Реферат: Промисловий комплекс Протягом року відбулося зростання обсягів промислового виробництва порівняно з минулим роком на 6,4% (в Україні на 6,2 %)
Довідка
про соціально-економічний розвиток Миколаївської області за підсумками роботи народногосподарського комплексу у 2006 році.
За підсумками 2006 року економіка області зберегла позитивну динаміку розвитку.
У реальному секторі економіки майже всі виробничі галузі спрацювали з приростом обсягів виробництва товарів ( послуг) .
Промисловий комплекс
Протягом року відбулося зростання обсягів промислового виробництва порівняно з минулим роком на 6,4% (в Україні - на 6,2 %). Довідково: за 2005 рік по області приріст становив 7,1%.
Структура та темпи приросту (зниження) обсягів промислової продукції по області за 2006 рік. та 2005 роки наведені у таблиці.
Провідні галузі промислового комплексу області
Питома
вага,
%
Темпи приросту (зниження) обсягів промислової продукції за 2006р., %
Темпи приросту (зниження) обсягів промислової продукції за
2005р.,
%
Промисловість, всього
100,0
6,4
7,1
Добувна промисловість
0,7
3,2
19,1
^ Обробна промисловість:
75,3
11,1
10,4
Машинобудування, ремонт та монтаж машин і устаткування
18,2
4,6
26,8
у т.ч. суднобудування
7,2
12,8
23,5
Металургія та оброблення металу
20,0
3,3
3,9
Харчова промисловість та перероблення сільськогосподарських продуктів
28,8
18,3
6,4
Легка промисловість
3,0
3,6
-2,9
Інші
5,3
28,6
13,4
^ Виробництво та розподілення електроенергії, газу та води
24,0
-11,6
-4,9
Приріст обсягів виробництва за 2006 рік. спостерігався у всіх провідних галузях промислового комплексу області, крім галузі виробництва і розподілення електроенергії, газу та води.
Обсяги виробництва продукції підприємству галузі металургії та обробки металу збільшено порівняно з відповідним періодом минулого року на 3,3% за рахунок ТОВ "Миколаївський глиноземний завод", яке збільшило обсяги промислового виробництва на 3,3%. За 2006 рік. вироблено 1410,0 тис. тонн глинозему, що на 45 тис. тонн більше, ніж за відповідний період минулого року.
На цей час підприємством проводиться робота щодо модернізації та збільшення обсягів виробництва до 1,6 млн. тонн глинозему на рік. У рамках програми збудована нова, п’ята піч кальцинації, яку введено у дію в березні 2006 року, в липні завершено реконструкцію печі випалу вапняку №3, яка дозволила значно скоротити викиди шкідливих речовин та підвищити середню продуктивність печі на 36%. Будується друге шламосховище, яке планується ввести в дію до кінця 2007 року.
У галузі машинобудування, ремонт та монтаж машин і устаткування обсяги промислового виробництва за 2006 рік зросли на 4,6%.
Протягом року з приростом обсягів промислового виробництва працюють ВАТ «Первомайськдизельмаш» - на 10,4%, ВАТ Первомайський завод «Фрегат» - на 4,7%, Первомайське ВАТ «Бриг» - на 19,5%, ВАТ «Завод “Миколаївенергомаш” - на 21,7%, ДП “Дормаш”, ТОВ “Аврора і К”- на 15,8%, ВАТ «Миколаївський завод мастильного і фільтрувального обладнання» - на 21,7%.
Характерною особливістю Миколаївщини є висока концентрація підприємств суднобудівної галузі.
За 2006 рік підприємствами суднобудівної підгалузі збільшено обсяги промислового виробництва на 12,8%.
Протягом 2006 року продовжили стабільну роботу ВАТ «Дамен Шіпярдс «Океан», яким нарощено обсяги промислового виробництва на 24,9%.
Приросту досягнуто в основному за рахунок освоєння з січня 2006 року серійного будівництва суден типу «ріка-море» для вітчизняного замовника – судноплавної компанії "Укррічфлот" (загалом передбачено побудувати 9 таких суден.
У цілому протягом 2006 року суднобудівними підприємствами м. Миколаєва передано замовникам 10 замовлень, у т.ч.:
8 - ВАТ «Дамен Шіпярдс Океан», з них 7 повнокомплектних універсальних суховантажних судна українському замовнику УАСК «Укррічфлот»;
2 - ДП «Суднобудівний завод ім. 61 комунара»:
- корпус криголаму норвезькому замовнику;
- корпус контейнеровоза іспанському замовнику - компанії “Factorial Naval de marin”.
^ В енергетиці обсяги промислового виробництва за 2006 рік зменшено на 11,6% порівняно з відповідним періодом минулого року за рахунок ВП "Южно-Українська АЕС" НАЕК "Енергоатом" , яка зменшила обсяги промислового виробництва на 13,4%, з початку року вироблено 17859 млн.кВт.год електроенергії, що на 13,3% менше ніж за 2005 рік. Обсяги виробленої електроенергії регулюються планом, доведеним НАЕК "Енергоатом". План виробництва електроенергії на 2006 рік виконано .
У легкій промисловості обсяги виробництва порівняно з минулим роком збільшено на 3,6% за рахунок збільшення обсягів промислового виробництва на підприємствах: Вознесенське ЗАТ “Возко” - на 1,2%, Вознесенське ЗАТ “Аліса” - на 61,1%, Первомайське ЗАТ “Санта-Україна” – на 6,7%.
^ У харчовій та переробній промисловості за підсумками 2006 року обсяги промислового виробництва зросли на 18,3%.
У цій галузі з приростом обсягів промислового виробництва працюють ТОВ "Сандора" - на 25,4%, дочірнє підприємство ТОВ «Сандора» Миколаївський соковий завод» - на 61,8%, Миколаївське відділення ВАТ “Сан Інтер Брю Україна”(виробництво пива)- на 41,6%, ВАТ ”Коблеве” - на 8,4%.
Інноваційна діяльність
Інноваційний шлях розвитку економіки є одним із стратегічних державних пріоритетів, важливою складовою забезпечення конкурентоспроможності продукції.
Динаміка залучення підприємств до інноваційної діяльності набула позитивної тенденції. Так, упродовж 9 місяців 2006 року науково-технічною діяльністю займались 54 підприємства та організації області (41 – 2005 року), з яких 44 організації галузевого сектора науки (30), 4 – академічного (4), 3 вищих заклади освіти (3) та 2 – заводського (4).
Як і в попередньому році, переважна більшість підприємств (46,3%), що виконували науково-технічні роботи, відносяться до державного сектора економіки. За звітний період ними виконано 84,5% загального обсягу наукових та науково-технічних робіт.
Обсяг наукових та науково-технічних робіт, виконаних власними силами організацій, за 9 місяців 2006 року становив 153,6 млн. грн. порівняно з 148,8 млн. грн. у січні–вересні 2005 року. Більшу частку науково-технічної продукції склали розробки – 92,1% (90,9% у минулому році). Питома вага досліджень становила 6,5% (4,6%), науково-технічних послуг – 2,7%. Найвагоміша частка обсягу наукових та науково–технічних робіт виконано підрозділами заводської науки – на 16,4 % більше, ніж минулого року.
Чисельність працівників науково-технічної діяльності за 9 місяців 2006 року склала 3761 осіб, що на 122 особи більше, ніж за відповідну дату минулого року.
В області постійно проводиться робота щодо залучення провідних підприємств області до участі у галузевих виставках, ярмарках, форумах та тематичних публічних заходах як в Україні, так і за межами.
^ Агропромисловий комплекс
За 2006 рік обсяги виробництва продукції сільського господарства у порівняльних цінах 2000 року порівняно з 2005 роком зросли на 7,6%, у тому числі в рослинництві - на 10,9,0 %.
У першу чергу це досягнуто за рахунок отримання сільгосптоваровиробниками 1950,4 тис.тонн зерна в заліковій вазі, що на 11% більше від показників 2005 року, 496,5 тис.тонн насіння соняшнику (+26), 307,5 тис.тонн цукрових буряків (в 2 рази більше), 277,4 тис.тонн овочів (+4%).
З метою закріплення досягнутого під урожай майбутнього року господарствами всіх форм власності посіяно 560,3 тис. га озимих культур (106,0 відсотків до запланованих площ).
В області розроблено та запроваджено комплекс організаційно-технологічних заходів, якими передбачено обстеження озимини, накопичення мінеральних добрив, засобів захисту рослин, а також засипка необхідної кількості якісного насіння ярих зернових культур, яких за станом на 15 січня 2007 року господарствами засипано 58,1 тис.тонн, що складає 102% до потреби.
Значна увага приділяється оновленню і нарощуванню потужностей машинно-тракторного парку сільськогосподарських підприємств. На 1 січня 2007 року сільгосптоваровиробники придбали 674 одиниці нової сільськогосподарської техніки на загальну суму 47,8 млн. грн., з них: тракторів – 175 одиниць, зернозбиральних комбайнів - 45, сівалок - 72.
З метою своєчасного та якісного проведення ремонту і підготовки сільськогосподарської техніки до польових робіт 2007 року за станом на 17.01.07 в області відремонтовано 7426 тракторів, або 72%, 3509 плугів (97%), та 5095 сівалок (96%).
2006 року в галузі тваринництва за попередніми підсумками порівняно з 2005 роком у господарствах всіх форм власності збільшилося виробництво яєць на 13,3 млн. штук (4,2 %) та вовни – на 20,0 тонн (31,3 %). Виробництво м’яса зменшилося на 1,3 тис. тонн (2,9 %), молока – на 19,2 тис. тонни (4,4 %).
Зросла чисельність поголів’я ВРХ на 22,2 тис. гол. (12,3 %), свиней - на 23,3 тис.гол. (16,6%) та овець - на 9,2 тис. гол. (22,4 %). Поголів’я птиці зменшилося на 35,7 тис. гол. (1,1 %).
Досягнуто певного зростання продуктивності від худоби. Надій молока на одну корову в сільськогосподарських підприємствах зріс на 208 кг і становить 2816 кг.
З метою вирішення проблем з виробництва м’яса в області триває робота по реконструкції свинарських комплексів. У ВАТ “Радсад” Миколаївського району проводиться реконструкція колишньої птахоферми під відгодівельний комплекс на 7тис. голів свиней, у СВК “Агрофірма Миг-сервіс-агро” Новоодеського та СГПП “Техмет-ЮГ” Жовтневого районів планується розширення поголів’я свиней відповідно до 10 тис. та 5 тис. голів. Планується розпочати реконструкцію існуючих та будівництво нових приміщень свинокомплексу на 30 тис. головомісць у СТОВ ім. Мічуріна Братського району. Поряд з цим, завершується будівництво нового молочного комплексу на 800 дійних корів у СТОВ “Промінь” Арбузинського району.
^ 2006 року сільгосптоваровиробники отримали з державного бюджету фінансову підтримку на загальну суму 93,3 млн. грн., що в 2 рази більше ніж у 2005 році. Із зазначеної суми на розвиток рослинницької галузі виділено 72,9 тис.грн., в тому числі на розвиток садівництва і виноградарства - 11,5 млн. грн., тваринницької галузі - 9,1 млн. грн., частково компенсовано вартість складної сільськогосподарської техніки вітчизняного виробництва на суму 0,9 млн. грн., здешевлена вартість залучених у сільськогосподарське виробництво кредитів комерційних банків на суму 5,2 млн. грн., здійснено компенсацію вартості елітного та суперелітного насіння на суму 3,6 млн. грн. та інше.
На постійному контролі знаходиться стан проведення розрахунків із селянами за оренду землі та майна. 2006 року 137,7 тис. громадян уклали договори оренди земельних часток (паїв) та земельних ділянок. Відповідно до укладених договорів орендна плата за використання земельних паїв складає 114,7 млн. грн., середній розмір орендної плати по області складає 1,5 % до нормативної грошової оцінки землі.
Станом на 16.01.07 за оренду землі виплачено 109,4 млн. грн. або 95,4 % від нарахованої суми, майна – 1184,2 тис. грн. (89,9 %).
Інвестиційна політика
За січень–вересень 2006р. підприємствами та організаціями усіх форм власності за рахунок усіх джерел фінансування освоєно у фактичних цінах 1840,5 млн.грн. капітальних інвестицій. Переважну частку капітальних інвестицій (92,6 %) становили 1703,2 млн. грн. інвестицій в основний капітал (капітальних вкладень), що на 0,9% більше, ніж у січні–вересні 2005 року.
Уповільнення темпів зростання інвестицій в основний капітал виникло в результаті завершення будівництва об'єктів, які фінансувались іноземними та вітчизняними інвесторами.
Інвестицій в основний капітал у розвиток галузей господарства Миколаївської області за рахунок усіх джерел фінансування у діючих цінах в 2006 рок прогнозуються в сумі 2990 млн. грн. і зросте порівняно з 2005 роком на 5,9%.
На душу населення обсяг інвестицій в основний капітал зросте на 6,8 % і складе 2463,9 грн.
Частково це буде досягнуто за рахунок фінансового забезпечення завершення першої черги будівництва Ташлицької ГАЕС відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 15 листопада 2000 року № 1713, приросту обсягів за рахунок будівництва та реконструкції об’єктів промисловості (Миколаївський глиноземний завод, ДП НВКГ «Зоря-
2006 року продовжувалось зростання інвестиційної діяльності Машпроект», ВАТ «Сандора» та інших).підприємств малого бізнесу.
В умовах постійного підвищення цін на енергоресурси промислові підприємства поновлюють виробничі фонди та вводять енергозберігаючі технології у виробництво, що є стимулом для збільшення обсягів інвестицій. Цьому сприятиме прийнятий на початку року Закон України "Про внесення змін до Закону України "Про спеціальні режими інноваційної діяльності технологічних парків" та інших законів України, який стимулюватиме імпорт інвестиційної продукції шляхом фінансової підтримки та надання цільових субсидій для реалізації проектів технологічних парків у вигляді безвідсоткового кредитування, звільнення від ввізного мита при ввезенні нового устаткування, обладнання, комплектуючих, матеріалів тощо.
У структурі за джерелами фінансування капітальних вкладень продовжується зростання інвестицій за рахунок кредитів банків та інших позик (до 10%). Збільшуються інвестиційні надходження за рахунок державного та місцевого бюджетів (до 25%). Найбільшою залишається частка власних коштів підприємств.
Власними силами підприємств області, які звітували про будівельну діяльність, 2006 року виконано роботи у фактично діючих цінах на 894,9 млн. грн., що на 10,4% більше ніж за 2005 рік.
За рахунок усіх джерел фінансування за січень-вересень 2006 року в області введено в дію установку високотемпературного трубчатого вилуження на 200,0 куб. метрів на годину ТОВ "Миколаївський глиноземний завод", цех з виробництва сільськогосподарських машин ТОВ "Елеваторпромсервіс", у Березанському районі введено в дію цех з виробництва макаронних виробів, у Жовтневому - завод з виробництва соків із потужністю 218 тис. тонн.
Побудовано 51,42 км газопроводів та 15,55 км водопроводів, кисневу станцію лікарні швидкої медичної допомоги в м. Миколаєві, 79,7 тис. кв. метрів загальної площі житла у містах та районах області, бази відпочинку на 102 та 166 місць в с. Коблеве Березанського району, медичний лікувально-діагностичний центр на 15 відвідувань за зміну, медичний кабінет на 10 відвід./змін., медичний центр на 10 відвід./змін., стоматологічні кабінети на10 та 15 відвідувань за зміну та інші об’єкти соціального призначення у м. Миколаєві.
Одним з найважливіших завдань бюджетної політики цього року є оновлення основних фондів об’єктів соціально-культурного призначення та житлово-комунального господарства, на що місцевими бюджетами області у цьому році передбачено направити кошти на фінансування капітальних вкладень у сумі 35,6 млн. гривень, що у 2,5 рази більше ніж торік, в тому числі з обласного бюджету 6,3 млн. гривень, які збільшено в порівнянні з минулим роком удвічі.
За січень-жовтень 2006 року місцевими бюджетами спрямовано 26,2 млн. гривень на капітальні вкладення.
У 2006 році за рахунок коштів капітальних вкладень місцевих бюджетів передбачено здійснити переведення на електроопалення загальноосвітніх шкіл сільських населених пунктів, дитячу школу мистецтв у м. Вознесенську та Будинок школярів в смт Братське, реконструкцію меморіалу воїнам- визволителям в с. Тернівка, реконструкцію систем водопостачання та водовідведення комунального підприємства „Миколаївводоканал” у м. Миколаєві, реконструкцію Кургану Слави в Баштанському районі та інші важливі соціальні заходи щодо газифікації населених пунктів. Крім того, кошти направлялись на реконструкцію мереж тепло-, водопостачання та водовідведення, на роботу з реконструкції об'єктів охорони здоров'я, освіти, культури та житлово-комунального господарства.
Відповідно до державних інвестиційних програм соціально-економічного розвитку регіонів та розвитку житлово-комунального господарства, забезпечення житлом військовослужбовців, звільнених в запас або у відставку Миколаївській області в минулому році було виділено відповідних субвенцій з державного бюджету у сумі 40,4 млн. гривень, що більше порівняно з минулим роком у 4 рази
Постановою Кабінету Міністрів України від 22 травня 2006 року № 704 затверджено перелік об’єктів, які фінансуються за рахунок субвенції з державного бюджету місцевим бюджетам на будівництво газопроводів-відводів та газифікацію населених пунктів, у першу чергу сільських, на суму 11738,9 тис.грн. Фактично виконано робіт на 11151,2 тис. грн.., або 95 %.
За проектно-кошторисною документацією ці кошти давали змогу ввести в експлуатацію 25 об'єктів (143,1 км). На жаль, через подорожчання матеріалів, інфляційні процеси в будівництві та незадовільну роботу органів місцевого самоврядування в питаннях пошуку коштів на співфінансування, фактично введено 9 об'єктів або 43,4 км підвідних газових мереж, з яких 33,06 км в сільській місцевості. Уведення в дію ще 7об"єктів за рахунок зазначених коштів буде здійснено в І кварталі 2007 року і складе 51,1 км газових мереж.
На соціально-економічний розвиток та газифікацію сільських населених пунктів із загального обсягу субвенції, передбаченої області, спрямовано 18351,5 тис. гривень, що дало змогу здійснити капітальний ремонт 20 сільських загальноосвітніх шкіл, продовжити роботи з будівництва школи в с. Трихати Миколаївського району, завершити будівництво спортивного залу в с. Кавказ Березнегуватського району, розпочати роботи з реконструкції водопровідної мережі с. Явкине Баштанського району та інших об’єктів водопостачання і каналізації, ввести в експлуатацію 92,2 км підвідних газових мереж.
Невід’ємною умовою сталого економічного та соціального розвитку області залишається охорона довкілля, стабілізація та поліпшення екологічного стану, забезпечення прозорості та високої ефективності використання коштів на природоохоронні заходи. 2006 року 2,26 млн. грн. зазначених коштів фонду направлено на виконання заходів визначених місцевими програмами охорони довкілля. Першочергово видатки спрямовувались на реконструкцію каналізаційної системи в м. Очакові – 147,9 тис. гривень, будівництво господарсько-побутової каналізації в м.Снігурівка – 453,4 тис. гривень, реконструкцію каналізаційних очисних споруд в м.Баштанка - 199,4 тис.грн, будівництво каналізаційного напірного колектора з каналізаційною насосною станцією у 3 частині м. Первомайська – 179,0 тис. гривень, реконструкцію каналізаційних очисних споруд та мережі каналізації в смт Березнегувате – 219,8 тис. гривень, реконструкцію очисних споруд Баратівського психоневрологічного інтернату Новобузького району – 601,7 тис. гривень та інші.
2006 року на виконання заходів щодо розв’язання соціальних та екологічних проблем, прилеглих до зони будівництва Ташлицької ГАЕС використано 23,76 млн. грн., які спрямовано на будівництво та реконструкцію об’єктів водопровідно-каналізаційного господарства, об’єктів соціального призначення, газифікацію населених пунктів, реконструкцію таких об’єктів спільної власності територіальних громад сіл, селищ, міст Миколаївської області як Будинок офіцерів флоту та Старофлотські казарми під музейне містечко. Уведено в експлуатацію 2,95 км газових мереж, 21,54 км водопровідних мереж.
Однією з життєво важливих потреб населення області є стан і розвиток дорожньої мережі. Протягом останніх років спостерігається зростання фінансування робіт, направлених на ремонт та утримання автомобільних доріг загального користування місцевого значення та комунальних доріг. Так, порівняно з 2002 роком сума асигнувань зросла в 1,6 рази і становить 20,1 млн. грн.
Крім того, 2006 року вперше з державного бюджету виділено субвенцію на будівництво, реконструкцію, ремонт автомобільних доріг комунальної власності у сумі 29,7 млн. грн.., що дозволить поліпшити якість вулично-дорожньої мережі у населених пунктах області. Державним бюджетом України 2007 року на ці цілі передбачається спрямувати 33020 тис. грн.
Крім цього, облдержадміністрація веде роботу по залученню інвестицій.
Основні пріоритети при відборі інвестиційних проектів - фінансування об’єктів, які є спільною власністю сіл, селищ, міст Миколаївської області, добудова незавершених об’єктів з високою будівельною готовністю, об’єктів, фінансування об’єктів з наявною відкоригованою проектно-кошторисною документацією.
^ Стан сплати за енергоносії
Розрахунки за природний газ
За 2006 рік населенням, підприємствами теплоенергетики, бюджетними установами та організаціями області спожито 699,8 млн.куб.м природного газу на суму 219,4 млн.грн. В оплату за газ надійшло 189,1 млн.грн., що становить 86,2 % від загальної вартості спожитого газу, і це на 13,8 % менше ніж за 2005 рік при фактичному споживанні газу на 32,6 млн.куб.м більше.
Населенням області за 2006 рік спожито 421,2 млн.куб.м природного газу на суму 110,3 млн.грн., сплачено 100,8 млн.грн., або 91,4 %, що на 8,6 % нижче розрахунків за 2005 рік при фактичному споживанні газу на 15,1 млн.куб.м більше. Такий рівень розрахунків 2006 року обумовлений уведенням нових цін на газ для населення тричі протягом року. Зазначаємо, що рівень розрахунків населення за газ в середньому в Україні 2006 року склав 66 %.
^ Теплопостачальні підприємства області за 2006 рік спожили 179,6 млн.куб.м природного газу на суму 78,0 млн.грн., розрахувались за спожитий газ на 72 %, що на 24 % нижче розрахунків за 2005 рік при фактичному споживанні газу на 8 млн.куб.м більше. Заборгованість теплопостачальних підприємств за спожитий у 2006 році природний газ за станом на 01.01.07 склала 21,9 млн.грн., з яких 41 % - це заборгованість, яка утворилась через перерахунок вартості газу у зв”язку з введенням у березні 2006 року нових цін на газ з 1 січня 2006 року та введенням нових тарифів на послуги з теплопостачання з 01.10.06.
Розрахунки за електричну енергію
За 2006 рік енергопостачальною компанією ВАТ ЕК “Миколаївобленерго” було поставлено власним кінцевим споживачам області електричної енергії:
на суму 477,5 млн.грн. (за 2005 рік – 412,8 млн.грн.)
сплачено 499,9 млн.грн. (за 2005 рік – 398,7 млн.грн.)
рівень оплати склав 104,7 % (за 2005 рік – 96,6 %)
Загальна заборгованість за електричну енергію, спожиту в 2006 році станом на 01.01.07 знижена на 22414 тис.грн., або на 14,2 %. Для порівняння : заборгованість за спожиту електроенергію за 2005 рік була збільшена на 13,9 млн.грн., або на +9,7 %.
^ Значно зменшено у 2006 року заборгованість по житлово-комунальних підприємствах – на 13632 тис.грн. (-19,4 %), промислових підприємствах – на 3377 тис.грн. (-31,3 %), сільгоспспоживачах – на 1154 тис.грн. (-8,7 %), приватних підприємствах промислової та непромислової галузей – на 6320 тис.грн. (-32,7 %). Для порівняння – за 2005 рік заборгованість підприємств ЖКГ було збільшено на 2388 тис.грн. (+3,5 %), промислових підприємств 5845 тис.грн. (+55,3 %), приватних підприємств промислової та непромислової галузей 914 тис.грн. (+7,9 %).
Населенням області за 2006 рік спожито електроенергії на суму 109 млн.грн., оплачено 105,5 млн.грн., або ^ 96,8 %, що на 2 % вище розрахунків за 2005 рік.
Сільгосптоваровиробниками області за 2006 рік спожито електроенергії на суму 30,8 млн.грн., оплачено 31,9 млн.грн., або ^ 103,8 %.
Підприємства житлово-комунальної сфери розрахувались за спожиту у 2006 році електроенергію на 135,7 % (що вище розрахунків за 2005 рік на 42,2 %), у тому числі водопостачальні підприємства розрахувались на 137,5 % (що вище розрахунків за 2005 рік на 41,3 %).
^ Фактичні втрати в електричних мережах по області за 2006 рік склали 23,02 % при нормативі 15,92 % (відхилення рівня фактичних втрат до нормативних складає 7,10 %). Відхилення рівня фактичних втрат до нормативних у порівнянні з 2005 роком становить -1,45 %.
^ Зовнішньоекономічна діяльність підприємств області
За січень-листопад 2006 року підприємства області забезпечили
2,6 % загальнодержавного експорту та 1,1 % імпорту товарів. Загальний обсяг експортно-імпортних операцій товарами склав 1 млрд. 314 млн.дол.США і перевищив показник відповідного періоду минулого року на 8,0% (96,8 млн.дол.США).
У цей період залишилась тенденція до збільшення експорту товарів. Так, експорт збільшився на 14,6 % і склав 906,0 млн.дол.США. Імпорт зменшився на 4,4 % і становив 408,0 млн.дол.США. Сальдо зовнішньої торгівлі області є позитивним у сумі 498,0 млн.дол.США.
Підприємства підтримують ділові стосунки більш ніж з 110 країнами світу. Експортували в основному в країни СНД (50,4 % загального обсягу експорту товарів), Європи (24,0%) і Азії (19,4%). Основними імпортерами були країни Європи (32,4% загального імпорту товарів), Африки (20,0 %), СНД (16,7%), Азії(12,5%).
У січні - листопаді 2006 року до країн СНД експорт товарів зріс на 10,7 %, імпорт – на 9,9 %, при цьому їх обсяги становили
457,4 та 68,4 млн.дол.США відповідно. Також збільшився експорт до країн ЄС на 11,7 %, а імпорт зменшився на 4,8 %, що склало
178,0 та 111,7 млн.дол.США відповідно.
Найбільше товарів експортувалося в Російську Федерацію, Білорусь, Іспанію, Італію, Нідерланди, Туреччину, Кіпр, Індію. Імпортувалися товари переважно з Гвінеї, Російської Федерації, Бразилії, Австралії, Нідерландів, Німеччини, Китаю й Італії.
Збільшення експорту відбулось за рахунок росту постачань продукції неорганічної хімії, продуктів переробки плодів та овочів, шкіряної сировини. Зменшили обсяг імпорту - механічне устаткування, сировина для металургії.
^ У загальній структурі експорту різноманітна продукція, але основною є продукція неорганічної хімії, що складає 31,5 % загального обсягу експорту, механічне устаткування і пристрої – 16,4 %, зернові культури – 13,2 %, продукція суднобудування – 10,0%, чорні метали – 11,0 %, шкірсировина – 2,9 % і текстильний одяг – 2,0%.
Складовою імпорту товарів стали руди – 36,5 %, механічне й електричне устаткування – 12,1 %, продукти переробки овочів і фруктів – 9,2 %, транспортні засоби – 5,5 %, вироби з чорних металів – 4,0 %, полімерні матеріали – 3,0 %.
За підсумками 11 місяців 2006 року провідними експортерами області є ТОВ “Миколаївський глиноземний завод”, ДП “НВКГ “Зоря”-“Машпроект”,
ВАТ “Дамен Шіпярдс Океан”, ТОВ “Нібулон”, ТОВ “Сандора”, ЗАТ “ВОЗКО”, ТОВ “Селтик”, ТОВ “Сервісний центр Металург”.
Зберігається тенденція росту обсягів іноземних інвестицій, вкладених в економіку області. За станом на 01.10.06 загальний обсяг прямих іноземних інвестицій, внесених в область, становив 99,5 млн.дол.США
(млн. дол. США)
^ Найменування показника
Одиниця виміру
Січень-листопад
2006 рік
Січень-листопад
2005 рік
2006 р. до
2005 р. (%)
Експорт товарів
млн. дол. США
906,0
790.8
114,6
Імпорт товарів
млн. дол. США
408,0
426,4
95,6
Сальдо
млн. дол. США
498,0
364,4
х
Споживчий ринок
Протягом 2006 року в області забезпечено динамічне зростання обсягів товарообороту.
Загальний обсяг продажу споживчих товарів за всіма каналами реалізації збільшився в порівнянні з минулим роком на 25,1 % і склав 5566,3 млн. грн.
Обсяг продажу на одну особу склав 4575 грн., що більше ніж торік на 1529 грн.
У структурі загального обороту області 44,3% складають обсяги товарообороту підприємств роздрібної торгівлі (юридичних осіб), 44,7%- фізичних осіб та 11% - ринків.
Обсяг роздрібного товарообороту підприємств-юридичних осіб збільшився на 27,6 % і склав 2468,3 млн. грн., у т.ч. ресторанного господарства на 3,1% та 113,5 млн. грн. відповідно. Обсяг роздрібного товарооборобігу фізичних осіб – збільшився на 27,6 % і становив 2488,1 млн. грн.
В області продовжено динамічний розвиток сучасних торгових об’єктів - універсамів, супермаркетів та гіпермаркетів, кількість яких становить 21 одиницю. Протягом року у обласному центрі відкрито три супермаркети (2 - “Велика кишеня” та “Край”).
Обсяги реалізації товарів через мережу універсамів, супермаркетів та гіпермаркетів за 2006 рік склали майже 20 відсотків в загальному обсязі товарообороту області.
В області функціонує 84 ринки на 30,0 тис. торгових місць. Оборот обсягів ринків з продажу сільгосппродуктів за 2006 рік зріс на 6,1 % і становив 609,9 млн. грн.
Продовжена цілеспрямована робота щодо розширення і модернізації існуючих ринків та перетворення їх у торговельні комплекси.
Продовжена робота щодо забезпечення умов стабільного функціонування ринку нафтопродуктів, яким передбачено посилення контролю з питань захисту прав споживачів під час реалізації паливно-мастильних матеріалів. Здійснюється щомісячний моніторинг цін на світлі нафтопродукти.
Загальний обсяг товарообообігу підприємств споживчої кооперації області за 2006 рік склав 51,2 млн. грн., що на 0,3 % більше ніж у 2005 році.
Насиченість торгової мережі споживчими товарами в значній мірі залежить від успішної роботи підприємств оптової ланки.
У 2006 році про діяльність з оптової торгівлі товарами звітувало 1403 підприємства, загальний обіг яких (без ПДВ та акцизу) за оперативними даними склав 15127,9 млн. грн.
Обсяг реалізованих послуг для всіх споживачів (підприємств, організацій, населення) за 2006 рік склав 2,0 млрд. грн., що на 12,2 % більше ніж торік.
У середньому одним мешканцем області за 2006 рік спожито послуг на 1650 грн.
Фінансовий стан галузей економіки
За січень–листопад 2006 року сальдований фінансовий результат від звичайної діяльності до оподаткування суб’єктів господарювання області становив 674,6 млн.грн. прибутку, що на 78,6 млн.грн. менше, ніж у січні–листопаді 2005 року
Найбільші обсяги прибутку (більше 52,9% від загального обсягу по області) сформовано підприємствами оптової і роздрібної торгівлі – 356,7 млн.грн. порівняно з 157 млн.грн. за відповіднй період минулого року та промисловості - 34,1% від загального прибутку по області, що становить 230,4 млн.грн., проти 477,7 млн.грн. за січень - листопад 2005 року.
Найбільш прибутковою була діяльність державного підприємства “НВКГ “Зоря – Машпроект”, ЗАТ “Лакталіс–Миколаїв”, товариств з обмеженою відповідальністю “Миколаївський глиноземний завод”, “Сандора”, “Інтеріор”, “Селтік” та державного підприємства “Державна морська лоцманська служба”.
У цілому по області частка прибуткових підприємств склала 64,1%, а сума одержаних ними прибутків – 1062,2 млн.грн. Серед основних видів діяльності прибутково працювали 69,7–83,3% підприємств оптової і роздрібної торгівлі, охорони здоров’я, фінансової діяльності, освіти, готелі і ресторани та ті, які займаються операціями з нерухомістю.
За січень–листопад 2006 року частка збиткових підприємств у цілому по області склала 35,9%, що на 1,0 в.п. менше, ніж у відповідному періоді 2005 року. Сума збитків, одержаних цими підприємствами, становила 387,6 млн.грн.
Вища за середньообласний показник частка нерентабельних підприємств спостерігається серед підприємств готелів і ресторанів (36%), транспорту і зв"язку (43,6%), які займаються колективними, громадськими та особистими послугами (40%), промисловості (44,2%), сільського господарства, мисливства та лісового господарства (42,9%).
Щодо окремих підприємств, то за січень–листопад 2006 року найбільші суми збитків одержані акціонерними товариствами “Миколаївобленерго”, “Дамен Шіпярдс Океан”, “Миколаївнафтопродукт”.
^ Виконання бюджетних показників
За підсумками 2006 року суб’єктами підприємницької діяльності та фізичними особами на території області сплачено податків і зборів до державного і місцевих бюджетів в сумі 2211,3 млн. грн без урахування бюджетного відшкодування ПДВ (305,3 млн. грн ), в тому числі до державного – 1348,6 млн. грн, до місцевих – 862,7 млн. грн, тобто порівняно з відповідним періодом 2005 року більше на 503,1 млн. грн. - на 29,4 %.
^ До загального та спеціального фондів місцевих бюджетів Миколаївської області мобілізовано податків і зборів 104,8 % плану звітного періоду, тобто 862,7 млн. грн. що на 227,3 млн. грн більше виконання за відповідний період минулого року, в тому числі: до загального фонду – 651,5 млн. грн., або 104,2 % планових призначень, тобто надходження зросли на 141,4 млн. грн, або 27,7 % та спеціального фонду – 211,2 млн. грн , або 106,4% плану ( приріст 85,9 млн. грн, або 68,6%) без урахування власних надходжень бюджетних установ, яких отримано у розмірі 119,0 млн. грн (100,4 % кошторисних призначень на рік).
Приріст надходжень у 2006 році порівняно з виконанням за 2005 рік отримано в розрізі майже усіх податків і зборів, що зараховуються до зведеного бюджету області.
Надходження податків і зборів до загального фонду державного бюджету, за рахунок яких здійснюється перерахування дотації вирівнювання області, згідно зі статтею 56 Закону України „Про Державний бюджет України на 2006 рік”, за 2006 рік виконано на 123,2% при плані 966,9 млн.грн., тобто надійшло 1190,9 млн. грн., з них: ДПА у Миколаївській області забезпечено – 134,5%, або 881,0 млн. грн. (при плані 654,9 млн. грн.), Миколаївською митницею – 99,2 % або 287,0 млн. грн. ( за планом 289,3 млн. грн.).
Станом на 01.01.2007 податковий борг по платежах до зведеного бюджету області склав 47,7 млн. грн і збільшився порівняно з початком року на 10,8 млн. грн., з них до місцевих бюджетів відповідно - 12,3 млн. грн. та зменшився на 0,02 млн. грн.
^ Видатки зведеного бюджету області за 2006 рік склали 1763,5 млн. грн., при річних призначеннях – 1795,6 млн. грн., або 98,2 %, з них по загальному фонду – 1448,2 млн. грн., по спеціальному – 315,3 млн. грн., або відповідно 99,1 та 93,4% до річн
еще рефераты
Еще работы по разное