Реферат: Міністерство охорони здоров’я УкраїниМіністерство охорони здоров’я УкраїниЗатверджую


Директор Департаменту материнства, дитинства та санаторного забезпечення МОЗ України

Моісеєнко Р.О.Клінічний протокол з акушерської допомоги

«Нормальні пологи»

Наказ МОЗ України №624 від 03.11.08Керівництво для викладача

навчального семінару


Київ 2009


Тренінговий матеріал створений для того, щоб допомогти учаснику отримати знання та навички, необхідні для ведення пологів і догляду за новонародженим. Учасники отримують їх під час презентацій, розв’язання клінічних задач, перегляду відеоматеріалів.


^ Хто такий викладач?


Викладач – це людина, котра допомагає учасникам вивчити новий матеріал, що надається в курсі навчання. Викладач проводить більшу частину часу з учасниками, індивідуально чи в невеликих групах. Ви – ВИКЛАДАЧ, і ваше завдання провести навчання по даному курсу.


Як викладач, ви повинні добре знати навчальний матеріал. Ваша робота полягає у представленні Протоколу, проведенні презентації, наданні відповідей на питання, обговоренні з учасниками їх відповідей на вправи, проведенні ігрових вправ, групових дискусій, в організації і контролі за клінічною практикою в стаціонарі і, взагалі, наданні учасникам будь - якої допомоги, якої вони можуть потребувати для успішного завершення курсу навчання.


^ Що робить викладач?


Як викладач ви повинні виконувати 3 основні функції:


Ви навчаєте:


Перевірте, що кожний учасник розуміє, як працювати з навчальними матеріалами і що він повинен зробити в кожному розділі.

Відповідайте на питання учасників по мірі їх виникнення.

Поясніть інформацію, яка може бути незрозумілою для учасників, і допоможіть їм зрозуміти основну мету кожної вправи.

Проведіть групові вправи, наприклад, групові обговорювання, усні вправи на повторення, відео- та ігрові вправи для перевірки того, чи досягнуті цілі навчання.

Оцініть роботу кожного учасника і дайте правильні відповіді.

Обговоріть з учасником, як він отримав відповіді, для того, щоб виявити слабкі сторони у навичках і розумінні учасника.

Надайте додаткові пояснення або можливість попрактикуватися для того, щоб покращити навички і розуміння.

Допоможіть учаснику зрозуміти, як використовувати отримані навички в його медичному закладі.

Поясніть, що необхідно робити під час кожного клінічного заняття.

Під час клінічних занять покажіть приклад правильних клінічних навичок і навичок спілкування.

Під час розбору клінічних випадків, за потреби, дайте рекомендації і забезпечте зворотній зв'язок.


Ви мотивуєте:


Хваліть учасника за вірні відповіді, покращення чи прогрес.

Слідкуйте за тим, щоб не виникло серйозних перешкод для проведення навчання (наприклад, сильний шум чи погане освітлення).


Ви керуєте:


Заздалегідь заплануйте і отримайте всі матеріали, необхідні для кожного дня занять, щоб вони або були в учбовій кімнаті, або ви брали їх з собою, якщо необхідно.

Проводьте моніторинг прогресу кожного учасника.

Як ви виконуєте ці дії?

Проявляйте ентузіазм до тем, що викладені в навчальному курсі, і до роботи, яку виконують учасники.

Будьте уважні до питань і побажань кожного учасника. Заохочуйте учасників звертатися до вас у будь-який час з питаннями чи коментаріями.

Спостерігайте за роботою учасників і пропонуйте індивідуальну допомогу, якщо ви бачите, що учасник хвилюється, дивиться в одну точку, не відповідає на запитання чи не перегортає сторінки. Це ознаки того, що учасник потребує допомоги.

Заохочуйте дружні взаємовигідні стосунки. Відповідайте на всі питання позитивно (наприклад: «Так, я розумію, що ви хочете сказати» чи «Це дуже гарне питання»). Вислухайте запитання і старайтеся дуже детально пояснити учаснику проблеми, що йому незрозумілі, а не просто швидко надати «правильну» відповідь.

Завжди приділяйте на кожного учасника достатньо часу для повних відповідей на всі його питання (таким чином, щоб ви і учасник були ними задоволені).


Що НЕ потрібно робити


Під час, відведений для запланованих занять, не можна вести роботу по іншим проектам чи обговорювати проблеми, що не стосуються курсу навчання.

Під час обговорення з учасниками уникайте використовувати виразів обличчя чи зауважень, котрі можуть викликати зніяковіння у учасників.

Не викликайте, як у звичайній учбовій кімнаті, учасників одного за одним відповідати на ваші запитання, створюючи тим самим гнітючу тишу, якщо учасник не знає відповіді. Замість цього задавайте питання по ходу проведення індивідуального зворотного зв’язку.

Уникайте перетворення курсу в театральну виставу. Ентузіазм (і підтримка інтересу зі сторони учасників) – це добре, але найбільш важливим є навчання. Слідкуйте за тим, щоб учасники розуміли навчальний матеріал. Важкі теми можуть вимагати сповільнення темпу роботи і детального розгляду окремих тем.

Не ведіть себе поблажливо. Іншими словами, не приймайте учасників за маленьких дітей. Учасники – дорослі люди.

Не говоріть занадто багато. Заохочуйте учасників висловлювати свою думку.

Не соромтеся, не нервуйте і не хвилюйтеся, коли ви говорите. Це Керівництво для викладача допоможе вам запам’ятати, що потрібно говорити. Користуйтеся ним!


^ Як це керівництво для викладача може вам допомогти?


Дане Керівництво для викладача допоможе вам викладати цей курс.


Для кожного Протоколу дане Керівництво для викладача допоможе вам викладати навчальний матеріал.

Для кожного Протоколу дане Керівництво включає наступне:

перелік процедур для виконання Протоколу;

вказівки для проведення процедур.

В таких вказівках описано:

як проводити презентацію, демонстрації, ігрові вправи і групові обговорення;

матеріали, необхідні для проведення таких заходів;

як проводити вправи;

відповіді (чи можливі відповіді) на більшість вправ.


Для того, що самому підготуватися до кожного Протоколу, ви повинні:


прочитати навчальний матеріал до Протоколу і виконати вправи;

прочитати в даному Керівництві для викладача всі інформацію по навчальному матеріалу;

чітко запланувати, як буде проходити робота з навчальним матеріалом і яким основним темам потрібно приділити особливу увагу;

зібрати всі необхідні матеріали для проведення вправ і підготуватися до проведення демонстрацій чи ігрових вправ;

подумати, які розділи можуть виявитися важкими для учасників і які питання вони можуть задати;

запланувати способи можливої допомоги у вивченні важких розділів і відповіді на можливі питання;

продумати навички, що подаються в цьому матеріалі, і їх використання в медичних закладах учасників;

задати учасникам запитання, які змусять їх задуматися про використання отриманих навичок в медичних закладах.^ МЕТОДИ МОТИВАЦІЇ УЧАСНИКІВ


Заохочуйте спілкування


З першого дня намагайтеся індивідуально поговорити з кожним учасником. Якщо під час цієї першої бесіди ви продемонструєте своє дружнє ставлення і бажання допомогти, це дозволить учасникам: а) подолати їх сором’язливість; б) зрозуміти, що ви хочете з ними спілкуватися; в) спілкуватися з вами більш відкрито і продуктивно протягом цього навчального курсу.

Уважно слідкуйте за роботою кожного учасника. Слідкуйте за тим, чи з’являться у учасників будь-які проблеми, навіть якщо вони не просять допомоги. Якщо ви проявляєте інтерес і приділяєте пильну увагу кожному учаснику індивідуально, учасники будуть працювати з більшим ентузіазмом. Також, якщо учасники знають, що когось цікавить робота, котру вони виконують, вони скоріше за все звернуться за допомогою, коли в цьому виникне потреба.

Весь час знаходьтеся в розпорядженні учасників для поради чи допомоги.


^ Підключайте учасників до обговорення


Часто задавайте учасникам питання для того, щоб перевірити, як вони розуміють матеріал, що вивчається, і включити їх до активного осмислення вивченого матеріалу і участі в курсі навчання. Питання, що починаються зі слів «що», «чому» чи «як», потребують розгорнутої відповіді. Уникайте задавати питання, на котрі можна відповісти тільки «так» чи «ні».

Після того, як ви задаєте питання, зробіть ПАУЗУ. Дайте учасникам час подумати і проявити бажання відповісти на нього. Розповсюдженою помилкою є задати запитання і потім самому відповісти на нього. Якщо ніхто не може відповісти на ваше питання, перефразуйте його, щоб перервати тишу. Але не робіть цього постійно. Іноді тиша буває продуктивною.

Відповідайте на питання учасників коментарем, подякою чи позитивним кивком голови. Це підвищить значущість учасників в їх очах і буде сприяти їх більшій участі в процесі навчання. Якщо ви вважаєте, що учасник не зрозумів певний матеріал, попросіть його роз’яснити більш детально, чи запитайте, чи є у іншого учасника які-небудь доповнення чи зміни. Якщо учасник чує, що над його коментарем глузують чи його ігнорують, він може повністю виключитися із процесу обговорення чи не відповідати наступного разу за своїм бажанням.

Охоче відповідайте на запитання учасників і заохочуйте учасників задавати питання, в той момент, коли вони у них з’являються, а не залишайте їх «на потім».

Не почувайте себе зобов’язаним відповідати на всі запитання самому. Залежно від ситуації ви можете переадресувати питання учаснику чи попросити відповісти іншого учасника. Перед відповіддю вам, можливо, буде потрібно порадитися з Директором курсу чи вашим колегою-викладачем. Будьте готові сказати «Я не знаю, але я спробую це з’ясувати».

Називайте учасників по іменам, коли ви визиваєте їх для відповіді, коли дякуєте їм чи хвалите. Коли ви обговорюєте попередній коментар, називайте його автора по імені.

Постійно підтримуйте візуальний контакт з учасниками, щоб всі почувалися включеними до роботи. Слідкуйте за тим, щоб не дивитися весь час на одних і тих же учасників. Дивитися весь час на одного і того ж учасника протягом декількох секунд часто сприймається навіть сором’язливим учасником, як виклик для відповіді на питання.


Заняття повинно бути цілеспрямованим і проводитися в хорошому темпі


Підтримуйте адекватний темп ваших презентацій;

Ясно висловлюйте свої думки. Змінюйте інтонацію і швидкість розмови.

Використовуйте приклади з вашого особистого досвіду і попросіть учасників розповісти про їх досвід.

Записуйте ключові ідеї на аркуші лекційного блокноту по можливості словами учасника. Якщо вам потрібно скоротити думку, перефразуйте її і перед тим, як записувати та погодьте з учасником. Ви повинні впевнитися, що учасник розуміє, що ви зрозуміли його ідею і записали її вірно. Коли ви пишете, не стійте спиною до учасників протягом довгого часу.

На початку обговорення запишіть основне запитання на аркуші лекційного блокноту. Це допоможе учасникам сконцентрувати увагу на основному сюжеті. Якщо буде необхідно, підійдіть до аркуша і покажіть запитання.

Перефразуйте і часто узагальнюйте матеріал для того, щоб підтримати увагу учасників. Якщо необхідно, попросіть учасників пояснити деякі відповіді більш детально. Заохочуйте також учасників просити учасника, що відповідає, повторити чи роз’яснити його відповідь.

Перефразуйте початкове запитання для того, щоб група знову сконцентрувала свою увагу на основному сюжеті. Якщо ви бачите, що хто-небудь чинить опір такому поверненню, спочатку зробіть паузу для того, що привернути увагу групи, потім скажіть учасникам, що вони відділилися від основної думки і потім перефразуйте основне питання.

Не дозволяйте декільком учасникам говорити одночасно. Якщо це відбувається, зупиніть учасників, що говорять, і складіть порядок виступів. (Наприклад, скажіть «Давайте спочатку вислухаємо коментар доктора Самойлової, потім доктора Шарикової і потім доктора Ласточкіна».) Люди звичайно не будуть переривати інших, якщо вони знають, що скоро прийде їх черга говорити.

Подякуйте учасникам, за короткі коментарі по суті питання.

Намагайтеся, щоб і більш тихі учасники прийняли участь в обговоренні. Попросіть відповісти учасника з групи, котрий ще не приймав участі в обговоренні чи підійдіть до кого-небудь, щоб сконцентрувати на ньому увагу і дати йому відчути, що ви очікуєте від нього участі в розмові.


^ Вирішуйте будь-які проблеми


Деякі учасники можуть говорити занадто багато. Нижче наведено декілька пропозицій для роботи з такими занадто балакучими учасниками:

Не викликайте такого учасника зразу після постановки питання.

Після того, як учасник деякий час поговорив, скажіть: «Ви висловили свою точку зору. Давайте послухаємо, що можуть сказати з цього питання інші учасники» Потім перефразуйте питання і запропонуйте іншим учасникам відповісти чи зразу ж викличте кого-небудь іншого, наприклад: «Доктор Самойлова, ви декілька хвилин назад підіймали руку»

Коли учасник зупиняється, швидко перервіть його і попросіть відповісти іншого члена групи і задайте групі питання: «Що решта групи думає з цього приводу?».

Запишіть основну ідею учасника на листі лекційного блокноту. Якщо він знову продовжує обговорювати свою ідею, вкажіть на неї на листі ватману і скажіть: «Дякуємо, ми вже записали цю ідею». Потім попросіть групу дати інші ідеї.

Не задавайте балакучому учаснику додаткових питань. Якщо він відповідає на всі питання, що адресовані групі, попросіть відповісти конкретного учасника чи конкретну групу учасників. (Наприклад, запитайте «Чи є у кого-небудь ідеї на цьому боці столу,?»)

Намагайтеся визначити учасників, у котрих є труднощі з розумінням чи використанням мови курсу навчання. Говоріть повільно і чітко, щоб вас легше було зрозуміти, і заохочуйте зусилля учасників, що направлені на спілкування.

Обсудіть з Директором курсу всі мовні проблеми, що можуть серйозно заважати учасникам, щоб зрозуміти матеріал і пояснення. Можливо, прийдеться продумати спеціальну допомогу учаснику.

Обсудіть таких учасників з вашим колегою-викладачем чи с Директором курсу. (Директор курсу може обговорити навчальний матеріал індивідуально з таким учасником).

Підтримуйте зусилля учасників


Як у викладача, у вас є ваш особистий стиль спілкування з учасниками. Але ви можете використовувати декілька методів заохочення учасників:

Уникайте виразів обличчя чи коментарів, що можуть змусити учасників відчути себе незручно.

Розмовляючи з учасником, намагайтеся бути на одному рівні з ним;

Відповідайте на запитання детально і не поспішаючи;

Підтримуйте бажання учасників розмовляти з вами, даючи їм для цього необхідний час;

Проявляйте зацікавленість, схвалюйте: «Це гарне питання/пропозиція».

Заохочуйте учасників, котрі:

виявляють старанність;

просять пояснити незрозуміле питання;

вірно виконують вправи;

приймають участь в групових обговореннях;

допомагають іншим учасникам (не відволікаючи їх довгими міркуваннями і розмовами не по суті).


^ МЕТОДИ ДЛЯ ДОПОМОГИ КОЛЕГАМ ВИКЛАДАЧАМ


Проведіть деякий час з вашим колегою викладачем під час його дебюту в цій ролі. Обміняйтесь інформацією щодо накопиченого досвіду викладання, сильних і слабких сторонах і вподобаннях кожного. Розподіліть ролі, хто за що відповідає, і вирішіть, як ви будете працювати разом.

Допомагайте один одному при проведенні презентацій і групових обговорень. Наприклад, один викладач може провести групове обговорення, а інший – записати основні ідеї на аркуші лекційного блокноту. Другий викладач може також порівнювати хід обговорення з Керівництвом для Викладача і додавати моменти, що були пропущені.

Кожного дня переглядайте навчальні заходи, які будуть проводитися наступного дня (наприклад, ігрові вправи, демонстрація і вправи на повторення). Вирішіть, хто буде представляти демонстрації, проводити вправи на повторення, грати кожну роль, збирати матеріали і т.д.

Разом працюйте над кожним розділом, замість того, щоб нести відповідальність по черзі.


^ МЕТОДИ РОБОТИ ВИКЛАДАЧА


Коли учасники працюють


Будьте в розпорядженні учасників для порад і допомоги, проявляйте зацікавленість і бажання допомогти.

Спостерігайте за тим, як учасники працюють і пропонуйте індивідуальну допомогу, якщо ви бачите, що учасник заплутався, дивиться в одну точку, не записує відповіді чи не перегортає сторінки. Це все вказує на те, що учасник потребує допомоги.

Заохочуйте учасника задавати вам запитання, коли вони потребують вашої допомоги.

Якщо під час індивідуального спілкування з учасником виникають важливі проблеми і питання, запишіть їх і пізніше обговоріть їх в групі.

Якщо виникає запитання, на яке ви не можете відповісти належним чином, як можна скоріше зверніться за допомогою до вашого колеги-викладача чи до Директора курсу.

Повторіть основні положення даного Керівництва для викладача для того, щоб підготуватися до обговорення наступної вправи з учасниками.


^ Для проведення групового обговорення


- Заплануйте проведення групового обговорення на той час, коли ви будете впевнені, що всі учасники завершують виконання попередньої роботи. Зачекайте, доки всі учасники будуть готові, і потім повідомте про час проведення обговорення, таким чином учасники не будуть поспішати.


^ Пам’ятка для викладача:

Цей документ було розроблено на прохання МОЗ України на допомогу спеціалістам, що відповідають за навчання всіх потенційних користувачів (акушер-гінекологів, неонатологів та акушерок) для співробітників профільних кафедр вищих навчальних медичних закладів та закладів післядипломної освіти.


Цей методичний документ складається з 3 компонентів: слайди, дане керівництво для викладача, а також керівництво для учасника, в якому містяться копії усіх слайдів та коментарі до них.

Перед організацією тренінгів та навчальних занять по матеріалам Наказу МОЗ № 624, рекомендується, щоб учасники уважно прочитали Наказ і зробили свої нотатки.


Це керівництво допоможе Вам впровадити активні методики викладання; кожна частина містить вправи, рольові ігри або ситуаційні задачі.

^ Задачі модуля
Ознайомити учасників семінару з базовою інформацією з питань доказової медицини та розробки клінічних протоколів

Ознайомити учасників з навчальним Модулем курсу ВООЗ «Ефективна перинатальна допомога та догляд» «Ведення нормальних пологів»

Висвітлити основні положення наказу №: 624 від 03.11.2008 року

Забезпечення безпечності для жінки та дитини при мінімальному втручанні в фізіологічий процес пологів

Використання доказово обґрунтованих методів ведення нормальних пологів.

Використання партограми для ретельного моніторингу стану матері, плода та прогресування пологів

Створення умов для надання невідкладної допомоги роділлі, породіллі та новонародженному

Проведення заходів, спрямованих на попередження інфекційних та гнійно-запальних ускладнень

Дотримання принципів «теплового ланцюжка»

Підтримка грудного вигодовування

Використання доказово обґрунтованих методів післяпологового ведення та виписки породіллі з пологового будинку

Надання інформації щодо навчання матерів/сімей по спостереженню та догляду за новонародженим, методам контрацепції.^ Структура та тривалість модулюЗагальна тривалість - 250 хв.

Частина I

Активність 1 Вступ

5 хвилин

Активність 2 Інтерактивна презентація «Доказова медицина» та розробка протоколів.

15 хвилин

Активність 3 Інтерактивна презентація ВООЗ модуль 5С «Нормальні пологи»

90 хвилин

Активність 4 Демонстрація учбового відеофільму «Активне ведення III періоду пологів»

15 хвилин

Активність 5 Продовження інтерактивної презентації ВООЗ модуль 5С «Нормальні пологи»

10 хвилин

Активність 6 Робота в групах

10 хвилин

Активність 7 Інтерактивна презентація клінічного протоколу МОЗ «Нормальні пологи»

45 хвилин

Активність 8 демонстрація відеофільму «Тепловий ланцюжок»

15 хвилин


Активність 9 Рольова гра


15 хвилин


Активность 10 Робота в малих групах

25 хвилин

Активність 11 Висновки

5 хвилинМатеріали та обладнання Матеріали
Національний протокол Наказ МОЗ № 624 «Нормальні пологи»

Кількість друкованих копій дорівнює кількості учасників

Керівництво для учасників «Нормальні пологи»

Паперові копії – згідно кількості учасників

CD з матеріалами (кількість СD дорівнює кількості районів ЛПЗ + 5)

Інтерактивні презентаціі з учбового курсу

Електроний варіант керівництва для викладачів та керівництва для учасників

Відео «Тепловий ланцюжок»

Відео «Активне ведення ІІІ періоду пологів»
Обладнання
Відеопроектор

Комп’ютер

Лекційний блокнот

Кольорові маркериАктивність 1 – Вступ (10 хв.)

Покажіть слайд 1. Представтеся та представте своїх колег-викладачів та поясніть учасникам, з якою метою організовано тренінг.
Поясніть учасникам мету організації даного курсу.
Цей тренінг було розроблено на прохання МОЗ України для того, щоб пояснити зміст переглянутого протоколу.

Національний Клінічний протокол «Нормальні пологи», затверджений Наказом Міністерства охорони здоров᾿я України № 624 від 03.11.08 необхідно впровадити по всій території України. Тому, так важливо досягнути розуміння серед медичних працівників для успішного впровадження та поширення переглянутого протоколу. Цей наказ необхідно впровадити в практику роботи в пологових стаціонарах. Тому, дуже важливим є детальне вивчення даного протоколу акушерами-гінекологами, неонатологами, акушерками.
Поясніть учасникам, що тривалість курсу складатиме 250 хвилин (4години ) і що під час занять будуть відбуватися різні активності такі, як:

Інтерактивні презентації ВООЗ «Нормальні пологи»

Відеофільм «Активне ведення III періоду пологів»

Групове обговорення

Інтерактивна презентація клінічного Протоколу

Групове обговорення

Відеофільм «Тепловий ланцюжок»

Рольова гра

Ситуаційні задачі

Питання, що часто виникаютьАктивність 2 – Інтерактивна презентація «Доказова медицина» та розробка протоколів (15 хв.)

Слайд 2. Поясніть, що розробка нових клінічних протоколів чи перегляд існуючих протоколів виконується після ретельного вивчення наявної ситуації. Скажіть учасникам, що розробка будь-якого клінічного протоколу – це довготривалий та багатоетапний процес, який виконується командою досвідчених експертів.
Слайд 3. Коротко опишіть стадії розробки клінічного протоколу.
Слайд 4. Опишіть вимоги до пошуку якісних доказів та їх оцінки, а також наголосіть на необхідності адаптувати знайдені докази до місцевих умов.
Слайд 5. На слайді подано таблицю, яка дає змогу оцінити достовірність різних досліджень. В основі алгоритму лежить урахування вірогідності появи спотворень та помилкових висновків при проведенні дослідження.

Рівень A (найвищий рівень достовірності): рекомендації базуються на результатах систематичних оглядів рандомізованих контрольованих досліджень та забезпечують найвищу достовірність рекомендацій (Рівень 1а), тоді як рекомендації, що базуються на результатах поодиноких РКД означають нижчий рівень рекомендації (Рівень 1b)

Рівень В: рекомендації базуються на результатах клінічних досліджень, але нижчої якості, ніж РКД. Сюди входять когортні дослідження (Рівень 2a та 2b) та дослідження «випадок-контроль» (Рівень 3a та 3b).

Рівень C: рекомендації базуються на результатах дослідження серії випадків або якісних когортних досліджень та досліджень «випадок-контроль» (без контрольної групи).

Рівень D: рекомендації базуються на думці спеціалістів без чіткої критичної оцінки у відповідно організованих дослідженнях або на фізіологічних (патофізіологічних), експериментальних даних.

Слайд 6. Поясніть, що систематичний огляд та мета-аналіз рандомізованих контрольованих досліджень є запорукою високої достовірності РКД. Нагадайте, що якісний систематичний огляд або мета-аналіз – це набагато краще керівництво до дій, ніж окрема думка, що описана у статті.
Слайд 7. Підкресліть, що надійність результатів дослідженні забезпечується за рахунок гомогенності експериментальної та контрольної груп пацієнтів, а також шляхом випадкового розподілу (рандомізації) учасників дослідження на групи.
Рандомізація – це процес випадкового розподілу учасників дослідження в експериментальну та контрольну групи. Рандомізація дає змогу виключити значні розбіжності між двома групами та переконатися, що різниця в результатах не пов’язана ні з чим іншим, окрім лікування, що проводилося.
Перелічимо інші особливості достовірних клінічних досліджень:

Більшість пацієнтів, залучених до дослідження, повинні відслідковуватися достатньо довго для того, щоб проявилися усі результати (повнота дослідження);

Результати лікування пацієнтів повинні бути проаналізовані у тих групах, в які вони були включені в результаті рандомізації (незалежно від того, чи отримували вони експериментальне лікування);

Групи повинні бути однорідними з самого початку (інакше, можливо, рандомізація була проведена неякісно);Активність – 3 Інтерактивна презентація ВООЗ модуль 5С «Нормальні пологи» (90 хв.)

Слайди які позначені в цьому модулі зірочкою* є скритими. Рішення про показ цих слайдів приймається викладачем. Якщо учасники не впевнені в необхідності чи неефективності тих чи інших технологій відкрийте ці слайди та поясніть їх. В модулі для учасників подано повну версію цієї презентації, і вони зможуть прочитати її пізніше.
Перед демонстрацією слайду 1 поясніть учасникам, що в першій частині цього семінару учасники вивчать Модуль 5С ВООЗ ЕПДД «Нормальні пологи», де подаються сучасні стратегії ефективного догляду та допомоги, що рекомендуються Всесвітньою організацією охорони здоров»я (ВООЗ). Підкресліть, що даний модуль ґрунтується на даних доказової медицини.
Покажіть слайд 1 і скажіть учасникам, що під час роботи над модулем ви обговорите принципи ведення нормальних пологів, а також дасте оцінку їх ефективності, використовуючи дані доказової медицини.Перейдіть до слайду 2 і скажіть учасникам, що сучасні жінки мають менше дітей, ніж їх попередниці, а також що за останні декілька десятиріч відношення до перинатального догляду змінилось. Зокрема за останні декілька десятиріч з’явилось багато технологій, які покращили якість перинатального догляду.
Покажіть слайд 3 «Враження жінок від пологів» и прокоментуйте його. Підведіть підсумок, що, не дивлячись на різноманітні втручання і зниження частоти ускладнень вагітності та пологів, багато жінок залишаються незадоволеними якістю догляду та негуманним підходом.
Перейдіть до слайду 4 і відмітьте, що якісні дослідження показали, що багато рутинних втручань в процес пологів (більшість з яких визивають біль та є принизливими для жінки) неефективні; більше того, деякі з них приносять більше шкоди, ніж користі. Тому, після пологів у багатьох жінок виникає бажання „ніколи більше не народжувати“.
Покажіть слайд 5 на якому перераховані ключові фактори задоволеності жінок пологами.
Слайд 6* На цьому слайді продовження перерахування факторів задоволеності жінок пологами.
Перейдіть до слайду 7 и скажіть учасникам, що 20 років тому на конференції в
м. Форталеза, Бразилія, було озвучено ряд рекомендацій, направлених на підвищення ефективності акушерських практик та було запропоновано припинити використовання принизливих та не враховуючих потреби жінки технологій, ефективність яких не доказана. Ці рекомендації все ще дійсні і виконуються в багатьох країнах.
Слайд 8* На слайді представлено систематичний огляд двох досліджень в яких вивчались наслідки після операційно гогоління . Результатами яких виявилась відсутність відмінностей у рівні запальних захворювань досліджуваної та контрольної групи, у контрольній групі рідше виникала колонізація грам-негативними бактеріями.Покажіть слайд 9, і прокоментуйте його, що в процесі досліджень не було відмічено будь якого впливу гоління лобка на виникнення післяпологових інфекцій, однак було виявлено більш виразна бактеріальна колонізація шкіри у жінок яким проводилось гоління.
Слайд 10* доводить, що доцільність рутинного застосування клізми не ефективна, так як вона не запобігає забруднення фекаліями, не знижує частоту інфікування. Підведіть підсумок, що в зв’язку з тим, що у дослідженнях не було підтверджень користі від цієї процедури і вона має багато негативних наслідків, тому з початку 80-х років від цієї процедури було запропоновано відмовитись.
Покажіть слайд 11, і скажіть, що клізма - це ще одна процедура від якої відмовились в багатьох країнах. Більше 20 років тому була висказано пропозицію про те, що рутинне застосування даної процедури перед пологами не виправдане. Прокоментуйте, що в рандомізованих дослідженнях не було виявлено впливу клізми на протяжність пологів, рівень інфікування травм промежини чи розвиток інфекцій новонародженого.
Покажіть слайд 12 - фотографія індивідуальної пологової кімнати.
Слайд 13*- фотографія пологової кімнати.
Покажіть слайд 14 „Яким вимогам має відповідати пологова кімната” і скажіть, що забезпечення приватності, конфіденційності та партнерської підтримки в пологах можливі тільки в умовах індивідуальної пологової кімнати. Використання такої кімнати забезпечує також і профілактику перехресного інфікування. Зверніть увага на реанімаційне обладнання яке має бути в пологовій кімнаті і забезпечить можливість безпечних пологів.
Перейдіть до слайду 15*, та зверніть увагу учасників на вимоги до обладнання пологової кімнати. Підкресліть, що потребу в реанімації неможливо спрогнозувати в 50% випадках. Тому, до моменту народження дитини в пологовій кімнаті повинно знаходитись базове реанімаційне обладнання. Перерахуйте його, зупиняючись на необхідності кожного.
Покажіть слайд 16 і прокоментуйте визначення безпечних пологів, які дає ВООЗ. Зверніть увагу учасників на поняття „чисті пологи”.
Слайд 217* Перерахуйте та прокоментуйте деякі корисні заходи при догляді за жінкою та дитиною.
Перейдіть до слайди 18. „Інформування жінок” та підкресліть, що жінці надається право приймати поінформоване рішення.
Слайд 19.* Демонструє материнську смертність в різних країнах. При однакових рівнях інтра- та постнатальної смертності, число втручань, де приймають пологи лікарі - набагато вище, ніж там, де пологи ведуть акушерки.
Слайди 20. Одним з найбільш ефективних компонентів акушерського догляду в пологах є постійна підтримка партнера. Скажіть учасникам, що приймаючи до уваги користь, пов’язану з даним втручанням, багато професійних асоціацій рекомендують партнерські пологи як основний метод покращення здоров’я матері та дитини. Тому, партнерські пологи не тільки дозволяються, але й і активно заохочуються.
Покажіть слайд 21 та підкресліть, що партнерські пологи - це важливий елемент акушерського догляду, направленого на покращення здоров’я матері та дитини.
Покажіть слайд 22. „Присутність та підтримка партнера в пологах”
Слайд 23.* Зверніть увагу учасників, що в багатьох країнах прийом рідини та їжі в пологах були заборонені в зв’язку з загрозою синдрому Мендельсона при необхідності ендотрахеального наркозу. Доведено, що така заборона прийому рідини та легкої їжі не гарантує того, що синдром не виникне.
Слайди 24 демонструє переваги, які в першому періоді пологів дають вільне переміщення та вибір позиції. Перерахуйте їх.
Слайд 25*, Слайд 26*, Слайд 27*. Приклади вибору позиції в першому періоді пологів.
Слайд 28. Приклад вільного вибору позиції в першому періоді пологів.
Слайд 29. Приклад вільного вибору позиції в першому періоді пологів.
На слайді 30 представлені нефармакологічні методи знеболення. Відмітьте, що не- медикаментозні методи знеболення не так ефективно знижують біль, як епідуральна анестезія чи другі медикаментозні методи. Однак, вони можуть зменшити больові відчуття під час пологів без побічних ефектів чи ускладнень.
Слайд 31 та слайд 32. Продемонструйте учасникам способи немедикаментозного знеболення - дотик та масаж, контр натискання. Скажіть учасникам, що ступінь больових відчуттів жінки під час пологів залежить від її емоційного стану та власних очікувань. Біль відчувається менше, якщо жінка розслаблена, не боїться та отримує постійну підтримку від свого партнера. Немедикаментозні методи знеболення можуть допомогти багатьом жінкам справитися з больовими відчуттями.
Слайд 33.* Проведені дослідження з приводу рутинної кардіотокографії, в першому періоді пологів. Вона не має значних переваг в порівнянні з періодичною аускультацією, якщо оцінювати в загальному рівні перинатальної смертностіі. Але при рутинному використанні КТГ збільшується частота кесарських розтинів та інструментальних вагінальних пологів. Тому, при пологах низького ризику немає потреби у проведенні КТГ.
Слайди 34. Познайомте учасників з результатами проспективного рандомізованого контрольованого дослідження, щодо рутинної кардіотокографії (КТГ) в першому періоді пологів.
Слайд 35 Познайомте учасників з перевагами, які дає вертикальна позиція в другому періоді пологів.
Слайд 36.* Підкресліть, що одна з основних переваг вертикальної позиції під час другого періоду пологів полягає в тому, що при її використанні рідко виникають порушення серцевого ритму плода. Зверніть увагу, що, не дивлячись на те, що вертикальна позиція під час пологів може спричинити незручності для медичного персоналу, жінки нею задоволені.
Слайд 37*,Слайд 38*.Демонструють позиції в другому періоді пологів.
Слайд 39 та слайд 40. Приклади вибору зручної для жінки позиції в другому періоді пологів.
Покажіть слайд 41 і скажіть, що другий період пологів складається з двох фаз: пасивної та активної. Поясніть учасникам, що немає доказів того, що політика раннього початку потуг має переваги для матері чи дитини.
Перейдіть до слайду 42 і поясніть, що методи, які перераховані на слайді ще досить широко використовують, Але слід пам’ятати, що ефективність цих методів малоймовірна.
Слайд 43*. „Обмеження тривалості другого періоду пологів”. Скажіть учасникам, що результати досліджень підтверджують, що не слід зупиняти або прискорювати пологову діяльність тільки тому, що її тривалість в другому періоді перевищує «норму».
Слайд 44 „Рутинне керування потугами і затримка дихання в другому періоді пологів”. Підкресліть, що при керуванні потугами є лише одна перевага - скорочення тривалості потужного періоду, тоді як недоліки мають більш вагому клінічну значність. Зверніть увагу учасників на те, що керування потугами поряд з затримкою дихання, може дуже негативно вплинути на стан плода.еще рефераты
Еще работы по разное