Реферат: Програма вступних випробувань за спеціальністю «Облік І аудит» «спеціаліст» І «магістр»


МІНІСТЕРСТВО ОСВІТИ І НАУКИ УКРАЇНИ

ЛУЦЬКИЙ НАЦІОНАЛЬНИЙ ТЕХНІЧНИЙ УНІВЕРСИТЕТ


«Затверджую»

Голова приймальної комісії

Луцького НТУ

__________ В.В. Божидарнік

«____»______________2010 р.


ПРОГРАМА


вступних випробувань

за спеціальністю

«Облік і аудит»

«спеціаліст» і «магістр»


Розглянуто та схвалено на засіданні

приймальної комісії Луцького НТУ

(протокол № __від «__» ______ 2010р.)


Луцьк 2010

Зміст

1.Бухгалтерський облік

1.1. Загальні методичні рекомендації………………………….4

1.2. Програма курсу….………………………………………….5

1.3. Перелік теоретичних питань для вивчення

дисципліни……………………………………………………….14

1.4.Список літератури………………...……………..................17


^ 2. Економічний аналіз

1.1. Загальні методичні рекомендації………............................20

1.2. Програма курсу……………………..…………...................21

1.3. Перелік теоретичних питань для вивчення дисципліни…….………………………………………………...27

1.4.Список літератури……….…………………………............29


^ 3. Управлінський облік

1.1. Загальні методичні рекомендації………............................30

1.2. Програма курсу……………………...….………….............31

1.3. Перелік теоретичних питань для вивчення дисципліни….…………………………………………………....36

1.4.Список літератури…………………………………………..39


^ 4. Фінансовий облік

1.1. Загальні методичні рекомендації………………….……...40

1.2. Програма курсу…………………………………….............41

1.3. Перелік теоретичних питань для вивчення дисципліни……………………………………………………….44

1.4.Список літератури…………………………………………..46


5.Аудит

1.1. Загальні методичні рекомендації………………………....50

1.2. Програма курсу…………………………………….............50

1.3. Перелік теоретичних питань для вивчення дисципліни……………………………………………………….53

1.4.Список літератури…………………………………………..55


^ 1. Бухгалтерський облік

1.1. Загальні методичні рекомендації по вивченню дисципліни


Курс "Бухгалтерський облік" вивчається по програмі, затвердженій на засіданні кафедри обліку і аудиту.

При вивченні курсу рекомендується:

- ознайомитися з питаннями кожної теми по літературних джерелах і коротко їх законспектувати,

- з метою самоперевірки сформулювати відповіді на контрольні запитання.

Якщо при вивченні курсу у студента виникнуть запитання, відповіді на які він не зможе знайти в рекомендованій літературі, то необхідно звернутися в університет на кафедру обліку і аудиту та проконсультуватися у викладача, який читає дисципліну.

^ Загальні вказівки

Вивчення предмета "Бухгалтерський облік" передбачає оволодіння студентами знаннями з теорії бухгалтерського обліку й основами його методології, первинним обліком окремих господарський проектів, синтетичним обліком і порядком складання звітності.


Одним з основних питань бухгалтерського обліку є вивчення предмета і методу бухгалтерського обліку.

Вивчаючи предмет, необхідно розглянути склад і класифікацію господарських засобів і джерел їх утворення на підприємствах всіх форм власності як основи для подальшого вивчення змісту окремих елементів методу бухгалтерського обліку, принципи обліку основних господарських процесів (постачання, виробництва та реалізації) і відповідних господарських операцій та класифікацію бухгалтерських рахунків за економічним змістом, призначенням і структурою. Така послідовність вивчення матеріалу сприяє поступовому засвоєнню студентами синтетичних та аналітичних рахунків і більш осмисленому розумінню ними плану рахунків бухгалтерського обліку та принципів його побудови.

Для кращого засвоєнням студентами матеріалу програми й активізації учбового процесу слід максимально використовувати типові бланки первинних документів, регістри бухгалтерського обліку, таблиці, опорні конспекти, технічні засоби навчання тощо.

У результаті вивчення дисципліни студенти повинні знати:

предмет і метод бухгалтерського обліку, склад і класифікацію господарських засобів підприємств і джерел їх утворення;

бухгалтерські документи і вимоги до їх оформлення;

рахунки бухгалтерського обліку;

класифікацію рахунків бухгалтерського обліку за економічним змістом, призначенням і структурою;

план рахунків бухгалтерського обліку господарської діяльності суб’єкта підприємницької діяльності;

сучасні форми організації бухгалтерського обліку;

порядок складання і подання бухгалтерської звітності.

Студенти повинні вміти:

оформляти бухгалтерські документи;

відкривати в облікових регістрах рахунки бухгалтерського обліку;

складати бухгалтерські проводки по основних господарських операціях і відображати їх в облікових регістрах на рахунках синтетичного й аналітичного обліку;

підраховувати обороти і визначити залишки по рахунках;

складати оборотні відомості по синтетичних і аналітичних рахунках;

складати бухгалтерський баланс.

Список рекомендованої літератури приведений в кінці цих методичних вказівок.


^ 1.2. Програма курсу


Тема 1. Господарський облік, його суть і значення

Загальна характеристика та історія розвитку господарського обліку як найважливішого знаряддя управління народним господарством в умовах ринкової економіки. Вимоги до обліку. Вимірники, які застосовують в обліку, їх особливості і значення. Види обліку, їх характеристика і взаємозв'язок.

Вивчаючи цю тему, студенти-заочники повинні знати, що господарський облік виник з потреби управління матеріальним виробництвом. Щоб керувати виробничими процесами, треба знати конкретні факти господарського життя, а для цього їх треба обліковувати.

Господарський облік - це система спостереження, вимірювання і реєстрації господарських процесів з метою контролю та управління ними. Облік повинен бути точним, об'єктивним і своєчасним. Від обліку вимагається простота і ясність, повнота й економність.

В Україні встановлено єдині методологічні засади бухгалтерського обліку і звітності для підприємств, їх об'єднань та госпрозрахункових організацій (крім банків) незалежно від форм власності. Головними завданнями бухгалтерського обліку є:

— забезпечення контролю за виконанням зобов'язань, наявністю і рухом майна, використанням матеріальних та фінансових ресурсів відповідно до затверджених нормативів і кошторисів;

— своєчасне запобігання негативним явищам у фінансово-господарській діяльності, виявлення і мобілізація внутрішньогосподарських резервів;

— формування повної і достовірної інформації про господарський процес та результати діяльності підприємства або установи, необхідної для оперативного керівництва і управління, а також для її використання інвесторами, постачальниками, покупцями, кредиторами, фінансовими, податковими, статистичними та банківськими установами та іншими зацікавленими органами.

Підприємства, організовуючи бухгалтерський, облік, самостійно встановлюють форму бухгалтерської роботи, форми і методи бухгалтерського обліку, розробляють систему внутрішньогосподарського виробничого обліку, звітності та контролю, визначають права працівників на підпис документів.


Тема 2. Предмет і метод бухгалтерського обліку

Сфера застосування бухгалтерського обліку. Предмет бухгалтерського обліку. Об'єкти бухгалтерського обліку. Залежність об'єктів бухгалтерського обліку від форм власності і функцій підприємства.

Господарські засоби підприємств, їх класифікація і структура. Господарські процеси та їх результати.

Джерела утворення (формування) господарських засобів і їх класифікація.

Метод бухгалтерського обліку. Основні елементи методу бухгалтерського обліку, послідовність застосування їх на практиці, взаємозв'язок між ними.

^ Методичні вказівки

Бухгалтерський облік, як наука, має свій предмет і метод. Вивчення того, що обліковується, розкриває зміст предмета бухгалтерського обліку, а вивчення того, як ведеться бухгалтерський облік та якими основними способами він здійснюється, дозволяє охарактеризувати його мету.

Зміст предмета бухгалтерського обліку визначається об'єктами обліку. Бухгалтерський облік повинен забезпечити спостереження і контроль за господарськими засобами та джерелами їх формування. Господарська діяльність спричиняє рух засобів та джерел їх формування, бухгалтерський облік відповідно повинен відображати господарські процеси.

Слід чітко знати основні елементи методу бухгалтерського обліку та їх характеристику.

До основних елементів належать: документація, інвентаризація, оцінка, калькуляція, система рахунків, спосіб подвійного запису, спосіб балансового узагальнення, звітність.


Тема 3. Документація господарських операцій

Документація та її значення. Машинні носії облікової інформації. Класифікація документів. Вимоги до змісту та оформлення документів.

Основні реквізити документів. Шляхи скорочення документації і спрощення документів. Раціональна будова форм документів. Уніфікація і стандартизація документів.

Порядок складання документів та їх оформлення. Відповідальність за складання документів; законність і правильність відображення у документах господарських операцій; виправлення помилкових записів.

Порядок приймання, перевірки та обробки документів залежно від ступеня механізації й автоматизації обліково-обчислювальних робіт.

Документообіг, його організація. Організація зберігання документів.

Студентам-заочникам слід з'ясувати, що бухгалтерський документ це письмовий доказ того, що господарська операція дійсно була проведена, або письмове розпорядження на право її здійснення.

Спосіб оформлення господарської операції документами носить назву документації. Документація використовується в управлінні виробництвом. Особливо велике значення документів для попереднього та наступного контролю, для забезпечення збереження власності.

Документи мають і правове значення. Первинні документи повинні складатися у момент здійснення операції, а якщо неможливо  то після закінчення операції. При складанні документів на машинозчитувальних носіях інформації підприємство зобов'язане за свій рахунок і власними силами зробити їх копії на паперових носіях на вимогу контролюючих або судових органів та своїх клієнтів.

Щоб забезпечити своєчасний і точний облік, необхідно налагодити таку систему виписування та опрацювання документів, яка сприяла б максимальному прискоренню документообороту. Документооборот - це шлях проходження кожного документу через всі стадії його оперативної та облікової обробки від місця складання або надходження на підприємство до архіву.


Тема 4. Бухгалтерський баланс

Бухгалтерський баланс, його будова і зміст. Актив і пасив балансу. Статті балансу. Обумовленість рівності підсумків активу і пасиву балансу. Залежність змісту і будови балансу від форм власності та особливостей галузей народного господарства. Вплив господарських операцій на баланс. Чотири типи балансових змін.

Бухгалтерський баланс - це спосіб групування й узагальненого відображення у грошовій оцінці стану господарських засобів та джерел їх формування на певну дату.

Графічно баланс має форму таблиці. Ліва її частина показує господарські засоби підприємства і називається активом. Права - відображає джерела формування господарських засобів і називається пасивом. Актив і пасив розділяються на окремі статті. Підсумки активу і пасиву завжди повинні бути рівними. Статті активу і пасиву групуються за розділами.

У господарських процесах засоби підприємства та їх джерела постійно змінюються. Вони відображаються в балансі збільшенням або зменшенням залишків (сум) на відповідних балансових статтях.

Рух засобів та джерел їх формування призводить до появи або ліквідації статей балансу. При цьому рівність між загальною сумою господарських засобів та джерел їх утворення зберігається. Є чотири типи змін у балансі:

1. зміни у активі балансу: одна стаття збільшується, а інша зменшується на суму операції; сума балансу залишається без змін;

2. зміни у пасиві балансу: одна стаття збільшується, а інша зменшується на суму операцій; сума балансу залишається без змін;

3. одночасне збільшення статей активу і пасиву балансу на суму операцій; сума балансу збільшується на суму операцій;

4. одночасне зменшення статей активу і пасиву балансу; сума балансу зменшується на суму операцій.


Тема 5. Система рахунків і порядок відображення в них господарських операцій

Рахунки бухгалтерського обліку; їх призначення, будова і структура. Характеристика рахунків господарських засобів (активних). Характеристика рахунків джерел утворення господарських засобів (пасивних) і їх цільового призначення. Характеристика активно-пасивних рахунків, їх структура.

Обороти і залишки (сальдо) на рахунках, порядок їх визначення.

Подвійний запис відображення господарських операцій на рахунках, його суть і контрольне значення. Кореспонденція рахунків бухгалтерського обліку. Рахункові формули, їх види, порядок складання. Хронологічні і систематичні записи господарських операцій на рахунках.

Взаємозв'язок між балансом і рахунками.

Рахунки синтетичного й аналітичного обліку, призначення та їх взаємозв'язок. Поняття про субрахунки, їх роль в обліку.

Перевірка і узагальнення даних бухгалтерського обліку. Оборотні відомості по рахунках синтетичного обліку (прості, шахові), порядок їх складання і контрольне значення. Оборотні відомості по рахунках аналітичного обліку, їх структура, порядок складання і контрольне значення. Сальдові відомості, їх застосування і порядок складання.

^ Методичні вказівки

Слід з'ясувати, що для поточного обліку всіх змін, які відбуваються у складі господарських засобів та джерел їх формування, застосовують рахунки.

Рахунки бухгалтерського обліку  це спосіб групування, поточного контролю та відображення у грошовій оцінці засобів господарства, їх джерел і господарських операцій. Для кожного виду господарських засобів, їх джерел та господарських операцій відкривають окремі рахунки, наприклад: «Каса», «Основні засоби», «Готова продукція», «Статутний капітал».

Рахунок має форму двосторонньої таблиці, ліву частину якої називають умовним терміном «дебет», а праву — «кредит». Дебет і кредит показують взаємозв'язок між рахунками при відображенні на них господарських операцій.

Рахунки бувають активні, пасивні, активно-пасивні. Активними називаються рахунки, призначені для обліку господарських засобів. У активних рахунках на дебеті записують початкове сальдо (залишок) і його збільшення, а в кредит - зменшення. У пасивних рахунках, навпаки, в кредит записують початкове сальдо і його збільшення, а в дебет — зменшення. Активно-пасивні рахунки відображають одночасно засоби і джерела утворення господарських засобів.

Студентам треба чітко засвоїти правила записів господарських операцій на рахунках та визначення по них залишків (сальдо).

Кожна господарська операція викликає подвійну і рівновелику зміну у складі господарських засобів та джерел їх формування. Це дає можливість відображати господарські операції на рахунках способом подвійного запису, тобто операцію записують двічі, на двох взаємопов'язаних рисунках - по дебету одного рахунку і по кредиту іншого в однакових сумах.

Синтетичними називають такі рахунки, які дають узагальнюючі дані про господарські засоби, джерела і процеси по економічно однорідних групах у грошовому виразі. Наприклад, рахунки «Основні засоби», «Готова продукція» тощо.

Аналітичні - це рахунки, які деталізують зміст синтетичних рахунків по окремих видах господарських засобів, джерелах та процесах. Так, до синтетичного рахунку «Готова продукція» ведуть аналітичні рахунки за окремими видами продукції.

Взаємозв'язок між аналітичними та синтетичними рахунками полягає в тому, що:

1) сума початкових залишків по аналітичних рахунках дорівнює початковому синтетичному рахунку;

2) сума оборотів по дебету аналітичних рахунків дорівнює обороту по дебету синтетичного рахунку;

3) сума оборотів по кредиту аналітичних рахунків дорівнює обороту по кредиту синтетичного рахунку;

4) сума кінцевих залишків по аналітичних рахунках дорівнює кінцевому сальдо по синтетичному рахунку.

Кожен окремий рахунок не має даних, які б характеризували господарську діяльність підприємства в цілому. У той же час бухгалтерські записи по кожному рахунку не можуть бути перевірені без взаємозв'язку їх із записами по інших рахунках, а без такої попередньої перевірки не можна складати бухгалтерський баланс. Тому необхідно періодично узагальнювати дані поточного бухгалтерського обліку з метою перевірки записів по рахунках, складання балансу і загальної характеристики господарської діяльності підприємства.

Одним з важливих засобів узагальнення інформації є оборотні відомості. Вони складаються як на основі даних синтетичних, так і аналітичних рахунків. Іноді ці відомості по аналітичних рахунках замінюють сальдовими відомостями. Оборотні відомості складаються не завжди, а лише при певній техніці обліку. В них записують тільки загальні обороти по дебету і кредиту синтетичних рахунків і не відображають кореспонденцію між рахунками. Це зменшує аналітичне і контрольне значення оборотної відомості. Лише у шахматній оборотній відомості дається розшифрування оборотів по кореспондуючих рахунках.


Тема 6. Принципи обліку основних господарських процесів

Основні економічні показники господарської діяльності промислових підприємств. Принципи оцінки господарських засобів у народному господарстві. Три стадії руху засобів промислових підприємств. Облік процесу постачання. Облік процесу виробництва. Калькуляція як спосіб групування витрат та обчислення собівартості. Відображення в поточному обліку процесу реалізації продукції підприємства. Визначення фінансових результатів (прибутків, збитків) від реалізації продукції та принципи їх обліку.

Виконання поставлених перед промисловими підприємствами завдань значною мірою залежить від правильної організації бухгалтерського обліку їх господарської діяльності.

Ця діяльність складається із трьох взаємопов'язаних господарських процесів: постачання, виробництва, реалізації.

Процес постачання це сукупність операцій по забезпеченню підприємств купованими засобами праці, необхідними для промислового підприємства. Постачальникам виробництва сплачують оптову вартість придбаних матеріальних цінностей. У процесі постачання підприємства несуть витрати. До них належать послуги автотранспорту, оплата вантажникам за навантаження, і розвантаження, вартість одноразової тари. Всі ці витрати називаються транспортно-заготівельними.

Перед бухгалтерським обліком процесу постачання стоять завдання забезпечити оприбуткування придбаних предметів (матеріалів) та визначити їх собівартість. Поточний облік руху матеріальних цінностей здійснюється, як правило, за обліковими цінами. Відхилення від облікових цін (транспортно-заготівельні витрати) обліковують на окремих аналітичних рахунках.

Відхилення від облікових цін, що відносяться на витрачені матеріали, підлягають щомісячному списанню на ті ж бухгалтерські рахунки, на які списано матеріали.

Основним процесом господарської діяльності є процес виробництва, завдання якого:

1. облік витрат виробництва по об'єктах обліку та елементах затрат;

2. облік виходу продукції по кожному об'єкту обліку та виробничому підрозділу;

3. обчислення собівартості одиниці продукції або виконаних робіт і послуг.

Облік витрат на виробництво і вихід продукції організовують у розрізі господарських структурних підрозділів.

Витрати на організацію та управління виробництвом, на утримання і експлуатацію машин та обладнання обліковують на окремих рахунках і списують щомісячно або щоквартально в нормативному (плановому) розмірі з наступним віднесенням відхилень фактичних витрат від нормативних (планових) на відповідні рахунки по обліку витрат на виробництво.

Загальна сума витрат на виробництво в цьому випадку визначається додаванням прямих і непрямих виробничих витрат.

У системі бухгалтерських рахунків для поточного обліку витрат на виробництво застосовують рахунки «Виробництво», «Загальновиробничі витрати», «Адміністративні витрати», «Витрати на збут» тощо.

Перед бухгалтерським обліком процесу реалізації стоять такі завдання:

1. визначення фактичного обсягу реалізації продукції (скільки яких видів продукції реалізовано у натуральних і грошових вимірниках за звітний період);

2. визначення фактичної собівартості реалізованої продукції;

3. виявлення фінансового результату від реалізації продукції.

Для того щоб виконати ці завдання, у бухгалтерському обліку використовується рахунок 90 «Собівартість реалізації», 70 «Доход від реалізації», 79 «Фінансові результати».

На дебеті цього рахунку 79 «Фінансові результати» записують реалізовану продукцію за плановою собівартістю з наступним коректуванням у кінці звітного періоду до рівня фактичної собівартості, адміністративні витрати, витрати на збут продукції. На кредиті рахунку 79 «Фінансові результати» обліковують виручку від реалізації продукції.

У кінці звітного періоду порівнюють обороти по дебету і кредиту рахунку 79 «Фінансові результати». Кредитовий залишок показує суму прибутку, а дебітовий - збиток.


Тема 7. Класифікація рахунків бухгалтерського обліку

Основи класифікації рахунків бухгалтерського обліку та її значення. Класифікація рахунків за їх економічним змістом. Рахунки господарських засобів та процесів. Рахунки джерел господарських засобів. План рахунків бухгалтерського обліку, його значення і принцип будови. Класифікація рахунків за призначенням і структурою. Рахунки для відображення і контролю господарських засобів та їх джерел (основні). Рахунки, що регулюють оцінку господарських засобів та їх джерел (регулюючі). Рахунки для відображення і контролю окремих стадій кругообігу господарських засобів (операційні). Рахунки для відображення та контролю фінансових результатів (фінансово-результативні). Забалансові рахунки.

Вивчаючи цю тему, треба запам'ятати, що рахунки бухгалтерського обліку використовують для одержання необхідної своєчасної всебічної інформації про господарські процеси та їх результати, склад засобів та їх джерел.

Для правильного використання системи рахунків слід чітко знати зміст, призначення і структуру різних видів рахунків, а тому потрібна науково обгрунтована їх класифікація.

Рахунки бухгалтерського обліку класифікують залежно від їх економічного змісту. Відмінності між рахунками обумовлюються об'єктами, які на них обчислюються. Тому бухгалтерські рахунки залежно від їх економічного змісту поділяють на дві групи: рахунки господарських засобів і процесів та рахунки джерел господарських засобів.

Але класифікувати рахунки за їх економічним змістом можна тільки після вивчення призначення і структури рахунків. При класифікації рахунків за їх призначенням та структурою виходять з того, як відображаються ті чи інші засоби та їх джерела на рахунках, що обліковують на дебеті і кредиті кожного рахунку, що означає залишок. Класифікація рахунків за призначенням та структурою дає чітку характеристику показників, одержаних по кожному рахунку, і дозволяє встановити порядок відображення на них господарських операцій. Рахунки бухгалтерського обліку поділяються за їх призначенням на основні, регулюючі, операційні, фінансово-результативні та забалансові, а за структурою  на активні, пасивні та активно-пасивні.


Тема 8. Регістри і форми бухгалтерського обліку

Облікові регістри, їх роль у бухгалтерському обліку. Види і форми облікових регістрів. Класифікація облікових регістрів. Способи і техніка записів в облікових регістрах при використанні ручної праці та обчислювальної техніки. Механізація обліку, її значення для вдосконалення обліку.

Помилки у бухгалтерських засобах, способи їх виявлення і виправлення.

Суть і форми бухгалтерського обліку у відповідності із Законом України “Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні” від 16.07.1999 р. Журнально-ордерна форма обліку. Меморіально-ордерна форма обліку. Таблично-автоматизована форма обліку і застосування автоматизованих робочих місць (АРМ) бухгалтера. Шляхи подальшого вдосконалення форм бухгалтерського обліку.

^ Методичні вказівки

Господарські операції після їх завершення повинні бути відображені в бухгалтерському обліку у вигляді облікових регістрів. Це таблиці спеціальної форми, які призначені для облікових записів. Від правильного і своєчасного запису в облікових регістрах залежать якість і строки подання бухгалтерської звітності.

Показники облікових регістрів використовують для управління і контролю за роботою окремих підрозділів підприємства. Вони служать базою для аналізу господарської діяльності підприємства. Облікові регістри забезпечують всі необхідні дані про наявність і рух ресурсів господарства.

Певна система використання облікових регістрів, послідовність і способи облікових записів визначають форму бухгалтерського обліку. В нас застосовують такі форми бухгалтерського обліку: меморіально-ордерну, Журнал-Головну; журнально-ордерну, автоматизовану.


Тема 9. Інвентаризація

Види інвентаризації. Порядок проведення. Відображення в обліку результатів інвентаризації.

Слід з’ясувати, що інвентаризація це спосіб перевірки фактичного стану матеріальних цінностей, коштів і розрахунків та співставлення одержаних даних з показниками бухгалтерського обліку.

Для обліку виявлених нестач і втрат (крім втрат від стихійного лиха) призначено рахунок 947 «Нестачі і втрати від псування цінностей».

На дебет цього рахунку записують фактичну собівартість виявлених нестач і втрат товарно-матеріальних цінностей, а по основних засобах  залишкову вартість (початкова вартість мінус сума зносу).

З кредиту рахунку 947 «Нестачі і втрати від псування цінностей» суми виявлених нестач списують на рахунок витрат виробництва. На винних осіб суми нестач і витрат списують відповідно до рішення комісії, затвердженої керівником господарства за дебітом рахунка 375.


Тема 10. Бухгалтерська звітність

Звітність, її суть і значення у народному господарстві. Вимоги до звітності. Види звітності та основні її показники. Стандарт бухгалтерського обліку № 1 “Загальні вимоги до складання фінансової звітності”. Порядок і строки складання, подання, розглядання та затвердження звітності підприємства, організації.

Зведена бухгалтерська звітність, її використання. Механізація й автоматизація складання зведених даних бухгалтерської звітності.

^ Методичні вказівки

Фінансова звітність узагальнює результати господарської діяльності суб’єкта господарювання на конкретну дату. Вона дає можливість зробити висновки щодо фінансового стану підприємства і спрогнозувати діяльність останнього на майбутнє.

Фінансова звітність поділяється на загальну і проміжну. Загальна звітність включає у себе баланс, звіт про фінансові результати, звіт про рух грошових коштів, звіт про власний капітал, примітки до фінансової звітності. Проміжна звітність включає у себе баланс, звіт про фінансові результати. Порядок заповнення звітних форм регламентується відповідними стандартами обліку.


1.3. Перелік теоретичних питань для вивчення дисципліни


Види господарського обліку.

Вимоги до обліку.

Вимірники, що використовуються в обліку.

Значення бухгалтерського обліку. Предмет обліку.

Класифікація господарських засобів за складом і розміщенням.

Класифікація джерел утворення господарських засобів.

Господарські процеси як об’єкт бухгалтерського обліку.

Метод бухгалтерського обліку.

Зміст і значення балансу.

Структура балансу.

Зміни в балансі, зумовлені господарськими операціями.

призначення і будова рахунку.

Види рахунків по відношенню до балансу.

Сутність і значення подвійного запису.

Хронологічний і систематичний облік.

Синтетичні й аналітичні рахунки.

Зв’язок між балансом і рахунками.

Узагальнення даних поточного бухгалтерського обліку.

Оборотна відомість по синтетичних й аналітичних рахунках.

Шахова оборотна відомість.

Сальдова відомість.

Принципи оцінки господарських засобів і калькуляція.

Облік процесу постачання.

Облік процесу виробництва.

Облік процесу реалізації.

Облік фінансових результатів. Облік використання прибутку.

Класифікація рахунків за економічним змістом.

Класифікація рахунків за призначенням і структурою.

Основні рахунки.

Регулюючі рахунки.

Операційно-результативні та фінансово-результативні рахунки.

Забалансові рахунки.

План рахунків бухгалтерського обліку.

Класифікація документів.

Вимоги до змісту і оформлення документів.

Порядок перевірки та опрацювання документів.

Організація документообороту на підприємстві.

Види інвентаризації.

Порядок проведення інвентаризації.

Відображення в обліку результатів інвентаризації.

Види і форми облікових регістрів.

Помилки в бухгалтерських записах, способи їх виправлення.

Поняття про форми бухгалтерського обліку.

Характеристика меморіально-ордерної форми бухгалтерського обліку.

Характеристика журнально-ордерної форми бухгалтерського обліку.

Характеристика спрощеної форми бухгалтерського обліку.

Характеристика комп’ютерної форми обліку.

Вимоги до звітності.

Види звітності.

Порядок складання, затвердження і подання бухгалтерської звітності.

План організації бухгалтерського обліку.

Основи управління бухгалтерським обліком.

Зміст і структура звітності підприємства.

Зміст, мета, принципи підготовки фінансової звітності.

Державне регулювання складання фінансової звітності в Україні.

Види фінансової звітності. Елементи фінансової звітності.

Звітний період. Порядок подання фінансової звітності.

Розкриття інформації у фінансовій звітності.

Зведена фінансова звітність.

Консолідована фінансова звітність.

Зміст і структура балансу.

Зв’язок Плану рахунків та розділів балансу.

Господарський облік і його роль в системі управління.

64. Види господарського обліку.

65. Функції бухгалтерського обліку.

66. Предмет і об'єкти бухгалтерського обліку.

67. Метод бухгалтерського обліку і його складові частини.

68. Рахунки бухгалтерського обліку, їх зміст і будова.

69. Подвійний запис, його суть і контрольне значення.

70. Рахунки синтетичного й аналітичного обліку. Взаємозв'язок між рахунками і балансом.

71. Узагальнення даних поточного обліку.

72. Система рахунків бухгалтерського обліку. Класифікація рахунків.

73. План рахунків, його суть, будова, значення.

74. Поняття балансу, його значення і використання в управлінні.

75. Побудова балансу. Актив і пасив.

76. Статті балансу, їх групування й оцінка.

77. Зміни в балансі, зумовлені господарськими операціями.

78. Документи бухгалтерського обліку, їх значення і вимоги до складання.

79. Класифікація бухгалтерських документів.

80. Опрацювання бухгалтерських документів.

81. Організація документообігу.

82. Суть і значення інвентаризації. Види інвентаризацій.

83. Система рахунків бухгалтерського обліку. Класифікація рахунків.

84. План рахунків, його суть, будова, значення.

85. Поняття балансу, його значення і використання в управлінні.

86. Побудова балансу. Актив і пасив.

87. Статті балансу, їх групування й оцінка.

88. Зміни в балансі, зумовлені господарськими операціями.

89. Документи бухгалтерського обліку, їх значення і вимоги до складання.

90. Класифікація бухгалтерських документів.

91. Опрацювання бухгалтерських документів.

83. Порядок проведення і оформлення інвентаризації.

84. Виведення і відображення в обліку результатів інвентаризації.

85. Облікові регістри, їх класифікація та значення в бухгалтерському обліку.


^ 1.4.Список літератури


1. Закон України "Про бухгалтерський облік і фінансову звітність в Україні" від 16.07.1999 р., №996 - 14 //Бухгалтерський облік і аудит , 1 999 , №9 , с.3-8.

2. Положення про організацію бухгалтерського обліку і звітності в Україні: Затв. Постановою КМУ від 03.04.93 р. ,№250.

3. Закон України “Про оплату праці" від 24.03.96 №108/95 - ВР у редакції від 06.02.97, №50/97 - ВР.

4. Закон України "Про збір на обов'язкове державне та пенсійне страхування" від 26.06.97,№400.

5. Закон України "Про 5бір на обов'язкове страхування" від 26.06.97,№402.

6. Закон України "про відпустки" від 15.11.96, № 04/96 - ВР.

7. Закон України "Про податок на додану вартість ," від 03.04.97, №168/97 - ВР зі змінами і доповненнями.

8. Положення (стандарт) бухгалтерського обліку “Загальні вимоги до фінансової звітності": Затв. Наказом Мінфіну України 31.03.99 р., №7

9. Положення (стандарт) бухгалтерського обліку "Баланс": Затв. Наказом Мінфіну України 31.03.99 р, №87

10. Положення (стандарт) бухгалтерського обліку "Звіт про фінансові результати ": Затв. Наказом Мінфіну України 31.03.99 р., №87

11. Положеня (стандарт) бухгалтерського обліку “Звіт про рух грошових коштів":3атв. Наказом Мінфіну України 31.03.99 р., №87

12. Положення (стандарт) бухгалтерського обліку "Звіт про рух власний капітал" Затв. Наказом Мінфіну України 31.03.99 р., №87

13. Положення (стандарт) бухгалтерського обліку "Виправлення помилок і зміни у фінансових звітах": Затв. Наказом Мінфіну України 28.05.99, №137

14. Положення про документальне забезпечення записів у бухгалтерському обліку : Затв. Наказом Мінфіну України від 24.04.95, №88

15. Типове положення про планування, обліку і калькулювання собівартості продукції (робіт, послуг) у промисловості: Затв. постановою кабінету Міністрів України від 26.04.97, №473

16. Положення з бухгалтерського обліку операцій в іноземній валюті: Затв. Наказом Мінфіну України від 14.02.96 р. №29

17. Постанова Кабінету Міністрів України "Про обчислення розміру допомоги по тимчасовій непрацездатності" від 27.04.98, №5 71

18. Постанова КМ України "Порядок обчислення середньої заробітної плати" від 03.02.95, №100

19. Постанова НБУ "Порядок ведення касових операцій у національній валюті України" від 02.02.95, №218

20. Інструкція по інвентаризації основних засобів, нематеріальних активів, товарно-матеріальних цінностей, грошових коштів і документів та розрахунків: Затв. Наказом Мінфіну України від 11.08.94, №69

21. Інструкція з бухгалтерського обліку балансової вартості груп основних фондів: Затв. Наказом Мінфіну України від 24.07.97, №159

22. Інструкція №7 "Про безготівкові розрахунки б господарському обороті України": Затв. Постановою НБУ від 02.08.96, №204

23. Коментар до інструкції про службові відрядження в межах України та за кордон, затверджені наказом МФУ від 13.03.98, №59 // Бухгалтерський облік і аудит, 1998 р., №6, с. 3 - 26

24. Порядок відображення в бухгалтерському обліку і звітності збільшення балансової вартості основних фондів на суму затрат, пов'язаних з капітальним ремонтом: Затв. Наказом Мінфіну України від 14.06.96, №20.

25. Лист Мінфіну України "Про тер
еще рефераты
Еще работы по разное