Реферат: Використанням геоінформаційних технологій у моніторингу демографічної ситуації (на прикладі Чернігівської області)
СВ22
ВИКОРИСТАННЯМ ГЕОІНФОРМАЦІЙНИХ ТЕХНОЛОГІЙ У МОНІТОРИНГУ ДЕМОГРАФІЧНОЇ СИТУАЦІЇ
(на прикладі Чернігівської області)
Розглянуті підходи щодо моніторингу демографічної ситуації у Чернігівській області за допомогою геоінформаційних технологій, вплив та наслідки різних чинників на демографічні процеси.
Ключові слова: геоінформаційні системи (ГІС,) геоінформаційні технології (ГІТ), демографія, моніторинг.
Approaches for monitoring the demographic situation in the Chernigov region using GIS technology, the impact and consequences of various factors on demographic processes.
Keywords: geoinformation systems (GIS), geoinformation technologyes (HIT), demography, monitoring.
Вступ. За кількістю населення Україна посідає 5 місце в Європі (після Німеччини, Італії, Великобританії, Франції) та 21 місце у світі. На її долю припадає 7,3 % населення Європи i 1 % населення Землі.
Протягом тривалого часу територія України була розчленована між сусідніми державами, кожна з яких проводила політику денаціоналізації українців, прагнучи до їхньої повної асиміляції. Відновлення незалежності у 1991 р. створило умови для консолідації українців, розвитку їх етнічної самосвідомості, згуртуванню усіх, хто відчуває свою приналежність до української нації, навколо історичної Батьківщини.
У 1913 р. в межах сучасної України проживало 35,2 млн. осіб. За приблизними підрахунками під час Першої світової і громадянської воєн, колективізації сільського господарства, репресій, штучного голодомору, Другої світової війни Україна втратила близько 20 млн. осіб.
У післявоєнний період відбувався приплив в Україну населення з інших Республік колишнього СРСР, проте він був меншим за масову міграцію українців на новобудови Сибіру, Далекого Сходу, цілинні землі Казахстану. Довоєнного рівня населення (40,6 млн. осіб) держава досягла лише у 1956 р.
Чисельність населення у другій половині XX століття поступово збільшувалася переважно за рахунок природного приросту. Пік її зростання припадає на початок 1993 року, коли в Україні було зафіксовано 52 244,1 тисяча осіб. Але кризові процеси 90-х років ХХ ст. негативно вплинули на демографічну ситуацію в Україні. Бурхлива погіршення екологічного стану, міграція населення (поява можливості вільного переміщення у межах та поза межами території країни), зниження народжуваності та зростання смертності внаслідок економічних і соціальних, економічних і психологічних чинників спричинили загальне скорочення чисельності населення України. Смертність на Чернігівщині перевищує народжуваність у 2,4 рази, а у селах – у чотири рази.
Демографічний чинник є одним з визначальних для забезпечення стабільного і безпечного розвитку держави.
^ Актуальність проблеми обумовлена сучасними демографічними процесами в Україні. Аналізуючи сучасну демографічну ситуацію в Україні і порівнюючи статистичні дані з іншими країнами, її можна характеризувати як кризову.
Якщо не прийняти ефективних дій, населення України вже за 20 років може скоротитися з наявних 47 до 30 мільйонів. Про це повідомила голова Комітету Верховної ради з питань охорони здоров`я Тетяна Бахтеєва, посилаючись на прогнози ВООЗ [3,10]. За її словами, середня тривалість життя українців на 15 років менша, ніж в Європі. «З 1997 року ми не можемо перемогти епідемію туберкульозу, а за кількістю хворих на хіміорезистентний туберкульоз, який не піддається лікуванню, наша країна перебуває на першому місці». Крім того, сьогодні більше мільйона людей стоять на обліку з приводу онкологічних хвороб, близько ста тисяч онкохворих щороку помирають. Водночас 70% усього медичного обладнання зношено.
“Всесвітня організація охорони здоров’я дає чіткі критерії щодо фінансування медицини – воно має бути не менше 5% від ВВП. Якщо відсоток нижчий, вважають, що цієї галузі в країні немає. Українська медицина сьогодні фінансується лише на 2,7% від ВВП, з яких 85% іде на заробітну плату медичним працівникам”, – сказала Бахтеєва [3,11].
Вона також звернула увагу на недостатнє фінансування державних національних програм. “В Україні прийнято 25 національних програм, з яких працюють лише 7, а фінансуються вони лише на 30-40%. Якби вони усі працювали, ми б не говорили сьогодні про негативну демографічну ситуацію, про високий рівень смертності та високі показники захворюваності українських підлітків – до 15 років наші дівчата і юнаки мають по 3–4 хронічні хвороби”, – повідомила голова комітету ВР.
Вже зараз експерти зазначають, що тривалість життя українців є дуже низькою. Так, станом на 1 січня 2009 р. середній вік українця становив 40,1 року, зокрема чоловіків – 37,3 року, жінок – 42,5 року. Середній вік мешканців столиці України – 38,6 року (чоловіків – 36,5 року, жінок – 40,4 року). Також повідомляється, що середній вік міського жителя – 39,7 року (чоловіків – 37,2 року, жінок – 41,9 року), жителів сільської місцевості – 40,8 року (чоловіків – 37,6 року, жінок – 43,6 року).
^ Аналіз останніх досліджень та публікацій. На різних етапах розвитку нашої країни певний вклад у наукову розробку теоретико-методологічних, прикладних економічних і соціально-демографічних проблем функціонування та розвитку соціальної сфери внесли такі провідні вчені: В.Я. Амбросов, Д.П. Богиня, П.П. Борщевський, О.А. Бугуцький, М.Х. Вдовиченко, Б.М. Данилишин, А.І. Доценко, Г.І. Купалова, В.І. Куценко, П.А. Лайко, Е.М. Лібанова, В.І. Лишиленко, М.Й. Малік, М.М. Махненко, М.І. Нижній, С.І. Пирожков, І.В. Прокопа, В.Ф. Савченко, В.С. Стешенко, Г.С. Фтомов, Л.О. Шепотько, В.Г. Швець, К.І. Якуба та ін.
^ Виклад основного матеріалу. Проведений аналіз сучасної демографічної ситуації, а також її динаміки протягом останніх років свідчить про наявність в Україні поряд із соціально-економічними проблемами глибокої демографічної кризи, більш інертної та практично некерованої, негативні наслідки якої для подальшого розвитку країни важко передбачити.
Статистичні порівняння з іншими країнами свідчать, що за основними показниками природних змін населення – народжуваності, смертності, природного приросту – Україна стоїть не тільки після країн Заходу, але й республік колишнього СРСР. За рівнем народжуваності (9,6 % ) вона посідає передостаннє місце серед них та країн Європи, за смертністю населення (15,4 % ) – 2 місце серед країн континенту, за рівнем дитячої смертності (14,4 дитини на 1000 новонароджених) її показники входять у першу сумну десятку показників для європейських країн, за очікуваною тривалістю життя (67 років) – 109 місце у світі, коли ще у 1994 р. посідала 87.
Загрозою для перспектив розвитку нації стають обсяги й темпи депопуляції, тобто абсолютного зменшення населення внаслідок перевищення кількості померлих над кількістю народжених. Вона почалася в Україні з 1991 р. і нині таке зменшення становить понад 5 млн. осіб.
Для сучасної демографічної ситуації в Україні характерні:
– різке зменшення народжуваності, збільшення смертності і відсутність природного приросту;
– постаріння населення, збільшення «навантаження» на працездатну його частину;
– скорочення тривалості життя як чоловіків, так і жінок;
– погіршення здоров’я нації;
– інтенсифікація міграційних процесів, вплив яких на демографічні та соціально-економічні показники суперечливий і нерідко негативний.
Економіко-демографічні проблеми розвитку суспільства, їх дослідження і рішення стоять у ряду найбільш важливих проблем народонаселення. Це пояснюється необхідністю аналізу динаміки чисельності, віково–статевого складу і розподілу трудових ресурсів на території держави.
Визнано, що приблизно 50 % здоров’я людини визначає спосіб життя. Його негативними чинниками є шкідливі звички, незбалансоване харчування, надмірне моральне і психологічне навантаження, несприятливі умови праці, малорухомість, незадовільні матеріально-побутові умови та інше. Негативно позначається на формуванні стану здоров’я і несприятлива екологічна ситуація, зокрема забрудненість ґрунту, води, повітря (їх внесок дорівнює приблизно 20%). Соціальну значущість здоров’я можна оцінити через показники працездатності, інвалідності й смертності. Тимчасова непрацездатність й особливо цілковита втрата працездатності завдають соціальної та економічної шкоди не лише конкретній особі, а й суспільству в цілому. Підвищення рівня захворюваності, інвалідності та смертності — це пряма втрата трудового потенціалу, що негативно впливає на хід розширеного відтворення. Істотне значення має стан генетичного фонду, який не менше як на 20 % визначає рівень здоров’я населення.
Техногенне та радіоактивне забруднення атмосфери, ґрунтів, водойм у більшості областей України спричиняє численні мутантні ушкодження генів, які можуть у майбутньому лавиноподібно поширюватися. Наслідком цього стане біологічно зумовлене зниження народжуваності, зростання потворності серед новонароджених, поширення спадкових хвороб і виявлення їхніх нових форм.
Забрудненими й дуже забрудненими зонами, де життєдіяльність населення значно погіршена через екологічні умови, є не менше третини території України. До пенсійного віку в нашій не доживають 47% чоловіків і 36% жінок. Середня тривалість життя в Україні за останні 15 років скоротилася на сім років. За рівнем життя, його тривалістю і рівнем освіти (за індексом розвитку ООН) Україна займає позицію в другій сотні держав світу, тоді як ще 1994-го вона посідала 45– ту, 1997-го – 94-ту позицію. Згідно з висновком Міжнародного союзу боротьби з раком, близько 80% видів злоякісних новоутворень – це наслідок впливу факторів довкілля. А в Україні залишилося лише 6% території з нормальними природними умовами для проживання людей.
Чернігівська область – область у північно-східній частині України, на лівому березі Дніпра, розташована у межах Придніпровської й Поліської низовин. Область розташована на півночі України, в поліській та лісостеповій зонах Придніпровської низовини. Лісами вкрито 20% території. Територією області протікає 1200 річок загальною довжиною близько 8.5 тис. км. Найбільші річки – Дніпро, Десна з притоками Сейм, Остер, Снов, Убідь, на півдні – Удай. Клімат помірно континентальний. Середньорічні температури: січня −С, липня +С. Середньорічна кількість опадів 550-660 мм.
Середня густота населення становить − 34.8 осіб/км2. Природний рух населення за 2009 р. має наступні показники: народжені – 10534 осіб (9,4 на 1000 осіб); померлі − 22232 осіб (19,9 на 1000 осіб); приріст − 11698 осіб (−10,5 на 1000 осіб).
Міграційний рух населення в межах України становить: число прибулих − 16886 осіб (15,1 на 1000 осіб); число вибулих − 17088 осіб (15,3 на 1000 осіб).
Приріст населення: −202 (−0,2 на 1000 осіб).
Зовнішня міграція: число прибулих: 783 (0,7 на 1000 осіб); число вибулих: 465 (0,4 на 1000 осіб); приріст: +318 (0,3 на 1000 осіб).
Вищенаведене свідчить, що проведення ефективного моніторингу демографічних процесів, що відбуваються в Україні і зокрема в Чернігівській області потребують поряд з аналізом соціально-економічних чинників урахування екологічних, кліматичних, ландшафтних ментальних та інших чинників, тобто проведення широкомасштабного просторового аналізу, моделювання процесів для підтримки прийняття рішень. Тут виникає необхідність створення певної інформаційно-інтелектуальної системи, яка включатиме в себе можливості: збору, обробки, збереження, накопичення та аналізу даних. Така система має бути досить потужною, розподіленою і витримувати велике інформаційне навантаження.
Прикладом системи, яка відповідає всім цим вимогам є геоінформаційна інформаційна система (ГІС). За ефективністю і розмаїтістю засобів відображення даних, важко знайти серед інших інформаційних систем, котрі могли б порівнятися з ГІС. Результати аналізу можуть бути представлені як у вигляді карти, так і у вигляді значень або таблиці, або діаграми, тобто фактично нової інформації. Проте навіть найрозумніший інструмент ГІС має відповідно використовуватись. Тому апріорі потрібно визначитись, яку саме інформацію необхідно нанести на карту, як згрупувати значення для найкращого представлення даних, чи є намічені засоби відображення надто яскравими, що може завадити сприйняттю головного матеріалу тощо.
ГІС – це сучасні комп'ютерні технології для картографування й аналізу об'єктів реального світу, а також подій, що відбуваються на нашій планеті. Ці технології поєднують традиційні операції роботи з базами даних, такими як запит і статистичний аналіз, з перевагами повноцінної візуалізації й географічного (просторового) аналізу, які надає карта. Ці можливості відрізняють ГІС від інших інформаційних систем і забезпечують унікальні можливості для її застосування в широкому спектрі завдань, пов'язаних з аналізом, прогнозом явищ і подій навколишнього світу, з осмисленням і виділенням головних факторів і причин, а також їхніх можливих наслідків, із плануванням стратегічних рішень і поточних наслідків дій, що відбуваються.
Основна задача радіоекологічного моніторингу – створення єдиного інформаційного простору, який може бути сформований на основі використання сучасних ГІТ. Великий об'єм інформації, характерний для екологічних досліджень, найчастіше через труднощі сприйняття і комплексного характеру не спроможний ефективно вирішити проблему, без геозображення (візуалізації на карті). Інтеграційний характер ГІС дозволяє створити на їх основі потужний інструмент для збору, збереження, систематизації, аналізу і подання інформації. Можливості ГІС дозволяють вважати цю технологію найбільш прийнятною для цілей обробки і керування даними моніторингу. Застосування ГІС для аналізу радіоекологічних процесів на радіоактивно забруднених територіях дозволяє ефективно обробляти великі обсяги інформації, необхідної для вирішення проблем, пов'язаних з реабілітацією забруднених територій і подавати її різним чином (рис.1).
Рис. 1. Приклади подання вихідної інформації у ГІС
Ієрархічна структура побудови ГІС робить можливим включення будь-якого окремого геоінформаційного проекту у більш широкі системи іншої дослідницької спрямованості. Саме це дозволяє розглядати ГІС як дослідну, аналітичну систему [1,60].
Порівняння картографічних зображень, що використовуються у ГІС представлено в табл.1.
Істотною перевагою електронних ГІС є легкість їх перетворення в паперову форму. Для цього електронні карти і відповідні бази даних потрібно просто надрукувати. При цьому в ГІС можуть бути зашиті стандартні вимоги до оформлення карт (наприклад, кольори заливки об'єктів і графічний вигляд границь, схеми побудови легенд та інше зарамкове оформлення, розташування окремих складових карти на аркуші тощо), які автоматично реалізуються при друці карти.
^ Таблиця 1.
Порівняння характеристик картографічних зображень
Характеристики картографічних зображень
Традиційне (паперове) картографічне зображення (ТКЗ)
Електронне растрове картографічне зображення (ЕКРЗ)
Електронне векторне картографічне зображення (ЕКВЗ)
Картографічне зображення цифрової карти (ЦКЗ)
Основа (дані) для створення
Геодані, отримані під час зйомки, статистичні дані
Сканерне зображення ТКЗ, растеризовані ЕВКЗ, ЦКЗ
Векторизовані ЕРКЗ, ЦКЗ
Геодані, що входять до складу ГІМ
Просторова інформація
Вся інформація, що міститься на карті; карта-накопичувач інформації
В ЦКЗ відображається вся інформація, що міститься в ГІМ
Атрибутивна інформація
Для розуміння змісту атрибутивної інформації, що міститься на картах у вигляді умовних знаків, користувачу карти необхідно звертатись до легенди
Атрибутивна інформація, що міститься в ГІМ відображується в ЦКЗ за необхідністю; може бути текстовою, графічною, числовою, відео, звуковою (мультимедійні геозображення)
Умовні знаки
Статистичні
Статистичні і динамічні
Статистичні і динамічні; спостерігається процес спрощення умовних знаків
Картографічні проекції
Задається при створенні; користувач не може змінювати
Користувач може змінювати у випадку створення ЕРКЗ з ЦКЗ
Користувач може змінювати у випадку створення ЕВКЗ з ЦКЗ
Користувач має можливість змінювати проекцію
Об’єм інформації
Залежить від розміру картографічного зображення, масштабу і фактору зчитуваності карти
Залежить від ємності цифрових носіїв інформації (набагато перевершує об’єм інформації на ТК і ЕК)
Генералізація
В процесі генералізації відбувається зміна об’єму і складу геоінформації
Можна візуалізувати тільки потрібні геодані; об’єм геоданих, що зберігаються в ГІМ є незмінним
Точність (достовірність) геоінформації
Залежить від точності вихідних геоданих, точності складання карти і якості друку
Залежить від якості вихідного ТКЗ, ЕВКЗ або ЦКЗ
Залежить від якості вихідного ЕРКЗ або ЦКЗ
Залежить від точності даних, що зберігаються в ГІМ і якості перевірки геоданих
Володіючи необхідною базою даних і розвиненою програмою створення картографічних зображень ГІС можна розглядати як видавничо-редакційну систему.
Інтенсивний розвиток ГІС і ГІТ, локальних і глобальних мереж передачі даних сприяє можливості впровадження інформаційно-аналітичних систем демографічного моніторингу. Інформаційною основою оцінки демографічної ситуації є комплексний регіональний моніторинг, який вирішує задачі спостереження за станом здоров'я населення, погіршення екологічної ситуації в регіоні тощо. Дані моніторингу використовуються для оцінки і прогнозу стану системи: джерела впливу – навколишнє середовище – людина з розробкою заходів зі зниження наслідків техногенного впливу для навколишнього середовища і населення.
Як приклад, на рис.2-7 представлені чинники, що впливають на демографічну ситуацію у Чернігівській області.
Рис. 2. Демографічна ситуація Рис.3. Захворюваність населення на туберкульоз
Рис. 4. Картограмам смертності немовлят Рис. 5. Картограма онкозахворюваності
Втрачені в Україні традиції багатодітності призвели до того, що у 1995 р. сумарний показник народжуваності, тобто кількість дітей, що може народити
кожна жінка упродовж усього репродуктивного періоду свого життя, становив 1,6 дитини на одну жінку. Зазначимо, що для розширеного відтворенння населення необхідно мати 2,2–2,4 дитини. Падіння життєвого рівня, що триває, невирішеність екологічних проблем, загострених наслідками Чорнобильської катастрофи, соціально-психологічний дискомфорт – все це примушує більшою мірою, ніж раніше обмежувати розмір сім'ї. Процес зниження народжуваності характерний для багатьох розвинених країн світу, нині це загальна тенденція демографічного розвитку. Але є та межа зниження народжуваності, яку не можна переступити, оскільки за нею – процес депопуляції набуває незворотного характеру. Україна сьогодні підійшла до цієї межі.
В Україні постійно зростає рівень смертності населення. Спостерігається особливо висока смертність чоловіків у працездатному віці, яка перевищує смертність жінок в аналогічному віці майже вчетверо. Тільки за рахунок цього фактора Україна втратила у 1969-1993 рр. понад 500 тис. чоловіків у віці від 16 до 50 років. Відбувається зростання смертності населення від інфекційцних та паразитарних хвороб, що є ганебним явищем для цивілізованої країни. Збільшилася смертність від туберкульозу, яка у 2–9 разів перевищила відповідні рівні, наприклад, Польщі, хоча остання має найвищі показники серед розвинених країн.
Зростає смертність від факторів, спричинених соціальною напругою. У 1995 р. проти 1990 число вбитих зросло на 85 %, самогубців – на 37 %. Інтенсифікується вимирання найбільш вразливих груп населення - дітей, жінок, осіб похилого віку. В результаті зниження народжуваності населення країни "старішає". Частка осіб похилого віку у 1995 р. становила в цілому по Україні понад 1/5, а в селах – 1/3 всього населення.
Крім того, що населення області вимирає, воно є найстаршим за віком в Україні – кількість людей тисячу працездатного населення Чернігівщини припадає 240 дітей та 503 пенсіонери. Водночас у 17 районах кількість непрацездатних більша за працездатних. Наприклад, у Ріпкінському районі на тисячу працездатних припадає 1 тис. 400 непрацездатних, з яких 1 тис. 200 – пенсіонери.
Висновки. Чернігівська область за умови збереження таких темпів скорочення населення і неприйняття дієвих заходів з боку уряду через 50 років може зникнути з карти України.
Критичною у Чернігівській області є ситуація і з тривалістю життя. Очікувана тривалість життя (її розраховують за таблицями смертності) мешканців області, за даними 2008 року, становить 66,8 років (причому для жінок – 77,4 роки, а для чоловіків – 59,9), для жінок та чоловіків села – 73,2 та 55,6 роки відповідно. Переважна більшість чоловіків у регіоні не доживають до пенсійного віку.
«Старіння» населення призводить до збільшення економічного навантаження на працездатних, труднощів у формуванні трудових ресурсів, забезпеченні народного господарства робочою силою.
Література
Бурачек В.Г. Основи ГІС / Бурачек В.Г., Зацерковний В.І. – Чернігів: ЧДІЕУ, 2009. – 180 с.
Екологічний паспорт Чернігівської області./Державне управління охорони навколишнього природного середовища в Чернігівській області – Чернігів, 2009. – 164 с.
Максименко Н. Українське незалежне інформаційне агентство новин (УНІАН). Здоров’я: [журнал] / Київ: 2010 р.
еще рефераты
Еще работы по разное