Реферат: Біла Олена Григорівна Ґендерні стереотипи це небезпечно! для 4 5 класів 3 Дзюба Ірина Миколаївна «Витинанка «Дерево життя». урок
Фіналісти Всеукраїнського конкурсу ґендерних уроків, 2010 р.
http://www.osportal.org.ua/index.php/2011-01-20-08-31-20
ПІБ фіналіста
Тема уроку
Клас
Стр.
Біла Олена Григорівна
Ґендерні стереотипи – це небезпечно!
для 4 – 5 класів
3
Дзюба Ірина Миколаївна
«Витинанка «Дерево життя». Урок образотворчого мистецтва.
для 5 класів
8
Дишлова Олена Геннадіївна
«Забавка в чоловічих руках? (за драмами «Без посагу» О. Островського, «Пигмаліон» Б. Шоу, «Ляльковий дом» Г.Ібсена.)
Урок додаткового читання з зарубіжної літератури.
для 11 класів
12
Дністрянська Наталія Володимирівна
^ Кримінальний кодекс України: гендерний аспект.
Урок правознавства.
для 11 класів
16
Долга Ольга Дмитрівна
^ Якою має бути людина ХХІ століття?
Узагальнення курсу «Художня культура України».
для 10 класів.
26
Зорник Тетяна Євгеніївна
Ґендерний розвиток в Україні: досягнення, проблеми, перспективи.
Навчальний курс «Права людини».
для 10 класів.
30
Кедук Вікторія Олексіївна
^ ҐЕНДЕРНІ СТЕРЕОТИПИ ТА РИЗИКИ, ЯКІ ВОНИ МАЮТЬ
63
Ковальчук Любов Олександрівна
Ґендерні стереотипи в українській культурі
для 10 класів
67
Котова-Олійник Софія Вікторівна
Ґендерні стереотипи в сучасній українській рекламі.
Урок ґендерної рівності.
для 10-11 класів
73
Ліпчук Наталія Борисівна
«Ми різні – ми рівні»
для 5 класів
80
Ларіонова Ольга Володимирівна
^ Гендерні ролі та стереотипи. Жінки та чоловіки у сучасному суспільстві
88
Майорський В’ячеслав Віталійович
^ Гендерні стереотипи на ринку праці та їх подолання
Урок з навчального предмету «Основи культури гендерної рівності»
для 11 класів
97
Маренкова Ольга Вікторівна
^ Жінки і чоловіки у світовій історії
Урок гендерної грамотності.
для 7 класів
101
Ненчіна Ірина Володимирівна
^ Статевовіковий склад населення, його наслідки. Причини погіршення демографічної ситуації. Гендерна рівність.
Урок географії.
108
Орлова Ольга Миколаївна
Ґендер. Ґендерна рівність (учнів)
для 9 – 10 класів
113
Стельмашенко Ольга Володимирівна
Ґендерна рівність в роки Великої Вітчизняної війни
Урок з курсу «Людина і суспільство»
для 11 класів
123
Степанова Наталія Михайлівна
^ Взаємні права та обов’язки батьків і дітей.
Правознавство: практичний курс.
для 9 класів
129
Сторожук Олена В’ячеславівна
^ Міф як основа і джерело сюжетів. Тем, образів і мотивів літератури. Міфічно-релігійні образи:гендерний аспект
137
Тимченко Алла Іванівна
Порушення прав жінок і чоловіків. Насильство і його попередження Курс «Ми різні – ми рівні» . Основи культури гендерної рівності.
для 9-11 класів
147
Шевченко Наталя Олександрівна
^ Ми – різні. Ми – рівні.
Урок з питань ґендерної рівності
для 7 класів
154
Біла Олена Григорівна (м.Чернігів)
Місце роботи, посада
^ Спеціалізована загальноосвітня школа № 1 з поглибленим вивченням іноземних мов, заступник директора з навчальної роботи
Назва уроку, який представлено на конкурс
Ґендерні стереотипи – це небезпечно!
Освіта, кваліфікація
Назва закладу, що закінчили
^ Вища освіта, вчитель історії, Чернігівський державний педагогічний інститут.
Тема: Ґендерні стереотипи – це небезпечно!
Розробка уроку для учнів 4 – 5 класів
Мета:
усвідомлення існування різних стереотипів щодо поведінки хлопчиків та дівчат;
допомога школярам зрозуміти небезпеку існування стереотипів;
сприяння подоланню стереотипів, щодо «чоловічих» і «жіночих» інтересів;
сприяння формування навичок партнерського спілкування між дівчатками та хлопчиками;
^ Основні поняття та терміни:
Стереотип – слово походить від об’єднання двох грецьких слів: «stereos» – «твердий» і «typos» – «відбиток» і означає спрощене, схематичне, часто викривлене уявлення про щось або про когось;
Ґендерний стереотип – набір загальноприйнятих норм і суджень, які стосуються статусу чоловіків і жінок та норм їхньої поведінки.
(Від автора: якщо діти не знайомі з поняттям «ґендер», можна використовувати тільки поняття «стереотип»)
Обладнання:
Дошка або фліпчарт з фломастерами, магніти, малюнки, тенісний м’ячик, клей.
^ Хід уроку:
І. Організація учнів.
Вітання.
Повідомлення мети і завдань уроку.
Ми всі дуже різні. У нас різні зачіски, ми носимо різний одяг, ми різного зросту, у нас несхожі обличчя, але ми всі – люди. І не просто люди, а чоловіки і жінки, або ж хлопчики і дівчата. Іноді саме це і визначає нашу долю. Якщо ти хлопчик, ти маєш бути, наприклад, захисником. А якщо – дівчинка, то, наприклад, хорошою господинею. А добре це чи погано? Вирішенню цього питання ми і присвятимо свій урок. Отже, мета нашого уроку – познайомитися з новим для вас словом «стереотип», дізнатися, які існують стереотипи щодо хлопчиків і дівчат, і чому вони так небезпечні.
ІІ. Реалізація завдань уроку.
Виконувати наші задачі ми почнемо із з’ясування нового поняття «стереотип».
(На дошці або фліпчарті заздалегідь написано слово «стереотип» і його грецькі складові «stereos» – «твердий» і «typos» – «відбиток», а також його значення.)
Щоб краще зрозуміти це поняття виконаємо вправу.
(На дошці або фліпчарті малюємо або прикріплюємо заздалегідь приготовані малюнки двох однакових малюків: )
Перед вами 2 малюки: хлопчик і дівчинка. Вони загорнуті в однакові пелюшки. Чи можемо ми сказати, хто з них хлопчик, а хто дівчинка? При чому розгортати малюків неможна. Ні? Чому? А що треба зробити, щоб ми чітко знали, хто є хлопчик, а хто – дівчинка?
А тепер? Можна? Чому?
От і з’явився перший стереотип – у хлопчика має бути блакитна стрічка, а у дівчинки – рожева.
А хіба усі дівчатка люблять рожевий колір? Якщо дівчинка має блакитні очі, то їй буде пасувати блакитний колір. Підніміть руки, хто з дівчаток любить блакитний колір? Тобто, стереотип, що у хлопчика має бути блакитна стрічка, а у дівчинки – рожева, це просто наше упередження. Ми так вирішили, і ця думка існує у суспільстві.
Наші малюки ростуть. Батьки купують їм іграшки. Які іграшки купують дівчаткам, а які хлопчикам?
(На даному етапі використовуємо підготовлені та роздруковані малюнки іграшок – машинок, м’ячів, ляльок, роботів, собачок тощо. Діти мають у групах відібрати іграшки, які батьки можуть купити хлопчикам, а які – дівчаткам. Малюнки магнітами прикріплюють до дошки під зображенням хлопчика і дівчинки.)
А чи буває так, що дівчинка грається з машинками? А є серед дівчат ті, що хочуть в подарунок робота? А хіба хлопчики не люблять м’яких іграшок?
От вам і другий стереотип: хлопчикам дарують машинки, роботів, м’ячі, а дівчаткам – м‘які іграшки, ляльок. Хоча, насправді, не всі дівчатка проти гри у футбол разом з хлопцями, а хлопчики б не відмовилися отримати у подарунок м’яку іграшку.
ІІІ. Відпочинок. Рухавка «Не впусти».
Ми вже з вами працюємо довго і треба трошки перепочити. Я вам пропоную гру, яка називається «Не впусти».
(Мета: відчути відносність стереотипів.
Необхідне обладнання: невеличкий (тенісний) м’ячик.
Запропонуйте групі стати в коло і перекидати одне одному м’ячик, називаючи при цьому якийсь предмет. Причому предмет потрібно коротко охарактеризувати щодо його особливості, розміру, ваги, крихкості (ламкості) тощо. Наприклад: скляна ваза, гаряча металева куля, величезна валіза… Відповідно цим характеристикам потрібно зображати, як ловиться такий предмет.
Підсумок:
Це був просто м’ячик. Але ми домовилися між собою вважати його різними предметами, і, відповідно, він ставав холодним чи гарячим, важким чи легким, крихким чи гумовим… Так і стереотипи – як правило, це те, що існує тільки в нашій голові. Тому ми можемо і повинні змінювати негативні ґендерні стереотипи!)
Трохи відпочили і починаємо працювати.
^ IV. Реалізація завдань уроку.
Ми з вами помітили, що батьки виховують своїх дітей за тими стереотипами, які існують у суспільстві: пов’язали малюкам різні стрічки, купили їм стереотипні іграшки, і наші діти тепер точно знають, в які ігри мають грати дівчата і хлопці. Давайте з’ясуємо, які ігри до вподоби хлопцям, а які – дівчатам.
Я пропоную вам вправ, яка допоможе нам з’ясувати це питання.
(Вправа «Мікрофон»
На дошці 2 колонки – «Хлопчики», «Дівчата». Діти по черзі називають ігри, в які грають дівчата і хлопці. Вчитель записує їх в двох колонках.)
Скажіть мені, будь-ласка, чи помітили ви наші стереотипи щодо дитячих ігор?
Як ви вважаєте, чого навчиться дівчинка, граючись з ляльками? А хіба хлопчику не треба бути турботливим батьком? Хіба він не повинен доглядати дитину?
Наші хлопці люблять гратися з машинами. А що, тільки дорослі чоловіки їздять на машинах? А жінки? А у кого мама водить машину?
Адже кожний хлопчик стане дорослим чоловіком, а дівчинка – дорослою жінкою. Чи зможе чоловік бути гарним батьком для своїх дітей, турбуватися про них, якщо в дитинстві він ніколи не грався з ляльками? А чи помічали ви, що чоловіки, які водять машини, не люблять жінок за кермом? Бо ігри з машинками – чоловіча справа!
І ось наші дітки виросли, стали дорослими чоловіком і жінкою. Як ви вважаєте, яким має бути чоловік і якою жінка?
(Поділити клас на 4 групи, роздати комплекти карток з рисами, притаманними чоловікам і жінкам, і запропонувати скласти портрет ідеального чоловіка і жінки. Діти клеять картки з рисами на лист паперу під заголовком «Чоловік» або «Жінка». Листочки з наклеєними рисами вивішують на дошку. Вчитель пропонує поміняти заголовки місцями. Над чоловічими рисами – «Жінка», над жіночими – «Чоловік». Які проблеми виникнуть у людини в нашому суспільстві, яка народилася і виросла з такими рисами? Чи легко жити, якщо тебе вважають «неправильним»? А чи стала така людина гіршою?)
Активність
Легковажність
Сміливість
Покірність
Сила
Врода
Грубість
Охайність
Завзятість
Відповідальність
Винахідливість
Доброта
Розум, логіка
Кокетство
Спокій, добродушність
Тендітність
Рішучість, здатність розв’язувати проблеми
Любов до дітей
Неохайність
Слідкує за зовнішністю
Високий зріст
Не вміє заробляти грошей
Здатність до техніки
Терплячість
Незалежність
Емоційність
Лідерство
Здатність створювати красиві речі
Не вміє стримувати свій гнів
Балакучість
Неемоційність
Любить пліткувати
Утримує родину
Творчі здібності
Неуважність до зовнішності
Боязкість
Має вроджену схильність до пригод
Ласкавість
Не бере активної участі у вихованні дітей
Обережність
Не слідкує за станом свого здоров’я
Вміння готувати їжу
Полюбляє проводити вільний час з друзями
Мрійливість
Нахабність
Веселість
^ V. Підсумок уроку.
Завершуючи наш урок ми можемо чітко сказати, що стереотипи щодо хлопчиків і дівчат, або чоловіків і жінок у нашому суспільстві існують, вони підтримуються протягом життя вихованням, іграшками, ставленням дорослих. Ми також з вами з’ясували, що вони дуже небезпечні, тому що не дають можливості людині реалізувати свої нахили, уподобання, таланти. Людина, яка не виправдовує очікувань оточуючих, стає невпевненою в собі, роздратованою, незадоволеною життям. Така людина не може забезпечити гідне життя і своїм дітям. А що ж треба зробити, щоб такого не сталося? Давайте спробуємо розробити правила виховання дітей, щоб хлопчики і дівчатка були вільними від стереотипів и виросли щасливими, реалізованими людьми.
(Робота в групах.
Кожна група розробляє 5 правил, необхідних для виховання дітей у суспільстві рівних можливостей. Правила обговорюються і об’єднуються.
Наприклад:
В цьому суспільстві кожен вибирає справу на свій смак, незважаючи на те, хто він – хлопчик чи дівчинка;
Батьки мають купувати іграшки, виходячи з нахилів і інтересів дитини, а не тому, що вона хлопчик або дівчинка.
Дорослим не можна нав’язувати правила поведінки дитині, виходячи з того, хлопчик це чи дівчинка.
Дорослі мають слідкувати за собою і не підтримувати стереотипів у своєму житті.
Хлопчики і дівчата грають разом у спільні ігри.
Дзюба Ірина Миколаївна (с.Сенча, Полтавська область)
Місце роботи, посада
^ Сенчанська ЗОШ І –ІІІ ступенів
Назва уроку, який представлено на конкурс
Витинанка « Дерево життя»
Освіта, кваліфікація
Назва закладу, що закінчили
^ Вища освіта, вчитель початкових класів, практичний психолог, Полтавський державний педагогічний університет ім.В.Г.Короленка.
План-конспект уроку з питань гендерної рівності
^ Урок образотворчого мистецтва 5 клас
Тема. Витинанка « Дерево життя»
Мета. Навчальна – дати поняття про мистецтво витинанки, яке прийшло до
нас із далекої давнини; навчити практичних навичок виготовлення
художніх творів із паперу;створити декоративну композицію
«Дерево життя» у техніці витинанки.
Розвивальна – розкрити творчий потенціал учнів, пізнання ними
краси через мистецтво,сприяти розвитку інтересу до українського
декоративно-ужиткового мистецтва.
Виховна – виховувати інтерес до знань, зацікавленість у пізнанні
багатогранної культури нашого народу; виховувати акуратність,
бажання довести роботу до кінця.
Обладнання: зразки «Дерева життя» в різних техніках, зразки витинанок
Інформаційний матеріал: «Правила поводження з ножицями»
«Правила вирізування», шаблони, ножиці,кольоровий папір,
клей, простий олівець.
Хід уроку
І. Організаційна частина
- Діти сьогодні на вас чекає захоплива творча робота, віртуальна подорож у міфічну сиву давнину…
ІІ. Вступ
Міф про світове дерево
Людям, незалежно від статі, як чоловікам так і жінкам було цікаво знати за якими законами побудований наш світ? З чим його будову можна порівняти? Наприклад, аби ми краще зрозуміли, якою є величезна планета Земля, вчені створили її маленьку модель – глобус. І нам значно легше уявити, де саме знаходиться Україна, з її прекрасними мешканцями – українськими дівчатками і хлопчиками. Давні люди теж відчували потребу в якійсь маленькій моделі світу, аби краще зрозуміти його будову. І така міфічна «модель світу» виявилася зовсім поруч. Варто було лише включити творчу уяву, і такою моделлю ставало звичайнісіньке дерево з корінням, стовбуром і гіллям. У свідомості давніх людей воно «перетворювалося» на міфологічне світове дерево, яке об’єднувало три найголовніші рівні світобудови: верх – середину – низ. Люди чітко визначили своє місце у світі: воно було між небом(верх) і землею (низ), а якщо точніше насмій землі, по якій ми з вами ходимо і яка нас годує.
Здавалося б, що нам людям ХХІ ст. до прадавніх міфів, які виникли в сиву давнину? Але якби в ті далекі часи люди не почали пізнавати світ, то й наші знання були б набагато меншими. Адже й найдовша дорога починається з перших кроків. А міфи і були першими кроками на шляху осягнення законів, за якими живе світ. Саме з міфів походять і наука, і література, і мистецтво. Так давні міфи і донині живуть у ритуальних стравах, обрядах, орнаментах
.
ІІІ. Повідомлення теми та мети уроку
Діти, сьогодні ви побуваєте у ролі майстрів і майстринь – і створите декоративну композицію « Дерево життя» у техніці витинанки. Більше дізнаєтеся про мистецтво витинанки, яке прийшло до нас із сивої давнини.
ІV. Актуалізація опорних знань
Бесіда за запитаннями:
- Діти, які зимові свята до нас наближаються? ( Новий рік, Різдво)
А чи знаєте ви, що добре відома ритуальна страва кутя є теж «міфологічною». В наш час кутя подається переважно на Різдво. Православні готують її із зерна, родзинок і меду. Мед – це небесні солодощі, родзинки мають наповнитися і знову стати соковитими гронами, а зерно означає надію на повторне життя. В цій обрядовій страві підкреслюється ідея відродження всепереможного життя, яку заклали наші далекі предки.
Діти, а який атрибут Нового року неодмінно має бути у кожній оселі?
( Ялинка, сосна)
Заносячи під Новий рік до свого житла вічнозелене деревце, прикрашаючи його і проголошуючи біля нього найкращі побажання, ми часто не замислюємося над тим, що до нашої оселі завітало вже знайоме нам «міфічне» Світове дерево – Дерево життя.
- Діти, а чим ще і хлопчики і дівчатка полюбляють прикрашати домівку до зимових свят? ( Сніжинками)
- А як виготовляються сніжинки? ( Вирізуванням з паперу)
Різанка, вирізанка, витинанка.
Витинанка –це жанр декоративно-ужиткового мистецтва. Це дивовижна річ, яка виконується з простого матеріалу паперу.
З’явилася витинанка у минулому столітті, коли до нашого побуту прийшов папір. На Україні витинанкою прикрашали полиці для посуду,вікна.
Виготовленням витинанок займалися як чоловіки так і жінки.
Раніше виконували витинанки за допомогою гострого ножа, а тепер додалися ще й ножиці.
^ 2. Правила поводження із гострими інструментами
- Ножиці та ніж служать для праці, а не для гри.
- Передавати ножиці іншому лише кільцями веред.
- Завершивши роботу, сховати ножиці у безпечне місце.
3. Правила вирізування витинанки
- Роботи в техніці витинанки треба наклеювати на кольоровий фон, тому лінії потрібно не тільки прорізати, а й вирізати.
- Як у малюнку ми за допомогою ліній різної товщини передаємо форму предмета, так і у витинанці домогтися результату можна, зменшуючи чи збільшуючи товщину лінії, яку вирізаємо.
- Дуже часто, через неправильне вирізування, частини виробу вивалюються і з’являються дірки.
- В нашій роботі лінії мають бути подвійними. Коли лінії йдуть від згину аркуша, то вирізуємо їх від середини. Ті ж лінії, які знаходяться на середині виробу, ми спочатку проколюємо чи прорізаємо, а потім кінчиком ножиць зверху або з-під низу вирізуємо.
- Деякі частини ( прожилки на листі) слід вирізувати не безперервною лінією ( інакше буде дірка) , а залишаючи перегородки.
- Після того я вирізано усі частини квітки чи листка, вирізуємо роботу по контуру. Розкриваємо виріб, наклеюємо на підготовлений фон та вивішуємо для огляду.
^ 4. Формування груп учнів
Творча група (8 учнів) працюватиме окремо над створенням композиції
« Дерево життя». В групі і дівчатка, і хлопчики працюватимуть над окремим об’ємом роботи, але потім результати своєї творчої праці ви маєте об’єднати, створивши разом чудову декоративну композицію.
Всі інші хлопчики і дівчатка працюватимуть у парах. ( Учні отримують конверти із шаблонами)
V. Самостійна робота учнів.
- За традицією майстри і майстрині перед роботою промовляли чарівні слова або співали. Ми лише вчимося бути майбутніми майстрами, переймаємо досвід, звичаї, важко нам буде зараз супроводжувати роботу піснею, тому я пропоную вам попрацювати під звуки мелодії.
Під чудову українську мелодію вибудете здійснювати свої творчі задуми.
VІ. Оформлення декоративної композиції
Дівчатка і хлопчики, що працювали в групі по черзі розміщують та наклеюють на загальний формат частини елементів витинанки. Діти що працювали у парах також компонують свої роботи.
Отримуємо декоративну композицію – «Дерево життя»
VІІ. Підсумок уроку
Діти, чи задоволені ви результатами вашої спільної праці?
Про що ви дізналися сьогодні на уроці?
Діти, нехай це символічне «Дерево життя» буде оберегом вашого класу і захищає вас від всіх негараздів на довгі роки.
Цінуйте своїх матусь і татусів –вони дали вам життя. А в майбутньому ви – дівчатка і хлопчики будете продовжувати своє родовідне дерево –
« Дерево життя».
Дишлова Олена Геннадіївна (м.Запоріжжя)
Місце роботи, посада
^ ЗЗНВК «МГА», заступник директора з виховної роботи, вчитель зарубіжної літератури
Назва уроку, який представлено на конкурс
^ Урок зарубіжної літератури
Забавка в чоловічих руках?
Освіта, кваліфікація
Назва закладу, що закінчили
^ Вища, філолог, викладач російської та зарубіжної літератури.
Запорізький державний університет, 1989
Урок додаткового читання з зарубіжної літератури в 11 класі
Тема: Забавка в чоловічих руках? (за драмами «Без посагу» О. Островського, «Пигмаліон» Б. Шоу, «Ляльковий дом» Г.Ібсена.)
Мета: дослідити проблеми гендерної рівності у драматургії ХІХ століття, наголосити на актуальності гендерних проблем, формувати в учнів активну життєву позицію щодо проблем рівності жінок і чоловіків у суспільстві.
^ Урок проводиться у формі ток-шоу.
На підготовчому етапі учні отримали завдання прочитати одну з драм; група учнів задіяна у рольовій грі, 2 учні - експерти з питань гендеру, 2 аналітики.
^ Хід уроку.
Вчитель
Добрий день, шановні гості студії. Знов з вами ток-шоу «Про жіноче…» і як завжди ми будемо говорити про жінок! Жінка! Яка асоціація виникає, коли ви чуєте це слово?
Учні
Слабка, лагідна, добра, берегиня, мати, дружина, господиня, краса, кохана.
Вчитель
Дякую за такі цікаві асоціації. Але не завжди вони такі приємні!
Героїні нашого ток-шоу називають інші асоціації: жінка-забавка, лялька, іграшка, предмет парі, утриманка, красива лялька.
Чи відомі вам такі асоціації?
Як ви думаєте це думка чоловіків чи жінок?
Вчитель
Звісно чоловіків!
Чи рівні жінки і чоловіки у правах? Чи може хтось має приорітети? Якщо має, то як їх використовує? Чи існують суспільні стереотипи щодо ролі жінки та чоловіка у суспільстві? Які наслідки цих стереотипів?
В ході то-шоу ми спробуємо відповісти на ці питання.
Що нам можуть сказати експерти?
Експерти
З давніх-давен існували стереотипи щодо норм поведінки соціальних ролей, статусу чоловіків та жінок. Зараз їх називають гендерними стереотипами.
Чоловік – сильний, рішучий, суворий. Він – добитчик, хазяїн, його слово – головне в родині.
Жінка – слабка, лагідна. Вона – дружина, мати, господиня. Кориться чоловікові (заміжня – за мужем). Жінка завжди залежна від чоловіка.
Згадайте Біблію – Бог створив жінку з ребра чоловіка.
Назвіть ім’я хоч однієї жінки – художниці?
Жінка – лише об’єкт зображення. Жінка – діяч, науковець, правитель – це нонсенс з давніх давен.
Вчитель
Проблеми гендерних стереотипів ми бачимо в політиці, в повсякденному житті. Я ж пропоную Вам розглянути цю проблему через життєві історії трьох літературних героїнь.
Зараз ми почуємо їх життєві історії, спробуємо з’ясувати причини життєвих проблем і спробуємо дати їм поради.
Зустрічайте в нашій студії, колишню квіткарку, яка не знає, як далі жити - Елізу Дулітл.
Еліза
Я була звичайною квіткаркою, яка кожен день за копійки продавала букети городянам. Мій одяг, моя мова були жахливими, але в мене була мрія – вивчитися і працювати в крамниці. Доля звела мене з мовознавцем Хіггінсом, який взявся навчити мене гарних манер та мові аристократів. Я пропонувала йому плату за навчання, але Хіггінс відмовлявся. Я тоді не знала, що він побився об заклад, що зробить з мене за півроку справжню герцогиню!
Хігчінс принижував мене, глузував, але я терпіла всі насмішки. Я вчилася дуже наполегливо. Я не прагнула до багатства, вигідного заміжжя, бо я порядна, чесна дівчина. Хіггінс почав мене виводити в люди, де я почувалася не дуже впевнено. Поступово я навчилася гарних манер, веденню бесіди. Моя мова була бездоганною. Бажаючи виграти парі, Хіггінс одягав мене в розкішну сукню, манто і возив на бали, де до мене як метелики зліталися чоловіки.
Я отримала не одну пропозицію руки та серця, але я ж нікого з них не кохаю.
Хіггінс весь час твердив що я стану справжньою леді. І я виправдала його надії. Я впоралася!
Я була щасливою і чекала оцінки Хіггінса. Ось, нарешті і він буде пишатися мною! Але моє щастя тривало не довго!
Я дізналася, що я – лише об’єкт парі, предмет для самоствердження Хіггінса! Я – камінець, який підняли на вулиці, щоб погратися, а потім викинути назад. Але ж я жива! Я не камінець! Я не можу жити в Хіггінса і не можу повернутися на вулицю! А може вийти заміж? Ні! Я не можу без кохання.
Боже! Наді мною провели дослід без моєї волі, без мого дозволу! Лише тому що я жінка? Як жити тепер? Хіба можна вірити чоловікам?
Вчитель
А зараз я запрошую ще одного учасника цієї історії. Зустрічайте Генрі Хіггінс.
Хіггінс
Шановні, я не згоден з думкою Елізи. Я взяв дім де опудало, цю замурзу і зробив з цієї обшарпанки герцогиню. Як жінка вона мене не цікавила, як людина теж. Я взявся лише вчити. Доречі, її власний батько продав мені дочку за 50 фунтів. А я навчив її гарним манерам, зробив з неї пані. То й що з того парі? А вона на мене образилась і пішла від мене «Спочатку ви переді мною плазували, а тепер вас обурює моя байдужість. А по-вашому, рабиня заслуговує на щось інше?».
Вчитель
Ви прослухали історію наших героїв! На чий бік ви станете? Чи правий Хіггінс? Як він сприймав Елізу? Щоб ви порадили героїні, щодо подальшого життя?
Чи часто жінка стає об’єктом парі, певних чоловічих експериментів?
^ Група аналітиків записує підсумки обговорення історії.
Вчитель
А в нашій студії вже з’являється друга героїня – зразкова дружина, жінка, яка врятувала чоловікове життя ціною фінансового підлогу – Нора.
Норо, ми готові вислухати Вашу історію!
Нора
Я не знаю з чого почати. Я пішла з дому, кинула чоловіка, дітей, щоб зрозуміти хто я. «Жінка в моєму суспільстві не має права помилувати вмираючого батька, врятувати життя чоловікові». Мені треба з’ясувати для себе, хто правий, - суспільство чи я? Як я дійшла до цих думок?
Я жила в «ляльковому домі». Як до ляльки до мене ставився батько, потім передав мене чоловікові. Для нього я була зайчиком, білочкою, жайворонком, жіночкою, яка, слухняно виконувала всі його забаганки. Мене звинувачували у марнотратстві (коли я купила подарунки до Різдва), а я відкладала кожну зайву копійчину.
Я думала, що чоловік цінує та любить мене, що я і діти – це найдорожче, що є в його житті. Але виявилося по-іншому. Справа в тому, що вісім років тому я змушена була підробити підпис мого батька у фінансовій накладній. Гроші я б і так отримала, але пізніше. Мені ж вони були потрібні негайно. Мій чолок тяжко захворів і треба було рятувати його від смерті. Сталося так, що мій злочин було розкрито, і я стала через декілька років об’єктом шантажу. Але я не жалкую, бо мій чоловік живий, і я намагаюся вирішити цю ситуацію. Коли мій чоловік отримав лист, в якому розповідається про мій злочин, він кричав що я брехлива, лицемірна, злочинниця, бруд і потворство.
Виявилося, що в мене немає ні моралі, ні почуття обов’язку! Він погрожував забрати в мене дітей! А через декілька хвилин мій чоловік отримав закладу і зрозумів, що його ім’я не заплямоване. Він кинувся до мене з показною, іграшковою турботою! Але я вже не та лялечка! Я зрозуміла, що була лише лялькою, прикрасою в домі! Я йду з дому, бо не можу залишатися… Я ніколи не була щасливою, а тільки думала, що щаслива… А може я не права.
Вчитель
Хто винен у трагедії Нори?
Який гендерний стереотип їй нав’язано?
Чи засуджуєте ви Нору за злочин?
Чи актуальна ця проблема для нас?
Що ви порадили б героїні?
^ Аналітики фіксують висновки другої історії.
Вчитель
Нажаль третя героїня – Лариса Огудалова не змогла прийти на передачу. Вона загинула. Але ми почуємо в студії її гірку сповідь.
«Я любви искала и не нашла. На меня смотрели и смотрят как на забаву. Никогда никто не постарался заглянуть ко мне в душу, ни от кого я не слышала теплого, сердечного слова. А ведь так жить холодно! Я была бесприданницей, но хорошенькой и талантливой. Мне так хотелось простого счастья. Я жила в балагане: мать устраивала вечные обеды, надеясь на богатые подношения женихов. А они относились ко мне как к вещи. Я любила Сергея Паратова, но он променял меня на миллионы. Друг детства - купец Василий Вожжеватов - не нашёл даже слов поддержки для меня. А богатый Кнуров предлагал идти к нему в содержанки! А мне так хотелось тихого семейного счастья! И вот, казалось оно близко… Небогатый, но, как мне казалось, неплохой человек, Карандышев предложил выйти за него замуж. И я согласилась. Я хотела уехать подальше, туда где нас не знают, обвенчаться и тихо жить. Но Карандышеву нужно было повеличаться, повысить свой статус, показать всем какая у него жена. От отчаяния я уехала с господами кататься по Волге. А там… Паратов, увёзший меня, бросил. Мой друг Вожжеватов с Кнуровым разыгрывали меня в орлянку. Выиграл Кнуров, и я должна была стать его содержанкой! А мой жених заявил, что на меня не смотрят как на женщину, как на человека, а смотрят как на вещь, а каждая вещь принадлежит тому, кто её выиграл, вещь и обижаться не может. Вещь, да вещь! Они правы, я вещь, а не человек! И сейчас убедилась в том, я испытала себя… я вещь. Наконец-то слово для меня найдено. А мой будущий муж хватает за руки и кричит, что я его вещь, он мой хозяин. Я пытаюсь уйти. Последние слова, которые я слышу в этой жизни, принадлежат моему жениху: «Так не доставайся же ты никому!» И выстрел! «Живите! Живите все! Вам надо жить, а мне надо умереть… Вы все хорошие люди… Я вас всех люблю…».
Вчитель
Вот такая история! Кстати, мы приглашали Кнурова, Вожжеватова, Паратова, Карандышева на нашу программу, но они не пришли.
Как вы думаете, почему?
Кем была Лариса для окружавших её мужчин?
Смогла ли бы жить героиня, если бы её не застрелили?
Молодые люди, чтобы вы хотели сказать «мужчинам», которые убили Ларису?
Вчитель
Ми сьогодні почули три шокуючи історії жінок, які жили у різних країнах, мали різний соціальний статус, різні прагнення, але чомусь однаково сприймались чоловіками як іграшки, забавки, ляльки для дорослих. Ці чоловіки завжди сприймали жінок як другорядних істот, тому приносили їм тільки розчарування. Давайте надамо заключне слово нашій групі аналітиків, яка дослідила результати впливу гендерного стереотипу на долі наших героїнь.
^ Після аналізу підсумкової таблиці.
Вчитель
Чоловіки, я звертаю вашу увагу на життєві підсумки наших героїнь. Саме від вас, саме зараз залежить, як будуть сприймати сучасних жінок, як будуть до них ставитися: як до рівних чи як до забавки? Задумайтесь над цим!
Дівчата! Який висновок зробили ви для себе? Пам’ятайте, що ваша доля у ваших руках! Не дозволяйте чоловікам нав’язувати звичні стереотипи щодо жінки та її ролі в родині та суспільстві.
Кожна з вас може стати щасливою, але за щастя треба боротися!
^ Домашнє завдання
Наші героїні потребують підтримки, тому я пропоную чоловічій аудиторії написати лист до будь якої героїні нашого шоу. Жіночій аудиторії я пропоную написати звернення до чоловіків «Я жінка, а не забавка!».
Дністрянська Наталія Володимирівна (м.Луцьк)
Місце роботи, посада
^ Комунальний заклад «Луцька гімназія №18 Луцької міської ради Волинської області», вчитель правознавства
Назва уроку, який представлено на конкурс
^ Кримінальний кодекс України: гендерний аспект
Освіта, кваліфікація
Назва закладу, що закінчили
Вища, ЛДПІ ім.Лесі Українки
Урок гендерної рівності
Тема: Кримінальний кодекс України: гендерний аспект
Мета:
навчальна: встановити невідповідність принципу гендерної рівності окремих положень Кримінального кодексу України; визначити можливі варіанти усунення цих невідповідностей; розробити пропозиції щодо удосконалення кримінального законодавства;
розвивальна: формувати вміння бачити взаємну обумовленість суспільних явищ, удосконалювати уміння порівнювати, виділяти головне і робити висновки; встановлювати причинно-наслідкові зв’язки в
виховна: формування і розвиток в учнів правової свідомості, самосвідомості та гендерної культури, провідних рис громадянина своєї держави;
^ Тип уроку: урок - дослідження.
Технології навчання: інтерактивні.
Методи навчання: евристична бесіда, дискусія, метод «Прес», метод «Коло ідей.
^ Форми організації пізнавальної діяльності учнів: групова і колективна.
Обладнання уроку: мультимедійний екран, проектор, Кримінальний кодекс України, матеріали , що містять завдання групам.
^ Очікувані результати: (формування компетенцій) загальні компетенції: здатність і готовність працювати в колективі, ефективно спілкуватись з колегами, брати на себе відповідальність за роботу членів команди, за результат виконання завдань;
^ Спеціальні компетенції: вміти аналізувати нормативно-правові акти.
Хід уроку (розгорнутий план уроку)
Етап уроку
Діяльність учителя
^ Діяльність учнів
Етап початку
1 хвилин
Вітання учнів, перевірка готовності до уроку
Підготовка до сприйняття уроку, вітання вчителя
Етап орієнтації
2-3 хвилин
- Які ви знаєте права людини?
- Чи знаєте ви права, які належать окремо чоловікам і жінкам?
- Чи означає це, що жінки і чоловіки однакові в усьому?
- Чи відмінність чоловіка і жінки полягає тільки у біологічній різниці?
Отже, я отримала дуже різні відповіді на питання.
Як ви вважаєте, чому саме ці питання я задала? Якої теми я торкнулась?
- Чи відомий вам термін «гендер» і що він означає?
В українській мові аналога слова «гендер» немає. Найбільше за значенням йому відповідає слово «рід», яке в англійській мові розуміють як приналежність до певної групи, виду. Таким чином, «гендер» – це характеристика соціальної (а не біологічної) приналежності до певного виду осіб, уявлення кожного індивіда про рольові характеристики та особливості поведінки тієї групи індивідів, до якої він належить.
Досягнення рівності між жінками та чоловіками є основою людських прав та умовою для досягнення соціальної справедливості. Це є єдиний спосіб побудови стабільного, справедливого суспільства.
Що, на вашу думку, передбачає гендерна рівність?
Відповідають на питання, аргументують свої відповіді
Етап цілеспрямування
2 хвилини
Отже, гендерна рівність передбачає однаковий статус для чоловіків та жінок, які повинні мати однакові умови для реалізації своїх людських прав та однаковий потенціал для здійснення свого внеску у національний, політичний, економічний, соціальний та культурний розвиток, а також рівні права на користування результатами Тема уроку: «Якою має бути людина ХХІ століття?»
^ Вид уроку: Учнівська конференція. Узагальнення курсу Художня культура України. 10 клас.
Мета уроку.
Освітня: визначити проблеми людини в сучасному суспільстві, розглянути співвідношення образів жінки та чоловіка в історії Української культури, обґрунтувати культурологічну перспективу гендерного співвідношення в українському суспільстві інформаційної доби.
Розвиваюча: проаналізувати образ людини в творах української художньої культури, систематизувати значення ролі жінки та чоловіка в художньо – естетичній традиції української культури, змоделювати образ людини ХХІ століття.
Виховна: формувати комунікативну, особистісну, соціальну, полікультурну компетентності; розвивати культуротвірність та конкурентно спроможність учня; сприяти усвідомленню сенсу гендерної рівності та шляхів її реалізації.
Обладнання: дошка, крейда, аркуші паперу – А4, кольорові маркери, наочний матеріал з творами української художньої культури, мультімедійний програвач, диск з презентацією на тему «Проблеми людини інформаційного суспільства», диск з фрагментами української духовної хорової музики, народних пісень, імпресіоністичної та електронної м