Реферат: Урок в 10 класі на тему: «Будова клітин прокаріотів та еукаріотів»


Урок в 10 класі на тему:

«Будова клітин прокаріотів та еукаріотів»

Мета.

Освітня. Почати формувати знання учнів про особливі організації живих систем на основі клітинної будови прокаріотів та еукаріотів; ознайомити із основними типами організації клітин; розкрити особливості будови клітин прокаріотів та на прикладі бактеріальних клітин.

Розвиваюча. Розвивати творчу активність та пізнавальний інтерес; уміння порівнювати та розпізнавати клітини одноклітинних та багатоклітинних організмів на малюнках та з використанням ІКТ.

Виховна. Актуалізувати особистісний інтерес до вивчення нової теми; виховувати працелюбність, стараність, спостережливість та бережливе ставлення до природи.

^ Тип уроку. Комбінований.

Форма уроку. Синтетична.

Місце уроку в навчальній темі. Поточний.

Методи і методичні прийоми:

Інформаційно-рецептивний:

а) словесний: розповідь-пояснення, опис, бесіда, повідомлення учнів;

б) научний: ілюстрація, демонстрація, мультимедійна презинтація;

Прийоми навчання: виклад інформації, пояснення, активізація, увага та мислення, одержання с тексту та ілюстрацій нових знань, робота с роздатковим матеріалом.

Репродуктивний:

Прийоми навчання: подання матеріала у готовому вигляді, конкретизація і закріплення вже набутих знань.

Проблемно-пошуковий:

Постановка проблемного питання.

Прийоми навчання: постановка взаємопов’язаних проблемних запитань, активізація уваги та мислення.

Візуальний:

Заповнення таблиць.

Сугестивний:

Застосування різних видів мистецтва.

Релаксопедичний:

Психологічне розвантаження.

^ Міжпредметні зв’язки: історія, медицина.

Матеріали та обладнання: схеми, малюнки, мультемідійна презинтація.

Основні поняття та терміни: клітинний рівень життя, еволюція, прокаріоти, еукаріоти.

^ ХІД УРОКУ

1. Організаційна частина. Створення психологічного настрою.

Слова вчителя:Спілкування з природою – велике щастя і навіть життєва потреба для людини.

Своєрідним епіграфом для сьогоднішньої теми можуть бути слова видатного

китайського художника Го Сі, який жив майже 1000 років тому: «В’язниця

тісних помешкань, метушня повсякденності – ось те, що викликає природну ненависть високого людського єства. Імла, тумани і мудрі люди живуть серед гір і вод, де ростуть дерева і трави, де навіть скелі радіють навесні. Туди поривається душа людська; втім, перенестися туди не завжди можна, ось чому для тих, хто любить гаї, лани, струмки, для друзів імли і туманів так приємно мати в домі пейзаж, написаний добрим майстром. Дивлячись на нього, можна не виходячи з кімнати милуватися водою і верхів’ям гір, чути пташиний спів».

(Слайди)

^ Слова вчителя:Сьогодні ми будемо продовжувати спілкуватися з природою на клітиному рівні.

2.Актуалізація опорних знань та чуттєвого досвіду учнів.(фронтальне опитування)

1. Яка наука вивчає клітину, та значення науки для майбутнього?

2. Відтворити хронологію вивчення клітини.

3. Вклад вчених у розвиток цитології( презентації учнів).

4. Методи цитологічних досліджень(фотопитання), (дивись додаток №1)


3.Мотивація навчально – пізнавальної діяльності учнів.

Слова вчителя: Ми знаємо, що всі живі організми складаються із клітин. Рослини, тварини, людина мають різноманітні типи клітин. Наприклад, у невеликій калюзі є значна кількість клітинних організмів (одноклітинних і багатоклітинних), тіло тварин має клітини, які відрізняються від клітин рослин, а клітини ссавців відрізняються від клітин комах. Тому метою нашого уроку є віявити риси подібності та відмінності клітин між собою. Давайте згадаємо типи організації клітин. ( див. Додаток №2).

4.Оголошення теми і мети уроку.

Проблемні запитання(додаток №3):

Причини відмінності між прокаріотами та еукаріотами;

Чомі не існує одноклітинних організмів великих розмірів;

Чому форми еукаріотичних організмів різноманітніші, ніж прокаріотичних?

5..Сприймання та засвоєння учнями нового матеріалу.

заповнення схеми клітини.(див. Додаток №4)

розповідь про особливості будови прокаріотичної та еукаріотичної клітини, використовуючи таблиці, малюнки.

6.Осмислення об’єктивних зв’язків та взаємозалежності у вивченому матеріалі.

Заповнення таблиці(див. Додаток №5)

Відповіді на проблемні запитання:(приблизні відповіді учнів)

*Клітини прокаріотів на відміну від еукаріотів не мають ядра і багатьох органоїдів, тому в них по-різному організовано генетичний матеріал і структуру клітини.

*У клітин еукаріотів, на на відміну від прокаріотів,цитоплазму поділено на відділи системою мембран.

*Більшість еукаріотів є багатоклітинними організмами

з диференційованими клітинами,а прокаріоти-одноклітинні

з недиференціованими клітинами.Диференцівція клітин

забезпечує більшу різноманітність їх форм,а за наявності

у прокаріотів лише однієї клітини,диференціація неможлива.


^ 7.Узагальнення та систематизація знань.

Таким чином,прокаріотичні та еукаріотичні клітини різних живих організмів характеризуються своєю різноманітністю,тобто мають ознаки

подібності,що доводить єдність усього світу.

Завдання для учнів: завершить речення.

Систематики об’єднують усіх живих організмів у дві імперії….............,

два надцарства............,5 царств.............;прокаріоти-це організми............;

еукаріоти – це ...........; еволюційно молодшою є.......... клітина,тому що.....

8.^ Підведення підсумків уроку.

*виставляння оцінок та їх коментарій.

9.Надання та пояснення домашнього завдання.

*вивчити теоритичний матеріал,згідно підручника.

*підготувати мультимедійну презентацію на теми: « Еукаріоти».

«Прокаріоти».

*повторити будову оболонок рослинної,тваринної,бактеріальної,

грибної клітин.

Дивись додаток№6.


Додаток 6

на монітор

Завдання для учнів: завершить речення.

Систематики об’єднують усіх живих організмів у дві імперії….............,

два надцарства............,5 царств.............;прокаріоти-це організми............;

еукаріоти – це ...........; еволюційно молодшою є.......... клітина,тому що.....

Додаток №1
Фотопитання

1 Який основний метод дослідження у цитології?




2. Що зображено на фото?





3. Який відомий вам процес зображений на малюнку?





4. Ці методи можна віднести до методів майбутнього.

Чому?






















Додаток №5

перевірочний


Органела

Тварини

Рослини

Гриби

Бактерії

Клітинна стінка

-

+

+

+

Ядро

+

+

+

-

Мітохондрії

+

+

+

-

Пластиди

-

+

+

-

^ Травні вакуолі

+

-

-

-

Скоротливі вакуолі

+

+

-

-

Вакуолі

-

+

-

-

Лізосоми

+

+

+

-

^ Апарат Гольджі

+

+

+

-

Ендоплазматична сітка

+

+

+

-

Центріолі

+

+-

-

-

Рибосоми

+

+

+

+
^ Основні відмітні особливості організації клітин рослин, тварин, бактерій і грибів



Органела

Тварини

Рослини

Гриби

Бактерії

Клітинна стінка













Ядро













Мітохондрії













Пластиди













^ Травні вакуолі













Скоротливі вакуолі













Вакуолі













Лізосоми













Апарат Гольджі













Ендоплазматична сітка













Центріолі












Додаток №5

на монітор учням

Основні відмітні особливості організації клітин рослин, тварин, бактерій і грибів
еще рефераты
Еще работы по разное