Реферат: Сім чудес світу

Інститут економіки і підприємництва Реферат

на тему:

“Сім чудес світу”

Виконала:

Вальчишин О.

Група 17

      Тернопіль

2003 р.

ЗМІСТ:

1.Чудова сімка.

Єгипетські піраміди...…………………………………………………………..2

Висячі сади уВавилоні...…………………………………………………….....3

Храм Артемідив Ефесі...…………………………………………..…………...4

Статуя Зевса вОлімпії...…………………………………………...…………...6

Галікарнаськиймавзолей...………………………………………..….………...7

Колос Родоський…………………………………………………………....…...8

Фороський маяк...………………………………………………………………..9

2.Список використовуваної літератури……………………………………........…11


1

Єгипетські піраміди

 Усі на світі бояться часу, а час боїться пірамід.

Вонипіднімаються серед гарячих пісків Лівійської пустелі і тягнуться на десятки кілометріввід сучасного Каїра до Фаюмського каналу.

Самадревня — піраміда фараона Джосера — споруджена біля п'яти тисяч років тому. Її висота60 метрів. Будівельник першої піраміди Імхотеп був архітектором, лікарем, астрономом,письменником, радником фараона, протягом багатьох століть вважався найбільшим мудрецемстародавності, а пізні часи був обожнений, у його честь споруджувалися статуї іхрами.

Пірамідислужили фараонам, відповідно до їх релігії, сходами, по якій вони піднімалися нанебо. Тому самі древні піраміди були східчастими, мали форму сход, і тільки в більшпізні стіни гладкі. Чому це відбулося, дотепер не з'ясоване.

Археологинарахували 80 пірамід. Не усі вони дійшли до наших днів.

Самізнамениті три великі піраміди біля Гізи: Хеопса (Хуфу), Хефрена (Хафра) іМекерина (Менкаура). Найбільша з них, піраміда Хеопса, споруджена в XXVIII столітті до нашоїери. Спочатку вона піднімалася на 147 метрів, але з-за опускання пісків її висотазменшилася до 137 метрів. Кожна сторона квадратної підстави піраміди складає233 метра, чи, якщо бути точним, одна сторона довша іншої на 20 сантиметрів, тобтопомилка усього в 0,0009. Площа піраміди більш 50 тисяч квадратних метрів. ПірамідаХеопса майже суцільної кам'яної кладки. Її внутрішні приміщення займають дуже невеликийобсяг — не більш 3-4 %.

Пірамідаскладається з двох мільйонів трьохсот тисяч кубічних блоків вапняку з гладко відшліфованимисторонами. По підрахунку Наполеона, кам'яних блоків від трьох пірамід Гізи вистачилоб, що б оперезати усю Францію стіною висотою в три метри і товщиною в 30 сантиметрів.Підрахували, що кожен блок важить в основному 2,5 тонни, а найважчий — 15 тонн.Загальна вага піраміди близько 5,7 мільйона тонн. Камені її тримаються власною вагою- ніякого сполучного матеріалу немає. Незважаючи на це, блоки настільки ретельнопригнані один до іншого, що щілина між ними не більш п'яти міліметрів.

Такамитецька робота каменотесів викликає подив. Адже вона виконана в основному кам'янимизнаряддями. Відомий і зодчий цієї піраміди — Хемуін.

Дослідників,які намагалися з'ясувати, яким чином древні будівельники змогли спорудити таке грандіознеспорудження, так ще не просто спорудити, а додати йому геометрично правильну формупіраміди, усе це ставило в тупик. Іноді, як і про мегалітичні спорудження, висловлюєтьсядумка, що піраміди не міг побудувати народ, що живе в бронзовому столітті, і щов створенні цих колосальних споруджень приймали… інопланетяни.

Поступовотаємниця зведення пірамід розкривалася. Тепер думають, що піраміди, імовірніше всього,будувалися так. На правом березі Нілу в каменоломнях поблизу Мемфіса тисячі людейбули зайняті видобутком білого тонко зернистого вапняку. У скелі позначали границімайбутнього блоку, потім по цих границях видовбували глибоку канаву, а в неї забиваликлини із сухого дерева, що обливали водою. Дерево розбухало, збільшуючись в обсязі,тріщина розширювалася, і, зрештою, моноліт відокремлювався від скелі. Потім


2

кам'яну брилуна місці обробляли інструментами з каменю, міді і дерева. Вона здобувала форму стандартногокуба. В околицях Асуана і зараз існують древні каменоломні, на території яких знайденебагато готових блоків. Оброблені блоки на човнах перевозили на інший берег Нілу.Далі їх везли по спеціально прокладеній дорозі, на будівництво якої пішло 10 роківі яка, за словами Геродота, тільки небагато простіше спорудження пірамід. Потіму підніжжя майбутньої піраміди лицьову сторону ретельно шліфували, використовуючидля цього камінь і пісок.

Пірамідазводилася на корінному вапняковому масиві, розчищеному від наносного піску і гравію.Геродот затверджує, що спорудження піраміди тривало 20 років. Під час щорічних розливівНілу селяни були вільні від сільськогосподарських робіт, і над спорудженням пірамідипрацювало безупинно в плині кожних трьох місяців по 100 тисяч чоловік. Англійськийархеолог Фліндерс Петрі вважає, що 100 тисяч будівельників, працюючи по трьох місяцяв році, могли б звести велику піраміду швидше, ніж за 20 років.

Щобпідняти блоки, єгиптяни будували з цегли і каменю похилий насип з кутом підйомублизько 15°. У міру того як споруджувалася  піраміда, насип подовжували. ДіодорСицілійский затверджував, що по цих насипах камінь тягли на дерев'яних санях. Ідійсно археологи знайшли залишки таких саней. Сучасні дослідники вважають, що  длязменшення тертя трасу постійно змочували водою, так що полози легко сковзали побруду. Потім за допомогою дерев'яних важелів блоки встановлювали на місце. Колибудівництво в основному закінчували, похилий  насип розрівнювали, а поверхня пірамідизакривали облицьованими блоками.

Піраміди,може бути, самі знамениті архітектурні спорудження у світі. З інженерної ж точкизору, це примітивні будівлі, гори складені людьми. Однак ціль була досягнута — пірамідистали вічними монументами, переживши тисячоріччя. Уперше були побудовані настількивисокі спорудження, що залишилися аж до Ейфелевої вежі своєрідним рекордом.

ВИСЯЧІ САДИ УВАВИЛОНІ.

 

У90 кілометрах від Багдада знаходяться руїни Вавилона. Древнє місто давно перестало існувати, але і сьогодні руїни свідчать про його грандіозність. “Місто велике…містоміцне”, — сказано про це місто в Біблії. У  VII столітті до нашоїери Вавилон було найбільшим і багатим містом Древнього Сходу. Багато дивних спорудженьбуло у Вавилоні, але більше всього уражали висячі сади царського палацу, сади, щостали легендою.

Створеннязнаменитих садів легенда зв'язує з ім'ям Семіраміди, цариці Ассирії. Діодор і іншігрецькі історики розповідають, що нею були побудовані висячі сади у Вавилоні.

Семіраміда- Шаммурамат — історичне обличчя, але життя її легендарне. По переказі, дочка богиніДеркето — Семіраміда росла в пустелі, у зграї голубів. Потім її побачили пастухиі віддали доглядачу царських черід Симмасу, що виховав її як рідну дочку. Царськийвоєвода Оанн побачив дівчину і женився на ній. Семіраміда була дивно красива, розумнаі відважна. Вона зачарувала царя, що відняв її у свого воєводи.  Оанн позбавив себежиття, а Семіраміда стала царицею. Після смерті чоловіка вона стала спадкоємицеюпрестолу, хоча в них був син Ніній. Тоді — те і проявилися її здібності в мирномукеруванні державою. Вона побудувала царське місто Вавилон з могутніми стінами івежами, з чудовим


3

мостом через Євфраті дивний храм Белу. При ній була прокладена зручна дорога через сімох гряд Загроскоюланцюга в Лідію, де вона теж побудувала столицю Екбатану з прекрасним царським палацом,а воду до столиці провела через тунель з далеких гірських озер. Двір Семірамідиблищав пишнотою. Нінію наскучило безславне життя, і він організував проти матерізмову. Цариця добровільно передала сину владу, а сама, перетворивши в голубку, полетілаз палацу зі зграєю голубів. З цього часу асирійці стали величати її богинею, а голубстав для них священним птахом.

Однакзнамениті “висячі сади “ були розбиті не  Семірамідою  і навіть не в часи її царювання,а пізніше, на честь іншої, на жаль, не легендарної жінки. Вони були побудовані занаказом Навуходоносора для його коханої дружини Амітіс — мідейської царівни, щотужила в курному Вавилоні по зелених пагорбах Мідії. Цей цар, що знищувало містоза містом і навіть цілими державами, багато будував у Вавилоні. Навуходоносор перетворивстолицю в неприступну твердиню й оточив себе безприкладню, навіть у ті часи розкішшю.

Свійпалац Навуходоносор побудував на штучно створеній площадці, піднятої на висоту чотириярусногоспорудження. На насипних терасах, що спочивають на зводах, були розбиті висячі сади.Зводи підтримували могутні високі колони, розташовані усередині кожного поверху.Платформи терас представляли складне спорудження. У їхній підставі лежали масивнікам'яні плити із шаром очерету, залитим асфальтом. Потім йшов подвійний ряд цеглин,з'єднаних гіпсом. Ще вище свинцеві пластини для затримки води. Саму терасу покривалтовстий шар родючої землі, у якому могли пустити корені великі дерева. Поверхи садівпіднімалися уступами і з'єднувалися широкими положистими сход, покритими рожевимиі білими каменями. Висота поверхів досягала 50 ліктів (27,75 м) і давала доситьсвітла для рослин.

Увізках, запряжених биками, привозили у Вавилон дерева, загорнені в мокру рогожу,насіння рідких рослин, трав і кущів.

Ірозцвіли в незвичайних садах дерева самих дивних порід і прекрасні квіти. День ініч сотні рабів обертали водопідйомне колесо зі шкіряними  цебрами, подаючи у висячісади воду з ріки Євфрат.

Чудовісади з рідкими деревами, красивими ароматними квітами і прохолодою в пекучому Вавилонібули по істині чудом світла. У покоях нижнього ярусу цих садів провів свої останнідні в червні 323 року до н.е. Олександр Македонський.

Висячісади були зруйновані повенями Євфрату, що під час паводка піднімається на 3 — 4метри. Древній Вавилон давно перестав існувати, але ім'я його живе дотепер.

ХРАМ АРТЕМІДИВ ЕФЕСІ

 

УVI столітті до нашоїери небувалого розквіту досягло давньогрецьке місто Ефес, заснований на західномуузбережжі Малої Азії в Карії ще в XII столітті до н.е. Покровителькою міста булаАртеміда — дочка пануючого богів і людей усемогутнього Зевса і Літо, сестра златокудрогоАполлона. Спочатку Артеміда була богинею родючості, покровителькою тварин і полювання,а також богинею місяця, потім — покровителькою цнотливості й охоронницею породілей.Цілком природне рішення процвітаючих городян побудувати величний храм на честь такоїпокровительки. Утім, цей намір мало і практичне

 

4

значення. Ефесцівели великі лихварські операції, під великі відсотки віддавали гроші в позики. Старійшинисподівалися, що нове спорудження збільшить оборот “банку” Артеміди.

Запрошенийдля складання проекту і будівництва храму відомий архітектор Харсифрон із Кносазапропонував побудувати мармуровий храм, оперезаний подвійним рядом струнких колон.Однак справа ускладнювалася тим, що по близькості не було мармуру.

Допомігвипадок. Один раз пастух Піксодор пас череду на зелених пагорбах недалеко від Ефеса.Два барани вирішили з'ясувати відносини. Нахиливши голови, вони помчалися назустрічодин одному, але промахнулися. І  один з них з ходу стукнувся об скелю. Так так,що від її відлетів осколок сліпучої білизни. Подальша доля баранів невідома, алеїхня битва виявилася історичною. Здивований пастух підняв камінь, уважно оглянувйого і раптом, кинувши череду, поспішив у місто. Радісні городяни вітали пастуха,облачили його в дорогі одяги, і невідомий Піксодор став знаменитістю Євангелієм,що значить: “Принісший благу звістку”.

Будівництвохраму продовжувалося 120 років. Його вирішили будувати недалеко від устя ріки Каісти.Ґрунт тут був болотиста. Думали, що саме таким шляхом удасться послабити поштовхиземлетрусів, часто відбуючихся на узбережжі Малої Азії. Ґрунт посипали товченимвугіллям, що ретельно утрамбовували.

Побагнистій землі було важко перевозити мармурові колони з каменоломень, що знаходилисяв 12 кілометрах від храму. Колеса візків грузнули в болотистому ґрунті. Тоді Харсифронзапропонував дотепний спосіб, яким древні вирівнювали ґрунт. У кінці колони забилизалізні лозини, зміцнивши їхнім оловом, і на ці осі по обидва боки колони насадиликолеса такого розміру, що кам'яна колона висіла на залізних осях. Потім прикріпилидовгі жердини, упрягли биків. Колона, перетворена у своєрідне колесо, покотиласяпо багнистій дорозі.

ПриХарсифроне був зведений будинок храму і встановлена колонада. Але до завершеннябудівлі було ще далеко. Будівництво продовжив син Харсифрона архітектор Метаген.Йому удалося закінчити верхню частину храму. На превелику силу балки витягали канатамипо похилій площині на висоту храму. Але отут починалося саме складне. Потрібно булопокласти архітрав на вершину колони так обережно, щоб не зашкодити її капітель.Як і у свій час, батько, Метаген дотепно вирішив виниклі труднощі. На вершину колонипоклали мішки з піском, на них обережно опустили балки, під вагою яких пісок поступововисипався, і балка плавно лягала на місце. Утім, цей спосіб був відомий ще давньоєгипетськимбудівельникам.

Метогентеж не встиг добудувати храм, і це випало на частку архітекторів Пеоніта і Диметрія.У 550 році до н.е., коли легкий і витончений біломармуровий будинок з чудовою обробкоювідкрилося поглядам сучасників, воно викликало подив і замилування.

Святилищебуло величезне, довгжиною 110 і шириною 55 метрів. Довкола нього йшли два ряди кам'янихколон висотою до 18 метрів. За свідченням Плинія Старшого, їх було 127. Двосхилийдах був зроблений не з черепиці, як у древніх храмах, а з мармурових плит.

Пройшломайже 200 років. У 356 році до нашої ери житель Ефеса Герострат, оманюється честолюбноюідеєю за будь-яку ціну увічнити своє ім'я, підпалив святиню малоазіатських міст.Це відбулося в ніч народження Олександра Македонського. Історія не зберегла датнародження і смерті палія і не повинна була зберегти навіть його імені.


5

 

Алезрадити вічному забуттю його ім'я не удалося: у четвертому столітті до н.е. пронього згадав давньогрецький історик Феолен.

Храмсильно постраждав. Видобутком вогню виявилися дерев'яні конструкції. Тріснули балкиперекриттів і колони. Це була велика втрата. Жителі Ефеса не могли з нею примириться.На відновлення храму віддали свої заощадження і коштовності. Їх підтримали жителіінших міст Малої Азії. Сам Олександр Македонський запропонував оплатити всі минуліі майбутні витрати по  реконструкції храму. Однак поставив умову, щоб у храмі з'явивсянапис, що відплачує належне його заслугам. Эфесці умови не прийняли і тактовно відповілибогорівному полководцю, що “богу” не личить споруджувати храми іншим богам.

Відновленнямхраму Артеміди зайнявся архітектор Хейрократ, що вніс деякі зміни, підняв східчаступідставу, щоб храм піднімався над будівлями, що виросли довкола нього за останністоріччя.

Зсерединихрам був облицьований мармуровими плитами. У головному залі стояла статуя Артемідивисотою 15 метрів, покрита золотими прикрасами і коштовностями. У художньому оформленнівзяли участь видатні грецькі скульптори і живописці. Рельєф для вівтаря біля храмувирізував знаменитий афінський скульптор Пракситель, рельєф на одній з колон — іншийзнаменитий скульптор Скопас. Слухи про незрівнянну красу, стрункість, грандіозністьі багатстві відновленого храму поширилися по усьому античному світі. І не дивно,що храм Артеміди в Ефесі став одним з чудес світу.

У263 році храм Артеміди був розграбований готами. Довершили загибель храму болотистийґрунт, що поступово поглинув величезний будинок, і ріка Каістра, наносамипокривша залишки спорудження. Коли археологи зацікавилися храмом Артеміди, на поверхніземлі нічого не було видно. Десятиліття потрібні були археологам і архітекторам,щоб відтворити первісний вигляд одного з чудес світу.

СТАТУЯ ЗЕВСА В ОЛІМПІЇ

 

 

Давньогрецькемісто Олімпія, розташоване у північно-західній частині Пелопоннесу, був релігійнимцентром, місцем культу верховного бога древніх греків Зевса і проведення, присвяченихйому Олімпійських ігор, Це був найбільший художній центр Древньої Греції. Архітектурнийансамбль Олимпії в основному склався в VII — IV століттях до н.е. Тутбули зведені чудові храми богів — великі і малі.

Тамзнаходилося й одне із семи чудес світу — величезна і прекрасна статуя владики ОлімпуЗевса.

Яксвідчать античні історики, в олімпійській долині мали майстерних багато видатніеллінських скульпторів — Мирон, Поліклет, Скопас, Пракситель. Статуя Зевса булавиліплена геніальним давньогрецьким скульптором Фідієм. Корінний афінянин, Фідійнародився, як думають, близько 500 року до н.е. і помер близько 430 року. Він бувнайбільшим скульптором, архітектором, живописцем, мислителем. За свідченням древніхавторів, Фідій у своїх скульптурних образах зумів передати надлюдську велич. Такимнадлюдським образом була, мабуть, його статуя Зевса, створена для храму в Олимпії.Статуя знаходилася наприкінці величезного залу храму, довжина якого складала 64метра,

 

6

ширина- 28 метрів, а висота внутрішнього приміщення — близько 20 метрів.

Величезний14 метровий Зевс сидів на троні з золота, слонової кістки, чорного дерева і дорогоціннихкаменів. На троні Фідій відтворив чимало сюжетів еллінської міфології і фігури цілкомреальних людей, зокрема свого улюбленця хлопчика Пантарка, що став переможцем на86 — их Олімпійських іграх у боротьбі серед самих молодших хлопчиків.

Фідійстворив статую з золота і слонової кістки. Пластинки цих дорогоцінних матеріалівмистецьки закріплювалися на спеціальному дерев'яному каркасі. По описах голову Зевсаприкрашав золотий вінок з маслинових галузей — знак миролюбства грізного бога. Оголенадо пояса фігура Зевса і його голова були виточені зі слонової кістки. В одній руцівін тримав золоту статую крилатої фігури перемоги Ніки, іншою спирався на скіпетрз орлом на верхньому кінці. Плащ, перекинутий через плече, волосся і борода Зевсабули виліплені з золота. Статуя здавалася живою: от — от Зевс підніметься з трону.

Унаслідку статуя Зевса була перевезена в Константинополь. Багато творів язичеськогомистецтва знищили християнські фанатики, але дивну статую Зевса зруйнувати не посміли.Однак у V столітті згорів палац імператора Феодосія II, а з ним і геніальнийутвір Фидия. Статуя Зевса зникла. Про неї відомо лише по свідченнях древніх авторів.З перемогою християнства занепала язичеська Олімпія, а в 426 році вона була спаленаза наказом римського імператора Феодосія II. збережені будівлі і статуїбули зруйновані землетрусами в 522 і 551 роках.

ГАЛІКАРНАСКИЙ МАВЗОЛЕЙ

Одниміз самих грандіозних пам'ятників грецької архітектури пізньої класики була чудовагробниця в Малій Азії, у столиці невеликого Карійської держави — Галікарнасе.

Галікарнасмав зручне географічне розташування. Тут був гарний порт, укріплений самою природою,зручний у торговому відношенні. Уздовж гавані знаходилася ринкова площа, далі нагоручерез центр закруту і її облямівок була прокладена широко розгорнута вулиця, “посерединіякої був, спорудять Мавзолей, споруджений у такому грандіозному масштабі, що вінчислився серед семи чудес світу”, — записав Вітрувій.

Гробницябула споруджена в IV столітті до н.е. царицею Артемісіей. Мавсол був, зважаючина все, жорстокий правитель, уводив податок за податком, витягаючи доходи з усього,наприклад, з похоронних чи обрядів волосся. Багатства його були величезні.

Вархітектурі Галікарнаського Мавзолею вперше в грецькій архітектурі сполучалися всітри знаменитих ордери, грецький, іонічний, коринфский. Нижній поверх підтримувався15 доричними колонами, внутрішні колони верхнього поверху були коринфскими, а зовнішні- іонічними. У Мавзолеї сполучалися стругаючи геометричність, масивна простота,виконана внутрішньої сили, і прагнення до декоративності, до легкості форм, плавностіліній.

ГалікарнаськийМавзолей — триярусне спорудження. Перший ярус оперізувала стрічка рельєфу з білогомармуру. Тут містився заупокійний храм площею в 5000 кв. метрів і висотою близько20 метрів. Другий ярус утворювала струнка мармурова колонада, а третій — пірамідальнапокрівля, теж мармурова. Вінчала будинок чотирьох кінна колісниця (квадрига), щоправили мармурові Мавсол і Артимесія. Урочисте спорудження досягало 40 -5 метріввисоти. Навколо гробниці розташовувалися статуї левів і вершників, що скачуть.


7

БудувалиМавзолей зодчі Сатир і Піфій, а його скульптурний пристрій був доручений декількоммайстрам, у тому числі великому Скопасу. Збереглися уламки фріза гробниці Мавсола,що зображує битву греків з амазонками — “Амазономахія”. Учені вважають, що це роботаСкопаса чи його майстерні.

Дев'ятнадцятьстоліть стояв Мавзолей. Нехватка каменю привела до загибелі цілого ряду найціннішихпам'ятників. Така ж доля осягла Мавзолей у Галікарнасе. Гробницю пануючи, що небагатозашкодило землетрус, знесли лицарі — іогоністи, побудувавши з її кам'яний монастир- міцність. Про руйнування Галікарнасского Мавзолею відомо із середньовічної хроніки.

Статуї Мавсола йАртемесії, а так само інші прикраси Мавзолею зберігаються зараз у Британському музеїв Лондоні. Пам'ять про Галікарнаський Мавзолей залишилася в безлічі споруджень подібногороду, що згодом зводилися в різних містах Близького Східу, а також у слові “мавзолей”.

КОЛОС РОДОСЬКИЙ

 

Усхідній частині Середземноморя,  розташований острів Родос — один з центрів егейськоїкультури. До наших днів збереглися численні твори античного мистецтва острова Родос.Видатним добутком є статуя Геліоса, так називаний Колос Родоський.

Утретім столітті до н.е. на острів Родос  напав полководець Деметрій. Однак здолатиРодосців йому не удалося, не дивлячись на спеціальні облогові машини — останнє слововійськової техніки. Деметрій відступив, кинувши на березі величезну оббиту залізомоблогову вежу з таранами і перекидним мостом, катапультами, площадками для десанту- геліополіду, що надавали руху 3400 воїнів. Ця геліополіда — те ж свого роду чудосвіту — замість руйнування принесла місту несподівану вигоду і всесвітню славу.Заповзятливі купці, купили в родосців геліополіду “на металобрухт” за надзвичайнігроші — 300 талантів. На гроші, виручені від продажу вежі, і звели статую Геліоса- заступника Родосу. Це одне із семи чудес світу було споруджено в 292 — 280 р.до н.е. У пам'ять про успішну оборону острова.

Наторговій площі між морем і міськими воротами, на облицьованому білим мармуром штучномупагорбі, висотою 7 метрів, була  поставлена найбільша на світі статуя юнака ростом36 метрів. Різні автори вказують різну висоту статуї, збільшуючи її чи ледве невдвічі. У всякому разі, статуя настільки велика, що лише деякі люди могли обхопитируками великий палець статуї. Могутні ноги юнака були ледве розставлені, долоняправої руки приставлена до очей, у лівій він тримав спадаюче до землі покривало.Злегка відхиливши назад, юнак удивлявся вдалину. Голову прикрашав вінець з розбіжнихубік променів. Це було  зображення бога Геліоса — заступника променів. Вважалося,що острів піднятий із дна моря велінням цього бога.

Авторомчудової статуї був представник Родоської школи скульптор Харес, учень Лісиппа.

Конструкціягігантської статуї складалася з трьох масивних кам'яних стовпів, що виконували рольопор у ногах статуї і покривалі. На рівні пліч і в поясі стовпи з'єднувалися залізнимипоперечними балками. Співробітник Британського музею Мерліон припускає, що


8

перетин залізнихбрусків на рівні щиколотки статуї було зразкове 4,5 кв. дюйми. Вище і нижче цьогомісця величина перетину поступово зменшувався. Стовпи і балки були основою залізногокаркаса, що покрили карбованими аркушами бронзи товщиною 1,6 міліметра.

Статуяспоруджувалася 12 років. Усе вище виростала статуя, захована в зростаючій разомз нею земляного насипу, на якій працювали майстри. Коли голову статуї прикрасилипроменистим вінцем і насипай розібрали, уражені родосці побачили чудовий твір мистецтва.Швидко поширилася поголоска про це чудо світа, чиє життя виявилося дуже коротким,але слава міцної.

Статуя не простояла іпівстоліття. У 224 році до н.е. вона була зруйнована сильним землетрусом. Самимуразливим місцем виявилися коліна — вище колін статуя зігнулася таким чином, щоголова і плечі уперлися в землю. Родосці і їхні сусіди намагалися підняти поваленогогіганта. Єгипетський цар надіслав митецьких майстрів і трохи стільник талантів міді.На жаль, відновити статую не удалося. Майже 1000 років лежала на березі бухти розколотастатуя, що стала визначною пам'яткою Родосу. Тільки в 977 році арабський намісникпродав її заповзятливому купцю на переплавляння. Колоса було розрізано на частини,і дорогу бронзу відвезли на  900  верблюдах.

ФОРОСЬКИЙМАЯК

 

У332 — 331 р. до н.е. Олександр Македонський заснував столицю елліністичного ЄгиптуОлександрію. Тут знаходиться знаменитий Олександрійський мусейон — один з головнихнаукових і культурних центрів античного світу, а при ньому не менш знаменита Олександрійськабібліотека, у якій нараховувалося, чи ледве ні 700 тисяч томів грецьких і східнихкниг. Олександрія був самим багатим містом свого часу. Багато чудових спорудженьбуло зведено в Олександрії. До них належить і Олександрійський маяк на скелястомуострові Форос поблизу дельти Нілу.

Використаннямаяків почалося в далекій давнині і пов'язано з розвитком мореплавання. Спочаткуце були багаття, розташовані на високих берегах, а потім штучні спорудження. Однеіз семи чудес древнього світу — Олександрійський, чи Фороський, що світиться маякбув споруджений у 283 році до н.е. Будівництво цього гігантського спорудження зайняловсього 5 років, що саме по собі примітно.

Основнимбудівельним матеріалом для нього послужив вапняк, мармур, граніт.

Маякскладався з трьох поставлених одна на іншу поступово зменшуваних веж. Висота маякавеличезна: по одним даним 120 метрів, по описах Ібн — аль — Сайха (XI в.) — 130 -140 метрів,по деяких сучасних публікаціях, навіть 180 метрів.

Підставанижньої вежі квадратне — розмір сторони 30,5 метра. Нижня вежа висотою 60 метрівбула складена з кам'яних плит, прикрашених витонченою скульптурною роботою. Середня,восьмигранна, вежа висотою в 40 метрів, облицьована біломармуровими плитами. Верхнявежа — ліхтар — кругла, з куполом, установленому на гранітних колонах, була увінчанавеличезною бронзовою статуєю заступника морів Посейдона висотою 8 метрів.

Наверхівці третьої вежі в об'ємистій бронзовій чаші жевріло деревне вугілля, відблискякого за допомогою складної системи дзеркал на 100 миль указував місцезнаходження


9

гавані.Через весь маяк проходила шахта, навколо якої по спіралі піднімалися пандус і сходи.По широкому і пологому пандусі на вершину маяка в'їжджали візка, запряжені ослами.По шахті доставляли пальне для вогню маяка.

Високиймаяк служив чудовим спостережним пунктом. Система металевих дзеркал використовуваласяі для огляду морського простору, дозволяючи виявляти ворожі судна задовго до того,як вони з'являлися в берега. Тут були улаштовані флюгер, годинник і астрономічніприлади.

Маяк,споруджений на острові Форос, по своїх величезних розмірах і складній системі відбивачівсвітла був єдиним у своєму роді спорудженням. От як його охарактеризував його АхіллТатій у своєму романі “Левкіппа і Клітофонт”: “… будівля вигадлива і дивне, Гора,посередині моря що лежала, доходила до самих хмар, і вода протікала під цим спорудженням,а воно височіло, висячи над морем”.

Олександрійськиймаяк, простояв близько 1500 років, несучи службу світоча, допомагаючи орієнтуватисясередземноморським “кібернетос”, як називали керманичів древні греки. Маяк двічістраждав від землетрусів, але його відновлювали, поки, нарешті, він не зруйнувавсяз — за вивітрювання каменю. Потім на руїнах маяка спорудили середньовічну міцність.

Відодного із семи “чудес древнього світу”, здавалося, нічого не залишилося, крім руїн,убудованих у Кайт — Бий, де вони існують і понині. Назва острова перетворилося всимвол: “форос” стало означати “маяк”. Звідси і сучасне “фара”.

У1961 році під час дослідження прибережних вод аквалангісти знайшли на морськомудні статуї, саркофаги, скриньки з мармуру. У 1980 році міжнародна група археологівзнайшла на морському дні залишки Фороського маяка. Тоді ж на глибині 8 метрів знайшлируїни легендарного палацу цариці Клеопатри. Це одне з найбільших відкриттів археології.


10
СПИСОК ВИКОРИСТОВУВАНОЇ ЛІТЕРАТУРИ

 

 

1.   Альберти. — Десять книгпро зодчество.

2.   Боголюбов А. Н. — Механіка вісторії людства.

3.   Барбич В., ПлетньоваГ. — Видовища древнього світу.

4.   Бунін А. В.,Саваренская Т. Ф. — Історія містобудівного мистецтва.

5.   Гидион З. — Простір, час,архітектура.

6.   Гуляницкий Н.Ф. — Історія архітектури.

7.   Кварцев В.,Хазановский П. — Стихіям не подвластен.

8.   Карцев В. П. — Магніт за тритисячоріччя.

9.   Любимов Л. Д. — Мистецтво древньогосвіту.

10.Петрович Д. — Теоретики пропорцій.

11.Шебек Ф. — Піраміди, палаци,панельні будинки.

12.Черняк В. З. — Сім чудес іінші.


11.

еще рефераты
Еще работы по культурологии