Реферат: «Загальні відомості про неметали та їх сполуки»
Головне управління освіти і науки
Харківської обласної державної адміністрації
Харківський обласний методичний центр професійно – технічної підготовки
Вище професійно – технічне училище будівництва
Розділ І. «Загальні відомості про неметали та їхні сполуки»
(27 год)
Тема3 «Карбон і силіцій»(9 годин)
Урок № 27-35
Тематична контрольна робота: урок №35
Викладач: ЖакунВМ
Розділ 1
Тема «Загальні відомості про неметали та їх сполуки»
(9 годин)
Урок № 27.
Карбон і Силіцій, їх місце в періодичній системі, будова атомів. Алотропні модифікації Карбону.
Урок № 28
Хімічні властивості карбону і силіцію: взаємодія з киснем, воднем, відновні властивості.
Урок № 29
Оксиди карбону (II) і карбону (ІУ), Оксид силіцію (IV). їхні властивості, застосування. Поняття про парниковий ефект.
Урок № 30
Карбонатна кислота і карбонати. Якісна реакція на карбонат-іони. Перетворення карбонатів. Поняття про кислі солі. Поняття про твердість води
Урок № 31
^ Практична робота. Добування оксиду карбону (IV). Взаємоперетворення карбонатів і гідрокарбонатів
Урок № 32
Кругообіг Карбону в природі
Урок № 33
Силікатна кислота і силікати .Будівельні матеріали
Урок № 34
Поширення Карбону і Силіцію в природі, їхнє значення в живій і не живій природі
Урок № 35
Контрольна робота
Зміст тематичної папки
Перелік питань, які будуть відпрацьовані при вивчені теми: «Карбон і Силіцій»
Плани уроків з конспектами до уроків і прикладами дидактичного матеріалу.
Завдання для оцінювання знань учнів.
Характеристика теми.
Методичні рекомендації
Питання, які будуть відпрацьовані при вивчені теми: «Карбон і Силіцій»
1. Характеристика Карбону і Силіцію за положенням у ПСХЕ. Будова атома. Можливі ступені окиснення.
2. Поширення Карбону і силіцію в природі
3. Алотропні модифікації Карбону.
4. Адсорбція
5. Хімічні властивості карбону і його отримання.
6.Хімічні властивості силіцію і його отримання.
7 Оксиди карбону і силіцію (будова молекул, фізичні властивості, хімічні властивості, отримання.)
8.Якісна реакція для виявлення вуглекислого газу.
9. Карбонатна кислота та її властивості
10. Якісна реакція на карбонат іони.
11Твердість води ( постійна і непостійна).
12. Методи усунення твердості води.
13.Дослідження впливу засобів побутової хімії
14 Кругообіг карбону в природі.
15.Силікатна кислота, її властивості
16. Будівельні матеріали.
№ уроку 27
Тема: Загальні відомості про неметали та їх сполуки
^ Тема уроку: Карбон. Будова атома. Алотропні модифікації Карбону. Адсорбція.
Мета: познайомити учнів з представниками четвертої групи головної підгрупи – Карбоном і силіцієм; розглянути будову атома, валентні можливості атома Карбону і сіліцію; вивчити алотропні модифікації цієї речовини, їх властивості, застосування; вивчити явище адсорбції; вдосконалювати вміння складати опорний конспект, а також уміння аналізувати, порівнювати, узагальнювати різні факти.
^ Обладнання і матеріали: Періодична система хімічних елементів Д.І.Менделєєва, дидактичний роздатковий матеріал.
Тип уроку: вивчення нового матеріалу.
Хід уроку.
^ Організаційний етап
- Перевірка облікового складу учнів
- Перевірка готовності групи до уроку
- Запис дати, теми, плану уроку.
^ 2. Підготовка до основного етапу занять (мотивація)
Відгадайте загадку:
Зовут меня на букву «С»
Всё видно на моём лице,
Валентность у меня четыре,
Бывает иногда и два.
По атомной 12 массе
Встречаюсь я везде, всегда.
В свободном виде – крайне редко
Алмазом крепким я лежу.
А вот графитом – очень часто,
Везде и всюду я пишу.
Но это только в чистом виде,
А если посмотреть вокруг –
В живых и мёртвых организмах,
В угле, и торфе, и оксидах,
В солях, кислотах, даже в меле –
Везде и всюду я живу.
Сьогодні ми відвідаємо країну Карбону – елемента життя. Карбон відкриває головну підгрупу четвертої групи.
^ 3. Вивчення нового матеріалу.
1. Характеристика Карбону за положенн
м у ПСХЕ. Будова атома. Можливі ступені окиснення.
Самостійна робота учні з періодичною системою, дидактичним матеріалом „Характеристика елемента за положенням у ПСХЕ”
Перевірка роботи учнів (обговорення результатів роботи)
2. Поширення Карбону в
рироді
(на дошці ромашка – план вивчення)
Учні працюють з дидактичним матеріалом „Карбон. Поширення у природі”.
Складають конспект за планом.
Перевірка роботи учнів (обговорення результатів роботи)
3. Алотропні модифікації Карбону.
Для неметалів характерне явище алотропії. І Карбон не виключення.
Учні працюють з дидактичним матеріалом „Алотропні модифікації Карбону”.
Самостійна робота з підручником . заповнити таблицю „Характеристика алотропних модифікацій Карбону”.
4. Адсорбція
Учні спостерігають демонс
рацію знебарвлення розчину лакмусу таблетками активованого вугілля.
Користуючись параграфом підручника дають відповідь на питання 113 на с.86
Карбон – хімічний елемент IV групи головної підгрупи Періодичної системи Д.І.Менделєєва, належить до макроелементів.
C
6
12,0107
2s22p2
карбон
У природі існує у вигляді простих речовин алмазу та графіту, а також у вигляді сполук. Карбон входить до складу 112 мінералів і гірських порід, горючих корисних копалин, зокрема, антрацит містить 96% карбону, нафта – 85%, кам’яне вугілля – 80%, деревина – 50%. Карбон є складовою горючих сланців, природного, попутного й нафтових газів. У вигляді сполук присутній в атмосфері, гідросфері, в рослинах, тваринах та в організмі людини.
Карбон поширений у космосі. Метан (СН4) та вуглекислий газ (СО2) знайдено в складі майже всіх планет Сонячної системи та Сонця. Сполуки Карбону присутні в зірках, кометах, туманностях та метеоритах. Доведено, до виникнення Карбону в зіркових речовинах – результат термоядерних реакцій.
Карбон у вигляді вуглекислого газу входить до складу атмосфери та складає за об’ємом 0,03%. У гідросфері цього газу майже в 60 разів більше, ніж в атмосфері.
У живих організмах частка Карбону може становити майже 18% за масою. Рослини на світлі поглинають вуглекислий газ і синтезують вуглеводні – сполуки Карбону. Цей процес називається фотосинтезом.
У той же час вуглекислий газ безперервно наповнює атмосферу за рахунок життєдіяльності тварин, рослин, людини, вулканічної діяльності, тобто відбувається постійний кругообіг Карбону в природі.
Важко уявити існування життя на планеті Земля без Карбону. Карбон – життєво важливий елемент організму людини, оскільки є скелетною основою всіх органічних сполук. Вміст Карбону в організмі людини масою 70 кг становить 14,7 кг (21%). Карбон входить до складу білків, нуклеїнових кислот, жирів, вуглеводів, ферментів, вітамінів, гормонів та мінеральних солей.
Вміст Карбону в білках становить 50 – 55%, у глюкозі – 40%, у глікогені – 44,44%. Вітамін Е містить 80,93% Карбону, вітамін Д – 92,09%. Один з гормонів – адреналін – на 59% складається з цього елемента.
Потрапляє Карбон в організм людини разом з питною водою (у вигляді іонів НСО32-) та з продуктами харчування. Продукти рослинного і тваринного походження містять білки, жири, вуглеводи, вітаміни, мінеральні солі, з яких організм будує свої органи, здійснює життєві процеси.
Антропогенними джерелами надходження Карбону в довкілля є аерозолі, що крім сажі містять СО та СО2, промислові підприємства автомобільного транспорту й побутові опалювальні системи.
Через органи дихання сажа потрапляє в організм людини, де спричиняє антракози, бронхіти, які згодом провокують виникнення туберкульозу та онкологічні хвороби людей. Найчастіше такі хвороби виникають у шахтарів, робітників коксохімічних печей, цукрорафінадних заводів та робітників, зайнятих на виробництві й використанні технічного вуглецю. Дрібні часточки сажі, потрапляючи в око, призводять до різних захворювань очей. У разі постійного контактування шкіри робітників із сажею можливий розвиток шкірних хвороб у вигляді дерматитів і дерматозів. Потрапляючи в ротову порожнину, сажа руйнує зуби.
^ Алотропні модифікації Карбону.
XVII ст.: Аксель де-Бут, а потім Ньютон висловили припущення про те, що алмаз повинен горіти.
1694 р: флорентійські академіки провели дослід спалювання алмазу у фокусі вигнутого дзеркала. Алмаз спочатку тлів, як вугілля, а потім повністю згорів.
1772 р: Лавуазьє остаточно довів, що при спалюванні алмазу, як і при спалюванні вугілля, виходить лише вуглекислий газ.
1779 р: Шееле довів, що графіт та вугілля – видозміни одного й того самого елемента.
1797 р: Теннант після багатьох дослідів дійшов висновку: алмаз – чистісінький Карбон.
1841 р: Берцеліус вперше дав характеристику сажі, алмазу та графіту як видозмінення того самого елемента і ввів у хімію поняття „алотропія”.
1968 р: в лабораторії російського вченого Сладкова синтезували ще одну алотропну модифікацію Карбону – карбін, що має лінійну структуру.
1985 р: вчені США одержали нову алотропну модифікацію – букибол С60, який має сферичну структуру (форма футбольного м’яча)
Властивості
Алмаз
Графіт
Тип кристалічної решітки
Твердість
Колір
Блиск
Електропровідність
Галузі застосування
^ 4. Закріплення знань
Учні разом з вчителем розбирають тести.
5. Домашнє завдання. Робота з конспектом, знайти матеріал про:
- вуглецевий годинник,
- історію відкриття адсорбції
^ 6. Підведення підсумків уроку.
1. Самооцінювання учнів
2. Оцінювання учителем роботи класу та окремих учнів
3. Аргументація виставлених оцінок
Головне управління освіти і науки
Харківської обласної державної адміністрації
Харківський обласний методичний центр професійно – технічної підготовки
Вище професійно – технічне училище будівництва
м. Харків
Самостійна робота з теми
«Карбон і Силіцій»
Тема уроку:«Карбон. Будова атома. Алотропні модифікації Карбону. Адсорбція.»
Назва самостійної роботи: «Характеристика елемента за положенням у Періодичній системі хімічних елементів Д.І. Менделєєва»
Урок № 27
Урок №27
Самостійна робота
«Характеристика елемента за положенням у Періодичній системі хімічних елементів Д.І. Менделєєва»
C
6
12,0107
2s22p2
Карбон
План характеристики:
Назва елементу
Порядковий номер елемента (заряд ядра).
Період, в якому знаходиться елемент (кількість енергетичних рівней).
Група, в якій знаходиться елемент (кількість електронів на зовнішньому енергетичному рівні.)
Визначити за положенням в періодичній системі Д.І. Менделєєва до металів, або неметалів відноситься елемент.
Атомна маса елементу.
Написати формулу найвищого оксиду.
Головне управління освіти і науки
Харківської обласної державної адміністрації
Харківський обласний методичний центр професійно – технічної підготовки
Вище професійно – технічне училище будівництва
м. Харків
Самостійна робота з теми
«Карбон і Силіцій»
Тема уроку:«Карбон. Будова атома. Алотропні модифікації Карбону. Адсорбція.»
Назва самостійної роботи: «Карбон. Поширення у природі»
Урок № 27
Урок №27
Самостійна робота
«Карбон. Поширення у природі»
Завдання:
Зробити опорний конспект.
План
1 Поширення у природі у вигляді простих речовин
2.Поширення у космосі.
3.Знаходження карбону в складі атмосфери і гідросфери
4. Знаходження карбону в живих організмах.
У природі існує у вигляді простих речовин алмазу та графіту, а також у вигляді сполук. Карбон входить до складу 112 мінералів і гірських порід, горючих корисних копалин, зокрема, антрацит містить 96% карбону, нафта – 85%, кам’яне вугілля – 80%, деревина – 50%. Карбон є складовою горючих сланців, природного, попутного й нафтових газів. У вигляді сполук присутній в атмосфері, гідросфері, в рослинах, тваринах та в організмі людини.
Карбон поширений у космосі. Метан (СН4) та вуглекислий газ (СО2) знайдено в складі майже всіх планет Сонячної системи та Сонця. Сполуки Карбону присутні в зірках, кометах, туманностях та метеоритах. Доведено, до виникнення Карбону в зіркових речовинах – результат термоядерних реакцій.
Карбон у вигляді вуглекислого газу входить до складу атмосфери та складає за об’ємом 0,03%. У гідросфері цього газу майже в 60 разів більше, ніж в атмосфері.
У живих організмах частка Карбону може становити майже 18% за масою. Рослини на світлі поглинають вуглекислий газ і синтезують вуглеводні – сполуки Карбону. Цей процес називається фотосинтезом.
У той же час вуглекислий газ безперервно наповнює атмосферу за рахунок життєдіяльності тварин, рослин, людини, вулканічної діяльності, тобто відбувається постійний кругообіг Карбону в природі.
Важко уявити існування життя на планеті Земля без Карбону. Карбон – життєво важливий елемент організму людини, оскільки є скелетною основою всіх органічних сполук.
Вміст Карбону в організмі людини масою 70 кг становить 14,7 кг (21%). Карбон входить до складу білків, нуклеїнових кислот, жирів, вуглеводів, ферментів, вітамінів, гормонів та мінеральних солей.
Вміст Карбону в білках становить 50 – 55%, у глюкозі – 40%, у глікогені – 44,44%. Вітамін Е містить 80,93% Карбону, вітамін Д – 92,09%. Один з гормонів – адреналін – на 59% складається з цього елемента.
Потрапляє Карбон в організм людини разом з питною водою (у вигляді іонів НСО3-) та з продуктами харчування. Продукти рослинного і тваринного походження містять білки, жири, вуглеводи, вітаміни, мінеральні солі, з яких організм будує свої органи, здійснює життєві процеси.
Антропогенними джерелами надходження Карбону в довкілля є аерозолі, що крім сажі містять СО та СО2, промислові підприємства автомобільного транспорту й побутові опалювальні системи.
Через органи дихання сажа потрапляє в організм людини, де спричиняє антракози, бронхіти, які згодом провокують виникнення туберкульозу та онкологічні хвороби людей. Найчастіше такі хвороби виникають у шахтарів, робітників коксохімічних печей, цукрорафінадних заводів та робітників, зайнятих на виробництві й використанні технічного вуглецю.
Дрібні часточки сажі, потрапляючи в око, призводять до різних захворювань очей. У разі постійного контактування шкіри робітників із сажею можливий розвиток шкірних хвороб у вигляді дерматитів і дерматозів. Потрапляючи в ротову порожнину, сажа руйнує зуби.
Головне управління освіти і науки
Харківської обласної державної адміністрації
Харківський обласний методичний центр професійно – технічної підготовки
Вище професійно – технічне училище будівництва
м. Харків
Самостійна робота з теми
«Карбон і Силіцій»
Тема уроку:«Карбон. Будова атома. Алотропні модифікації Карбону. Адсорбція.»
Назва самостійної роботи: «Алотропні модифікації карбону»
Урок № 27
Урок №27
Самостійна робота
^ Алотропні модифікації карбону
XVII ст.: Аксель де-Бут, а потім Ньютон висловили припущення про те, що алмаз повинен горіти.
1694 р: флорентійські академіки провели дослід спалювання алмазу у фокусі вигнутого дзеркала. Алмаз спочатку тлів, як вугілля, а потім повністю згорів.
1772 р: Лавуазьє остаточно довів, що при спалюванні алмазу, як і при спалюванні вугілля, виходить лише вуглекислий газ.
1779 р: Шееле довів, що графіт та вугілля – видозміни одного й того самого елемента.
1797 р: Теннант після багатьох дослідів дійшов висновку: алмаз – чистісінький Карбон.
1841 р: Берцеліус вперше дав характеристику сажі, алмазу та графіту як видозмінення того самого елемента і ввів у хімію поняття „алотропія”.
1968 р: в лабораторії російського вченого Сладкова синтезували ще одну алотропну модифікацію Карбону – карбін, що має лінійну структуру.
1985 р: вчені США одержали нову алотропну модифікацію – букибол С60, який має сферичну структуру (форма футбольного м’яча)
Має чотири алотропні модифікації: алмаз, графіт, карбін і фулерен. :
Алмаз
Алмаз кубічний
Алмаз гексагональний
Карбін
поліін
кумулен
Графіт.
Фулерен.
Існує ще аморфний карбон – сажа, склоуглерод.
Заповнити таблицю:
Властивості
Алмаз
Графіт
Тип кристалічної решітки
Твердість
Колір
Блиск
Електропровідність
Галузі застосування
№ уроку28
Тема: Загальні відомості про неметали та їх сполуки
Тема уроку: Хімічні властивості вуглецю і силіцію: взаємодія з киснем, воднем, відновні властивості
Мета: розглянути хімічні властивості простих речовин утворених карбоном і силіцієм; дати уявлення про відновні властивості карбону і силіцію; повторити поняття окисник і відновник.
^ Тип уроку:. комбінований
Обладнання і матеріали: Періодична система хімічних елементів Д.І.Менделєєва, зразки мінералів: .колекція: «Мінеральні та гірські породи», «Вапняки»
Епіграф розумне вже передумане, треба тільки спробувати
передумати це ще один раз".
___________________
Базові поняття і терміни: відновні властивості, карбіди, силіциди, силани, активність і інертність елементів
Структура уроку:
1Організаційний етап.
2.Підготовка до основного етапу занять (мотивація).
3.Актуалізація опорних знань.
4.Вивчення нового матеріалу
5.Закріплення знань .
6.Домашнє завдання.
7.Підведення підсумків уроку
Хід уроку
^ 1.Організаційний етап
- Перевірка облікового складу учнів
- Перевірка готовності групи до уроку
- Запис дати, теми, плану уроку.
2.Підготовка до основного етапу занять (мотивація).
На кожному уроці ми з вами проходимо маленьку сходинку в набуванні знань з хімії, а це є знаннями нашого життя, Скажіть, а чи потрібно нам знати як ведуть ті чи інші речовини в оточуючому нас середовищі. Можливо ці знання нам зовсім не потрібні?
Проблемне запитання:
Які сполуки карбону і силіцію на ваш погляд віджіграють в нашому житті важливу роль? Чому?
^ 3.Актуалізація опорних знань:
Двоє учнів роблять доповіді по темам:
- вуглецевий годинник,
- історію відкриття адсорбції
Опитування:
Де в періодичній системі знаходиться карбон?
Де в періодичній системі знаходяться силіцій?
Це метали чи неметали?
З якими речовинами реагують неметали?
Яку валентність і ступень окислення вони виявляють у сполуках?
^ 4.Вивчення нового матеріалу
І. Учні заповнюють таблицю «Хімічні властивості вуглецю і силіцію» спираючись на інформацію, яку надає вчитель, або за теоретичним матеріалом наданим до самостійної роботи Взаємодія Карбону Силіцію з галогенами з киснем з неметалами
з металами
з водою
оксидами металів
з галогеноводнями
з кислотами
з лугами
Роблять порівняльну характеристику хімічної взаємодії кремнію і силіцію. Хімічні властивості вуглецю
Взаємодія з фтором
Вуглець володіє низькою реакційною здатністю, з галогенів реагує тільки з фтором:
С + 2F2 = CF4.
Взаємодія з киснем
При нагріванні взаємодіє з киснем:
2С + О2 = 2СО,
С + О2 = СО2,
утворюючи оксиди СО і СО2.
Взаємодія з іншими неметалами
Реагує з сіркою:
С + 2S = CS2.
не взаємодіє з нітрогеном і фосфором.
Реагує з воднем у присутності нікелевого каталізатора, утворюючи метан:
C + 2H2 = CH4.
Взаємодія з металами
Здатний взаємодіяти з металами, утворюючи карбіди:
Ca + 2C = CaC2.
Взаємодія з водою
При пропусканні водяної пари через розжарене вугілля утворюється оксид вуглецю (II) і водень:
C + H2O = CO + H2.
Відновні властивості
Вуглець здатний відновлювати багато металів з їх оксидів:
2ZnO + C = 2Zn + CO2.
Концентровані сульфатна і нітратна кислоти при нагріванні окисляють вуглець до оксиду вуглецю (IV):
C + 2H2SO4 = CO2 + 2SO2 + 2H2O;
C + 4HNO3 = CO2 + 4NO2 + 2H2O.
Карбіди
З'єднання вуглецю з металами називаються карбіди. Їх склад не підкоряється простим правилам валентності, а хімічний зв'язок змінюється від іонної і ковалентної до чисто металевою.
За типом хімічного зв'язку карбіди діляться на ковалентні, іонні, або солетворні, і металеві.
Іонні карбіди містять іони С4-, наприклад: карбід алюмінію Al3C4, карбід бериліяBe2C, формально вони є продуктами заміщення водню в метані на метал і називаються метанидами. При їх гідролізі утворюється метан.
Деякі карбіди містять іони С22-, наприклад, карбід кальцію CaC2, вони формально є похідними ацетилену і називаються ацетиленідом. До них відносяться карбіди лужних і лужньо-земельних металів, при їх гідролізі утворюється ацетилен.
У структурі карбідів літію Li4C3 і магнію Mg2C3 міститься лінійний іон С34-. При їх гідролізі утворюється суміш метилацетилену і аллена.
До металевих відносяться карбіди d-элементів з делокалізованим металевим зв'язком. Вони хімічно інертні, проявляють металеві властивості, володіють високою твердістю, жароміцністю, високими температурами плавлення.
Ковалентні карбіди – з'єднання вуглецю з неметалами.
Хімічні властивості кремнію
Взаємодія з галогенами
За звичайних умов кремній досить інертний, що пояснюється міцністю його кристалічної решітки, безпосередньо взаємодіє тільки з фтором, при цьому проявляє відновні властивості:
Si + 2F2 = SiF4.
З хлором реагує при нагріванні до 400–600 °С:
Si + 2Cl2 = SiCl4.
Взаємодія з киснем
Подрібнений кремній при нагріванні до 400–600 °С реагує з киснем:
Si + O2 = SiO2.
Взаємодія з іншими неметалами
При дуже високій температурі близько 2000 °С реагує з вуглецем:
Si + C = SiC
і бором:
Si + 3B = B3Si.
При 1000 °С реагує з азотом:
3Si + 2N2 = Si3N4.
З воднем не взаємодіє.
Взаємодія з галогеноводнями
З фтороводнем реагує за звичайних умов:
Si + 4HF = SiF4 + 2H2,
з хлороводнем – при 300 °С, з бромоводнем – при 500 °С.
Взаємодія з металами
Окислювальні властивості для кремнію менш характерні, але вони виявляються в реакціях з металами, при цьому утворює силіциди:
2Ca + Si = Ca2Si.
Взаємодія з кислотами
Кремній стійкий до дії кислот, в кислому середовищі він покривається нерозчинною плівкою оксиду і пасивується. Кремній взаємодіє тільки з сумішшю плавикової і азотної кислот:
3Si + 4HNO3 + 18HF = 3H2[SiF6] + 4NO + 8H2O.
Взаємодія з лугами
Розчиняється в лугах, утворюючи силікат і водень:
Si + 2NaOH + H2O = Na2SiO3 + H2.
Силани
Водневі з'єднання кремнію – силани SinH2n+2 – відносяться до групи кремнійводневих з'єднань, відомі силани з n = 14. Всі вони дуже отруйні речовини з неприємним запахом. Перші два – SiH4 і Si2H6– гази, Si3H8 і Si4H10 – рідини, останні – тверді речовини.
Найбільш вивчено просте з'єднання SiH4 – силан. Молекула силана має будову тетраедра, довжина зв'язку Si – H рівна 0,109 нм.
Багато силани на повітрі запалали і згорають з великим виділенням тепла:
SiH4 + 2O2 = SiO2 + 2H2O.
Силани – кислотні гідриди, активно взаємодіють з лугами:
SiH4 + 2NaOH + H2O = Na2SiO3 + 4H2.
У нейтральному і кислому середовищі силани стійкі.
Силан є сильним відновником:
SiH4 + 2AgCl = SiH3Cl + HCl + 2Ag.
При нагріванні він розкладається:
SiH4 = Si + 2H2.
Утворюються при дії на силіцид магнію соляною кислотою:
Mg2Si + 4HCl = 2MgCl2 + SiH4.
Силани хімічно менш стійкі, чим вуглеводні.
Силіциди
При заміщенні водню на метал в силані утворюються силіциди. Їх склад не підкоряється простим правилам валентності, а хімічний зв'язок змінюється від практично іонною до металевої.
Силіциди лужних і лужньо-земельних металів характеризуються переважно іонним типом зв'язку, вони хімічно активні. Багато хто з них складається з катіонів металу і тетраедрів Si44-. Вони легко розкладаються водою з виділенням водню:
Na2Si + 3H2O = Na2SiO3 + 3H2
або розбавленими кислотами з виділенням силана:
Ca2Si + 2H2SO4 = 2CaSO4 + SiH4.
Багато силіцидів перехідних металів володіють металевою провідністю.
У силіциди неметалів найчастіше реалізується ковалентний зв'язок. Серед таких силіцидів найбільше значення має карбід кремнію – карборунд SIC, що має структуру алмазу, він характеризується високою твердістю і температурою плавлення, а також високою хімічною стійкістю.
Виходять силіциди сплавом простих речовин або відновленням суміші оксидів коксом в електропечах:
2Mg + Si = Mg2Si,
2MgO + SiO2 + 4C = Mg2Si + 4CO.
^ Отримання (за допомогою вчителя складають опорний конспект)
У лабораторії
Відновленням з оксиду магнієм або алюмінієм:
SiO2 + 2Mg = Si + 2MgO;
3SiO2 + 4Al = 3Si + 2Al2O3.
У промисловості
Відновленням з оксиду коксом в електричних печах:
SiO2 + 2C = Si + 2CO.
При такому процесі кремній досить сильно забруднений карбідами кремнію.
Найбільш чистий кремній отримують відновленням тетрахлориду кремнію воднем при 1200 °С:
SiCl4 + 2H2 = Si + 4HCl,
або цинком:
SiCl4 + 2Zn = Si + 2ZnCl2.
Також чистий кремній виходить при термічному розкладанні силана:
SiH4 = Si + 2H2
5. Закріплення знань:
6.Домашнє завдання:
Складіть кросворд на основі отриманих знань на уроці.
^ 7.Підведення підсумків уроку.
1. Самооцінювання учнів
2. Оцінювання учителем роботи класу та окремих учнів
3. Аргументація виставлених оцінок
Головне управління освіти і науки
Харківської обласної державної адміністрації
Харківський обласний методичний центр професійно – технічної підготовки
Вище професійно – технічне училище будівництва
м. Харків
Самостійна робота з теми
«Карбон і Силіцій»
Тема уроку:«Хімічні властивості вуглецю і силіцію»
Назва самостійної роботи: «Хімічні властивості вуглецю і силіцію»
Урок № 28
Теоретичні відомості
^ Хімічні властивості вуглецю
Взаємодія з фтором
Вуглець володіє низькою реакційною здатністю, з галогенів реагує тільки з фтором:
С + 2F2 = CF4.
Взаємодія з киснем
При нагріванні взаємодіє з киснем:
2С + О2 = 2СО,
С + О2 = СО2,
утворюючи оксиди СО і СО2.
Взаємодія з іншими неметалами
Реагує з сіркою:
С + 2S = CS2.
не взаємодіє з нітрогеном і фосфором.
Реагує з воднем у присутності нікелевого каталізатора, утворюючи метан:
C + 2H2 = CH4.
Взаємодія з металами
Здатний взаємодіяти з металами, утворюючи карбіди:
Ca + 2C = CaC2.
Взаємодія з водою
При пропусканні водяної пари через розжарене вугілля утворюється оксид вуглецю (II) і водень:
C + H2O = CO + H2.
Відновні властивості
Вуглець здатний відновлювати багато металів з їх оксидів:
2ZnO + C = 2Zn + CO2.
Концентровані сульфатна і нітратна кислоти при нагріванні окисляють вуглець до оксиду вуглецю (IV):
C + 2H2SO4 = CO2 + 2SO2 + 2H2O;
C + 4HNO3 = CO2 + 4NO2 + 2H2O.
Карбіди
З'єднання вуглецю з металами називаються карбіди. Їх склад не підкоряється простим правилам валентності, а хімічний зв'язок змінюється від іонної і ковалентної до чисто металевою.
За типом хімічного зв'язку карбіди діляться на ковалентні, іонні, або солетворні, і металеві.
Іонні карбіди містять іони С4-, наприклад: карбід алюмінію Al3C4, карбід бериліяBe2C, формально вони є продуктами заміщення водню в метані на метал і називаються метанидами. При їх гідролізі утворюється метан.
Деякі карбіди містять іони С22-, наприклад, карбід кальцію CaC2, вони формально є похідними ацетилену і називаються ацетиленідом. До них відносяться карбіди лужних і лужньо-земельних металів, при їх гідролізі утворюється ацетилен.
У структурі карбідів літію Li4C3 і магнію Mg2C3 міститься лінійний іон С34-. При їх гідролізі утворюється суміш метилацетилену і аллена.
До металевих відносяться карбіди d-элементів з делокалізованим металевим зв'язком. Вони хімічно інертні, проявляють металеві властивості, володіють високою твердістю, жароміцністю, високими температурами плавлення.
Ковалентні карбіди – з'єднання вуглецю з неметалами.
Хімічні властивості кремнію
Взаємодія з галогенами
За звичайних умов кремній досить інертний, що пояснюється міцністю його кристалічної решітки, безпосередньо взаємодіє тільки з фтором, при цьому проявляє відновні властивості:
Si + 2F2 = SiF4.
З хлором реагує при нагріванні до 400–600 °С:
Si + 2Cl2 = SiCl4.
Взаємодія з киснем
Подрібнений кремній при нагріванні до 400–600 °С реагує з киснем:
Si + O2 = SiO2.
Взаємодія з іншими неметалами
При дуже високій температурі близько 2000 °С реагує з вуглецем:
Si + C = SiC
і бором:
Si + 3B = B3Si.
При 1000 °С реагує з азотом:
3Si + 2N2 = Si3N4.
З воднем не взаємодіє.
Взаємодія з галогеноводнями
З фтороводнем реагує за звичайних умов:
Si + 4HF = SiF4 + 2H2,
з хлороводнем – при 300 °С, з бромоводнем – при 500 °С.
Взаємодія з металами
Окислювальні властивості для кремнію менш характерні, але вони виявляються в реакціях з металами, при цьому утворює силіциди:
2Ca + Si = Ca2Si.
Взаємодія з кислотами
Кремній стійкий до дії кислот, в кислому середовищі він покривається нерозчинною плівкою оксиду і пасивується. Кремній взаємодіє тільки з сумішшю плавикової і азотної кислот:
3Si + 4HNO3 + 18HF = 3H2[SiF6] + 4NO + 8H2O.
Взаємодія з лугами
Розчиняється в лугах, утворюючи силікат і водень:
Si + 2NaOH + H2O = Na2SiO3 + H2.
Силани
Водневі з'єднання кремнію – силани SinH2n+2 – відносяться до групи кремнійводневих з'єднань, відомі силани з n = 14. Всі вони дуже отруйні речовини з неприємним запахом. Перші два – SiH4 і Si2H6– гази, Si3H8 і Si4H10 – рідини, останні – тверді речовини.
Найбільш вивчено просте з'єднання SiH4 – силан. Молекула силана має будову тетраедра, довжина зв'язку Si – H рівна 0,109 нм.
Багато силани на повітрі запалали і згорають з великим виділенням тепла:
SiH4 + 2O2 = SiO2 + 2H2O.
Силани – кислотні гідриди, активно взаємодіють з лугами:
SiH4 + 2NaOH + H2O = Na2SiO3 + 4H2.
У нейтральному і кислому середовищі силани стійкі.
Силан є сильним відновником:
SiH4 + 2AgCl = SiH3Cl + HCl + 2Ag.
При нагріванні він розкладається:
SiH4 = Si + 2H2.
Утворюються при дії на силіцид магнію соляною кислотою:
Mg2Si + 4HCl = 2MgCl2 + SiH4.
Силани хімічно менш стійкі, чим вуглеводні.
Силіциди
При заміщенні водню на метал в силані утворюються силіциди. Їх склад не підкоряється простим правилам валентності, а хімічний зв'язок змінюється від практично іонною до металевої.
Силіциди лужних і лужньо-земельних металів характеризуються переважно іонним типом зв'язку, вони хімічно активні. Багато хто з них складається з катіонів металу і тетраедрів Si44-. Вони легко розкладаються водою з виділенням водню:
Na2Si + 3H2O = Na2SiO3 + 3H2
або розбавленими кислотами з виділенням силана:
Ca2Si + 2H2SO4 = 2CaSO4 + SiH4.
Багато силіцидів перехідних металів володіють металевою провідністю.
У силіциди неметалів найчастіше реалізується ковалентний зв'язок. Серед таких силіцидів найбільше значення має карбід кремнію – карборунд SIC, що має структуру алмазу, він характеризується високою твердістю і температурою плавлення, а також високою хімічною стійкістю.
Виходять силіциди сплавом простих речовин або відновленням суміші оксидів коксом в електропечах:
2Mg + Si = Mg2Si,
2MgO + SiO2 + 4C = Mg2Si + 4CO.
Урок №28
Самостійна робота
За матеріалами « Теоретичні відомості» скласти таблицю:
Взаємодія Карбону Силіцію з галогенами з киснем з неметалами
з металами
з водою
оксидами металів
з галогеноводнями
з кислотами
з лугами
№ уроку29
^ Тема: Загальні відомості про неметали та їх сполуки
Тема уроку: Оксиди карбону (II) і карбону (ІУ), Оксид силіцію (IV). їхні властивості, застосування. Поняття про парниковий ефект
Мета: вивчити будову, властивості, та застосування оксидів карбону і силіцію. Розкрити значення оксиду карбону(ІІ), як відновника і палива, показати отруйність угарного газу. Дати уявлення про значення в житті людини і рослин оксиду карбону (ІV). Розглянути питання про забруднення оточуючого середовища (парниковий ефект).
^ Тип уроку:. комбінований
Обладнання і матеріали: Періодична система хімічних елементів Д.І.Менделєєва, зразки мінералів: .колекція: «Мінеральні та гірські породи», «Вапняки»
^ Базові поняття і терміни: оксиди, тепловий ефект реакції, кислотні властивості, окисник, відновник
Структура уроку:
1.Організаційний етап.
2.Підготовка до основного етапу занять (мотивація).
3.Актуалізація опорних знань.
4.Вивчення нового матеріалу
5.Закріплення знань .
6.Домашнє завдання.
7.Підведення підсумків уроку
Хід уроку
1.Організаційний етап
- Перевірка облікового складу учнів
- Перевірка готовності групи до уроку
- Запис дати, теми, плану уроку.
^ 2.Підготовка до основного етапу занять (мотивація).
Один із учнів виступає з цікавими повідомленнями:
• За один сонячний день 1га лісу поглинає 220 – 280 кг CO2 . Дерева
очищують від вуглекислого газу 45 м3 приземного шару.
• В атмосфері Венери міститься 90 % CO2 , тому на цій планеті дуже
виражений „парниковий ефект”
• ГДК ( СО) = 20 мг/м3.
На основі цих повідомлень обговорюється важлива проблема
Карпатських лісів – найбільшого багатства нашої країни.
Давайте більш детально розглянемо які сполуки з оксигеном утворюють карбон і силіцій і з’ясуємо поняття «парниковий ефект».
^ 3.Актуалізація опорних знань:
1. Перевірка кросвордів.
Визначається найкращій кросворд.
2. 2-3 учня виконують тестову роботу:
Тест
Виберіть правильну відповідь
1. Оксиди металів можуть бути:
а) кислотними і основними
б) основними і несолеутворюючими
в) ) кислотними і несолеутворюючими
1б
2. Встановіть відповідність.
Характер властивості оксиду
Речовина
1. кислотний
1. карбону(ІІ)оксид
2. основний
2.карбону(IV)оксид
3. несолеутворюючій
3.силіцію(IV)оксид
4. амфотерний
1б
3. Виберіть правильну відповідь
Кислотні оксиди реагують:
а) кислотами
б) лугами
в) солями
г) основними оксидами
д) водою
е) кислотними оксидами
1б
4. Виберіть правильну відповідь
Скорочене іонне рівняння реакції силіцій (IV)оксиду або карбон (IV) оксиду з розчином лугу має вигляд
а) RO2 + 2OH- = RO32- + H2O
Б) RO2 + 2 Na+ + 2OH- =Na 2RO3 + H2O
в) RO2 + 2OH- = RO32-+ 2Н+
2б
5. Виберіть правильну відповідь
В окисно – відновних реакціях оксид карбону (IV)може виявляти властивості
а)окисника
б) відновника
в) окисника і відновника
2б
6. Виберіть правильну відповідь
В окисно – відновних реакціях оксид карбону (ІІ)може виявляти властивості
а)окисника
б) відновника
в) окисника і відновника
2б
4.Вивчення нового матеріалу (учні складають опорний конспект за схемою наданою в додатку.
«Порівняльна характеристика оксидів карбону і силіцію»
СО
СО2
<
еще рефераты
Еще работы по разное
Реферат по разное
Тема: Класс Двудольные. Семейство Пасленовые
17 Сентября 2013
Реферат по разное
План-конспект урока по биологии с учащимися 7 класса тема урока : Класс Двудольные, характерные особенности растений семейств крестоцветных и пасленовых
17 Сентября 2013
Реферат по разное
Урок игра «Кто хочет стать химиком?»
17 Сентября 2013
Реферат по разное
Урок по литературе в 9 классе «тема поэта и поэзии в лирике а. С. Пушкина», разработанный учителем чёбаковской школы филипповой н. М
17 Сентября 2013