „боротись”, адже боротьба породжує протидію. Дане явище відповідає людській природі, що в процесі успішної соціалізації набуває соціально прийнятної форми. Тому, найкращою стратегією буде профілактична (попереджувальна) та роз’яснювальна робота психологів, педагогів, соціальних працівників тощо.

Результати дослідження доведені до відома адміністрації закладів через наказ по управлінню освіти Чернівецької міської ради і використані для просвітницької роботи з метою гуманізації стосунків між усіма учасниками навчально-виховного процесу (батьками, учнями, педагогами).

Управління освіти і науки Чернівецької облдержадміністрації здійснило комплекс заходів щодо питань захисту прав дитини і посилено веде контроль з цих проблем : протягом вересня-жовтня 2006 року відбулися нарада за участю голови облдержадміністрації, колегії облдержадміністрації, Чернівецької міської ради, управління освіти і науки та відповідні заходи на місцях; надіслано лист від 28.08.06 № 31/219 «Про стан виконання у загальноосвітніх, професійно-технічних і вищих навчальних закладах області статутних вимог і правил для учнів (студентів)» та видано наказ від 06.09.06 № 357 «Про вивчення роботи управління освіти Чернівецької міської ради, відділів освіти Новодністровської міської ради, райдержадміністрацій з питань захисту прав дитини», 11 жовтня 2006 року відбулася колегія управління освіти і науки облдержадміністрації, на якій заслухано результати цієї перевірки.

За фактами прояву насильства та жорстокості учнів 11-А класу школи-комплексу № 27 управлінням освіти Чернівецької міської ради видано наказ від 23.08.06 № 01-06/408 «Про службове розслідування», проведено ряд нарад, зустрічей, бесід з працівниками управління, педагогами, батьками, учнями, соціально-психологічне дослідження серед старшокласників. З метою посилення ефективності психологічного супроводу виховного процесу в 13 закладах освіти міста з 01.09.06 введено 10,5 ставки соціальних педагогів, у тому числі і в школі-комплексі № 27.

8 вересня 2006 року в Чернівецькій обласній державній адміністрації відбулися нарада керівників правоохоронних органів, органів управління освіти, школи-комплексу № 27 та батьків за участю голови облдержадміністрації Куліша В.І., засідання Громадської ради при голові облдержадміністрації з обговорення фактів, які мали місце у вищезгаданому закладі. Цього ж дня проведено прес-конференцію начальників управлінь освіти і науки та внутрішніх справ МВС України у Чернівецькій області .

У школі-комплексі № 27 здійснені кадрові зміни: звільнено з посад трьох заступників директора, практичного психолога, оголошено догани педагогам організаторам, класному керівнику, заступнику начальника і головному спеціалісту управління освіти Чернівецької міської ради - 5 вчителів поставлено на позачергову атестацію.

Події, які відбулися у школі-комплексі № 27 м. Чернівців показали, що є великі прогалини щодо комплектації шкіл керівними і педагогічними кадрами, підвищення кваліфікації і фахового рівня працівників освіти. Атестація педагогічних працівників ще не стала вагомим чинником у професійному рості вчителів, оцінці їхньої роботи.

За статистикою в Україні відбувається «омолодження» складу правопорушників, зростає кількість групових правопорушень, створюються в окремих місцях постійні підлітково-молодіжні групи асоціального напрямку. Відзначається зростання агресивності у поведінці учнів, збільшення кількості дівчат- підлітків з проявами антисуспільної поведінки.

Так 2 жовтня 2006 року о 20-30 год. на території територіального центру Автозаводського району м.Кременчука 4 неповнолітні учениці із ЗОШ № 18, льотного коледжу, Кременчуцького педагогічного училища ім. А.С.Макаренка, Полтавської обласної школи-інтернату № 21 скоїли по відношенню до неповнолітньої учениці ЗОШ № 18 протиправні дії.

Факт скоєння протиправних дій був розглянутий на позачерговому засіданні шкільного штабу з профілактики правопорушень (протокол № 2 від 03.10.2006р.). За фактом скоєння злочину було розроблено додаткові заходи щодо профілактики жорстокості та насильства серед неповнолітніх.

Управлінням освіти Кременчуцької міської державної адміністрації по даному факту проведено нараду з директорами навчальних закладів з питань профілактики правопорушень; засідання Координаційної ради з питань профілактики правопорушень, злочинності, бездоглядності серед учнівської молоді і попередження насильства в сім’ї при управлінні освіти; оперативну нараду з заступниками директорів з виховної роботи та психологами навчальних закладів;даний факт обговорено на засіданні Координаційної ради міського дитячого об’єднання „Армія Добра”; виданий наказ № 158 від 12.10.2006року „Про стан і заходи щодо поліпшення роботи з попередження правопорушень, злочинності серед учнів навчальних закладів”;виданий наказ № 189-о/д від 01.11.2006 р. «Про проведення службового розслідування факту, наведеного у статті газети «Факти» від 31.10.2006 р., згідно якого створена комісія по перевірці та узагальнення матеріалів службового розслідування;виданий наказ № 191-о/д від 06.11.2006 р. «Про притягнення до дисциплінарної відповідальності директора ЗОШ № 18 та заступника директора з виховної роботи цієї школи »; розроблено проект психологічного супроводу освіти міста, який буде розглянуто на сесії міської ради 28.11.2006р.


Дитинство – це період відсутності дорослої відповідальності, узаконена залежність від турботи та економічної підтримки суспільства. Дитина є недієздатною в повному обсязі, але має всі людські права і, особливо, на захист від жорстокого поводження, від насильства різних видів і форм.


У кримінологічному аспекті важливим є дослідження причин того чи іншого злочинного діяння. Як правило, жорстоке поводження з дитиною – це комплекс дій дорослих чи дитячого колективу, воно не зводиться до одного якогось прояву чи ознаки. При аналізі походження соціальних явищ, у тому числі й злочинності, вчені стикаються з багатоманіттям чинників ( і одночасно з різноманіттям наслідків).

В основі жорстокого поводження з дітьми лежить нерозуміння цінності дитини, відсутність системи демократичних цінностей, які визначають модель сімейного життя і родинного виховання в конкретній сім’ї.

Жорстоке поводження з дітьми в школі, виховній установі з боку вчителів, вихователів щодо дітей виявляється у наступному : приниженнях, постановці в кут; битті; роздяганні дитини перед іншими як способу покарання; нагадуванні при класному колективі про недоліки дитини, особливості сім’ї, сімейні події, про які вчителю стало відомо; непосильній праці; ігноруванні фізичних потреб дитини (заборона піти до туалету); існуванні “любимчиків” та “паріїв”; підвищеному тоні, крику, необґрунтованих, неадекватних оцінках; суворій дисципліні, яка тримається на страху, а не на інтересі до навчання; авторитаризмі, вимогах без пояснень; недоцільних вимогах до зовнішнього вигляду дитини (зачіски, форми) і застосуванні дій щодо його покращення – підстригання васноруч, зняття прикрас, відбір мобільних телефонів тощо; розбещенні.

Мають місце непоодинокі випадки приниження гідності дітей вчителями. Нерідко конфіденційна інформація щодо проблем дитини та її сім’ї розголошується і стає предметом обговорення у класному колективі, серед батьків, що травмує психіку , погіршує моральний стан дитини.

Засобом психологічного тиску в руках окремих педагогів стало оцінювання навчальних досягнень учнів. Нерідко 11-12 балів може отримати лише той учень, який ходить до вчителя на додаткові (платні) заняття. Вищезазначене, а також професійна солідарність, хибне тлумачення ;захисті честі мундиру” формують у підростаючого покоління уявлення про сутність подвійних стандартів.

Жорстоке поводження дітей щодо дітей виявляється в такому: образливих прізвиськах; насміханні над виглядом, видом діяльності, поведінкою дітей, які вирізняються серед однолітків; примушуванні до негативних дій (доведи, що не боїшся вчителя що ти не гірше за інших, - палиш, вживаєш наркотики, дорослий, займаєшся сексом тощо), бойкоті, ігноруванні; битті (“темна”); відбиранні у слабших дорогих речей, грошей, їжі; погрозах, приниженнях; примусу до “служіння” сильному – нести портфель, бути на підхваті, чергувати тощо; зґвалтуванні, травлі.

Дослідники зазначають, що діти, які пережили різні види насильства, мають проблеми з навчанням, невпевнені, мають почуття тривоги, гніву, депресії, почуття неповноцінності, порушення контакту з дорослими; часто мають психопатії та невростенічний розвиток особистості, стійкі поведінкові порушення, (провокуючу, уникаючу, псевдозрілу, незрілу, непередбачувальну, адиктивну поведінку), соматичні порушення, розлади сну, апетиту.

Як наслідок, в особистості формуються переважно негативні якості: агресія, жорстокість, ненависть до світу, безцільність буття, жадоба неусвідомленої помсти або ж , у протилежному випадку, дитина починає шукати психологічний захист, опіку, безпеку в інших людей. Перенесене в дитинстві насилля залишає відбиток у свідомості людини на все життя.

За кожною з перелічених вище причин стоять людські долі, проблеми та негаразди.

Саме на них необхідно звертати ретельну увагу соціальним педагогам, вміти розробляти запобіжні заходи, будувати роботу таким чином, щоб крок за кроком зменшувати вплив названих явищ.

Проблема ускладнюється тим, що діти часто соромляться, бояться розповісти про знущання над ними, звернутися до відповідних органів чи вважають це нормою, бо не знають іншого ставлення до себе. Діти переважно поверхово знають свої права, тому інколи не усвідомлюють, що зазнають жорстокого поводження. Часто про зазначені права не знають батьки.

Законодавча база, механізм охорони дитинства шляхом функціонування інститутів, залучених до цього, у нашому суспільстві в основному є налагодженими. Слабкою ланкою в процесі залишається насамперед недостатня правова обізнаність неповнолітніх, їхніх батьків.

Профілактична робота з неповнолітніми обумовлена необхідністю формування в них навичок поведінки, які відповідають правовим нормам суспільства. Неповнолітні повинні володіти правовою обізнаністю у сукупності з внутрішньою культурою, мати відповідні погляди, переконання, які визначали б їхню поведінку, а також вміти відстоювати свою позицію у критичних ситуаціях, у ставленні до людей. Це вимагає підходу до дослідження правосвідомості неповнолітніх комплексно.

Антиподом насильства і жорстокого ставлення, будь-яких форм та стереотипів (гендерних, національних тощо) є толерантність. Толерантність необхідна для спілкування, співжиття і спільної діяльності, є основою формування культури миру в сім'ї, громаді, суспільстві.

Профілактика жорстокого поводження щодо дітей здійснюється, згідно із Концепцією загальної середньої освіти, яка повинна враховувати такі пріоритети :

формування життєвої, соціальної, комунікативної компетентності учнів;

гуманізацію та гуманітаризацію, зміст навчання;

приведення обсягу і складності змісту на
еще рефераты
Еще работы по разное