Реферат: Управління освіти виконавчого комітету Старокостянтинівської міської ради Методичний кабінет Розробки занять для елективного курсу


Управління освіти виконавчого комітету Старокостянтинівської міської ради

Методичний кабінет


Розробки занять для елективного курсу


«Підготовка до зовнішнього незалежного оцінювання»


Старокостянтинів, 2011


Розробки занять для елективного курсу

«Підготовка до зовнішнього незалежного оцінювання»


Упорядник - методист міського методичного кабінету Каменюк С.М.


Рекомендовано радою методичного кабінету протокол № 4 від 29.12.2010


Підготували члени міської творчої групи вчителів української мови та літератури з питань розробки занять для елективного курсу «Підготовка до зовнішнього незалежного оцінювання» ( кер. Каменюк С.М.)

^ Гріга Ольга Вікторівна, вчитель загальноосвітньої школи I –III ступенів №6;

Добродзей Неля Вячеславівна, вчитель загальноосвітньої школи I –III ступенів №7;

^ Новікова Наталія Юріївна, вчитель загальноосвітньої школи I –III ступенів №1;

Прудка Олена Миколаївна, вчитель загальноосвітньої школи I –III ступенів №5;

^ Хвалибога Любов Михайлівна, вчитель загальноосвітньої школи I –III ступенів №3;

Голота Алла Ярославівна, вчитель загальноосвітньої школи I –III ступенів №4;

^ Макарчук Галина Василівна, вчитель загальноосвітньої школи I –III ступенів №8;

Проказюк Лідія Іванівна, вчитель гімназії;

Стельмах Світлана Степанівна, вчитель гімназії;

Слободенюк Наталія Степанівна, вчитель ліцею.


^ Заняття апробовано на базі загальноосвітніх навчальних закладів

м. Старокостянтинова


Пояснювальна записка

По закінченню загальноосвітньої школи на одинадцятикласників чекає важливе й непросте випробування – зовнішнє незалежне оцінювання з української мови та літератури.

Пропонований посібник містить розробки занять для елективного курсу, який ви можете запропонувати як варіативну частину навчального плану для учнів 11 класу з метою підготовки до ЗНО.

^ Розробки занять містять, на думку укладачів, найважливіші та найважчі теми з української мови та літератури, що необхідно повторити під час підготовки до ЗНО.

Курс розраховано на 12 – 14 годин залежно від умов закладу та рівня підготовки учнів конкретного класу.

^ З української мови пропонуються для повторення теми:

- правопис іменників та прикметників;

- правопис службових частин мови;

- правопис числівників та займенників;

- правопис прислівників;

- правопис дієслів та дієслівних форм.

З української літератури пропонується повторити теми:

- мова художнього твору;

- роди та жанри літератури;

- система віршування;

- літературний процес, течії та напрямки.

Рекомендовано для вчителів та учнів загальноосвітніх навчальних закладів.


Тема. Правопис іменників.

Мета. Узагальнити й систематизувати знання про іменник як самостійну частину мови. Удосконалювати вміння та навички правопису великої літери; повторити граматичні ознаки іменника, зокрема поділ іменника на відміни і групи. Звернути увагу на закінчення іменників ІІ дієвідміни в родовому відмінку однини. Вправляти учнів утворювати форми кличного відмінку однини іменників. Повторити творення чоловічих та жіночих імен по батькові.

Розвивати логічне мислення, увагу, пам’ять, самостійність і швидкість при виконанні завдань, естетичний смак, творчість та активність.

Виховувати почуття національної самосвідомості, а також прищеплювати дітям бажання вивчати українську мову.

Тип уроку. Урок закріплення набутих знань, умінь та навичок.

Обладнання: таблиці “Іменник“, “Правопис іменників“, картки із завданнями


Хід уроку

І. Організація класу.

ІІ Вступне слово вчителя.

- Останнім часом в Україні існує тенденція щодо того, що всі люди повинні бути освідченими, розумними, здобувати вищу освіту. Тому потрібно постійно вчитися, зокрема досконало знати українську мову. При вивченні рідної мови є теми, на які треба звернути особливу увагу. Тому наше з вами завдання сьогодні на уроці повторити все про іменник, а також опрацювати найскладніші випадки правопису іменників.


ІІІ. Оголошення теми і мети уроку.

_ Отже, сьогодні ми повторимо вивчене про іменник як самостійну частину мови і правопис іменників.

А тепер, будь ласка, запишіть дату і тему уроку.


IV. Основна робота на уроці.

Бесіда за таблицею(усно).

Яку частину мови називаємо іменником?

На які питання він відповідає?

Які іменники відповідають на питання хто? Які – на питання що? Приклади.

Які іменники – загальні назви, а які – власні?

Наведіть приклади іменників з конкретним, абстрактним значенням.

На що вказують збірні, речовинні, одиничні іменники? Приклади.




Практична робота (колективна)-письмово.

Запишіть речення з дошки. визначіть у них іменники – назви істот і неістот, власні та загальні назви, іменники з конкретними і абстрактними значеннями, одиничні та збірні іменники.

Дід максим привезе внучку Орисю до бабусі Марусі машиною “Таврія“ з міста Херсона у село Клини.

З міста Львова на канікули приїхала поїздом у Крим до Чорного моря біля Ялти студентка Львівського університету Марія Крячко.

Як ви записали власні назви?



Бесіда за таблицею(усно).

“Вживання великої літери“.


Практичне виконання завдання (з дошки самостійно).

(Один учень біля дошки із карткою)

Картка

Кам’янець - (п)одільський, (сузір’я) (в)еликої (в)едмедиці, (а)андріївський (у)звіз, (с)атурн, (с)ело (к)ам’яний (б)рід , (з)ахідна (у)країна, (ц)ентральна (а)зія, (з)апорізька (с)іч, (с)хідна (є)вропа, (с)іверський (д)онець, (ч)орне (м)оре, (п)івденний (б)ерег (к)риму.

(л)ьвівська (о)область, (н)аціональна (а)кадемія (н)аук, (ш)евченкознавець, (р)івненська АЕС, (є)євангеліє, (з)бройні (с)или (у)країни, (г)етьман (і)ван (м)азепа, (д)ень (н)езалежності, (д)емократична (п)артія (у)країни, (в)осьме (б)ерезня, 9 (т)равня.

(Пояснюють написання в словах апострофа, м’якого знака, подовжених приголосних).

Групова форма роботи(практично).

Наступне завдання ви виконуватимете по групах. У підготовці до уроку ви об’єдналися у 4 групи, кожна з груп готуватиме відповідь на запитання.

Спочатку пригадаймо: на скільки відмін поділяються іменники?

За якою ознакою іменники поділяються на відміни? (Рід, закінчення)

(Групи готують завдання 5хв.)


1 група

про іменники

І відміни

приклади особливості відмінювання

(суддя-суддів, площа-площею, легень, легенів, слізьми, сльозами)

2 група

про іменники

ІІ відміни

приклади

(Харків-Харкову)

(Київ- Києве;

плечей, пліч,

коліньми, колінами,

площа-площею)

3 група

про іменники

ІІІ відміни

приклади

(сіль-сіллю,

мати-матір’ю,

радість-радістю)



4 група

про іменники

IV відміни

приклади

(ім’я-імені)

(коліща-коліщати)

(ягня-ягняти)



(Групи відповідають).


^ 6.Практичне завдання (усно)

Визначіть відміну і групу іменників.

Вода, мати, похід, земля, ягня, каменяр, груша, Ілля, мама, курча, суддя, твір, плем’я, Микола, любов, сіль, пустеля, сирота, корч, кава, верф, мрія, ім’я, міць, теля.


^ 7. Запитання між групами.

1гр. до 3: На які групи поділяються іменники І відміни? Наведіть приклади.

(тверда-вода, нива;

м’яка-мрія, земля;

мішана- суша, площа).

2гр. до 4: Як поділяються іменники ІІ відміни? Чому іменник ″каменяр″ відноситься до мішаної групи, хоча основа закінчується на твердий приголосний – р?

(каменярем, вужем)


^ 8. Дослідницьке завдання

- Так як 1 і 2 групи ставили запитання 3 і 4, то тепер учні 1 і 2 групи виступатимуть в ролі дослідників, а -3 і4 – в ролі творців.

(На картках завдання)

1 група: 1-Дослідити, у яких іменниках чоловічого роду ІІ відміни потрібно писати закінчення –а, -я у родовому відмінку однини.

2- Подані іменники поставити у формі родового відмінка однини. Пояснити правопис закінчень. Сад, ваучер, дебет, краков’як, індекс, жаль, ліс, хліб.


2 група :1- Дослідити, у яких іменниках чоловічого роду ІІ відміни потрібно писати закінчення –у, -ю у родовому відмінку однини.

2- Подані іменники поставити у формі родового відмінка однини. Пояснити правопис закінчень.

Київ, документ, папір, реквізит, борщ, міст, футбол, Крим.

3 група: 1- Пригадайте, які квітки вплітають дівчата у вінок і що ці квітки символізують, запишіть їх назви у формі родового відмінка однини. 2- Складіть невелику розповідь (3-4 реч.) про український віночок.

(Барвінок (у), мак (у), Бузок (у))

4 група: 1- Визначте, у якому відмінку іменники мають паралельні форми; позначте закінчення.

Мам, мамів; губ, губів; легень, лененів; баб, бабів; сосон, сосен; воєн, війн; ворітьми, воротами; слізьми, сльозами; свинями, свинями.

2- Складіть вірш (1-2 строфи), поданні слова (іменники ІІ відміни, щоб римувались.

Нарис, ксерокс, гайок, вид, міст, пароплав, роман, стрибок, Казахстан, пліт, паркан, ривок.

(Я напишу про Київ нарис,

Потім зніму його на ксерокс.

А ще також створю роман,

І відішлю його у Казахстан.)


9. Практичне виконання завдання(усно).

(Речення записані на дошці).

Знайдіть помилки у вживанні форм кличного відмінка.

1-Андрюша, дякую тобі!

2-Олег, про це не може бути й мови.

3-Надієчка, ти помиляєшся.

4-Моя лапочка, пробач мені, будь ласка!

5-Дєвочки, як ви мене здивували!

- Які закінчення мають іменники І відміни у Кличному відмінку? Приклади. (-о, -е, -є, -ю)

(перемого, мріє, Олю)

″–––––″ім. ІІв. ? (-е, -у, -ю)

(друже, тату, краю)

″–––″––––––––″ ім ІІІв. (-е) (любове)



10. Практичне виконання творчого завдання (письмово).

- Кожна група складатиме діалог (4-6 реплік). Записати в зошити (Роздати картки із завданнями.)

1 група: Використовуючи звертання шановний пане, шановний пасажире, юначе, дідусю. Складіть діалог, можливий у міському транспорті.

2 група: Використовуючи звертання дорогий друже, пане, добродію, тату складіть діалог, можливий під час телефоної розмови.

3група: Використовуючи звертання панове, шановна добродійко, громадянине, шановний абітурієнте складіть діалог, можливий при здачі документів до вишу.

4 група: Використовуючи звертання глибоко шановний пане, хлопче, Валентино Петрівно, шановні добродії складіть діалог, можливий під час написання державної підсумкової атестації.

11. Бесіда.

- У правописі іменників одним з найважчих є творення чоловічих і жіночих імен по бітькові. За допомогою яких суфіксів утворюються жіночі: (-івна), -ївн(а) та чоловічі (-ович, - йович) імене по батькові?

(Розглядають таблицю).

Запам’ятайте!

Григорій- Григорович, Григорівна;

Ілля- Ілліч, Іллівна;

Кульма- Кузьмич (Кузьмович), Кузьмівна;

Лука- Лукич, Луківна;

Микола- Миколайович (Миколович), Миколаївна (Миколівна);

Сава- Савич (Савович), Савівна;

Хома- Хомич (Хомович), Хомівна;

Яків – Якович, Яківна.


^ 12. Практичне завдання (письмово, самостійно).

- Запишіть по 3 чоловічих імен і жіночих імен по батькові своїх рідних чи знайомих , виділіть у них суфікси.

- Які почуття охоплюють вас перед екзаменами? Складіть по реченню.

- А тепер групи обміняйтеся зошитами і перевірте це завдання.

(Учні 1 групи перевіряють зошити 4;

2 групи––3

3 групи ––1

4 групи ––2).

- Молодці!


13. ^ Практичне виконання завдання (усно).

Щодо написання іменників є ще багато правил, які потрібно повторити.

(Кожна група отримує картки зі словами, правопис яких треба пояснити. Учень пояснює і записує на дошці).

Пояснювальний диктант

1- Голубка, Києва, боротьба, щастя, різьбяр, багатство, вісник.

2- Юннат, життя, Ілля, кров’ю, меливо, марево, краєзнавство.

3- Батько-мати, тепловоз, пів’яблука, півгодини, купівля-продаж, прем’єр-міністр, прізвище.

4- Пан’європейський, пів-Європи, президент, весна, прірва, зцілитель.


V. Підбиття підсумків уроку.

- Що нового корисного ви сьогодні дізналися?

- Чим вам запам’ятався сьогоднішній урок?

Рефлексія

(Учні отримують три види карток.

На першій картці зображено крапку(.).

На другій - знак питання.(?).

На третій – знак оклику (!).

Крапка (.) означає, що завдання зрозуміле і труднощів не виникає.

Знак запитання означає, що учень зазнав труднощів під час виконання завдання.

Знак оклику означає, що завдання викликає інтерес і бажання повторити таку роботу, такого типу завдання.

Після виконання кожного завдання вчитель записує, яких карток було.

4- д; завдання 1 . – 7

? – 3 16

! – 6

Це робиться для того, щоб визначити, які види робіт подобаються учням найбільше.


VI. Домашнє завдання.

І. Повторити все про прикметник

ІІ. 1 рівень – утворити форми ступенів порівняння таких прикметників – охайний, важкий, поганий.

2 рівень – утворити від поданих слів прикметники і виділити суфікси – освіта, Юля, клен, срібло, хвилина, дорога, життя, орел.

3 рівень - написати твір на тему ″Символи моєї Батьківщини″, підкреслити прикметники і визначити їх групу за значенням.


Тема. Контрольна тестова робота. Правопис іменників та прикметників.

Мета. Перевірити рівень здобутих знань, умінь та навичок з правопису іменників і прикметників; визначити рівень умінь і навичок учнів виконувати тести різних рівнів складності.

Розвивати спостережливість та самостійність, логічне мислення та уяву.

Виховувати бажання вивчати рідну мову.

Тип уроку. Урок перевірки здобутих знань, умінь і навичок.

Обладнання: картки із завданнями (або робота за комп’ютером).


Хід уроку

І. Організація класу.

ІІ. Оголошення теми і мети уроку.

- Сьогодні у нас контрольний урок. Запишіть дату і тему уроку у зошити для контрольних і творчих робіт.

ІІІ. Інструктаж проведення контрольної роботи.

Правопис іменників

Завдання з вибором однієї правильної відповіді (1-6):


1. Укажіть речення, яке містить власну назву:

а) Місяць – це невелика планета.

б) Земля парувала під променями сонця.

в) Сонце лагідно цілувало зелені ниви.

г) Над сонною землею зійшов молодий місяць.


2. Вкажіть ряд, у якому треба писати велику літеру в усіх випадках:

а) (п)резидент (У)країни, (м)асляна, (д)ень (п)еремоги, (п)лоща (п)еремоги;

б) (л)ісовий горіх, (у)країнський народ, (с)офійський собор, (к)иївська вулиця;

в) (л)ауреат Шевченківської премії, (д)епутат, (з)аслужений артист України, (а)хіллесова п’ята;

г) (є)вангеліє, (н)аціональний медичний університет, (п)олтавщина, (д)онбас.


3. Вкажіть ряд, у якому всі іменники мають у родовому відмінку однини закінчення –а(-я):

а) вік, сантиметр, синтаксис, вітер, ніс, понеділок;

б) центр, листопад, папір, камінь, вальс;

в) пісок, рій, гай, автобус, гайок, гопак;

г) Париж, трамвай, малюнок, відмінок, горбок, екран.


4. Визначте ряд іменників, які мають у родовому відмінку однини закінчення –у(-ю):

а) вік, Лондон, стіл, тиждень, учень, інститут;

б) гараж, жаль, камінь, Ужгород, рік;

в) мед, університет, вітер, розум, сміх, синтаксис;

г) Дунай, сантиметр, кілограм, Донецьк, Донбас, коридор.


^ 5. Вкажіть ряд правильно утворених імен по батькові:

а) Геннадій Юрійович, Олена Віталіївна, Олександр Володимирович;

б) Людмила Олексіївна, Володимир Ілліч, Жанна Миколаєвна;

в) Валентина Олександрівна, Світлана Анатоліївна, Андрій Савелієвич;

г) Антоніна Яківна, Ніна Іллівна, Ольга Савівна, Ніна Миніївна.


^ 6. Усі іменники у формі кличного відмінка однини мають закінчення –ю в рядку:

а) Галя, школяр, Сергій, матуся;

б) коваль, мудрець, учень, доня;

в) Олексій, місяць, біль, хлопець;

г) Валерій, обрій, тополя, дідусь.


Завдання з вибором кількох правильних відповідей (7-8).


^ 7. Вкажіть ряди з іменниками, що належать до однієї відміни;

а) пудель, корабель, дуель, табель, щавель;

б) Ілля, староста, дочка, Марія, бабище;

в) вітер, колосся, багаття, життя, дитя;

г) небо, озеро, батько, сонечко, козенятко;

ґ) ніч, піч, річ, біль, сіль;

д) курча, дівча, лоша, козеня, плем’я.


8. Вкажіть ряди, де усі іменники написані правильно:

а) стежинка, стежичка, півогірка, паливо, неприємність;

б) суддя, попаддя, пів-Азії, ненависттю, Чернігівщина;

в) печиво, статтею пів’яблука, піввіку, діжечка;

г) пів-Європи, марево, негода, вічність, картоплиння;

ґ) каміння, кошичок, священик, багаття, безсмертя;

д) любов’ю, вуал’ю, радістю, подорожжю.

Завдання на встановлення відповідності (9-12).


9. Установіть відповідність

^ Відміна Іменники

1 перша А ведмежа, зозуля, курча, плем’я;

2 друга Б учителька, райдуга, плакса, сирота;

3 третя В доброта, жнива, мова, річка;

4 четверта Г вовчення, лоша, телятко, оленя;

Д терпіння, орлятко, базис, дідуньо;

Е сталь, мораль, розкіш, блакить.





А

Б

В

Г

Д

Е

1




Х













2













Х




3
















Х

4

Х
















10. Установіть відповідність

^ Відміна Іменники

1 перша А дитятко, дар, листя, посміховище;

2 друга Б плавні, вершки, ласощі, радощі;

3 третя В коліща, ім’я, дівча, зайченя;

4 четверта Г вороненя, суддя, полум’я, збіжжя;

Д мережа, акація, комашня, надія;

Е верф, мати, відповідь, кров.






А

Б

В

Г

Д

Е

1













Х




2

Х
















3
















Х

4







Х












11. Установіть відповідність

^ Відміна Іменники

1 перша А камінь, промінь, осінь, кінь;

2 друга Б розкіш, юність, лазур, печаль;

3 третя В листоноша, староста, жінота, діброва;

4 четверта Г борщ, нехворощ, кущ, плащ;

Д обличчя, повір’я, серце, прислів’я ;

Е орля, хлоп’я, немовля, каченя.





А

Б

В

Г

Д

Е

1







Х










2













Х




3




Х













4
















Х



12. Установіть відповідність

Відміна Іменники

1. природа, нива, дорога; А незмінювані іменники;

2. далеч, могутність, жадібність; Б іменники І відміни;

3. радіо, адажіо, манто; В іменники ІІ відміни;

4. жабеня, каченя, курча. Г іменники ІІІ відміни;

Д іменники ІV відміни;





А

Б

В

Г

Д

Е

1




Х













2










Х







3

Х
















4













Х






Правопис прикметників

Завдання з вибором однієї правильної відповіді (1-8):

1. Усі прикметники є якісними в рядку:

а) рожевий альбом, кислий аґрус, вишневий джем;

б) суворий погляд, дубовий гай, справжній друг;

в) веселий карнавал, щасливий день, смачний обід;

г) стрункий хлопець, блідий вигляд, особовий склад.


2. Усі прикметники є відносними в рядку

а) паперовий літачок, молочна каша, медовий голос;

б) людське співчуття, нічний сон, холодна війна;

в) вступний іспит, шкільний дзвінок, холодний погляд;

г) польові квіти, батьківське ставлення, цементний завод.


^ 3. Усі прикметники є присвійними в рядку:

а) Лукашева сопілка, братова допомога, батькова порада;

б) лебедина вірність, зозулин голос, рибна юшка;

в) материна настанова, голубина вдача, учнівські відповіді;

г) солов'їні переливи, дніпрові береги, сусідів паркан.


^ 4. Правильно утворено ступені порівняння всіх прикметників у рядку:

а) більш гуманний, премудрий;

б) лагідніший, найвідоміший;

в) якнайширший, самий близький;

г) менш завзятіший, щонайдобріший.


5. Правильно утворено ступені порівняння всіх прикметників у рядку:

а) ліпший, найменш прийнятніший;

б) найбільш цікавіший, солодший;

в) ближчий, самий милий;

г) конкретніший, якнайщедріший.


^ 6. Вкажіть ряд прикметників у формі найвищого ступеня порівняння:

а) найрозумніший, найбільш вдалий, надзвичайно хоробрий;

б) найменш корисний, якнайважчий, найглибший;

в) найпотрібніший, найбільш високий, надміру темний;

г) дуже смачний, ледве помітний, найсмачніший, якнайпомітніший.


7. Усі прикметники утворюються від іменників за допомогою суфікса -ев- (-єв-) у рядку:

а) вишня, сіль, журавель, куниця;

б) кахля, кущ, джміль, кефаль;

в) зубець, марш, біржа, біль;

г) кумач, кисень, вогонь, корабель.


8. Укажіть ряд географічних назв, від яких можна утворити прикметники, що закінчуються на –ськ(ий):

а) Когарлик (район), Вана (берег), Бахмач (школа);

б) Рига (вокзал), Прага (газета), Збараж (гімназія);

в) Київ (райони), Париж (вежа), Онега (береги);

г) Карпати (ліс), Чернігів (область), Одеса (вулиця).


Завдання з вибором кількох правильних відповідей (9-12).


9. Вкажіть ряди, де форми ступенів порівняння утворені правильно:

а) простіший, найменш простіший, більш простий, щонайпростіший;

б) простіший, найменш простий, більш простий, щонайпростіший;

в) важчий, більш важчий, найважчий, найменш важчий;

г) розумніший, менш розумний, якнайрозумніший, найбільш розумний;

д) розумніший, менш розумний, якнайрозумніший, самий розумний;

е) важчий, більш важчий, надзвичайно важчий, найважчий.


^ 10. Укажіть ряди словосполучень, в яких правильно написані відмінкові закінчення:

а) високою кручею, вужчою межею, гарячою кашею;

б) заячою душею, лагідною тещею, родючою вишнею;

в) боязкою мишою, телячою покірністю, ближчою дачею;

г) просторою площею, пахучою грушею, осінньою пущею;

д) щирою душею, вовчею пащею, нижчою поверхнею;

е) лисячою посмішкою, ведмежою ходою, гарячею вдачею.


^ 11. Укажіть ряди прикметників, які пишуться через дефіс:

а) кисло...солодкий, техніко...економічний, криваво...червоний;

б) кисло...молочний, зовнішньо...економічний, червоно...гарячий;

в) північно...західний, фізико...математичний, м’ясо...молочний;

г) північно...український, радіо...фізичний, м’ясо...сирний;

д) яскраво...червоний, сніжно...білий, всесвітньо...історичний;

е) червоно...грудий, біло...сніжний, глухо...німий.


^ 12. Визначте ряди прикметників, у яких буде використано суфікс -ев-:

а) сутт...вий, марш...вий, вермішел...вий, плеч...вий;

б) плюш...вий, оранж...вий, груш...вий, перц...вий;

в) ключ...вий, ясен...вий, марганц...вий, дощ...вий;

г) промен...вий, емал...вий, свинц...вий, ....

д) кварц...вий, вогн...вий, гутаперч...вий, раді...вий;

е) квітн...вий, леген...вий, ....


^ IV. Здача контрольних робіт.

V. Підбиття підсумків уроку.

VI. Домашнє завдання

Скласти тези до виступу на тему: «Числівник як самостійна частина мови. Типи відмінювання числівників».


Тема. Правопис прикметників.

Мета. Узагальнити й систематизувати знання про прикметник як

самостійну повнозначну частину мови.

Повторити ступенювання прикметників та зміни приголосних перед – ш(ий) у вищому ступені порівняння.

Удосконалювати вміння та навички прописання суфіксів –ов-,-ев-(-єв-). Повправляти учнів у правописі складних прикметників, а також написання прикметникових форм від географічних назв. Розвивати логічне мислення, спостережливість, активність і творчість.

Виховувати любов до рідної мови, родини, Батьківщини. Виховувати повагу до творчості геніального поета України – Тараса Григоровича Шевченка.

Тип уроку. Урок закріплення набутих знань, умінь і навичок.

Міжпредметні зв’язки: з українською літературою, музичним

мистецтвом.

Обладнання: таблиці «Прикметник», «Ступені порівняння прикметників», картки із завданнями, портрет Т.Г.Шевченка, збірки творів Кобзаря, музика.


Хід уроку

І. Організація класу.

Ти живий, Кобзар,

І пісні твої линуть по світу.

І тобі, Кобзар, зносять слави дар

Твої вільні онуки і діти.

Я. Колас

(Епіграф записують в зошити)

ІІ. Вступне слово вчителя.

- Наша українська мова – одна з наймилозвучніших мов світу і саме завдяки прикметникам. Сьогодні на уроці ми повторюватимемо прикметник, використовуючи приклади із творчості Т.Г. Шевченка – геніального поета України.

ІІІ. Повідомлення теми, мети і завдань уроку.

На сьогоднішньому уроці ви будемо працювати над вдосконаленням правопису прикметників, і всі тексти лексичного матеріалу дібрані з творчості видатного Кобзаря.

^ М.Т. Рильський

1 – Кобзарем його ми звемо,

Так від роду і до роду,

Кожний вірш свій і поему

Він присвячував народу.

2 – Всі його ми батьком звемо,

Так від роду і до роду.

Кожний вірш свій і поему

Він присвячував народу.

3 – Він любив усе прекрасне,

Він ненавидщів потворне,-

І ім’я його не згасне,

Світлий образ – неповторний.

^ 4 – Чисту матір і дитину

Він прославив серцем чистим,

Всю осяяв Україну

Поглядом він променистим.

5 – Ясен досвіт ще не сходив, -

А йому перед очима

Жружба радісна народів

Як зоря палала зрима.

6 – Ось чому в сім’ї великій

І цвіту садів прекрасних

Буде жити він вовіки

Як безсмертний наш сучасник.

А тепер, будь ласка, запишіть тему уроку.

ІV. Актуалізація опорних знань, умінь та навичок.

Гра «Мікрофон» (За таблицею «Прикметник»)

Продовжити усно висловлення.

- Прикметник – це ...

- Він відповідає на запитання ...

- Прикметники змінюються за ...

- В реченні він виконує роль ...

- Прикметники поділяються на розряди за значенням ...

- Ступені порівняння мають лише ...

- Прикметники поділюються на такі групи ...

2. ^ Практичне завдання (колективно, біля дошки )

Реве та стогне Дніпр широкий,

Сердитий вітер завива,

Додолу верби гне високі,

Горами хвилю підійма.

(Підкреслити прикметники)


^ V. Основна робота на уроці.

1. Практичне завдання (письмово, розподільний диктант)

Розподіліть прикметники на групи за значенням (зачитую і відповідають)

Якісні

Відносні

Присвійні

веселий

кислий

білий

ясний

кам’яний

київський

денний

вечірній

дідів

бабусина

татова

солов’їна




^ Робота в групах (практично)

1 група. 1- Як утворюються форми вищого ступеня порівняння прикметників? Приклади.

2 – Записати речення. Підкреслити прикметники, визначити розряд за значенням.


Не китайкою покрились козацькії очі,не вимили біле личко

слізоньки дівочі.


2 група. 1- Як утворюються форми найвищого ступеня порівняння прикметників? Приклади.

2 – Записати речення. Підкреслити прикметники, визначити розряд за значенням.

Нащо мені чорні брови, нащо карі очі? Нащо літа молодії,

веселі дівочі?


3 група. 1 – Які прикметники не можуть утворювати ступені порівняння?

(синюватий, круглий, карий, малиновий, червоногарячий) Приклади.

2 – Записати речення. Підкреслити прикметники, визначити розряд за значенням.


Отакий – то Перебендя, старий та химерний! Заспіває весільної,

а на журбу зверне.


4 група. 1 – Які форми називаються суплетивними? Наведіть приклади суплетивізму при творенні простої форми вищого ступення порівняння. (Великий – більший; поганий – гірший; гарний – кращий, ліпший).

Поясніть зміну приголосних перед –ш(ий) у вищому ступені порівняння прикметників. (г, з, ж + ш –> жч)

вузький –> вужчий

дорогий –> дорожчий

дужий –> дужчий

с + -ш- –> щ

високий –> вищий

2 – Записати речення. Підкреслити прикметники, визначити розряд за значенням.

Наша душа, наша пісня не вмре, не загине ... От де, люди, наша слава, слава України! Без золота, без каменю, без хитрої мови, а голосна та правдива, як Господа Слово.


( Кожна група відповідає. Також пояснює орфограми у словах.)


^ Практичне завдання (самостійно).

(На дошці накреслена таблиця.)

- Доберіть по три приклади на кожне правило, подане в таблиці.


Пишемо


-о-

-е-

-є-


Якщо


кінцевий приголосний твірної основи твердий:

гума –> гумовий

казковий

святковий

гайовий

стильовий

дощовий

кінцевий приголосний твірної основи м’який:

січень –> січневий

шиплячий:

груша –> грушевий

овочевий

взірцевий

кобзареве

Ігорева

товаришева

кінцевий приголосний –й:

радій –> радієвий

подовжений м’який:

мовлення –> мовленнєвий

життєвий

чуттєвий

Олексієва

дієвий

суттєвий

Складіть три речення з практиком (на вибір).

^ 4.Запитання між групами (ланцюжком).

(Всі учні записують в зошити утворені прикметники)

Утворіть прикметники від слів: лісостеп, теплообмін, чорнозем.

1 група до 2: Як пишуться складні прикметники (утворені від складних іменників? Чому? Наведіть подібні приклади). (радіофізичний, картоплесаджальний).


2 група до 3: Як пишуться прикметники (утворені від складних іменників, що пишуться через дефіс, наприклад,

соціал – демократ (соціал-демократичний),

унтер-офіцер (унтер-офіцерський).

Наведіть приклади.

( дизель-моторний, віце-президентський).


3 група до 4: Як пишуться прикметники ( в яких першим компонентом виступає прислівник, наприклад) важкохворий, загальнодержавний;

(в яких другою складовою частиною є дієприкметник, наприклад,) новоутворений, свіжозрубаний, вище зазначений.


4 група до 1: Як потрібно писати складні прикметники (, які утворені від двох слів, між якими можна вставити сполучник і :)

аграрно-сировинний, мовно-літературний.


5. Пояснювальний диктант (колективно, біля дошки).

Правобережний, вузькодіалектне, історико-культурний, самохідний, норд-остівський, м’ясо-молочний, двадцятиповерховий, червоно-зелено-синій, волелюбний, нижчепідписаний, 125-річний, народно-визвольний, військозобов’язаний, блідолиций.


^ 6. Завдання на картках:

(2 учні біля дошки)


Картка № 1

Утворити прикметники від поданих слів. Виділити суфікси.

Тульчин, Кишинів, Біла Церква, Калуга, Запоріжжя, латиш, турок, Бахмач.

(Тульчинський, кишинівський, білоцерківський, калузький, запорізький, латиський, турецький, бахмацький).


Картка № 2

Утворити прикметники від поданих слів. Виділити суфікси.

Таджин, Париж, Колгуєв, Кам’янець-Подільський, Нью-Йорк, П’ятихатки, Ніцца, чували.

(Таджицький, паризький, колгуєвський, кам’янець-подільський, нью-йорський, п’ятихатківський, ніццький, чуваський.)

Пояснюють, учні записують утворені прикметники в зошити.

(Групи виконують завдання на картках)

Виписати складний прикметник, пояснити його правопис.

^ 1 група: Попід горою, яром, долом, мов ті діди височолі, дуби з гетьманщини стоять.


2 група: Отакий-то наш отаман. Орел сизокрилий!


3 група: І заплакала Лілея, а цвіт королевий схилив свою головоньку червоно-рожеву на білеє пониклеє личенько Лілеї.


4 група: Кохайтеся ж, чорнобриві,

Та не з москалями,

Бо москалі – чужі люде,

Знущаються вами.

(Спочатку учні з груп пояснюють; потім ті учні, що працювали біля дошки).


^ VI. Розгадування кросворду.

З ким вперше в літньому саду познайомився Т.Шевченко?

(Із Сошенком)

Скільки років було Тарасу, коли померла його мати?

(Дев’ять)

3. Яке прізвище було у дівчини, яку поховав у дитинстві малий Тарасик і згодом присвятив їй поему «Мар’яна – черниця»?

(Оксана Коваленко)

З якого твору ці рядки:

«Реве та стогне Дніпр широкий,

Сердитий вітер завива,

Додолу верби гне високі,

Горами хвилю підійма».

(«Причинна»)

В якому місяці народився і

помер Т.Г.Шевченко?

(Березень)

Т.Шевченко був не лише геніальним

поетом, але він прославився ще й,

як талановитий … (художник).

У 1840р. вийшла відома збірка

поезій Т. Шевченка, книга невичерпна, книга – навіки.

(«Кобзар»)

8. В якому вірші видатний Кобзар виразив своє прохання до українського народу?

(«Заповіт»)

VII. Усне виконання завдання.

Читаю речення, учні усно шукають прикметники.

Я не одинокий, є з ким в світі жить; у моїй хатині, як в степу безкраїм, козацтво гуляє, байран гомонить...

У темному гаю, в зеленій діброві на припоні коні отаву скубуть.

Рости, рости, моя пташино, мій маковий цвіте.

Сімя вечеря коло хати, вечірня зіронька встає.

Садок вишневий коло хати, хрущі над вишнями гудуть.

Веселе сонечко ховалось в веселих хмарах весняних.


VIII. Підбиття підсумків уроку.

1. Тарас Шевченко зумів відтворити духовність свого народу, його сутність, мову, культуру, історію, гідність за всіх умов, у кожному творі залишався українцем.

Сьогодні на уроці ми не лише повторили правопис прикметників, а й помітили велику кількість цих слів у творах Т.Г.Шевченка, через що його поезії такі мелодійні та надзвичайні.

Тож виконуймо, що заповідав видатний Кобзар:

Учітеся, читайте,

І свого научайтесь,

Й чужого не цурайтесь!

2. ^ Продовжте речення.

Сьогодні на уроці мені сподобалось ...

Найбільше мені запам’яталось ...

На наступний урок я хотів (би) (ла(б)) знову ...


^ IX. Домашнє завдання

- Повторити правопис іменників та прикметників.

- Підготуватись до контрольного тестування.


Тема. Дієслово, його форми.


Соціокультурна тема. Мова і нація.


Мета: активізувати мовну діяльність учнів, спрямовану на узагальнення знань,

навичок, набутих у процесі вивчення теми « Дієслово як частина мови »; підвищувати культуру усного і писемного мовлення; виховувати повагу до рідної мови.


^ Тип уроку: урок узагальнення і систематизації вивченого.


Форма проведення уроку: урок – презентація.


Міжпредметні зв`язки: українська література, історія України.


Обладнання: комп`ютер, презентація зі слайдів до теми.


Перебіг уроку

І. Мотиваційний етап.

Актуалізація досвіду.

Робота над поетичними рядками Миколи Адаменка « Жива вода », коментування, обмін думками щодо значення мови в житті людини.

Я знаю: мова мамина – свята,

В ній вічний, незнищенний дух свободи.

Її плекали душі і вуста

Мільярдів. Це – жива вода народу.

Її зневажить – зрадити народ.

Котрий до сонця зводився крізь муки,

Це – забруднити плеса чистих вод,

Це – потоптати материнські руки…

Визначити у тексті дієслова. Обrрунтувати свій вибір.
еще рефераты
Еще работы по разное