Реферат: Зчеплення автомобіля ВАЗ 2104

Зміст

Анотація

Передмова

1 Техніко-економічне обґрунтування

2 Будова та принцип дії

3 Технічне обслуговування

3.1 Вибір технології та матеріалів

4 Охорона праці

4.1 Загальні вимоги по охороні праці та навколишньому середовищі

5 Додатки

Висновок

Список використаної літератури

АНОТАЦІЯ

Тема: Зчеплення автомобіля ВАЗ 2104.

Виконав: Петрань В.В. ВТК 2003.

Перевірив О.О. Ситніков.

У даній курсовій роботі розглянута будова, призначення та принцип дії зчеплення автомобіля ВАЗ 2104 з вказанням основних несправностей та методів їх усунення та рекомендації по технічному огляду зчеплення даного автомобіля.

Курсова робота містить розрахунки і правила по техніці безпеки при ремонті.

Курсова робота призначена для виконання навчального плану, а також при вивчені предметів: “Правила дорожнього руху”, “Будова і експлуатація автомобілів”, “Основи керування автомобілів”.

Theme: Coupling of the automobile the VAZ 2104.

Has executed: Petran V. V. VTK 2003.

Has checked up O.O.Sytnikov.

In the given course work the device, purpose (assignment) and a principle of action of coupling of the automobile the VAZ 2104 with the instruction (indication) of the basic malfunctions and methods of their elimination and the recommendation is considered at checkup of coupling of the given automobile.

Course work has calculations and rules under the safety precautions at repair.

Course work is intended for execution (performance) of the curriculum, and also as an additional material at the doctrine of subjects “Rules of road movement”, “the Device and operation of automobiles”, “Bases of management by the automobile ”.

ПЕРЕДМОВА

Автомобіль ВАЗ 2104 випускається Волжським автомобільним заводом

(ВАЗ) м. Тольяті (Куйбишевська обл.).Підприємство побудоване в 19667-1971р.р.

З 1971р головне ВО АвтоВАЗ випускає легкові автомобілі малого класу

Марки “Жигулі” (експортне найменування “Лада”), “Нива”.

На рубежі 10-ї та 11-ї п’ятирічки сімейство автомобілів ВАЗ поповнилось новими моделями ВАЗ 2105 та ВАЗ 2107. В кінці 11-ї п’ятирічки до них приєднався автомобіль ВАЗ 2104.

Ці нові моделі і модифікації на їх базі створили групу моделей, яка прийшла на зміну перших автомобілів Волзького автозаводу – автомобілів ВАЗ 2101, ВАЗ 2102 і ВАЗ 2103.

В сучасних умовах існує величезна кількість різних типів автомобілів, але усі вони мають у своєму складі однакові за призначенням системи.

В цій роботі описується зчеплення автомобіля ВАЗ 2104. Цей автомобіль досить популярний на даний час. Вин поєднує приємливу ціну, надійність і гарні експлуатаційні характеристики. Але розглядаючи цей автомобіль з боку ремонту та обслуговування він є досить складний в ремонті. В його обслуговуванні та ремонті вимагають великих професійних знань, вмінь та навичок.

Автомобілі ВАЗ представляють собою моделі, які уособлюють в собі хороші динамічні та економічні характеристики, що роблять його собівартість і можливий доступ до широкого кола споживачів.

Автомобіль ВАЗ 2104 – дев’ята модель заводу. Компоновка (розташування вузлів і агрегатів) автомобілів виконано по так званій класичній схемі. Двигун розташований спереду, ведучими являються задні колеса. Двигун максимально продвинутий вперед, що забезпечує оптимальне розподілення по осям, а відповідно стійкість автомобіля в дорозі. Салон розташовується в середині бази тобто в зоні найкращої плавності ходу. Що підвищує комфортабельність авто при експлуатації на дорогах з поганим покриттям. Кузов автомобіля цільнометалевий, несучої конструкції до якого кріпляться силовий агрегат та всі інші вузли і механізми автомобіля. В конструкції автомобілів враховані вимоги активної і пасивної безпеки.

Активна безпека автомобіля це сума факторів, що сприяє запобіганню аварій. До них відносяться: хороша стійкість і керованість, високі тягові якості, ефективне і стабільне уповільнення при гальмуванні, хороша оглядовість і комфортабельність, що забезпечує мінімальне стомлення водія. Автомобілі мають хорошу комфортабельність, що визначається легкістю і зручністю керування, формою, розмірами, розташуванням і м’якістю сидінь, забезпечують зручну посадку водія, ефективною вентиляцією кузова, хорошою оглядовістю з місця водія, малою шумністю в салоні, мінімальним впливом коливань і вібрацією кузова. Гальма автомобіля не втрачають ефективності після багатократного гальмування з високою швидкістю і забезпечує зберігання заданого по напрямку руху при різкому гальмуванні.

Пасивна безпека це сума факторів направлена на зменшення наслідків, якщо аварії все ж не вдалося уникнути. До них відносяться: забезпечення найменших деформацій при фронтальному і боковому ударі, а також перекиданні та ударі ззаду, ремені безпеки, безпечний руль і безпечне внутрішнє оздоблення кузова, що зменшує травмування водія і пасажирів, безпечність зовнішньої форми без виступаючих елементів, що при наїзді на пішохода або односторонньому зіткненні з іншим автомобілем та сприяє ковзанню, нормування пожежобезпечності автомобіля.

1 ТЕХНІКО -ЕКОНОМІЧНЕ ОБГРУНТУВАННЯ

Зчеплення автомобіля слугує для короткочасного роз’єднання колінчастого вала двигуна з коробкою передач та плавного з’єднання їх, що потрібно в разі перемикання передач і рушання автомобіля з місця.

На автомобілях ВАЗ 2107 встановлюється однодискове зчеплення з центральною пружиною. Воно на всіх моделях має майже однакову будову.

Але через комплектацію автомобілів ВАЗ двигунами різної потужності, їх зчеплення відрізняється характеристиками нажимної пружини, розмірами фрикційних накладок відомого диску, самим ведомим диском і кожухом зчеплення.

ВАЗ 2107 застосовується однодискове зчеплення з центральною нажимною пружиною та гідравлічним приводом.

ВАЗ 2101 застосовується сухе, однодискове зчеплення, постійно замкнутого типу з центральною нажимною діафрагменною пружиною і гасником крутячих коливань на відомому диску та гідравлічним приводом.

ВАЗ 2109 застосовується сухе однодискове зчеплення з центральною нажимною пружиною та механічним приводом.

ВАЗ 2121 застосовується однодискове зчеплення з центральною нажимною пружиною і гасником крутячих коливань на відомому диску та гідравлічним приводом.

2 БУДОВА ТА ПРИНЦИП ДІЇ

Зчеплення автомобіля слугує для короткочасного роз’єднання колінчастого вала двигуна з коробкою передач та плавного з’єднання їх, що потрібно в разі перемикання передач і рушання автомобіля з місця.

Робота зчеплення заснована на використанні сил тертя, що виникають між поверхнями дисків. Диск зчеплення розділяються на ведучі і відомі. Ведучі диски зв'язані з маховиком і обертаються разом з ним. Відомий диск зв'язаний з ведучим валом коробки передач (Рисунок 1). Плавність включення досягається прослизанням дисків, коли їх друг до друга поступово притискають пружини.

Рисунок1- Схема дії зчеплення

До маховика, що є одночасно ведучим диском, прикріплений болтами кожух зчеплення з натискним ведучим диском (Рисунок 2). Нажимний диск приєднаний до кожуха зчеплення вилками важільців вимикання, обертається разом з ними і віджимається від кожуха до маховика. Між маховиком і натискним диском затиснутий відомий диск, маточина якого насаджена на шліцах ведучого валу коробки передач. Для збільшення сили тертя на відомому диску по обидва боки прикріплені фрикційні накладки з пресованої азбестової маси. Пружність пружин, що притискають диски, достатня для їхнього спільного обертання без прослизання при передачі моменту, що крутить, від двигуна до трансмісії.

Кожух зчеплення — штампований, з листової сталі. Усередині до нього привернуті три опорні вилки із шарнірно укріпленими на них важелями вимикання. На натискному диску є три припливи з отворами, у які вставлені пальці, що з'єднують зовнішні кінці важелів включення з диском. Таке кріплення натискного диску до кожуха зчеплення дозволяє дискові обертатися разом з кожухом і одночасно притискатися до маховика або відводитися від нього.

Між кожухом і натискним диском установлені пружини, місце установки яких визначається виступами на натискному диску і буртиками на кожусі зчеплення. Під пружини з боку натискного диска підкладені теплоізольовані прокладки, що охороняють їх від нагрівання за рахунок тепла, яке виділяється при роботі зчеплення. Відомий диск складається з маточини з внутрішніми шліцами і прикріпленого до неї тонкого сталевого диска з радіальними прорізами. До диску з двух сторін прикріплені фрикційні накладки, під одну з яких підкладені пружні сталеві пластини. Пружні пластини сприяють більш плавному включенню зчеплення.

Рисунок 3- Будова однодискового зчеплення


Виключають зчеплення відтягуванням натискного диску до кожуха зчеплення за допомогою механізму вимикання. Механізм вимикання зчеплення складається з педалі з поворотною пружиною, валику, важеля, тяги, вилка вимикання і муфти вимикання з упорним підшипником (див. Рисунок 3).

При натисканні на педаль зчеплення вилка перемішує муфту з упорним підшипником, підшипник натискає на внутрішні кінці важелів вимикання, зовнішні кінці їх відводяться назад і, стискаючи пружини, відтягають нажимний диск; відомий диск звільняється, і обертаючий момент від двигуна до коробки передач передаватися не буде. При відпусканні педалі зчеплення муфта повертається у вихідне положення, залишаючи необхідний зазор між підшипниками і важелями вимикання, — зчеплення включається.

На легкових і вантажних автомобілях найчастіше застосовується одно дискове зчеплення фрикційного типу (рисунок.4), яке складається з механізму й привода вимикання. Механізм зчеплення розміщений на маховику 1 двигуна, а привод – на не обертових деталях, установлених на рамі або кузові автомобіля.

Основні деталі механізму зчеплення: ведений диск 2, встановлений на шліци ведучого вала 8 коробки передач; натискний диск 3 з пружинами 4, розміщеними на кожусі 12 зчеплення, який жорстко прикріплений на маховику; відтискні важелі 11, установлені на кульових опорах на кожусі 12 і шарнірно з’єднані з натискним диском 3.

Привод вимикання зчеплення складається з муфти 10 із витиск ним підшипником, поворотної пружини 9, вилки 5, тяги 6 і педалі 7.

Коли педаль 7 зчеплення відпущена, ведений диск 2 затиснутий пружинами 4 між маховиком і натискним диском. Такий стан зчеплення називається ввімкненим, оскільки під час роботи двигуна крутний момент від маховика і натискного диска передається за допомогою сил тертя на ведений диск і далі на ведучий вал 8 коробки передач. Якщо натиснути на педаль 7 зчеплення, тяга 6 почне переміщуватися й повертати вилку 5 відносно місця її кріплення. Вільний кінець вилки тисне на муфту 10, унаслідок чого вона переміщується до маховика й натискає на важелі 11, які відсувають натискний вал 3. При цьому ведений диск вивільняється від стискального зусилля, відходить від маховика, й зчеплення вимикається.

1 2 3 4 5

6

12 11 10 9 8

1- маховик; 2 – ведений диск; 3 – натискний диск, 4 – пружини;

5 – вилка; 6 – тяга; 7 – педаль; 8 – ведучий вал;

9 – поворотна пружина; 10 – муфта; 11 – важелі; 12 – кожух

Рисунок 4 — Схема фрикційного зчеплення.

Для ввімкнення зчеплення треба плавно відпускати педаль 7. При цьому зусилля на веденому диску збільшуватиметься поступово, внаслідок чого диск проковзуватиме відносно маховика й вони плавно з’єднаються до моменту повного ввімкнення. Для відведення теплоти, що виділяється під час умикання зчеплення, на кожусі є отвори, крізь які циркулює повітря.

Розглянутий привод вимикання зчеплення простий за конструкцією, має жорсткі важелі й тяги і називається механічним.


1 – пружина гасителя, 2,8 – диски; 3 – фрикційні накладки; 4 – пружинні пластини; 5 – демпферні пружини; 6 – маточина; 7 – пальці.

Рисунок 5 -Ведений диск зчеплення

Ведений диск зчеплення (рисунок.5) виконано окремо від маточини 6, крутний момент на яку передається через демпферні пружини 5. Останні розміщено у вікнах маточини 6 і дисків 2 та 8, скріплених через вирізи в маточині пальцями 7. До диска 2 прикріплено хвилясті пружинні пластини 4 з двома фрикційними накладками 3. Після вмикання зчеплення хвилясті пружини розпрямляються поступово. Забезпечуючи більш плавне вмикання. Ведений диск має також гаситель крутильних коливань, виконаний у вигляді пружини 1, яка притискає диск 2 до маточини 6 із деяким зусиллям.

Крутильні коливання, що виникають на маховику двигуна внаслідок пульсації його роботи, коли ввімкнено зчеплення, передаються веденому диску й змушують його повертатися на деякий кут відносно маточини 6, стискаючи пружини 5. При цьому виникає тертя диска 2 об фланець маточини, до якої він притискується пружиною 1 гасителя, й енергія крутильних коливань гаситься, перетворюючись на теплоту. В цілому гаситель сприяє плавності вмикання зчеплення й підвищує довговічність шестерень коробки передач і карданного вала.

Механізм зчеплення з двома веденими дисками відрізняється від одно дискового фрикційного механізму зчеплення наявністю середнього натискного диска, розміщеного між двома веденими. Конструкція натискного диска та інших елементів така сама, як і в однодискового механізму.

Однодисковий механізм зчеплення з центральною діафрагмовою натискною пружиною автомобіля ВАЗ-2104 (рисунок6.) має тільки одну натискну пружину у формі зрізаного конуса. У виштампуванні пружини розташовано 18 пелюсток, які водночас правлять за пружні елементи й відтискні важелі. Головна перевага діафрагмової пружини полягає в тому, що вона забезпечує практично стале зусиллі незалежно від ступеня натискання. В циліндричних пружин зусилля прямо пропорційне їхньому стисканню. Застосування діафрагмової пружини підвищує стійкість зчеплення проти спрацювання, унеможливлює пробуксовування й дає змогу зменшити габаритні розміри та масу механізму зчеплення.

Рисунок 6 — Будова та принцип дії зчеплення автомобіля ВАЗ-2104

1 – бачок із гальмовою рідиною; 2 – головний циліндр; 3, 5 – поршні штовхача; 4 – ущільнювальні кільця; 6 – вісь педалі; 7 – підсилювальна пружина; 8, 26 – відтяжні пружини; 9 – педаль; 10 – вісь штовхача; 11 – штовхач; 12 – стопорне кільце; 13 – пружина поршня; 14 – маховик; 15 – ведений диск; 16 – натискний ведучий диск; 17 – кожух; 18 – діафрагмова пружина; 19 – муфта вимикання; 20 – картер зчеплення; 21 – первинний вал коробки передач; 22 – вилка вимикання; 23 – штовхач вилки; 24 – регулювальна гайка; 25 – контргайка; 27 – поршень; 28 – робочий циліндр; 29 – клапан для прокачування гідропривода; 30 – задня пластина демпфера; 31 – демпферна пружина; 32 – фрикційні накладки диска; 33 – упорний палець; 34 – передня пластина демпфера; 35 – фрикційні кільця демпфера; 36 – маточина веденого диска; 37 – тарілчаста пружина; 38 – обмежувальний гвинт.

Діафрагмова пружина 18 кріпиться заклепками й двома опорними кільцями на кожусі 17 зчеплення. Зовнішній край пружини передає стискальне зусилля на натискний диск 16.

Коли зчеплення вимикається, підшипник муфти вимикання 19 через упорний фланець діє на пелюстки пружини й переміщує її в бік маховика. Зовнішній край пружини відгинається у зворотний бік і фіксаторами відводить натискний диск 16 від веденого диска 15 – зчеплення вимикається. Ведений диск 15 має гаситель крутильних коливань.

Приводи керування зчепленням бувають:

· механічні;

· гідравлічні;

· з пневматичним підсилювачем.

Механічний привод вимикання зчеплення застосовують на більшості вантажних автомобілів, оскільки він найпростіший за конструкцією і зручний в експлуатації.

3 ТЕХНІЧНЕ ОБСЛУГОВУВАННЯ

При ЩТО необхідно перевірити рівень робочої рідини в гідравлічному проводі.

При ТО-1 необхідно консистентною змазкою змастити вижим ний підшипник, а також шарніри. Необхідно перевірити і при необхідності відрегулювати вільний хід педалі.Провірити стан і кріплення відтяжної пружини.Змазати (по графіку змазкм ) валік педалі зчеплення і підшипнік муфти відключення зчеплення.

Провірити роботу зчеплення.

При ТО-2 перевірити і при необхідності відрегулювати зазор між віджимним важелем.Провірити повний і вільний хід педалі зчеплення і дію відтяжної поужин.

Провірити роботу привода зчеплення і при необхідності відрегулювати зчеплення і привод.

НЕПОЛАДКИ ТА РЕМОНТ

1. Зчеплення веде.

Ознаки: затруднене перемикання передач переднього ходу, передача заднього ходу вмикається з шумом.

Таблиця 3.1 Неполадки

Причини Ремонт
Збільшення зазорів в приводі вимкнення зчеплення Відрегулювати привід вимкнення зчеплення
Короблення ведомого диску Відрехтувати диск чи замінити його новим
Нерівності на поверхні фрикційних накладок ведомого диску Замінити накладки або ведомий диск в зборі
Заїдання ступиці ведомого диска на шліцах первинного вала КЗП Почистити шліци, змастити змазкою ЛСЦ-15. При зношені чи пошкоджені шліців замінити первинний вал чи ведомий диск
Поломка пластин з’єднуючих порний фланець з кожухом зчеплення Замінити кожух з наживним диском взборі

2 Зчеплення буксує.

2. Ознаки: Недостатнє прискорення при різкому натисканні на педаль акселератора, відчувається втрата потужності при русі на підйом, підвищується витрата палива, перегрівається двигун.

Відсутній зазор в приводі вимикання зчеплення Відрегулювати привід вимикання зчеплення
Підвищене зношення чи пригорання фрикційних накладок ведомого диска Замінити фрикційні накладки чи ведомий диск в зборі
Замаслення фрикційних накладок, поверхні маховика і нажимного диску Промити Уайт-спірітом замасленні поверхні та усунути причини замаслювання дисків
Засорення компенсаційного отвору головного циліндра Промити циліндр і прочистити компенсаційний отвір
Пошкодження чи заїдання приводу зчеплення Усунути причини які викликають заїдання

3. Ривки при роботі зчеплення.

Заїдання ступици ведомого диску на шліцах первинного вала Почистити шліци, змастити змазкою ЛСЦ-15
Недопустиме зношення фрикційних накладок ведомого диска Замінити накладки новими, провірити, чи нема пошкоджень
Заїдання в приводі вимкнення зчеплення Усунути причини які викликали заїдання
Ослаблення накладок ведомого диска внаслідок нещільності клепки Замінити несправні заклепки, при необхідності замінити накладки
Пошкодження поверхні чи короблення нажимного диска Замінити кожух зчеплення в зборі з наживним диском

4.Підвищений шум при вимиканні зчеплення

Зношування, пошкодження чи витікання мастила з підшипника вимкнення. Замінити підшипник.
Зношення переднього підшипника первинного вала КЗП. Замінити підшипник.

5. Підвищений шум при вмиканні зчеплення

Пошкодження чи втрата пружності пружин демпфера ведомого диска Замінити ведомий диск
Пошкодження чи втрата пружності пружини вилки вимикання зчеплення Замінити пружину новою чи закріпити її
Недопустимий зазор в шліцьовому з’єднанні ступиці ведомого диска і первинного вала КЗП Замінити зношені деталі

Регулювання вільного ходу педалі зчеплення автомобіля ВАЗ:

На автомобілях ВАЗ вільний хід змінюється регулювальною

гайкою 24 (див. рисунок ).Для цього слід послабити контро-

гайку 25 і закручуючи або відкручуючи гайку 24, змінити по-

ложення вилки 22 відносно штовхача 23. Після регулювання

треба затянути контрогайку. Вільний хід педалі становить 26...35мм.

Порядок розбирання та збирання зчеплення:

1. Спочатку знімаємо коробку швидкостей.

2. Потім відкручуємо болти і знімаємо кожух зчеплення в зборі з наживним диском.При цьому не треба піднімати цей вузол за натисковий фланець нажимної пружини.Очистити і продути зжатим повітрям нажимний і ведомий диски зчеплення.

Збирання зчеплення проводиться в оберненому порядку при цьому:

провірити стан підшипника в торце колінчастого вала двигуна при необхідності замінити підшипник.Провірити стан шліців на ступіце ведомого диска і первичного вала коробки передач, шліци очистити і змазати тонким слоєм консистетною змазкою ЛСЦ-15 або ЛИТОЛ-24.Розташувати ведомий диск виступаючою частиною ступіци з кольцевою канаикою в сторону коробки передач.

3.1 ВИБІР ТЕХНОЛОГІЇ ТА МАТЕРЕАЛІВ

Розглядаючи будову та технологію виготовлення вузлів зчеплення потрібно звернути увагу на матеріали з яких вони виготовлені. При роботі автомобіля більшість деталей переносять значне динамічне і статичне перевантаження, що в свою чергу призводить до їх швидкого зношення та виходу з ладу роблячи нероботоспроможним і цілий вузол відповідного агрегату.

Багато деталей переносять систематичне перевантаження тому дуже важливим є те з якого матеріалу і які конструктивні особливості має механізм, адже від цього головним чином залежить точність та якість виконуваної роботи або функції. При невдалому їх проектуванні може призвести до їх швидкоплинного руйнування з подальшим виходом з ладу

Більшість деталей автомобіля працює в агресивному середовищі і тому потребує особливого догляду та захисту. Звертаючи особливу увагу на зчеплення автомобіля ВАЗ 2104 потрібно сказати, що воно сухе ( працює без змащення ) тому особливо швидко зношується в разі значного перевантаження ( різкого відпускання педалі зчеплення на великих обертах двигуна ). Також причиною виходу з ладу зчеплення може бути потрапляння на фрикційні накладки мастильних матеріалів значно ускладнює ввімкнення зчеплення.

Акцентуючи увагу на агрегаті зчеплення потрібно сказати, що при його виготовленні використовують кольорові та чорні метали та матеріали неметалічного походження. Фрикційні накладки виготовляють методом пресування додаванням азбест. Азбест являється природним матеріалом (хризотил-азбест ) має волокнисту структуру не горить має добрі теплоізоляційні властивості, що робить його найбільш підходящим матеріалом у виготовленні фрикційних дисків. В наслідок підвищення робочої температури до 368ºС азбест втрачає зі свого складу адсорбційну воду, внаслідок чого понижується його гнучкість і міцність. Цей процес є зворотним при знаходженні азбесту у вологому середовищі початкові властивості азбесту відновлюються.

Розглядаючи матеріали металевого складу потрібно сказати, що у зчепленні застосовують такі марки чавунів:

— модифіковані СЧ 21-40, СЧ 21-44 (ведучі диски зчеплення) ;

— ковкі чавуни КЧ 35-10 ( педалі зчеплення )

— леговані відбілені чавуни ( ведучі диски зчеплення ) ;

— сталі А12, А20 ( ГОСТ 1414-54 ),

· 08,08кп ( ГОСТ 1050-60 )

· 15,15кп ( ГОСТ 1050-60 ) (пальці важелів нажимних дисків зчеплення)

· 20 ( ГОСТ 1050-60 )

· 50,85 ( ГОСТ 1050-60 ) ( ведені диски зчеплення ).

Оскільки в продажі дуже великий асортимент гальмівних рідин то вони повинні відповідати певним вимогам. Якість гальмівної рідини тим краща чим вищий слідуючий параметр її характеристики:

1. Температура кипіння власне рідини в тому числі при поглинанні 2 — 3 % вологи.

2. В’язкісно – температурні властивості і їх стабільність.

3. Анти – корозійні і змащувальні властивості.

4. Сумісність з гумовими педалями.

Основний недолік використання гальмівних рідин це гігроскопічність. Встановлено, що рідина в системі зчеплення за рік набирає 2 – 3% води, внаслідок чого температура кипіння знижується на 30 – 50 ºС. Тому автомобільні фірми рекомендують обов’язково міняти гальмівну рідину 1 – 2 рази в рік незалежно від пробігу.

Маркування гальмівних рідин.

В області гальмівних рідин за кордоном застосовують два стандарти:

1. SAEJ 1703

2. DOT (Departament of Transportation).

В даний час виробники гальмівних рідин в рекламах, в документах і упаковці, як правило вказують відповідність рідини нормам DOT.

Для легкових автомобілів в залежності від конструкції, технічних характеристик і року випуску застосовуються такі гальмівні рідини: DOT 3, DOT 4, DOT 5.

4 ОХОРОНА ПРАЦІ ТА НАВКОЛИШНЬОГО СЕРЕДОВИЩА

зчеплення автомобіль неполадка ремонт

При експлуатації автомобіля потрібно дотримуватись елементарних вимог по техніці безпеки та охорони навколишнього середовища, оскільки автомобіль являється потенційним забруднювачем середовища. Отже для використання автомобіля з найменшим впливом на навколишнє середовище та завдання меншої шкоди людині потрібно виконувати ряд вимог:

· При заливанні гальмівної рідини використовуйте гумові або інші надійні рукавиці.

· Відпрацьовані гальмівні рідини особливо шкідливі для здоров'я.

· Регулярне потрапляння гальмівної рідини на шкіру може призвести до шкіряних хвороб в тому числі раку шкіри, тому обов’язково після закінчення роботи мити руки нейтралізуючими засобами.

· Гальмівну рідину слід міняти в спеціально відведених для цього місцях, і ні в якому разі не біля відкритих водоймів, колодязів або водосховищ, оскільки це може призвести до загибелі риби та інших річкових тварин, при зливанні гальмівної рідини поблизу колодязів це може призвести до потрапляння її у підземні води, що теж несе за собою екологічні наслідки.

4.1 Загальні вимоги по охороні праці та навколишньому середовищі

1.Встановити автомобіль в горизонтальне положення.

2.Виключити ймовірність самовільного руху автомобіля.

3.Виконуючи будь-які роботи біля автомобіля потрібно працювати лише у спецодязі.

4.Двигун повинен бути охолодженим для запобігання опіків.

5.Забороняється мити руки етиловим спиртом.

6.При потраплянні шкідливих речовин на шкіру потрібно промити місце ураження великою кількістю проточної води.

5 ПИТАННЯ МЕНЕДЖМЕНТУ ТА МАРКЕТИНГУ

Ціни на нові деталі

Найменування товару Ціна, грн.
Вилка зчеплення 6
Ведомий диск зчеплення 55
Ведучий диск зчеплення 110
Ведучий диск зчеплення з підшипником 180
Картер зчеплення 250
Комплект зчеплення ремонтний 2
Муфта вижимного підшипника 10
Муфта з підшипником в зборі 18
Накладки ведомого диску зчеплення 6.50
Трос приводу зчеплення 31.50
Трубка приводу зчеплення 4.80
Головний циліндр зчеплення 37
Робочий циліндр зчеплення 20
Гнучкий шланг приводу зчеплення 10.50
Штуцер прокачки зчеплення 1.50

Ціни за ремонт та технічне обслуговування автомобіля

Послуга Ціна, грн
Заміна зчеплення 600
Заміна ведучого диску зчеплення 115
Заміна ведомого диску зчеплення 60
Заміна картера зчеплення 275
Заміна муфти вижимного підшипника 12
Заміна накладок ведомого диску зчеплення 15
Заміна головного циліндру зчеплення 40
Заміна робочого циліндру зчеплення 15
Заміна шланга приводу зчеплення 12
Заміна тросу приводу зчеплення 8

Дані на 25 березня 2003року.

Адреси підприємств, на яких можливо придбати деталі

1. “ Укравтозапчастини ” м. Вінниця вул. Мичурина 56.

2. Магазин “ Кар Мен ” м. Вінниця вул. 1 Травня 59.

3. Фірма “ВІНІНТЕР” м. Вінниця вул. 1 Травня, 60.

4. ВІННИЦЯАВТОТРАНС м. Вінниця вул. Хмельницьке шосе, 23.

5. ВІСТАС, ВКФ м. Вінниця вул. 50-річчя Перемоги 35, 3-й поверх.

6. ВТН, ПП м. Вінниця вул. 600-річчя 25.

7. ФІРМА ДРІАДА, м. Вінниця вул. Максимовича, 35.

8. ФІРМА КАПІТАН м. Вінниця вул. І. Богуна 92.

9. КОЙТАКТ ВО м. Вінниця вул. Чехова 7.

10. АВТОМАГАЗИН “ЛАДА” м. Вінниця вул. 600-річчя 36.

11. ЛОРД ПП м. Вінниця просп. Юності 14 а.

12. Авторинок “ВінАвто”.

Повна технічна характеристика автомобіля

Рисунок 8. Загальна схема автомобіля ВАЗ 2104

Показники ВАЗ 210 4
Загальні дані
Кількість місць 5
Корисна маса, кг 455
Повна маса, кг 1475
Габаритні параметри Див. Рис 8
Максимальна швидкість, км/год 135
Час розгону до 100 км/год, с 18
Максимальний підйом який може подолати автомобіль без розгону на першій передачі,% 36
Гальмівний шлях на швидкості 80 км/год, м 43
Двигун
Тип Чотирьохтактний, карбюраторний, чотирьохциліндровий.
Діаметр циліндра і хід поршня, мм 76*80
Робочий об’єм, л 1,452
Степінь стискання 8,5
Номінальна потужність, кВт 53,3
Частота обертання колінчатого вала, об 5600
Максимальний обертовий момент, Н*м 104
Порядок роботи циліндрів 1 – 3 – 4 – 2
Трансмісія
Зчеплення Одно дискове, сухе, з центральною нажимною пружиною
Коробка передач Механічна, трьохходова, чотирьохступінчата з синхронізаторами на всіх передачах переднього ходу
Передаточні числа: 1-а передача 3,67
2-а передача 2,10
3-а передача 1,36
4-а передача 1,00
Задній хід 3,53
Карданна передача

Два вала, які з’єднуються з валом коробки передач еластичною муфтою.

Два жорстких карданних шарніри на кінцях заднього вала мають ігольчаті підшипники.

Головна передача Конічна, гіпсидна передаточне число 4,1
Ходова частина
Передня підвіска Незалежна, на поперечних ричагах, з циліндричними пружинами, телескопічними гідравлічними амортизаторами і стабілізатором поперечної стійкості
Задня підвіска Залежна, жорстка балка, з циліндричними пружинами і з гідравлічними амортизаторами
Колеса Дискові штамповані
Шини Камерні радіальні 175/70SR13 або 165/80R13 (165/SR13)
Рульове керування
Редуктор рульового механізму З глобоїдальним черв’яком та двогребеневим роликом на шарикових підшипниках, передаточне число 16,4
Рульовий привід Тризвенний, склад. з однієї середньої та двох бокових симетричних тяг, маятникового і поворотних ричагів
Робочі гальма: передні Дискові, з двома проти лежачими гідравлічними циліндрами
Задні Барабанні, з самоцентруючимися колодками
Привід робочих гальм Ножний, гідравлічний, двоконтурний, з вакуумним підсилювачем
Стоянкове гальмо Ручний, з тросовим приводом на колодки задніх гальм
Кузов
Седан, четирьохдверний, триобємний.

ДОДАТКИ

Розрахунок силового балансу

Дано: H =108 м;

L = 690 м;

Рух на 2 ій передачі;

Дорожне покриття- сухий грунт.

Рисунок 1 — Схема сил які діють на автомобіль

Сила ваги:

G = mg,(1)

де m – маса спорядженого автомобіля;

g – прискорення вільного падіння;

G =1020*9,8=9996 (H)

Крутизна підйому:

І = (H/L)*100%,(2)

деH = висота підйому;

L = довжина підйому;

I=108/690*100%=15,6%

ОтжеРп = G*i =9996*0,156=1559,37 (Н)(3)

Потужність, яку необхідно затратити для подолання підйому:

Nп = G*i*V, (4)

деV – середня швидкість автомобіля;

V = (м/с)

Отже Nп =9996*0,156*5,5=8576,56(Вт)

Сила опору кочення:

Рк = f*G, (5)

деf – коефіцієнт опору кочення;

f = fo (1+v/1500), (6)

де fo—коєфіцієнт опору кочення, для грунту він=0,0025

Отже Рк = 0,0025091*9996=25,080(Н)

Потужність, яку необхідно витратити для подолання сили опору кочення:

Nк = f*G*V,(7)

Nк =0,0025091*9996*5,5=137,94(Вт)

Сила опору повітря:

Рпов = Кпов*Fпов*V², (8)

де Кпов – коефіцієнт опору повітря;

Fпов – площа лобового опору;

Fпов = 0,78*ВАНА, (9)

де ВА – ширина автомобіля;

НА – висота автомобіля;

Fпов =0,78*13,65*14,43=153,636 (м²)

Рпов =0,02*153636*400=1229088 (Н)

Потужність необхідна для подолання сили опору повітря:

Nпов = Рпов*V,(10)

де Рпов – сила опору повітря;

V – швидкість руху;

Nпов =1229088*30=36874 (Вт)

Силовий баланс:

Рт = Рп+Рпов+Рк, (11)

Рт =1559,37+1229088+25,080=1230,45 (Н)

Nт = Nп+Nпов+Nк,(12)

Nт =8576,56+36872,64+137,94=45587,14 (Вт)

Сила тяги:

Рт = (Мкр*ікп*ігп)/R*ħ,(13)

де МкрД – крутний момент двигуна;

ікп – передаточне число коробки передач;

ігп – передаточне число головної передачі;

R – радіус кочення колеса;

ħ – К.К.Д. трансмісії.

Рт =(90,895*2,10*4,1)/0,65*0,9=1083,608

Крутний момент двигуна:

Мкр = 9,55(N/n),(14)

де N – потужність двигуна;

n – кількість обертів;

Мкр =9,55(53300/5600)=90895 (Н)


Висновок

При виконанні даної курсової роботи я детально ознайомився з будовою та принципом дії зчеплення автомобіля ВАЗ 2104.

Навчився визначати неполадки та методи їх усунення, виконувати технічне обслуговування зчеплення та дізнався про технології та матеріали, які використовують при виготовлені деталей зчеплення та методи відновлення деталей.

Вивчив правила яких необхідно обов’язково дотримуватись при виконанні технічного обслуговування, ремонту чи інших робіт біля автомобіля. А також навчився розраховувати силовий баланс автомобіля при різних умовах руху в залежності від погодних умов ( покриття дороги, швидкості руху, передачі на якій здійснюється рух та місцевості ).

Література

Підручники:

1. В.А.Вершигора. Автомобили ВАЗ 2104, ВАЗ 21043 ВАЗ 2107. “Транспорт” Москва 1981.

2. А.І. Манзон, Г.Е. Нагула “ Автомобіль” Москва,”Транспорт" 1988р.

3. В.А. Вершигора Автомобили « Жигули » моделей ВАЗ 2104, ВАЗ 2102, ВАЗ21011. “ Транспорт” Москва 1981.

4. В.А. Вершигора Автомобили « Спутник » ВАЗ2108, ВАЗ 2109.” Транспорт” Москва 1981.

5. В.А. Вершигора 1991г. Автомобили « Нива » ВАЗ 2121.”Транспорт” Москва 1981.

6.Легковые автомобили ВАЗ: Конструкция и техническое обслуживание1985 г.

7. Каталог запасних деталів автомобіля ВАЗ-2104 і його модифікації.

М.: Автомобілебудування.1988.

8. В.Ф. Кисликов “ Будова й експлуатація автомобілів “. Київ, “ Либідь” 2000р.

еще рефераты
Еще работы по транспорту