Реферат: Стрес: ознака часу чи підступний ворог?СТРЕС: ОЗНАКА ЧАСУ ЧИ ПІДСТУПНИЙ ВОРОГ?


«Мчится время все быстрей, время стрессов и страстей», – естрадна пісня з цими рядками була свого часу досить популярною. І справді, на протязі останніх десятиліть стрес став невід’ємною часткою нашого повсякденного життя. Поступово стрес став навіть чимось буденним і звичним для нас. Інколи можна почути й таку думку: мовляв, у невеликих дозах стрес є корисним, оскільки він допомагає людині підтримувати енергійний, алертний стан. Та чи справді стрес є таким безневинним?

Крок перший: позбутися стереотипів

Серед причин, що перешкоджають людству ефективно боротися зі стресом, важливу роль відіграють досить поширені хибні уявлення про стрес. Серед таких уявлень найчастіше зустрічаються наступні твердження:

З питань стресу треба звертатися до лікаря;

Стрес є нормою нашого життя;

До певної міри стрес є корисним;

Стрес є суто фізичним феноменом, і позбутися стресу можна за допомогою відпочинку;

Жарти, прогулянки, вечірки допомагають звільнитися від стресу;

Стрес виникає з вини оточуючих;

Причина стресу – надмірне навантаження на роботі;

Деякі люди ніколи не страждають від стресу.

З одного боку, ці та інші подібні переконання “заколисують” людину і позбавляють її рішучості у прагненні звільнити своє життя від стресу. З іншого боку, засоби боротьби із стресом, які грунтуються на хибних уявленнях про це явище, не можуть бути по-справжньому ефективними. Більше того, будь-які спроби вирішити проблему за допомогою штучних методів є небезпечними, адже вони створюють ілюзію благополуччя, в той час як чинники, що призвели до появи і розвитку стресового стану, продовжують діяти і надалі.

Ми звикли вважати, що всі наші негаразди – і в тому числі стрес – викликані дією зовнішніх факторів. З огляду на це, ми докладаємо всіх зусиль, аби усунути ці фактори з нашого життя, або принаймні зменшити їхній шкідливий вплив. Час від часу ми навіть досягаємо в цьому відношенні певних успіхів. Але справжні і довготривалі зміни на краще не відбуваються. І причиною цього є те, що справжнє джерело всіх наших проблем знаходиться всередині нас. Стрес виникає не тому, що ми надто багато працюємо, або замало відпочиваємо. І не в тому справа, що сучасний світ став надто жорстоким і ми не можемо почувати себе достатньо захищеними. Стрес не є ані фізичним, ані соціальним, ані навіть психологічним феноменом. В його основі лежить щось набагато більш глибоке. Що саме? Про це ми поговоримо дещо пізніше.

Крок другий: усвідомити небезпеку

Результати численних досліджень у галузі медицини, психології, соціології та менеджменту свідчать, що стрес є дуже шкідливим для фізичного і психічного здоров’я людини. Людина, яка постійно перебуває під впливом стресових ситуацій, нерідко страждає від гіпертонії, головного болю, безсоння, серцево-судинних захворювань, розладів шлунку тощо. На ментальному рівні стрес призводить до психічного напруження, перевтоми і неуважності, він викликає страх, невпевненість і тривожність, спонукаючи людину вдаватися до брутальності, гніву і критики у стосунках з оточуючими. Роздратована, невдоволена, невпевнена у собі і своєму майбутньому людина поступово втрачає здатність приймати правильні рішення, а отже, стає небезпечною для суспільства. Стрес змушує людину вдаватися до таких “засобів релаксації”, як алкоголь, наркотики і транквілізатори, а коли дія цих засобів вичерпується, жертва стресу може навіть добровільно піти з життя. Коротше кажучи, стрес позбавляє нас можливості насолоджуватися життям. Ось чому для нас є дуже важливим визнати стрес хворобою і наполегливо шукати шляхів до її лікування. Врешті-решт, хіба ми не заслуговуємо на життя, сповнене миру, любові і щастя?

Крок третій: знайти причину

Отже, як вже було сказано раніше, стрес не є ані фізичним, ані соціальним, ані навіть психологічним феноменом. В його основі лежить щось набагато більш глибоке. Фактично, стрес виникає тоді, коли людина тривалий час перебуває у неприродньому для неї становищі, або вона змушена робити щось, що суперечить її переконанням і прагненням. А оскільки ми вже дійшли висновку, що такий стан виникає не з вини зовнішніх факторів (вони лише загострюють ситуацію), нам потрібно набратися мужності і зазирнути у власне серце.

Можна сказати, що головною причиною виникнення стресу є відхід сучасної людини від справжніх цінностей, який наприкінці другого тисячоліття набув форми загальної кризи духовності. Коли дуже, дуже давно людина вперше зустрілася із злом, у неї виникло бажання захистити від нього свої життєві цінності – любов, спокій і щастя. І тоді сталася фатальна помилка: захищаючи свій внутрішній світ, людина вдалася до зовнішніх засобів – вона почала оточувати себе матеріальним добробутом, утворила формальну систему відносин з іншими людьми, увірувала в силу агресії і гніву. Поступово людина забула, з якою метою було побудовано ці “барикади” і почала думати, що цей штучний світ і є справжньою системою цінностей. І врешті-решт вона стала заручником системи, яку сама і створила. А коли спосіб життя, заснований на складному комплексі тимчасових, несправжніх цінностей, прийшов до кричущої невідповідності з глибинними, істинними бажаннями людського серця – на сцені з’явився стрес.

Крок останній: час діяти

Таким чином, для того, щоби досягти помітних успіхів у боротьбі проти стресу, нам потрібно зробити лише одну річ: усвідомити, якими є наші справжні життєві цінності, і зробити їх наріжним каменем нашого нового життя – життя, вільного від стресу. І завдання це є водночас і дуже простим, і дуже складним.

“Життя, вільне від стресу” – саме таку назву має курс лекцій і практичних занятть, розроблений фахівцями Всесвітнього Духовного Університету Брахма Кумаріс – благодійної міжнародної організації духовної та моральної освіти. Цей курс, переважно розрахований на підприємців, керівників і службовців середньої ланки, вже отримав визнання у багатьох країнах світу. Зокрема, на запрошення адміністрації викладачі Університету виступали з лекціями курсу на підприємствах таких фірм, як Mitsubishi й Siemens, російського нафтового гіганту “Лукойл”, інших відомих компаній.

Метою курсу є дати слухачам правильне розуміння справжніх причин стресу і надихнути їх вивчати стрес, керувати ним і попереджати виникнення стресових станів. Матеріали курсу проливають світло на питання, пов’язані з усвідомленням власного “я”, мистецтвом взаємовідносин з іншими людьми, а також з метою нашого життя. Програма занять складається з п’яти головних тем: “Причини виникнення стресу та методи його подолання”, “Внутрішня історія: наша особистість і система цінностей”, “Управління взаємовідносинами. Частина перша: відновлення стосунків з самим собою”, “Управління взаємовідносинами. Частина друга: відновлення стосунків з оточуючими”, “Управління життям: сенс і мета життя”. Під час занять слухачі курсу не лише отримують теоретичні знання про стрес, а й вивчають практику позитивного мислення (медитації). А віднайти у собі позитивні життєві цінності і навчитися використовувати їх у повсякденному житті слухачам допоможе чудова психологічна гра “Доброскоп”. Здебільшого заняття за програмою курсу “Життя, вільне від стресу” проводяться на замовлення організацій, установ і підприємств у зручний для працівників час. Вартим уваги є й те, що, незалежно від форми проведення курсу, всі заняття є безкоштовними.

еще рефераты
Еще работы по разное