Реферат: На рушнику хай доля квітне
На рушнику хай доля квітне.
Мета: Розповісти учням про різновиди українського рушника та народні традиції, пов’язані з ним;
розвивати творчі здібності учнів;
виховувати любов до праці майстринь-вишивальниць, любов до традицій свого народу, прищеплювати повагу до предків, що несли до наших днів і зберегли глибину символу-вишитого рушника, що захоплює красою, історією, значенням;
заохочувати учнів до вивчення украінської народної культури, сприяти бажанню дітей зберігати родинні традиції.
Обладнання: На дошці у ценрі плакат у вигляді рушника, на якому написана назва заходу; плакати з прислів’ями про рушник; вишитий портрет Т.Г. Шевченка, рушники, калина, сімейні обереги, хліб і сіль на рушнику; грамзапис українських пісень.
^ Хід заняття
Вступне слово викладача:
Український рушник... Його можна порівняти з піснею, витканою чи вишитою на полотні. Без рушника як і без пісні не обходиться народження, одруження людини, ювелейні урочистості.
Сьогодні наш урок називається « На рушнику хай доля квітне»
Для української людини рушник дійсно був доленосним, він супроводжував її все життя від самого народження.
Чому ж це невеличке полотно отримало таку назву? Вважають, що вона походить від давнього слова «ручник», тобто шмат тканини, зітканий та вишитий уручну.
А деякі мовознавці стверджують, що слово «рушник» походить від слова «рушати». Дійсно, проводжаючи сина в дорогу, українська мати замотувала йому хлібину в шмат білого полотна і, перехристивши, промовляла: « Рушай щасливо, нехай благословить тебе Бог». І той невеличкий шмат полотна, витканий ніжними і дбайливими руками матері, оберігав козака від лиха і нещастя.
(Звучить запис пісні А. Малишка «Рідна мати моя...» два куплети).
Викладач: Пісня ця зачаровує прекрасними словами А. Малишка та не менш прекрасною музикою П. Майбороди, і захоплює вона уже не одне покоління лидей, бо її мелодія, слова перегукуються з найріднішим, найближчим для кожної лидини образом матері, яка дарує своєму сину, виряджаючи його в далеку дорогу життя, вишитий рушник, як символ матиринського благословіння й любові.
(Після цих слів діти разом з викладачем співають третій куплет пісні «Рідна мати моя...»).
«...Я візьму той рушник,
простелю наче долю,
В тихім шелесті трав,
в щебетанні дібров.
І на тім рушникові
оживе все знайоме до болю:
і дитинство, й розлука,
і твоя материнська любов.»
Викладач: Рушник на стіні... Не булу жодної хати в Україні, де б не палахкотіли вишиті узорами рушники. Недаремно народ вигадав такі прислів’я: «Хата без рушників, що родина без дітей», «Рушник на кілочку- хата у віночку».
Рушники служили не лише прикрасою для життя, їх вішали над дверима, над вікнами, щоб ніяке зло не проникло до хати – вони були оберегами.
А які бувають рушники?
1 учениця: Уповивач, кілковий, обрус, завивач, рушник долі.
Викладач: До нашого уроку готувалися дві пошукові групи, які протягом тижня готували відомості про рушник.
Що ви можете розповісти про різновиди рушників?
1 учениця ( з рушником долі):
Приходила людина в життя, і зустрічали її рушником. Мати готувала ще до народження дитини рушник долі. Для хлопчика вишивала на ньому дубові листочки, щоб сильним і мужнім був він, а для дівчинки - калину, щоб гарна була,як калина. Цей рушничок, після народження клала мати під подушку дитині. З ним несли дитину хрестити, на ньому благославляла мати сина чи доньку на одруження, цей рушник берегли все життя.
2 учениця:
Мій народ якось вигадав
Український рушник
Щоб і хата була красивішою,
Щоб і доля була – прихильнішою,
Щоб висілля було – та й клечальнішим,
Щоб зажинки були величальніші.
Стежку Сковороди і Тарасову думу,
І безмежного поля солону могуть,
І колосся любові, і зернятко сум,
Рушники українські у вічність несуть.
3 учениця (з рушником завивачем):
До породіллі приходили з рушниками у, які загортали хліб та солодощі, щоб життя новонародженного було солодким. Цей рушник називали завивачем. Розв’язували рушник і промовляли:
Радуйся земле, радій родино
Радуйся з нами, нова дитино,
В тебе доволі і ласки,і дива,
Хай не цурається доля щаслива.
4 учениця (з рушником уповивачем):
Цей рушник – уповивач готувала мати до народження дитини. Вибілювала його, прала багато разів, щоб він був м’яким. Коли вповивали дитину, промовляли:
Вповиваю тебе, сину
В рушничок біленький,
Щоб виростав ти, великий був,
все здоровенький.
Щоб лихо тебе минало,
Щастя огортало,
Щоби мале твоє серце
Та й смутку не знало.
5 учениця (з рушником утирачем):
Підростає дитина, а мамині руки вже вишили для неї рушничок- утирач. На ньому яскраві квіти, дерево, пташки і щирі слова:
«Доброго ранку» або «Доброго здоров’я». Цей рушничок висів на кілочку біля дверей. Подавала мати рушник і промовляла:
Утирайся, мій синочок
В рушничок біленький,
Та будь ти з ним щодниноньки
добрий, веселенький
6 учениця (з рушником обрусом):
А у свята застеляла мама білим обрусом стіл і клала на нього пахучу паляницю. І світлиця ставала від того ще осяйнішою і веселішою.
Рідний обрусе, пряла тебе матуся,
Пряла і ткала, білила
Стелила на скриню святу білизну,
В селянську хатину вселялася сила
І пісня заливала гіркінь полину.
7 учениця : А довгими вечорами разом з подругами вишивала дівчина рушники собі на придане. Мала вишити на всі випадки: і сватів перев’язати, як прийдуть сватати, і весільний рушник, щоб свою майбутню оселю прикрасити.
8 учениця : Моя бабуся мені розповідала, що вишитих рушників повинно було бути сорок, але вишивали хоча б дюжину – старостів пов’язати та світлицю прикрасити. А до цього вони знайомилися з майбутніми женихами на вечорницях та ігрищах.
Викладач:А ось дівчата заспівають пісню « Ой на горі два дубки...», яка відтворює цей момент у житті сільської молоді.
9 учениця : У кожні хаті, де підростала дівчина, скриня повнилась рушниками. Готувати рушники – означало дбати про дівочий посаг. До їх виготовлення привчали ще з юного віку. Довгими зимовими вечорами дівчата мережили узори, і від того , якими вони виходили, складалась думка про працьовитість та охайність дівчини.
10 учениця : Рушниками часто хизувались,неодмінно показували придане. Якій матері не хотілось, щоб селом ішла добра звістка про доньку з золотими руками. Найпершою ознакою, коли приходили свати, було дати рушники. Якщо дівчина і її батьки бажали того, вони пов’язували молодого і сватів рушниками.
Викладач: У своіх творах богато письменників і драматургів описували сватання. Пропонуємо вам уривок з твору К.-Основ’яненка «Сватання на Гончарівці».
(Учні інсценують уривок на 5-8 хвилин).
Викладач: Якщо дівчина не хотіла дати згоди на шлюб, вона виносила гарбуз. Але й сьогодні зберігається традиція стати на рушник під час весілля.
Подивіться,діти, ще раз на рушник . Два кольори – червоний і чорний- найчастіше зустрічаються на рушниках. Як не згадати тут слова Дмитра Павличка:
Два кольори мої, два кольори
Чорвоне- то любов, а чорне- то журба
(Звучить пісня «Два кольори»)
1 учениця:
Хай сторона моя багата
Красива квітами й людьми
Найкраща в світі рідна хата
Під ясеновими крильми
У ній тепло і очі мами,
І доброта її руки.
А над смутними образами
Горять барвисті рушники.
2 учениця:
Тут батьків труд і труд матусі,
Поліття чесне та рясне.
А хліб домашній на обрусі,
Неначе сонце весняне.
(Виходять дві дівчини в українських костюмах з хлібом і сіллю)
Викладач: Хліб і рушник – одвічні людські обереги. Хліб і сіль на вишитому рушникові – то є ознака українського народу.
1 учениця:
На рушник розшитий хліб кладемо з сіллю
2 учениця:
Щоб легкі дороги вславили Вкраїну
Разом:
Щоб у наший праці і в гучнім весіллі
Шанували в світі над усе людину
(Підносять хліб і сіль гостям).
(Пісня « Одна – єдина»)
еще рефераты
Еще работы по разное
Реферат по разное
Київський національний університет імені тараса шевченка
17 Сентября 2013
Реферат по разное
Развитие статистики
17 Сентября 2013
Реферат по разное
Про стан виконання Програми розвитку системи освіти Богуславського району на 2008-2012 роки
17 Сентября 2013
Реферат по разное
Інформація про IV міжнародну науково-практичну конференцію “Міжнародна банківська конкуренція: теорія І практика”
17 Сентября 2013