Реферат: Про роботу Головного та територіальних управлінь юстиції з питань правової освіти населення за І півріччя 2011 рокуУзагальнена інформація
про роботу Головного та територіальних управлінь юстиції з питань

правової освіти населення за І півріччя 2011 року

Протягом І півріччя 2011 року Головним та територіальними управліннями юстиції вживались заходи, спрямовані на виконання Указу Президента України «Про Національну програму правової освіти населення» від 18.10.2001 № 992/2001, рішення обласної ради «Про програму правової освіти населення на 2011-2015 роки» від 28.12.2010 № 3-10/VI та районних і міських програм правової освіти населення.

Робота обласної, районних, міських МКМР

З метою підвищення рівня правової освіти та для оперативного вирішення питань координації діяльності управлінь, відділів і служб, які приймають участь у правовій освіті населення в області діє координаційно-методична рада облдержадміністрації з правової освіти населення, склад якої оновлено розпорядженням облдержадміністрації «Про внесення змін до розпорядження голови облдержадміністрації від 07.02.2006 № 40» від 07.06.2011 № 174 у зв’язку із змінами в організаційно-штатній структурі облдержадміністрації.

З урахуванням рекомендацій Всеукраїнської МКМР, досвіду роботи інших областей, рішенням засідання Ради від 25.12.2010 року, затверджено план роботи МКМР облдержадміністрації з правової освіти населення на 2011 рік (протокол № 4).

Протягом І півріччя 2011 року проведено 2 засідання, на яких було розглянуто 10 питань актуального правоосвітнього характеру: «Про стан виконання Програми правової освіти населення Черкаської області на 2006-2010 роки» (було заслухано звіт про виконання Програми протягом 5 років та доведено до відома інформацію про прийняття та затвердження рішенням обласної ради від 28.12.2010 № 3-10/VІ програми правової освіти населення на 2011-2015 роки); «Про стан початкового правового виховання у дошкільних навчальних закладах області» (за результатами обговорення питання, прийнято рішення про подальшу співпрацю органів юстиції області та установ освіти щодо спільної роботи під час узагальнень та поширень позитивного досвіду ДНЗ, методичної роботи, семінарів з педагогічними працівниками, засідань методичних об’єднань педагогічних працівників ДНЗ); «Про роботу районних, міських міжвідомчих координаційно-методичних рад з правової освіти населення у 2010 році» (підведено підсумки обласного огляду-конкурсу на кращу правоосвітню роботу МКМР, звернуто увагу на досвід роботи кращих та недоліки МКМР, виявлених в ході проведених перевірок їх діяльності); «Про організацію роботи по реалізації соціально-правового захисту дітей від насильства в сім’ї»; «Про затвердження Плану заходів обласної МКМР з правової освіти населення на 2011 рік на виконання Рекомендацій Всеукраїнської МКМР з правової освіти населення, прийнятих у м. Києві 05.10.2010» (прийнято рішення про впровадження позитивних надбань у правоосвітній роботі інших областей, шляхом планування на 2011 рік відповідних заходів), «Про затвердження графіку виступів членів обласної МКМР з правової освіти населення у засобах масової інформації у І півріччі 2011 року»; «Про організацію інформаційно-роз’яснювальної роботи в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Черкаській області, Головному управлінні праці та соціального захисту населення облдержадміністрації та їх підвідомчих установах» (звернуто увагу Головного управління праці та соцзахисту населення облдержадміністрації на покращення роботи у цьому напрямку); «Про проведені заходи, спрямовані на виховання економічної та правової культури у молоді – майбутніх платників податків у поточному році»; «Про правоосвітню роботу Публічних центрів регіональної інформації, створених при бібліотечних установах Черкаської області» (рекомендовано впровадити деякі заходи відповідно до Рекомендацій ВМКМР, прийнятих у м. Кіровограді 20.05.2011 року), «Про затвердження Плану заходів по проведенню з 24 червня по 30 червня 2011 року Тижня права в Черкаській області з нагоди відзначення 15-ї річниці прийняття Конституції України» (скоординовано діяльність членів обласної МКМР по проведенню відповідних заходів).

За результатами розгляду актуальних правоосвітніх питань, прийнято 10 рекомендацій, які надіслано для виконання членам обласної МКМР та територіальним МКМР з правової освіти населення.

Членами обласної МКМР протягом звітного періоду проводилась певна робота щодо виконання запланованих заходів. Так, на виконання піврічного графіку виступів членів обласної МКМР у засобах масової інформації протягом І півріччя 2011 року здійснено: 23 виступи в Черкаській обласній державній телерадіокомпанії «Рось», телекомпанії «Антена+» та 9 виступів у місцевих газетах: «Нова доба», «Вечірні Черкаси», «Вісник Хмельницького університету».

На виконання плану роботи обласної МКМР, в приміщенні студії селекторних нарад філії ВАТ «Укртелеком», з метою підвищення професійних знань, умінь та навичок, необхідних для ефективного забезпечення правоосвітньої діяльності територіальних МКМР, 11.03.2011 року проведено навчальний семінар для заступників голів та відповідальних секретарів територіальних МКМР з правової освіти населення.

7 червня (м. Черкаси) та 10 червня 2011 року (м. Умань) для заступників голів та відповідальних секретарів територіальних МКМР проведено зональні семінари-практикуми.

На виконання методичної частини плану роботи обласної МКМР на 2011 рік, протягом поточного періоду проведено: навчальний семінар-практикум для вчителів правознавства загальноосвітніх навчальних закладів, викладачів права ПТНЗ області за участі юристів-практиків; перевірки 6 районних, міських МКМР з правової освіти населення; обласну акцію до Дня захисту дітей – 1 червня – «Бережи Закон дитину»; обласний місячник «Діти в Україні мають права»; обласний конкурс дитячої творчості «Податки очима дітей»; запровадження у роботу правових лекторіїв на базі ЗОШ та ПТНЗ міста Черкаси для проведення лекційної роботи членами КРМЮ при Головному управлінні юстиції для батьків та учнів різних вікових груп з актуальних правоосвітніх питань; комплексну перевірку стану організації правоосвітньої роботи гуртків, клубів, створених при навчальних закладах, установах, організаціях Черкаської області з метою надання методичної допомоги та сприяння розширенню їх мережі; обласний конкурс з метою залучення молодих випускників до державної служби «Знавці права»; обласний конкурс рефератів, творів та малюнків «Світ моїх прав»; заплановано проведення з 24.06.2011 по 30.06.2011 Тижня права в Черкаській області з нагоди річниці прийняття Конституції України та інші заходи.

В області впроваджено затвердження графіків виступів у місцевих засобах масової інформації членів територіальних МКМР. Члени МКМР з правової освіти населення залучаються до роботи з надання населенню роз’яснень законодавства за телефоном під час проведення місцевими органами виконавчої влади та органами місцевого самоврядування “гарячих ліній”, виїздів мобільних консультативних пунктів, спільного проведення правоосвітніх заходів тощо.

Протягом І півріччя 2011 року територіальними міжвідомчими координаційно-методичними радами було проведено 54 засідання, на яких було розглянуто 201 питання з правової освіти населення та прийняті відповідні рішення. Усі рекомендації Всеукраїнської та Черкаської обласної МКМР були розглянуті на засіданнях територіальних МКМР, враховані та використовуються в їх роботі.

На засіданнях МКМР розглядаються актуальні питання правоосвітнього характеру, приймаються рекомендації, які доводяться до відома виконавців для впровадження в роботу. Прослідковуються певні надбання в організації проведення акцій, диспутів, лекцій, “круглих столів”, “рейдів” тощо. Активізована співпраця із засобами масової інформації з роз’яснення громадськості норм законодавства України.

Продовжує ефективно працювати Городищенська районна МКМР з правової освіти населення. Так, для навчальних закладів району, з метою зменшення негативних проявів у молодіжному середовищі, попередженню насилля, торгівлі людьми та підготовки молоді до самостійного життя, членами районної МКМР та волонтерами виконується профілактична програма «Пропаганда здорового способу життя». На виконання програми, для студентської та учнівської молоді проводилися тренінги, бесіди на теми: «Праця дітей», «Нормативно-правові акти, що захищають права дітей», «Права дітей», «Злочин і кара», «Насилля в сім’ї» та інші. Загалом з початку року, районним центром соціальних служб для сім’ї, дітей та молоді спільно з членами районної МКМР здійснено 10 виїздів у населенні пункти району для проведення із 720 особами правопросвітницької роботи. В ході проведення профілактичних та правовиховних заходів, було поширено соціальну рекламу у формі плакатів, буклетів, листівок у кількості 400 екземплярів.

Членами Городищенської районної МКМР з 14.03.2011 по 18.03.2011 проведено Тиждень права в районі, присвячений правам жінок. Протягом тижня у загальноосвітніх навчальних закладах для дітей старшого шкільного віку були висвітлені питання: «Гендерна рівність чоловіків та жінок», «Права жінок у трудовому законодавстві», «Рівність прав та обов'язків у шлюбних відносинах» та інші заходи.

За основу ефективності роботи Жашківської районної МКМР взято здійснення спільних правоосвітніх заходів членами МКМР на виконання місцевої програми правової освіти населення. Так, 21.01.2011 року проведено засідання «круглого столу» на базі Жашківської ЗОШ І-ІІІ ст. за участі членів МКМР: районного управління юстиції, районного відділу УМВС України в Черкаській області, відділу молоді та спорту райдержадміністрації, районного центру соціальних служб для сім’ї, дітей та молоді, учнівської молоді. В ході засідання були розглянуті питання щодо історії державотворення України, правових гарантій державного будівництва України, змісту поняття «державного суверенітету» тощо.

Окремими членами районної МКМР (служба у справах дітей, відділ освіти Жашківської райдержадміністрації, РВ УМВС в Черкаській області) проводилися рейди «Діти вулиці».Так, 13.04.2011 за участі районного управління юстиції було відвідано багатодітні сім'ї в селах: Тетерівка, Баштечки, Нагірна, Побійна, Червоний Кут, Нова Гребля, Охматів, Сорокотяга, під час заходів, членам сімей роз'яснено положення чинного законодавства про недопущення проявів будь-якого насильства стосовно дітей та передбачену відповідальність.

Членами Жашківської районної МКМР протягом поточного року здійснено 80 виступів у місцевих засобах масової інформації, розроблено 3 методичні рекомендації з актуальних правових питань, проводилися інші заходи.

Продовжується робота членів Звенигородської районної МКМР з правової освіти населення по роз'ясненню в населених пунктах району питань пенсійного, податкового законодавства, права соціального захисту населення. Члени районної МКМР протягом звітного періоду надавали методичну допомогу та проводили лекційну роботу на правову тематику у загальноосвітніх навчальних закладах м. Звенигородка, Шевченківському НВК та Шевченківській спеціалізованій школі ім. Т.Г. Шевченка, Озірянській, Попівській загальноосвітніх школах І-ІІ ст., пришкільних таборах відпочинку.

Членами Тальнівської районної МКМР з правової освіти населення протягом звітного періоду проведено близько 38 семінарів-практикумів, 7 селекторних нарад з актуальних правоосвітніх питань.

На виконання графіку виступів членів Тальнівської районної МКМР у місцевих засобах масової інформації, в рамках рубрики «правова освіта» у районній газеті «Колос Тальнівщини», студії районного радіомовлення, місцевого телебачення «Альфа» оприлюднено, надруковано та озвучено 98 виступів правороз'яснювального характеру.

Крім того, членами районної МКМР (представниками районного управління юстиції, відділу освіти, культури райдержадміністрації, районного центру зайнятості) для працівників підприємств, установ, організацій протягом І півріччя 2011 року проведено 17 семінарів з питань правової освіти, надано 334 правових консультацій.

Ефективною формою співпраці з жителями району є виїзні прийоми громадян членами районної МКМР у складі мобільних консультативних груп, які здійснюють виїзди у віддалені населенні пункти Тальнівського району. Так, було здійснено 14 таких виїздів, під час яких надано 28 юридичних консультацій місцевим жителям.

Членами Уманської районної МКМР з правової освіти населення протягом звітного періоду здійснено 86 виступів у засобах масової інформації з роз'ясненнями питань актуального правоосвітнього характеру; під час роботи виїзного консультативного пункту у населенні пункти району проведено 35 правоосвітніх заходів, під час яких надано 87 роз'яснень з питань, актуальних для учасників заходів.

Серед інших регіональних міжвідомчих координаційно-методичних рад області протягом року слід відмітити роботу Золотоніської, Канівської районної та міської, Чорнобаївської, Маньківської районних, Соснівського та Придніпровського районів м. Черкаси МКМР, правоосвітня діяльність яких, також, була спрямована на реалізацію завдань, передбачених Національною програмою правової освіти населення України, затвердженою Указом Президента України від 18.10.2001 № 992 та районних, міських програм правової освіти населення.

^ Робота по наданню безкоштовної правової допомоги малозахищеним верствам населення через громадські приймальні

Протягом І півріччя 2011 року, до 25 громадських правових приймалень, створених при органах юстиції області, за отриманням правової допомоги безпосередньо звернулось 1486 осіб (1165 – за аналогічний період минулого року), в режимі роботи прямих телефонних ліній – 805 (565 – за І півріччя 2010 року). Найактивніше, за інформацією територіальних управлінь юстиції, зверталися громадяни до громадських приймалень при Чорнобаївському районному (150), Уманському (135), Канівському (128) міськрайонних, Чигиринському (99), Кам’янському (84) районних управліннях юстиції.

Через прямі телефонні лінії при громадських приймальнях найбільше консультацій протягом звітного періоду було надано спеціалістами Уманського міськрайонного (118), Чорнобаївського (111), Маньківського (57) районних, Черкаського міського (52) управлінь юстиції.

Переважну більшість громадян, які звернулись за отриманням правової допомоги, як до громадської приймальні безпосередньо, так і в режимі прямої телефонної лінії становлять пенсіонери (43 % від загальної кількості осіб, які звернулись або 977 осіб). Безробітних звернулося до громадської приймальні менше, їх відсотковий показник становить 21 % (474 особи) від загальної кількості звернень. Правову допомогу в громадських правових приймальнях територіальних управлінь юстиції отримали також одинокі матері, особи із багатодітних сімей, ветерани ВВВ та праці, їх до громадських приймалень територіальних управлінь юстиції та по прямій телефонній лінії звернулось 11 % (281), діти, неповнолітні - 1 % (12), ліквідатори аварії на ЧАЕС – 8 % (189), інваліди – 5 % (124), інші малозабезпечені громадяни – 10 % (234).


^ Примітка 1. Діаграма по категоріям громадян, які звернулись до громадських приймалень територіальних управлінь юстиції.Громадянам, які звернулись до громадських приймалень, надавались консультації, роз’яснення з правових питань, які стосуються різних галузей права. Проаналізувавши, надану територіальними управліннями юстиції інформацію щодо питань, з якими звертались громадяни до громадських правових приймалень та прямих телефонних ліній, можна визначити наступне.

Основна кількість питань стосувалась цивільного права – 26 % (590 звернень) від їх загальної кількості, сімейного права - 14 % (316), соціального захисту населення – 13 % (296), трудового – 9 % (206), спадкового 8 % (171), інше – 8 % (190).

Дещо менше громадян цікавили питання, пов’язані з нормами земельного – 7 % (157), пенсійного – 7 % (160), адміністративного – 5 % (112), житлового – 3 % (60), кримінального, міжнародного – 1 % (25) законодавства.


^ Примітка 2. Діаграма характеру питань, з якими звертаються громадяни до громадських правових приймалень територіальних управлінь юстиції.Заслуговує на увагу практика щодо надання територіальними управліннями юстиції практичної допомоги при складанні проектів процесуальних документів. Упродовж І півріччя 2011 року спеціалістами територіальних управлінь юстиції надано допомогу у складанні 123 (за аналогічний період минулого року – 53) проектів позовних заяв, інших процесуальних документів.

Найактивніше таку роботу проводили працівники громадської приймальні при Черкаському міському (23), Чорнобаївському районному (19), Смілянському міськрайонному (17), Чигиринському (16), Христинівському (12) районних, Уманському (7), Золотоніському (6) міськрайонних управліннях юстиції. Також, зазначена робота проводилася Корсунь-Шевченківським, Маньківським (по 4), Звенигородському, Кам’янському (по 3) районними, Ватутінським міським (1) управліннями юстиції.

Начальники та спеціалісти територіальних управлінь юстиції області беруть активну участь у роботі 41 громадської приймальні, створеної при інших органах виконавчої влади та місцевого самоврядування. Протягом поточного року у цих громадських приймальнях надано 504 безкоштовних консультації з правових питань. Найактивніше ця робота проводилася спеціалістами Канівського міськрайонного (63), Чигиринського (53) районного, Уманського міськрайонного (45), Черкаського районного (44) управлінь юстиції.

Слід зазначити, що не належної якості звітну інформацію щодо роботи громадських приймалень протягом І півріччя 2011 року надано Ватутінським міським, Кам’янським, Корсунь-Шевченківським, Монастирищенським, Тальнівським районними, Уманським міськрайонним управліннями юстиції.

^ Участь в роботі виїзних консультативних пунктів

Крім того, працівники територіальних управлінь юстиції беруть активну участь у роботі 27 виїзних консультативних пунктів, створених при райдержадміністраціях. Протягом зазначеного періоду органи юстиції області приймали участь у 173 виїздах, під час яких сільському населенню надано 620 консультацій правового характеру. Найбільше консультацій, під час виїздів у поточному році, надано Уманським міськрайонним (87), Чорнобаївським (77) районними, Канівським міськрайонним (63), Черкаським (62), Корсунь-Шевченківським (55) районними управліннями юстиції.

^ Проведення та участь в заходах на виконання регіональних програм з правової освіти населення

Протягом І півріччя 2011 року Головним та територіальними управліннями юстиції проведено 803 правоосвітні заходи, спрямованих на підвищення правосвідомості громадян, з них: 462 - у навчальних закладах (18890 нас.), з іншими верствами населення проведено 330 заходів (10323 нас.). Всього було охоплено 32423 громадянина. Проведені заходи були присвячені відповідним святковим датам та актуальним проблемам сьогодення. Крім того, територіальними управліннями юстиції проведено 11 тижнів права, якими охоплено 3210 осіб.

Так, з метою підвищення фахової підготовки, професійних знань, вмінь, навичок вчителів та викладачів правових дисциплін, обміну досвідом, професійного обговорення проблемних питань 16 травня 2011 року Головним управлінням юстиції спільно з Головним управлінням освіти і науки облдержадміністрації та Черкаським обласним інститутом післядипломної освіти педагогічних працівників проведено науково-практичний семінар на тему: «Актуальні питання викладання правових дисциплін: теорія, практика, досвід».

У роботі семінару взяли участь вчителі правознавства загальноосвітніх навчальних закладів, викладачі права професійно-технічних навчальних закладів відділів освіти районних державних адміністрацій та міськвиконкомів, відповідальні за викладання правових дисциплін області.
У ході вказаного заходу розглянуто наступні питання: «Порядок набуття права власності на земельні ділянки громадянами та юридичними особами» (Головне управління Держкомзему у Черкаській області); «Вдосконалення законодавства України з питань сімейних відносин та приведення його до європейських стандартів» (відділ ДРАЦС Головного управління юстиції у Черкаській області); «Нове у законодавстві України про працю та особливості використання найманої праці педагогічних працівників» (Територіальна інспекція праці у Черкаській області); «Зміни у чинному законодавстві України щодо виконання рішень судів» (відділ ДВС Головного управління юстиції у Черкаській області); проведено юридичний практикум: «Спадкування за заповітом» (відділ нотаріату Головного управління юстиції у Черкаській області) та деякі інші.
Також, під час вказаного заходу Головним управлінням юстиції поінформовано учасників про останні зміни в законодавстві України, проведено опитування щодо ефективності та тематики проведення такої роботи в подальшому та надано індивідуальні консультації.

Окремими територіальними управліннями юстиції впроваджено в роботу системне проведення навчальних семінарів з педагогічними працівниками навчальних закладів районів та міст області.

Так, 17.03.2011 року Звенигородським районним управлінням юстиції спільно з районним методичним кабінетом відділу освіти на базі спеціалізованої школи I-III ст. ім. Тараса Шевченка проведено семінар-практикум для вчителів правознавства на тему: «Формування елементів правової культури учнівської молоді на уроках правознавства».

28.02.2011 року, 25.03.2011, 30.05.2011 року Тальнівським районним управлінням юстиції спільно з відділом освіти райдержадміністрації проведено семінари з заступниками директорів з виховної роботи загальноосвітніх шкіл району на теми: «Підвищення ефективності проведення профілактичної роботи з сім’ями, де існує вірогідність вчинення насильства», «Попередження торгівлі людьми та проблеми соціального захисту постраждалих», «Профілактика злочинності серед учнівської молоді».

23-24 березня 2011 року Департаментом освіти та гуманітарної політики Черкаської міської ради, Черкаським міським методичним кабінетом установ освіти та міським комітетом профспілки працівників освіти за участі Головного управління юстиції у Черкаській області, Черкаського міського управління юстиції на базі загальноосвітньої спеціалізованої школи № 33 ім. В.Симоненка проведено ХVІІІ педагогічну виставку «Зернини досвіду 2011». Метою проведення заходу було: створення умов для вдосконалення фахової майстерності педагогічних кадрів; поширення кращого педагогічного досвіду; впровадження новітніх технологій у педагогічну практику; ознайомлення громадськості м. Черкас з досягненнями педагогічних працівників міста; науково-методична робота в закладах освіти.

В ході проведення вказаного заходу проведено наступні заходи: семінар для директорів загальноосвітніх шкіл та позашкільних навчальних закладів «Контрольно-аналітична діяльність. Внутрішньошкільний контроль» (з досвіду роботи ЗОШ І-ІІІ ступенів № 3, № 18, приватної школи «Перлина»); методичне об'єднання вчителів правознавства: «Використання ІКТ на уроках правознавства»; методичний фестиваль вчителів української мови і літератури, світової літератури; семінар для заступників та директорів з навчально-виховної роботи «Положення про атестацію педагогічних працівників. Кредитно-модульна система підвищення кваліфікації педагога у міжатестаційний період»; «Організація позакласної роботи, як спосіб підвищення інтересу учня до вивчення предмету»; методичне об'єднання вчителів художньої літератури: «Інноваційні технології на сучасний урок» та інші заходи.

З метою реалізації завдань Указу Президента України від 18.10.2001 № 992/2001 «Про Національну програму правової освіти населення», програми правової освіти населення Черкаської області на 2011-2015 роки, затвердженої рішенням Черкаської обласної ради від 28.12.2010 № 3-10/VІ, 1 червня 2011 року, Головним управлінням юстиції проведено обласну акцію до Дня захисту дітей на тему: «Бережи Закон дитину». В рамках акції проведено міжшкільний конкурс малюнків на асфальті серед загальноосвітніх навчальних закладів на тему: «Моє найголовніше право» (далі - Конкурс).

Відповідно до Положення, затвердженого наказом Головного управління юстиції від 26.05.2011 № 349/О, Конкурс проведено на площі скверу за Черкаською облдержадміністрацією. Участь у Конкурсі прийняли 72 учні 7-11 класів 24 загальноосвітніх навчальних закладів. Всього заходом було охоплено біля 190 осіб.

Конкурсанти користуючись кольоровою крейдою, протягом однієї години зображували малюнок на тему: «Моє найголовніше право». Розмір площі, відведеної для роботи становив 1,5 – 2 м кв.

Малюнок мав графічне чи художнє зображення, яке б символізувало одне право чи систему прав, визначених Конституцією України, Конвенцією ООН про права дитини або іншими нормативно-правовими актами та які є для учасника Конкурсу найголовнішими.

Оцінювало роботу учасників конкурсу журі Конкурсу, яке складалося з представників Головного управління юстиції, Департаменту освіти та гуманітарної політики виконавчого комітету, Черкаського обласного центру соціальних служб для сім’ї, дітей та молоді, членів Координаційної ради молодих юристів при Головному управлінні юстиції.

Переможцями Конкурсу стали учасники, які набрали найбільшу кількість балів від максимальної кількості (10 балів).

Так, за результатами Конкурсу І призове місце зайняв Черкаський колегіум «Берегиня» (10 балів), ІІ місце – Черкаський НВО «ДНЗ-СЗОШ» № 37 (для дітей з вадами слуху) (9,5 балів), ІІІ місце – ЗОШ І-ІІІ ст. № 32 (9 балів). Лауреатами Конкурсу стали: ЗОШ І-ІІІ ст. № 12, Черкаська гімназія № 31, ЗОШ І-ІІІ ст. № 2 (по 8,5 балів). Переможців конкурсу нагороджено грамотами Головного управління юстиції та юридичною літературою. Інші учасники Конкурсу були відзначені подяками Головного управління юстиції та отримали порадники, буклети, пам’ятки на правову тематику.

Проведення заходу висвітлено Черкаською обласною телерадіокомпанією «Рось», крім того, Головним управлінням юстиції проведено фоторепортаж.

14.04.2011 року Ватутінським міським управлінням юстиції для батьків учнів Ватутінської ЗОШ № 5 проведено конференцію на тему: «Відповідальність батьків або осіб, що їх замінюють за невиконання обов’язків щодо виховання дітей».

Звенигородським районним управлінням юстиції 04.03.2011 року для учнів 9-10 класів загальноосвітньої школи-інтернату I-III ступенів спільно з працівниками центральної районної бібліотеки проведено правовий урок на тему: «Національна трагедія - Чорнобильська катастрофа».

14.03.201 року Звенигородським районним управлінням юстиції для учнів Княжицького НВК с. Княжа Звенигородського району проведено правовий брейн-ринг на тему: «Закон і право».

05.04.2011 року Звенигородським районним управлінням юстиції спільно з центральною районною бібліотекою для учнів 9-10-х класів загальноосвітньої школи-інтернату проведено правовий урок на тему: «Права та обов’язки неповнолітніх».

22.04.2011 року Звенигородським районним управлінням юстиції спільно з службою у справах дітей райдержадміністрації для учнів 8-11 класів Кобиляцького НВК «ДНЗ - загальноосвітній навчальний заклад I-II ступенів с. Кобиляки проведено правовий урок на тему: «Законодавство про попередження насильства в сім’ї. Органи та установи на які покладається здійснення заходів з попередження в сім’ї».

Уманським міськрайонним управлінням юстиції проводиться системна робота щодо участі у роботі комісій райдержадміністрації та міськвиконкому з питань захисту прав дитини (двічі на місяць), основними завданнями яких є: сприяння забезпеченню реалізації прав дитини на життя, охорону здоров’я, освіту, соціальний захист, сімейне виховання та всебічний розвиток; розгляд та прийняття відповідних рішень і рекомендацій з питань соціально-правового захисту дітей. Протягом звітного періоду в ході засідань комісій розглядалися питання щодо: позбавлення батьківських прав; залишених дітей; призначення та зняття опіки; виконання опікунами своїх обов’язків; участі у вихованні дитини одним із батьків; судових справ з приводу житла дітей тощо.

Найбільше правоосвітніх заходів у закладах освіти протягом звітного періоду проведено Чорнобаївським районним (48), Золотоніським міськрайонним (38), Тальнівським (33), Кам’янським (29), Жашківським (27), Монастирищенським (23), Маньківським (21) районними, Ватутінським міським (20) управліннями юстиції.

Значну кількість заходів правоосвітнього характеру з населенням проведено Чорнобаївським районним (52), Золотоніським міськрайонним (45), Монастирищенським, Тальнівським районними, Уманським міськрайонним (по 18) управліннями юстиції.

Наприклад, Ватутінським міським управлінням юстиції 21.03.2011 року проведено засідання «круглого столу» на тему: «Поняття корупції, суб’єкти корупційних діянь» за участі управління праці та соціального захисту населення міської ради, управління Пенсійного фонду України в м. Ватутіне, Ватутінського міського центру зайнятості, міського відділу Держкомзему, інших відділів міської ради.

28.04.2011 року Жашківським районним управлінням юстиції спільно з відділом культури і туризму, службою у справах дітей, громадським об’єднанням «Спілка ініціативних громадян», «Районною організацією охорони памяток історії та культури» проведено засідання «круглого столу» з питань правових гарантій участі громадських обєднань в вирішенні природоохоронних питань.

Засідання висвітлено телерадіоканалом «Жасмін» з подальшою трансляцією для телеглядачів Жашківського та Маньківського районів. В ході заходу до відома учасників засідання доведено основні положення Лісового кодексу України; розкрито правові гарантії участі громадян в природовідтворювальній роботі тощо.

20.04.2011 року взято участь у засіданні Жашківського районного об’єднання «Комітету захисту Конституційних прав людини», в ході якого висвітлено питання конституційного забезпечення діяльності громадських організацій у розбудові громадянського суспільства.

До проведення правоосвітніх заходів активно долучається громадська організація «Спілка ініціативних громадян» та «Історико – культурологічне товариство ім. Докії Гуменної», яка є активним учасником засідань «круглих столів» з питань законодавчого забезпечення гарантій творчої діяльності громадян, їх активної участі в розбудові демократичної держави.

23 січня 2011 року на базі Золотоніської районної центральної бібліотеки із завідуючими бібліотечних закладів Золотоніського району, міськрайонним управлінням юстиції проведено семінар на тему: „Економічні, соціальні та культурні права громадян в Україні”. В ході заходу були висвітлені такі питання: міжнародні стандарти в галузі економічних, соціальних та культурних прав громадян; конституційні права громадян України в економічній, соціальній та культурній сферах; економічні права громадян: право на підприємницьку діяльність; право на працю; право на страйк; право на відпочинок; соціальні права громадян України: право на соціальний захист; право на житло; право на достатній життєвий рівень; право на охорону здоров’я; культурні права громадян України: право на освіту; право на свободу культурної, наукової та творчої діяльності; конституційні гарантії реалізації та захисту прав людини та громадянина. У семінарі взяло участь 20 завідуючих бібліотечних закладів.

21.03.2011 Тальнівським районним управлінням юстиції спільно з районною громадською організацією «Тальнівська правозахисна група» проведено тематичний захід із завідувачами бібліотечних закладів району на тему: «Не стань жертвою незаконної торгівлі людьми».

22.03.2011 Тальнівським районним управлінням юстиції проведено семінар з завідувачами бібліотек району на тему: «Гендерна рівність. Права жінок».

31.03.2011 року Звенигородським районним управлінням юстиції на базі відділу культури райдержадміністрації для працівників клубних закладів району проведено правоінформаційний захід на тему: «Адміністративна відповідальність за вчинення насильства в сім’ї або невиконання захисного припису».

22.04.2011 та 27.05.2011 Тальнівським районним управлінням юстиції спільно з відділом культури райдержадміністрації проведено семінари з завідувачами бібліотечних закладів району на теми: «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», «Міжнародні правові акти, в яких закріплені права дітей».

06.05.2011 року Звенигородським районним управлінням юстиції спільно з відділом обслуговування центральної районної бібліотеки для студентів Звенигородської філії Східноєвропейського університету економіки та мененджменту проведено годину історичного спілкування «Шляхами мужності і слави».

08.06.2011 року Звенигородським районним управлінням юстиції спільно з відділом культури райдержадміністрації для працівників центральної районної бібліотеки проведено інформаційний день на тему: «Конституційні засади становлення української державності» (до 15-річчя прийняття Конституції України».

^ Робота щодо здійснення узагальнень та поширення позитивного досвіду правоосвітньої роботи

Головним та територіальними управліннями юстиції упродовж І півріччя 2011 року здійснено 53 узагальнення, з них 9 – Головним управлінням юстиції.

Найкращі показники цієї роботи у звітному періоді мають Уманське міськрайонне, Черкаське міське, Чигиринське, Чорнобаївське районні управління юстиції, якими розроблено по 3 таких узагальнення позитивного досвіду.

^ Перевірки стану правоосвітньої та правовиховної роботи на підприємствах, в установах, організаціях

Протягом звітного періоду органами юстиції області здійснено 75 перевірок правоосвітньої та правовиховної роботи на підприємствах, в установах, організаціях, з них Головним - 6. Найбільшу кількість перевірок здійснено Монастирищенським (6), Чорнобаївським (4), Корсунь-Шевченківським, Чорнобаївським (10), Маньківським (6) районними, Уманським міськрайонним, Шполянським районним (по 5) управліннями юстиції.

Особливих зауважень не викликають довідки, складені за результатами перевірок Звенигородським, Чорнобаївським районними, Уманським міськрайонним управліннями юстиції.

На виконання рекомендацій Міністерства юстиції України, Головного управління юстиції щодо систематичного здійснення перевірок у навчальних закладах області, органами юстиції області протягом звітного періоду проведено перевірки 205 навчальних закладів, з них 11 – Головним управлінням юстиції.

Найбільше перевірок у навчальних закладах здійснено Тальнівським (19), Уманським міськрайонним, Городищенським (по 18), Звенигородським (15), Золотоніським міськрайонним (14) управліннями юстиції.


^ Правове інформування населення через засоби масової інформації

Співпраця із засобами масової інформації області дає можливість донести до найширших верств населення інформацію про правову політику держави, новини законодавчих нормативно-правових актів тощо. Правове інформування населення із залученням засобів масової інформації є одним із найрезультативніших методів правороз
еще рефераты
Еще работы по разное