Реферат: Тема: Межі біосфери та її цілісність. Живі організми біосфери


Ємчук Світлана Анатоліївна

вчитель хімії та біології ЗОШ№3


Природознавство

6 клас


Тема: Межі біосфери та її цілісність. Живі організми біосфери.

Мета: Сформувати уявлення про межі біосфери та живу речовину; розкрити поняття колообігу речовин у біосфері; розвивати екологічне мислення; виховувати почуття відповідальності за всіх живих істот нашої планети.

Основні поняття: атмосфера, біосфера, гідросфера, жива речовина, літосфера, колообіг речовин, забруднення атмосфери.

Обладнання: Таблиці й малюнки до теми «Біосфера», кадри з фільму «Дива Луганщини».

^ Тип уроку: Засвоєння нових знань.

Методи: Розповідь з елементами бесіди та демонстрацієй таблиць «Біосфера», робота у групах, у парах.

Хід уроку.

Біосфера – це й мешканці, й дім, і ми в нім.

М. Вассоєвич.

І. ^ Організаційний етап

1. Розминка.

(Використання знань з народознавства, його зв’язки з природознавством).

В українського народу завжди існувало ставлення до природи, як до рідного, позитивного. Наші предки – слов’яни складали замовлення, щоб задобрити богів, які володарювали над природою:

«Добрий день тобі, Сонечко ясне!

Яке ти ясне, величне, прекрасне, щоб і я така була ясна, велична, прекрасна перед усім миром».

ІІ. ^ Актуалізація опорних знань. (Природничий диктант із взаємоперевіркою).

Учні знаком «+» позначають правильні речення.

Біосфера існує в межах планети Земля.

До складу біосфери не входить літосфера.

Живі істоти становлять живу речовину біосфери.

Організми, що насиляють біосферу, між собою ніяк не взаємодіють.

Рослини – гетеротрофні організми.

Рослини – автотрофні організми.

Правильні речення: 1, 3, 6

ІІІ. Мотивація навчальної діяльності.

Цікава інформація.

Неповторність нашої планети в Сонячній системі полягає в тому, що лише

на ній мешкають живі істоти.

Пригадайте завдяки навявності яких умов це можливо?

Складання схеми

Живі істоти населяють


















Земля – єдина з планет Сонячної системи, що має повітряну оболонку, яку називають атмосферою.

Пригадайте з географії, що відносять до гідросфери? (океани, моря, річки, озера, тощо)

Пригадайте які гірські породи ви знаєте? Зовнішня облонка земної кулі - літосфера – утворена з гірських порід. (Робота з підручником 6 класу «Природознавство» стор. 129 мал. 1230

Учитель: Частинки атмосфери, гідросфери, літосфери, разом із живими істотами, які там мешкають, утворюють біосферу («біос» - життя).

Проблемне питання: Чи є у біосфері чіткі межі?

ІV. Сприйняття та засвоєння нового матеріалу.

Пояснення вчителя

^ 1.Межі біосфери.

Де починається і закінчується життя на Землі?

Межі існування життя на Землі і є межами біосфери.

Робота з таблицею «Біосфера»

Верхня межа біосфери пролягає в атмосфері (полвітряній оболонці) на висоті 10-18 км. За межою 20 км у повітрі життя немає.

Нижня межа пролягає в літосфері на глибині 3-4 км. До літосфери (твердої оболонки планети) входять грунтові покрови та материнська порода (граніт, базальт)

Робота з таблицею «Живі істоти біосфери»

^ 2.Різноманіття в біосфері.

Кількість живих істот на 5-6 мин. Сукупність живих істот на Землі називають біологічним різноманіттям.

Об’єднання организмів у групи за певними ознаками.

Робота з підручником

«Природознавство» 6 клас стор. 131- учні зачитують правило «Види организмів».

Робота з підручником )стор. 131 мал. 125).

Робота у парах

Біосфера – велетенська система.

Завдання:

Які ви знаєте міцні зв’язки в екоситемах?

Зовнішні зв’язки в екоситемах.

Складання схеми у зошитах

Сонце – джерело енергії - рослини її перетворюють на хімічну енергію – до травоядних тварин – м’леоїдні

Робота з таблицею «Колообіг речовин»

^ 3. Колообіг речовин у біосфері

Органічні речовини – до рослин і тварин з їжею надходять – при гнитті і розкладенні відмерлих региток организмів – у біосферу

Робота в групах

І група (стор.133 підручника знайти роль Вернадського в ученні про біосферу.

ІІ група дає характеристику особливостей живого в гідросфері;

ІІІ група знаходить зв’зки між літо, гідро, атмосферою

IV група характеризує життя на межді між літосферою і атмосферою.

Відповідь учнів на проблемне запитання

Чи є у біосфері чіткі межі?

^ Просмотр фрагменту фільму «Дива Луганщини».

Бесіда с класом.

1) Дайте характеристику природо-охоронній території яку ви бачили у фільмі.

2) Дайте характеристику рослинам Кремінського лісу.

3) Яка господарська діяльність завдає біосфері значної шкоди?

4) Як наша держава дбає про захист біосфери?


^ V. Осмислення об’єктивних зв’язків.

Колективна робота

На прикладі вуглекислого газу складіть схему колообігу речовин у біосфері.

Складання схеми

Дихання Горіння Гниття


Виділяється під час


Вуглекислий газ


Поглинається


Рослинами при Під час утворення

фотосинтезі вапняків і крейди

Практичне завдання учням

Складіть колообіг речовин, зв’язавши між собою такі организми: дуб, дятел, дощовий черв’як,бактерії гніття.

^ VI. Узагальнення знань.

Бесіда з питань


Поміркуйте

Встановлено, що зникнення лише одного виду рослин у Кремінських лісах загрожує зникненням понад 10 видів комах. Спробуйте пояснити чому?

Чому людина і біосфера невіддільні?

Ви проглянули фрагмент фільму «Дива Луганщини

Складіть пам’ятку

«Правила поведінки у лісі»

Не ламай гілок дерев, не знімай кору.

Ходи стежками.

Не збирай квітів, особливо рідкісних .

Не руйнуй мурашники.

Не бери яйця з гнізд.

Не лови мешканців лісу.

Не залишай сміття в лісі.

Не кидай відходи у річку.

Збирай гриби, ягоди не пошкоджуючи самої рослини.

Учитель зачитує уривок вірша

Спиннюсь – не втемлю, що воно за диво, -

Оці степи, це небо, ці ліси,

Усе так гарно, чисто, незрадливо,

Усе як є – дорога, явори,

Усе моє, все зветься – Україна.

Така краса, висока і нетлінна,

Що хоч спинись і з Богом говори.

Л. Костенко

VII. Оцінки за урок.




Домашнє завдання: параграфи 23, 24

Робота над творчим проектом «Охорона біосфери».
еще рефераты
Еще работы по разное