Реферат: Рекомендації №1 20 квітня 2011 року м. Буча Про масово-роз’яснювальну правопросвітницьку роботу

УКРАЇНА


КИЇВСЬКА ОБЛАСНА МІЖВІДОМЧА КООРДИНАЦІЙНО-МЕТОДИЧНА РАДА З ПРАВОВОЇ ОСВІТИ НАСЕЛЕННЯ


04071, м. Київ, вул. Ярославська 5/2 тел. 462-50-22


РЕКОМЕНДАЦІЇ № 1


20 квітня 2011 року м. Буча


Про масово-роз’яснювальну

правопросвітницьку роботу

з актуальних питань податкового

законодавства як засіб формування

високої податкової культури

населення регіону


Заслухавши інформацію Кучеренка Олександра Євгенійовича – начальника юридичного управління Державної податкової адміністрації в Київській області, Самілика Григорія Михайловича – декана юридичного факультету Національного університету державної податкової служби України, Замашнюк Ірини Вікторівни – начальника юридичного відділу Ірпінської об’єднаної державної податкової інспекції,


^ Київська обласна міжвідомча координаційно-методична рада з правової освіти населення відзначає наступне.


Одним із показників ступеня цивілізованості громадських відносин в країні є рівень добровільно сплачених податків і зборів. Очевидно, що чим вищий цей показник, тим держава менше витрачає адміністративних і фінансових ресурсів на виконання функцій і процедур податкового контролю. Тому поряд з іншими механізмами стимулювання добровільної сплати податків податкові органи широко використовують пропаганду переваг добровільної сплати податків, масово-роз’яснювальну роботу серед платників податків.

Питання як формувати високу податкову культуру, обізнаність громадян у податковому законодавстві, як утверджувати ідеологію добровільної, повної та своєчасної сплати податків є важливим та актуальним, оскільки тільки обізнаний платник податків може вчасно виконувати свої податкові зобов’язання.

Сьогодні податкова служба України впроваджує політику сприяння, стимулювання добровільної сплати податків. І допомога платникам податків бути обізнаними, розуміти і усвідомлювати поняття “податки”, “податкові зобов’язання” є важливим напрямом у справі побудови цивілізованих взаємин між державою і її громадянами.

Ця робота важлива як для платників податків, так і для податкових органів, оскільки є формою попереднього податкового контролю. Таким чином, органи державної податкової служби запобігають виникненню невмисних порушень податкового законодавства. А платник податків, правильно застосовуючи положення нормативних та законодавчих актів, запобігає нераціональним витратам, які могли б виникнути у разі застосування податковими органами санкцій за порушення законодавства.

Отже, формування партнерських відносин між громадянами та податківцями, вдосконалення масово-роз’яснювальної роботи та обслуговування платників податків, застосування нових методів є одним із пріоритетних напрямів роботи податкової служби.

В державних податкових органах функцію організації і проведенні широкомасштабної роз’яснювальної роботи серед платників податків з питань податкового законодавства покладено на підрозділи масово-роз‘яснювальної роботи та звернень громадян.

Одним із головних методів масово-роз‘яснювальної роботи є проведення семінарів для платників податків. Це одна з найсприятливіших та доступних форм роз‘яснювальної роботи як для платників податків – юридичних осіб, так і підприємців-фізичних осіб. Семінари проводяться за участю провідних фахівців органів Державної податкової служби Київської області.

Так, з початку 2011 року податковими органами Київської області було проведено 289 семінарів для платників податків.

24 лютого в м. Бориспіль, у приміщенні Бориспільської райдержадміністрації відбувся безкоштовний кущовий семінар спільно з філією ДП “Інформаційно – видавничий центр ДПА України” в Київській області на тему: “Особливості оподаткування згідно норм Податкового кодексу України та декларування доходів громадян отриманих у 2010 році”, з платниками податків Бориспільського, Баришівського, Броварського, Переяслав – Хмельницького, Згурівського, Яготинського районів та м. Славутич, а також працівників підрозділів оподаткування фізичних осіб і масово-роз’яснювальної роботи та звернень громадян.

Семінар проводився провідними фахівцями Державної податкової служби в Київській області. На ньому були присутні 193 бухгалтера підприємств та організацій області.

Провідні фахівці Державної податкової адміністрації в Київській області висвітлили питання щодо особливостей оподаткування в умовах дії Податкового кодексу України: податку на прибуток, плати за землю та орендної плати за землю, податку на доходи фізичних осіб, а також цьогорічні особливості декларування доходів громадян отриманих у 2010 році.

Платники податків приймали активну участь в обговоренні питань, були зацікавлені в отриманні відповідей, які змістовно, зі знанням справи та з повагою до учасників семінару, надавали спеціалісти Державної податкової адміністрації в Київській області.

З метою запобігання правопорушень у сфері оподаткування, забезпечення повної та своєчасної сплати податків, підрозділами масово-роз‘яснювальної роботи та звернень громадян постійно проводиться роз‘яснювальна робота у засобах масової інформації.

Завдяки співпраці органів державної податкової служби Київської області з друкованими виданнями за І квартал 2011 року опубліковано 759 роз‘яснювальних та аналітичних статей, відповідей на актуальні питання застосування норма податкового законодавства, що надходять від платників, повідомлення інформаційного характеру стосовно змін в податковому законодавстві. Розміщення матеріалів з податкової тематики у засобах масової інформації набуло більш системного характеру завдяки впровадженню спеціальних рубрик, вкладишів, тематичних теле та радіопередач.

Виходячи на якісно новий виток розвитку партнерських відносин платників податків та органів Державної податкової служби на основі відкритості та взаєморозуміння, вдосконалення знань податкового законодавства платниками податків сприяє налагодження ділових стосунків з телевізійними та радіокомпаніями. За 3 місяці 2011 року на районних радіохвилях Київської області прозвучало в ефірі 613 виступів і повідомлень та здійснено 536 трансляцій на телебаченні з питань податкового законодавства.

В січні поточного року на першому національному каналі України за участю заступника голови Державної податкової адміністрації в Київській області організовано передачу «Моя земля моя власність» на тему: «Як розраховується та сплачується земельний податок? Пільги в оподаткуванні».

Слід зазначити, що з вересня 2010 року, у постійному режимі, один раз на два тижні, за сприянням Державної податкової адміністрації в Київській області, на “5” телеканалі виходить телепередача “Податки”.

Також, на супутниковому телеканалі “REAL ESTATE - TV” транслюються передачі з податкової тематики (передача “Київщина”).

Вказані передачі, за допомогою дисків, поширюються та транслюється на всіх телеканалах області.

Також, налагоджено роботу щодо організації проведення керівниками та провідними спеціалістами державної податкової служби сеансів телефонного зв‘язку “гаряча лінія” з проблемних питань взаємодії органів державної податкової служби і платників податків та з актуальних питань податкового законодавства. З початку 2011 року організовано та проведено 238 сеансів телефонного зв‘язку “гаряча лінія”. Під час такого спілкування громадяни та посадові особи платників податків-юридичних осіб мали змогу отримати інформацію стосовно питань оподаткування, з‘ясовували окремі питання стосовно оподаткування. Шанобливе, компетентне спілкування громадян з керівником високого рангу, як правило, дозволяє зняти гостроту проблеми, що спричинила дзвінок на “гарячу лінію”. Крім того, у багатьох випадках – це джерело оперативної інформації про порушення деякими суб’єктами підприємницької діяльності податкового законодавства, а працівниками податкової служби – службових інструкцій.

Для висвітлення ідеології добровільності та прозорості сплати податків спеціалісти підрозділів масово-роз‘яснювальної роботи та звернень громадян власними силами готують друковану продукцію з актуальних питань оподаткування. Така продукція розповсюджується серед платників податків на семінарах, зустрічах та “круглих столах”. З початку 2011 року надруковано 491 вид друкованої продукції загальним накладом 53048 примірників.

Підрозділами масово-роз‘яснювальної роботи та звернень громадян Київської області проводяться різноманітні заходи, направлені на підвищення податкової культури молоді, ознайомлення її з основами податкового законодавства та роллю податкової служби в наповненні доходної частини бюджетів. Одним із пріоритетних напрямів такої роботи є проведення лекцій на податкову тематику для молоді шкільного віку в загальноосвітніх навчальних закладах. Так, фахівцями підрозділів масово-роз‘яснювальної роботи та звернень громадян за січень-березень 2011 року школярам проведено 409 заходів.

Ось вже одинадцятий рік Державна податкова адміністрація України проводить Всеукраїнський конкурс дитячої творчості “Податки очима дітей”, в якому активну участь приймає і Державна податкова адміністрація в Київській області. Органи державної податкової служби Київській області приділяють значну увагу підростаючому поколінню, формуванню високої податкової культури у молоді, починаючи з дитячого віку.

Цього року до Державної податкової адміністрації в Київській області надійшло понад 230 робіт – переважно малюнки, твори та вірші, а також вироби декоративно-прикладного мистецтва. Журі надзвичайно важко було вибрати із всіх надісланих робіт найкращі. Всі роботи напрочуд гарні і своєрідні. На обласному рівні визначено 19 переможців цього конкурсу та 1 заохочувальний приз. 14 дітей нагороджені дипломами за перемогу у Всеукраїнському конкурсі дитячої творчості обласного рівня.

Так, 14 грудня 2010 року Державна податкова адміністрація в Київській області провела нагородження дітей за результатами конкурсу “Податки очима дітей – 2010”. Вітав та нагороджував дітей-переможців виконуючий обов’язки голови Державної податкової адміністрації в Київській області А.А. Петренко.


З початку року платникам податків надано більше 8 тис. письмових та усних консультацій. З них: розглянуто 189 листів-запитів з питань застосування податкового законодавства, надано 4,7 тис. консультацій на особистому прийомі та 3,2 тис. консультацій у телефонному режимі. Підрозділи масово-роз’яснювальної роботи та звернень громадян створили 123 постійно діючих та пересувних консультаційних пунктів.

Державна податкова адміністрація в Київській області звертається велика увага на якість проведення у 2011 році деклараційної кампанії, зокрема застосовувались нові форми роз’яснень для населення.

Яскравим прикладом успішної інформаційної діяльності в цьому напрямі є проведення кампанії декларування в окремих районних податкових інспекціях.

З метою нагадування платникам податків про початок кампанії декларування, інформування громадськості про її перебіг та діяльність органів ДПС з цього напряму, необхідну платникам податків інформацію розміщували на місцевих телеканалах, телевізійних екранах маршрутних таксі, на будинках на у вигляді «швидкоплинних стрічок».

Так, наприклад, у Макарівському районі на місцевій ТРК “АВІС” у передачі “Податковий вісник” громадяни постійно отримують інформацію про аспекти декларування, нарахування податкового кредиту при транслюванні «швидкоплинної стрічки», а в місті Бориспіль на приміщенні податкової інспекції та в центрі міста на магазині «Смак».

В щотижневій передачі «Миронівщина», якою підводяться підсумки роботи району за тиждень на період проведення кампанії по декларуванню доходів встановлено «швидкоплинну стрічку»: «Шановні жителі Миронівщини, задекларуйте доходи до 1 травня 2010 року».

На телерадіокомпанії «Сатурн» Ірпінською ОДПІ забезпечено трансляцію оголошення щодо «Декларування доходів громадян» в програмі «Соціальна реклама».

У мережі магазинів мегамаркету “Термінал” (м. Бровари) засобами радіомовлення починаючи з 15 січня кожні 30 хвилин передаються повідомлення Броварської ОДПІ для громадян міста щодо участі в кампанії декларування доходів, отриманих у 2010 році наступного змісту: “Шановні громадяни! Броварська об’єднана державна податкова інспекція запрошує Вас до 1 травня 2011 року задекларувати доходи, отримані у 2010 році. Довідки за телефонами 6-20-00, 5-10-03. Дякуємо за своєчасно задекларовані доходи”.

Сквирська МДПІ розмістила в маршрутних таксі інформацію щодо необхідності декларування доходів, отриманих протягом 2010 року.

Новим креативним заходом, застосованим Білоцерківською ОДПІ є виготовлення гучномовного відеоролику щодо необхідності декларування доходів громадян наступного змісту: “Шановні жителі Білоцерківщини! Пам'ятайте, що 1 травня 2011 року закінчується термін подання громадянами декларації про отримані доходи протягом 2010 року. Задекларуйте свої доходи - виконайте свій конституційний обов’язок! Не будьте байдужими до свого міста. Довідки за телефоном 5-74-70. Білоцерківська ОДПІ”. Ролик транслюватися на кольоровому фоні, що асоціюється з національною символікою України (небо і пшениця) та буде розміщений на світодіодному екрані на фасаді найбільшого в місті торгово-розважального центру «Вега».

По центральній вулиці м. Ірпінь, м. Буча, смт Гостомель розташовані 3 інформаційних cіті - лайтів про проведення кампанії декларування у 2011 році. Крім того, розміщено 3 бігборда «Шановні громадяни! Задекларуйте свої доходи!» в м. Ірпені та в м. Буча на трасі Київ-Ковель.

Усвідомлюючи важливу роль податків для місцевого бюджету керівники багатьох підприємств та організацій області пішли на зустріч податківцям розміщуючи такі нагадування на товарах:

- в магазині «Фокстрот» (м. Ірпінь) на пральних машинах, холодильниках, телевізорах розміщені наклейки «Задекларуйте свої доходи!»;

- в магазині побутової техніки Миронівського району покупцям при купівлі будь-якої техніки додається листівка “Запрошуємо вас задекларувати свої доходи до 1 травня 2011 року. Сплатіть податки, щоб посміхнулося місто”;

- Миронівське відділення Укртелекому, КПТМ “Тепломережа” та Миронівська філія ВАТ “Київоблгаз” виготовили більше 3 тисяч квитанцій на сплату комунальних платежів. На лицьовому боці платіжних повідомлень про сплату комунальних послуг є ще одне нагадування «Шановні громадяни! Задекларуйте свої доходи до 1 травня 2011 року»;

Цікавою ідеєю у проведенні деклараційної кампанії є розповсюдження плакату «Річне декларування – іноземні доходи» для студентів Білоцерківського національного аграрного університету, які по обміну виїжджають за кордон та можуть отримувати доходи іноземного походження. Плакати розміщуються в додатковому консультаційному пункті, створеному в приміщенні університету на період деклараційної кампанії та в навчальних аудиторіях закладу.

До організації проведення цієї важливої кампанії на волонтерських засадах Броварська ОДПІ залучила ветеранів податкової служби. Агітаційна бригада Броварської ОДПІ (фахівці інспекції та волонтери) ефективно проводять масово-роз’яснювальну роботу щодо декларування та розповсюджують пам’ятки, листівки, буклети з декларування доходів громадян на ринках та вулицях міста Бровари.


Як один із пріоритетних напрямків роботи податкової служби Київської області - створення клімату довіри між податковою службою і бізнесом, запровадження ефективної системи консультаційного обслуговування платників податків - при ДПА в Київській області створена мобільна бригада фахівців обласного апарату по роз’ясненню податкового законодавства, яка раз на місяць виїжджає до одного із районів області з метою проведення зустрічей з представниками малого, середнього та великого бізнесу, семінарів, засідань “круглого столу,” сеансів телефонного зв’язку “гаряча лінія”. Під час роботи мобільної бригади проводить виїзний особистий прийом і перший заступник голови Державної податкової адміністрації в Київській області, куратор району, який очолює мобільну бригаду.

Так, 22 лютого 2011 року в м. Миронівка працювала мобільна бригада фахівців обласного апарату по роз’ясненню податкового законодавства, на чолі із заступником голови Державної податкової адміністрації в Київській області. До її складу входили фахівці управлінь та відділів оподаткування юридичних та фізичних осіб, масово - роз’яснювальної роботи та звернень громадян.

Фахівці мобільної бригади провели семінар з платниками податків м. Миронівка та Миронівського району на тему «Податковий кодекс України: новації в обчисленні та сплаті податків. Декларування доходів громадян, отриманих у 2010 році».

Також, відбувся сеанс телефонного зв’язку “гаряча лінія” на тему: “Податковий кодекс України: новації в обчисленні та адмініструванні податків. Декларування доходів громадян, отриманих у 2010 році”. На всі запитання надані роз’яснення.


Національний університет державної податкової служби України протягом тривалого періоду приділяє багато уваги масово-роз’яснювальній роботі серед населення і платників податків щодо нового законодавства та положень Податкового кодексу України.

Основними напрямами масово-роз’яснювальної роботи є навчання населення і видавнича справа на податкову тематику.

Серед основних видів роботи з населенням можна виділити наступні:

проведення системної роботи серед студентів (майбутніх потенційних платників податків та податківців) під час проведення лекцій та практичних занять;

розміщення на веб-сайті університету інформації із питань роз’яснення податкової політики держави та діючого законодавства;

формування суспільної думки шляхом пропаганди необхідності повної і чесної сплати податків як виконання свого громадянського обов’язку (із використанням прикладів інших країн і роз’ясненням цілей, на виконання яких спрямовуються засоби, отримані від сплати податків, а також відповідальності за несплату податків);

проведення зустрічей співробітників Національного університету державної податкової служби із науково-педагогічними колективами, громадськими організаціями, студентами під час проведення науково-комунікативних заходів, присвячених податковому кодексу.

Для виконання цих завдань виконується цілий комплекс робіт, що дає можливість зацікавити різні прошарки населення в одержанні інформації на податкову тематику, залучити їх до активних взаємовідносин із державою, дати населенню можливість одержання початкових знань у сфері оподаткування.

Так, на виконання Постанови Верховної Ради України про всенародне обговорення проекту Податкового кодексу України співробітники університету брали активну участь в розробці та обговоренні проекту Податкового кодексу України. Зокрема, до Міністерства фінансів України було підготовлено і направлено пропозиції та науково-обґрунтовані експертні висновки до проекту Податкового кодексу України за розділами 1, 2, 3, 4, 8, 19 (понад 5 тисяч пропозицій).

Відповідно до плану наукової та організаційної роботи в 2010 році, проведені дослідження щодо реформування податкової системи в умовах впровадження Податкового кодексу України та розроблення науково-практичного коментаря до Податкового кодексу України, результати яких апробовано на науково-практичній конференції «Реформування податкової служби України відповідно до європейських стандартів» (м. Ірпінь, 22.10.2010). науковому семінарі «Адміністративне судочинство в державному механізмі захисту прав платників податків» (09.12.2010), а також на науково-практичних круглих столах: «Податковий кодекс України: сутність, проблеми та перспективи» (м. Житомир, 17.09.2010), «Податковий кодекс України як економічна конституція держави» (м. Умань, 15.10.2010), «Проблеми та перспективи реформування податкової системи в умовах впровадження Податкового кодексу України» (м. Ірпінь, 03.12.2010).

Оприлюднення основного змісту науково-дослідних робіт і комунікативних заходів щодо положень Податкового кодексу України здійснювалося у видавничо-інформаційному центрі Національного університету державної податкової служби України та інших видавництвах України.

До роз’яснення нового податкового законодавства активно залучаються і студенти юридичного факультету та курсанти факультету податкової міліції.

Так, навчально-практичним центром «Юридична клініка» Національного університету державної податкової служби України були прочитані лекції учням 8 класів на тему: « Податки: роль та значення в житті суспільства» у загальноосвітніх навчальних закладах м. Ірпінь.

Надано близько 15 безкоштовних юридичних консультацій громадянам Київської області (питання щодо особливостей застосування пільгового оподаткування, надання пільг щодо сплати податку для фізичних осіб, порядку надання податкової декларації, строків сплати податкового зобов’язання та ін.).


Враховуючи вищевикладене, Київська обласна міжвідомча координаційно-методична рада з правової освіти населення рекомендує:


1. Членам обласної МКМР з правової освіти населення:

1.1. Продовжити правороз’яснювальну роботу серед населення області, спрямовану на виконання Національної програми правової освіти населення та Програми правової освіти населення Київської області на 2011-2014 роки з метою підвищення рівня правової обізнаності громадян, забезпечення конституційного права знати свої права і обов’язки.

1.2. Проводити широку правоосвітню та правороз’яснювальну роботу на державних підприємствах, установах, організаціях спрямовану на роз’яснення чинного законодавства. 

2. Державній податковій адміністрації в Київській області:

2.1. Активізувати роботу щодо надання громадянам шляхом оприлюднення в засобах масової інформації, розміщення у спеціальних рубриках на веб-сайтах органів виконавчої влади роз’яснень з питань порядку надання адміністративних послуг та інших питань, що найчастіше порушуються громадянами у зверненнях до органів податкової служби області.

2.2. Забезпечити поширення інформаційних матеріалів (буклетів, брошур, листівок тощо) у загальнодоступних закладах (центрах культури, торгівлі, бібліотеках тощо) з актуальних питань податкового законодавства.

2.3. Проводити тематичні телефонні «гарячі лінії», правоосвітні семінари, зустрічі, «круглі столи» з представниками громадських організацій, фізичними та юридичними особами.

2.4. В період декларування доходів проводити широку роз’яснювальну роботу з питань оподаткування серед громадян шляхом проведення семінарів, лекцій, виїзду мобільних бригад.

2.5. Проводити семінари в загальноосвітніх та вищих навчальних закладах області з питань отримання податкового кредиту за навчання, особливості оподаткування при отриманні банківських кредитів за навчання.

2.6. Забезпечити організацію проведення семінарів з актуальних питань податкового законодавства для працівників підприємств, установ, організацій області.

3. Відповідальному секретарю Київської обласної МКМР з правової освіти населення довести до відома членів обласної МКМР з правової освіти населення зміст цих Рекомендацій та інформувати голову обласної МКМР про стан виконання Рекомендацій.

4.^ Керівникам відповідальних установ, членам обласної МКМР з правової освіти населення, головам районних (міських) МКМР з правової освіти населенн
еще рефераты
Еще работы по разное