Реферат: Газобалонна установка автомобіля ГАЗ

Зміст

Вступ

Газобалонна установка

Газове устаткування автомобіля балони

Догляд за балонами

Вентилі

Редуктор високого тиску

Електромагнітні запірні клапани

Редуктор низького тиску

Розбирання і зборка редуктора

Дозуючо-економайзерний пристрій

Карбюратори-змішувачі

Прилади

Трубопроводи

Експлуатація автомобіля

Пуск і зупинка двигуна на газі

Переведення двигуна з одного виду палива на інший

Наповнення балонів автомобіля стиснутим газом

Несправності газобалонної апаратури і їхнє усунення

Технічне обслуговування газового устаткування

Правила техніки безпеки


ВСТУП

Система живлення призначена для очищення палива і повітря, приготування робочої суміші, подання її в циліндри та видалення відпрацьованих газів.

Системи живлення бувають трьох типів:

1. Системи живлення карбюраторних двигунів

2. Системи живлення дизелів

3. Система живлення двигунів газобалонних автомобілів.

На сьогоднішній день у зв’язку з значним подорожчанням нафтопродуктів значно зросла потреба в більш дешевому паливі для автомобіля. Цим паливом на сьогодні є газ. Тому кількість автомобілів, що обладнані установками для використання природного газу як палива — зростає. Крім того, в останні роки, в зв’язку з збільшенням чисельності автомобілів гостро постала проблема забруднення навколишнього середовища. Автомобілі які працюють на газу є найбільш екологічно чистими. Тому даний тип системи живлення є дуже перспективним. Дана робота присвячена розгляду будови, принципів роботи та експлуатації газобалонної установки.


ГАЗОБАЛОННА УСТАНОВКА

Схема установки газової апаратури автомобіля ГАЗ-53-27 і шасі ГАЗ-52-28 показаний на мал. 1. Установка газової апаратури автомобіля ГАЗ-52-27 відрізняється тільки відсутністю задньої секції 13 із трьох балонів і сполучної трубки 12.

З балонів газ під тиском 20 МПа (200 кгс/див2 ) через видатковий вентиль 8 і трубку 7 надходить у редуктор високого тиску 17, де відбувається зниження тиску до 1.2 МПа (12 кгс/див2 ). Потім по трубці газ через фільтр 16 з електромагнітним клапаном надходить у редуктор низького тиску 20, а відтіля під невеликим тиском чи невеликим розрідженням (у залежності від режиму роботи двигуна) по гумовому шлангу 5 йде в карбюратор-змішувач 3 і, змішуючись з повітрям, всмоктується в циліндри двигуна. Заповнення балонів газом здійснюється через наповнюючий вентиль 9.

Для контролю наявності газу в балонах мається манометр високого тиску 10 розташований на балоні. Манометр низького тиску 19, що контролює роботу редуктора, знаходиться на панелі приладів у кабіні.

Система живлення бензином така ж, як на базових автомобілях. Для перекриття бензину під час роботи двигуна на газі встановлюється електромагнітний клапан 2, розташований на рамці радіатора. Включення електромагнітного клапана здійснюється перемикачем з кабіни водія.

Газові балони за допомогою кронштейнів об'єднані в секції з чотирьох і трьох балонів і кріпляться під платформою на рамі драбинами. Балони між собою, а також обидві секції з'єднані трубопроводами. Видатковий вентиль розташований на першому по ходу балоні, наповнюючий на другому.

Редуктор 17 розташований у подкапотном просторі на щитку передка кабіни і кріпиться за допомогою кронштейна Фільтр газу з електромагнітним клапаном і редуктор низького тиску кріпляться на кронштейнах під капотом двигуна Включення електромагнітного клапана фільтра виробляється з кабіни водія

Рис. 1. Схема установки газової апаратури:

1-бензиновий насос; 2-фільтр тонкого очищення бензину з електромагнітним клапаном; 3-карбюратор-змішувач; 4-впускная труба; 5-шланг подачі газу в карбюратор-змішувач; .6-бензиновий відстійник; 7-трубка від балона до редуктора високого тиску; 8-видатковий вентиль; 9-наповнюючий вентиль; 10-манометр високого тиску; 11-трубка сполучна балонів; 12- трубка сполучна секцій; 13-задня секція балонів; 14-передня секція балонів; 15-бензиновий бак; 16-фільтр газу з електромагнітним клапаном; 17-редуктор високого тиску; 18-трубка від фільтра до редуктора низького тиску; 19-манометр низького тиску; 20-редуктор низького тиску; 21 — трубка забору вакууму; 22-трубка холостого ходу; 23-двигун.

ГАЗОВЕ УСТАТКУВАННЯ АВТОМОБІЛЯ БАЛОНИ

За формою і конструкцією автомобільні балони на робочий тиск 20 МПа (200 кге/див2) подібні зі звичайними кисневими балонами. Балони (мал. 2) виготовляються зі сталевих суцільнотягнених труб і піддаються термічній обробці, що забезпечує однорідність структури металу й усуває внутрішні напруження, що виникають у процесі виробництва. Після термічної обробки балони піддаються іспитам на міцність: гідравлічному — на 30 МПа (300 кгс/див2) і пневматичному — на 20 МПа (200 кгс/див2).

Випробуваний балон повинний мати таврування, на горловині балона вказуються:

а) марка заводу виготовлювача;

б) порядковий номер балона;

в) маса балона в кг;

г) дата (місяць і рік) виготовлення і наступного іспиту;

д) робочий тиск (Р) і спробне (П);

е) ємність балона в літрах;

ж) клеймо ОТК заводу-виготовлювача;

з) клеймо інспекції котлонадзору.

Рис. 2. Балон для стиснутого газу

Для зовнішньої відмінності від інших типів і захисту зовнішньої поверхні від корозії балони офарблюються в червоний колір.

ДОГЛЯД ЗА БАЛОНАМИ

Обов'язковими умовами безпечної експлуатації балонів є: уважний догляд, періодичне промивання і фарбування і своєчасні гідравлічні іспити. Промивання варто робити розчином каустичної соди та наступною обов'язковою просушкою. Повторні гідравлічні іспити проводяться за вимогою інспекції котлонадзору відповідно до встановлених правил.

При експлуатації автомобіля необхідно стежити за тим, щоб балони були надійно закріплені стяжними деталями. Ослаблення кріплення балона може привести до його повертання чи зсуву уздовж осі і розриву трубок.

Перехідні штуцери ввертаються в горловини балонів на свинцевому глеті чи свинцевому сурику. Знову укручені перехідні штуцери повинні мати не більш 4-х ниток, що не ввійшли в горловину балона. Після заміни перехідних штуцерів і інших деталей нарізні сполучення повинні піддаватися перевірці на герметичність.

ВЕНТИЛІ

Газобалонна установка має два вентилі наповнюючий і видатковий. Принцип дії і конструкція цих вентилів однакові, відмінність тільки в різьбленні бічного штуцера.

Рис. 3. Наповнюючий вентиль:

1-корпус; 2-клапан; 3-муфта; 4-шпиндель; 5 і 7-уплотнюючі кільця; 6-прокладка; 8-захисне кільце; 9-маховичок; 10- пружина; 11-заглушка; 12-прокладка


Вентиль, складається з корпуса В (мал. 3), клапана 2, зв'язаного муфтою 3 зі шпинделем 4 і маховичком 9, прокладки 6, ущільнювальних кілець 5 і 7 і захисного кільця 8.

Ущільнювач 5 підгортається пружиною 10 до прокладки 6, що разом з ущільнювальним кільцем 7 забезпечує герметичність вентиля у відкритому положенні клапана 2.

Видатковий вентиль з'єднується з трубопроводом через перехідний штуцер, що ущільнюється прокладкою. При укручуванні вентилів у штуцера варто застосовувати як ущільнювач свинцевий глет чи свинцевий сурик.

РЕДУКТОР ВИСОКОГО ТИСКУ

Редуктор (мал. 4) знижує тиск стиснутого в балонах газу й автоматично підтримує заданий робочий тиск постійним.

Зниження тиск газу в редукторі відбувається шляхом одноступінчатого розширення його при проходженні з камери високого тиску І через зазор між сідлом 4 і клапаном 5 у камеру робочого тиску ІІ. Газ через фільтр 5 надходить у камеру високого тиску. Зусилля натискної пружини 2 передається через опорний диск 10, мембрану 3 і штовхальник 9 на клапан 8. При переміщенні клапана утвориться зазор між ним і сідлом, через який газ і надходить у камеру ІІ.

Вузол редуктора, що редукує, що складається із сідла 4, клапана 8, пружини 7 і фільтра 5 виконаний у виді окремого елемента, що полегшує зборку і ремонт. У корпусі 6 редуктора встановлений запобіжний клапан, відрегульований на початок спрацьовування при тиску в робочій камері 1,45-1,7 МПа (14,5-17 кгс/див2).

Через незручність користування манометром на самому редукторі, на автомобілях він установлений, на штуцері наповнюючого вентиля в балоні. Отвір під манометр заглушено пробкою.

Різке зниження тиску після редуктора при відкритті дросельних заслінок карбюратора-змішувача свідчить про засмічення фільтрів редукторів, що визначається по манометрі низького тиску і зниженню частоти обертання колінчатого вала двигуна.

Зниження тиску стиснутого газу супроводжується його охолодженням, а тому що природний газ містить деяка кількість вологи, то він може змерзнути в редукторі, і нормальна робота газобалонної установки порушиться. Для підігріву газу, до редуктора через його кронштейн кріплення підведений теплоносій із системи охолодження двигуна.

Рис. 4. Редуктор високого тиску:

І-камера високого тиску; ІІ-камера робочого тиску; 1 -штуцер. 2 — пружина, 3-мембрана; 4-сідло клапана; 5-фільтруючий елемент; 6-корпус; 7-пружина; 8-клапан;- 9-шпиндель; 10-опорний диск; 11-упорна шайба; 12-кришка

При будь-якій несправності редуктора необхідно закрити видатковий вентиль на балоні.

Категорично забороняється підтягування деталей редуктора й інший ремонт при наявності газу в ньому. Ремонт редуктора повинний здійснюватися на спеціальній дільниці по ремонту газової апаратури спеціалістами, що мають на це дозвіл.

Основні несправності редуктора:

— негерметичність клапана вузла, що редукує;

— негерметичність у з'єднанні корпусних деталей;

— підвищення робочого тиску після припинення добору газу;

— порушення регулювання запобіжного клапана.

ЕЛЕКТРОМАГНІТНІ ЗАПІРНІ КЛАПАНИ

В системі харчування двигуна, що працює на стиснутому природному газі, мається два електромагнітних запірних клапани: один служить для відключення подачі газу при роботі двигуна на бензині, іншої — відключає подачу бензину при роботі на газі.

Електромагнітний клапан з фільтром для газу конструктивно виконаний в одному корпусі і розташований з лівої сторони щитка передка під капотом.


Рис. 5. Електромагнітний клапан з фільтром для газу:

А-порожнина клапана; Б-отвір; 1-болт; 2, 5 і 10-ущільнюючі кільця; 3 — відстійник; 4-фільтруючий елемент; б — електромагнітний клапан; 7-прокладка; 8-клапан; 9-корпус

Електромагнітний клапан (мал. 5) складається з котушки, сердечника і якоря, один кінець якого виконаний у виді ущільнювального клапана 8 і кріпиться до корпуса 9 на різьбу через мідну прокладку 7.

Газ через штуцер і порожній болт 1 надходить у відстійник 3, проходить фільтруючий елемент 4 і через отвір у корпусі попадає в порожнину А. Клапан 8 під дією пружини електромагніта притиснутий до сідла корпуса 9, закриваючи вихідний отвір В. При включенні запалювання (якщо система харчування переключена на газ) якір втягується в котушку, і клапан 8 відкриває отвір Б, пропускаючи газ у редуктор низького тиску.

Фільтруючий елемент 4 складається із сітчастих і повстяних шайб, що чергуються між собою, укладених в обойму.

Фільтруючий елемент ущільнюється в корпусі фільтра кільцями 10 з маслобензостойкої гуми і кріпиться до корпуса болтом 1 через ущільнювальне кільце 2. Відстійник 3 ущільнюється кільцем 5.

Електромагнітний клапан з фільтром для бензину (мал. 6) конструктивно виконаний в одному корпусі з фільтром тонкого очищення бензину і розташований па правій стороні рамки радіатора під капотом.

Рис. 6. Електромагнітний клапан з фільтром для бензину:

А-порожнина клапана; Б-отвір; 1-електромагнітний клапан; 2 і 5-прокладки; 3- клапан; 4-корпус; б-фільтруючий елемент; 7-склянка: 8- пружина; 9-коромисло

Тут використаний той же електромагніт, що й в електромагнітному клапані з фільтром для газу, конструкція ж фільтрів різна.

Бензин по бензопроводу надходить у склянку 7, проходить через фільтруючий елемент 6 і попадає в отвір Б. закрите клапаном 3. При включенні запалювання (якщо система харчування переключена на бензин) якір утягує клапан 3, відкриває отвір Б и бензин через порожнину А і вихідний штуцер надходить у карбюратор-змішувач.


РЕДУКТОР НИЗЬКОГО ТИСКУ

Редуктор являє собою двоступінчастий автоматичний регулятор тиску діафрагменного типу з ричаговою передачею від діафрагм до клапанів.

Основне призначення редуктора — зниження тиску до близького до атмосферного.

Одночасно зі зниженням тиску в редукторі здійснюється автоматичне регулювання кількості газу, необхідного для різних режимів роботи двигуна за допомогою дозуючо-економайзерного пристрою.

При непрацюючому двигуні редуктор є автоматичним клапаном, що герметично перекриває вихід газу за допомогою розвантажувального пристрою.

Розвантажувальний пристрій — діафрагменно-пружинного типу. Порожнина ІІІ якого з'єднана з впускною трубою двигуна. При розрідженні 70-80 мм водяного стовпа розвантажувальний пристрій відключається і розвантажує клапан другої ступіні редуктора. Пристрій редуктора і його окремих вузлів показане на мал. 7.9, 10 і 11. На вході газу в редуктор установлений сітчастий фільтр.

У порожнині І першої ступіні розміщене: сідло 3 клапани високого тиску, клапан 5, тяга 6 клапана, важіль 10, діафрагма 4. У наддіафрагмовій порожнині — пружина 7 з регулювальним сідлом і контргайкою.

У порожнині ІІ другої ступіні розміщений клапан 9 із запресованим у корпус редуктора сідлом, регулювальний гвинт 17 зі штовхальником і контргайкою, важіль 18, з'єднаний штоком з діафрагмою-21 другої ступіні.

Між порожнинами ІІ и ІV установлена пластина з дозуючими отворами: 11 — економічного 16 — потужнісного регулюваннями.

Порожнина ІV, а при відкритому клапані економайзера і порожнина. VІ з'єднані шлангом через патрубок 15 з газозмішуючим пристроєм карбюратора-змішувача.

У порожнині ІІІ розвантажувального пристрою розміщена пружина 20, закриваючи діафрагмою 19, додаткове зусилля якої разом із зусиллям пружини 22 другої ступіні передається на клапан 9 через шток діафрагми 21 і важіль 18 створюючи герметичну посадку клапана.

Порожнина ІІІ через штуцер 2,3, шланг 8 повідомлений з порожниною V, і обидві порожнини шлангом з'єднані з впускною трубою двигуна.

На мал. 8 представлена принципова схема роботи редуктора при різних навантаженнях двигуна.

Рис. 7 Газовий редуктор низького тиску:

І — порожнина першої ступіні; ІІ — порожнина другої ступіні; ІІІ — порожнина розвантажувального пристрою; ІV- порожнина дозуючо-економайзерного пристрою пристрою; V-вакуумна порожнина економайзера; VІ — порожнина економайзера; 1- каркас фільтруючого елемента; 2 — пробка фільтра; 3-сідло клапана високого тиску; 4 — діафрагма клапана першої ступіні в зборі; 5-клапан; 6-тяга; 7 — пружина клапана першої ступіні; 8 — трубка розвантажувального пристрою; 9-клапан другої ступіні; 10 — важіль клапана першої ступіні; 11 -і дозуюче отвір економічного регулювання; 12-клапан економайзера; 13-пружина діафрагми; 14 — діафрагма економайзера в зборі; 15-вихідний патрубок редуктора; 16- потужнісний регулювання; 17- регулювальний гвинт зі штовхальником у зборі; 18 — важіль клапана другої ступіні; ІV-діафрагма розвантажувального пристрою; 20 — пружина розвантажувального пристрою; 21- діафрагма другої ступіні; 22-пружина клапана другої ступіні; 23-штуцер трубки розвантажувальної пристрою; 24-корпус фільтра; 25-ущільнювальна прокладка; 26-фільтрувальний елемент

Рис. 8. Схема роботи редуктора на різних режимах

І — двигун перед пуском, включені запалювання й електромагнітним клапан, газ надійшов у редуктор:

— пройшовши фільтруючий елемент 26 (див. мал. 7), газ заповнює порожнина 1 редуктора. Сила, що виникає від тиску газу, впливаючи на діафрагму 4, переборює зусилля пружини 7, і шток діафрагми захоплює за собою плече 10, друге плече якого через тягу регулювального гвинта притискає клапан 5 до сідла 3 направляючої клапани, герметично закриваючи вхідний отвір;

— клапан 9 другої ступіні закритий зусиллям пружин 20 і 22 через важіль 18, забезпечуючи герметичність. Зусилля пружин врівноважує тиск газу першої ступіні;

— клапан 12 економайзера залишається у відкритому положенні.

ІІ — двигун у пусковому режимі, прокручування колінчатого вала:

— у порожнині розвантажувального пристрою, з'єднаної з впускною трубою двигуна через штуцер 23 і гумовий шланг 8, створюється розрідження. Під дією розрідження в 70-80 мм вод. ст. розвантажувальна діафрагма 19 прогинається стискаючи пружину 20, розвантажує клапан 9. Зусилля пружини 22 і маси діафрагми 21 стають недостатніми для утримання клапана 9 у закритому положенні, і він під тиском газу з порожнини І відходить від сідла і звільняє газу прохід у порожнину ІІ. У порожнині І в міру витрати газу встановлюється тиск у межах 100-200 КПа (1-2 кгс/см2 );

— при малих витратах газу (робота двигуна на неодруженому ходу, часткових навантаженнях) у порожнині ІІ редуктора створюється деякий надлишковий тиск у 3 — 5 мм водяного стовпа. В міру збільшення витрати газу тиск знижується до розрідження 10 — 20 мм водяного стовпа, при цьому клапан 9 відходить від сідла на велику величину, збільшуючи прохідний перетин для витікання газу. З порожнини ІІ газ через дозуюче отвір 11 економічного регулювання, порожнина ІV і патрубок 15 дозуюче-економайзерного пристрою надходить у газозмішувальний пристрій двигуна.

Розрідження в двигуні досить для того, щоб перебороти зусилля пружини 13, і клапан під дією своєї пружини закриває додатковий отвір.

ІІІ — двигун працює з повним навантаженням, дросельні заслінки відкриті цілком, розрідження знижується. Клапан економайзера відкриває додатковий отвір, витрату газу забезпечується двома дозуючими отворами 11 і 16 економічного і потужнісного регулювань.

Діафрагма 21 автоматично регулює подачу газу відповідно розрідженню в змішувальній камері карбюратора-змішувача і, отже, відповідно навантаженню двигуна.

Плоский гумовий клапан першої ступіні редуктора має прямий хід, тобто відкривається убік витікання газу. Діафрагма першої ступіні редуктора виготовляється з бензомаслостійкої гуми з двома шарами тканини, робочий діаметр діафрагми дорівнює 75 мм, товщина діафрагми — 2,5 мм. Сталевий диск діафрагми першої ступіні редуктора, службовець для збільшення ефективності дії і підвищення міцності діафрагми, має діаметр 60 мм.

Клапан другої ступіні редуктора має теж прямий хід. Вставка клапана виконана з бензомаслостійкої гуми. Латунне сідло клапана другої ступіні редуктора має отвір діаметром 7 мм.

Діафрагми другої ступіні і розвантажувальна, що мають робочий діаметр 150 мм, виконані з прогумованого бензомаслостійкої мембранної полотнини товщиною 0,4 мм. Обтискні алюмінієві диски діафрагми другої ступіні мають діаметр 120 мм. До розвантажувальної діафрагми приклепано за допомогою трьох упорів сталеве кільце, що служить опорою для конічної пружини.

Регулювання редуктора полягає в правильній установці тиску в порожнинах І й ІІ і ходу клапанів. Відрегулювати редуктор можна тільки при наявності стиснутого чи повітря інертного газу.

Перевірка правильності, установки регулювального гвинта і ходу клапана другої ступіні виробляється по ходу штока діафрагми другої ступіні. У правильно відрегульованого редуктора нормальний хід штока діафрагми другої ступіні повинний бути не менш 7,5 мм від первісного його положення.

Величина ходу клапана другої ступіні регулюється гвинтом 17. Регулювання варто робити в наступному порядку:

1. Відвернути гайки і зняти фланець.

2. Послабити контргайку регулювального гвинта.

3. Викручувати регулювальний гвинт 17 доти, поки клапан не почне пропускати повітря, потім загорнути його приблизно на 1/8 — 1/4 обороту (до моменту настання герметичності, що визначається на слух).

4. Затягти контргайку.

5. Закріпити фланець і перевірити по штоку величину ходу діафрагми 21 другої ступіні.

При неодруженому ході двигуна, коли витрата газу дорівнює приблизно 3 м3/год, тиск у першій ступіні повинне бути в залежності від тиску в балоні від 100 до 200 КПа (від 1 до 2 кгс/див2). Тиск у порожнині ІІ редуктора повинне бути дорівнює 3-5 мм вод. ст.

Більш тонке регулювання холостого ходу досягається переміщенням сідла пружини 22 у ту чи іншу сторону від середнього положення сідла в кришці. При роботі двигуна з навантаженням, коли витрата газу значно зростає, тиск у першій ступіні трохи падає, а в порожнині ІІ встановлюється невелике розрідження.

Регулювання тиску в першій ступіні здійснюються зміною затягування пружини 7 за допомогою сідла. При укручуванні гайки тиск збільшується, при вивертанні — зменшується. При зупиненому двигуні тиск першої ступіні трохи вище, ніж при працюючому двигуні.

У справного і правильно відрегульованого редуктора клапани першої і другої ступіні автоматично закриваються після зупинки двигуна. Герметичність клапана першої ступіні можна перевірити по манометрі низького тиску: якщо стрілка манометра нерухома, то клапан герметичний. Коли клапан першому ступіні негерметичний, газ виходить з порожнини першої ступіні через клапан другої ступіні. Негерметичність клапана другої ступіні легко виявляється на слух по характерному шипінню газу і по коливанню стрілки манометра низького тиску.

Фільтр редуктора призначений для очищення газу від твердих часток, окалини, іржі й інших механічних домішок, що впливають па герметичність клапанів редуктора і зухвалих знос циліндро-поршневої групи двигуна.

Фільтр установлений па лінії високого тиску газового редуктора.

Фільтруючим елементом є дрібна сітка 26, навернена па каркас У, закріплений у пробці 2. Сітка утримується на каркасі спіральною пружиною. Весь патрон розміщений у корпусі 24 і ущільнюється гумовою прокладкою через завзяту шайбу 25.

Очищення фільтра виробляється в міру засмічення.

Засміченість його залежить від ступеня очищення газу на наповнюючій станції і може бути виявлена за допомогою манометра низького тиску: різке падіння тиску при збільшенні витрати газу під час відкриття дросельних заслінок указує па засміченість фільтра.

При очищенні фільтра потрібно вивернути фільтруючий елемент, сіяти пружину і розгорнути сітку. Сітку варто промити чи ацетоном іншим розчинником до розчинення смол і продути стиснутим повітрям. У випадках сильного забруднення мідної сітки, коли важко її промити, доцільніше поставити нову сітку. Разборку фільтра варто робити при закритому електромагнітному клапані. При наявності тиску в системі вивертання фільтра неприпустимо. При зборці фільтра після очищення потрібно звертати увагу на стан ущільнювальної прокладки між корпусом і каркасом. Після кожної зборки фільтра необхідно перевірити герметичність нарізного сполучення омилюванням.

РОЗБИРАННЯ І ЗБОРКА РЕДУКТОРА

У процесі експлуатації восени, при сезонному обслуговуванні, потрібно розбирання редуктора для чищення й усунення несправностей. Огляд і ремонт клапанів першої і другої ступіней може бути зроблений без демонтажу редуктора з автомобіля і повного його розбирання.

Перша ступінь

Розбирання деталей першої ступіні робити в наступній послідовності :

— послабити контргайку 2 (мал. 9), вивернути сідло / пружини, вийняти пружину 3;

— відвернути шістьох гайок кріплення кришки 4, зняти кришку;

— зняти діафрагму 14 у зборі, роз'єднавши її шток від важеля 7; — клапан 10 у зборі витягається після вивертання осі 5 важеля 7.

Рис. 9. Деталі першої ступіні редуктора:

1-сідло пружини; 2 — контргайка; 3 — пружина; 4-кришка; 5-вісь важеля; 6-прокладка; 7-важіль; 8 — серга; 9 — контргайка; 10-клапан; 11 — вставка клапана; 12 — сідло клапана; 13 — болт; 14-діафрагма; 15-диск; 16-гайка і контргайка

Після огляду, чищення, чи ремонту заміни легальний нерпою ступіні зборку робити в зворотній послідовності. При зборці діафрагма повинна бути встановлена в редуктор таким чином, щоб її шток у зачепленому з важелем 7 стані при витягуванні мав вільний хід 1,5-2 мм. Регулювання положення діафрагми робити накрученням клапана 10 на регулювальний гвинт 8 при ослабленій контргайці 9. Після регулювання контргайку затягти.

Розбирання клапана другої ступіні здійснюється через два отвори, закритих корпусом патрубка 15 (див. мал. 7) і фланцем трубки. Тому вони повинні бути попередньо відєднані.

Для цього вивернути чотири болти і три гайки, що кріплять корпус і фланець.

Потім послабити контргайку 20 (мал. 10), вивернути регулювальний гвинт 18 із закріпленим на ньому штовхальником і вийняти клапан 17.

Розбирання діафрагменного механізму починаються з ослаблення стопорного гвинта 5. Потім вивернути ковпак 6, видалити шплінт 8 з опорною шайбою 7 і пружиною 4.

Відвернути гайки і зняти десять болтів із шайбами і кришку 1, послабити чепцеве ущільнення, відвернувши гайку штуцера на 2- 3 обороти, відєднати шланг і витягти розвантажувальний пристрій (мал. 11).

Роз'єднати шток 14 (див. мал. 10) діафрагми і важілець клапана другої ступіні і зняти діафрагму 13. Для розбирання розвантажувального пристрою необхідно вивернути дев'ять гвинтів, після чого всі деталі вільно роз'єднуються.

ДОЗУЮЧО-ЕКОНОМАЙЗЕРНИЙ ПРИСТРІЙ

Вийняти клапан 12 (див. мал. 7) дозуючо-економайзерний пристрій, для огляду можна не від'єднуючи гумових шлангів. Для цього необхідно:

— вивернути шістьох гвинтів кришки діафрагми 14 і обережно відокремити кришку, маючи у виді, що в ній розміщена пружина 13, зняти діафрагму 14;

— звільнити опорну шайбу пружини клапана 12 і вийняти її з пружиною;

— вийняти клапан 12 для огляду.

При провадженні робіт по частковому розбиранню систем редуктора слід дотримуватися обережності в звертанні з кріпильними деталями, пружинами, прокладками, діафрагмами.

Необхідно зберігати їх для подальшого використання.

Перед зборкою зняті деталі ретельно очистити, промити, по можливості продути повітрям, особливо внутрішні порожнини корпуса редуктора.

Рис. 10. Деталі другої ступіні редуктора:

1-кришка корпуса; 2 — сідло пружини; 3-контргайка сідла пружини; 4-пружина; 5-стопорний гвинт; 6-кришка сідла пружини; 7-упорна шайба пружини; 8 — шплінт упорної шайби пружини; 9-шток діафрагми; 10 — гайка штока; 11 — шайба осі штока; 12 — диск діафрагми; 13 — діафрагма; 14 — шток діафрагми; 15-сідло клапана; 16-вставка; 17-клапан; 18-регулювальний гвинт клапана; 19-важіль діафрагми; 20-контргайка регулювального гвинта; 21 — прокладка осі важеля; 22-вісь важеля


Рис. 11. Деталі розвантажувального пристрою:

1-корпус розвантажувальної діафрагми; 2-розвантажувальна діафрагма; 3-диск; 4-упор розвантажувальної діафрагми; 5-пружина; 6 — основа; 7-прокладка; 8 — фланець; 9-гвинт; 10-штуцер розвантажувальної камери; 11-шайба

При зборці редуктора дотримувати чистоти й акуратність, особливу увагу приділяти гумовотехнічним виробам:

— діафрагми повинні мати повну газонепроникність, ушкодження і складки не допускаються;

— знову встановлювані діафрагми повинні відповідати характеру роботи в механізмах;

— гумові ущільнювачі клапанів першої і другої ступіней при заміні не повинні потопати у своїх гніздах і їхній поверхні, що ущільнює, повинна бути перпендикулярна осі корпуса клапанів, клапани із сильно набряклою гумовою вставкою непридатні для зборки;

— алюмінієві диски повинні мати рівну поверхню і щільно затискати діафрагму другої ступіні своїми краями;

— клапани повинні вільно без заїдань переміщатися з своїх напрямних;

— підоймові механізми в осях і шарнірах з'єднань не повинні мати підвищеного тертя і вільно, без заїдань переміщатися;

— сідла клапанів не повинні мати рисок і подряпин, ушкоджені деталі — замінити;

— перед зборкою рухливі деталі необхідно змазати нейтральним змащенням, технічним чи вазеліном солідолом.

Зборку робити в зворотній послідовності.

При установці нових діафрагм другої ступіні і розвантажувального пристрою їх варто піддати переднатягу, щоб забезпечити достатній хід після зборки. Розвантажувальна діафрагма в зборі повинна мати хід, рівний 6-8 мм.

Хід діафрагми другої ступіні після регулювання клапана повинний бути не менш 7,5 мм.

Перевірка розрідження (тиску) па виході з редуктора виробляється водяним вакуумметром, як зазначено на мал. 12.

Різниця між рівнями води в колінах вакуумметра при роботі двигуна на неодруженому ходу і при роботі на повному дроселі повинна бути від +5 до -15 мм, тобто в камері низького тиску. редуктора може бути надлишковий тиск до 5 мм чи розрідження до 15 мм. Якщо клапани редуктора герметичне і розрідження

(тиск) підтримується в зазначених межах, виходить, редуктор справний. Підвищене розрідження на виході може бути внаслідок недостатньої величини тиску в першій ступіні редуктора. Цей дефект усувається підгортанням сідла 1 (див. мал. 9) пружини 3.

Якщо цього недостатньо, необхідно перевірити хід клапана 9 (див. мал. 7) другої ступіні. Хід клапана достатній, якщо шток діафрагми другої ступіні переміщається з одного крайнього положення в інше на 5-6 мм. Якщо хід недостатній, необхідно відвернути, регулювальний гвинт 17 настільки, щоб не порушувалася герметичність клапана. При, натисканні на шток, діафрагми другої ступіні підоймовий механізм повинний легко повертатися назад.


Рис. 12. Схема іспиту другої ступіні редуктора

Заїдання в підоймовому механізмі чи напрямних клапана може викликати підвищене розрідження в другій ступіні при роботі двигуна з навантаженням. У цьому випадку механізм повинний бути розібраний і причини заїдання усунуті.

КАРБЮРАТОРИ-ЗМІШУВАЧІ

На автомобілях з 6-циліндровим двигуном установлюється карбюратор-змішувач ДО-126Д, на автомобілі з V-образним 8-циліндровим двигуном карбюратор-змішувач ДО-126БГ, що дозволяють працювати двигуну як на газовому паливі, так і на бензині.

Карбюратор-змішувач ДО-126Д показаний на мал. 13, а карбюратор-змішувач ДО-126БГ на мал. 14. Газозішувальний пристрій 1 виконаний безпосередньо в карбюраторі додаткової проставкою що має дифузори з отворами.

При роботі двигуна на холостому ходу газ надходить по трубці 2 (або каналу 2) з газозмішувального пристрою 1 у проставку холостого ходу 4, установлену під карбюратором. Регулювання частоти обертання на холостому ходу на газі здійснюється гвинтами 3 так само, як на бензині. На відміну від бензинового регулювання гвинт 3 вивернути від положення до упора на 11 /2 обороту до початку регулювання.


Рис 13. Карбюратор-змішувач К-126Д:

1- газозмішувальний пристрій: 2- трубка холостого ходу: 3-гвинт регулювання холостого ходу; 4-проставка холостого ходу

Рис. 14. Карбюратор-змішувач К-126БГ:

1-газосмесительное пристрій; 2 — канал системи холостого ходу; 3 — гвинт регулювання холостого ходу. 4-проставка холостого ходу

У випадку неможливості регулювання холостого ходу гвинтами 3 регулювання продовжити переміщенням сідла пружини 22 (с.:. мал. 7) другої ступіні редуктора в ту чи іншу сторону від положення сідла в кришці.


ПРИЛАДИ

На автомобілі встановлені два манометри. Манометр 1 (мал… 15) низького тиску зі шкалою до 0,6 МПа (6 кгс/см2 ) призначений для контролю роботи і регулювання редуктора. Манометр кріпиться на спеціальному кронштейні до щитка приладів. На цьому ж кронштейні розташований перемикач 2 електромагнітних клапанів бензину і газу.

Рис. 15. Установка перемикача і манометра:

1-манометр низького тиску; 2-перемикач

Манометр 10 (див. мал. 1) високого тиску зі шкалою до 25МПа (250 кгс/див2) призначений для контролю тиску газу в балонах, ввернуть у перехідний штуцер наповнювального вентиля. Перевірку і ремонт манометра варто робити в спеціалізованих майстернях.


ТРУБОПРОВОДИ

Усі трубопроводи високого тиску від балонів до редуктора високого тиску виконуються зі сталевих трубок із зовнішнім діаметром 10 мм. і товщиною стінок 2 мм.

Кожна окрема ділянка трубопроводу забезпечується компенсатором (виток трубки діаметром 80-100 мм), що служить для сприйняття згинаючих зусиль при вібрації та захищає трубопроводи від поломок.

Для приєднання трубопроводу до штуцерів і інших елементів газової апаратури застосоване безпрокладкове з'єднання за допомогою кільця, що врізається.

Герметичність у такому з'єднанні досягається за рахунок врізання кільця в тіло трубки при накрученні гайки. Кільця (мал. 17 виготовляються зі сталі і піддаються цинкуванню. При замін кільця необхідно стежити за тим, щоб воно встановлювалося на відстані не менш 1,5 мм від кінця трубки (див. мал. 16).

Кільце повинне щільно сидіти на трубці. Якщо кільце після сильного затягування гайки не забезпечує герметичності, його варто замінити. Зіпсоване кільце врізається з невеликим шматком трубки. Якщо виникає необхідність заміни ушкодженої трубки на автомобілі, доцільно зробити попередню зборку з'єднання.

Для цього необхідно:

1. Відрізати необхідної довжини трубку під прямим кутом

2. Затиснути в тисках запасний штуцер.

3. Надягти накидну гайку і кільце на кінець трубки. Циліндрична частина кільця повинна бути звернена до штуцера.

4. Кінець трубки з кільцем уставити до упора в штуцер, нагвинтити гайку на штуцер, туго затягти її, тримаючи при цьому трубку за кінець.

Трубопроводи від редуктора високого тиску до газового фільтра і від фільтра до редуктора низького тиску виконані латунними трубками.

Трубопровід від редуктора до карбюратора-змішувача виконаний з бензомаслостійкого гумового шланга. Шланг закріплюється до патрубка редуктора і до карбюратора-змішувача стяжними хомутами.

Трубопровід для холостого ходу двигуна виконаний з металевої трубки 2 (див. мал. 13).

Трубопровід для з'єднання робочої порожнини розвантажувальної діафрагми редуктора з усмоктувальним трубопроводом двигуна виконаний з бензомаслостійкої гумової трубки.

ЕКСПЛУАТАЦІЯ АВТОМОБІЛЯ

Для безвідмовної роботи газобалонних автомобілів потрібно регулярно проводити технічні огляди і ремонт елементів газобалонної установки.

У кожнім великому автомобільному господарстві, де маються газобалонні автомобілі, доцільно організувати спеціалізовану майстерню по ремонті, перевірці і регулюванню газової апаратури.

Експлуатація газових балонів повинна здійснюватися відповідно до вимог «Правил будови і безпечної експлуатації судин, що працюють під тиском».

Огляди балонів повинні здійснюватися на спеціальних пунктах, що мають відповідний дозвіл місцевих органів Госгортехнадзору. Їхня періодичність визначена зазначеними правилами.

Для правильної і безпечної експлуатації автомобілів на газі обов'язковий попередній інструктаж обслуговуючого персоналу (водіїв, механіків, регулювальників, слюсарів) по конструкції і принципу дії газової апаратури, вимозі техніки безпеки і правил заповнення балонів автомобіля газом.

Періодичність огляду і ремонту елементів газобалонної установки повинна бути ув'язана з термінами профілактичного обслуговування інших агрегатів автомобіля. Періодичність чищення газової апаратури залежить від ступеня забруднення газу.

Зняття газопроводів, що знаходяться під тиском, забороняється. Перед зняттям апаратури і газопроводів треба переконатися у відсутності в них газу.

ПУСК І ЗУПИНКА ДВИГУНА НА ГАЗІ

Перед пуском двигуна необхідно:

1. Установити перемикач 2 (див. мал. 15) на панелі приладів у положення ГАЗ.

2. Оглянути газову апаратуру й арматуру і переконатися в повній її справності і герметичності.

3. Перевірити по манометрі високого тиску наявність газу в балоні.

4. Повільно відкрити видатковий вентиль газового балона.

5. Уключити запалювання.

Пуск теплого двигуна

Теплий двигун, що знаходиться в справному стані, при застосуванні належного палива звичайно пускається з перших же оборотів.

Для цього включити запалювання і стартером пустити двигун.

Не допускати безупинну роботу стартера більш 10 с.

Подальше керування автомобілем аналогічно бензиновому.

Не рекомендується при пуску двигуна прикривати повітряну заслінку, тому що це приводить до збагачення газоповітряної суміші і, отже, до утруднення пуску двигуна.

Пуск холодного двигуна при помірній температурі

1. Повільно відкрити видатковий вентиль на балоні.

2. Для прискорення пуску холодного двигуна рекомендується попередньо заповнити трубопровід від газового редуктора до карбюратора-змішувача газом примусовим відкриттям клапана другої ступіні газового редуктора шляхом короткочасного натискання на стрижень штока діафрагми другої ступіні.

3. Виключити зчеплення, натиснувши до відмовлення на педаль. Це розвантажує стартер, тому що рятує його від необхідності провертати разом з колінчатим валом двигуна, шестірні коробки передач.

4. Уключити запалювання. Тримати стартер включеним можна не більш 10 с. Інтервал між включеннями стартера повинний бути не менш 10-15 с.

5. Плавно змінюючи положення педалі приводу дросельної заслінки, знайти положення, при якому двигун дає спалахи. Пустити двигун.

6. Після пуску дати двигуну попрацювати 1-2 хвилини, після чого, відкриваючи дросельну заслінку, довести частоту обертання колінчатого вала двигуна до 800-1000 у хв. З появою «провалів» варто зробити більш різке відкриття дросельної заслінки, а потім знизити частоту обертання вала двигуна до 800-1000 у хв. Допускається також для виключення «провалів» трохи прикривати повітряну заслінку.

7. При пуску, у міру необхідності, допускається незначно прикривати повітряну заслінку. Повне прикриття повітряної заслінки приводить до перезбагачення газової суміші і, отже, до утруднення пуску двигуна.

Якщо після трьох повторних спроб двигун не дасть спалахів, то необхідно перевірити справність систем запалювання і харчування. Багаторазові безрезультатні спроби пуску не тільки розряджають і псують акумуляторну батарею, але і прискорюють знос циліндрів двигуна.

Звичайно причинами скрутного пуску двигуна є:

а) відсутність подачі палива в карбюратор-змішувач;

б) неправильно підібране регулювання холостого ходу карбюратора-змішувача;

в) сильний пропуск газу через клапан другої ступіні редуктора;

г) несправності газової апаратури і порушення герметичності з'єднань газопроводу.

Пуск холодного двигуна при низьких температурах

Підготовка газового двигуна до пуску і порядок пуску такі ж, як і бензинового.

Перед зупинкою двигуна на тривалий час рекомендується перевести його роботу на бензин. Надалі це полегшить пуск холодного двигуна при низьких температурах.

Зупинка двигуна

Зупиняти двигун випливає вимиканням запалювання. При нетривалій зупинці запірний електромагнітний клапан можна не відключати. При тривалій зупинці електромагнітний клапан варто відключити, для чого перемикач БЕНЗИН-ГАЗ поставити в нейтральне положення і виробити газ із системи між електромагнітним клапаном і карбюратором-змішувачем.

Перед тривалою стоянкою автомобіля варто закрити видатковий вентиль на балоні і продовжити роботу до зупинки двигуна, виробивши тим самим весь газ із системи.

Потім відключити електромагнітний клапан.

ПЕРЕВЕДЕННЯ ДВИГУНА З ОДНОГО ВИДУ ПАЛИВА НА ІНШИЙ

Не рекомендується переходити з одного виду палива на іншій при працюючому двигуні.

Для переходу двигуна з газу на бензин необхідно наступне:

1. Закрити вентиль і продовжувати роботу до зупинки двигуна

2. Включити електромагнітний клапан бензину, поставивши перемикач у положення БЕНЗИН, і заповнити камеру карбюратора-змішувача бензином за допомогою важеля ручного підкачування бензинового насоса;

3. Пустити двигун звичайним способом.

При перекладі двигуна з бензину на газ зробити операції в зворотному порядку.

НАПОВНЕННЯ БАЛОНІВ АВТОМОБІЛЯ СТИСНУТИМ ГАЗОМ

Наповнення балонів автомобіля стиснутим газом виробляється на газонаповнювальних компресорних станціях. Процес заповнення балонів з урахуванням часу приєднання і від'єднання продовжується 10-12 хвилин.

Водій автомобіля повинний добре знати техніку наповнення балонів газом і точно виконувати правила, установлені на газонаповнювальній станції.

Наповнення балонів автомобіля газом виробляється звичайно в наступному порядку:

1. Зупинити двигун.

2. Закрити видатковий вентиль на балоні.

3. Сіяти кришку з наповнюючого вентиля й очистити його від

бруду й особливо олії.

4. Приєднати газонаповнювальний шланг до наповнюючого вентиля.

5. Після приєднання шланга і після дозволу газороздатчика водій відкриває наповнюючий вентиль.

6. Після заповнення балонів водій за вказівкою газороздатчика закриває наповнюючий вентиль і від'єднує шланг від вентиля, дотримуючи всі правила, установлені на газорозподільній станції.

7. Навернути кришку на наповнюючий вентиль.

З метою безпеки при заправленні автомобіля газом водій зобов'язаний дотримувати наступне:

1. Не стояти біля наповнюючого шланга під час наповнення балона.

2. Не підтягувати гайок і з'єднань під тиском.

3. Не стукати металевими предметами по апаратурі і газопроводам, що знаходяться під тиском.

4. Якщо при пуску двигун дасть перебої, його варто негайно заглушити, а автомобіль відкотити на безпечну відстань.


НЕСПРАВНОСТІ ГАЗОБАЛОННОЇ АПАРАТУРИ І ЇХНЄ УСУНЕННЯ

Для нормального пуску двигуна необхідно стежити за тим, щоб не було:

1. Пропуску газу через клапан другої ступіні редуктора, що викликає перезбагачення пальної суміші і порушує нормальну роботу двигуна на малій частоті обертання колінчатого вала.

2. Розбухання клапана другої ступіні редуктора і порушення подачі газу до карбюратора-змішувача.

3. Перезбіднення пальної суміші через надмірно високе розрідження у вихідній порожнині редуктора.

Пуск двигуна може погіршитися, якщо:

1. Забито чи ушкоджена трубка, що з'єднує внутрішню порожнину розвантажувального пристрою з впускним трубопроводом двигуна.

2. Несправний балонний вентиль чи запірний електромагнітний клапан газу, цей дефект легко знайти по манометрі.

3. Засмічено фільтр, і газ не надходить у редуктор, що також може бути визначене по манометрі низького тиску.

Щоб двигун працював стійко на малій частоті обертання колінчатого вала, необхідно стежити за правильністю регулювання холостого ходу і не допускати перезбідніння чи перезбагачення пальної суміші.

Для задовільного переходу двигуна з малої частоти обертання колінчатого вала до великого необхідно перевіряти:

1. Чи не засмічений газовий фільтр редуктора. При забрудненні фільтра тиск газу в порожнині першої ступіні редуктора падає. 2. Чи не від’єдналась гумова трубка розвантажувального пристрою. Чи правильно приєднана трубка розвантажувального пристрою редуктора до штуцера усмоктувальної труби.

3. Чи досить відкриття клапанів редуктора. Недостатнє відкриття клапана першої ступіні відбувається через неправильне регулювання при зборці. Цей дефект може бути виявлений по падінню тиску в порожнині першої ступіні редуктора. Неповне відкриття клапана другої ступіні редуктора може відбутися або через неправильне регулювання, або внаслідок заїдання клапана в направляючій.

Щоб забезпечити нормальну роботу двигуна з навантаженням і одержати максимальну потужність, необхідно стежити за тим, щоб:

1. З редуктора подавалося досить газу.

2. Вчасно очищався газовий фільтр.

3. Цілком відкривалися клапани редуктора.

4. Не було підсмоктування повітря в місцях з'єднання деталей редуктора.

5. Не було ушкоджень трубки, що з'єднує порожнина розвантажувального пристрою газового редуктора з впускним трубопроводом.

6. Нормально працювали свічі запалювання і був правильно-встановлений кут випередження запалювання.

Редуктор низького тиску

Для нормальної роботи газового редуктора необхідно стежити за герметичністю клапанів, запобігати розрив діафрагми, ушкодження віджимних дисків діафрагми другої ступіні і заїдання клапанів і важелів.

Порушення герметичності клапана першої ступіні приводить при непрацюючому двигуні до підвищення тиску в порожнині першої ступіні редуктора і виходу газу через клапан другої ступіні. Знайти негерметичність клапана першої ступіні можна по манометрі низького чи тиску на слух. При пропуску газ через клапан тиск у порожнині першої ступіні буде збільшуватися. Причинами порушення герметичності клапана першої ступіні можуть бути:

1. Улучення на робочу поверхню клапана і сідла окалини, металевих часточок і т. л.

2. Засмолення сідла клапана і важелів.

3. Ушкодження вставки клапана. У цьому випадку необхідно замінити вставку клапана. Ушкоджене сідло клапана першої1 ступіні можна відремонтувати чи підрізуванням шліфуванням його торця.

Після ремонту і зборки апаратури варто зробити продувку трубопроводів; цим клапан охороняється від ушкодження металевими частками.

Негерметичність клапана другої ступіні редуктора в значній мірі утрудняє пуск двигуна, погіршує роботу на неодруженому ходу, а при зупинці двигуна веде до скупчення газу під капотом двигуна, що створює небезпеку пожежі.

Негерметичність клапана другої ступіні може виникати по наступним причинах:

1. Надмірно високий тиск у першій ступіні.

2. Недостатнє попереднє затягування пружини другої ступіні.

3. Заїдання клапана в направляючій.

4. Ослаблення контргайки і мимовільне відкручування регулювального гвинта клапана другої ступіні.

5. Туге обертання на осі важеля клапана другої ступіні

8. Засмічення клапана металевою чи стружкою окалиною

Ушкодження гумової вставки клапана другої ступіні.

Якщо на площині вставки клапана маються нерівності, то ах варто зачистити напилком. Ушкоджене сідло клапані другої ступіні може бути виправлено підрізуванням і шліфуванням його торця.

При заміні сідла клапана другої ступіні необхідно звертати увага на герметичність нарізного сполучення між корпусом і сідлом.

При зборці редуктора після чи огляду ремонту необхідно акуратно встановлювати діафрагми. Вони повинні забезпечити герметичність. При виявленні негерметичності якої-небудь з діафрагм редуктора її варто негайно замінити.

Періодично варто перевіряти розрідження (тиск) у «торою ступіні редуктора. Підвищене розрідження (більш 25 мм вод. ст.) указує на несправність редуктора. Причинами підвищення розрідження в другій ступіні редуктора можуть бути:

1. Недостатнє відкриття клапана першої ступіні й у результаті того різке зниження тиску в порожнині першої ступіні при великих витратах газу. Максимальний хід клапана першої ступіні регулюється при зборці редуктора.

2. Неправильне регулювання затягування пружини першої ступіні, унаслідок чого тиск у порожнині першої ступіні занадто низько.

3. Розбухання вставки клапана другої ступіні, що зменшує прохідний перетин для газу.

4. Неправильне регулювання попереднього затягування пружини другої ступіні.

5. Неправильно відрегульований максимальний хід клапані другої ступіні

6 Недостатнє відкриття балонного вентиля.

7. Чи ушкодження засмічення трубки, що з'єднує порожнина розвантажувального пристрою редуктора з впускним трубопроводом двигуна. Ушкодження розвантажувальної діафрагми.

Розрідження за редуктором може підвищитися також при засміченні фільтра. Це легко виявляється по падінню тиску в порожнині першої ступіні редуктора, обумовленому по манометрі низького тиску. Чищення сітки газового фільтра в цьому випадку можна зробити, не знімаючи редуктор з автомобіля.

Прогин дисків діафрагми другої ступіні може відбутися при роботі двигуна на бензині з невідключеним редуктором. Щоб уникнути прогину дисків діафрагми необхідно перед пуском двигуна на бензині зняти трубку, що з'єднує порожнину

регулювального пристрою редуктора з впускним трубопроводом, зі штуцера впускного трубопроводу і заглушити отвір.

Вентилі

Особливо обережно варто звертатися з вентилями. Застосування ключів для відкриття і закриття вентилів веде до ушкодження клапана вентиля. Для щільного закриття вентиля досить невеликого зусилля руки.

При низькій температурі і вологому газу можливе утворення крижаних пробок у вентилі. У цих випадках необхідно вентиль підігріти гарячою водою.

При несправному вентилі його варто замінити.

З'єднання і трубопроводи

У процесі експлуатації газобалонного автомобіля необхідно щодня оглядати з'єднання і трубопроводи. При чи ударах внаслідок ослаблення кріплення балона і змішання його можуть бути ушкоджені трубки високого тиску. Несправну трубку варто замінити.

Якщо виявлена негерметичність у з'єднаннях трубопроводу і якщо додатковим затягуванням гайки не вдається усунути пропуск газу, необхідно розібрати з'єднання, відрізати кінець трубки разом з кільцем, надягти нове кільце і зібрати з'єднання.

ТЕХНІЧНЕ ОБСЛУГОВУВАННЯ ГАЗОВОГО УСТАТКУВАННЯ

Періодичність проведення обслуговування аналогічна періодичності ТО-1 н ТО-2 базові автомобілі.

Щоденне обслуговування (ЩО)

Перед виїздом на лінію перевірити стан (відсутність ушкоджень) кріплення і герметичності всіх трубопроводів, їхніх з'єднань, газової апаратури, балонів і їхньої арматури.

Після повернення з лінії, наприкінці роботи закрити вентиль на балоні, виробити газ із системи (від балона до карбюратора-змішувача) і злити масляний відстій з редуктора.

— зробити перевірку роботи газового устаткування, при необхідності відрегулювати;

— перевірити роботу двигуна на газі.

Друге технічне обслуговування (ТО-2)

— перевірити кріплення балонів до кронштейнів і кронштейнів до лонжерона, при необхідності закріпити;

— перевірити кріплення газової апаратури під капотом двигуна, при необхідності закріпити;

— змазати різьблення клапана видаткового і наповнюючого вентилів змащенням, негідні деталі вентилів замінити;

— зняти, очистити, промити фільтруючі елементи газового і бензинового фільтрів і установити на місце;

— перевірити герметичність газової системи, витоку усунути;

— зробити перевірку роботи газового устаткування, при необхідності, відрегулювати;

— перевірити роботу манометра низького тиску;

— перевірити роботу двигуна на газі;

— перевірити вміст СО у газах, що відробили.

Сезонне технічне обслуговування (СО)

Сезонне обслуговування проводиться тільки восени разом з черговим ТО-2. Крім робіт, передбачених ТО-2, необхідно виконати наступне:

— зняти з автомобіля редуктори високого і низького тиску, розібрати, очистити, промити, при необхідності замінити негідні деталі; продути стисненим повітрям; зібрати, відрегулювати тиск у редукторах, перевірити їхня герметичність і встановити на місце;

— зняти електромагнітні клапани з фільтрами газової і бензинової систем; розібрати, очистити, промити, продути стисненим повітрям усі деталі; перевірити роботу електромагнітних клапанів; при необхідності негідні деталі замінити; установити на місце;

— зняти із двигуна змішувач, карбюратор-змішувач; розібрати, промити, продути стисненим повітрям; при необхідності негідні деталі замінити; перевірити рівень палива в поплавковій камері, при необхідності відрегулювати; установити. а місце;

— зняти з автомобіля випарник газу, розібрати, промити газову і водяну порожнини обох частин випарника, продути; зібрати, перевірити його герметичність;

— продути газопроводи стисненим повітрям;

— зібрати системи і перевірити їхня герметичність.

ПРАВИЛА ТЕХНІКИ БЕЗПЕКИ

1. Газове устаткування автомобіля є установкою високого тиску. Перед першим заправленням балонів природним газом необхідно перевірити герметичність усіх з'єднань газового устаткування тиском 20 МПа (200 кгс/см2 ). У випадку виявлення негерметичності якого-небудь з'єднання негайно неї усунути. Якщо автомобіль з негерметичною газовою установкою стояв у закритому приміщенні, це приміщення необхідно ретельно провентилювати, тому що в приміщенні може утворитися вибухова суміш.

2. Перед пуском двигуна необхідно провентилювати підкапотний простір.

3. Не допускати експлуатацію автомобіля з минулим терміном іспиту балонів.

Балони підлягають періодичному огляду терміни, обумовлені вищевказаними правилами. Огляд виробляється на спеціальних іспитових пунктах.

Дата перевірки і клеймо наносяться в горловини балона

4. Щоб уникнути влучення повітря в балони необхідно залишати в них залишок газу з надлишковим тиском не менш 0,5 МПа (5 кгс/див2).

5. Якщо за якимись причинами повітря потрапило в балони (замінявся вентиль, цілком витрачений газ і т.п. ), то їх необхідно продути газом, тобто накачати газ до тиску 0.5 — 1 МПа (5-10 кгс/див2) і потім випустити його.

6. У холодний час при безгаражному збереженні автомобіля і при низьких температурах повітря потрібно попередній підігрів двигуна (без застосування відкритого полум'я).

7. Зупиняти двигун випливає вимиканням запалювання. При тривалих зупинках варто відключати електромагнітним клапан газу, а при тривалих стоянках — закривати видатковий вентиль на балоні з виробленням газу із системи (від балона до карбюратора-змішувача).

8. Не можна допускати засмічення фільтруючих елементів редуктора. Механічні домішки можуть зашкодити клапанні механізми газового редуктора, що порушить його роботу, і при зупинці двигуна газ буде виходити з редуктора в підкапотний простір.

9. Не допускається одночасна подача в двигун газу і бензину.

10. Категорично забороняється:

— курити в кабіні автомобіля;

— робота двигуна на газі при несправній газовій апаратурі і витік газу із системи. Не допускається ставити такий автомобіль у закрите приміщення;

— робити який-небудь ремонт, заміну чи апаратури основних агрегатів автомобіля при наявності газу в системі харчування;

— робити випуск газу з балонів і із системи в закритому приміщенні;

— робити перевірку герметичності з'єднань відкритим полум'ям. Значні витоки газу виявляються на слух, невеликі — мильною емульсією при змочуванні з'єднань;

— експлуатація автомобіля з балонами, що мають зовнішні ушкодження: раковини, забоїни, сильну корозію;

— їзда з ослабленим кріпленням балонів;

— їзда з порушеною герметичністю в нарізних сполученнях.

11. Перед чи перевіркою виправленням приладів електроустаткування на автомобілі необхідно переконатися у відсутності скупчення газу під капотом двигуна.

12. Ремонт апаратури газової системи варто робити тільки після вироблення газу із системи, при закритих вентилях на балонах.

13. У випадку виникнення пожежі на газобалонному автомобілі необхідно негайно закрити видатковий вентиль на балоні. Якщо пожежа виникла при працюючому двигуні, не випливає його глушити, а, навпаки, потрібно відключити електромагнітний клапан газу і збільшити частоту обертання колінчатого вала, щоб швидше виробити газ із системи газопроводу від клапана до карбюратора-змішувача.


Висновок

В даній роботі було розглянуто будову, принцип роботи газобалонної установки. Увагу приділено ремонту та технічному догляду за установкою.

Приділена увага техніці безпеки при експлуатації установки


Список використаної літератури

1. Інструкція по експлуатації газобалонної установки

2. Будова й експлуатація автомобіля В. Ф. Кисликов, В. В. Лущик — Київ: Либідь 1999р.

еще рефераты
Еще работы по транспорту