Реферат: Tелеконференцiї USENET i UNIX

Новини

Простіше усього набути досвід роботи з Internet, читаючи новини Usenet. (Usenet означає User's Network мережу користувача.) Я знав про новини задовго до того, як взнав об Internet. Ви також, напевно, знаєте про комп'ютерні бюлетені (іноді званих дошками оголошень). Це форма спілкування, коли користувачі викликають один комп'ютер і залишають повідомлення для читання всіма іншими абонентами (дійсно, на зразок «дошки оголошень»). Повідомлення звичайно розділяються по темах.

Новини Usenet це те, що ви отримаєте, якщо наткнетеся на електронний бюлетень з листами по ланцюжку. Замість того, щоб для отримання повідомлень користувачі викликали один комп'ютер, кожний комп'ютер передає повідомлення максимально можливому числу інших комп'ютерів. Після запуску повідомлення про новини зупинити важче, ніж пікантний слух; вони розповсюджуються приблизно однаково. Як користувач ви отримуєте всі ці повідомлення і вам треба тільки вибрати ті з них, які потрібно прочитати.

Суворо кажучи, Usenet і Internet це не одне і те ж;

Usenet являє собою мережу комп'ютерів, які отримують нові статті, а Internet це мережа комп'ютерів, які взаємодіють по протоколу TCP/IP. Деякі комп'ютери Internet не отримують новин, але безліч комп'ютерів отримують новини (і тому входять в Usenet), але не є частиною Internet. (Більшість з них отримують новини через UUCP.) Ця відмінність показує, що ваша система UNIX не обов'язково повинна мати TCP/IP для отримання новин. Ви можете мати Usenet і електронну пошту, але не володіти жодній з інших можливостей Internet, що розглядаються в даному розділі.

Кожний день з'являються тисячі статей. Їх так багато, що якби ваш вузол отримував всі новини Usenet, ви все одно не змогли б все їх прочитати. Необхідно відсіяти те, що для вас не представляє інтересу, і саме для цього призначені групи новин (newsgroups).

Всі повідомлення організуються в групи новин, які схожі на підкаталоги. Вгорі знаходиться приблизно дюжина основних розділів. При необхідності вони розбиваються на підрозділи, які означаються точками замість похилої межі. Наприклад, гес.martial-arts являє собою групу новин в гес ( від recreation відпочинок), присвячений військовому мистецтву (martial arts). Аналогічно група новин rec.arts.bookприсвячена книгам.

Є тисячі груп новин, особливо в розділі ah (від alternative альтернативний). Якщо більшість груп новин створюються через суворо певний процес голосування, який обмежує створення груп новин, то практично будь-який може створити альтернативну групу. З цієї причини багато хто з них має сумнівний присмак. (Серед них виділяється група alt.tasteless.)

Коли ви читаєте новини, то читаєте тільки новини в тих групах, на які ви підписані. (При запуску новин перший раз ви підписуєтеся на всі групи новин. Але це пов'язано з великими втратами часу.) Ви можете відмінити підписку на групу новин і відновити її пізніше.

Повідомлення в кожній групі новин називаються статтями (articles). Стаття дуже схожа на поштове повідомлення. На початку є заголовок, що описує тему статті, потім хто і коли послав її і в яку групу новин, і нарешті саме тіло повідомлення. Набір статей на одну тему в групі новин називається ниткою (thread). Нитки часто відволікаються від теми і розділяються на нові дискусії. У будь-який момент часу в одній групі новин передаються дюжини ниток. Письменник Нейл Гайман одного разу порівняв Usenet з величезною університетською аудиторією, в якій одночасно ведеться дюжина бесід і обговорень. Бесіди варіюються від примітивних до глибоких і всебічно обгрунтованих.

Новини мають свою субкультуру і своя мова. Ви побачите вирази типу IMHO (In My Humble Opinion на мою скромній думку) і flame (агресивно нападати і лаяти когось в повідомленні). Для передачі емоцій багато які автори статей винаходять такі знаки, як: -) і: -(. (Якщо придивитися, то одне зображення усміхається, а інше хмуриться.)

Новини можуть діяти як наркотик. Мені розказували про студентів університетів, які кидали навчання, виявивши цю мережу новин. Проте, Usenet є цінним джерелом чуток і новин, представляє думку багатьох розумних і знаючих людей. Я користуюся новинами для отримання відповідей на питання, коли звичайні способи не допомагають.

Коли до мережі новин підключено так багато людей, хто ж додає всьому цьому значення? Більшість груп новин періодично розсилають повідомлення, звані документами FAQ (Frequently-Asked-Questions що-найчастіше задаються питання). Ці документи покликані обслуговувати частину запитів, що поступають від нових користувачів, відповідаючи на найбільш загальні питання. Крім відправки в свою групу новин багато які документи FAQ прямують в групу новин news.answers. Деякі найбільш важливі (для нових користувачів) документи прямують в групу новин news.newusers.answers. Я настійно рекомендую хоч би ненадовго підписатися на news.newusers.answers.

Найбільш широко для читання новин застосовується програма гп, а наступною по популярності є програма пп. Розглянемо їх дещо детальніше, щоб ви відчули смак цілого нового світу новин.

Програма читання новин rn

Програма гп є самої старою з програм новин, якій користуються досі. Вона переглядає список груп новин, в яких ви зацікавлені, і надає статті по одній, група за групою. Для запуску програми введіть га в командному рядку. Для виходу натискайте клавішу q стільки разів, скільки зажадається для повернення до командного стимулу.

До запуску групи новин га питає про ваше бажання читати дану групу новин приблизно таким повідомленням:

*****125 unread articles in rec.arts.books. Read now? [ynq].

Ви можете натиснути клавішу у (так), п (ні, перейти до наступної) або q (вийти з читання новин). Натиснення клавіші пропускуеквівалентне вибору першої букви в квадратних дужках (звичайно у так). Якщо просто натискати клавішу пропуску, ви, зрештою, прочитаєте всі свої новини.

Коли ви погоджуєтеся з входом в групу новин, га показує першу статтю. (Якщо стаття більше одного екрана, ви читаєте її через команду more, тому натиснення клавіші пропуску показує наступний екран.) Якщо ви не хочете читати статтю, натисніть клавішу п і перейдете до наступної статті. У кінці статті програма га питає про подальші дії: читати наступну статтю (натисніть клавішу у або пропуску), пропустити її (n) або вийти з цієї групи новин

Приведемо деякі команди, які спрощують роботу з програмою га:

Коли ви починаєте читання новин, ви підписані на всі групи новин, яких може бути сотні і тисячі. Команда і відміняєпідписку на ту групу новин, яку ви дивитеся.

Передбачимо, що ви читаєте новини і отримуєте повідомлення 417 unread articles in alt.fan. lemurs [ynq]. Ви не цікавитеся цією темою, тому натискаєте клавішу і для скасування підписки. Після цього ви не побачите статей, посланих в alt.fan.lemurs; для вас ця група новин перестає існувати.

· Команда = виводить список статей в поточній групі новин. Кожна стаття має номер, тому для читання конкретної статті ви вводите її номер. Ви можете натиснути клавішу = в будь-який момент часу. Передбачимо, що ви читаєте групу новин rec.tv.soaps і хочете взнати, чи не повідомляє ще хто-небудь про Головний госпіталь. Натисніть клавішу = і програма га виведе список непрочитаних статей з номерами і заголовками. Якщо список більше одного екрана, для продовження натисніть клавішу пропуску. Як тільки ви введете команду (наприклад, номер статті або в), програма гп повертається до виведення нових статей.

· Команда k «знищує» конкретну тему. Всі статті з даним рядком Subject знищуються. Команда До проводить постійне знищення: ніякі статті з даним рядком Subject більше ніколи не показуються. «Якщо команда і видаляє цілу групу новин, то команда k (або До) видаляє тільки статті на певну тему; інші статті в цій групі новин ви можете читати.

· Команда з „відкладає“ всі статті. Вона дуже зручна, якщо ви був відсутній тиждень і після повернення в кожній групі новин вас чекають сотні статей. Передбачимо, що ви читаєте новини і бачите повідомлення 2028 unread articles in comp.sys.ibm.pc [ynq]. Ви не хочете читати все 2000 статей, але не хочете і знищувати їх. Натисніть клавішу с. Программа га реагує повідомленням Do you really want to catch up on all articles? [yn] (Ви хочете відкласти всі статті?). Якщо натиснути клавішу у, всі статті відмічаються як прочитані; ви не побачите їх, але залишаєтеся все ж підписаними на групу. (Це схоже на команду k, але для всіх статей, що знаходяться зараз в групі новин.)

· Команда h виводить екран допомоги. Вона діє тільки тоді, коли на екрані спостерігається стимул команди га (будь-який стимул з елементом (ynq]).)( Я вважаю екран допомоги малозмістовним, але це все ж краще, ніж нічого.)

· Команда s зберігає поточну статтю. При бажанні можна указати ім'я файла, в якому вона зберігається. Без визначення повного маршрутного імені програма га зберігає статтю в каталозі News вашого початкового каталога. Якщо не ввести ніякого імені файла, програма га використовує ім'я, засноване на назві групи новин. Наприклад, статті з rec.arts.poetry зберігаються в файлі ~/News/Rec.arts.poetry. При першому збереженні статті програма га питає, чи хочете ви зберегти її в форматі поштового ящика. (Формат поштового ящика дозволяє читати збережені статті новин програмою пошти.) Звичайне це небажано, тому відповідайте п на цей стимул. Якщо файл вже існує, програма п» додає статтю в нього.

Програма читання новин nn

При читанні новин програмою гп за умовчанням ви читаєте кожну окрему статтю. Якщо просто натискати клавішу пропуску, то ви прочитаєте всі статті з тих груп новин, на які підписані. Програма він має протилежний підхід: вона вважає, що ви не хочете читати всі статті. У цьому випадку, якщо просто натискати клавішу пропуску, ви не прочитаєте жодній з статей новин. Працюючи з програмою on, ви повинні вибирати для читання конкретну статтю, оскільки інакше програма пп статтю не покаже.

Програма пп, як ні дивно, запускається командою пп. Для кожної групи новин, на яку ви підписані, пп надає список статей по авторах і темах. Ви вибираєте статті для читання, натискаючи букву рядом зі зведенням статей (це схоже на вибір статті з списку заголовків в програмі mailx).

При читанні статей натискайте клавішу пропуску для перегляду наступного екрана. Натискайте клавішу п для переходу до наступної статті. При кожному натисненні клавіші пропуску ви переходите до наступного екрана заголовків статей для даної групи новин. Після цього при наступному натисненні клавіші пропуску ви отримаєте першу вибрану статтю. Якщо ци одна стаття не вибрана, на екрані з'являється список статей для наступної групи новин.

Для виходу з групи новин до закінчення читання всіх статей потрібно натиснути клавішу q. Чтоби вийти з програми пп до закінчення читання всіх статей, натисніть клавішу Q.

Приведемо деякі команди, які спрощують роботу з програмою nn:

· Команда? надає допомогу для поточного екрана.

· Команда k знищує конкретну тему. Викидаються всі статті з даним рядком Subject. Команда До діє сильніше: ніякі статті з даним рядком Subject не з'являться протягом 30 днів або ніколи в залежності від вашої відповіді на стимул.

· При читанні статті команда N здійснює перехід прямо до наступної групи новин.

· Команда S зберігає поточну статтю. При бажанні можна указати ім'я файла; якщо цього не зробити, ім'я вибирає програма. При визначенні повного маршрутного імені воно використовується для файла; в іншому випадку файл зберігається в каталозі News у вашому початковому каталозі. Якщо не указати ніякого імені файла, стаття зберігається в файлі з ім'ям, заснованому на назві групи новин. (Наприклад, стаття з сотр.risks збережеться в файлі -/News/comp.risks.) Якщо файл не існує, програма on створює його, а якщо він є, стаття додається в цей файл.

· Команда = дозволяє вибирати статті відповідно до регулярного вираження, яке відповідає темі. Якщо, наприклад, ви хочете прочитати всі статті, що відносяться до Internet, можна ввести Internetі натиснути клавішу Enter.

Якщо ваша система UNIX є частиною Usenet, в ній є програма читання новин, але не обов'язково га або пп (хоч ці дві програми найбільш поширені). Є, зокрема, програми trn(це нова версія програми t) і tin.

Я користуюся обома програмами га і nn, але віддаю перевагу nn, яка дозволяє читати новини швидше. Однак у цієї програми є і недоліки. По-перше, вона не так поширена як програма га. По-друге, через спосіб представлення нових статей програма га показує нову статтю швидше, ніж nn.

Література

1. Ричард Петерсон Linux Руководство по операционной системе.- К.:BHV ,1997.-687 с.

2. Валда Хиллей. UNIX Системное администрирование. — К.: Диалектика, 1997. — 711 с.

3. Еви Хемет. Unix Руководство системного администратора — К:BHV,1997.-632 с.

4. Джек Такет. Использование Linux 3-е издание — К.: Вильямс,1998 — 576 с.

еще рефераты
Еще работы по астрономии