Реферат: Запорізької міської ради запорізької області



МІНІСТЕРСТВО ОСВІТИ І НАУКИ УКРАЇНИ

ВІДДІЛ ОСВІТИ ХОРТИЦЬКОЇ РАЙАДМІНІСТРАЦІЇ

ЗАПОРІЗЬКА ЗАГАЛЬНООСВІТНЯ ШКОЛА І – ІІІ СТУПЕНІВ № 92

ЗАПОРІЗЬКОЇ МІСЬКОЇ РАДИ ЗАПОРІЗЬКОЇ ОБЛАСТІ


Відкритий урок на тему:

«Нюхова і смакова сенсорні системи»

(9 клас)


м. Запоріжжя

2011 – 2012 р.



Мета:

розкрити роль запаху і смаку для людини; розвивати вміння знаходити поясанення біологічним процесам, використрвуючи знання з інших предметів; встановити значення аналізаторів в житті людини, можливі сфери застосування знань про них.

^ Терміни та поняття:

нюхова сенсорна система, шок, пахучі ре­човини, запахи, гранична концентрація пахучої речовини, стереохі­мічна теорія запахів, смаковий аналізатор, стереохімічна гіпотеза сприйняття смаку, смаковий поріг.

^ Тип уроку:

засвоєння нових знань.

Інформаційне забезпечення:

таблиці зі схемами будови нюхової та смакової сенсорних систем


^ ХІД УРОКУ


І. Актуалізація опорних знань.


Тестування: виберіть окремо ознаки зорового і слухового аналізаторів.

1) Складається з трьох основних частин: рецепторів, нерва, зони кори. 2) Рецептори знаходяться в органі чуття.

Рецептори - палички та колбочки.

Рецептори розташовані в кортієвому органі.

5) Сприймає фотони.

Сприймає коливання середовища.

Провідну роль виконує друга пара нервів.

Провідну роль виконує восьма пара нервів.

Зона кори знаходиться в висковій частині кори.

Зона кори знаходиться в потиличній частині кори.

Аналізатор може адаптуватися.

Причина виникнення нервового імпульсу - біохімічні процеси.

Причина виникнення нервового імпульсу - біофізичні процеси.

У внутрішній частині органу чуття є ендо- та перилімфа.

Може взаємодіяти з іншими аналізаторами.

Має пороги чутливості.

Має ціліарне тіло.

Має гелікотрему.

Має скловидне тіло.


ІІ . Мотивація навчальної діяльності


У світі пахощів та смаків багато дивного. Якщо для сма­ку існують визначені категорії солоного, кислого, солодкого та гірко­го, для кольорових відчуттів — червоного, жовтого, зеленого тощо, то уявленні про пахощі суто індивідуальне.

Запах — це властивість певних речовин, що сприймається відповідними органами чуттів. Аналог такого органа придумали каліфорнійські вчені. Це — механічний ніс, який сприймає набагато більшу кількість запахів та їх відтінків, ніж людина. Дослідження свідчать, що звичайна людина здатна розрізняти 2 - 3 сотні запахів.

— Як сприймаються запахи?

Які органи відповідають за формування смакових відчуттів?

Чи існує взаємозв’язок між смаковою та нюховою сенсорними
системами?


ІІІ. Сприйняття та засвоєння нового матеріалу.

Нюхові відчуття в людини значно поступаються перед відповідни­ми відчуттями тварин. Адже,відомо, що собака може відчути запах, навіть коли це кілька молекул в 1 см3. Слони мають не менш розвине­ний нюх. Слон, якого вели до цирку через місто, почав трощити вітрину і не заспокоївся доти, поки не став воло­дарем флакона парфумів, яким користувалася його дресирувальниця. Подібних прикладів можна навести безліч.

Медики з’ясували, що аромати володіють лікувальною дією, що і стало основою аромотерапії. Існують запахи аба їх поєднання, завдя­ки яким можна значно покращити стан здоров’я — підвищити праце­здатність, знизити втомлюваність і кволість, поліпшити самопочуття.

Мистецтво поєднання різних запахів у єдину композицію існує вже не одне тисячоліття. Еффні олії та пахощі виксіристовувалися ще в давні часи, особливо на сході. Залежно від захворювання того чи іншого органа не-обхідно вдихати специфічннй запах лаванди, м’яти, шавлії, полину, чеб­рецю тощо. Нині в багатьох лабораторіях світу розробяяються речовини, які впливають на здоров’я людини, підвищують настрій, викликають добре самопочуття.

Завдання для «експертних» груп

Для групи 1

З’ясуйте, яку будову має нюхова сенсорна система, за допомогою § 57. Використовуйте схему у робочих зошитах на с. 36. Докладніше ознайомтеся з, класифіка­цією запахів.

Нюхова сенсорна система




Носова порожнина




Нюх і мозок




Сприйняття запаху










Функції

Нюхова зона

Підкоркові центри

Нюхові нерви

Нюхова цибулина

Квітковий

Гнилісний

Фруктовий

Горілий

Пряний

Смолянистий




Захист

Зволоження

Теплорегуляція

Нюх

Дихання

Мозк


Рецепторна зона 5 см3

Для групи 2

Ознайомтеся з механізмом сприйняття запахів, за допомогою § 57. Використовуйте схему у робочих зошитах на с. 36.

Для групи 3

З’ясуйте, яке значення має смак. Ознайомтеся з класифікацією смаків. Використовуйте схему у робочих зошитах на с. 37.

Смакова сенсорна система




Ротова порожнина




Рецептор




Смаковий поріг










Язик


Солодкий

Гіркий

Солоний

Кислий

7,9 пари нервів


Довгастий мозок


Таламус


Кора

Стеріохімічна теорія

Для групи 4

Опрацюйте матеріал про механізм сприйняття смакового подраз­нення за допомогою § 57 . Використовуйте схему у робочих зошитах на с. 37.

В «експертних» групах діти спершу обговорюють питання (5 - 6 хв), потім складають план повідомлення. Якіщо в учнів виникають труднощі, учитель допомагає їм.

На завершення проводиться аналіз діяльності під час вивчення запропонованого матеріалу.


ІV. Узагальнення та систематизація знань

В історичній мініатюрі В. Пікуля «Запашна симфонія життя» є такий цікавий епізод. До молодої дівчини Шарлоти залицяються двоє супер­ників: відомий співак і бідний парфюмер. На концерт свого суперника парфюмер приносить великий кошик фіалок і ставить його на кришку рояля. Співак з ганьбою втікає з дому дівчини, 6о не може взяти жодної високої ноти. Виявляється, парфюмер добре знав, що запах фіалок здатний зруйнувати гармонію голосових зв’язок.

Як ви гадаєте, яким професіям потрібен нюх?

Де в практиці можна застосувати знання про нюх?

Чому яблуко та цибуля здаються приблизно однакового, солодкого смаку?

Чому при нежиті людина втрачає апетит?

Чим пояснити пристрасть південних народів до гострої їжі?


V. Підсумки уроку.

Інноваційна вправа «Незакінчене речення»

Я задоволений тому, що на уроці ...

Мені не сподобалося на уроці ...

Я вважаю, що найкраще матеріал теми «Сенсорні системи» опа­нував...


VІ. Домашнє завдання.

1) § 57 вивчити.

2) Підготуватися до тематичното оцінювання.

еще рефераты
Еще работы по разное