Реферат: План роботи: Вступ. Правила групи. Вправа "Галявина" Мета: знайомство з учасниками групи. ВедучийПСИХОЛОГО-ПЕДАГОГІЧНИЙ СЕМІНАР

для педагогів

«КОМФОРТНІСТЬ НАВЧАННЯ»


Мета: розвиток психологічної культури педагогів; усвідомлення своєї індивідуальності; формування значимості установок у житті; розвиток у педагогів комунікативних навичок, засобів позитивного проектування індивідуального розвитку учня, актуалізацію особистого досвіду в спілкуванні з учнями.


Обладнання: картки різного кольору, стікери, дві фотографії, аркуши паперу, бланки для тесту.


План роботи:


Вступ. Правила групи.
^ Вправа “Галявина”

Мета: знайомство з учасниками групи.

Ведучий. Уявіть галявину й себе на ній. У що або в кого ви перетворилися б на цій галявині? Що робите на ній?

Обговорення по колу. Ведучий ставить уточнюючі запитання: скільки вам років, як себе почуваєте, є те, що заважає вам... (називає того, хто уже є на галявині), як ви ставитеся до...?

Обговорення: Що ви почуваєте зараз, як змінилися ваші почуття? І т.д.


^ Вправа «Три кольори»

Мета: для розігріву учасників.

Для проведення вправи необхідні картки з написаними на них кольорами: «червоний», «жовтий», «зелений» (кількість карток повинна відповідати числу учасників групи). Учасники одержують одну з карток. Ведучий повідомляє, що зараз кожний як би якийсь час стає такого ж кольору, який позначений на картці. По команді ведучого будуть вставати ті, хто має відношення до даного кольору.

Наприклад, по команді «Нехай встане той, хто має колір яблука» встають усі учасники, тому що яблуко може бути й жовтим, і зеленим, і червоним. Як тільки хто-небудь зможе точно визначити, хто якого кольору, він відразу скаже про це. Ведучий просить вставати тих, хто має відношення до названих предметів: смородина, перець, аркуш на дереві, гвоздика, м'якоть кавуна, лимон, трава, світлофор, помідор, повітряна куля і т.д. При цьому кожному учасникові слід бути уважним, щоб визначити, у кого картка такого ж кольору, як і в нього. По сигналу ведучого граючі поєднуються в групи по «кольору» і пояснюють, як вони знайшли один одного.


^ Вправа «Фото».

Мета: виявити значення установки в роботі вчителя, як вона впливає на думку і уявлення про людину.

Ведучий каже: «Пропоную почати роботу з однієї цікавої вправи. Перед вами лежать фото, ваше завдання назвати особистісні якості людини зображеної на фотографії (добрий, злий, розумний, дружелюбний, брехливий, щедрий, скупий і т.д.)».

У кожного учасника фото однієї людини, але вони про це не знають, під фотографією дана установка про цю людину, в одних позитивна, в інших негативна. (Наприклад: фото №1 – Успіхи в навчанні в цієї людини не достатньо гарні, друзів не має, єдина дитина в родині; фото №2 – Живе в неповній родині, доглядає за хворою матір'ю, має багато друзів і т.д.)

Потім відбувається обговорення по колу. Учасники відповідають на запитання:

- Чому ви вибрали саме ці якості?

- Що вплинуло на вашу думку?

Отже – цей напис з'явився для вас установкою.

Насправді цей юнак, срібний призер міжнародної олімпіади школярів.

Сьогодні ми поговоримо з вами про установки.

Установки оточують нас скрізь. Це й характеристики, написані вчителями з інших шкіл на знову пришедших і відгуки про дитину інших людей.

^ Вправа «Важкий учень»

Мета: виявити позитивне значення установки для подальшої роботи з учнями.

Ведучий: У оточенні наших шкіл дві найважливіші іноді воюючі нації – це учні й учителі.

Перед вами лежать листочки. Подумайте, хто з ваших учнів, на вашу думку, для вас є самим проблемним учнем. Напишіть його ім'я.

Тепер впишіть тільки позитивні якості цього учня. У своїй подальшій роботі з ним використовуйте тільки цей позитивний потенціал.

Дійсно ваш учень такий проблемний?

Нехай аналіз ситуації допоможе розв'язати свою професійну проблему.

Далі, напишіть своє ім'я й свої якості як позитивні, так і негативні. Яких виявилося більше? Підкресліть позитивні, нехай вони вам допоможуть.

Тільки тоді ви будете успішним учнем, а учень успішним учнем, коли буде йти орієнтування на позитивні якості особистості.

Цією вправою я прагла вам дати установку на вдале співробітництво й взаєморозуміння.


^ Гра «Позиційне спілкування».

Мета гри: розширення діапазону комунікативних засобів учителів, пошук ефективного індивідуального стилю педагогічного спілкування з учнями.

Гра проводиться в три етапи. На першому етапі психолог пропонує 2-м учасникам групи програти одну з типових ситуацій взаємодії вчителя й учня. Інші учасники спостерігають. Можливі наступні ситуації: «Учень зірвав урок, і вчитель викликав його для бесіди»; «Учень курить у школі»; «У старшокласниці різко знизилася успішність» і т.д. Обрана ситуація програється відповідно до заданих комунікативних позицій: «учитель» строгий, дотримується формально-оцінюючого стилю, а «учень» виправдовується, мовчачи вислухує нотації «учителя». Потім відбувається загальне обговорення: які відчуття й враження одержав «учень» від такої бесіди, як почував себе «учитель», які думки й емоції викликала дана сцена в групи. У ході обговорення учасники групи доходять висновку, що застосування авторитарних засобів спілкування з підлітками й старшокласниками в цілому малоэффективно.

На другому етапі програється та ж ситуація спілкування вчителі й учня, але учасникові, що відіграє роль учителя, пропонується перейти на благальний тон, у той час як старшокласник поводиться зарозуміло й зухвало. Групове обговорення результатів другого етапу гри присвячене аналізу того, з яких причин виникають ситуації залежності вчителів від учня і як їх подолати або уникнути.

На третьому етапі організує груповий пошук засобів і способів, що допомагають учителеві налагодити психологічно повноцінне спілкування з учнем на прикладі тієї ж ситуації, але при цьому реалізувати педагогічну керуючу позицію. Розглядаються питання: як учителеві слід почати розмову зі школярем, як сісти, які фрази й коли говорити, яка атмосфера й настрой повинні відрізняти таку бесіду й ін.


^ Тест «Стилі спілкування».

Мета: за допомогою тестування виявити стилі педагогічного спілкування вчителя з учнями.

ЗАПИТАЛЬНИК для аналізу вчителем особливостей індивідуального стилю своєї педагогічної діяльності

Автор: А.К. Маркова.

Ціль: оцінити особливості індивідуального стилю своєї педагогічної діяльності.

Літературне джерело: Гамезо М.В., Петрова Е.А., Орлова Л.М. Возрастная и педагогическая психология: Учеб. пособие для студентов всех специальностей педагогических вузов. – М.: Педагогическое общество России, 2004. – 512 с.

Інструкція: «Відповіді на нижченаведені питання допоможуть Вам виявити свій індивідуальний стиль роботи. Для цього в пропонованому запитальнику відзначте галочками варіанти відповідей, що підходять Вам (при збігу двох-трьох варіантів відзначайте всі стовпчики). Підрахувавши кількість галочок у кожному стовпчику, Ви можете визначити свій власний стиль роботи (стовпчик з максимальною кількістю галочок)».№ п/пВопросы


^ Варианты ответов

ЭИС

ЭМС

РИС

РМС

1

Вы составляете подробный план урока?

нет

да

нет

да

2

Вы планируете урок лишь в общих чертах?

да

нет

да

нет

3

Часто ли Вы отклоняетесь от плана урока?

да

да

да

нет

4

Отклоняетесь ли Вы от плана, заметив пробел в знаниях учащихся или трудности в усвоении материала?

нет

да

да

да

5

Вы отводите большую часть урока объяснению нового материала?

да

да

нет

нет

6

Вы постоянно следите за тем, как усваивается новый материал в процессе объяснения?

нет

да

да

да

7

Часто ли Вы обращаетесь к учащимся с вопросами в процессе объяснения?

нет

да

да

да

8

В процессе опроса много ли времени Вы отводите ответу каждого ученика?

нет

нет

да

да

9

Вы всегда добиваетесь абсолютно правильных ответов?

нет

да

да

да

10

Вы всегда добиваетесь, чтобы опрашиваемый самостоятельно исправил свой ответ?

нет

нет

да

да

11

Вы часто используете дополнительный учебный материал при объяснении?

да

да

да

нет

12

Вы часто меняете темы работы на уроке?

да

да

нет

нет

13

Допускаете ли Вы, чтобы опрос учащихся спонтанно перешел в коллективное обсуждение или объяснение нового учебного материала?

да

нет

да

нет

14

Вы сразу отвечаете на неожиданные вопросы учащихся?

да

нет

нет

нет

15

Вы постоянно следите за активностью всех учащихся во время опроса?

нет

да

нет

нет

16

Может ли неподготовленность или настроение учащихся во время урока вывести Вас из равновесия?

да

да

нет

нет

17

Вы всегда сами исправляете ошибки учащихся?

да

да

нет

нет

18

Вы всегда укладываетесь в рамки урока?

нет

нет

да

да

19

Вы строго следите за тем, чтобы учащиеся отвечали и выполняли проверочные работы самостоятельно: без подсказок, не подглядывая в учебник?

нет

да

нет

да

20

Вы всегда подробно оцениваете каждый ответ?

нет

да

да

да


21

Резко ли различаются ваши требования к сильным и слабым ученикам?

да

нет

нет

нет

22

Часто ли Вы поощряете за хорошие ответы?

да

да

да

нет

23

Часто ли Вы порицаете учащихся за плохие ответы?

нет

да

нет

да

24

Часто ли Вы контролируете знания учащихся?

нет

да

нет

да

25

Часто ли Вы повторяете пройденный материал?

нет

да

да

да

26

Вы можете перейти к изучению следующей темы, не будучи уверенным, что предыдущий материал усвоен всеми учащимися?

да

нет

да

нет


Примітка: ЭИС – емоційно-імпровізаційний стиль

ЭМС – емоційно-методичний стиль

РИС – рассуждающе-імпровізаційний стиль

РМС – рассуждающе-методичний стиль

^ Емоційно-імпровізаційний стиль (ЭИС)

Учителі з ЭИС відрізняє переважна орієнтація на процес навчання. Пояснення нового матеріалу такий учитель будує логічно, цікаво, однак у процесі пояснення в нього часто відсутня зворотний зв'язок з учнями. Під час опитування вчитель із ЭИС звертається до великої кількості учнів, в основному сильн, що цікавлять його, опитує їх у швидкому темпі, ставить неформальні запитання, але мало дає їм говорити, не чекає, поки вони сформулюють відповідь самостійно. Для вчителя з ЭИС характерно недостатньо адекватне планування навчально-виховного процесу. Для відпрацьовування на уроці він вибирає найцікавіший навчальний матеріал; менш цікавий матеріал, хоча й важливий, він залишає для самостійного розбору учнями. У діяльності вчителя з ЭИС недостатньо представлені закріплення й повторення навчального матеріалу, контроль знань учнів. Учителі з ЭИС відрізняє висока оперативність, використання великого арсеналу різноманітних методів навчання. Він часто практикує колективні обговорення, стимулює спонтанні висловлення учнів. Для вчителів з ЭИС характерна интуитивность, що виражається в частім невмінні проаналізувати особливості й результативність своєї діяльності на уроці.


Рекомендації з удосконалювання вчителем

емоційно-імпровізаційного стилю (ЭИС)


Ви маєте багатьма гідностями: високим рівнем знань, артистизмом, контактністю, проникливістю, умінням цікаво дати навчальний матеріал, захопити учнів преподаваним предметом, керувати колективною роботою, варіювати різноманітні форми й методи навчання. Ваші уроки відрізняє сприятливий психологічний клімат.

Однак Вашу діяльність характеризують і певні недоліки: відсутність методичності (недостатня представленість у Вашій діяльності закріплення й повторення навчального матеріалу, контролю знань учнів). Можливо недостатня увага до рівня знань слабких учнів, недостатня вимогливість, завищена самооцінка, демонстративність, підвищена чутливість, що обумовлює Вашу надмірну залежність від ситуації на уроці.

У результаті у Ваших учнів стійкий інтерес до досліджуваного предмета й висока пізнавальна активність сполучаються з неміцними знаннями, недостатньо сформованими навичками навчання.

Подолати ці недоліки у Ваших силах.

Рекомендуємо Вам трохи зменшити кількість часу, що приділяється поясненню нового матеріалу; у процесі пояснення ретельно контролювати, як засвоюється матеріал ( для цього через певні проміжки часу можна звертатися до учнів із проханням повторити сказане або відповісти на запитання). Ніколи не переходите до вивчення нового матеріалу, не будучи певен, що попередній засвоєний усіма учнями. Уважно ставитеся до рівня знань слабких учнів. Ретельно відпрацьовуйте весь навчальний матеріал, приділяючи велику увагу закріпленню й повторенню. Не бійтеся й не уникайте «нудних» видів роботи — відпрацьовування правил, повторення.

Намагайтеся активізувати учнів не зовнішньою розважальністю, а викликати в них інтерес до особливостей самого предмета.

Під час опитування більше часу відводите відповіді кожного учня, домагайтеся правильної відповіді, ніколи не виправляйте відразу помилки: нехай ошибившийся сам чітко сформулює й виправить свою відповідь, а Ви допомагайте йому уточненнями й доповненнями. Завжди давайте докладну й об'єктивну оцінку кожній відповіді.

Підвищуйте вимогливість. Стежите, щоб учні відповідали й виконували перевірочні роботи самостійно, без підказок і підглядання.

Намагайтеся докладно планувати урок, виконувати намічений план і аналізувати свою діяльність на уроці.


^ Емоційно-методичний стиль (ЭМС)


Для вчителя з ЭМС характерні орієнтація на процес і результати навчання, адекватне планування навчально-виховного процесу, висока оперативність, деяка перевага интуитивности над рефлексивностью. Орієнтуючись як на процес, так і на результати навчання, такий учитель адекватно планує навчально-виховний процес, поетапно відпрацьовує весь навчальний матеріал, уважно стежить за рівнем знань усіх учнів ( як сильних, так і слабких), у його діяльності постійно представлені закріплення й повторення навчального матеріалу, контроль знань учнів. Такого вчителя відрізняє висока оперативність, він часто міняє види роботи на уроці, практикує колективні обговорення. Використовуючи настільки ж багатий арсенал методичних приймань при відпрацьовуванні навчального матеріалу, що й учитель із ЭИС, учитель із ЭМС на відміну від останнього прагне активізувати дітей не зовнішньою розважальністю, а міцно зацікавити особливостями самого предмета.


Рекомендації з удосконалювання вчителем

емоційно-методичного стилю (ЭМС)


Вас відрізняють дуже багато гідностей: високий рівень знань, контактність, проникливість, висока методичність, вимогливість, уміння цікаве дати навчальний матеріал, уміння активізувати учнів, збудивши в них інтерес до особливостей предмета, уміле використання й варіювання форм і методів навчання.

У результаті у Ваших учнів міцні знання сполучаються з високою пізнавальною активністю й сформульованими навичками учня.

Однак Вам властиві й деякі недоліки: трохи завищена самооцінка, деяка демонстративність, підвищена чутливість, що обумовлюють Вашу зайву залежність від ситуації на уроці, настрою й підготовленості учнів.

Рекомендуємо Вам намагатися менше говорити на уроці, даючи можливість повною мірою висловитися Вашим учнем, не виправляти відразу неправильних відповідей, а шляхом численних уточнень, доповнень, підказок домагатися, щоб опитуваний сам виправив і оформила своя відповідь. Власні формулювання пропонуйте лише тоді, коли це дійсно необхідно.

По можливості намагайтеся проявляти більше стриманості.

^ Рассуждающе-Імпровізаційний стиль (РИС)

Для вчителя з РИС характерні орієнтація на процес і результати навчання, адекватне планування навчально-виховного процесу. У порівнянні із учителями емоційних стилів учитель із РИС проявляє меншу винахідливість у доборі й варіюванні методів навчання, не завжди здатний забезпечити високий темп роботи, рідше практикує колективні обговорення, відносний час спонтанної мови його учнів під час уроків менше, чим на уроках у вчителів з емоційним стилем. Учитель із РИС менше говорить сам, особливо під час опитування, воліючи впливати на учнів непрямим шляхом ( за допомогою підказок, уточнень і т.д.), даючи можливість, що відповідають детально оформити відповідь.


Рекомендації з удосконалювання вчителем

рассуждающе-імпровізаційного стилю (РИС)


Ви маєте дуже багатьма гідностями: високим рівнем знань, контактністю, проникливістю, вимогливістю, умінням ясно й чітко дати навчальний матеріал, уважним ставленням до рівня знань усіх учнів, об'єктивною самооцінкою, стриманістю.

У Ваших учнів інтерес до досліджуваного предмета сполучається з міцними знаннями й сформованими навичками навчання. Однак Вашу діяльність характеризують і певні недоліки: недостатньо широке варіювання форм і методів навчання, недостатня увага до постійної підтримки дисципліни на уроці.

Ви багато часу відводите відповіді кожного учня, домагаєтеся, щоб він детально сформував свою відповідь, об'єктивно оцінюєте його, що підвищує ефективність Вашої діяльності. У той же час подібна манера ведення опитування обумовлює деякі вповільнені темпи уроку. Цей недолік можна компенсувати, ширше використовуючи різноманітні методи роботи.

Рекомендуємо Вам частіше практикувати колективні обговорення, проявляти більше винахідливості в доборі захопливих тем, що вчаться.

Рекомендуємо проявляти більше нетерпимості до порушень дисципліни на уроці. Відразу й строго зажадайте тиші на кожному уроці, і в остаточному підсумку Вам не прийде робити такої кількості дисциплінарних зауважень.

^ Рассуждающе-Методичний стиль (РМС)


Орієнтуючись переважно на результати навчання й адекватно плануючи навчально-виховний процес, учитель із РМС проявляє консервативність у використанні засобів і способів педагогічної діяльності. Висока методичність (систематичність закріплення, повторення навчального матеріалу, контролю знань учнів) сполучається з малим, стандартним набором використовуваних методів навчання, перевагою репродуктивної діяльності учнів, рідким проведенням колективних обговорень. У процесі опитування вчитель із РМС звертається до невеликої кількості учнів, даючи кожному багато часу на відповідь, особливий час приділяючи слабким учням. Для вчителя із РМС характерна в цілому рефлексивность.

Рекомендації з удосконалювання вчителем

рассуждающе-методичного стилю (РМС)


Ви маєте багатьма гідностями: високою методичністю, уважним ставленням до рівня знань усіх учнів, високою вимогливістю.

Однак Вашу діяльність характеризують і певні недоліки: невміння постійне підтримувати в учнів інтерес до досліджуваного предмета, використання стандартного набору форм і методів навчання, перевага репродуктивної, а не продуктивної діяльності учнів, нестабільне емоційне відношення до учнів.

У результаті у Ваших учнів сформовані навички навчання й міцні знання сполучаються з відсутністю інтересу до досліджуваного предмета. Перебування на Ваших уроках для багатьох з них томливо й не завжди цікаво. На Ваших уроках нерідко відсутній сприятливий психологічний клімат.

Подолати ці недоліки у Ваших силах.

Рекомендуємо Вам ширше застосовувати заохочення гарних відповідей, менш різко гудити погані. Адже від емоційного стану Ваших учнів в остаточному підсумку залежать і результати їх навчання.

Постарайтеся розширити свій арсенал методичних приймань, ширше варіювати різноманітні форми занять. Якщо Ви викладаєте іноземну мову, не обмежуйтеся лише репродуктивними видами роботи: завчанням напам'ять текстів, зазубриванием правил. Якщо Ви будете використовувати тільки їх, то Ваші учні втратять інтерес до предмета, а найголовніше — їх буде відрізняти слабка орієнтація в мові. Намагайтеся використовувати різні вправи для активізації навичок мови: ситуативні діалоги, язикові ігри, пісні, вірші, діафільми.

Якщо Ви викладаєте гуманітарні предмети, частіше практикуйте колективні обговорення, вибирайте для них теми, які можуть захопити учнів.^ Вправа «Фактори комфортності навчання».

Мета: визначити позитивні фактори комфортного навчання.

Учасники групи отримують стікери на яких вони повинні записати два фактори комфоотності навчання, один із яких позитивний, а один негативний. Ведучий на ватмані, поділив його на дві частини (позитивну й негативну) записує відповіді учасників. Вкінці робиться висновок.


^ Вправа «Кредо вчителя».

Мета: визначити кредо свого життя.

Вчителі записують на аркушах парперу кредо свого життя. По колу обговорюють його і складують у скриньку успіху.


^ Релаксаційна вправа «Райдужний настрій».

Мета: засобами артерапії створити позитивний емоційний фон групи.

Райдужний настрій

Уяви собі, що зараз чудесний день. І над тобою пропливає сіра хмарина, на яку ти можеш укласти зараз усі свої прикрості й турботи. Дай усім твоїм турботам просто полетіти з нею…

Уяви собі, що небо над тобою яскраво-блакитне, що легкі промені сонця зігрівають тебе. Ти почуваєш себе надійно захищеним – так мирно й спокійно навколо. М'який подих вітру торкнувся твоєї голови, і ти почуваєш себе легко й щасливо, як маленька легка перинка. Ти думаєш, що ти сьогодні такий же чудовий, як небо, такий же теплий, як сонце, і такий же ніжний, як подих вітру.

Уяви собі, що при вдиху твоє тіло наповнюється золотим світлом – від голови до кінчиків пальців ніг... А коли ти видихаєш, уяви собі, що всі почуття, які не потрібні тобі зараз залишають тебе. Ти вдихаєш золоте світло. А видихаєш неприємні почуття.

Ти – як маленька перинка, яку несе легкий вітер; ти – як промінь сонця, що падає на Землю. Дай ще більше розслабитися своєму тілу, своїм плечам і рукам, своїм ногам, розслаб свої стопи й долоньки.

Уяви собі, що ти – як веселка, яка складається з безлічі різних квітів. Немає нікого на світі, хто думав і почував би так само, як ти... Це просто чудово, що ти можеш бути тут, серед нас...


Рефлексія.

Кожний учасник групи по черзі висловлюється про свої почуття в процесі роботи і в кінці.


^ Список використаної літератури:


Гамезо М.В., Петрова Е.А., Орлова Л.М. Возрастная и педагогическая психология: Учеб. пособие для студентов всех специальностей педагогических вузов. – М.: Педагогическое общество России, 2004. – 512 с.

Левошко И. Давайте жить дружно. – Газета “Школьный психолог” №15, 2006 г.

Мардер Л. Тренинг педагогической осознанности. – Газета “Школьный психолог” № 22, 2003 г.

Самоукина Н. Практический психолог в школе: лекции, консультирование, тренинги. М.: ИНТОР, 1997. – 187 с.

Семёнова Е.М. Тренинг эмоциональной устойчивости. – М.: Изд-во Института Психотерапии, 2002.

Хусид А. Патриот самого себя. – Газета “Школьный психолог” № 38, 2002 г.
еще рефераты
Еще работы по разное