Лекция: МАЛА АЗІЯ І ЗАКАВКАЗЗЯ В ДАВНИНУ

 

Географічне положення, клімат і природні багатства малоазіатського півострова. Стародавнє населення і мови Малої Азії.

Хеттське царство. Джерела й історіографія. Розкопки хеттської столиці. Дешифрування хеттського клинопису та ієрогліфічного листа. Основні проблеми хеттської історії та історіографія.

Найдавніші землеробські поселення Малої Азії. Чатал-Гююк. Центральна Анатолія в III тис. до н.е. Розвиток господарства і поява укріплених центрів. Розпад родового ладу і формування класового суспільства в центральній частині Малої Азії в П тис. до н.е. Міста-держави: Куссар, Хаттуса й ін. Ассирійсько-аморейські колонії та їхня роль.

Індоєвропейці і проблема їхньої прабатьківщини. Індоєвропейці в Малій Азії та їхні основні групи. Хатти і хетти. Періодизація хетської історії. Боротьба племінних центрів за політичне об'єднання країни й утворення Давньохеттского царства. Внутрішня і зовнішня політика його правителів; династійна боротьба й указ Телепину про престолонаслідування. Характерні риси політичної організації хеттської держави.

Відродження хеттського царства у новохеттський період. Боротьба за володіння східно-середземноморським узбережжям і за гегемонію в Передній Азії. Проникнення хеттів на захід Малої Азії. Успіхи Суппілулиуми. Хетто-єгипетське протиборство. Битва під Кадешем та її підсумки. Падіння Хеттської держави. Причини і наслідки. Неохетти. Економіка хеттів. Структура хеттського суспільства. Хеттський судебник і його значення для вивчення соціально-економічного ладу. Особливості політичного ладу Хеттської держави.

Хеттська культура і культурні впливи на неї сусідніх народів. Міфологія і література хеттів. Релігійні погляди і пантеон. Культи і культові місця. Сакральна роль цариці. Науково-практичні знання. Монументальний характер хеттської архітектури, скульптури і рельєфу. Значення і роль хетів як посередників у передачі досягнень народів Месопотамії своїм сусідам – близьким і далекої. Паралелізми в культурі хеттів і древніх греків.

Ванське царство (Урарту). Природні умови і стародавнє населення Закавказзя. Основні письмові й археологічні джерела. Досягнення сучасної урартології. Виникнення держави Урарту (Ванського царства). Посилення Урартської держави і його централізація при Сардурі I і Ішпуіні. Ванське царство в 1-й половині VIII в. до н.е. Боротьба Урарту з Ассирією за часів правління Сардурі П і Руси I. Похід Саргона П. Занепад Урартської держави.

Економіка Урарту. Роль царських господарств. Соціальна структура урартського суспільства. Політичний лад, адміністративна система і військова організація.

Досягнення урартської культури. Клинопис урартів. Міська і фортечна архітектура. Скульптура, рельєф і розпис. Мистецтво металопластики. Урартський пантеон. Використання урартами хеттської та хурритської культурної спадщини. Відображення урартських культурних традицій в культурі народів Закавказзя, Ірану, скіфських племен.

 

 

еще рефераты
Еще работы по истории