Реферат: Відповідно до розпорядження від 29. 07. 2011 р. №2 Голови Урядової комісії з розслідування обставин І причин аварії, 29. 07. 2011р
ВИСНОВОК
експертної комісії з розслідування причин аварії, що сталася
в західному фланговому вентиляційному хіднику № 23
пласта i31 гор. 915 м
СП «Шахтоуправління «Суходільське – Східне»
ПАТ «Краснодонвугілля»
29 липня 2011 року о 01 годині 14 хвилин
Відповідно до розпорядження від 29.07.2011 р. №2 Голови Урядової комісії з розслідування обставин і причин аварії, 29.07.2011р., що сталася о 01 годині 14 хвилин в західному фланговому вентиляційному хіднику № 23 пласта i31 гор. 915 м СП «Шахтоуправління «Суходільське - Східне» ПАТ «Краснодонвугілля» експертна комісія в складі:
^ Голови комісії
Брюханова Олександра Михайловича – директора МакНДІ, докт. техн. наук
Членів комісії:
Кочерги Віктора Миколайовича – в.о. завідувача відділу рудникової аерології МакНДІ
Демченко Олега Олександровича – завідувача відділу електрообладнення МакНДІ, канд. техн. наук
Перепелиці Івана Васильовича – старшого наукового співробітника лабораторії вибухових робіт і вибухових матеріалів МакНДІ
Теребила Сергія Миколайовича – в.о. завідувача відділу методів і засобів контролю складу рудникової атмосфери МакНДІ
Колчина Геннадія Івановича – заступника завідувача відділу газодинамічних явищ МакНДІ, канд. геол.– мін. наук
Коренєва Олександра Петровича – завідувача лабораторії рудникового пилу МакНДІ, канд. техн. наук
Дерев'янського Вадима Юрійовича – завідувача відділу охорони праці на шахтах МакНДІ
Плетенецького Руслана Сергійовича – старшого наукового співробітника відділу засобів захисту дихання НДІГС «Респіратор»
Силакова Сергія Михайловича – начальника відділу автоматичних систем ТОВ НВКП «Техно – ЗТЗ»
Карнауха Миколи Вікторовича – провідного наукового співробітник лабораторії дослідження, удосконалення вентиляції та дегазації шахт ДП «ДОНВУГІ», канд. техн. наук
Міщенка Євгена Петровича – начальника Луганської інспекції Держнагляду за провітрюванням і пилогазовим режимом шахт
Михейкіна Віктора Олексійовича – заступника командира з профілактики 7 ВГРЗ
Белецького Володимира Дмитровича – заступника генерального директора з охорони праці ДП «Луганськвугілля»
Мінєєва Сергія Павловича – старшого наукового співробітника ІГТМ ім. М.С. Полякова НАН України, докт. техн. наук, проф.
Каніна Володимира Олексійовича – завідувача відділу УкрНДМІ НАН України, докт. техн. наук
Чистоклєтова Валерія Миколайовича – першого заступника начальника Луганського територіального управління Держгірпромнадзору – начальник Луганського гірничого округу, канд. техн. наук
Воронова Павла Сергійовича – заступника начальника управління промислової безпеки та охорони праці у вугільній промисловості Міненерговугілля України
^ За участю:
Агєєва Володимира Григоровича – директора НДІГС «Респіратор», канд. техн. наук
Колосюка Володимира Петровича – головного наукового співробітника МАКНДІ, докт. техн. наук, проф.
Софійського Костянтина Костянтиновича – завідувача відділу проблем технології підземної розробки вугілля ІГТМ ім. М.С. Полякова НАН України, докт. техн. наук., проф.
Головченка Євгена Олександровича – завідувача відділу боротьби з ендогенними пожежами НДІГС «Респіратор»
Болтунова Олега Геннадійовича – завідувача лабораторією вибухобезпечності та пожежбезпеки систем підземного електропостачання і кабелів МакНДІ
Сергієнка Віктора Павловича – інженера 1 категорії Луганського сектора відділу газодинамічних явищ МакНДІ
ознайомившись з технічною і контрольно-обліковою документацією, доповідною запискою ДВГРС, результатами виконаних розрахунків і випробувань технічних засобів, протоколами опиту свідків, висновком судово-медичної експертизи, огляду місця аварії, установила наступне
^ 1. КОРОТКА ХАРАКТЕРИСТИКА ШАХТИ ТА АВАРІЙНОЇ ДІЛЬНИЦІ
Шахту «Суходільська-Східна» проектною потужністю 3,0 млн.тонн вугілля на рік побудовано згідно з проектом інституту «Південдіпрошахт» та введено до експлуатації поетапно. Перша черга – блок №2 – у 1980 році, друга – блок №3 – у 1989 році.
У 2006 р. було створено структурний підрозділ - СП «Шахтоуправління «Суходільське-Східне» ПАТ «Краснодонвугілля» на базі ВП «Шахта «Суходільська-Східна» шляхом приєднання до неї ВП «Шахта «Північна» на правах структурного підрозділу.
Підготовка шахтного поля – блокова, система розробки – стовпова.
Розкриття шахтного поля здійснено двома центральними та трьома фланговими вертикальними стволами, з яких два - повітряподавальні, а три - вентиляційні.
Шахту віднесено до небезпечної за раптовими викидами вугілля та газу, небезпечної за вибуховістю вугільного пилу.
Провітрювання гірничих виробок здійснюється за допомогою вентиляторів головного провітрювання ВЦ-31,5 (скіповий ствол), ВЦД-31,5 (вентиляційний ствол №2, вентиляційний ствол №3).
У шахту подається 15354 м3/хв. повітря при розрахунковій кількості 13893 м3/хв.
Шахта розробляє вугільний пласт i31 потужністю 1,1-2,1 м, кут падіння 6-12о.
Розробляються 3 очисні вибої, які обладнано механізованими комплексами: 3КД-90Т в 12 «біс» східній лаві та східній лаві №24, ДМ – в західній лаві №37 гор. 915 м.
Підготовчі виробки проводяться буро-підривним та комбайновим способами за допомогою комбайну КСП-32.
Доставка гірничої маси, обладнання та матеріалів магістральними виробками проводиться акумуляторними електровозами АМ-8Д, у вагонетках ВГ-3,3, ВДК-2,5; ширина колії – 900 мм, дільничними виробками – маневровими лебідками ЛВ-25 і монорейковими дорогами ДКН. Доставка гірничої маси з очисних та підготовчих вибоїв здійснюється стрічковими конвеєрами 1Л-100, 1Л-100К та скребковими конвеєрами СП-202, СП-250.
Головний ствол – скіповий, діаметром 7,5 м, призначено для видачі вугілля та породи.
Допоміжний ствол – клітьовий, повітроподавальний, діаметром 7,5 м, проведено до позначки 1005 м та призначено для спуску-підйому людей, матеріалів та вантажу, подачі свіжого вентиляційного струменю; обладнано двоповерховими неперекидними клітями. Робочий горизонт 915м. Глибина ведення гірничих робіт на блоці №2 у похилій частині досягає 1180м.
Шахту обладнано аерогазовим інформаційним комплексом КАГІ, що передбачає надання інформації з вибоїв до оператора на поверхню, а також апаратурою ТУ-ТС «Вітер» для автоматичного контролю роботи та телеуправління вентиляторами місцевого провітрювання.
На шахті створено службу прогнозу, метою якої є контроль за розробкою викидонебезпечного пласта i31 за допомогою апаратури АПСС-1, та обладнанням ПГ-2МА, ЗГ-1.
Для нормалізації газового режиму на шахті впроваджено систему дегазації (поверхневу та підземну) виробленого простору діючих виїмкових дільниць. Абсолютна метановість шахти складає 90,38 м3/хв. чистого метану, відносна метановість на 1 тн. – 76,98 м3.
Режим роботи шахтоуправління – чотири зміни: одна зміна – ремонтно-підготовча, три – з видобування вугілля та проведення гірничих виробок.
^ Західній фланговий вентиляційний хідник №23 пл.і-3-1 гор.915м проводиться по вугільному пласту пл. і31 з підриванням порід підошви виробки, довжина тупикової частини виробки складає 355м, ширина 4,75м та висота – 3,18м.
Проведення західного флангового вентиляційного хідника №23 здійснюється буропідривним способом у режимі струсного висадження.
Прибирання гірничої маси здійснюється породонавантажувальною машиною 2ПНБ-2 на конвеєр СП-202. Кріплення виробки здійснюється рамно-анкерним кріпленням, затягування виробки – металевоб сіткою. Виробку призначено для підготовки виїмкової дільниці 25 західної лави пл. і31 гор. 915 м.
По правому боку виробки прокладено протипожежний стояк, стояк стисненого повітря та електричні кабелі. По лівій стороні змонтовано конвеєр СП-202 для транспортування гірничої маси з вибою західного флангового вентиляційного хідника №23 пл. i31 гор. 915 м.
Конвеєрною лінією, розташованою по проміжному штреку та 1 західному допоміжному похилу, гірнича маса транспортується до навантажувального пункту, де відвантажується у вагони ВДК-2,5. Після цього, гірнича маса у вагонах за допомогою локомотивної відкатки доставляється до вугільної ями.
^ 1 західний допоміжний похил проводиться по вугільному пласту i31 з підриванням порід підошви виробки, довжина виробки складає 1345 м, а тупикової частини - 425м, ширина - 5,2м та висота – 3,25 м.
Проведення 1 західного допоміжного похилу здійснюється буропідривним способом в режимі струсного висадження.
Прибирання гірничої маси здійснюється породонавантажувальною машиною 2ПНБ-2 на конвеєр СП-202. Кріплення виробки – арочне кріплення КМП-А3/15,0 із застосуванням посилюючого анкерного кріплення. Затягування виробки виконується металевою сіткою. Виробку призначено для доставки матеріалів та обладнання, а також для забезпечення провітрювання 25 західної лави пл. i31 гор. 915 м.
По правому боку виробки прокладено протипожежний стояк, стояк стисненого повітря та електричні кабелі. По лівій стороні змонтовано конвеєр СП-202 для транспортування гірничої маси з вибою, далі гірнича маса транспортується стрічковими конвеєрами 1Л-80 до навантажувального пункту 1 західного допоміжного похилу, де відвантажується у вагони ВДК-2,5. Після цього, гірнича маса у вагонах за допомогою локомотивної відкатки доставляється до вугільної ями.
^ Проміжній штрек між 1 західним допоміжним похилом та західним фланговим вентиляційним хідником №23 пройдено по вугільному пласту i31 з підриванням порід підошви виробки, довжина якого складає 150м, ширина - 5,2м і висота – 3,25 м.
Кріплення виробки виконано арочним кріпленням КМП-А3/15,0 із застосуванням посилюючого анкерного кріплення. Затягування виробки виконується металевою сіткою. Виробку призначено для доставки матеріалів та обладнання, а також - забезпечення провітрювання 25 західної лави пл. i31 гор. 915 м.
По правому боку виробки прокладено протипожежний стояк, стояк стисненого повітря та електричні кабелі. По лівій стороні змонтовано стрічковий конвеєр 1Л-800 для транспортування гірничої маси з вибою західного флангового вентиляційного хідника №23, далі гірнича маса транспортується стрічковими конвеєрами до навантажувального пункту 1 західного допоміжного похилу, де відвантажується у вагони ВДК-2,5. Після цього гірнича маса у вагонах за допомогою локомотивної відкатки доставляється до вугільної ями.
2. АНАЛІЗ НАЯВНОСТІ, ЯКОСТІ та ВІДПОВІДНОСТІ
^ ТЕХНІЧНОЇ ДОКУМЕНТАЦІЇ ВИМОГАМ НОРМАТИВНИХ АКТІВ З ОХОРОНІ ПРАЦІ
Проведення західного флангового вентиляційного хідника №23 здійснюється відповідно до розробленого комплексу заходів з боротьби з раптовими викидами вугілля, породи та газу за паспортом проведення й кріплення гірничих виробок, який погоджено з МакНДІ і затверджено головним інженером шахти. Паспорт включає правила виконання буропідривних робіт (БПР) у режимі струсного висадження із зазначенням параметрів БПР, місця виведення людей, розставлення постів, порядок відновлення робіт після висадження та ін.
Розрахунки провітрювання західного флангового вентиляційного хідника №23 пласта i31 гор.915 м і 1 західного допоміжного похилу пласта i31 гор.915 м виконано відповідно до вимог ДНАОП 1.1.30-6.09-93 «Керівництво з проектування вентиляції вугільних шахт».
Технологічна проектна документація (паспорт) на проведення та кріплення західного флангового вентиляційного хідника №23 пласта i31 гор. 915 м і 1 західного допоміжного похилу пласта i31 гор.915 м з питань провітрювання розроблена відповідно до вимог Правил безпеки у вугільних шахтах і інших актів з охорони праці.
Розрахункова метановість західного флангового вентиляційного хідника №23 Iп.Роз = 1,69 м3/хв.
Розрахункова витрата повітря Qроз = 236 м3/хв.
Розрахункова метановість 1-го західного вентиляційного похилу Iп.роз = 1,65 м3/хв.
Розрахункова витрата повітря Q роз = 244 м3/хв.
Згідно з вимірами, зробленими 27 липня 2011 р. і занесеними до «Вентиляційниго журналу» СП «Шахтоуправління «Суходільске-Східне» (форма 3) у привибійний простір флангового вентиляційного хідника №23 подавалося 270 м3/хв повітря. У вихідному струмені його витрата складала 282 м3/хв, а вміст метану 0,2%. Подача вентилятора ВМ-6 складала 420 м3/хв. До місця його установлення подавалося 524 м3/хв повітря.
У привибійний простір 1 західного допоміжного похилу подавалося 274 м3/хв повітря. У вихідному струмені його витрата складала 326 м3/хв, а вміст метану 0,2%. Подача вентилятора ВМ-6 складала 426 м3/хв. До місця його установлення подавалося 1236 м3/хв повітря.
Таким чином, західний фланговий вентиляційний хідник №23 і 1-й західний допоміжний похил були забезпечені потрібною витратою повітря відповідно до вимог Правил безпеки у вугільних шахтах та інших нормативних актів з охорони праці.
На шахті наявні схеми електропостачання, необхідні за нормативними документами, паспорти та керівництво з експлуатації до електричного обладнання та гірничих машин. Проектна документація відповідає вимогам нормативних актів з охороні праці.
Усе електроустаткування та кабелі мають дозвільну документацію для застосування у шахтах, небезпечних за газом і пилом.
Схема підключення автоматичного газового захисту відповідає вимогам «Інструкції з електропостачання та застосування електрообладнання у провітрюваних ВМП тупикових виробках шахт, небезпечних за газом».
Перевірочний розрахунок уставок струмів комутаційних апаратів системи електропостачання тупикових вибоїв підтверджує правильність вибраних уставок.
^ 3. СТАН БЕЗПЕКИ ГІРНИЧИХ РОБІТ
3.1 Заходи щодо боротьби з раптовими викидами вугілля та газу
Спільним наказом ПАТ «Краснодонвугілля» і територіального управління Держгірпромнагляду України по Луганській області від 24.12.2010 р. № 96/б і від 29.12.2010 р. № 959 пласт i31 віднесено до категорії викидонебезпечних, а також за раптовим видавлюванням вугільного пласта та за проривами метану з підошви гірничих виробок у межах усього шахтного поля. Під час відроблення вугільного пласта сталися 3 викиди вугілля та газу, у тому числі 1 викид під час струсного висадження та 1 раптове видавлювання вугільного пласта. Інформація про ГДЯ, що сталися, наведено в таблиці 1.
Для прогнозу викидонебезпеки вугільного пласта, раптових витискувань та проривів метану з підошви очисних виробок застосовуються способи МакНДІ, які грунтуються на реєстрації техногенного акустичного сигналу апаратурою АПСС1 і його обробці програмами МакНДІ. У разі комбайнового проведення підготовчих виробок застосовуються також способи прогнозу та боротьби з викидами шляхом буріння випереджальних розвантажувальних свердловин з контролем ефективності за параметрами акустичного сигналу (АПСС1) і за газодинамікою. При незабезпеченні параметрів способу або його неефективності, а також у небезпечних за прогнозом зонах і під час переходу геологічних порушень – буропідривні роботи в режимі струсного висадження.
Таблиця 1
Інформація щодо ГДЯ за пластом i31
№ з/п
Дата
Найменування виробки
Вид ГДЯ
Кількість вугілля, т
Кількість метану, м3
1
12.1990
34-й західний конвеєрний штрек гор. 915 м
викид вугілля та газу
45
1680
2
05.1994
12-й східний повітроподавальний хідник гор. 915 м
викид вугілля та газу
32
970
3
07.1995
38-й західний конвеєрний штрек гор. 915 м
викид вугілля та газу
15
280
4
03.2007
36-я західна лава
раптове видавлювання пласта
60
3195
Примітка: всі ГДЯ сталися у зонах геологічних порушень
Проведення підготовчих виробок буропідривним способом здійснюється в режимі струсного висадження. При цьому прогноз викидонебезпеки і способи боротьби з викидами не застосовуються.
3.2 Організація підривних робіт
Вибухові роботи в шахтоуправлінні «Суходільське-Східне» ПАТ «Краснодонвугілля» ведуться на підставі дозволу Держгірпромнагляду від 09.02.11 № 296.09.30-10.10.1 і чинного до 09.02.14, а також рішення на право проведення підривних робіт від 22.06.11 № 27, виданого Краснодонською державною гірничотехнічною інспекцією у вугільній промисловості, яке діє до 31.12.11.
Підривні роботи на шахті ведуться дільницею підривних робіт шахтоуправління «Суходільське-Східне», до складу якої входять 12 майстрів - підривників (за планом 14), 6 роздавальників вибухових матеріалів (за планом 7). На момент перевірки на дільниці був відсутній завідувач складом ВМ.
Вибухові матеріали зберігаються в підземному витратному складі вибухових матеріалів елементного типу, розташованого на горизонті 915 метрів. Проектна ємність складу становить 3600 кг аміачно-селитрених вибухових матеріалів і 22 тисячі електродетонаторів миттєвої і уповільненої дії. Склад експлуатується на підставі свідоцтва від 04.07.11 №51-11, виданого територіальним управлінням Держгірпромнагляду по Луганській області, чинного до 09.02.14, а також дозволу на право зберігання вибухових матеріалів від 05.02.07 № 000821, виданого УГБ УМВС України в Луганській області, чинного до 09.12.12.
На I зміну 28.07.11 за записами в «Книзі приходу і витрат вибухових матеріалів» (форма 1) на складі зберігалося 2535,6 кг амоніту П-5, 18,2 кг угленіту 10П, 558 електродетонаторів миттєвої і 6026 електродетонаторів уповільненої дії. Підсумковий прихід і витрата вибухових матеріалів за 28.07.11 у форму №1 не внесено через відсутність звіту про витрату вибухових матеріалів за наряд-путівкою від 28.07.11 №84.
На складі також зберігаються 51 поліетиленова посудина для створення водорозпилювальних завіс і 3000 поліетиленових ампул гідрозабивки, а також у достатній кількості вибухові прилади, прилади перевірки опору та справності містків розжарювання електродетонаторів і прилади контролю вибухового імпульсу, що подається вибуховим приладом в електровибухову мережу.
У II півріччі, відповідно до режиму, узгодженого Краснодонською державною гірничотехнічною інспекцією у вугільній промисловості, підривні роботи в шахтоуправлінні «Суходільське-Східне» передбачено вести в 10 підготовчих і 3 очисних вибоях при прогнозі «небезпечно» і переході геологічних порушень, а також в нижній ніші 12-ої «біс» східної лави. На цей час вибухові роботи ведуться в 4 підготовчих виробках у режимі струсного висадження.
Західний фланговий вентиляційний хідник №23 пласта i31 горизонту 915 метрів проводиться буропідривним способом у режимі струсного висадження. Пласт віднесено до категорії небезпечних за раптовими викидами вугілля та газу, а також небезпечних за видавлюванням вугілля. Переріз виробки начорно складає 14,04 м2. Виробка ведеться змішаним вибоєм із нижнім висадженням вміщувальних порід. Потужність пласта складає 2,0 метри, а величина висадження порід - 0,4 метра. Коефіцієнт міцності вугілля за шкалою професора Протод’яконова складає f=1,5, а вміщувальних порід f=4,6. За один прийом підривається 24 шпури завглибшки 2 метри, з яких 18 шпурів підривається по вугіллю, а останні 6 - по породі. Як вибухову речовину застосовують амоніт П-5. Величина шпурового заряду складає 0,6 кг при загальній витраті вибухових речовин на цикл 14,4 кг. Ініціація шпурових зарядів здійснюється електродетонаторами уповільненої дії типу ЕДКЗ-ПМ-15 кількістю 24 штуки. Паспортом передбачено застосування пластичної забивки типу ІПЗ-1 або гідрозабивки у поєднанні з глиняною замикаючою забивкою. Запобіжне середовище в привибійній частині виробки створюється шляхом висадження 5 поліетиленових посудин з водою патронами угленіту 10П або угленіту 13П і електродетонаторами миттєвої дії ЕДКЗ-0П кількістю 5 штук.
Відповідно до режиму проведення підривних робіт та «Інструкції з проведення струсного висадження у вибої західного флангового вентиляційного хідника № 23 i31 горизонту 915 метрів» вибухові роботи ведуться з 800 до 1400 I зміни і 2000 до 200 III зміни.
Для забезпечення безпеки під час проведення струсного висадження «Інструкції з проведення струсного висадження...» перед початком заряджання вибою передбачено вимикання електроенергії в усіх виробках, розташованих у межах небезпечної зони, виведення людей, не зайнятих у заряджанні вибою, з небезпечної зони за пости №1 і №3 і виставляння постів її охорони. Про виконання цих операцій, а також про стан газової обстановки в гірничих виробках і готовності вибою до заряджання, керівник підривних робіт у вибої повідомляє керівника підривних робіт на поверхні, який, отримавши інформацію від оператора АГК про стан газової обстановки, дає дозвіл на заряджання вибою.
Закінчивши заряджання вибою, з'єднання вибухового кола і з'єднання його з вибуховою магістраллю, керівник підривних робіт у вибої і майстер-підривник прямують до місця укриття майстра-підривника (пікет №60 1 західного допоміжного ухилу), перевіряючи стан газових обставин на шляху прямування та в місці укриття майстра-підривника. Якщо підвищених концентрацій метану немає, керівник підривних робіт у вибої повідомляє керівника підривних робіт на поверхні про готовність вибою до висадження. Керівник підритвних робіт на поверхні, отримавши інформацію від оператора АГК про стан газової обстановки, дає дозвіл на висадження шпурових зарядів, після чого майстер-підривник за дозволом керівника підривних робіт у вибої з'єднує вибухову магістраль з вибуховою станцією і проводить висадження. Про проведене висадження керівник підривних робіт у вибої повідомляє керівника підривних робіт на поверхні.
Після провітрювання вибою і примикаючих виробок протягом не менше ніж 30 хв. керівник підривних робіт у вибої просить у керівника підривних робіт на поверхні дозвіл на перевірку вибою після висадження. Керівник підривних робіт на поверхні, уточнюючи в оператора АГК стан газових обставин в гірничих виробках, дає дозвіл на перевірку вибою (якщо підвищеного вмісту метану у вибої та на вихідному струмені виробки немає). Керівник підривних робіт у вибої і майстер-підривник перевіряють стан гірничої виробки та вибою і повідомляють про результати перевірки керівникові підривних робіт на поверхні. Керівник підривних робіт на поверхні, якщо немає порушень вимог правил безпеки (порушення кріплення, відсутність зарядів, що відмовили, і т. ін.) дає дозвіл на зняття постів охорони небезпечної зони, допускає людей у вибій та суміжні виробки, дозволяє вмикання електроенергії і відновлення робіт.
Усі телефонні переговори між керівником підривних робіт на поверхні, керівником підривних робіт у вибої та постовими заносяться в «Журнал проведення струсного висадження по шахті» і на комп'ютерний архіватор мови.
У цілому на дільниці є вся необхідна технічна документація, що забезпечує безпечне ведення підривних робіт, а також зберігання вибухових матеріалів.
У той же час з «Інструкцією з проведення струсного висадження у вибої західного флангового вентиляційного хідника № 23 i31 горизонту 915 метрів» не ознайомлені керівники дільниць №1 ТОВ «Вуглепроходка», ТОВ «Луганськшахтобуд», ВТБ, у частині їх відповідальності за виведення людей за межі небезпечної зони.
Відповідно до затвердженого «Режиму…» і хронометражними спостереженнями на вибухові роботи у вибої західного флангового вентиляційного хідника № 23 пласта i31 горизонту 915 метрів відводиться 150 хв. Згідно з «Методичними вказівкам щодо складання режимів ведення підривних робіт у вугільних шахтах, небезпечних за газом або розробляючих пласти, небезпечні за вибухами пилу» («Збірник нормативних документів з підривних робіт у вугільних шахтах») підривні роботи у вибоях, віднесених до V групи, повинні проводитися на початку або наприкінці змін, або у зміни, спеціально відведені для підривних робіт.
Крім цього, не отримавши дозволу на відновлення робіт, працівники дільниць ПР-2 шахтоуправління «Суходільське-Східне» №1 ТОВ «Вуглепроходка», ТОВ «Луганськшахтобуд», у тому числі і постові, повернулися у небезпечну зону й подали напругу на електрообладнання.
^ 4. ОРГАНІЗАЦІЯ АЕРОГАЗОВОГО КОНТРОЛЮ НА ШАХТІ ТА ОЦІНКА СТАНУ РУДНИКОВОЇ АТМОСФЕРИ В ГІРНИЧИХ ВИРОБКАХ АВАРІЙНОЇ ДІЛЬНИЦІ
Контроль вмісту метану у 3-ю зміну з 28 по 29 липня 2011 р. на аварійній дільниці здійснювався стаціонарними аналізаторами метану серії АТ (8 датчиків метану), шахтними інтерферометрами ШИ-11 – 4 шт., автоматичними приладами «Сигнал-5» - 5 шт., індивідуальними сигналізаторами метану, поєднаними з шахтними головними світильниками СМС-5М3 – 17 шт. Телеметрична інформація, що надходила від 4-х датчиків стаціонарної апаратури контролю метану відповідно до п. 2.1.2 НПАОП 10.0-5.02-04, фіксувалася комплексом КАГІ.
Дані КАГІ з розташування та призначення стаціонарної апаратури контролю метану такі.
1. Західний фланговий вентиляційний хідник № 23.
- Д1И-45 (вихідна тупику, поріг спрацьовування – 1,0%);
- Д2И-45 (вибій тупику, поріг спрацьовування – 2,0%);
- Д3-45 (шаровий, поріг спрацьовування – 2,0%);
- Д1-42 (захист електрообладнання, поріг спрацьовування – 1,0%).
2. 1 західний допоміжний ухил.
- Д1И-17 (вихідна тупику, поріг спрацьовування – 1,0%);
- Д2И-17 (вибій тупику, поріг спрацьовування – 2,0%);
- Д3-17 (шаровий, поріг спрацьовування – 2,0%);
- Д2-14 (захист ВМП і РПП, поріг спрацьовування – 0,5% ).
Телесигналізація від датчиків контролю шарових скупчень метану (Д3-45 і Д3-17), датчика Д2-14 (захист ВМП і РПП) і датчика Д1-42 (захист електрообладнання) на комплекс КАГІ не виводилася, що не відповідає п.1.3 «Тимчасового керівництва з обладнання та експлуатації систем аерогазового контролю у вугільних шахтах».
Вивчення інформації, наявної в базі даних комплексу КАГІ, дозволяє говорити про таке.
О 23 г. 40 хв. із датчиків західного флангового вентиляційного хідника № 23 Д1И-45 і Д2И-45 було знято напругу живлення на 4 хв. О 23 год. 47 хв. сталося короткочасне перевищення діапазону вимірювання вибійного датчика Д2И-45 (2,5% об. СН4), а о 0 год. 5 хв. перевищення порогу спрацьовування датчика на вихідній тупику Д1И-45 (1% об. СН4). О 0 год. 10 хв. датчик вихідної тупику Д1И-45 зафіксував перевищення діапазону вимірювання (2,5% об. СН4) із подальшим спадом показань. О 0 г. 17 хв. показання датчика вихідної тупику Д1И-45 не перевищували уставки спрацьовування (1% об. СН4). Починаючи з 1 г. 14 хв. від датчиків Д1И-45 і Д2И-45, немає інформації, що за часом відповідає початку аварії. Графіки показників датчиків наведено на рисунках 1 і 2.
Ріс.1. Показання датчика Д2И-45
(вибій тупику західного флангового вентиляційного хідника № 23)
Ріс.2. Показання датчика Д1И-45
(вихідна тупику західного флангового вентиляційного хідника № 23)
Датчики 1-го західного допоміжного ухилу Д1И-17 і Д2И-17 не зафіксували перевищення гранично допустимих норм вмісту метану в 3-ю зміну з 28 по 29 липня 2011 р. Показники цих датчиків не перевищували 0,5 % об. СН4. Починаючи з 1 год. 14 хв. від датчиків Д1И-17 і Д2И-17 немає інформації.
Аналіз даних за місяць, що передував аварії, показує, що перевірки апаратури проводяться нерегулярно.
1. Датчик Д1І-45 - за липень комплексом КАГІ автоматично не зареєстровано жодну перевірку датчика (відсутність телесигналізації про спрацьовування).
2. Датчик Д2І-45 - за липень комплексом КАГІ автоматично не зареєстровано жодну перевірку датчика (відсутність телесигналізації про спрацьовування).
3. Датчик Д1І-17 - за липень комплексом КАГІ автоматично зареєстровано 13 перевірок датчика.
4. Датчик Д2І-17 - за липень комплексом КАГИ автоматично зареєстровано 6 перевірок датчика.
Аналіз технічного стану метанометричної техніки на шахті, якості її обслуговування і організації контролю вмісту метану показав таке:
- шахта не укомплектована в повному обсязі сигналізаторами метану, поєднаними з шахтними головними світильниками;
- не всім робітникам аварійної дільниці було видано сигналізатори метану, поєднані з шахтними головними світильниками (усього робочих 28 осіб, видано 17 сигналізаторів метану поєднаних з шахтними головними світильниками);
- контроль вмісту метану здійснюється без застосування стаціонарної швидкодіючої апаратури;
- проектну документацію з обладнання та експлуатації системи АГК шахти не узгоджено в установленому порядку;
- від більшості датчиків метану стаціонарної апаратури не виведено на поверхню телесигналізацію;
- частина переносних приладів контролю метану відпрацювала розрахунковий термін служби і не пройшла огляду на право дальшої експлуатації;
- штат слюсарів служби аерогазового контролю не укомплектовано;
- ПАТ «Краснодонвугілля» забезпечено сервісно-технічне обслуговування комплексу КАГИ (щомісячне і щоквартальне);
- забезпечено виконання ПБ щодо відображення, зберігання інформації і відсутності доступу до неї персоналу шахти. У даний час в ПАТ «Краснодонвугілля» створюється централізована система контролю параметрів безпеки.
^ 5. ОБСТАВИНИ, що пЕРЕДували АВАРІЇ
У 3-ю зміну 28.07.2011 р. начальник дільниці ПР-2 Лагун О.Є. видав наряд в.о. помічника начальника дільниці Позднєєву О.В. на виконання робіт на відкачування води, прибиранню гірської маси, обслуговуванню пересипів, бурінню 24 шпурів для здійснення струсного підривання і обслуговуванню компресорної установки УКВШ в західному фланговому вентиляційному хіднику № 23 пласта i31 гор. 915м. На виконання наряду в шахту було направлено 15 робітників, у тому числі прохідники Карбовський П.В. (ланковий), Медяников Д.В., Бондаренко С.В., Голованов О.І., Власов В.А., Грігор'єв С.В.; машиністи підземних установок (МПУ) Кіріченко В.В., Шестопалов В.Ю., Коб'єрський І.В., Дубінко С.М., Малтиз Д.В.; гірники підземні Коністратенко М.В., Басистий О.М., Гуменюк П.М. та електрослюсар Попов В.Г.
На дільниці ВТБ в 3-ю зміну 28.07.2011 р. помічник начальника дільниці видав наряд гірничому майстру Карпову В.І. на обстеження маршруту № 5 і контроль здійснення підривних робіт в західному фланговому вентиляційному хіднику № 23.
На дільниці БПР в 3-ю зміну 28.07.2011 р. начальник дільниці Веселов М.С. видав наряд майстру-підривнику Николаєву Г.М. на виробництво підривних робіт в західному фланговому вентиляційному хіднику № 23.
В.о. начальника дільниці № 1 ТОВ «Вуглепроходка» Кандирін А.Ю. в 3-ю зміну 28.07.2011 р. видав наряд заступнику начальника дільниці Сизоненко О.К. на прибирання гірської маси породонавантажувальною машиною 2ПНБ-2Б і установлення двох рам арочного кріплення у вибої 1-го західного допоміжного ухилу пласта i31 гор. 915м. Для виконання цього наряду в шахту було направлено ланку прохідників у складі Молчанова А. Р. (ланковий), Слишикова В.О., Сидоренкова В.Г., Лохматова О.С. і Лобанова Е.Ю.
Помічник начальника дільниці ТОВ «Луганськшахтобуд» Палєєв В.О. видав наряд гірничому майстру Степаненко І.Ю. та прохідникам Тисленку Ф.В., Скалі С.В. і Гунченку О.П. на виконання робіт у 25 західному вентиляційному штреку і в 14 східному конвеєрному штреку (зачищення виробок і доставка матеріалів) і в західному фланговому вентиляційному хіднику № 23 (перекріплювання виробки).
Прийшовши у вибій західного флангового вентиляційного хідника № 23, гірники дільниці ПР-2 здійснили відкачування води, прибрали 10м3 гірської маси, обібрали вибій і пробурили 24 шпури. О 22 годині 39 хвилин вибій був готовий до заряджання.
За свідченнями роздавальника ВМ дільниці БПР Тихонова Ю.С., о 21 годині 50 хвилин він закінчив видавати майстру-підривнику Николаєву Г.М. вибухові матеріали і ключі від вибухової станції.
Керівництво струсним підриванням в західному фланговому вентиляційному хіднику № 23 в 3-ю зміну 28.07.2011 р. здійснював начальник зміни виробничої служби Полухін В.О. У вибої західного флангового вентиляційного хідника № 23 струсним підриванням керував в.о. помічника начальника дільниці ПР-2 Позднєєв О.В.
За свідченнями начальника зміни Полухіна В.О., о 22 годині 39 хвилин він дозволив Позднєєву О.В. здійснити заряджання шпурових зарядів, а о 23 годині 42 хвилини дав згоду виконати їх підривання. О 23 годині 44 хвилини шпурові заряди були підірвані.
За свідченнями оператора АГК Вшивцевої Н.О., з 23 години 40 хвилин до 23 години 43 хвилин зникла інформація з датчиків газового захисту в західному фланговому вентиляційному хіднику № 23. О 23 годині 47 хвилин було зафіксовано зростання концентрації метану у вибої хідника № 23 і о 00 годині 10 хвилин 29.07.2011 р. – на вихідному струмені тупика виробки.
Через 30 хвилин після підривання зарядів помічник начальника дільниці ПР-2 Позднєєв О.В. запитав по телефону у начальника зміни Полухіна В.О. дозвіл на огляд вибою. З огляду на підвищену концентрацію метану Полухін В.О. прийняв рішення продовжити провітрювання вибою та дозволив його огляд о 01 годині 03 хвилини 29.07.2011 р.
О 01 годині 14 хвилин оператор АГК Вшивцева Н.О. доповіла гірничому диспетчеру Огурцову В.І. про зникнення інформації з датчиків газового захисту в західному фланговому вентиляційному хіднику № 23 і в 1 західному допоміжному похилу.
О 01 годині 40 хвилин гірничій диспетчер Огурцов В.І. отримав повідомлення від стволового гор. 915м Мантропова В.В. про ударну хвилю і білу пилову хмару із сланцевого пилу. Таку ж інформацію о 01 годині 50 хвилин передав помічник начальника дільниці ШТ-1 Курносов О.І., що знаходився в гараж-зарядній гор. 915м.
О 01 годині 50 хвилин – 01 годині 55 хвилин гірничій диспетчер Огурцов В.І. повідомив про те, що сталося, у 7 ВГРЗ і ввів в дію 235 позицію Плану ліквідації аварій «Вибух тупику західного флангового вентиляційного хідника № 23 пл. i31 гор. 915м».
За свідченнями помічника начальника дільниці ШТ-1 Курносова О.І., він по команді гірничого диспетчера Огурцова В.І. пішов по північному магістральному відкотному штреку гор. 915м до вантажного пункту дільниці ПР-2. Коли Курносов О.І. підійшов до заїзду на західний фланговий вентиляційний хідник № 23, то на вантажному пункті він побачив перевернені вагонетки з вантажем та шість травмованих людей, двоє з яких подавали ознаки життя.
О 02 годині 15 хвилин на шахту прибуло відділення оперативного взводу 7 ВГРЗ.
О 03 годині 15 хвилин на гор. 915м біля допоміжного ствола відділення 7 ВГРЗ зустріли двох постраждалих (Басистого О.М. і Гуменюка П.М.), які у супроводі членів ДГК були видані на поверхню.
О 03 годині 30 хвилин на північному магістральному конвеєрному штреку між західним фланговим вентиляційним хідником № 23 і 1 західним допоміжним похилом було виявлено четверо постраждалих без ознак життя (Коністратенка М.В., Дубінко С.М., Коб'єрського І.В. і заступника механіка Ушакова О.М.).
О 03 годині 50 хвилин в 1 західному допоміжному ухилу біля камери лебідки знайдено двоє постраждалих без ознак життя (Шестопалова В.Ю. і Киріченка В.В.).
О 04 годині 00 хвилин в 1 західному допоміжному ухилі був знайдений без ознак життя МПУ Малтиз Д.В. Постраждалий лежав обличчям вниз, головою у бік устя виробки.
О 06 годині 40 хвилин в районі зруйнованих вентиляційних споруд в 23 «біс» західному фланговому вентиляційному хіднику під завалом знайдено двох постраждалих без ознак життя (Гунченко О.П. і Тисленка Ф.В.). На заїзді з 1 західного допоміжного ухилу на проміжний штрек виявлено сім постраждалих без ознак життя (Бондаренка С.В., Карпова В. І., Григор'єва С.В., Медяникова Д.В., Власова В.А., Голованова О.І., Скалу С.В.).
О 12 годині 40 хвилин в обвалених породах західного флангового вентиляційного хідника № 23 виявлено без ознак життя електрослюсаря Попова В.Г.
О 22 годині 17 хвилин в ході розвідки західного флангового вентиляційного хідника № 23 на 200-м метрі виявлений без ознак життя прохідник Карбовський П.В.
О 16 годині 40 хвилин 30.07.2011 р. в 1 західному допоміжному ухилі на відстані 380м від сполучення з проміжним штреком виявлений без ознак життя прохідник Лохматов О.С.
З 17 годин 30 хвилин до 19 годин 20 хвилин 30.07.2011 р. в 1 західному допоміжному ухилі було виявлено без ознак життя п'ять постраждалих (Молчанова А.І., Лобанова Е.Ю., Слишикова В.О., Сидоренкова В.Г., Сизоненка О.К.).
еще рефераты
Еще работы по разное
Реферат по разное
Е. А. Цеймах, А. В. Левин, О. Н. Ананко, С. Ю
17 Сентября 2013
Реферат по разное
Т. В. Капитан пропедевтика детских болезней
17 Сентября 2013
Реферат по разное
Команды Телефон на гонке
17 Сентября 2013
Реферат по разное
Тестовый контроль вопросы для государственных экзаменов по терапии на 5 курсе педиатрического факультета и на 6 вечернем педфаке
17 Сентября 2013